Mantelcostuums naar maat, Tweede Blad. Wegens plaatsmaking I. DE JONG, Spoorstraat 48. Telef. 289. f eo.oo. WESTSTRAAT 17. VAN ZATERDAG 27 MAART 1920. voor nieuwe zending rijwielen en onderdeelen, worden de thans in voorraad zijnde met minstens 50 tegen iedere concurrentie OPGERUIMD. EXTRA OPRUIMING VOOR RECLAME van een partij Engelsche Rijwielbanden, vanaf f 2.50 per stuk. Speciaal adres voor Moffelen en Vernikkelen en Reparatie. J. J. H. KOOPMAN, PLAATSELIJK NIEUWS. J. Spruit t In den ouderdom van 54 jaren is hier ter stede overleden de heer J. Spruit, in leven lid van den Raad dezer gemeente. De heer Spruit had vanaf 1915 in dit College zitting voor de Chr.-Historische Partij. De begrafenis heeft a.s. Dinsdag plaats. Als opvolger van den heer Spruit is voor het lidmaatschap van den Raad aangewezen de heer J. Slikker Jz., Koegras. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten-diploma de heer J. L. de Ligt alhier. Den 29en Maart zal aan den adjudant onderoff.-schrijver W. van Heuvel, werk zaam ten bureele van den commandant der Stelling van den Helder, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uit gereikt. Naar wij vernemen zal de heer Joh. Pala in het begin van het winterseizoen 1920/'21 als vioolsolist medewerken op een der concerten van de Groninger orkestver- eeniging, onder directie van Kor Kuiler. Hollandsche Spoor. Met het oog op de Paaschdagen, loopt Za ter dag 3 April, behalve de trein van 1.56, ook de trein, die op gewone dagen om 4.11 van hier vertrekt. De gedeserteerde Duitsche mijnenvlsscher. Te Amsterdam zijn de 4 van Muiderberg gedeserteerde schepelingen van de U. Z. 18, onder wie de commandant, gearresteerd. Het vaartuig heeft in de Zuiderzee zon der vlag gevaren, waaraan moet worden toe geschreven dat het mogelijk is geweest, dat het drie dagen in de Zuiderzee heeft ver toefd zonder te worden aangehouden. p*n e van een reizend koopman is in mansffno? c'£ement alhier een kist met koop- j leneU ?e'eD' a^s ™essen, scharen, vorken, nl m f e& PaP'er> tot eene waarde van bu.*— ontvreemd. De verdachte, een Gisteren zijn de eerste vluchtelingen uit de bedreigde Duitsche grensstreken aangekomen. Het waren Hollanders, die kort voor de uit roeping der arbeidersregeering hun woon plaatsen verlaten hadden. Naar hun zeggen, IÏIGdG locrp ivo vciuacuic, tcu i p ia.zitacu vciiatcu *iatn illi.il ZiCggCIl, vpri aheeft het logement heimelijk I zijn er duizenden vluchtelingen, zoowel Hol te v, vu logementhouder bleek verzuimd e en om den man naar zyn naam den man naar zijn naam te in firn eD TVOr^t negens het niet inschrijven register van den naam van een logé, geverbahseerd. Naar den verdachte, die alleen bekend is onder den naam „Kleine Koote", a le richtingen gezocht, doch tot nu is zonder gewenscht resultaat. Reeds tweemaal zjjn in de laatste dagen langwerpige vierkante dichtgesoldeerde platte bussen van ruim een d.M. hoogte en pl. m. 8 c.M. breedte op het strand bij Huisduinen ge vonden en bij de politie gedeponeerd. Deze heeft ze by den chef van den Torpedodienst gebracht, die ze zou onderzoeken. Hoogst vermoedelijk bevatten zij zeer gevaarlijke ko peren voorwerpen, zijnde ontstekers van bom men voor vliegeniers. BUITENLAND. DUTTSCHLAND. Kabinet Bauer afgetreden. Keulen, 26 Maart. Hedenmorgen heeft het geheele rijkskabinet-Bauer zijn ontslag in gediend op grond van de eischen der vak- vereenigingen. Rijkspresident Ebert heeft daarop den minister van buitenlandsche zaken Hermann Miiller het vormen van een nieuw kabinet willen opdragen, doch moest ook hiervan afzien ten gevolge van de houding der vakvereenigingen. In gezaghebbende politieke kringen te Berlijn meent men, dat er toch een coalitie-cabinet zal komen, doch uitsluitend uit leden van de vakvereenigingen bestaande. Ook de Pruisische minister-president Hirsch heeft namens het kabinet zijn ontslag ingediend. Bonden ven Marinepersoneel. De drie centrale bonden van Marineperso neel, n.1. de Bond van Marine Onderofficie ren, de Bond van Korporaals der Koninklij ke Marine en de Bond van minder marine personeel, hebben een comité gesticht voor behartiging van de algemeene belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier. Het comité draagt den naam als zoodanig (CAMBO). Reeds eerder (in Mei 1917) werd door die Bonden een comité gesticht speciaal om actie te voeren voor de salarissen, welk comité thans is ontbonden en gevolgd door stich ting van bovengenoemd comité van actie voor de algemeene belangen. Overwogen wordt voorts door beide eerst genoemde bonden om, in verband met de enorme kosten verbonden aan de uitgifte van twee kranten, deze te vervangen door één krant, n.1. een kopblad. De besprekingen zijn nog gaande en en is ook verzocht aan het bestuur van den Bond van Marine On derofficieren om zoo mogelijk aan de stich ting van één blad mede te doen; dit Hoofd bestuur moet echter nog de zaak onder de oogen zien op de eerstvolgende Hoofdbe stuursvergadering alvorens het college even tueel zal deelnemen aan de daarvoor ge opende besprekingen. Natuurlijk moet, af gescheiden hiervan, de diverse jaarvergade ringen toch nog beslissen over den te nemen maatregel die voor de organisaties nogal in grijpend is. Het feit bestaat echter dat een steeds groo- ter drang naar samenwerking van de ver schillende bonden uitgaat, hetgeen een ver blijdend teeken mag heeten, omdat het slechts de te voeren actie ten goede kan ko men en het de zoo hoog noodige eenheid on der het personeel zoowel in als buiten dienst danig in de hand werkt. Niet in het minst kan zulks bevorderlijk zijn voor den dienst, als de samenwerking door de diverse leden goed wordt begrepen. Arbeiders Jeugdgroep Helder. De Arbeiders Jeugdgroep Helder gaf Woensdag 17 Maart zijne eerste uitvoering. Door omstandigheden konden wij van de uitnoodiging tot bijwoning geen gebruik maken. Aan het verzoek om alsnog een verslag over dien avond op te nemen, willen wij gaarne voldoen, ofschoon dit verslag ons wat laat bereikte. Onder leiding van den heer G. H. J. van De strijd in het industriegebied. Keulen, 26 Maart. Volgens de „Kölnische Zeitung" staat de levensmiddelenvoorziening in het Roergebied voor een ineenstorting. De bevolking der steden, die tezamen vier millioen inwoners tellen, en het roode leger teren op de laatste voorraden, zoödat zelfs hetgeen tot dusver als uiterste reserve gold op begint te raken. De Nederlandsche regeering blijft het leveren van levensmiddelen aan welke raden dictatuur ook van de hand wijzen en heeft haar afwijzend standpunt ook vol gehouden tegenover die Nederlandsche kooplieden, welke de betrekkingen weer aan wenschten te knoo- pén en de reeds aangenomen opdrachten, welke tengevolge van het verbod van de regeering niet uitgevoerd hadden kunnen worden, ten uitvoer wilden leggen. Behalve bjj Wezel, dat van twee zyden volkomen ingesloten is, hebben ook op andere gedeelten van het front weer krijgsverrich tingen plaats gevonden. Gevangen genomen hospitaalsoldaten van de roode garde verkla ren, dat deze een vreeselijke terreur uitoefent en alle weerspannigen neerschiet. De krachts verhouding tusschen de beide tegenstanders schijnt zich te wijzigen. De regeeringstroepen nemen in kracht toe, terwijl de roode garde begint af te brokkelen. Het beleg van Wezel. Munster, 26 Maart. Het bombardement van Wezel heeft weer veel schade aangericht. Ongeveer zestig huizen zyn verwoest of zwaar beschadigd. Vele inwoners, o. w. vrouwen en kinderen, zyn gekwetst, enkelen gedood. Volgens de afspraak van Bielefeld, hadden de aanvoerders van het roode leger dat voor Wezel bij Scherm berg en Peddenberg staat zich verbonden, om gisterenochtend de wapens uit te leveren en zich 3 K.M. achter de linie terug te trekken. Maar toen de manschappen van de rijksweer verschenen om de wapens in ontvangst te nemen, werden zij by Pedden berg door de roode arbeiders arglistig met machine-geweren overrompeld. Daaruit ontwikkelde zich vervolgens een nieuwe beschieting van Wezel. De roode troe pen hebben zeven zware kanonnen en kregen met het spoor verscheidene bataljons verster king. Een krachtige aanval op Wezel wordt vandaag, Vrijdag, verwacht. De bewoners van Wezel en ook van den omtrek, vluchten in grooten getale naar het gebied, dat de Belgen bezet houden. Dezen hebben echter de brug afgezet en laten alleen gewonden door. De uit het gebied van de gevechten te Munster aankomende vluchtelingen geven een schrikwekkend beeld van de toestanden in het roode leger en het industriegebied. Hun berichten luiden eenparig dat de kern van het roode leger uit Russen en andere buiten landers bestaat, maar ook Duitsche arbeiders laten zich aanwerven, aangelokt door het hooge handgeld en de dagelyksche soldij van 50 mark. De bevolking, zelfs het grootste gedeelte van de arbeiders in het industrie-district, staat met gebalde vuisten in den zak, tegenover het roode leger Allen zien met spanning uit naar de beslissingen, die te Munster en Berlyn landers als Duitschers in aantocht. Zij doen verschrikkelijke verhalen over de terreur, door de in auto's rondrijdende en met handgranaten gewapende roode gardisten uitgeoefend. Munitie-ontploffing. B e r 1 y n, 26 Maart. - Te Lankwitz bij Ber lijn is gisteren een munitieplaats in de lucht gevlogen. Er zyn ongeveer 100 gewonden, waarvan een twintigtal zwaar. De stoffelijke schade is ontzaglijk. Van talrijke huizen in den omtrek van die plaats werd het dak af gerukt. Korte berichten. In verbaud met het aftreden van het kabi- net-Bauer zal de zitting van heden van de nationale vergadering niet worden gehouden. De geallieerden hebben definitief besloten geen machtiging te verleenen om Duitsche regeeringstroepen in de verboden zóne toe te laten, ten einde op te treden tegen het Roode leger. Een bolsjewistisch offensief tegen Polen? Volgens „Der Abend" zal binnenkort een bolsjewistisch offensief plaats hebben, gericht tegen Polen en Roemenië, volgens een ander bericht zouden Wilna en Warschau reeds ge vallen zyn. ITALIË. Onrust in Napels. Het voorbeeld van de arbeiders in som mige fabrieken in Noord-Italië om de lei ding van het bedrijf zelf in handen te ne men en raden in te stellen, is gevolgd door de arbeiders van de Miani-fabrieken te Na pels. De poging echter is deerlijk mislukt ten gevolge van het krachtdadig ingrijpen der troepen, naar V. D. uit Rome meldt. Bij de botsing vielen verschillende gewonden. KORTE BERICHTEN. De transportarbeidersstaking te Keulen is geëindigd. De arbeiders ontvangen vol gens de nieuwe regeling 225 Mark per week. De spoorwegstaking in Spanje is opge heven. De regeeringsvoorstellen werden door de werkgevers en werknemers aan vaard. Mrs. Humphrey Ward, de bekende Engel- sche schrijfster, is overleden. Ingezonden mededeeling. BELEEFD AANBEVELEND, regeering berust, 3o. wat er in het algemeen waar is van die weigering, 4o. van de afwij zende houding van den Nederlandschen ge zant te Berlijn betreffende die onderhande lingen, 5o. welke houding de Minister hier tegenover aanneemt. Voorts vraagt spr. ook of, indien van een en ander iets waar is, de buitenlandsche commissie der Kamer ge hoord is? BINNENLAND. den Bogaerde werd de operette „Asschepoes- over hun lot genomen zullen worden. tAT" schitterend gespeeld. De snelers oogst-1 Een krachtige druk en een beslissend op- 00J2 /T Q ITOnnn ter ten ^a j ereud applaus. Onze Burge meester hield na afloop van de operette een gloed ulle toespraak tegen den Voorzitter e goede leiding betreft van het bestuur en een woord van dank aan den directeur voor de leiding in de muziek De drie oudste meisjes hadden werkelijk eer van hun werk door den praclitigen wensch, dien zij toespraken aan hun Direc teur en het aanbieden van een keurige bouquet. Het bestuur bedankt allen nogmaals voor de goede medewerking en in 't bijzon der den Directeur voor de leiding in alles en de dames en heeren, die gehoor gegeven hebben aan onze uitnoodiging tot deelname aan de muziek. De collecte voor de stakende transportarbeiders bracht 11.101/* op. Namens het bestuur, G. J. C. Bontekoe, Secretaris. Vlotgesleept. Door de sleepbooten „Hector" en „Assis tent" is vlotgesleept, de vorige week ge strande Duitsche lichter „Jade". Het schip is te Harlingen binnengebracht. Uit het Politierapport. In den nacht van 20 op 21 dezer zyn ten nadeele van een landbouwer aan de Korte Vliet in Koegras vjjf kippen uit een hok ontvreemd. treden van Munster uit zou aau het gedoe van de communisten in enkele dagen een einde kunnen maken, want het roode leger mist, ondanks zijn vermeende sterkte, de kracht, om aan een concentrischen druk vau de ryks- troepen tegenstand te bieden. Het roode leger heeft ook gebrek aan levensmiddelen, uit rusting, wapens en munitie. Nu de rooden de kruitfabriek bij Haltera en de" munitie-werkplaatsen van Krupp voor hun behoeften weer op gang hebben gebracht, zyn zij iets beter met munitie voorzien, maar de levensmiddelvoorziening blytt slecht. De bevolking en de beambten wachten enkel op het sein van Munster, om zich van hun roode onderdrukkers te ontdoen. Zoo staan de zaken op dit oogenblik. Van de houding van de bewindslieden te Berlyn zal afhangen, of Munster het sein voor de bevryding kan geven. Het vandaag eindelijk te Berlyn gevormde kabinet heeft, daar het niet, zooals eerst ge vreesd werd, een zuiver arbeiderskabinet is geworden, nog de hoop, dat het in den radikalen koers, naar links, die te Sielefeld werd inge slagen, niet mee zal stevenen. Van de grens. Arnhem, 26 Maart. Uit goede bron wordt bevestigd dat Wezel nog niet in handen van het roode leger is. Verhooging der pensioenen. Het Wetsontwerp tot verhooging der pen sioenen (verhooging van de bijslag tot 40 procent) is gister in de Tweede Kamer aangenomen. De Duurtewet verworpen. De Tweede Kamer heeft met 46 tegen 33 stemmen de Duurtewet verworpen. Tegende geheele linkerzijde en de heeren v. Veen, Bomans, Schokking, Juten, Lohman, Swane, v. d. Laar, de Veer, Artz en Reymer. De havenarbeidersstaking. Pogingen tot uitbreiding. Naar de „N. R. Ct." meldt, heefi het bestuur van de Ned. Federatie van Transportarbeiders aan het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders het volgende geschreven: Door de Donderdag gehouden algemeene besturenvergadering van onze afdeelingen, betrokken by de staking, werd ons opgedragen u het volgende voor te stellen. 1. De staking van havenarbeiders en zeelie den wordt uitgebreid over het binnenvaart en sleepvaartbedryf, technisch personeel der stoomvaartmaatschappijen en de besteldienst van Van Gend en Loos te Amsterdam. 2. Spoedige gecombineerde besturenverga dering van de besturen van Centralen Bond en Federatie, en die van N.V.V. en N.A.S.,ter bespreking van de wenschelijkheid om de sta king uit te, breiden tot enkele belangrijke be drijven, waarvan de stopzetting van onmiddel- lijken invloed is op het economische leven en de gunstige oplossing van het conflict verhaast. De bedry ven, die o. i. daarvoor in aanmerking zullen komen, zyn het gemeentepersoneel te Amsterdam en Rotterdam, belangrijke catego- riën van spoorwegpersoneel en metaalbedrijven bij den scheepsbouw betrokken. Ons voorstel tot uitbreiding van de staking buiten het haven- en zeevaartbedryf achten wy, voor wat het spoorwegbedrijf en den ge meentedienst betreft, reeds hierom noodzakelijk omdat in die bedry ven werkzaamheden worden verricht, die rechtstreeksch met de staking in verband staan. Bovendien is het onze stellige overtuiging dat het thans na bijna zes weken steking, en overduidelijk is gebleken, dat er van de zyde der werkgevers nog geen spoor van toenadering is te bespeuren, integendeel deze week door de werkgevers het conflict op zettelijk verscherpt is, de tegenstand der werk gevers slechts zal kunnen worden gebroken door doeltreffender en krachtdadiger optreden der arbeiders. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 25 Maart. Aangenomen wordt allereerst een wets ontwerp tot wijziging van de wet op de Staatsloterij. Daarna is aan de orde de interpellatie Wijnkoop betreffende de berichten, die in de bladen hebben gestaan omtrent onderaan delingen van de Nederlandsche autoriteiten met diverse autoriteiten in Duitschland over kolenleverantie en levensmiddelenvoorzie ning. De heer W ij n k o o p beroept zich op het bericht, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn aan comités die niet op grondwette lijken grondslag staan, levensmiddelen wei gert, alsook, dat sinds eenige dagen de melk trein niet meer rijdt. Er kan voor onze re' geering maar één standpunt zijn: dat der neutraliteit. Men kan zich niet blijven stel len tegen een communistische of radenr* geering, dat is ook op den duur voor ons landje niet vol te houden. Spr. vraagt dan ook aan den Minister of het waar is, dat onderhandelingen over de kolen voorziening van Nederland met Duit sche zakenautoriteiten geweigerd zijn, zou ja, wie die Nederlandsche autoriteiten zijn en waarop een weigering der Nederlandsche De Minister antwoordt, dat de Neder landsche regeering niet kan onderhandelen met andere organen dan de Duitsche regets- ring; onze Nederlandsche gezant heeft geen instructies, heeft ook niet eenig antwoord gegeven. Wat de vijfde vraag betreft, weet de Minister niet welke autoriteiten in West- Duitschland bedoeld zijn. De heer W ij n k o o p merkt in zijn re pliek op, dat door 'sMin. antwoord de cor respondenten der groote bladen tot leuge naars worden gestempeld. Wat de „bevoeg de autoriteiten" betreft, de Minister mag alleen den werkelijkheidsmaatstaf aanleg gen, en het waren inderdaad Nederlandsche autoriteiten, die het „Handelsblad" nebben ingelicht. De Minister erkent alleen als autoriteiten diegenen, die hun macht ontleenen aan het wettig gezag. De heer Troelstra keurt 'sMin. stand punt tegenover een de facto-regeering goed, en vestigt er de aandacht op, dat de heer Wijnkoop de hoofdzaken: de levensmidde lenvoorziening buiten bespreking heeft ge laten. Hij wijst er voorts op, dat het stand punt van onzen gezant niet klopt met dat der regeering en vraagt om inlichtingen. De heer W ij n k o o p antwoordt, dat onze regeering nooit schroomvallig was in het erkennen van een of andere reactionaire de facto-regeering. Waaraan ontleent de regee- ring-Ebert haar wettig gezag? vraagt spr. Hierna interpelleert de heer B e u m e r over de uitvoering der Invaliditeitswet. Er zijn velen, die principieele bezwaren hebben tegen premiebetaling, en spr. dringt er op aan, dat men dezen tegemoet komt. Men heeft gezegd: onderwerp u en daarna kunt gij in beroep komen. Spr. meent echter, dat dan zooveel gevallen zouden moeten worden be handeld, dat afwikkeling practisch niet mo gelijk is. Hij stelt den minister eenige vra gen, vooreerst of een wijziging der wet spoe dig kan worden tegemoet gezien, of de Mi nister een maatregel kan nemen, waardoor de Raden van Arbeid onder „loondienst" zullen verstaan „Dienst tegen loon" in den zin van het B. W., of de termijn van de rente- kaart kan worden verlengd, of het niet wen- schelijk is de aandacht van belanghebben den te vestigen op de beteekenis van art. 57 Invaliditeitswet, of het juist is, dat de uit gaven door de uitvoering onredelijk hoog zijn en er ook te hooge salarissen worden gegeven, of de Minister dagzegels mogelijk wil maken, of de Minister een wetswijziging wil mogelijk maken, waardoor in het vervolg voorkomen wordt, dat de arbeider, die van het rijk een paar gulden pensioen heeft, we gens het vervullen eener nevenbetrekking niet verzekeringsplichtig is, en ten slotte of het niet wenschelijk is, dat de Raden van Arbeid gebruik maken van de bevoegdheid hun verleend bij art. 22 lid 3, eerste zin snede, I. W. De Minister antwoordt, dat een ontwerp ter tegemoetkoming aan gemoedsbezwaarden spoedig zal worden ingediend. Dit aantal is echter veel minder dan werd gedacht, en de meeste gemoedsbezwaren kwamen neer op geldelijke bezwaren. Wat de tweede vraag betreft, die slaat hoofdzakelijk op de ontstemde plattelanders, die niet voor inwonende kinderen willen be talen. De Raden van Arbeid hadden te dezen aanzien zelfstandig te beslissen, en nu is het een feit, dat de Raden soms verschillend hebben beslist; in dien zin, dat sommigen uitmaakten, dat wel van samenwoning, maar toch ook van loondienst sprake was. Hier moet afgewacht worden de beslissing van den Centralen Raad van Beroep. Is die be slissing zoodanig, dat inwonende kinderen wél als arbeiders worden beschouwd, dan wil de Minister een wijziging overwegen, om dat een dergelijke beslissing tegen het rechts gevoel der bevolking indruischt. De misvatting schijnt te bestaan, dat, wan neer een dienstbode na eenige jaren huwt de geplakte zegels „verloren" zijn. Elk zegel integendeel behoudt zijn waarde en wordt op den in de wet bepaalden leeftijd omgezet in een rente. Op de derde vraag antwoordt de •minister, dat hij den Raden geadviseerd heeft, den termijn der rentekaart te verlen gen tot eenige dagen nadat de loonsbetaling heeft plaats gevonden. Op de vierde vraag antwoordt de minister bevestigend. Wat de vijfde vraag betreft, wijst de minister er op, dat de uitvoering der wet begon in een moeilijken tijd, waarin le. weinig of geen huizen te krijgen waren, 2e. de loonen zeer omhoog liepen. En omdat de Raden er moesten komen, moesten vaak ook hooge prijzen worden betaald Maar onredelijk hoog zijn de kosten niet. De minister zal over eenige dagen antwoorden op de door den heer Hermans gestelde vra gen omtrent den koop van een huis te Tiel, en dan zullen de heeren zien, dat door abso luut onware en scheeve voorstellingen de Raden van Arbeid in een verkeerd daglicht worden gesteld. De minister zal ook binnen kort de Kamer volledig over de kosten in lichten. De kosten zijn veel hooger dan de vocatie in 1912, maar sinds 1912 toen gebouwen en salarissen werden getaxeerd op ƒ1.800.000 zijn de salarissen vrijwel verdubbeld en de huizen 3 4 maal zoo duur geworden, zoo dat de minister de totale administratiekosten nu ongeveer schat op 5 a 6 millioen. Dat de salarissen niet aan den hoogen kant zijn, blijkt wel uit de diverse klachten. Zij komen overeen met die, welke voor dezelfde werk zaamheden door rijksambtenaren worden ontvangen. Spreker heeft een algemeenen maatregel van bestuur in voorbereiding, die binnen zeer korten tijd bij den Raad van State zal inkomen, om de verkrijgbaarstel- ling van dagzegels (voor naaisters, schoon maaksters, enz.) mogelijk te maken. De Mi nister zal voorts een wijziging in den geest van de zevende vraag aanhangig maken. Op de achtste vraag kan hij niet bevestigend antwoorden. De heer D u y s merkt op, dat een groot deel van de oppositie tegen de wet wel dege lijk reden van bestaan heeft. Laat men de administratie vereenvoudigen, de menschen worden helsch van al dat zegeltjes plakken. Den heer Beumer vraagt hy waarom hij niet ook om een noodwet voor de gemoeds- bezwaarde soldaten vroeg? Een dubbele mo raal houdt deze heer er op na. Ook de heer Teenstra critiseert de wet, en dient een motie in teneinde de rlsico- overdracht in de Invaliditeitswet gemakke lijker te maken. De Minister laakt de leugenachtige campagne tegen deze wet, met name de foto's in „Het Leven" van de woning te Tiel, die een geheel verkeerden indruk geven van het gebeurde. Vrijdag wordt de afbouw der kruisers be handeld, daarna gaat de Kamer op reces. Ingezonden mededeeling. DAMES-KLEEDERMAKER. van prima Engelsche stof, fantasie, groen, bruin, enz., met zijde gevoerd SPORT. Voetbal. Programma voor Zondag 28 Maart. N. V. "B. Amsterdam: Ned. Elftal—Zwaluwen. O vergangseompetitie Wormerveer: W. F. C.H. D. V. S. Rotterdam: R. F. C.— Spartaan. Utrecht: HerculesV. U. C. 3e klasse F. AmsterdamWatergraafsmeerRapiditas. N. H. V. B. Rauch-beker. Alkmaar: Alcm. Victrix—Z. F. C. 2. PurmerendPurmersteijnHollandia. Hoorn: Hollandia 2West-Frisia. Gouden Kruis. V. V. Z.—Alcmaria Victrix 2. Purmerend: Purmersteijn 2Zaanlandia. Helder: Victori—D. W. V. Alkmaar: V. A. F. C.—W. F. C. 3. VictoriD. W. V. Morgen ontvangt Victori voor een Gouden Kruiswedstrijd D. W. V. uit Nieuwendam. D. W. v is hier geen onbekende; eenige jaren geleden hebben zij hier competitiewedstrijden gespeeld tegen het toenmalige S. H. B. S. voor den N. H. V. B. en zijn ze twee jaar achtereen kampioen van deze afdeeling geweest. We hopen, dat Victori van begin tot eind flink aan zal pakken, dan is een kleine overwinning niet uitgesloten. Scheids rechter is de heer C. Geurts. Victori komt uit met: Meijer Gastelaars Hangjas Krijnen Brizee Valkenburg Wolff v. Willigen Doms Luyt Groot Reserve: J. Darphorn. Mocht D. W. V. niet opkomen, dan zal Victori tegen een combinatie van „Helder" spelen. BatavierW. I. K. Om 10 uur zal morden op het terrein Tuindorp een vriendschappelijke wedstrijd plaats hebben tusschen Batavier en W. I. K. De reserves van Batavier zuilen W. I. K. 2 ontvangen. De wedstrijd zal plaats hebben op het terrein Tuindorp en vangt om half 12 aan. Seriewedstrijden „Batavier". Voor de seriewedstrijden van Batavier hebben de volgende vereenigingen ingeschreven: Victori 1 en 2; W. I. K. 1 en 2 en N.W.D. 1 en 2; waarschijnlijk komen er nog enkele elftallen bij. De wedstrijden beginnen zoo spoedig mogelijk. Het verzoek aan Helder, om het terrein op 1 Mei ter harer beschikking te mogen hebben, tot het organi6eeren van feesten, is afgewezen. VISSCHERIJBERICHTEN. 25 Maart. Aangebracht door 1 garnalenvisscher. 70 K.G. gekookte garnalen p. K.G. ƒ0.10: door trekkers: 30 tal haring p. tal ƒ7.10 a 8.25; door 50 korders: 200 tongen p. stuk ƒ0.00; 700 middel- tongeu p. stuk 0.60 k 0.70; 250 kleine tongen p. 6tuk ƒ0.20; 5 tarbotten p. stuk ƒ7.50 a 10; 80 roggen p. stuk 1.25; 5 kabeljauwen p. stuk 2.50 a 3.50; 530 kisten kleine schol p. kist ƒ5.50 A 760 kisten schar p. kist ƒ3 a i 26 Maart. Door 14 korders; 40 tongen p. stuk 0.95; 100 middeltongen p. stuk 0.70; 40 kleine tongen p. stuk ƒ0.20; 1 tarbot p. stuk ƒ8; 40 roggen p. stuk 1.25; 4 kisten zetschol p. kis'. ƒ7 k 8.50; 16 kisten schar p. kist 2.50 a 3.50; door 1 garnalenvisscher155 K.G. gekookte gar nalen p. K.G. ƒ0.11; door trekkers: 136 tal haring p. tal 5.20 a 7.40. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 26 Maart. Grove uien ƒ6.80—9.20 2e soort ƒ0.70—0.9u; peen 1—1.50; roode kool f 6.80—8.70; kleinere 3.406.30; gele kool 4.106; kleinere f 2.20 ƒ4; uitschot 0.50—0.70; Deensche witte ƒ4.10— 5.40; kleinere ƒ2.20—4; uitschot 0.9Ó—1.10; kroten 0.901.60 per 100 K.G.; rabarber 4.90 per 100 boa.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5