NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5225 DINSDAG 30 MAART 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 frankrijk. RANT ABONNEMENTEN BI] VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40. franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad - - - 0.571/,0.65. „1.05 Modeblad „0.95, 1.05. „1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIÊN. 20 ct p. regel (gal)ard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/, ct Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 hooger berekend. ■OATVTNuIXiaü DUITSCHLAND. Het nieuwe ministerie. Na heel wat strubbelingen is het nieuwe Kabinet weer gevormd. Weer een coalitie- ministerie, dat gelijk is aan het Kabinet- Bauer met uitzondering van den minister van justitie. Bauer had hiervoor het lid der oude regeering Schilfer aangezocht, doch deze kon in de oogen der vakvereenigingen geen genade vinden, omdat hij naar men beweerde onderhandeld had met de re geering Kapp. "Volgens de courantenberich ten evenwel was Schilfer te Berlijn geble ven, opdat er tenminste één vertegenwoordi ger der oude regeering zou zijn en hebben zijn „onderhandelingen" bestaan uit de ver klaring, dat hij alleen voor geweld zou wij ken en.... een gevangenschap van eenige uren. Niettemin vonden de vakvereenigingen dit voldoende om het Kabinet-Bauer af te keu ren. De vorming van een ministerie werd ver volgens opgedragen aan Hermann Miiller (soc.-dem.). Deze zal optreden als rijkskan selier, tevens minister van buitenlandsche zaken, in bijzondere gevallen bijgestaan door den onder-staatssecretaris von Haniel. De verdere portefeuilles, zijn verdeeld als volgt: Vice-kanselier, 'tevens minister van binnen- landsche zaken, Koch (dein.); minister van Rijksweer Gesseler (dem.); Justitie dr. Blunck (dem.); Posterijen Giesberts (oentr.); Financiën Wirth (oentr.); Arbeid Schlicke (soc.-dem.); Verkeerswezen Bell (centr.); Economie Schmidt (soc.-dem.); Voedselvoor ziening Hermes (centr.); Minister zonder portefeuille dr. David (soc.-dem.). De invloed uitgeoefend door de vakveree nigingen geeft wel een beeld van de sterke opschuiving naar links, die in Duitschland heeft plaats gehad. AI is het dan nog geen radenregeering, het feit op zichzelf komt hierop neer, dat een soort arbeidersraad, ge vormd uit de vakbonden, bepaalt, welke per sonen in het ministerie zitting zullen hebben. Een aantal middenstandsbonden,waaronder de Hansabond, de vereenigde Duitsche ver bonden van werkgevers en handwerkers, het rijksoomité van deacademische beroepen, het verbond van vrije technische beroepen, de bond v. landarbeiders, hebben nu den rijks president een manifest gezonden, waarin zij vragen gelijk gesteld te worden met de vak vereenigingen der arbeiders en beambten en elke concessie te weigeren, waardoor in breuk wordt gemaakt op de bepalingen der grondwet. Herhaaldelijk werd betoogd, dat men in DuitscMand niet op de radendictatuur aan stuurde. De afgevaardigde uit het Ruhrge- bied, dr. Hue, die in Holland kwam om te trachten levensmiddelen te verkrijgen, ver klaarde zelfs, dat ook christelijke arbeiders tegen de rijksweer streden, schouder aan schouder met d6 Spartacisten. Intussohen is de laatste dagen wel gebleken, dat dit zeker het doel der revolutionnairen is, en een be richt betreffende een 'vergadering der com munistische en onafhankelijke arbeidersra den te Berlijn, laat aan duidelijkheid niets te wenschen. Op deze vergadering sprak de leider der onafhankelijken Daumig over den politieken toestand. Daumig wees er op, dat de coalitie feitelijk in elkaar is gestort en er in Duitschland zonder de arbeiders niet meer kan worden geregeerd. Bovendien kan vol gens spr. slechts een socialistische regeering het militairisme uit den weg ruimen. Dfiumig vreesde, dat de wapenstilstand, die te Biele- feld is gesloten, niet al te lang zou duren en dat zich weldra een nieuwe strijd zou ont wikkelen, die voor geheel Duitschland van het grootste belang is. Do Berlijnsche arbeiders zullen in enkele dagen hun eisch van stichting van een ge- wapenden arbeldsweer doorzetten. Ook zul len zij arbeiders bij de veiligheidspolitie doen opnemen. Indien hun eischen niet wor den ingewilligd, komt er een nieuwe alge meen© werkstaking. De communist dr. Levi, die sinds twee da gen weer in vrijheid is gesteld, beweert, dat de moeilijkste dagen van de revolutie nu eerst moeten aanbreken. In een motie, die werd aangenomen, heet het, dat de algemeene werkstaking is afge broken, vooraleer de arbeiders zekerheid hadden, dat de tegen-revolutionaire krach ten niet opnieuw aan het werk zouden gaan. De rusttijd, die thans is ontstaan, zal door de militairen worden gebruikt om het over winnende proletariaat in Rijnland en West- falen eronder te krijgen. Tegenover dit drei gend gevaar dragen de Berlijnsche raden den Actionsausschuss op, de noodige maatrege len te nemen voor een nieuwe algemeene werkstaking. Deze staking zal dan duren zoolang niet het volgende bereikt is: le. Onmiddellijke ontwapening en ontbin ding van alle tegen-revolutionaire troepen, •rt 2' van a^e troepen, die tegen de arbei- o8 hebben gestreden of nog strijden. inhechtenisneming van de officieren, e door een arbeiders-rechtbank zullen wor- Qe_n gevonnist. in/r!^lasneming van alle wapens, die n© "f21* der bourgeoisie zijn. Deze wa- toevertrouwd.8811 arbeidersraden worden erdeeling der wapens onder de ge- S seerde arbeiders en beambten. 6e. Stichting van arbeidersweren onder centrale leiding der arbeidersraden. 6e. Bij eenroeping van een rijksraden- congres. 7e. Nieuwe verkiezingen voor de revolu tionaire arbeidersraden. De toestand In Westfalen. Te Hagen is Vrijdag een oonferentie ge houden der drie socialistische partijen, waar de toestand in het Rijngebied werd bespro ken. Deze vergadering kende aan de oor spronkelijke afspraken van Bielefeld geen grootere waarde toe dan van een „grond slag voor verdere onderhandelingen" en besloot aan de regeering te Berlijn nieuwe voorwaarden voor een wapenstilstand voor te leggen, welke luiden: le. De arbeidersklasse behoudt voorloo- pig.haar wapens. 2e. Er moet begonnen worden met het vormen van een arbeidersweerbaarheid. 8e. Het front blijft bestaan, maar er wordt een afbakeningslijn getrokken bij weder- zjjdsch overleg. 4e. De wapenstilstand, die tot dusver slechts door een deel van de vechtende troe pen in acht genomen is, wordt voor beide partijen verplicht gesteld. 6e. De hier toegestane voorwaarden zullen voor het geheele rijk van kracht zijn. 60. Indien de regeering deze eischen niet inwilligt, zal de algemeene staking opnieuw uitgeroepen worden. Het is niet te verwachten dat de regee ring aan deze eischen zal toegeven, te meer niet, daar het roode leger blijkbaar sterk in macht afneemt. Zaterdag heeft het met groote krachtsinspanning getracht Wezel ten val te brengen en zoodoende den spoor weg naar Holland in handen te krijgen. Dat is het hoofddoel van de bestorming. Daar Wezel echter aan twee kanten door den Rijn en de Lippe beschermd is, bevinden zich de verdedigende rijksweertroepen in het voordeel en het glacis voor Wezel en het voorterrein tot Friedrichsfeld zijn zoo glad geraseerd, dat de roode bestormers daar enkel met de zwaarste verliezen vooruit kunnen komen. Volgens berichten van Zondag heeft het garnizoen van Wezel uitvallen gedaan en daarbij de roode troepen teruggedreven. Voorposten van de regeeringstroepen kwa men tot aan Dinslaken. Blijkbaar hebben verschillende afdeelingen der arbeiderstroe- pen het „front" voor Wezel in den steek ge laten. Bij de rooden heerscht n.L groot ge brek aan levensmiddelen, waaraan de plun dering van verschillende dorpen en boeren hofsteden weinig heeft kunnen veranderen. De leiders treden echter drastisch op tegen dergelijke teruggaande arbeiders en een groot aantal van hen, die tot dienstneming geprest waren, zouden op die manier den kogel hebben gekregen. Plunderen en rooven. Uit het industriegebied wordt, ongecensu reerd, aan de „N. Rott. Crt." gemeld: De gewelddadige regeering van de com munisten in het industriegebied neemt steeds ernstigere vormen aan. Hoewel de revolutio naire uitvoerende raden overal bekend heb ben gemaakt, dat eigenmachtige beslagleg gingen en vooral plunderingen niet geoor loofd zijn, wordt ook zelfs in de steden op klaarlichten dag geroofd en geplunderd. In de meeste gevallen verschijnen de plunde raars gewapend in automobielen voor de winkels van levensmiddelen. Slagerswinkels en wijnkelders worden bij voorkeur en in groeten getale leeggeplunderd. Veel erger nog dan in de steden gaan de Spartacisten in de dorpen te keer. Op het platteland in dén omtrek van de gevechtszone tusschen Wesel en Münster zijn heele gehuchten, maar vooral afgelegen hofsteden, door mannen van het roode leger en andere gewapende Spartacisten-benden volkomen gebrandschat. Niet alleen de levensmiddelen worden ge stolen, maar de heele veestapel werd wegge voerd. In tal van plaatsen in het land van Münster is het tot bloedige gevechten geko men tusschen stroopende benden Spartacis ten en de landelijke bevolking, die echter over het algemeen weerloos staat tegenover de overmacht van de goed gewapende com munisten. Sauerland in Westfalen wordt systematisch door gewapende troepen arbei ders, die voornamelijk uit de industriestreek van Hagen komen, gebrandschat. Deze troe pen arbeiders trekken op vrachtauto's in groepen van dertig tot vijftig man het land door en vallen niet alleen afgelegen hofste den, maar ook kleine dorpen aan en plun deren die uit. Bij deze rooversbenden hebben zich, evenals bij het roode leger, tal van misdadigers aangesloten, die uit de gevan genis bevrijd zijn. Uit alle gevangenissen van het industriegebied zijn namelijk tege lijk met de politieke gevangenen ook hon derden dieven, roovers en moordenaars door de zegevierende Spartacisten in vrijheid gesteld. De later verspreide proclamaties van de uitvoerende raden, volgens welke de mis dadigers Weer opgesloten moeten worden, worden natuurlijk niet uitgevoerd. In ver band hiermede verneem ik een typisch ge val, dat zich te Gladbeck moet hebben voor gedaan. Hier stond op een goeden dag de beruchte dief en moordenaar Neumaim ge wapend en wel op post voor het raadhuis. Hij was lid geworden van den revolutionairen veiligheids- en orde-dienst, hoewel hij we gens tal van met moord gepaarde beroovin- gen in de heele stad bekend stond. Toen de burgemeester vernam, wie er voor het raad huis op post stond, verklaarde hij aan den uitvoerenden '-aad. dat hij zijn ambt onmid dellijk r - 'i 'eggen, als deze misdadiger op dien i*st gehandhaafd bleef. Men heeft rop Neumann niet onmiddellijk weer in hechtenis genomen, maar hem in het open haar opgeroepen om zich vrijwillig ter be schikking te stellen. Het gevaarlijk heer schap gaf er echter natuurlijk de voorkeur aan om zijn vrijheid te behouden en zich een ander terrein voor zijn werkzaamheden uit te zoeken. De vrouwen zfln het ergst De „Hbl."-correspondent G. Nypels, die in het industriegebied vertoeft, vertelt over de rol die de vrouwen bij de woelingen spelen: Aan het roode front en daarachter was het thans werkelijk opvallend, hoe overal en steeds de kerels door de wijven opgehitst en tot wreedheden aangespoord werden. Vooral als zij aan het front geweest waren en bloed gezien hadden, waren zij als dol. Onder de vele gevallen, die Ik persoonlijk meemaakte, wil ik o.a. de volgende ver tellen. Toen wij te voet van het front kwamen, reed een wagen langs ons, waarin een zwaar gewonde lag. Om hem heen stonden niet minder dan drie kerels en drie wijven, want van elke gelegenheid om weer per as naar huis terug te komen, wordt direct graag ge bruik gemaakt. Nauwelijks hadden die dames mij gezien, of het gekrijsch begon. Immers, wie zoo ge kleed was, was geen der hunnen, dat moest een „Noske"-hond zijn. De wagen moest stilhouden, de mannen moesten mij maar eens den hals afsnijden. De kerels wilden dat zoo maar niet, waren misschien verstan dig genoeg om te beseffen dat een „Noske"- hond allicht niet in zoo'n costuum hier over den weg ging wandelen en zich in gezel schap van een paar roode-leger-soldaten zou bevinden. Maar de wijven krijschten door en schol den en eischten mijn afmaking, tot ik voor de zooveelste maal mijn „Ausweis" had la ten zien. En in Dinslaken wees men mij een roode- kruis-verpleegster, die in de jongste ge vechten met doodsverachting in het vuur gebleven was, en twee dagen en twee nach ten onder granaat- en machine-geweervuur gewonden had helpen wegdragen. Het was een lange, magere, jonge vrouw uit het volk, met iets fanatieks in haar oogen. Zij stak heusch gunstig af naast al die andere kanaljes, die het roode kruis hier onteerden. Maar toen een bleeke burger met den aan staanden dood in zijn oogen en de handen omhoog werd binnengebracht, zag ik haar oogen een boozen, wreeden blik krijgen en hoorde ik hoe zij meegilde, dat men dieh vent, van wien zij niet weten kon, wat hij gedaan had en of hij niet doodonschuldig was, onmiddellijk den hals moest afsnijden. Als een van de ergste dingen noemt de heer Nypels verder het walgelijk misbruik, dat de Spartacisten overal van de roode- kruis-vlag maken. Met de grootste brutaliteit zie je roode- kruis-vlaggen waaien van auto's, die opge propt vol gewapenden zitten. Je ziet roode- kruis-zusters met revolvers en karabijnen; roode-kruis-soldaten, gewapend tot de tan den; gevechtsleiders met groote roode krui sen op den arm; munitiewagens met roode- kruis-vlaggen. En als er souvenirs aan den vrijheids strijd meegenomen moeten worden, blijven de roode-kruis-heeren en dames niet achter. Plunderen heet dat niet meer, dat heet thans een herinnering meenemen". Vlak achter het front kwam een bende roode-kruis-kerels en wijven een kroeg bin nen, die de zakken vol hadden met herin neringen" of die de souvenirs aan touwtjes om den hals hadden hangen. En daar waren heel nuttige bij, als ketels en pannen, waar de etiketten met den prijs nog opzaten. Ik zat met een roode-kruis-soldaat aan den straatweg, toen twee uitgezochte boe ventronies kwamen aanstappen. De een liet ons onder zijn jas een heelen voorraad moois zien, twee prachtige bierpotten, mooie pij pen, enz. De ander had een heele klok on der zijn jaa De soldaat keek niets verwonderd, maar merkte koel op: „Plunderaars worden ge fusilleerd". De twee boeven evenwel lach ten rustig: dat was geen plunderen, dat wa ren herinneringen. Thuis laten ze daar alle maal op graveeren: „Ter herinnering aan den vrijheidskamp". Maar achteraf bood men mij toch een mooie pijp voor 30 mark te koop aan. Een Nederlander door de Bpartaclsten geprest. De „Tilburgsche Courant" deelt mede, dat de heer G. van Dusseldorp, vroeger adjunct- directeur van het distributiebedrijf, die in Duitschland een nieuwe auto gekocht had, te Dortmund door de Spartacisten is aange houden, die den auto requireerden en den heer Van Dusseldorp dwongen in hun dienst als chauffeur op te treden. Het blad .ver neemt, dat de tusschenkomst der Nederland- sche regeering is ingeroepen. L'Oeuvre deelt mede, dat er voor de bur gerlijke rechtbank te Rijsel thans 280 za ken van verstandhouding met den vijand aanhangig zijn. Deze zaken worden niet door den krijgsraad berecht omdat de in structie begonnen is na de opheffing van den staat van oorlog. De procureur van de Republiek heeft, wegens de overstelpende hoeveelheid werk, aan den minister van justitie een extra-rechter van instructie aan gevraagde Het wordt hoog tijd, zegt 1'Oeuvre, dat er aan al deze schandalen uit den tijd der bezetting eens een eind komt Zij zou den doen gelooven, dat het geheele Noor- der-departement met den vijand geknoeid heeft. Een aanval op Kerenski. Dezer dagen heeft Kerenski te Parijs een lezing gehouden ter verdediging van zijn politiek tegenover het Bolsjewisme. Onder het gehoor was een jeugdige Bol sjewiek, die voortdurend met heen debattee- ren wilde en hem dan imperialicme verweet en hem voor de voeten wierp, dat hij een zuivere dictatuur over het land had uitge oefend. Kerenski protesteerde met groote kracht tegen de dubbelhartigheid der Bolsjewiki, die terzelfder tijd, dat zij het proletariaat in het westen opzetten tot revolutionair op treden, aan het buitenlandsche kapitalisme concessies doen. Aan het slot van zijn rede viel een heftig incident voor. Kerenski's Bolsjewistische tegenstander, die vlak bij de bestuurstafel gezeten was, gaf Kerenski plotseling een ge weldigen slag op het hoofd. Onmiddellijk vloog de geheele vergadering overeind en greep den aanvaller vast, wien het slecht vergaan zou zijn, indien Kerenski zelf niet tusschen de menigte was gesprongen en den Bolsjewiek uit de vuisten van zijn vijanden had bevrijd. Een spannende vervolging. Vrijdagnacht om één uur bemerkten de stationsbeambten van een der groote spoor wegstations te Orleans vijf personen, bezig een wagon open te breken. De bewakers be gaven zich naar de wagons en werden daar met revolverschoten ontvangen. Eenige werden onmiddellijk gedood. Zij beantwoord den het vuur en doodden een der bandieten. De inbrekers lieten de wagons in den steek en begaven zich in twee auto's, die gereed stonden om naar Parijs terug te keeren. De weg OrleansParijs loopt echter langs den spoorweg. De stationschef liet daarom onmiddellijk een locomotief onder stoom brengen en er begon een wedstrijd tusschen den locomotief en de auto's. Bij het station Artenay was de locomotief de beide auto's gepasseerd. De bewakers stapten af en versperden den weg. Toen de auto's aankwamen, begon een nieuw gevecht. Gebruik makend van de duisternis, konden drie van de bandieten over de weilanden ontkomen. De chauffeur van een der auto's werd gewond en gearresteerd. Hij was even als de gedoode, uit Parijs afkomstig. Onmiddellijk zette een vijftal agenten de achtervolging der andere roovers voort en slaagden erin, hen Zaterdagnacht aan te treffen in een kleine herberg in het dorp Domainvill© (Eure et Loire). Zij gebruikten daar een avondmaal, toen de agenten de herberg omsingelden. Zoodra de bandieten merkten, dat zij in gevangenschap verkeer den, trokken zij hun revolvers en een nieuwe strijd ontbrandde. Zij doofden de lampen in het lokaal uit, en gedurende eenigen tijd ging men voort, elkander in het donker met revolvers te beschieten. De strijd eindigde met den dood van een der bandieten, terwijl de andere bewusteloos werd gevonden, ten gevolge van een schot in het dijbeen. De gewonde werd overgebracht naar Or leans. Hij legde een volledige bekentenis af verklaarde, reeds herhaalde malen naar Or leans te zijn geweest om daar spoorwegwa gons te plunderen. („Tel."). OOSTENRIJK. Het eommmunisme te Weenen. De „Neue Zedtung" zegt, dat er te Wee nen heftige communistische agitatie plaats heeft. Er zouden in het geheim arbeiders troepen gevormd worden en deze zouden van wapenen voorzien worden. BINNENLAND. De staking ln het transportbedrijf. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Zaterdag aan de Ned. Federatie van Transportarbeiders den volgenden brief gezonden: „Uwe voorstellen van 26 dezer tot uit breiding der staking zijn ons in goede orde geworden. Wij zijn bereid, deze in het begin der volgende week in eigen kring te bespre ken en daarna mot U te behandelen. Inmid dels merken wij op, dat niet uitsluitend over het onder 2 genoemde, de Vakcentra- len dienen te worden geraadpleegd, doch ook over do dingen, die U onder 1 aangeeft met haar moet worden gesproken. Wij hebben overleg gepleegd met het be stuur van het N.V.V., hetwelk ons mede deelt, in staat te zijn een vergadering ter bespreking dezer aangelegenheden a.s. Woensdag te kunnen bijwonen. U gelieve ons dus per omgaande te berichten, of deze datum U en het N.AJ3. convenieert. Wij merken U op, dat uwe toelichtingen, die niets dan beweringen inhouden, door ons niet z.m. als juist kunnen worden aan vaard. Ter uwe informatie deelen wij u mede, dat, indien zou blijken, dat bij deze verga dering een demonstratie van stakers wordt gehouden, het bestuur van het N.V.V. noch wij dan aan de vergadering zullen deelne men, terwijl, indien een dergelijke demon stratie mocht geschieden, tijdens de verga dering plaats vindt, onze beide besturen de besprekingen zullen schorsen tot zoolang de demonstratie is afgeloopen. In de buitengewone audiëntie, die Vrij dag door de oommissie uit de besturen van de transportvereenigingen met minister Aalberse is gehouden, is uitdrukkelijk ver klaard, dat de werklieden geen arbitrage wenschen, maar dat zij voor bemiddeling zouden te vinden zijn. Bij de verdere be sprekingen heeft de minister meegedeeld, dat de Scheepvaartvereeniging Noord en Zuid naar aanleiding van zijn brief te dezer zaak, hebben geantwoord, dat de brief van den minister geen. aanleiding gaf tot het maken van eenige opmerking. De bespre kingen droegen uit den aard der zaak een voorloopig karakter en zullen worden voort gezet, indien blijkt, dat de voltallige bestu ren willen meegaan met de wenken door den minister aangeduid. Deze oonferentie van de besturen, zal Maandag in den Haag worden gehouden. Op het terrein van den voormaligen Park schouwburg te Amsterdam werd Zondag middag een door een paar duizend personen bezochte meeting gehouden, uitgeschreven door den Amsterdamsehen Bestuurders- bond. Het doel was de arbeidende klasse op te Trekken tot' financieelen en moreelen steun' voor de havenstaking en de toonbe wegingen in de meubelmakers- en behan gers-, bouw-, klkeeding- en metaalbedrij ven. Verschillende sprekers voefden het woord. De heer Stenhuis deed in zijn redevoe ringen uitkomen, dat het jaar 1920 een jaar van stakingen zal zijn zooals Nederland nog nooit heeft gekend. Hij wees voorts op het belag van eenheid in den strijd tegen de reeders, voor wie de arbeiders niet zullen bukken, al zal het nog weken moeten duren. Nog betoogde spreker, dat het N.V.V. niet afkeerig is van solidariteitsstakingen, maar dat hier onder de huidige omstandigheden niet aan valt te denken, zdolang de Christe lijke vakbeweging zijn leden nog kan mo- biliseeren om de arbeiders in den rug aan te vallen. Solidariteitsstakingen op dit moment zou den, volgens spreker, tot een débaele moe ten voeren. De heer Drop zeide, dat de Centrale Bond van Transportarbeiders er niet aan dacht uitbreiding aan de staking te geven, omdat men daardoor de kapitalisten in de kaart zou spelen. De Scheepvaartvereeniging Zuid deelde Zaterdag mede, dat er 1000 werkwilligen van elders waren aangekomen en in de ha ven op verschillende schepen te werkge- steld. Het ligt niet in het voornemen dit aantal voorloopig uit te breiden. Van de partij graan bestemd voor de Oostenrjjksche regeering, voor wier behan deling in het begin dezer maand door Trans portarbeidersorganisaties, eerst medewer king werd toegezegd en daarna geweigerd, is thans door de hulp van technische stu denten uit Delft, 'ongeveer 8000 ton uit het silo van St. Job afgeleverd. De salarisactie van het P. T. T.'personeeL Vrijdag vergaderde het ^Comité van Ze ven" uit de samenwerkende postale organi saties ter bespreking van het antwoord van den Minister van Waterstaat, waarbij Z.E. te kennen gaf, dat eene audiëntie tot geen resultaat zou leiden en de bezwaren tegen de salarisregeling door het Comité inge zonden, naar de salaris-commissie om ad vies waren gezonden. Het Comité verzond staande de vergade ring opnieuw een adres aan den Minister, waarin werd aangedrongen om Donderdag as. alsnog de aangevraagde audiëntie te verleenen, ten einde den Minister te over tuigen van de achterstelling van het P.T.T.- personeel, terwijl het zenden der bezwaren naar de Salarisoommissie beschouwd werd als een schuiven op de lange baan. Tegelij kertijd zijn de hoofdbesturen der aangeslo ten organisaties samen ruim 18.000 amb tenaren vertegenwoordigende, alléén de 3000 leden tellende moderne Centrale Neder- landsche Ambtenaarsbond is niet bij het Comité aangesloten Donderdagmiddag ter vergadering naar den Haag opgeroepen om het resultaat der audiëntie te vernemen. Mocht dit ongunstig luiden, dan zal het Co mité machtiging vragen tot scherpere maat regelen over te gaan. Ingezonden mededeellng. Vermeerdering ln jaren. Velen zien op tegen den ouden dag. Toch dient dit een tijdperk van rust te zijn, vrij van rugpijn, urinekwalen en rheumatiek. Veel hangt af van de nieren. Als deze or ganen verzwakt zijn, kunnen zij het bloed niet rein houden en worden urinezuurver- giften door de bloedsomloop naar de zenu wen, spieren, gewrichten en aderen gevoerd. Dan schijnt de oude dag een last het ge hoor en gezicht beginnen af te nemen het geheugen te verminderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een van de beste dingen, die van Foster's Rugpijn Nieren Pillen gezegd worden is, dat zij een zegen voor menschen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeggen dit zelf. Uit eigen ondervinding bleek hun, dat dit geneesmiddel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt bij nier- en blaasaandoeningen, rheumatiek, graveel, rugpijn, nier-waterzucht, spit en steen. Foster's Pillen wekken de nieren op en versterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houden het lichaam vrij van over tollig urinezuur. Zij werken niet op de inge wanden. Dit is een der redenen, waarom zjj geschikt zijn voor oud en jong. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.76 p. doos of 10.— p zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1