Tweede Blad. VAN DINSDAG 30 MAART 1920. BUITENLAND. DUITSCHEAND. De desorganisatie tan bei mode leger. Uit Dnsseldorf werd gisteren aan ietHan delsblad" gemeld In de gelederen van het roode legor is een wilde verwarring en een gebrek aan. disci- pline ontstaan, doordat zo geen succes gehad hebben en geen levensmiddelen of soldy kry- gen De oneenigheid onder de roode .soldaten neemt van uur tot uur toe, daar een deel den oproep van de ,-,Vollzugstrate" om een eind aan den strijd te maken volgen wil, wat hun echter door de radicalen verhinderd wordt. Er hebben zich reeds plunderend rondzwer vende troepen gevormd, die de in nabijheid liggende steden brandschatten en in de etappe geld en levensmiddelen trachten af te persen, waarbij ook meermalen de „Volzugsr&te" be dreigd werden. In de steden', die in de macht der commu nisten zijn, zooals Duitsburg, Oberhausen, Hamborn, enz., gaat het voortdurend nog zeer onrustig en opgewonden toe. Het valt den aanvoerders moeilijk, de beloofde soldij van 64 mark per dag uit te betalen, zoodat.de marodeurs zich met geweld hiervan meester maken. Van een uiteenvallen van het roode leger kan op het oogenblik nog wel niet ge sproken worden, maar volgens mededeelingen van lieden, die heden van het front terug keerden, maakt het ontbindingsproces toch snelle vorderingen, nadat de rijksweortroepen van Wcssel en omgeving nu zelf met veel succes tot den aanval zijn overgegaan. De terugstroomende benden, voornamelijk het uit de gevangenissen gevluchte misdadi- gersgespuis, dat een niet onaanzienlijk deel van het roode leger vormt, zal do burgerlijke bevolking, die nu al zwaar te lijden heeft onder de heerschappij der Spartacisten, brand schatten zoo goed het maar kan. Ten zuiden van Wesel was het ingrijpen der regeerings- troepon noodzakelijk om de bewoners tegen beschieting der bolsjewistische artillerie te beschermen. Do vijandelijke artillerie word gedeeltelijk veroverd en voor do rest zoover teruggedrongen, dat een beschieting van Wesel niet meer te vreezen js. In Duisburg is heden tengevolge van het optreden der Spartacisten tegenover den eersten burgemeester een staking van ambte naren en beambten uitgebroken. Om te be ginnen zijn de stedelijke beambten in staking gegaan; de beambten van de spoorwegen, de post en andere staatsinstellingen zullen mor gen volgen, als voor dien tijd do burgo meester niet in zijn ambt hersteld is. In den nacht van Zaterdag op Zondag ziln twee D-treinen in de riehting van en naar Berlijn dichtbij Bielefeld door rooverbenden aangehouden en geplunderd. Bedragen boven de 100 mark werden den reizigers afgeno men ook levonsmiddelsn moesten zij afgeven. In Hagen hielden Zondag de drie socialis tische partijen van het plaatselijke industrie gebied eon vergadering, waarin een revolutie werd aangenomen, waarin de georganiseerde arbeidors verklaarden, dat zij met Spartacis- tische terreur niets te maken wilden hebben. In Ket uiterste geval zouden zij bereid zijn, tezamen mot de rijksweertroepon, onderrepa- blikeinsche aanvoering te vechten, daar het anarchistisch optreden van het roode leger een gevaar voor het industriegebied vormt. Aan het „Hbl." wordt verder nog gemeld, dat Zaterdag de soldij aan de roode troepen werd uitbetaald, omdat deze van het „front" terugkwamen om het te halen. Het Comité gebruikte hiervoor de 6 millioen mark, die het bij de Rijksbank te Wezel in beslag ge nomen of beter gezegd gestolen had. De levensmiddelennood is hoog gestegen, In de gevangenissen kregen de gevangenen Zundag in het geheel niets te eten. Een ultimatum dei Rfltotregeering. Berlijn, 28 Maart. De Eijksregeering hoeft den opstandelingen in het Rijnsch-Westfaalscho steenkolengebied de volgende eischen gesteld De regeering heeft door de onderhandelingen te Bielefeld getracht, zonder gebruik te maken van geweld, de orde en rust te herstellen in het Ituhrgebied. Qeze poging is mislukt, door dat het roode leger zich niet af, ieafspraak heeft gehouden. De aanval op ^"-rd met de grootste heftigheid voortgezet. De gevan genen werden niet vrijgelaten, de wapens niet Ingeleverd. De toestand word steeds slechter. Talrijke klachten uit allo kringen van de bevolking getuigen van misdadige ge welddadigheden, door de roode troepen be- drevon. Dit dwingt de regeering tot krachtig op treden, om zoo spoedig mogelijk een ordelijken toestand te doen terugkeeren in dit gebied en ue bevolking to vrijwaron tegen willekeur. in allo misleide menschen nog eens in do gelegenheid testellen terug je keeren tot be zinning, wil de regeering nog een laatste termen toestaan, voor aij besluit van de wapens gebruik te laten maken. Zij verlangt daarom tot den 81en Maart, 's middags twaalf uur, afdoende zekerheid voor den militairen bevelhebber van het zesde corps, generaal von Watter te Münster, dat de volgende voor waarden zijn aangenomen en nageleefd zullen worden s le. Onbeperkte erkenning van den grond- wettelijken staat. 2e. Herstel van de staatsautoriteiten en veiligheidsorganen, voor zoover deze geen ge- meene zaak hebben gemaakt met de Kapp- biittwitz-regeering. j 3e. Onmiddelijke ontbinding van het roode Volkomen ontwapening van de geheeio volking, de inwonerweer inbegrepen, onder contróle van de rechtmatige staatsorganen. j0',, Det vrijlaten van alle gevangenen, den '6f feze. vo°rwaardén aangenomen wor- vala f rijksregcering afzien van een aan- zich h,.t ra behoudt het uitvoerend bewind wil t Tbt voor handelen zooals het t*enker8tel d6U I™*"* Hel regeeringsulttmatum verworpen. 1)6 centrale raad hier r«cww^ besloten het ultimatum der i -T00r m°rgenochtend 11 uur moest worden ingewilligd, van de hand ge- ezen, omdat hü het slechts beschouwd ala w. y°°rfendsel om de rijksweerbaarheid wïvLlü t1111,6? Keven het industriegebied binnen te rukken en met ingang van Dins- oag, (heden) de algemeene staking uitge- roepen. De algemeene staking zal waar schijnlijk alleen tot stand komen als de com munisten hun huidige heerschappij in het industriegebied weten te behouden en de staking van het werk overal af kunnen dwingen. Rukken echten de troepen binnen en maken zij een eind aan de radenheer- schappij, dan zal ook de algemeene staking wel in het water vallen. Uiï Münster wordt nog gemeld: Te Essen zijn voor het raadhuis zes ka- nonqpn opgesteld en op de markt te Dort- mund staan een aantal machinegeweren en afweergeschut tegen vliegtuigen. De rooden hebben Nordkirchen en Solm bezet en hebóon aanvallen gedaan in de richting van Dinslaken. De landbouwstreek van Ludingshauson is reddeloos ten prooi aan plunderende benden. Deze roevers heb ben dozijnen hofsteden leeggeplunderd. De regeering heeft vandaag een ultima tum gericht tot de opstandelingen van het Rijnsch-Westfaalsche kolenbekken, maar niemand gelooft, dat deze roode desperado's zich aan een ultimatum zullen ontwerpen. Generaal von Watter zal ongetwijfeld vrij heid van handelen krijgen en er staat waar schijnlijk een vreesdij k bloedbad te wach ten, want de troepen van de rijksweerbaar heid zijn zeer verbitterd. Het grootste ge vaar bestaat echter hierin, dat de Spartaci- sche elementen bij het oprukken van de rijksweerbaarheid ln het industriegebied de mijnen zullen verwoesten en de hoogovens in de lucht zullen laten vliegen, waardoor de industrie reddeloos te gronde gericht zou zijn. Een modern rooverhoofdman. Mon meldt uit Lcipzlg aan de „N. E. Ct.n: Do beruchte communist Hoelz, van wiens bandietenstreken ook de vorige week gewag gemaakt is, toen hij don burgemeester van Plauon dwong hem 100.000 mark uit to be talen, heeft Zondag weer van zich laten spre ken. M6t zijn bende bracht hij opnieuw in gewapende auto's een bezoek aan Plauen, joeg de menigte uiteon en vernielde den heelon inventaris van de Neue Voigtlaeridi- sohe Zeitung. De rotatiepersen, zetmachines, boeken, alles moest er aan gelooven. Er is voor meer dan een miljoen mark schade aangericht. Daarna perste Hoelz don eigo- naar van het koffiehuis Troemel 100.000 Mk. af en poetste de plaat. De bewoners zijn zeer opgewonden, omdat het Voigtland geheel zonder militaire bescherming is. De vorige week hebben de communisten de kazernes te Plauon overrompeld en de daar voorradige levensmiddelen ec vijfhon derd geweren gestolen. De kleine dorpen betalen vrijwillig een schatting van 1000 Mk. per hoofd aan Iloelz om voor plunderij ge vrijwaard to blijven. Het Franscho spoorwegpersoneel, speciaal op de lijnen van de P. L. M., is niet tevre den1 met don afloop der vorige staking, welke naar thans gebleken is, niet alleen verband hield mot looncischon, doch even zeer een politiek karakter droog. Op oen dezer dagen gehouden congres werd n.1. de niouwo syndicale oriëntatie behandeld. Alle sprekers beleden hun geloof in hot rev. syndicalisme en pleitten voor een actie, open lijk gericht op voorbereiding tot revolutie. Do stemming over de resolutie betreffen de de nieuwe oriëntatie bracht het volgende resultaat: vóór 85.269 stemmen, togen 200, onthoudingen 6870. In een beschouwing over dit congres con stateert het „Journal des Débats", dat thans da ergste extremisten van het extremisme den toestand ln handen hebben. Waarschijn lijk zullen nu wel zoo langzamerhand de oogen zelfs van de moest verblinden open gaan, meent het blad: de huidige O. G. T. is geen vakvereeniging moer, doch oen zui vere politieke en revolutionaire organisatie, dia openlijk samenspant tot omverwerping van de maatschappij, langs wettigen zoowel ala onwettigen weg. De natie moet goed beseffen, zoo besluit het blad, dat de extremistische politici, on- dor het voorwendsel van coöperatieve con gressen, op het oogenblik hun „troupes du désordre*1 mabiliieuimi voos den burger oorlog. Bldegaray, de sooretaria van den bond van spoorwegpersoneel heeft in een con gres van het porsoneol van don Oosterspoor verklaard: ,Jioudt U gereed voor 1 Mei. Dan moet gij U niot met oen staking van gekruiste armon tovreden stollon. Dan moot gij, als ze intreedt, medewerken aan do al gumeono revolutie. Stakingen. Roubaix, 29 Maart. Daar goon overeen stemming bereikt werd tusschon de gedele geerden van do werkgevers en van de werk nemers in de textielnijverheid te Roubaix en Tourcoing en omgeving is do algemeene staking van allo bedrijven in dat gebied uit geroepen. De beweging omvat 18U.UÖQ ar beiders. Anzin, 20 Maart. De mflnworkersin hef Anzin-bokken hebben besloten Dinsdag tot staking over te gaan. Trouwlustigen. Te Bordeaux zijn onlangs op óón dag ze ventig huwelijken gesloten. Dit was een record, dat echter verbeterd staat te wor den door do stad Rjjsel. Te Rijsel toch zul len aanstaanden Zaterdag 218 paren in den echt verbonden worden. De oude heer Cle- menceau, die zijn landgenooten met zooveel nadruk heeft gewezen 'op den plicht kinde ren te krijgen, veel kinderen, zal in Egypte glimlachen als itij van de Rijselsche trouw lustigheid hoort SYRIË. De Franscbe draadloozo diens! meldt, dat gedelegeerden uit alle gedeelten van den Libanon een groote bijeenkomst gehouden hebben te Baabda en geprotesteerd hebben tegen de kroning van emir Feisal tot ko ning van Syrië. Er zal een commissie benoemd worden om de stichting van een onafhankelijk Groot- Libanon to bestudeeren. Libanon zal als vlag voeren de Franscbe vlag met een ceder er in. VEREENIGDE STATEN. Orkanen. Naar Reuter uit New-York seint, woed den er Zondag tal van orkanen over het Noord-Oosten van Hinois, in gedeelten van Ohio, Michigan, Indiana, Missouri, Wisoou- sin, Georgië, Alabanfk. Velen, werden ge dood. De schado bedraagt verscheidene mil- lioenen dollar. Honderden gebouwen stort ten in. Duizenden zijn dakloos. Daar telegraaf- en telefoondraden ver nield werden zijn vele plaatsen geïsoleerd. Pas over verscheidene dagen zullen nadere bijzonderheden bekend worden. Korte berichten. Hot nieuwo Pruisische kabinet bestaat uit vier sociaal-democraten, twee democraten en twea leden van het centrum. De vredesconferentie zal don lOen of den Hen April te San Remo bijeen komen. De laatste vijf weken zijn te Bochum vol gens mededoeling van den stedelijken ge zondheidsdienst 800 personen aan de griep overleden. -De crisis nan Oorlog en Marine. Het Ned. Oorr. bureau meldt: Naar wij vernemen, is met ingang van BI Maart benoemd tot Minister van Oorlog en tot Minister van Marine ad interim luitenant- generaal W. F. Pop, chef van den goneralen staf. De bedoeling is, dat later eon departe ment van landsverdediging zal wordon in gesteld. Blnnenlandsch vervoer per Bpoor. De Nederlandsche Vcrladersbond meldt thans met zekerheid to kunnen mconcn, dat het vervoer per spoor tusschon zoogenaamde „natto'J plaatsen met 1 April wederom vrij gegeven 'zal worden. De melkprijs. Te Bussum zijn do melkprijzen mot drie cent per liter verlaagd. Centr. Bond van Ned. Verbruikscoöperaties. In het Gebouw de Ruyterstraat te 's-Gra- venhage werd gistermiddag to 1 uur, ten vervolge op do aldaar eergisteren gehouden vergadering van den Nederlandschen Coö peratieven Bond en den Bond van Neder landsche Arboiderscoöperatics, do fusiever gadering van beide lichamen gehouden. Zij hebben daar besloten zich to verecnigen in éón bond, genaamd „Contrale Bond van Jïe- dorlandscho Verbruikscoöperaties". De havenarbeldersstaking. Naar hot „Hbl." verneemt, heeft de Fe deratie van Transportarbeiders >te Amster dam de uitkeering aan do stakers moeten verminderen en gebracht op 6 por week voor gehuwdon, plus öh ct. por kind, en op f 8 voor ongehüwden. GEMENGD NIEUWS. Prettige huiseigenaar. Iemand, wonende aan den Ridder van Catsweg te Gouda, had van de huurcom- missie huurverlenging verkregen tegen den zin van don huiseigenaar. Deze, veront waardigd over de uitspraak Ser huurcom- missie, heeft een nieuw middel bedacht om den huurder te plagen. Hij nam eon emmer met teer en besmeorde daarmeo de raam kozijnen, brievenbus en naambordje van don geplaagden huurder. De woning heeft veel bekyks. De politie, tot wie de heer F. zich wendde, kon niets anders doen dan hom radon een civiel-rochtelijke actie tegen don huiseige naar in te stellen. Een liefdesdrama. In don vooravond werd Zaterdagavond de Hekkelaan te 's-Gravenhage opgeschrikt door een hevige vechtpartij tusschen een bewoner van een woonwagen uit Rotterdam, zekere H., en een zieh noemenden koopman, don 45-jarigon E. O. Het schijnt, dat O. lief desbetrekkingen had aangeknoopt met do vrouw vnn H. en dat deze daarop verhaal kwnm halen. Nadat H. eerst gotrasht had do woning van O., gelogen in het hofje aan do Hekke laan, binnen te dringen en oenlge ruiten had stukgeslagen, zijn later belden op straat handgemeen geworden. Daarbij schijnt H. met een dolk den ander een viertal steken te hebben toegebracht in borst en buik, zoo dat O. zwaai- gewond ineenzeeg. De dader vluchtte, waarbij hij kans zag de dolk in het water te werpen, maar is door de politie aan gehouden en naar het bureau Nieuwe Haven gebracht. In levensgevaarlijken toestand is O. naar het ziekenhuis vervoerd. In zijn toestand was gistermorgen nog geen ver andering gekomen. Berooving. Een landbouwer te Nieuw Buinen had te veel sterken drank gebruikt en werd, om zijn roes uit te slapen, in de Bchuur van het café gelegd. Bij zijn ontwaken miste hij zijn zak boekje met een bedrag van 800. La verband mhet den diefstal werd een arbeider aange houden, op wien het geld werd gevonden. Zondag heeft deze zich doodgeschoten. Voor do zwijnen. In Friesland zijn boeren, die thans kaas aan de varkens voeren, naar het bureau V. D. meldt. Ze kunnen deze voor lagen prijs van de fabrieken koopen, terwijl het varkens- vleesch te duur blijft. Verzet iegfn de politie. Zaterdagavond troffen twee politiewielrij- ders in een der buitenwijken te Leiden eeni- ge werklieden aan, die onder den invloed var sterken drank verkeerden en burenge rucht maakten. Zij maanden hen tot kalmte aan waarop een der mannen een der agenten met een hard voorwerp op het hoofd sloeg, zoodat hij bewusteloos ineenzakte. Toen vielen ze op den anderen agent aan, die uit zelfver dediging eenige schoten uit zijn revolver loste en een der mannen, den 25-jarigen La Porte, in den buik trof, terwijl ook enkele anderen minder ernstige verwondingen ver kregen. Hiermede was het verzet der belhamels gebroken. De getroffene, wiens toestand le vensgevaarlijk wordt geacht, werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. In een ander gedeelte der stad had des nachts nog een gevect plaats tusschen de politie en een veertigtal mannen die te veel sterken drank hadden gedronken. Scheepsrampen. Te Toulon vreest men, dat het stoomschip „Lux", dat den 15en Maart Marseille verlig met bestemming naar Oran en 117 passagiers en sohepelingen aan boord had en het tdoomschip „Vidauban", djjt 'Bcnisaf den 12en Maart verliet met bestemming Santlouls dn Rhone en 26 monachen aan boord had, gezonken zijn. Treinbotsingen. Uit Udine (Italië) wor^t gemeld, dat de Weensche sneltrein nabij de grens met een goederentrein in botsing is gekomen. Er zijn 13 dooden en 26 gewonden, meest Egypti sche studenten, die op weg waren naar Berlijn. Een tweede spoorwegongeluk had Zater dagmorgen vroeg plaats, toen de sneltrein van Turijn naar Rome in den tunnel nabjj Genua op een goederentrein liep. Bijzonderheden ontbreken nog: men vreest dat er vele slachtoffers zijn. Duro klecren In Amerika. Uit New-York wordt aan de „Times" ge mold, dat de kleermakers te Chicago, die evenals to New-York, 10 dollars per dag vordienen, 100% verhooging eischen. Do duurte der kleeren is zoo erg, dat 15000 geëmployeerden van de International Harvostor Company met hun patroons over eenkwamen, dat de laatston een groote hoe veelheid mannenkleeren ter waarde van 50.000 pond sterling in Engeland zullen be stellen en die kleeren van gedemobiliseerde Engelscho soldaten aan hun employó's zullen verkoopen tegen 8 pond sterling 12 shilling per pak. Amundsen op weg naar do Noordpool. Volgens een. bericht uit-Christiania heeft do Noordpool-onderzoeker Amundson zijn schip „Maud" in het Poolijs met twee met gezellen verlaten om to trachten den Noord pool te bereiken. Eerst tegen den herfst kan men nader be richt van de expeditie verwachten. T GEZONDEN. T7RT PROBLEEM. Geachte Redactie. Vergun mij nogmaala de (plaatsing van oen antwoord aan het adres van uw mede werker. Allereerst dient to wordon vooropgesteld dat hot mij niet te doen ia het debat ta voe ren in den geest „wie heeft gelijk", maar door het uitwisselen van meeningen, ge grond op objectief onderzoek, bij te dragen tot verheldering van het inzicht in het we zen on do oorzaken der maatschappelijke verschijnselen. Het is in een dagbladartikel uit ter aard niet mogelijk iedere gedachte in den breede te ontwikkelen, dat zou van de beschikbare plaatsruimte to veel gevergd zijn. Maar juist wegens de beknoptheid kunnen er allerlei tegenstellingen uit gedistilleerd worden, die slechts denkbeeldig bestaan. Om haarkloverijen is hot mij dus niet te doen. Het kardinale punt echter waarover het geschil loopt, is het vraagstuk der arbeids- schuwheid door uw medewerker in het ge ding gebracht. Dat er geen arbeidschuwheid bestaat is door mij niet beweerd. Arbeidschuwheid, als individueel ver schijnsel, heeft altijd bestaan en zal ook altijd bestaan. Dit verschijnsel doet zich in allo kringon der maatschappij voor, in de arbeidersklasse nog wel het minst, omdat daar, in don strijd om het bestaan, nog al tijd een prikkel tot arbeidzaamheid aanwe zig is. Dat or echter arbeidschuwheid bestaat als algemeen maatschappelijk verschijnsel, ont ken ik ten stelligste. Tijdons den oorlog, terwijl er millioenen arbeiders aan de productie waren onttrok ken en ton deele vervangen door vrouwe lijke krachten, werd de productie tot groote hoogte opgevoerd. Nagenoeg de geheele arbeid concentreer de zich op eon doel; de voorziening in de oorlogsbehoeften. Do geweldige inspanning van de arbei dersklasse geëischt, do verwaarloozing van hot materiaal, werkte echter een toestand in de hand, die op den duur voor de produc tie schadelijke gevolgen moest hebben. Reeds tijdens den oorlog is in de oorlog voerende landen door gezaghebbende man nen een waarschuwende stem laten hooren. O.a. is door dén Duitschen mijnwerkerslei der Huo betoogd, dat do „roofbouw" in de mijnen oen catastrophe moest veroorzaken. Toen daarna de legers gedemobiliseerd werden, de arbeiders dfe jaren lang aan hun werkkring waren onttrokken, weder hun vroegeren arbeid moesten hervatten, kon dit niets anders ten gevolge hebben, dan dat de productie daalde. Maatschappelijke beroeringen zijn van di- recten invloed op het productievermogen. Dat dit verschijnsel van tijdel ijken aard was, bleek weldra weder uit hot stijgen van de productie, hetgeen echter belemmerd word door bovengenoemde oorzaken, ver vallen toestand van het materiaal, gebrek aan transportmiddelen enz. In dozen tijd doemden/do eerste verhalen op over arbeidsohuwheid. Evenals verbnal- tjes uit de „c-hronique scondaleuse" gingen zij van mond tot mond en werden gretig aan vaard. Een Amerikaansch blad sprak van eon „golf van luiheid", door deze vorgelijking ongewild de tijdelijkheid van het verschijn sel aanduidend. Met zulk een simpele verklaring, die wel het gemoed bevredigt doch eigenlijk niets verklaart, zal ieder onderzoekend ouensch geen genoegen nemen. En nu is het wel eigenaardig, dat er altijd in verband met looneischen klachten over arbeidschuwheid worden gehoord. Ik schreef daarom in dit verband dat „klachten over arbeidschuwheid klachten over hooge looneischen zijn". Dat alleen op grondslag van hoogore pro ductie een hooger loon (ik bedoel hiermede het werkelijke loon) mogelijk is, wordt door mij niet ontkend. Hiermede is echter niet aangetoond dat bij hoogero productie de loonen inderdaad zullen stijgen. Ik ben in dit opzicht niet op timistisch. In alle gevallen zal dit niet zon der strijd geschieden. Op welke wijze 'kan nu de productie wor den verhoogd? Met een machtswoord tot de arbeiders: „Gij moet harder werken" is de kwestie niet opgelost. -ian hef menschel ijk prestatievermogen zijn nu eenmaal phvsieke grenzen gesteld. Vanneer de arbeiders zich tot het uiterste inspanden, zoo dR misschien een geringe prod uct ieverhoo ging tengevolge hebben. Dit geringe voordeel zou echter niet opwe- JUe wyze waarop en de tijd voor het ten uitvoer leggen van de ontwapenidg zullen bewindbePaald worden door het uitvoerend FRANKRIJK. BINNENLAND. Voetbal. Uitelasron van Zondag 28 Maart N. V. B. Amsterdam: Ned. ElftalZwaldwen 13. Overgangscompetitie. Wormorveor: W. F. C.H. D. V. S. 82. Rotterdam: R. F. C.Spartaan 12. Utrecht: HerculesV. C. 22. Derde klasse F. Amstordam: WatergraafsmeerRapiditas 02. N. IL V. B. Ranchbeker. Alkmaar: Alcmari» Victrix—Z. F. O. II 1—2. Hoorn: Hollandia IIWest-Frisia 0—0. Gouden Kruis. Helder: Victorl—D. W. V. 5-0. (n. o.). Buiten de Competitie: Don Haag: H. R. S.—N. A. O. 4—t Haarlem: H. F. C.—V. V. A. 0—8. H. S. V.—Haarl. V.B. XI 8—2. E. D. O.—H. B. O. 0—1. IJmuidon: Stormvogels--R. O. H. 0L Maastricht: M. V. V.Blauw Wit 13. Dordrecht: D. F. O.—V. O. C. 6—3. Zaandam: Z. V. V.H. D. S. 61. Z. F. C.—V. S. V. 6-0. Heldor: Comb. HeldorVictori 2—3. Do oefonwodstrijd van hot Ncdcrl. Elftal. Do Zwaluwen winnen met 81. De oefenwedstrijd van hot Ned. Elftal is voor hot grootste deel van de duizenden toeschouwers oen groote teleurstelling geweest. Alleen de pro vinciale toeschouwers hebben reden gehad om zich in hun provinciaal hart verheugd te gevoo- len en eens to meer zal de neutraio voetballief hebber zich' afgevraagd hebben of het wel juist gezien is, dat men nog steeds een Ned. Elftal voor verreweg het grootste deel uit Westelijke spelers samenstelt. Do wedstrijd van Zondag is oen triomf voor hot provinciaal voetbal geweest. Het Zwaluwen elftal toch was op oon enkele uitzondering na samengesteld uit provinciale spelers en zondor oonigon twijfel heeft dit elftal do eer van den dog weggulragon. Voogon we hieraan nog too, dat Van ltoossel ln bot Ned. Elftal schlttercrd heeft gespeeld, dan blijkt wel voldoondo, dat de proviucio reden hoeft om mot voldoening op don wedstrijd terug to zlon. Mot 8—1 wonl het Ned. Elftal goslagon. Rust ging in met 1—0 voor hot Ned. Elftal. Do over- wii'idn^Tiobben do Zwaluwen niot to dankun aan Soïuk, maar aan boter spel. Dot zijn feiten, dio o Elftal-Commissio wol tot nadenken mouten brengen. Van bot Ned. Elftal hobbon alleen Donls, Van Roessel, Steeman, De Natris on Von Diennon go- toond in do ploeg thuis te hooren. Boelio Koesier heeft ook goedo dingen gedaan; hij spoelde heel goed samen met Von Diormen en zij stolden el kaar in de gelegenhoid tot schieten. Van v. Dior men werd gezegd, dat hij alleen met zijn boenen voetbalde, maar uit bovenstaande blijkt, dat dat niet het gerval is. Van Roossel was een doortas tende en volhardende spelor, wat voor velen een verrassing is geweest. Mac Noill heeft zijn doel slecht verdedigd, hij had twee van de drie doel punten kunnen voorkomen. Dat mag o. i. van een nationaal keeper niet gezegd moeten worden. Hot publiek op do goedkooporo rangen was met zijn spel lang niet ingenomen, hetgeen mon niet nder stoelen of banken stak. Een linksbuiten heeft het Ned. XI niet gehad. In do eerste helft probeerde men Van Beulden, dio echter eerst wat op dreef kwam, toen hij in do tweode helft zijn diensten aan de Zwaluwen verleende. Felix, die eerst in hot Zwaluwen-Elftal speelde, kwam in de tweede helft in do Oranjotrui uit, maar eon verbetering was dat niet. Over het spel van do geheole Oranjoploog lag. vooral in de twecdo helft, oen zekere matheid, oen soort van voornamo nonchalance. Het begin was vcolbolovend en spoedig maakte Kessler dan ook oen doelpunt, maar daarna nomen de Zwalu wen geleidelijk do overhand. De Zwaluwen hebben over het geheel goed ge speeld: in de eerste plaats wijzen we op het uit stekend spel van Stevens, die een flinke verster king voor het Ned. Elftal zou zijn. Ook Tempel was een stuk beter dan zijn collega ln het andere doel; trouwens men zou ook nog door' andere Zwaluwen de Oranjepioeg kunnen versterken, b.v. den bandigen en vluggen Verlegh. die als rechtsbinnen Voortreffelijk speelde. Hij is niet zo» stevig als Rodermona, maar do stevigste aan- illers hebben toch tegenover hcan weinig sncces. terwijl hii als het noodig is, wel ruimte weet te maken. De verdediging en de middenlinie der Zwaluwen waren in orde; wat do voorhoede be treft, heoft vooral hot binnentrio uitstekend werk gedaan. In de tweede helft was de geheole Zwa luwen-voorhoede op droef en als Denis niet zoo voortreffelijk gespoeld had, dan zou het nog erger geworden ziin. De Ned. Elftal-Commissie kan geen wijzigingen in het Ned. Elftal meer brengen. Hopen we, dat ze bij oen volgende gelegenheid dat recht wel zal voorbehouden. De elftallen waren ala volgt samengesteld: Ned. Elftal: Me. Nelll Denis Verwelj Rooeeel Bcsechart Steeman Rodermond B. Kessler v. Diormen De Natris J v. Beurden Felix HaoeJr. J. Bulder Verlegh Welsch Leggor Mommors Smitshoek Stevens Kolthof Tempel Zwaluwen. Rodermond, dio zich nog niet geheel hersteld gervoelt en dus niet aandurft om togen de Denen te spolen, heeft zich teruggetrokken. In zijn plaats is benoemd Van Dort (Ajax), wat o. i. een versterking boteekent van de voorhoede. De linksbuitenplaats zal worden ingenomen aoor Van Beurden. Ala roservespelers zijn uitgo- noodigd Steenhouwer, -Stevens, Mommora en Verlegh. Victori—Comb. Helder B2. Wegena niot opkomen van D. W. V. heeft Vic tori tegon een combinatie van Heldor gespoeld, welke zij verslagen heeft mot 82. Er wenl van boide kanten slecht gespeeld. Nederland—Denemarken. De eerste zending kaarten voor bovengenoein- den wedstrijd kunnen bij den heer CL Go es. Gra venstraat 81. afgehaald worden. Frankrijk—België 2L Zondag is in het „Pare des Princes" de voet balwedstrijd Frankrijk;—België gespeeld, welke Frankrijk won met 2L Er waren ongeveer 16 duizend toeschouwers. Rust ging in met 11. Boido partijen waren aan elkaar gewaagd. Op vallend was het spel van den Belgischen dool- verdediger.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3