NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnements- vóór 15 April „BELLEVUE" =- Inningsdienst. No. 5227 ZATERDAG 3 APRIL 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER C. DE BOER Jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ot. verhooging besohlkt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Msl bót staatsrechtelijk monstrum, «en gemeenschappelijk rapport van den Wethou der van Financiën en den Gemeenteontvan ger, aangediend, zal de ophaaldienst waar schijnlijk weldra zijn plaats tusschen de diensten der gemeente innemen. En zoo keert men dan weer tot den al- ouden toestand terug, dat de bijdragen der burgers in de kosten van den gemeente dienst bij hen aan huis worden opgehaald. Het is wel zeer merkwaardig, dat men zoo zonder strijd gedeeltelijk tot een stelsel gaat terugkeeren, welks afschaffing daar, waar het zich tot in de 20ste eeuw gehandhaafd heeft, In de Duitsche gemeenten, zooveel voeten in de aarde gehad heeft. De strijd tusschen „haal- en brengsysteem", bij ons vrijwel onbekend, heeft in Duitschland heel wat stof doen opwaaien en.is over het algemeen ten koste van het brengsysteem, dus het stelsel, waarbij de belastingschuldi gen hun aanslag op de daarvoor aangewe zen plaatsen moeten komen voldoen, beslist Wat tegen het haalsysteem kan worden aangevoerd is dan ook wel van belang. In de eerste plaats noemt men het onge rief voor de belastingbetalers, die niet kun nen betalen, wanneer dat hun gelegen komt, maar moeten klaar staan, wanneer de man van den inningsdienst verschijnt. In de tweede plaats de 'betrekkelijk hooge kosten van den dienst Voorts de omstandigheid, dat het geheim van den aanslag moeilijker te bewaren is. Eindelijk verschillende administratieve bezwaren. Wat nu het eerste punt betreft, dit heeft inderdaad slechts waarde, waar de gelegen heid om de belastingen te brengen bui' lengesloten is. Voer een deel is dan ook juist het g e r ie f der belastingschuldigen de aan leiding, waarom tot instelling van den in ningsdienst wordt overgegaan. Het tweede bezwaar is ongetwijfeld juist. De ophaaldienst is veel kostbaarder dan de bestaande regeling. De becijfering, welke Wethouder Adriaanse en den beer van Da len geven, dat, doordat de gelden eer inko men, de gemeente minder kasgeld behoeft te leenen en zij dus wellicht evenveel aan rente bespaart als de dienst kost, bewijst het tegendeel niet. Wü twijfelen niet aan de Juistheid dezer becijfering, maar wat volgt er uit? Niet, dat de ophaaldienst goedkoop is, maar dat en dit wisten wij toch allen al lang de late uitreiking der aanslagbiljetten in de inkom stenbelasting den gemeenten en het Rijk! op zeex aanzienlijke renteverliezen komt te staan. FEUILLETON. fl) door JESSIE DOUGLAa KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINQ. „1 Koningen XVm28, kind," antwoord de Papa boos. „Ik herinner mij dat hoofdstuk niet, en ga het ook niet opzoeken; dan is de verrassing van avond des te grooter," antwoordde zij. In den loop van de week hadden wij haar de voornaamste bezienswaardigheden van de stad laten zien, als afwisseling bij het doen van inkoopen. Papa nam ons mee naar het serail en de schatkamer, en had een kleine, gele hond voor haar gekocht uit den kennel van den sultan. Wij waren getuige van den zich eiken Vrijdag herhalenden plechtigen gang van den sultan naar de moskee, vv e namen haar mee naar de Aja Sophia, en zy was erg teleurgesteld, dat ik haar niert pre cies de plek kon aanwijzen, waar de muur aloh geopend en zich weer gesloten had, na dat de priester was binnengeschreden met de hostie, toen de aanhangers van den Islam Byaantium bezetten. Wij wezen haar den gespleten toren, de door weinigen opge merkte, eeuwig brandende lamp boven de plaats, waar de laatste Consbantijn van By- zantium sluimert, en de gouden poor'. waar door de veroveraar triumfeerend de c- "d binnenreed, en welke sindsdien is dichtge metseld, om de voorspelling, dat eens te z\ Wij zullen thans heft voorstel van Burge meester en Wethouders eenigszins in bij zonderheden bekijken en zullen daarbij ge legenheid vinden om te-rug te komen op en kele opmerkingen en vragen, welke ons werden toegezonden, toen wij in onze be schouwingen over de gemeentebegrooting voor 1920 ook den inningsdienst ter sprake brachten. (..Held. Ot." 6-18-20 Deo. 1919). Moeten wij ons oordeel over het voorstel in enkele woorden geven, dan zeggen wij: het is typisch Heldersch klein werk. Klein werk, passend hij de periode, welke wij af gesloten waanden, waarin men de grootere gemeenten gaarne navolgde, maar alles op zoo benauwde en bekrompen wijze deed, dat men de bezuiniging later dubbel en dwars moest betalen. Wat komt er eventueels Een ophaaldienst zonder verordening; een „persoon", bode, zonder nauwkeurig bepaal den werkkring en zonder instructie; een verlengstuk van het kantoor van den ge meente-ontvanger, dat zich belast met een taak, welke op andere wijze beter kon wor den vervuld. En waartoe besluit de Raad eventueel? Hij verleent Burgamaeateren Wet houders machtiging „om tot instelling van den nieuwen dienst op bescheiden schaal over te gaan". Wat zegt dat? Hoeveel omvat dit? Eén persoon, twee personen, drie personen? 600 deelnemers, 1000 deelnemers of 2000 deel nemers? Wanneer komt men opnieuw bij den Raad? Wij kunnen dezen gang van zaken niet toejuichen en meenen, dat de Raad recht heeft te verlangen, dat hem een concreet besluit wordt voorgelegd, door de aanne ming waarvan vast staat, voor den Raad en ieder ander, hoe vpr men eigenlijk precies wil gaan. Vooral met het oog op eventueel-e vervol ging van nalatige belastingschuldigen ach ten wij het noodzakelijk, dat duidelijk, in een raadsverordening, wordt geregeld, hoe de verhouding van den „dienst" tot de belas tingschuldigen en van den „dienst" tot den gemeente-ontvanger ia Wie zich onze vroegere -beschouwingen herirnent weet, dat wij het denkbeeld voor stonden van vereeniging van den innings dienst met het bedrijf der Centrale boek houding. Dit lijkt ons nog het eenige ratio neele systeem. Wanneer men werkelijk de burgerij "wil gerieven, moet men zulk een regeling maken, dat men niet 's Maandags voor den meteropnemer der waterleiding, Dinsdags voor den incasseerder der gasfa briek, 's Woensdags voor den man, die de quitantie der Reiniging presenteert, Don derdags voor den persoon van den Ophaal dienst en, straks, Vrijdags voor den bode van het Electrisch Bedrijf moet worden open gedaan. Een dergelijke concentratie van diensten geeft op den duur ook de grootste bezui niging. In de ons indertijd! toegezonden opmer kingen werd er in de eerste plaats op gewe zen, dat Burgemeester en Wethouders van Helder reeds in 1908 bij de invoering der verhoogde gasprijzen de mutgasgebrulker* in de gelegenheid hebben gesteld, hun me ters wekelijks te doen opnemen en dat slechts weinigen van die gelegenheid ge bruik maakten. Van belang is vooral, dat velen weer op hun verzoek terugkwamen. Vooral om dit laatste te voorkomen is het noodig, dat de inningsdienst op een deugdelijke basis wordt ingericht. Men zal moeten trachten een vorm te vinden, waar bij de belastingplichtigen, die toetreden, zich voor b.v. een jaar verbinden, In de tweede plaats wijst de inzender er op, dat de invoering van een inningsdienst den belastingdruk niet vermindert. Deze op merking richt zich tegen een zinsnede in. het stuk van den heer van Dalen in de „Held. Courant" van 22 November j.L Zij is zeker volmaakt juist, maar praktisch van weinig beteekenia. ner tijd een nieuwe veroveraar er door zal gaan, te schande te maken. Rifaat Bey ar rangeerde een picnic bij het Zoete Water te Kondeli en in het bosch van Belgrad. Hij vergezelde ons naar de heilige bron en bracht, met zijn aardig vrouwtje en ons een heerlijken dag door in de rozentuinen van Prinkipo. Wij waren ook een paar dagen in Brusa, waar Mrs. Kent onze chaperonne was, bezochten de damesbaden te Chakgireh, en kochten koren uit Sultan Selim's nap voor Mohammedaansche vrienden in Mosoel. Ten slotte namen Madame H... Bey en ik haar mede naar verschillende harems, waar wij als vriendinnen 'kwamen. Zij maakte sensatie! Turken zeggen niet veel, maar toch verzekerden verscheidene dames mij, dat zij haar niet graag als collega zouden hebben bij hun hee<r zelfs niet voor mijn Barmhartigheids-orde, die men mij tooh algemeen benijdde. Een rechtstreek- sche hulde voor het meisje van die mooie Mrs. Jerningham, dat van de eene verruk king in de andere viel. „Ik zie niet veel ver schil tusschen Oosterlingen en Europeanen, behalve dan dat Oosterlingen veel aardiger Eijn,u vertelde zij mij na een week. Dat juist deed mij gelooven, dat het goed voor haar zou zijn, de tazzia bij te wonen. Zoo reden we dan, toen het donker gewor den was, naar het Perzische kwartier, de Bey op den bok, en in gezelschap van Mrs. Kent, die zich blijkbaar over mij verbaasde. Ja, blaar verbazing scheen mij niet vrij van afkeer. Ook zij had de plechtigheid reeds vroeger bijgewoond. De proce»®,<' ra-.akt gewoonlijk verschei dene t>v '-n door de Perzische wijk 1 mgs üt; verschillende herbergen. De am- ?adeur had een groote kamer met balcon Het succes der muntgas- en muntelectri- citeitsmeters wordt met veroorzaakt, door dat zij den strcomprijs verminderen, maar door het gemak, dat zij aan de aangeslote nen verschaffen. De inningsdienst bedoelt niet den belastingdruk te verminderen, maar het betalen van hooge belastingen te verge makkelijken. Slaagt hij hierin, dan is, van den kant der belastingbetalers gezien, de zaak in orde. In de derde plaats vraagt onze geachte schrijver, of de onderbrenging van den in ningsdienst bij de Centrale Boekhouding ia te beschouwen „als 8; consequentie van het karakter van centraal beheer", of artikel 114bia der Gemeentewet deze opvatting toe laat en of uit deze redeneering dan logisch voortvloeit, dat de finanoieele dienst van den Ontvanger eer overbodig wordt Om met het laatste punt te beginnen, zou den wij dit willen zeggen: Wanneer een ge meente op ruime schaal artikel 144bis der Gemeentewet toepast, worden daardoor on getwijfeld vele beslommeringen aan den ont vanger onttrokken en ondergaat zijn dienst zeer zeker op den duur een ingrijpende ver andering. Het is echter volstrekt niet noodig, dat de positie van den Ontvanger daardoor op den duur minder belangrijk wordt. Het financieel beheer der gemeenten wordt er faeusch niet eenvoudiger op en voor een be kwaam Ontvanger blijft ook bij de doorvoe ring van het beginsel van Centraal beheer nog genoeg te doen over. In ieder geval eohter mag een bepaalde regeling niet wor den afgekeurd of verworpen, omdat men vreest, dat bij haar tot stand koming den Ontvanger een veer uit den staart getrok ken zal worden. Artikel 114bis der Gemeentewet laat o. L zeker ruimte om de Centrale Boekhouding met den inningsdienst te belasten. En wat nu de consequentie enz. betreft, dit is een punt, dat ons slechts matig inte resseert. Men bestuurt niet met beginselen en consequenties van beginselen, maar mei; daden. Waar men een dienst heeft, die voor drie groote bedrijven inningsdienst is, ligt het voor de hand, dat men, als de Wet het toelaat, dezen dienst ook met verdere innings werkzaamheden belast en niet terwille van eenig vaag principium, of om persoonlijke overwegingen, daarnaast een nieuw dienstje in elkaar zet Een laatste denkbeeld, dat onze schrijver aanbeval, was geen inningsdienst, maar inhouden der belastingen op loonen en sala rissen. Wij zouden zeggen: hei eene doen, het andere niet nalaten. Laat men voor de gemeente-ambtenaren en -werklieden, die dat wenschen, de belas tingen op salaris- en loon inhouden, laat men trachten een soortgelijke regeling te treffen met Marine- en Legerautoriteiten en laat dan daarnaast een goed geregelden in ningsdienst invoeren: het zal de burgerij tot gemak, de gemeente tot voordeel strekken, GEMEENTERAAD. De gemeenteraad is bijeengeroepen in openbare vergadering op Dinsdag 6 April a.s., des namiddags 8 uur (comité-vergade ring van 8—9 uur), ter behandeling o. a. van de volgende onderwerpen. Ingekomen stukken, waaronder: Bericht van D. O. A. de Zwart, dat hij zijne benoeming tot wethouder aanneemt. Beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland naar aanleiding van ingeko men adressen inzake den schoolbouw te Koe- gras, mededeeling van de verdeeling der werkzaamheden onder het College van Bur gemeester en Wethouders. Aan de orde zijn voorts; Voorstel om' afwijzend te beschikken op gehuurd, van waar men een ruim uitzicht had op de binnenplaats van het voornaamste dezer inrichtingen. Daar stonden de geloo- vigen te wachten op de komst van de pro cessie. De kleine mooie slaaf van den gezant voorzag ons van zachte Perzische thee en prikkelende geurige Perzische cigaretten. Evelyn leunde over den baloonrand en ver maakte ons allen met haar begeerig enthou siasme. De ruime, vierkaDte binnenplaats bood een eigenaardigen aanblik, en de geuren, die er van opstegen, ,waren zoo specifiek Oostersch, dat de meest kieskeurige zoeker naar plaat selijke kleur, er mee tevreden zou geweest zijn. Geweldige vreugdevuren van petro- leumfakkels laaiden hier en daar op, een be weeglijken rossen gloed werpend op de stammen der boomen, die het vierkant om zoomden, waartegen het donkere bosch van hun kroontakken, dat zich in den somberen avondhemel scheen te verliezen, scherp af stak een bijzonderen bij smaak gevend aan de lucht van oud reukwerk, moerasgas en weinig gewasschen menschen, die over de geheele plaats stoinden opeengepakt, behalve in een nauw pad, dat door vrijwillige politie dienaren, wier waardigheid door een witten staf kenbaar was gemaakt, werd vrijgehou den. Langs dit pad kwam de optooht; zijn komst werd aangekondigd door naderend gezang, naar bovenuit kinderstemmen klon ken, dis jammerden: „Hosain kafan, na- daredl" in een klagelijk koor. Er kwam beweging in de opeengepakte menigte, en wij allen haastten ons naai het baloon om te zien, boe Constantinopel dit maal zou deelnemen aan de jaarlijks terug- keerende ontketening der hysterie van de Schiften. „Hosain kafan na-dared!" jam- het verzoek der Muziekvereenlging „Wln- nubst", om het haar voor 1920 bereids to» re kende subsidie ad 160.te verhoogen tot 260.—. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning tot regeling van de wijze van uitbeta ling der jaarwedden van de onderwijzers enz. aan de o. L scholen. Adres van de Heeren Dr. J. C. van den Berg c.s., verzoekende ontslag als leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs met advies van Burge meester en Wethouders. Voorstel betreffende een In te voeren op haaldienst. Voorstel betrekkelijk de vaststelling der Verordening op de heffing en invordering voor een belasting op tooneelvertooningen. Voorstel betrekkelijk het verleenen van subsidie aan Besturen van Bewaarscholen. Voorstel tot het aangaan eener overeen komst met het Rijk der Nederlanden (De partement van Oorlog) ten behoeve van den fortbouw Kijkduin en tot aankoop van en kele gronden. Voorstel betreffende het verleenen van een voorschot voor woningbouw van de Veree niging voor Volkshuisvesting „Helder". Voorstel betrekkelijk uitbreiding der straatverlichting te Julianadorp. Benoemingen van: Gemeente-vroedvrouw, Leden Commissie tot wering van Schoolver zuim, Burgerlijk Armbestuur, Regentes Weeshuis, alsmede de benoeming eener commissie van advies inzake do vraag of het wenschelijk is tot oprichting eener ge meentelijke drukkerij over te gaan. B. en W. hebben aan den Raad het vol gende schrijven gericht: Mede naar aanleiding van het door de Rechtsche Raadsfractie op 1 Maart j.1. ter zake ingediende voorstel, hebben wij in uwe vergadering van 2 Maart d.a.v. de door ons ingediende ontwerp-verordeningen op de heffing en de invordering van een belas ting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden voorloopig te ruggenomen, ton einde die verordeningen eens te kunnen toetsen aan de bezwaren van genoemde Raadsfractie, zoowel als aan die welke zijn te berde gebracht in een op 1 Maart j.1. ingekomen adres van da heeren M. Polak ca Wij waren daarbij tevens in da gelegen heid om acht te slaan op aan den Wethou der voor de Financiën gerichte brieven van uwe mede-leden, de heeren E. J. Bok en J. J. Schoeffelenberge-r. Thans hebben wij de eer u, met betrek king tot de genoemde stukken en in ver band met den inhoud* van onze ontwerpen, het volgende als ons gevoelen te doen kennen. I. Het voorstel van de Rechtscha Raads fractie. Dit voorstel wil, dat de bestaande verordeningen van kracht blijven, met dien verstande,, dat de tarieven, genoemd in art. 8, litt. a, b en o der heffingsverordening, alle met 6 worden verhoogd en dat art. 4 litt. c derzelfde verordening wordt gewij zigd in dezen zin, dat te Helder gevestigde vereenigingen, die naar het oordeel van B. en W. kunst of sport beoefenen, bij uitvoe ringen, waarvan de opbrengst bestemd is ter versterking van haar eigen kasmidde len, tot een netto opbrengst van 100.vrij zullen zijn, terwijl van het meerder ontvan gen bedrag 20 wordt geheven. Ter toelichting van dit voorstel wordt gezegd: a. dat verhooging van het heffingsper centage alleszins verdedigbaar is. Te dien opzichte gaat de fractie dus met ons ac- ooord. Zij wenscht echter het differentieele tarief te handhaven, doch geeft daarvoor geen -redenen op. Wij daarentegen zijn van merde en huilde het koor. „Dat beteekent: „Hosain had geen doodshemd," Evelyn," legde ik uit, toen de stoet defileerde in den gloed der vuren. „Weet je, die heele vertoo ning is ter eere van de nagedachtenis van Hosain, den kleinzoon van den profeet. De Schiften gelooven, dat hij de laatste echte khalif was." Allereerst kwamen een aantal kinderen te paard; naast hen liepen mannen, die met veel gebaar en luide weeklagend, bijna on verstaanbaar gedeelten van de sage van Ho sain dreunden. Daarop volgde een sneeuw witte Kermansja-hengst; aan het zadel van scharlakenrood fluweel, waren twee duiven met een koord vastgemaakt. „Dat symboliseert de zielen van Hosain en zijn broeder Hasan, Effendina," lichtte Ri faat Bey Evelyn in. IVervolgens kwam een draagbaar, die ter hoogte van de schouders werd getorsoht; er op lag een beeld, dat over de geheele opper vlakte met pijlen doorpriemd, en realistisch met klodders roode verf besmeerd was. „Ali Akbar, de zoon van Hosain, Effen'," ging de Bey voort. „Hosain en al de zijnen werden bij Kerbela door de Syriërs, die den anderen pretendent, khalif Jezid aanhingen, verslagen en gedood, en daarom huilen deze menschen." De dicht opeengepakte menigte aan onze voeten kwam in een wiegelende, deinende beweging; allen hieven een gezang aan: „Hasan Yal Hosain Hosain Hosain Yal Hosain kafan na-dared 1" Een groot aan tal jongens en mannen stroomde achter de dragers van Ali Akbar aan. „Die Schiften gelooven dat Hasan en Ho sain de laatste afstammelingen in rechte lijn van de khalifah's zijn, Effen'," riep de Bey ZALEN voor Vergadering en Partijen. WILHELMINA BILLARD. Amstel- en Heineken's Bieren. Fa. M. J. SCHOUTEN. oordeel, dat aan het door ons voorgestelde uniforme percentage moet worden vastge houden, in de eerste plaats omdat deze be lasting niet de strekking heeft om de in het voorstel bedoelde ondernemers te treffen, in welk geval er zeer zeker veel voor een differentieel of, wil men, progressief per centage zou zijn, doch enkel om van de be zoekers eene bijdrage te heffen in de kos ten der gemeentehuishouding, en in de tweede plaats omdat tengevolge van het verschil in de toegangsprijzen toch al eene progressie is gelegen in de onderscheidene heffingsbedragen. In zeer vele gemeenten, waar men vroeger een differentieel hef fingspercentage had, is dan ook -thans een uniform percentage ingevoerd; b. dat vereenigingen, die zang, muziek, sport enz. beoefenen, de gelegenheid moet worden gegeven dit onbeperkt te doen en dat dan het heffen van eene belasting dit dikwijls zeer nuttige en opvoedende werk niet mag worden belemmerd.1 Zooals in deze motiveering terecht wordt gezegd, is het werk der bedoelde vereeni gingen dikwijls zeer nuttig en opvoedend, doch het woord „dikwijls" duidt er dan toch ook op, dat niet steeds het genoemde gunstige getuigenis kan worden gegeven. Hieruit volgt, dat een vrijstelling van be lasting omdat de vereenigingen nuttig en Nierkwalen «•hollend In een kon. Hei is niet algemeen bekend, daf een ge wone kou zoo dikwjjls het begin is van ern stige nierkwalen. Dit geschiedt als volgt: Een kou verstopt de huidporiën, luchtkanalen en ingewanden, zoodat het deel van het werk dezer organen in het rein houden van het bloed, gevoegd wordt bij de reeds zware taak van de nieren om het -bloed te zuiveren. Rugpijn en urinestoornissen waarschuwen voor overspanning der nieren, en als geen acht wordt geslagen op deze waarschuwin gen, bestaat gevaar voor rheumatiek, nier- gruis, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden worden, doch ongetwijfeld kunt gij aan de nieren de kracht bijbrengen om kwade gevolgen van een gevatte kou te weerstaan. Verklein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, waf de taak der nie ren verlicht en hun kracht bewaart. Gij kimt verder succes verzekeren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij her stellen en versterken zwakke nieren, her nieuwen de werkzaamheid van de urine- organen en verzachten de blaas. Foster's Pillen helpen bij iedere geneeslijke graad van nieraandoening. Zij dienen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijksoor tige namen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Den Hel der verkrijgbaar bjj A. ten Klooster, Kei zerstraat 93, 1.75 p. doos of 10.— p. zee doozen. uit. „Ik ben Sunniet" „En gelooven de Sunnleten dat dan niet?" vroeg Evelyn. „Effen', we nemen aan, dat onze padisjah, de machtigste vorst onder de Muzelmannen, de khalif ah is." „Dus u houdt geen Muharram-feest?" De Bey schudde ernstig het hoofd. Hij had de geheele plechtigheid meewarig aange zien. „Neen Effen'," antwoordde hij. „Wel vasten wij vandaag, ter herinnering aart het feit, dat op Ashura-dag het Allah al Khalig behaagde Adam en Eva, hel en hemel, leven en dood te scheppen. Hij is groot en ge nadig." De jongens en mannen waren nu ten ge tale van omstreeks duizend, voorbij getrok ken. Thans volgde het voornaamste deel van den stoei Dit bestond uit drie groepen. De eerste werd gevormd door een aantal man nen, wier open hemden de harige borst bloot lieten, waarop zij afwisselend met hun rech ter- en linkervuist sloegen, naar het rhythme van hun geweeklaag: „Ya Hosain! Ya Ha- Ban!" De mannen van de tweede groep, even eens in witte kleeren, zwaaiden elk op de maat een lange ketting, waarbij zij dansbe wegingen uitvoerden, en in koor jammerden. De derde divisie trok voorbij in twee rijen, die het gelaat naar elkaar hadden toege wend; Ieder had 2ljn buurman met de rech terhand bij den gordel vast en zwaaide een aabel in de linker. Tusschen de beide rijen bewogen zich mannen, die de sage van den dood van Hosain ten beste gaven. Het ge heel doemde in den gloed van de petroleum- fakkela plotseling op uit het duister, om zich daarna ook weer in het donker te verliezen, op weg naar de volgende herberg. (Wo^dt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BI) VOORUITBETALING! Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland I 2.40 Zondagsblad 0.57'/,0.65. .1.05 Modeblad 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIËN. 20 ct. p. regel (galjard). lngez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 Ct.. elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 3'/, ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 4/o hooger berekend. Belasting op> de openbare vermakelijkheden. Ingezonden mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Prima oonaumptle. Billijke prijzen. Ingezonden mededeeling.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1