NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abonnements- vóór 15 April No. 5228 DINSDAG 6 APRIL 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER i C. DE BOER jr.. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. De herovering van Dorsten. té uren per dag e» nooit nut. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALINGi Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.571/,, 0.65. .1.05 Modeblad 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummer* der Courant 4 ct. ADVERTENTIE N. 20 ct p. regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi) vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31/, ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 °/o hooger berekend. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer N. Burgen alhier 1b te 's-Gra- vsnhage geslaagd voor het machinisten- «Btnmen, Steun Weensche kinderen. Evenals de Rijkswerklieden te Delft en Hembrug had de Vereeniging van Rijks werklieden „Onderling Belang" te dezer stede verzocht aan den Minister van Marine en Oorlog een dag verlof in mindering te mogen brengen ten behoeve van de Ween sche kinderen. Het geld hiervoor disponibel gekomen bedraagt reeds 3159.80. Npg enkele bedragen zullen volgen, waar na het bestuur van „Onderling Belang" de gelden zal afdragen aan het Comité uit de vakorganisaties. Dit bedrag van „Onderling Belang" kan als een waardig slot beschouwd worden en hebben daardoor tevens de vakorganisaties te Helder getoond het noodlijdende Weenen niet te vergeten. Vlaggetjes-dag typografen. De bruto-opbrengst van de gisteren ge houden vlaggetjes-dag voor het Herstellings oord der typografen bedroeg f 813.—. Oratorium-opvoering E. K. Volksbond. De R.-K. Vereeniging voor Volkszang, afd. Helder, gaat voort met het organiseeren van kunstuitvoertngen. Aan deze uitvoeringen wordt zeer veel zorg en toewijding besteed, sn ofschoon uitteraard voor een katholiek auditorium bestemd, bevatten zij, ook voor den andersdenkende, de 'bekoring van het sulver artistieke. En voor den geloovige daarenboven de religieuae wijding, die er van uitgaat. Ditmaal heeft het bestuur de oogen laten vallen op een oratorium van den Duitscher Joseph Schmalohr, door P. Fr. N. van Has- sel, O.-Praed. verdietscht. Het ls de geschie denis van Jezus" moeder Maria, die ons in verschillende tafereelen verhaald wordt. Of schoon een dergelijk bijbelsch gegeven bij muzikale illustratie noodwendig veel recita tieven bevat (immers de evangelie-schrijver ia bijna voortdurend aan het woord, en zijn verhaal moet door recitatieven worden weer gegeven), en te veel recitatieven op den duur wat vermoeiend werken op den hoor der, ls er toch, door het lnlasschen van soli, terzetten, e.d., voor de noodige afwisseling gezorgd. Bovendien had de heer Leewens »og eenige „tusschenzangen" lngelascht, die zich bij den tekst voldoende aansloten, doch niettemin een welkome afwisseling boden. Voor den zang was de medewerking van een drietal solisten verkregen, t. w. mejuffrouw Hoogenbosch en de heeren Bouchier en Bram van der Stap, terwijl de heer Martien Kolster een romance van Svendsen voor viool zeer verdienstelijk vertolkte. Vermelden we nu nog, dat levende beeldengroepen den ^ang Illustreerden", dan zal het leder dui delijk zijn, dat een dergelijke opvoering op hoog artistiek peil stond. De Roomsche koorzang het is genoeg zaam bekend staat op hoog peiL Ook voor deze uitvoering gold het „bon sang ne peut mentir En wat de solisten betreft: wij ken nen èn Bram van der Stap én mejuffrouw Hoogenbosch, en weten, dat zij beschikken over geschoolde omvangrijke organen. En de heer Bouchier, met zijn fraaien tenor, be hoefde waarlijk niet voor hen onder te doen. Ook hun samenzang, in duo's en terzetten, was goed; naast het krachtige, sonore ge luid van den bariton, hield de klare, heldere stem van de sopraan dapper «tand, en ook de samenzang met den tenor klonk harmo nieus. Zooals wij zeiden, wareü verschillende „tusschenzangen" ingelascht, waarvan wij, behalve de reeds genoemde vioolsolo van den heer Kolster, Faure's fraaie „Crucifix hoor den, door sopraan en bariton gezongen. Een elftal levende beeldengroepen illus treerden den zang. Deze stonden onder lei ding van den weleerw. Heer H. Hemsmg, en de frisscfie, en fraaie costuums waren gele verd door den heer De Graauw. Volgens de toelichting waren de costumes zooveel moge lijk historisch-juist, en weken daardoor wel eens af van de kleeding op schilderijen, etc., waar dikwijls de fantasie van den artist zich liet gaan. Wij willen gaarne aannemen, dat veel studie en zorg aan de opstelling der beelden besteed is; en de kleurige c 'mima, zoowel als de smaakvolle groepeering der personen, waren zeer artistiek. Alles tezamen genomen, was hier een ge heel van groote schoonheid bereikt, dat het talrijke publiek boeide en bekoorde, en dat zeer zeker een herhaling op morgenavond wettigt GEMEENTERAAD. De voor hedenavond aangekondigde ver gadering van den raad der gemeente is ver daagd tot morgenavond. De openbare verga dering vangt te 9 uur aan. Vervolgagenda voor de Raadsvergadering op Woensdag 2 April 1920. Verzoeken om ontslag. Verzoeken om ontslag van: Mevr. M. P. BokJuchter, als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; J. W. van Aken, als Regent van het Alge meen Weeshuis (ingaande 1 Maart 1920). Gasprljsregellng. Adres van de Vereeniging van Glasfabri kanten in Nederland, inzake gasprijsrege- ling. Voorschot op de in voorbereiding zijnde salarisherziening. Voorstel tot toekenning van een voorschot op de in voorbereiding zijnde salarisherzie ning. Benoemingen. Lid Burgerlijk Armbestuur: L J. W. van Aken; 2. R. Boogaard; Verder aftredende leden R. N. van Os en D. W. Spangenberg. Voorschol salarissen. Van de Centrale Commissie voor Ambte naars- en van die voor Werkliedenaangele genheden is het voorstel ingekomen om aan elk lid van het gemeentepersoneel een voor schot te verleenen van 5 peer week, gere kend met ingang van 1 October 1910. Reeds op 4 November j.L ia door het Col lege praeadvies uitgebracht omtrent een adres in zake de loonen, van een aantal orga nisaties van personeel ia dienst der ge meente. Sedert dit ndvïe* in de vergadering van 18 November in openbare behandeling is ge weest zonder tot een bepaalde beslissing te hebben geleid is op 28 November door het College met betrekking tot een verzeek van dezelfde strekking als dat van de hiex- voren bedoelde organisaties, komende van de afdeeling Noord-Holland van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren, gead viseerd de behandeling daarvan gelijktijdig te doen geschieden met de overige stukken. Daartoe was te meer aanleiding omdat mid delerwijl het georganiseerd overleg met de personeelsorganisaties was ingevoerd, zoodat het alleszins aanbeveling verdiende de voor bereiding dezer aangelegenheid met gebruik making van dit nieuwe instituut te doen ge schieden. Terwijl het dus in het voornemen lag de geheele aangelegenheid aan het oor deel van de Commissies voor Ambtenaarg en Werkliedenaangelegenheden te onderwer pen, kwam het Hoofdbestuur van den zoo even genoemden bond opnieuw 'de zaak bij den Raad aanhangig maken, thans met een adres om op den voet van hetgeen door het Rijk was geschied, aan het gemeenteperso neel een uitkeering in eens te verleenen van een maand extra salaris. De ln den aanvang dezes bedoelde orga nisaties rustten evenmin en kwamen in Januari op haar verzoek terug. Ofschoon B. en W. den aandrang der or ganisaties begrijpen moge uit het boven staande zijn gebleken, dat het geenszins in de bedoeling lag deze aangelegenheid op de lange baan te schuiven. Maar het kwam B. en W. voor dat allereerst de belemmeringen moesten worden weggeruimd, die aan de in werkingtreding van het Ambtenaren- en Werkliedenreglement in den weg stonden. Een daarvan, en het is de voornaamste, ligt in het ontbreken van de Bijzondere Voorschriften en de Instructies voor het per soneel, die ingevolge de genoemde reglemen ten moesten worden vastgesteld. Nu dit geschied is, en dus thans met de be handeling van het salarisvraagstuk een aan vang zou kunnen worden gemaakt, komt het bezwaar van de Commissies van overleg ge grond voor, dat een behoorlijke behandeling daarvan meer tijd vordert dan billijkerwijze kan worden gewacht. Ofschoon B. en W. er de voorkeur aan ge geven zouden hebben om onmiddellijk met voorstellen te komen tot herziening der sala rissen, moeten zij erkennen dat een meer nauwkeurige bestudeering van de vraag in welk opzicht in de thans geldende beginselen verandering dient te worden gebracht, zeer tijdroovend is. Onder deze omstandigheden komt hen het verleenen van een voorschot eveneens wenschelijk voor. Aannemende dat de loonsverhooging voor geen der leden van het personeel minder mag bedragen dan B.per week, is daar mede een uitgaaf gemoeid van pl.m. 5000 per maand. Stelt men den datum, waarop het verleenen van het voorschot dient in te gaan voorts op 1 October 1919, dan vordert het voorstel over dat jaar een bedrag van pLm. 15.000. De datum van 1 October schijnt de meerderheid in het College de meest juiste toe, eerstens omdat omstreeks dien tijd reeds de behoefte aan verhooging der loonen is ge voeld en bovendien, omdat alleen op deze wijze kan worden bereikt dat het personeel in het genot worde gesteld van een min of meer belangrijk bedrag in eens. En hierop vooral wordt door de onderscheidene organi saties de nadruk gelegd. Voorgesteld wordt door de meerderheid van het College om een voorschot van 6. per week te Hrenen, gerekend vanaf 1 Octobe Dl; zal worden betaald uit de -•brengst van den Hoofdelijken Omslag - 1920. Voorschot voor woningbouw. Bij raadsbesluit van 18 November j.1. wer den om advies In handen van B. en W. ge steld adressen van de Vereeniging voor Volkshuisvesting, houdende verzoek om toe kenning van een voorschot van ten hoogste 1.900.000 ten behoeve van den bouw van 832 arbeiderswoningen en 10 winkelhuizen. B. en W. hebben omtrent deze aanvrage met bijbehoorende stukken de adviezen in gewonnen van de betrokken autoriteiten. Sedert is de aanvrage in zooverre gewijzigd, dat van het aanvankelijk verzoek tot aan koop van den voor de uitvoering van het bouwplan benoodigden grond wordt afge zien en in plaats daarvan door de adressee- rende Vereeniging wordt uitgegaan van de meening, dat haar de benoodigde grond in erfpacht wordt afgestaan. In verband daar mede is het aangevraagd voorschot voor gronden met 100.000 verminderd en de exploitatie-rekening in dien sjin gewijzigd, dat in plaats van een jaar annuïteit van ge noemd kapitaal wordt gesteld een erfpacht som. B. en W. achten het van genoegzame be kendheid, wat trouwens bovendien uit de overgelegde stukken kan blijken, dat, on danks de plaats gehad hebbende uitvoering van bouwplannen der verschillende woning- bouwvereenigingen, alhier nog steeds groot gebrek bestaat aan woningen ook van de huurprijzen, overeenkomende met die, welke voor de te stichten woningen behooren te worden gesteld. Zonder eenig voorbehoud kunnen zij de meening aanvaarden waartoe men in de ter zake uitgebrachte adviezen eenstemmig komt, n.1., dat de Volkshuisves ting hier ter plaatse bij de verwezenlijking van het onderhavige bouwplan inderdaad zeer zou worden gebaat. Zij kunnen dan ook ten volle vrijheid vinden den Raad tot het verleenen van het gevraagde voorschot te ad- viseeren, onder vrijwel dezelfde voorwaar den van vroeger. Waar het de bedoeling is, dat in hoofdzaak ten behoeve van het De partement van Marine zal worden gebouwd, in het belang van de huisvesting van geëm ployeerden en minder marinepersoneel, daar wil het B. en W. alleszins billijk toeschijnen, dat door bedoeld Departement b.v. door het verleenen eener bijdrage in deze worde ge steund. Deze voorwaarde Is dan ook ln het voorstel opgenomen. Verdeeling werkzaamheden Secretarie. Doos B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad gericht: De allengs toenemende gemeentelijke be moeiingen hebben de wenschelijkheid doen ontstaan om bij de behandeling der verschil lende zaken op de Gemeente-Secretarie een scherper omlijnde nrbeidsverdeeling in te voeren. Weliswaar is het ook thans reeds gebruikelijk om voorname onderdeelen van de werkzaamheden, die op de Gemeente- Secretarie moeten worden verricht, zooveel mogelijk bij bepaalde afdeelingen onder te brengen, maar de tegenwoordige arbeids organisatie, welke uit den aard der zaak uit vroegere, meer overzichtelijke, verhoudin gen is gegroeid, wordt o. L nog te veel be- heerscht door subjectieve inzichten, dan on der de thans gewijzigde omstandigheden wenschelijk schijnt. Zoozeer zijn allengs de gemeentelijke bemoeiingen op bijna elk ge bied in omvang toegenomen, dat het ons wenschelijk voorkomt niet alleen, dat elke Secretarie-afdeeling zich blijve belasten met de behartiging van de belangen van een be paald onderdeel van de geheele taak, doch voortbouwende op dit beginsel, dient ervoor gezorgd te worden, dat alle zaken, die op den haar toegewezen arbeid betrekking heb ben, door haar worden behandeld en afge daan, opdat zonder eenig voorbehoud op de hoofden der verschillende afdeelingen de verantwoordelijkheid kan worden gelegd. Kan Uwe vergadering zich met ons voor stel vereenigen, dan zal dus de nieuwe toe stand zóó zijn, dat wel ls waar de hoofdlei ding blijft in handen van den Gemeente- Secretaris, maar dat onder dezen aan onder scheidene ambtenaren een meer zelfstandige taak zal worden opgelegd. Meer in 't bijzon der hebben wij hiervoor nevens den rang van Hoofdcommies dien van Oommies-chef in ons hieronder afgedrukt ontwerp opge nomen. De rang van Hoofdcommies-Redacteur Is opgenomen om ook voor den Comnftes-Re- dacteur de gelegenheid tot verdere promotie te openen. De verordening verdeelt de werkzaamhe den in 7 afdeelingen, t. w.: 1. Algemeene Zaken; 2. Financiën, Grond bedrijf en Strandvonderij; 8. Onderwijs, Al gemeene Personeelsaangelegenheden en Pen- sionneering van Gemeente-Ambtenaren; 4. Burgerlijke Stand; 6. Militaire Zaken en At- testatiën de Vita; 6. Bevolking en Verkie zingen; 7. Belastingen en Verificatie. Aan de Secretarie kunnen, nevens den Se cretaris, zijn werkzaam gesteld ambtenaren in den rang van: a. Hoofdcommies in algemeenen dienst, tevens plaatsvervangend Secretaris; b. Veri ficateur der Gemeente-Financiën; c. Hoofd commies (Redacteur); d. Commies-Chef; e. Commies-Redacteur; f. Commies; g. Adjunct- Commies; h. Hoofdkommies Belastingen; 1. Klerk; j. Kommies Belastingen; k. Bevol- kingsagent; L Boden. De chef van de 7e afdeeling ls de Verifi cateur der Gemeente-Financiën, tevens Hoofd van den Controledienst der Gemeente-Belas tingen. De afdeelingen, aan het hoofd waarvan tijdelijk geen zelfstandig chef is geplaatst, werken onder rechtstreeksch toezioht van den Hoofdoommies in algemeenen dienst, Chef der le afdeeling. Aankoop revolvers politie-personeeL De Commissaris van Politie verzoekt ie worden gemachtigd tot den aankoop van 87 revolvers (brownings) ten dienste van het politie-personeeL De Burgemeester heeft dit verzoek ge steund, omdat de thans gebruikt wordende wapens (die privaat-eigendom van het per soneel zijn) alle van min of meer inferieure kwaliteit zijn, terwijl behoorlijke voorziening van de politie met vuurwapenen door hem noodzakelijk wordt geoordeeld. Met de aanschaffing der noodig geachte wapens is een uitgaaf gemoeid van ruim 1100.—. B. en W. verzoeken den Raad de gevraag de machtiging te verleenen. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De toestand in het Industriegebied. De overeenkomst van Münster heeft even min als die van Bickfeld het einde van den strijd gebracht. Eerder is de strijd ver scherpt. Een bericht van 3 April uit Wezel meldde, dat de Spartacisten Dinsdag ten Zui den van Wezel nog hardnekkigen tegenstand boden, zoodat de hulp van artillerie moest worden ingeroepen om dezen te breken. De Spartacisten verloren ongeveer 200 man aan dooden. Aanzienlijke voorraden munitie, een zwaar kanon en een aantal machine-geweren werden veroverd. Uit tal van plaatsen kwamen berichten met verzoek om de orde door de regeeringstroe- pen te doen herstellen. Zoo werd uit Krefeld gemeld, dat er een verschrikkelijke terreur heerschte en alles geplunderd werd. Te Duis burg was dit evenzeer het geval. Deze stad werd evenwel Zaterdagmiddag door de Rijks- weertroepen bezet. Hierbij hadden geen ern stige gevechten plaats, aangezien de Sparta cisten gebrek aan munitie hadden en de Raad te Dusseldorf weigerde deze aan hen te verstrekken. Zij trokken daarop terug, met het plan zelf het benoodigde in Dussel dorf te gaan halen. Frankrijk kant zich nog steeds tegen, het oprukken der Rijkstroepen in de neutrale zone van het Rijksgebied. De eenige grond hiervoor is blijkbaar de angst voor het her stel van een militaire macht in Duitschland. Er zijn zelfs Fransche bladen die er reeds de revanche-gedachte achter zoeken. Niettegenstaande de weigering der Fran sche regeering echter, zijn de troepen toch reeds eenigszins in het Roergebied doorge drongen. Uit Aken werd gemeld dat groote voorbereidselen voor den opmarsch van de Rijksweer werden getroffen. Naar schatting werden ongeveer 50.000 man samengetrok ken, wier hoofddoel was Hamm te bezetten. Hoe het bij de aotie ln het Ruhrgebied toe gaat vertelt een medewerker van het „Hbl.", die te Dorsten geweest ix, waar Donderdag de Rijksweerbrigade binnenrukte, nadat een week lang de rooden er hadden geheerscht, en dat daarop door de rooden ls beschoten. Hij vertelt er o.a. het volgende van: Acht Spartaciërs, die gevangen genomen waren, zijn gefusileerd. Maar die straf achtte men voor „moordenaars en plunderaars" nog te humaan en een heden afgekomen leger order geeft de vrijheid tot het toepassen van lijfstraffen voor de executie. Alle marine mannen hebben naast een dolk een gummi stok hangen met een leeren riem. Vóór mijn raam staat een der vier vracht auto's die Spartacus voor de komst der „Nos- koten" moedwillig heeft vernield. In groepjes staan de inwoners er om heen. Over en weer worden verhalen uitgewisseld over het ter rorisme der benden, die nu gelukkig weg zijn.Alles hebben zij mij afgenomen", klaag de een der boeren, „mijn paarden, mijn var kers, alles. Alleen mijn dogcar, die hebben ze niet kunnen gebruiken. Ik had het eene wiel afgeschroefd en op zolder verstopt" De anderen lachten tevreden. Dan op eens een doffe slag. Als verstard zien wij elkander aan. Nog eens een dubbe len slag. „Het heeft ingeslagen", roept er een, „daar naast het Raadhuisl" Dat brengt reactie. Een vrouw naast mij, op van zenu wen, barst in tranen uit „Zij schieten met artillerie de stad tot puin", gilt een ander. „Dekking zoeken"! En een derde, een vierde slag volgt. Blindgfingerl Even een opluch ting. Naar alle kanten uit gaat de vlucht. Sommigen rennen, opgejaagd door angst, langs de straat. Anderen manen tot kalmte aan, zoeken dekking langs de huizen tot zij in 't portiek zijn, om daar in angst samen te dringen. Luiken worden gesloten. Een gra naat fluit over onze hoofden. Even later slaat een scherf een gat in den muur op den hoek. Zoo gaat het door, zestig maaL Dan wordt het stil. Maar geen mensch waagt zich nog over straat. Alles staat in de portieken opge propt, angstig. Vijf huizen aan het marktplein zijn tot ruï nes geworden. De glasscherven liggen wijd in het rond. Van de markthal is een peiler door midden geslagen. Een diepe granaatkuil werd voor de deur in den grond geslagen. Roerloos staart men er naar. Plotseling, daar nadert gezang. De men- schen kijken weer op, afgeleid. Daar komt een sectie infanterie stormtroepen den hoek om, de stalen helmen op, zingend een lied van hun eigen Duitschland. Dat breekt den ban en naar buiten stroomt het. Hier en daar rapen kinderen granaatscherven. De bewo ners van de getroffen huizen beginnen te redderen en één zegt mij gelaten: „ln 's he mels naam dan maar een afscheidsgroet van Spartacus. Als hij nu maar niet terugkomt." De medewerker vertelt dan hoe de rijks- weerbaarheid met de opstandelingen afre kende. De rechtervleugel was vooruit gerukt in een hinderlaag gevallen van een driehon derdtal Spartaciërs, die zich over een breedte van eenige kilometers hadden ingegraven. Tien rijksweermannen vielen. „Wat toen gebeurd is, valt niet te beschrij ven. Tot het uiterste waren de troepen reeds gebracht door het lang rusteloos blijven. Dit was het laatste. De „Unternehmung", waar van Hauptmann Walter sprak, werd een slag. Dinslaken, het gestelde doei, werd ver re overschreden en op vreeselijke wijze zijn de gevallen kameraden gewroken. Bijna op de plaats zelve, waar de overval geschiedde, zijn achttien rooden, die met de wapenen in de hand werden aangetroffen, neergescho ten, overeenkomstig het standrecht. Maar da schoenen en kousen uit, die zij geroofd had den. Eén heeft het niet willen afwachten en zette het onverwachts op een loopen, met één schoen aan. Een schot in den rug legde hem neer. Hoofdschoten, in al hun afzichtelijke uitwerking, hebben aan het leven der ande ren een eind gemaakt. Wild dooreen liggen zij bloedig uitgestrekt over de akkervoren langs den weg. Bijna allen jonge kerels, nog onder de twintig. Op den ring van een lees ik: „Frei- heit". Nu en dan komen de inwoners oom- plaisant „die Saohen sich mal ansehen". De haat, die spreekt in alles wat zij zeggen en doen, stuit mij, al kan ik haar verklaren. De hond van een hunner gaat snuffelend van den een naar den ander. Wanneer een kind van een jaar of zes, zeven, een der doo den zand en steentjes in het gelaat schopt, ia er evenmin iemand, die het verbiedt. Ik ben misschien de eenige, die zich daaraan ergert. „Es sind doch Mörder, wie? Alles hebben zij ons afgenomen en afgeperst, wij laten ze liggen voor wat zij zijn," hoor ik, wanneer er iemand over „einsoharren" spreekt." De toestand te Dortmund. Uit Munster werd Zaterdag gemeld, dat volgens aldaar ontvangen berichten te Dort mund anarchie heerschte. De uitvoerende raad ,aan welks hoofd Meinberg staat, heeft het gezag over de opstandelingen verloren. Toen Meinberg Vrijdag aanraadde zich te onderwerpen aan de voorwaarden van Bie- lefeld, liep hij van zijn eigen mannen een pak slaag op. Des ochtends om 4 uur werd er alarm geblazen. Op straat werd verschrik kelijk huis gehouden. Niemand kon zonder zich aan levensgevaar bloot te stellen zijn huis verlaten. Er werd met handgranaten gevochten. De uitvoerende raad heeft het gezag over de rooversbenden volkomen ver loren. Mannen, die den oproep van den uit voerenden raad om de wapens in te leve ren zouden aanplakken, zijn met de kolven der geweren neergeslagen. Alle verkeer ligt stil. De ambtenaren houden «en proteststa king. Donderdag is een gewapende bende een zaal binnengedrongen, waarin een pro testvergadering plaats greep, waaraan 5000 lieden deelnamen, en heeft op de menigte geschoten. Het raadslid Schubert en een andere spoorwegambtenaar zijn gedood. Dé eerste burgemeester werd gedwongen een cheque van 600.000 mark af te geven, die echter nog niet Ingewisseld la daar het gemeentelijk betaalkantoor gesloten is. Van het filiaal van de rijksbank is Vrijdag 650.000 mark en Zaterdag zelfs een miljoen mark geroofd. Hel einde van de roode terreur. Essen de laatste redoute. Dusseldorp, 5 April. In Dusaeldorp zijn de Paaschdagen door het energiek .optreden van de plaatselijke troepen rustig verloo- pen. De uit het gebied van den strijd ge vluchte soldaten der roode legers poogden slechts gedeeltelijk, n.1. ter sterkte vim aoht- Ingezonden mededeeling. Niemand zou dagelijks 24 uren onafgebro ken kunnen werken. Toch ia dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levenstaak te ver richten, omdat zij het bloed filtreeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrekken. M. a. w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urine zuur en de lange nasleep van urinezuur- kwalen als niergruis, rheumatiek, water zucht, rugpijn, blaasontsteking, ischias, steen, spit, enz. Geeft aan de nieren b^j het eerste teeken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt ge noegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormend voedsel, en versterkt de werking der nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leef wijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ben menig hardnekkig geval van nieraan doening en onzuiver bloed overwonnen. Zelfa in gevorderde gevallen, waarbij meer dere kostbare behandelingen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag of ln-' gewanden werken. Zij dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van deze organen. Duurzame baat is hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.75 p. doos of 10. - p. zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1