Heërenhoeden HERMAN NYPELS. honderd man, op Dusseldorpsch terrein te komen. Het grootste deel werd evenwel door de voorposten van de plaatselijke weermacht aan de stadgrens ontwapend, zoodat de roo- den in Dusseldorp geen kwaad konden uit- richtén. Men verwacht, dat Dinsdag te Dus seldorp de arbeid weer algemeen zal wor den hervat. Het krachtige vasthouden der arbeidersleiders aan de overeenkomst van Munster heeft de stad Dusseldorn voor de slechte ervaringen van het vorige jaar be waard. Uit het Roer-bekken wordt gemeld: Te Duisburg heerscht, dank zij de bezetting der stad, door de regeeringstroepen weder rust. Overigens is het regenachtige weder oorzaak, dat er geen grcote samenscholin gen plaats hebben. De nota-wisseling over de Duitsche troepen ln het Ruhrgebied. volgenden morgen halfzes. Alle partijlei ders waren het eens, dat het noodzakelijk is de verkiezingen te houden volgens de nieu we kieswet en dat de algemeene staking moet worden e'gelast. PALESTINA. Ongeregeldheden te Jeruzalem. chique modellen, GEHEEL NIEUWE SORTEERING LONDEN EN WEENER FABRIKAAT redden van den chaos, door de arbeidsbe- weging neer te slaan. POST EN TELEGRAAF. Verhooging der tarieven. Salarisherziening. Drieledig voordeel. Door gas gestikt. N.W.D.—Werf XI 4-1. N.W.B.—Vietorl 1-0. Texel—Batavier J—3. De bezetting van Milhlheim verliep op 'dezelfde wijze. Het roode leger vlucht in wanorde, hoofdzakelijk naar Essen, dat thans de laatste redoute der rooden is. Het telefoonverkeer is ook heden nog in bijna het geheele Roer-gebied verbroken, in het bijzonder in Essen, Dortmund en Duisburg. Berlijn, 3 April. In 1' indufr riegebled hebben de rijksweer-troepon Oberhausen bezet. De uitvoerende raad is gevlucht. Munster, 5 April. In Essen terroriseert de menigte de confectie-, schoenen- en levens middelen-handelaren. De in hun winkels aangerichte schade wordt op honderd-dui zenden geschat. Den post-directeuren wer den mder bedreiging met pistolen 120.000 mark afgeperst. Post- en telegraaf-perso- neel zijn een protest-staking begonnen. De naar Barmen gevluchte centrale raad in Essen heeft verklaard, dat hij de troepen niet meer in de hand heeft. De wegen van Mtihlheim naar Oberhausen en Duisburg zijn door de bolsjewisten bezet en de spoor brug ten zuiden van Styrum is ondermijnd. Van alle zijde wordt het onmiddellijk bin nenrukken van rijksweertroepen in Mtihl heim en Essen verlangd. Bij Bottrup legden de bolsjewisten loopgraven aan en brachten veldgeschut in stelling. In Saksen. De rooverhoofdman Höezel oefent nog steeds zijn schrikbewind uit. Zaterdagmor gen vroeg heeft hij met honderd man roode troepen de stad Plauen bezet. Alle wapens moesten door de burgers worden ingele verd. Te Chemnitz besloot de uitvoerende Raad de algemeene staking te proclamee- ren omdat.Rijksweertroepen naar Voigt-, land werden gezonden. Uit Plauen wordt aan de „Lokal Anzei- ger" gemeld, dat de fabrikanten en kooplie- 2 den, aangeschreven door den leider der communisten Hölz, ieder 100.000 Mark pe?' week te betalen voor het onderhoud van het roode leger, besloten hebben, omdat zij niet anders konden, deze verplichting op zich te nemen. InSleeswijk. Uit Sleeswijk wordt d.d. Zaterdag gemeld: Op de Lorenzenplatz verzamelden zich een groot aantal, gedeeltelijk gewapende arbei ders. Door een aantal communisten werden deze aangespoord het bestuur af te zetten en een uitvoerenden raad in zijn plaats te stellen en gewapend naar het paleis op te rukken, om uitlevering van twaalf uit de hechtenis ontslagen en door de rechtmatige regeering weer gevangen genomen officie ren af te dwingen en om de openbare ge bouwen te bezetten. De poging tot uitroeping der Radenrepu- bliek mislukte door de vastberadenheid en de ordelievendheid der Sleeswijksche arbei ders. Tegen den avond reden enkele auto's met gewapende mannen door de straten, maar dé orde werd nergens verstoord. Parijs, 4 April. Zaterdag tegen drie uur zond de heer Göppert, voorzitter yan de Duitsche vredesdelegatie bij de vredescon ferentie, den heer Millerand, in diens hoe danigheid van voorzitter der vredesconfe rentie, een nota, in het Duitsch geschreven, waarvan de Fransehe vertaling later volgde. In deze nota verklaart de Duitsche re geering dat zij niet langer kan wachten op toestemming om meer troepen naar hpt Ruhrgebied te zenden, dan het vredesver drag gedoogt, dat zij de veiligheid der be woners moet beschermen, dat zij de wan hoopskreten moet beantwoorden. Millerand beantwoordde onmiddellijk deze nota met een zeer scherpen brief, waarin ge- zegd wordt, dat volgens artikel 44 van het verdrag van Versailles de Berlijnsche re- j geering ^en vijandige daad pleegt tegen een der geallieerde en geassocieerde mogendhe den en den wereldvrede verstoort, indien zij op welke wijze ook de artikelen 42 en 43 overtreedt. De Duitsche nota is ter kennis van de geallieerde regeeringen gebracht. De Fran sehe pers is eenstemmig van oordeel dat deze, indien zij nauwkeurig over den wer kelijk toestand in het Ruhrgebied zullen zijn ingelicht, zich zullen aansluiten bij de maatregelen, welke Frankrijk eischt om het eerbiedigen van het vredesverdrag en het handhaven der veiligheid te verzekeren. Mainz, 5 April. De Fransehe troepen zul len morgenochtend Frankfort bezetten. Ze kere troepenafdeelingen rukken reeds* op. DENEMARKEN. In Denemarken is van verzoening geen sprhke.De Koning had zijn weggestuurde ministers in een afscheidsgehoor willen ont vangen ,maar Zahle heeft ervoor bedankt. Het nieuwe kabinet bij de gratie des Ko- nings voelt zelf, dat het zoozeer van den constitutioneelen weg is afgeweken dat het het Folketing wel bijeen wil roepen, maar, als dit dan een motie van wantrouwen te gen de ministers zou aannemen, wat onge twijfeld zou gebeuren, zou weigeren om heen te gaan. Daarmee is de heele toestand, dat er op het oogenblik in Denemarken geen tegenover het parlement verantwoor delijk ministerie bestaat, geteekend. De Ko ning zal ten slotte alleen op het leger moe ten steunen, maar er zijn reeds incidenten voorgekomen, die het twijfelachtig maken, of dit nog wel in zijn geheel trouw zou blij- ven aan een vorst, die zelf niet trouw aan de grondwet is. Volgens ven bericht van 3 April was het te Kopenhagen zeer rumoerig. Een Wolff-telegram uit Kopenhagen meldt, dat de koning Zaterdagavond de lei ders van alle partijen in den Rijksdag in het kasteel Amaliënborg bijeenriep om den toestand te bespreken. De besprekingen duurden van des avonds negen uur tot den De staatsminister Liebe verklaarde op een wenk van den koning,'dat hij wenscht af te treden. De heer Frils zal nu een nieuw kabinet vormen. De Rijksdag zal nu zoo spoedig mogelijk zijn zittingen hervatten en de beraadslaging over de nieuwe kieswet ten einde brengen. Alle partijleiders beloof den op dezen grondslag met het nieuwe ka binet samen te werken. Kopenhagen, 5 April. De algemeene sta king is afgelast, aangezien men met de werk gevers tot een vergelijk is gekomen. Jeruzalem, 4 April. Heden had een ernstige botsing plaats tusschen Joden en Mohamme danen; volgens een officieel rapport werden daarbij 188 personen gedood of gewond, waarvan de meesten evenwel slechts lieht zijn gekwetst. De civiele en militaire autoriteiten zijn meester van den toestand. ENGELAND. eD toestand ln Ierland. Onlangs gingen er geruchten, dat tegen Paschen in Ierland een opstand zou drei gen en de regeering schijnt dan ook kracht dadige voorzorgsmataregelen te hebben ge nomen. Er werd van verschillende zijden twijfel uitgesproken aan deze van regee- ringszijde geuite vrees voor een opstadige beweging. Maar nu maken telegrammen uit Londen melding van tal van nieuwe wanda len, die er op zouden wijzen, dat werkelijk en goed overlegd plan was ontworpen om onlusten te verwekken. In den nacht van Za terdag op Zondag, den verjaardag van den opstand in Dublin in 1916 zijn er tegelijker tijd in verschillende plaatsen (Dublin, Cork, Belfast 'e.a.) branden uitgebroken in regee- ringsbureelen en gebouwen. Er wordt mel ding gemaakt van de vernieling door brand en door bomaanslagen van ongeveer zestig politiekazernes, van welke echter de meeste niet waren bezet. Verder zijn een aantal be lastingkantoren vernield, waarbij tal van belangrijke documenten vernietigd zijn. In Belfast zijn de telegraaflijnen doorgesne den, ook de kabel naar Engeland, zoodat deze plaats werd geïsoleerd. De ex-Keizer. Men meldt aan de „Msb.", dat de gewezen Duitsche keizer vrij zeker een paar dagen voor Pinksteren zijn buiten te Doorn zal be trekken. Pensioenen Spoorwegpersoneel. Volgens de „Msb." zullen de pensioenen, uit te keeren aan gepensionneerd personeel der Nederlandsche spoorwegen en de nage laten betrekkingen van dat personeel, wor den verhoogd met 40 met ingang van 1 April 1920. DE HAVENARBEIDERSSTAK1NG. Het civiel personeel. In verband met mededeelingen van de di recties der Stoomvaartmaatschappijen „Kon. Holl. Lloyd" en „West-Ind. Mail", dat deze van plan waren binnenkort weer uit te va ren, en daarom personeel vroegen om te monsteren, heeft het georganiseerd en onge organiseerd civiel personeel Zaterdagmor gen vergaderd, en besloten het volgende telegram aan de Scheepvaartvereeniging „Noord" (Amsterdam) te zenden: „Het civiel personeel der Stoomvaartmaat schappijen, georganiseerd en ongeorgani seerd, in vergadering bijeen, machtigt het bestuur van den Centralen Transportarbei dersbond, in antwoord op de brieven der Scheepvaartmaatschappijen, U te berichten, dat het bereid is te monsteren, zoodra de staking is geëindigd." De uitkeerlngen. De Centrale Bond heeft Zaterdag het ge wone bedrag als ondersteuning uitgekeerd, de Ned. Federatie betaalde 5, plus 50 oent per kind, aan gehuwden en 2.50 aan onge^ huwden. De mailboot „Prinses Juliana" van de Stoomv.-Maatschappij „Nederland" is Zater dag met passagiers en mail, benevens met eenige lading, van Amsterdam vertrokken De passagiers werden te IJmuiden inge scheept. Zaterdagmorgen twaalf uur waren reeds drie groote postauto's te IJmuiden aangekomen met mail ien kleine postpak ketten. Drie extra-treinen reden van Velsen naar IJmuiden voor het vervoer van passa giers en bagage, welke treinen direct door stoomden naar het havenstation in de onmid dellijke nabijheid van den aanlegsteiger voor de „Prinses Juliana". Alles liep vlot van stapel. Vóór vijf uur waren alle passagiers aan boord en was alle bagage ingenomen, waarbij volle medewerking werd verleend door de bemanning van het stoomschip. Een kleine politiemacht kon volkomen de -orde aan den wal handhaven. Geen enkel incident deed zich voor. Te ruim zes uur werden de trossen losge gooid en vertrok de „Prinses Juliana" naar Batavia. De „Prins Frederik Hendrik" van de Kon. West-Indische Maildienst" Vertrok uit de sluizen van IJmuiden rechtstreeks naar Su riname en bracht een vriendelijk salüut aan de „Prinses Juliana". Vergadering dér Hoofdbesturen. Woensdag heeft op uitnoodiging van syndi calistische zijde te Amsterdam een vergadering van het hoofdbestuur van het N. V. V. met de hoofdbesturen van den Centralen Bond en de Federatie van Transportarbeiders plaats gegad. De syndicalisten meenden namelijk, dat de tjjd gekomen was om door sympathiestakingen het conflict in het havenbedrijf uit te breiden tot eenige andere bedrjjven. Na afloop van de besprekingen was overeen gekomen, er niets van te publiceeren dan na onderling overleg. Nu echter van andere zijde mededeelingen over het verloop van de be sprekingen verschenen zyn, heeft het hoofd ingezonden mededeellng. In zwart, lloht-, middel- en donker grl|a, groen, beige, bruin en blauw, prijzen 5.6° 8.8010.0012.0015.0017.b° bestuur van het N. V. V. het volgende erover meegedeeld De redeneering der syndicalisten was, dat de tijd voor partieele stakingen voorbij is» dat zij niet meer te winnen zijn en dat uit de hou ding der reeders en uit de pogingen der regee ring om het conflict tot een einde te brengen blijkt, dat alleen door uitbreiding de arbeiders het nog kunnen winnen. Dit zou aan de sta king geven een revolutionair karakter, en zy vroegen het bestuur van het N. V. V., of het bereid was de by het N. V. V. aangesloten organisaties te adviseeren, daartoe mede te werken. Het spoorwegpersoneel moest staken, omdat het goederen te verwerken krygt, die door „onderkruipers" behandeld zyn en omdat hét goederen te vervoeren krygt naar de haven van Antwerpen, welke anders hier geland zouden worden. Daarom moesten ook 4e bin nenvaart en de technische diensten der scheep vaartmaatschappijen staken. Het gemeente- personeel en de metaalbewerkers moesten sta ken, omdat daardoor het eerst een crisis in het land te voorschijn zou worden geroepen, zoo erns ig, dat zij een oplossing ten gunste van de arbeiders spoedig zou moeten forceeren. Deze bedrijven werden met name genoemd, omdat, zoo heette het, de arbeiders daarin, wanneer onafhankelyken en modernen samen werken, voldoende macht kunnen ontplooien.. De heer Brautigam betoogde daartegenover, dat stopzetting van de binnenvaart niet den gehoopten invloed zou hebben, omdat particu liere schippertjes toch voort zouden gaan met te vervoeren. Het zou alleen zin hebben, als het heele spoorwegbedrijf' werd stop gezet wat practisch onmogelijk is, omdat slechts 45 per cent van de spoorwegarbeiders modern, nauwe lijks V» Pct- onafhankelijk georganiseerd is. Een werkstaking in de gemeentebedrijven zou in de eerste plaats de arbeidersklasse treffen, en de ervaring heeft geleerd, b.v. by de bak kersstaking, dat in een dergelyk geval de arbeidersklasse de eerste is om onsympathiek tegenover de staking te staan en het werk van de stakers op te vatten, teneinde de eco nomische moeilijkheden, voor de arbeiders klasse door zulk een staking ontstaan, op te heffen. De metaalnijverheid kan 10 weken en langer stop liggen zonder een economische ruïne te veroorzaken, «n in het mynbedryfis het percentage modern of onafhankelijk ge- organiseerden slechts zeer gering. Om deze redenen meende de heer Brautigam, dat het uitbreiden van het conflict door soli- dariteitsstaking practisch onmogelijk is. De heer Stenhuis, voorzitter van het N.Y.Y., zeide niet principieel te staan tegen solidari- teitsstakingen, maar ze dwaasheid te achten, als men niet de macht heeft. Men zou er in de huidige omstandigheden de reactie door oproepen, en daarom zouden zij voor de arbeidersbeweging niet anders dan nadeelig zijn. Als men werkelijk den tyd voor partieele stakingen voorbij acht, had men dit moeten zeggen vóór het voorbereiden van de huidige staking. Spreker's overtuiging is echter, dat er nog altijd groote voordeelen mee te behalen zyn. Is de algemeene situatie niet zoo, dat uitbreiding van de staking kans van slagen heeft, dan onthoude men zich ervan. Een deel der georganiseerde arbeiders zouden zich tegen ons laten mobiliseeren, en, gezien de stijgende weerzin tegen den loonstrijd der arbeiders by alle groepen, die niet bepaald handwerkers zyn, kan men verwachten, dat ook deze zich tegen ons zouden laten mobili seeren. Trouwens, het doel van een dergelijke uit breiding zou immers ook zyn, de overheid aan te sporen, het hare te doen tot de op lossing van het conflict, maar nu de regee ring daarmede bezig is, zou het ook uit dit oogpunt tactisch onjuist zyn, omdat, wat men er mede bereiken wil, bezig is zich te ont wikkelen. Thans zou er alle kans bestaan, dat de regeering zich aan het hoofd der reactie zou stellen om de staking neer te slaan. De bestaande situatie is zoo, dat uit breiding zou leiden tot een snelle nederlaag voor de staking. Myn persoonlijke inzichten en persoonlijk temperament, aldus spreker, gaan in de richting van het hanteeren van scherpe wapens door de arbeidersklasse, maar niet wanneer het tactisch onjuist zou zyn. Dat kan ik betreuren, maar als het zoo is, weet ik het, te aanvaarden. Daarom is het hoofdbestuur van het N. V. V. niet bereid te adviseeren tot uitbreiding van het conflict. Het zou zyn tegen het belang der arbeiders klasse. De heer Sneevliet heeft hiertegenover nog betoogd, dat het noodig was, de arbeiders op te voeden door de daad. In diplomatie heeft hij geen vertrouwen, wel in geestdrift. Het is waar, zoo zeide hij, dat de Nederland sche arbeidersbeweging uitbreiding van het conflict niet zou kunnen financieren, maar de arbeiders moeten leeren.'voor hun strijd zware offers te dragen, welke altijd geringer zijn dan die, welke hun wachten, wanneer zij niet zelf tot offers bereid zyn. De heer Snee vliet achtte 'de kansberekening der modernen veel te pessimistisch; de regeering zou, ge zien de wereldbeweging, deze landelijke be weging toch niet durven neerslaan. De heer Bouman achtte het een groote dwaasheid te vragen, of zulk een staking, kans yan slagen heeft. De arbeiders erover te laten stemmen is, zeide hy, ook dwaas. De besturen moeten ze eenvoudig proclameeren. En is de uitbreiding er eenmaal, dan wordt het N. V. V. toch meegesleept, als tenminste het N. V.V. den geest zijner arbeiders nog niet geheel vermoord heeft. Wil het N. V. V thans de verantwoordelijkheid voor het steeds maar voortzetten van de partieele staking dragen De heer Brautigam zeide nog, dat als het bemiddelend optreden van de regeering niet leidt tot een einde van het conflict, de staking onverzwakt zal voortduren. De heer Stenhuis zeide, dat de syndica listen deze zaak blijkbaar gebruiken willen voor hun stryd tegen de modernen. Eindelijk zeide by: Wy willen aan de'regeering niet het politiek fortuintje gunnen, het land te Sedert het opstellen van de Memorie van Toelichting aldus de minister van Water staat in zijn Memorie van Antwoord op hot Voorlooplg Verslag betreffende de regeling van de inkomsten en uitgaven van de J osto- rijen, de Telegrafie en Telefoon voor het dienstjaar 1920 - is gebleken, dat de exploi tatie-uitgaven niet beperkt kunnen blyven tot de in die begrooting geraamde bedragen. Daarom heeft de minister bereids in Het vorig Jaar opdracht gegeven een nieuwe ta riefsherziening voor te bereiden. Indiening van desbetreffende voorstellen kan spoedig worden tegemoet gezien. Decentralisatie op zich zelf, voor zoover hiervan een gunstige werking op de kosten van het bedrijf ware te verwachten, zal niet voldoende zyn om belangrijke verbetering van fle uitkomsten te weeg te brengen. Dit neemt evenwel niet weg, dat het voort durend streven er op gericht is door reor ganisatie een meer economisch beheer te be vorderen. De reorganisatie van het bedrijf is ter hand genomen en in den laatsten tyd zijn dan ook reeds tal van verbeteringen ingevoerd. Of en in hoeverre er reden bestaat oni te betwijfelen, of voor de salarissen, aan het hoogere per soneel toegekend by het nieuwe Bezoldigings besluit, in voldoende mate krachten zullen worden gevonden, die de onder de huidige omstandigheden zoozeer gewenschte leiding kunnen geven, zal in de toekomst moeten blyken. Dat de regeling vanhet nieuwe Bezoldi gingsbesluit terecht aanleiding geeft tot klach ten over achteruitzetting van het personeel der Posteryen, Telegrafie en Telefonie, is naar de meening van den minister in het algemeen minder juist. Overigens schy'nt het hem toe, dat voor eene vergelyking der salarissen in de onderscheiden dienstvakken de gegevens by deze begrooting niet voldoende ten dienste staan. Door, deze omstandigheid zou eene be spreking van het Bezoldigingsbesluit beter kunnen geschieden by de behandeling van de in verband daarmede noodige suppletoire be grooting, eene meenifig, welke blykens het Voorloopig Verslag ook die van sommige leden is. Het is den Minister bekend dat over onvol doende uitoefening van den dienst der poste ryen wordt geklaagd, klachten die zyn te onderscheiden in die, lo. welke een gevolg zyn van vertragingen in het verkeer; 2o. van tekort aan personeel of onvoldoende bekendheid van het personeel met de dienst voorschriften 3o. van zonderlinge begrippen omtrent dienstvervulling en plichtsbetrachting onder het personeel; 4o. van gebrek aan kantoorruimte tenge volge van een op sommige oogenblikken abnormale toeneming van het verkeer; 5o. van onjuiste of slordige adresseering of van andere oorzaken, vreemd aan den dienst. Pl.m. 50 pet. der ingekomen klachten valt onder die bedoeld sub 5. Aan de klachten bedoeld sub 1 kan eerst worden tegemoet worden wanneer trein- en bootver keer tot den vóór 1 Juli 1914 gebrui- kelyken omvang is opgevoerd. Aan de klachten sub 2 wordt de noodige aandacht geschonken door aanneming op groote schaaf gepaard met verbeterde opleiding op daartoe' in het vorig jaar opnieuw ingerichte cursussen. Door de groote behoefte aan per soneel in een handel laten velen zich door het aanbieden van wat meer aanvangssalaris over halen hun ontslag te vragen. Dit is vooral op kleinere plaatsen vaak een oorzaak van per soneelsgebied. Tegen overtredingen van het personeel wordt steeds met kracht opgetreden, waarbij de Mi nister gaarne melding maakt van de mede werking op dit punt van de vakorganisaties ondervonden. De gemeente Dordrecht heeft, zooals wy een dezer dagen meldden, iets nieuws ingevoerd by de inning der belasting-gelden. Zy stelt een soort spaarbankboekj es beschikbaar,waarop geleidelijk bedragen voldaan kunnen worden, ten einde met die stortingen later de belasting te kunnen voldoen. Zy heft daarmede een ernstig'bezwaar op tegen de ongeregelde uit reiking der aanslagbiljetten, die gewoonlijk afkomen, wanneer reeds een deel der termynen is 'verloopen. Vooral »in dezen duren tyd is de niet nauwgezette inning een groot bezwaar. Die boekjes hebben dus het voordeel, dat de belastingbetalers niet behoeven te wachten met afdoening hunner schuld tot de aanslagbiljetten er zijn. Nu door loons- en salarisverhoogingen zoo vele nieuwelingen in de ry der contribueerende burgers zyn gekomen, kan een dergelijke maatregel wellicht onmiddellijk effect sor- teeren. Doet hij dat, dan zal een ander groot voordeel gerealiseerd worden, doordat de ge meente de vlottende schuld beperken kan en minder afhankelijk van bankiers zal zyn. Het Dordrechtsch systeem verdient de volle aandacht van alle belasting-autoriteiten. (Telegraaf.) Valsche monters. ƒ38.000 aan valsch bankpapier In beslag genomen. Maastricht, 6 April. Door den commissaris van politie alhier zijn, met behulp der Bef. gisohe politie, te Visé aangehouden twee Bel- gen, L. M. en P. de O., beiden wonende te Brussel. Zy waren in het bezit van 950 val- sche bankbiljetten van 40 gulden. Hiermede zyn de beide vervaardigers en uitgevers ge. pakt. Door de Belgische politie werd, mede op verzoek van onzen politiecommissaris, iQ de woning der gearresteerden en nog twee van hun handlangers een huiszoeking gehou den. Het resultaat hiervan is echter nog niet bekend. Men meldt uit Rotterdam: Hedennacht om drie uur werd de politie gewaarschuwd, dat zich in de motorboot „Meeuwtje", liggende in de Leuvehaven, dle om 1 uur uit Dordt was afgevaren, twee mannen bewusteloos in de kajuit bevonden. De hulp van dr. Neurdenberg word ingeroepen', die de mannen op den kant liet brengen en kunstmatige ademhaling liet toepassen. Alle middelen om de m^nschen in hst leven terug te roepen waren tc vergeefs. By onderzoek bleek, dat de mannen, de kooplieden Van der Haven en Bouwens, beiden uit Rotterdam, in de kajuit waren gaan liggen slapen en bedwelmd zyn door gassen, ontsnapt uit den defecten knalpot van den motor. Ontploffing op een kermis. Enschede, 5 April. Den eersten Paaschdjg is in het Volkspark, waar gedurende de Paasch- dagen een kermis wordt gehouden, in dez.g, lustige tonnentent een benzine-gloeilamp ont ploft. Niet minder dan 20 der aanwezige per sonen "bekwamen brandwonden, hoofdzakelijk in het gezicht. Zy werden door dr. Maas, die in het Volkspark aanwezig was, verbonden. Een 12-tal van hen, die te Losser woonachtig waren, werden per rytuig naar hun woonplaats vervoerd. Het begin van brand, dat in de tent ontstond, werd in den aanvang gebluscht. Het meerendeel van de gewonden bekwam ernstige brandwonden in het gelaat, terwj/l ook hunne kleeding door de brandende benzine totaal werd vernield. De fabrikant M. vaa Gelderen bekwam ernstige brandwondenzoo ook twee Weensche kinderen, die in zyn ge zelschap waren. Na verwijdering van de benzine-lichtinstallatie bleef de tent voor het publiek geopend. (Tel) SPORT. MARKTBERICHTEN. Purmerend, 6 April 1920. 2 stapels Fabriekskaas per 60 K.G. f 6.3—, 0 stapel Boerenkaas per 50 K.G. f 0. 734£ K.G. boter per K.G. f 2.90 k f 3.10, 78,' runderen: 230 vette per K.G. f 1.50 k f 2.— 551 melk en gelde f 350.— k,f750.—12 stie^ ren, 93 paarden f 200.— k f 550.—, 32 vette kalveren per K.G. f 2.50 k f 2.80, 1176 nuch tere kalveren per stuk f 18.— k f 60.— 134 vette varkens per KG f 1.70 k f 190' 53 magere varkens per stuk f 65 h f 85 71 biggen per stuk f 32 k f 48 - 1049 schapen f 40.— k f 68 -, 0 ganzen f 0 - k f 0.—, kipeieren per 100 stuks f9. a fa 5n eendeiren per 100 stuks f 8.50, 60 mand appelen t l k t 3.—, 0 mand peren f0.— k fO 56 bokken, 1000 kievitseieren per stuk f 0.18! Voetbal. Uitslagen van 4 en 5 April. N.W.D. - Werf XI 4—1. Comb. Helder-H.D.S. 4—0. Helder II - Batavier 010. Sportclub—Batavier 3-3. N.W.D.—Victori 1-0. Comb. Helder - oud-H.B.S. 1—0. Seriewedstryden Batavier: Batavier n - Victori II 3-1. Victori II—N.W.D. II 0—7. Goede Vrijdag heeft N.W.D. buiten ver wachting van een Werf XI gewonnen. Met rust was de stand 0-0. Na de rust speelde N.W.D. een goede party. Den eersten Paaschdag is N.WJ). er ook in geslaagd een overwinning te boeken. Zy sloeg Victori met 1—0. Den eersten Paaschdag heeft Batavier een wedstrijd gespeeld op Texel tegen „Texel I". Batavier heeft daar een van haar beste wed strijden gespeeld. Van der Broeke, de rechts binnen, was de beste speler' van het elftal. V ader en Sont speelden ook een goede party. De verdediging was in goede eonditie. De wedstryd heeft ongeveer het volgende verloop gehad. Na de aftrap ontwikkelt zich een vlug spel met Batavier in de meerderheid. Het eerste doelpunt wordt echter door Texel gemaakt. (10). De Batavieren pakken nu nog beter aan en weten den stand gelijk te maken (1 - Ij- Door dit succes aangemoedigd geeft v.d. Broeke ayn club de leiding (21). Texel probeert een andere opstelling en hierdoor gaat het beter, Uit een hoekschop maakt Boom gelyk (22). (Deze speler gaf mooi spel te zien en was de beste uit de voorlinie). De gasten blyven nog steeds in de meerderheid en spelen mooi samen, wat er toe leidde dat Sont, door een keurig schot de stand op 32 brengt. Sport* 1 club iaat zich echter niet ontmoedigen en zei er alles nog eens op. Het doel van de Batavierei wordt flink bekogeld. In deze periode maai Texel nog een buitenspel punt. Rust gaat il met* 2 3* Na rust zyn de bordjes verhangen en I exel in de meerderheid. Boom weet er spoedig een gelyk spel van te maken (3—3). De gast- heerenblijven voorloopig in de meerderheid) maar de verdediging van B. is in goede con ditie, zoodat doelpunten uitblijven. Aan bel(*e kanten zyn de doelen nog eens in gevaat) maar tot doelpunten komt het niet meer. Combinatie Helder—H.D.S. 4—0. Den eersten Paaschdag hebben wy ee®, comb. Helder tegen „Houdt Dapper Stand zien spelen. Onze verwachtingen van H.D*®' zijn ons bitter tegengevallen; hadden wijven wacht een speigehalte van 2de kl. N.V.B. f zien (dat had de Secretaris van deze vereen1' ging geschreven) daar was het nog niet een® 3de klas. De links-half was de beste speler van het elftal. De keeper heeft ook verdien stelijk werk verricht; de overige spelers waren matig. Er zat qqj^ njgt veel verband in elftal. De comb. Helder heeft een goede wedstrij gespeeld. Vooral de voorhoede was goed op dreef, er zat samenspel in. Albers wa» minste in de voorhoede, hy kon maar nie op dreef komen. Biersteker nam 3 van de goals voor zyn rekening. De overige spel01"9 hebben ook goed werk geleverd. Over den wedstryd het volgende: Om ruim drie uur laat scheidsrechter K<>r beginnen. De eerste aanvallen zyn voor Helde H.D.S. pakt de zaken nogal kalm aan, ^!iad door Helder sterker is. Goed samenspelen^ gaat de voorhoede op het doel van de ga® af. De aanvallen worden meest geleid 10 Broekhuizen, die van tyd tot tyd mooiv?» zet. Een hoekschop mooi door Broekhu genomen, wordt door Prins ingekopt (1 J' Helder is nu overwegend sterker, keer op

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2