1ELDERSCIE CIIIAHT In Cor Staalman's Rijwielhandel RIJWIELBANDEN Des Zaierdags en onderdeelen. Tweede Blad. MAISON DEKKER-SCHUIJT, Nouveauté Modelhoeden Engelsche- en Weener Chapelleries VAN ZATERDAG 10 APRIL 1920. wordt ons blad met den trein van 1.54 van den Helder ver zonden. In verband met. de tal rijke klachten van onze lezers, dat zij onze courant pas Maan dags ontvangen, deelen wij hen mede, dat ons blad DES ZON DAGS uiterlijk in het bezit van onze lezers moet zijn, en dat de post verplicht is ons blad op dien dag te bezorgen. Klachten over de vertraging In de bezorging gelieve men dus onverwijld In te dienen aan het postkantoor in zijn woonplaats. Vaeature Gemeenteraad. Gemeentelijke Ophaaldienst. Wedstrijden Koninklijke Marine Jachtclub. A. G. O. 104 KANAALWEG. hedenavond EXTRA AANBIEDINGEN van Reuzen voorraad. Ongekende lage prijzen. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. W. Munter alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het machinis ten-examen. De „Emmabloem-oollecte" voor de Ver eeniging tot bestrijding van de tuberculose zal dit jaar op Woensdag 21 April plaats hebben. Het bestuur van de vereeniging hoopt, dat vele dames zich zullen belasten met den verkoop en Helder1® ingezetenen weder evenals vorige jaren in ruime mate zullen offeren. Door het Centraal Stembureau alhier werd in zijn zitting van Donderdag 7 dezer, in de vacature voor lid van den Raad der gemeente Helder, ontstaan door het overlijden van den heer J. Spruit, als diens opvolger gekozen verklaard de heer J. Slikker Jz. te Koegras. Het door den heer Heyblok gebezigde ar gument ter verdediging van den ophaal dienst, die z.i. gemakkelijk door één persoon was waar te nemen, is door zijn onvolledig heid onjuist in ons raadsverslag weergege ven. De heer Heyblok zeide, dat deze 700 deelnemers gemakkelijk door één man kon den worden bediend^ omdat er maand- en weekbetalers bij zijn. Rekent men 400 week betalers, dan kunnen die per week wel wor den geïnd; de overige 800 kunnen over de geheele maand worden verdeeld. De zoogenaamde periodieke wedstrijden van de „Koninklijke Marine Jachtclub" ter reede Texel voor fantaisie- en modelsloepen, zullen dit jaar wederom in twee serieën ge houden worden. De eerste serie begint Vrij dag 7 Mei en zal eindigen 18 Juni. Nadere aankondigingen volgen. De algemeone wed strijd zal gehouden worden Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Juni. Alles onder nadere goed keuring van den Stellingcommandant. Men verzoekt ons plaatsing van onder staande i Motie. De Afdeeling Helder van den Bond van Marineonderofficieren op 8 April 1920 in huishoudelijke vergadering bijeen in het Militair Tehuis, Spoorstraat. Gehoord de besprekingen omtrent de voor- loopige 10°/0 regeling, vastgesteld voor het personeel binnen de keerkringen en het stil staan van de kindertoelage aan de aldaar vertoevende gehuwde schepelingen. Van oordeel dat de inkomsten by vertrek naar O.-I. niet achteruit moeten gaan en daarom de Indische soldijen minstens 50 boven die der Hollandsche moeten zyn, Gelet ook op de steeds duurder wordende levenstandaard in O.-I.' hetwelk, biykens de door het Gouvernement aldaar toegekende duurtebyslagen, wordt erkend, Dringt or by hot Hoofdbestuur op aan mid dels het .Comité ter behartiging der Algemeene Belangen van het Marinepersoneel beneden den rang van Officier" (CAMBO), oen krachtige actie te voeren bovenbedoelde 10 zoo spoedig e doen vervangen door een voorloopige rege- mg van minstens 50 en de kindertoelagen t n?8 Uvt te keeren aan de in O.-I. ver toevende schepelingen. deze motie ter kennis te brengen aan het Marmebestuur en plaatsing in de pers. Ten opziohte van den kindermiddag van Mej. Antoinette van Dyk verzoekt het be stuur ons mee te deelen, dat zij tot hun sDiit niet op de gewone wyzo de kaartjes (n.L op de scholen) verkrijgbaar kan stellen. Deels zal het bestuur de scholen, die Maan dag beginnen, van kaartjes voorzien, en de rest zal in den boekhandel en bij Mej. Jor- dans verkrijgbaar zijn. Door de vacantie kan het bestuur ook niet alle heeren onderwijzers bereiken, op hun medewerking zal echter prijs worden gesteld. Ouders, die met de kinderen mee willen tornen, zullen gaarne gezien worden, mits men zelf van dit idee wil* uitgaan, dat men alleen Woensdag kaartjes voor ouders en belangstellenden koopt, dan hebben de kin deren voldoende de voorrang gehad. Het programma, alsmede de entrée's voor het avondconcert zijn van heden af aan de bekende adressen k 10 cent verkrygbaar. Naar men weet, la dit programma verplicht gesteld, zoodat men voor 40 cent toegang heeft tot dit concert Reeds vermeldden wij eenige nummers, die deden zien, dat hetgeen hier geboden wordt, waarlijk wel deze luttele som waard is. Daar de opgave niet geheel juist wu> willen wij hier nog even herhalen, dat me juffrouw van der Hoogt, uit Wageningen, zal zingen o. a. de bekende Juweel-aria uit de r aust; verder eenige liederen van Richard otrauss, Holandsche van Cath. van Rennes, Lode Mortelmans, Hub. Cuypers en Hulle- broeck. De heer Pala zal in samenwerking met den heer Van de Weg een sonate van Kor Kuiler (op verzoek) spelen, verder de pianist alleen de 12e rhapsodle van Liszt; viool en piano samen een ooncert van Rode, en twee kleinere nummers van Beethoven en Léonard. De heer Tielrooy heeft voor een zeer ge ringe vergoeding voor transport en stemmen een Rosenkranz-vleugel uit zijn magazijn afgestaan, zoodat wy dit A. G. O.-ooncert ge rust als een hoogstaande kunstpraestatde kunnen aanbevelen. Held. Tooneelvereen. „TA.V.E.N.U." Voor leden en donateurs gaf bovenge noemde vereeniging Donderdagavond een soirée in „Casino". Deze soirée was georga niseerd door de eigen krachten der vereeni ging; voordracht en zang wisselden kleine tooneelstukjes af, zoodat een afwisselend en boeiend geheel wqrd verkregen. Hoewel de Voorzitter der vereeniging, de heer Ooster hout, in zyn openingswoord wees op het doel der vereeniging, die was opgericht „tot aan gename verpoozing en nuttige uitspanning", en dus de leden geene aanspraken wensch- ten te maken op het geven van hooge kunst, kan toch worden geconstateerd, dat de prestaties ver boven het gewone peil van dilettantkunst uitstonden. Mejuffrouw Knip per opende het programma met de bekende voordracht van Holtrop, „De Speelpop", die zij op treffende en boeiende wijze voordroeg. Mejuffrouw O. de Boer volgde met Helene Swarth's „Een Lied van de Zee" en zong daarna Hullebroeck's „Droevig Wiegelied", door den heer L. de Wit op de piano bege leid. Daarna trad de heer van der Lee op met Wildenbruch's „Heksenlied" en gaf dit aangrijpende, gedicht van sterk-dramati- sche kracht, in sobere, treffende intonatie weer, waardoor hij de gemoederen der toe hoorders de gevoelige snaar heeft getroffen. Met Broedelet's „Het Meesterwerk", een „mysterie" in 1 bedrijf, dat wij hier eens vroeger van het gezelschap do la Mar (of Pisuisse) gehoord hebben, werd het eerste deel van het programma besloten. Een paar dansnummers na de pauze moes ten door omstandigheden vervallen. Overi gens werd het verdere programma naar ge noegen afgewerkt, waarna een gezellig bal den avond besloot Vereeniging van huisvrouwen, afdeeling Helder. Bovengenoemde vereeniging stelt zich voer op Woensdag 14 April a.a, des avonds te 8 uur, een bijeenkomst te houden, in het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat, waarbij als spreekster zal optreden Marijke (mej. O. Groot) met het onderwerp: „Wat de vrouw in eigen gezin en ia het Staatshuis- houden te doen heeft.0 Voorts zal Marijke spreken over: „De dienstboden van heden en van vroeger." In verband met de belangrijkheid van de te behandelen onderwerpen in de tegen woordige tydsoinstandigheden, worden alle Heldersche huisvrouwen en wordende huis vrouwen, aangeraden deze bijeenkomst bij te wonen. De toegangsprijs voor met-leden bedraagt 0.10. Leden hebben vrij toegang. Uit hei Politierapport. Sedert Jongstleden Dinsdagnamiddag wordt alhier een negenjarige jongen vermist. Daar zyne kameraadjes vertelden, .dat zij hem het laatst hadden gezien, terwyl hq aan den wal van de Hoofdgracht spelonder- wys voor hen wegkroop, is in dit water on der leiding van de politie gedregd, doch zon der resultaat. De jongen mist twee vingers van de lin kerhand en is gekleed in blauwe trui, don- kergrijze gestreepte broek en grijze pet en heeft klompen aan. Woensdag Jongstleden is eene verlofhoud ster alhier door de politie naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten, alwaar zij wegens het zonder vergunning hebben van vrouwelijke bedie ning in hare inrichting veertien dagen hech tenis moet ondergaan. In den nacht van den eersten op den tweeden Paaschdag is door de politie aan de Zuidstraat een stoker der Marine aangehou den, die een spiegelruit van een bierhuis aan die straat, ter waarde van pl.m. 50, had gebroken. Bij het ingestelde onderzoek kon niet vastgesteld worden dat de man de ruit met opzet had vernield. De houder van het café en de stoker kwamen echter tot een ver- geiyk en de laatste vergoedde een groot ge deelte desr schade. Den tweeden Paaschdag werden door de politie een meisje van 20 en een van 17 jaren op straat alhier aangehouden, die uit Am sterdam waren overgekomen en op erger lijke wyzo bij de marineschepen rondzwier ven. Zy zyn dien avond als minderjarigen naar Amsterdam teruggebracht en aan de Politie aldaar overgegeven om door haar weder onder het. ouderlyk gezag gesteld te worden. BAADSOYEKZICHT. Meneer de Voorzitter, zoo zeido de heer Grunwald, wij vrijzinnigen doen niet meer mee met de s.«La.p. Is me dat een manier van doen! Ze hebben zich heelemaal niet gehou den aan de afspraak, en wat moeten wy nu met twee roode wethouders en één anti-revo lutionair? Geen enkele antirevolutionair, bedoelt u, zeide de heer van Breda. Hadden we d'r maar een! Maar ik ben er toch óók nog? waagde het de heer Adriaanse schuchter in 't mid den te brengen. Nou ja, TTiflflT u telt niet mee. Wy er kennen je niet Hindert niet, riep de heer Schoeffelen- berger, bij is er toch. Schoeffelenberger telt by jelui ook niet mee, repliceerde een ander. Wis en waarachtig wel, riepen zo alle maal. Hij doet mee mot ons. Ik sta overal buiten, weeklaagde de heer Bek. uegonnen ze allemaal te 'achen. - Ja, zei toen de heer Verstegen. De Ingezonden mededeellng. kwestie, dat wy nu twee roode wethouders hebben, is ons ook niet aangenaam, maar het ging toch waarlyk niet aan, dat wy den heer de Geus stemden, die openiyk in de „Held. Crt." geschreven had, dat zï. de vrij zinnigen niet in het College zitting moesten nemen en de zaken maar door rechts en rood moesten laten opknappen. Zouden we er maar niet. mee uitschei den? zei de Voorzitter. We zyn al drie kwar tier bezig. En hartverheffend is het niet. Dat was hot 'niet. Inderdaad. De wasch, die hier in 't openbaar gereinigd werd en aan de droogrekken der welsprekendheid te drogen werd gehangen, vertoonde sporen van gebruik. Hier waren een paar groot e sokken, waar de teenen door kwamen ky- ken, ginds hing een nuttig en noodig klee- dingstuk met gaatjes-van-de-mot, terwijl van verscheiden sous-pantalons de bandjes en knoopjes af waren. Een en ander vereischte dringende en intensieve reparatie. De heer Adriaanse glunderde. Met philo- sofischo kalmte liet hy den storm over zyn onschuldig hoofd heengaan. Zeer verstan dig, want dan is hij het gauwst tot 'bedaren. En omstreeks 10 uur konden wij aan de za ken beginnen. De publieke tribune was tot barstens toe vol. Zy puilde uit, en de menschen stonden tot in de gang. Was dio belangstelling voor al dat waschgoed, dat hier beredderd werd? Geenszins. Het was het verzoek om een voorschot op do loonsverhooging, dat zoo- velen hierheen had gevoerd. Zij kwamen van een koude kermis thuis, want do samen stelling van de agenda was van dien aard, dat ook in normale omstandigheden geen kyk was geweest op behandeling op dezen avond. Nu was eerst een comité van een uur voorafgegaan aan deze openbare zitting, daarna werd een uur ge(dwars)boomd over die veelbesproken \vethoudersbenoeming en wy vreezen, dat het laatste woord in deze zaak nog niet gesproken is en toen men goed en wel aan de eigenlyke agenda begon, was do avond zoo goed als voorbij. Er zyn menschen, die er zich aan geër- erd hebben, dat de raadsleden raison van 5.per avond op kosten van de gemeente elkander de huid volscheiden en de belan gen der gemeente opofferen aan hun poli tiek. Zy moeten de zaken philosofisch op vatten en zich niet ergeren, want zeer zeker zal de naaste toekomst meerdere tooneeltjes te aanschouwen geven als hetgeen wy hier boven vry geschetst hebben. Zeer zeker zal aan het huidige college door den Raad het leven tamelyk zuur worden gemaakt, on dat daarby de gemeentelyke belangen wel eens in het gedrang zullen komen, kan men wel op de vingers natellen. Behalve dan wat kleingoed, was het eenige belangryke punt, dat afgehandeld werd de gemeentelijke ophaaldienst, en ofschoon hierby het voorstel van het college .tenslotte werd aangenomen, was het toch al duidelyk, dat de sterke oppositie meer haar oorzaak had in de persoonlyke antagonieën dan wel in een bestrijding op principieele gronden. Oppervlakkig gezien moge het argument, dpor de oppositie gebruikt, dat het n.L niet aangaat dezen dienst goedkoop in te rich ten door het aanstellen van halve krach ten, wellicht logisch zyn, aan den anderen kant kan men ook do opvatting huldigen, dat het hier slechts eene proef neming betreft, waarvoor men voorloopig zeer goed zulke halve krachten kan ge bruiken, en die men kan uitbreiden indien het nieuwe instituut blykt te voldoen (wat wy voor ons wel gelooven). In ieder geval komt de nieuwe, dienst er; de ongeveer 700 belastingschuldigen, die zich aanmeldden, zullen in de gelegenheid -worden gesteld we kelijks hun penningen te storten in plaats van, zooals tot nu toe, op de meest ongele gen oogenblikken „verrast" te worden met een aanslagbiljet, dat meestal nooit meevalt, en dat heel dikwijls ineens en binnen enkele dagen moet worden voldaan. Daar zal het in de toekomst, nu de belastingschroef nog altyd vaster wordt aangedraaid, toch heen moeten, wil men de belastingen' dragelyk maken. Wij verwachten van het nieuwe in stituut veel goeds en veel gemak. Behalve dit ééne punt, werd nog als ter loops een belangryk punt behandeld. Nu de gemeente erin geslaagd is haar groote lee ning van 2.000.000.in korten tyd ge plaatst te krygen, blykt het, dat een bedrag van 600.000.— voorloopig niet noodig is. De wethouder, de heer Adriaanse, die ook deze leening geplaatst kreeg, zag kans by de Centrale Middenstandsbank een uiterst voordeelige belegging voor dit geld te kry gen, n.1. een maand-deposito tegen bere kening van de jaarrente ad 4*/* Zeer zeker wel vermeldenswaard. De rest van de lange agenda werd ver daagd. BINNENLAND. DE HAVENABBEIDERSSTAKING. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft heden in ant woord op den gisteren ontvangen brief, aan minister Aalberse onderstaand schryven ver zonden „Van Uw Geëerde missive van 7 April, houdende mededeeling, dat U zich van ver dere pogingen inzake het transportarbeiders- confliot zal onthouden, totdat U verneemt, dat er in de meening der party'en een wyzi- ging is gekomen, namen wy kennis. Tot onze verwondering troffen wy daarby als Uwe meening aan, dat de houding van onzen Bond een weifelende zou zyn. Het zy ons vergund op te merken, dat reeds by de interpellatie- Marchant door U werd bevestigd, dat, vóór er van arbitrage sprake zou kunnen zyn, de grondslagen daarvoor dienen te zyn vastgo- steld. Deze meening heeft U nog eens tot uitdrukking gebracht in de conferentie, die U ons den 26 Maart jl. wel wilde verleenen. Geheel dienovereenkomstig hebben wy U medegedeeld, bereid te zyn met de tegenparty in bespreking te willen treden over de vraag of er gemeenschappelyke grondslagen voor arbitrage van het conflict bestaan. Het ligt voor de hand, dat, indien hieromtrent over eenstemming ware verkregen, er by onzen Bond tegen beslechting door middel van arbi trage geen verdere bezwaren zouden hebben bestaan. Het ls ons dan ook onduideiyk, hoe ten opzichte van onzen Bond van een weife lende houding zou ktnnen worden gesproken en wy wyzen deze dan ook, op grond der feiten, met nadruk terug". De houding der Federatie. De Nederl. Federatie van Transportarbeiders zendt aan de „N. R. Ct." het volgende com muniqué, betreffende een gisteravond te Rot terdam gehouden vergadering van by de sta king betrokken afdeelingsbestnren In de vergadering werd kennis genomen !>n de in de laatste dagen gepubliceerde communi qué 's en manifesteü, uitgaande van de Scheep vaart-Vereenigingen en den Centralen Bond. Tevens kwam de beslissing ter sprake van minister Aalberse, die op grond van de hou ding, door de werkgevers- en werknemersor ganisaties ingenomen, zyn pogingen om tot een oplossing te geraken, afbrak. De aanwezige bestuurders waren allen van oordeel, dat uit de publicaties der werkgevers moet worden verstaan, dat deze voorshands geen beëindiging van de staking willen, wyl zy de werkhervatting van onmogelyk na te komen voorwaarden afhankelyk stellen. De eisch, dat eerst de boycot in het buitenland moet worden opgeheven, is alleen daarotn reeds niet te verwezenlyken, omdat de beslis sing daarover door de buitenlandsche organi saties genomen moet worden, die men denke aan de bereikte positieverbetering door de Engelsche havenarbeiders, het minimum- dagloon van 16 shilling zich zeker er tegen zullen verzetten, dat de Hollanders met zulke lage loonen genoegen zouden nemen, als de werkgevers hier willen geven. Dit geldt meer in het byzonder voor de lage loonen der zee lieden. Er is dan ook geen sprake van, dat de tot verderen etryd provoceerende voorstellen der werkgevers zelfs maar voor ernstige discussie vatbaar zouden zyn. Uit hun houding blykt, dat de meening van den minister, dat 's lands belang een spoedige oplossing noodig maakt, al zeer weinig indruk op de leiders der Scheep vaart Vereenigingen vermag uit te oefenen. In de eerste helft der- volgende week zullen de stakers te Amsterdam en Rotterdam op de ledenvergaderingen gelegenheid krygen, hun meening kenbaar te maken en zal over de verder aan te nemen houding worden beslist. Inmiddels worden nog alle mogelyke maatrege len genomen om het toevloeien van den noo- digen steun te verzekeren, ten einde den stryd onverzwakt door te zetten. Tot den minister zaf een schryven gericht worden om nader aan te toonen, dat het Fede ratiebestuur zich gehouden heeft aan het by de conferentie ingenomen standpunt, een even- tueele bespreking .van werkgevers en werk* nemers te willen bywonen, zonder zich vodtaf vast te leggen op een arbitrage. Aan het slot der vergadering werd opnieuw onder de oogen gezien, of het mogelyk was inzake de levensmiddelenvoorziening vooi ■Duitschland en Oostenrijk, de tot dusver inge nomen houding te wyzigen. Daarover zal in de ledenvergaderingen gesproken worden. Werkwilligen uit Medemblik. Een aantal werkwilligen toog Donderdag morgen van Medemblik naar Amsterdam. Het ging per rytuigen tot Purmerend en vandaar zon men per tram naar de hoofdstad gaan Te Purmerend aangekomen, werden zy door een aantal Amsterdammers opgewacht en ge dwongen naar Medemblik terug te keeren, waaraan ten slotte werd voldaan. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van transportarbeiders heeft Woensdag, Don derdag en Vrydag met de stakende arbeiders groepsgewyze, vergaderd. In deze vergaderingen is de huidige situa tie van het conflict, ook naar aanleiding van het door de Scheepvaart-Vereenigingen Noord en Zuid verspreide bericht omtrent voorwaar den, waaronder de arbeid zou kunnen wor den hervat, uitvoerig en zakeiyk besproken. De stemming der arbeiders gaf het bestuur van genoemden Bond aanleiding, gisteravond aan de Scheepvaart-Vereenigingen onder- staanden brief te zenden: „Ter informatie deelen wy U mede, dat de stand van het conflict in vergaderingen van alle groepen by de staking betrokken, is be sproken.' Geen onzer leden gevoelde daarby behoefte een voorstel te doen of een woord te spreken ten gunste van het, in het door U verspreide persbericht en in nw manifest aan de haven arbeiders en zeelieden aangegeven denkbeeld. Integendeel is eenstemmig het door ons bestuur in de staking gevoerde beleid, waarby vooraf mededeeling was gedaan, dat wy niet bereid zyn U over de door U voorgestelde voorwaarden in onderhandeling te treden, goedgekeurd". De transportarbeiders te Harlingen hebben geweigerd de „Lunal", die daar binnen ge komen was om een lading kaas in te nemen, te laden, omdat het schip te Amsterdam door werkwilligen was gelost. De party kaas, door lichters uit Leeuwarden aangevoerd, zal nu verscheept worden met het Engelsche s. s. „Tem". De vacature van havenmeester te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor oui tot havenmeester in de vacature van wijlen den heer O. L. J. Kotting te benoe men den luit. ter zee le klasse J. J. van der Linden. Nederland en België. De „Times" gaf gisteren Belgisch supple ment van dertig bladzyden, waarin ook pen artikel van Hymans over het vredesverdrag en België voorkomt. Hij heeft het onder an dere over de herziening der verdragen van 1839 en is over den loop van zaken niet erg tevreden. De Belgische aanspraken, schrijft hij, stuitten op de halsstarrige weigering van Nederland en op de duidelyke onverschillig heid der groote mogendheden. De steun, dien België hoopte te krygen, bleef geheel achterwege en wij zullen bij de herziening der tractaten van 1839 niet de veiligheids waarborgen, welke wegens onze geographi- sche ligging enz. noodig zijn, vinden. Dien tengevolge zijn de Belgische gevoelens ge kwetst en is de openbare meening uiterst be- Ingezonden mededeellng. zorgd. België gelooft, dat het den actieven steun en bijstand van Frankryk en Engeland verdiend had. Hymans eidigt met te zeggen: De Limburgsche opening is een groot gevaar voor hen als voor België zelf. Nederland en het mandaat over Armenië. In een beschouwing in de „Daily News" over het aanbod van den Oppersten Raad aan den Volkenbond van het mandaat over Armenië, schrijft Wilson Harris, dat het niet onmogelijk is, dat de Raad, mits voor vol doende militaire en financieele waarborgen kan worden ingestaan, er in slaagt, dat dit mandaat door een afzonderlyke staat, b.v. Nederland of een der Scandinavische landen, wordt aanvaard. De „Daily Telegraph" meent, dat de Ne- derlandsche Regeering dergelijk verzoek ernstig zou overwegen. Immers, de Neder- landrs hebben groote belangen by den han del op de Levant. Er is een bloeiende Neder- landsche handelskolonie in Smyrna, die in goede relatie stond met de Grieksche koop lieden. De relaties tusschen Nederland en liet binnenland van Armenië zyn tot op he den van niet veel belang geweest. Maar, daar Nederland thans, vergeleken bij 1914, zoo wel op financieel gebied zeer vooruit is ge gaan, zoekt het thans naar nieuwe afzetge bieden voor zyn overzeesohe handel en naar nieuw gebied voor kolonisatie. Nederland, zoo gaat de „Daily Tele graph" voort heeft groote ondervinding van koloniseeren en het doen van vredes- arboid en is verlangend om aan de wereld te toonen, dat het een ernstig en krachtig werkzaam wil zyn, als lid van den Volken bond. Dit alles wijst erop, dat het niet onwaar- schyniyk is, dat Nederland en andere daar toe door den Raad van den Volkenbond aan gezocht zyn bereidwilligheid zal betuigen, om een belangryke rol te spelen by het tot stand brengen van den vrede in Klein-Azië. De militaire pensioenwetten. Terugwerkende kracht tot 1 Januari 1.1. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende vergoeding van schade aan op pensioen te stollen mili tairen tengevolge van het uitblyven van een wyziiging der pensioenwetten, luidt het ant woord van dën Minister v. Oorlog als volgt: „Aangezien het in het voornemen der Re geering ligt, aan de eerlang in te dienen militaire pensioenwetten terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1920, zullen allo sedert dezen datum op pensioen gestelde of nog te stellen militairen, voor zoover de nieuwe bepalingen op hen van toepassing zijn, in het genot worden gesteld van een volgons die bepalingen berekend pensioen, zoodat door hen geen geldelijke Bchade zal worden geleden." Sulkerkaart. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat in het tydvak van Maandag 12 tot en met Zondag 18 dezer gel dig zullen zijn de bons noa 27 en 28 van de Rykssuikerkaart en vestigt er nog eens na drukkelijk de aandacht van belanghebben den op, dat de aanbieding ter verzilvering van de bons noa 21, 22, 23 on 24 aan het Rykskantoor voor Suiker to Amsterdam moet plaats gehad hebben uiterlijk Maandag 19 dezer. Broodkaart. De directeur van het Ryksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt be kend, dat als wittebroodkaart voor het 133ste tydvak, hetwelk loopt van 13 tot en met 31 dezer, zal dienen de Rijksbroodkaart in de zwarte kleur op paarsen ondergrond. Russische effekten. Naar het Correspondentiebureau verneemt, zal in den loop der volgende week te Genève een semi-officieelo conferentie worden ge houden van neutrale belanghebbenden by vorderingen op Rusland, zoowel ter zake van staatsfondsen als vorderingen uit don han del. Ter conferentie zullen de Scandinavi sche landen, Zwitserland en Nederland ver tegenwoordigd zyn, terwyl ook de reigeerin- gen der betrokken landen zich daar zullen laten vertegenwoordigen. Als vertegenwoordigers der Nederlandsohe Regeering zal ter conferentie aanwezig zyn mr. M. W. F. Treub, oud-minister van finan ciën en lid der Tweede Kamer, die zich aa Dinsdag daartoe naar Zwitserland zal bege ven, met een commissie van Nederlandsohe belanghebbenden. Het meubelmakersconflict opgelost. Naar de voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Meubelmakersbond, de heer Woudenberg, Vry dagochtend aan het „Hbl." mededeelde, nadert het conflict zyn oplos sing. Reeds zijn de besturen van werkgevers en werknemers-organisaties het principieel eens geworden. De beslissing is thans bij de leden der verschillende vereenigingen. In een Donderdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de plaatselyke afdeeling van den modernen bond werd met 670 tegen 152 stemmen besloten de voor waarden te aanvaarden. Vrydagavond hebben o. a. bijeenkomsten te Amsterdam, Haarlem en Utrecht plaats. Gezien de uitslag te 's-Gravenhage meende genoemde zegsman te kunnen voorspellen, dat Maandag de uitsluiting tot het verleden zal behooren en alle bij het conflict betrok ken meubelmakers het werk zullen hervatten. Volgens de nieuwe bepalingen zal tot 31 Juli de 48-urige werkweek gelden, daarna wordt een werkweek van ^5 uur ingevoerd. Het minimumloon voor de meubelmakers zal in de groote steden voortaan tot 31 Juli 80 ets., het maximum 86 ets. bedragen; na dien datum wordt dit resp. 85 ets. en 91 ets. In de practyk, aldus de heer Woudenberg, komt het neer op een weekloon van ƒ41.—. Voor de behangers zal het uurloon twee cents lager zijn dan voor de meubelmakers.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5