Wegens pïaalsmaklng I. DE JONG, Spoorstraat 48. Telef. 289. van een partij Engelsche Rijwielbanden, vanaf f 1.10 per stuk. BUITENLAND, Staking in de metaalnijverheid. Ingezonden mededeeling. voor nieuwe zending rijwielen n o nderdeelen, wo.-den de thans in voorraad zijnde met minstens 50 *©0©" i©d©r© concurrentie OPGERUIMD. EXTRA OPRUIMING VOOR RECLAME Speciaal adres voor Moffelen en Vernikkelen en Reparatie BELEEFD AANBEVELEND, Verslag van de Gemeente-Arbeldsbenrs over de maand Maart 1920. DUTT8CHLAND. De Engelsche regeering en de bezetting. Londen, 8 April. De „Daily Chronicle" verneemt verneemt thans dat de Britsche, Italiaansche, Belgische en Amerikaansche regeeringen allen gekant waren tegen het besluit van Frankrijk om door te dringen door de neutrale zóne naar den oostkant van den Rijn. De geassocieerde mogendheden hadden liever gezien dat de Duitsche troe pen veroorloofd zou zijn geworden de orde te' herstellen in het Ruhr-district, onder voorwaarde dat daarvoor een bepaalden tijd zou zijn aangewezen of onder eenigen ande ren waarborg voor spoedig terugtrek'- on dier troepen. Frankrijk verklaarde eerst deze zienswijze te deelen, doch besloot later op eigon verantwoordelijkheid te handelen. Engeland en!' Een hoofdartikel in de inster Ga- rotte" vindt hot verkeerd, dat men spreekt over het gevaar van een Engelsch-Fransch bondgenootschap. Een beetje openhartigheid tusachen vrienden kan echter geen kwaad. De „Westminstor" keurt do Fransche bezet ting af. Het is minder gemakkelijk om terug te keeren dan om vooruit te gaan. De moei lijkheid met Duitschland moest door den Volkenbond opgelost worden. Indien Frank rijk duidelijk te kennen geeft, dat de steden ontruimd zullen worden, wanneer een oplos sing is gevonden, kan de moeilijkheid nog bijgelegd worden, maar, eindigt de „West- minste?', den Fransohen moet duidelijk te kennen worden gegeven, dat hun optreden in Engeland algemeene bezorgdheid heeft verwekt en dat het koor va persstemmen de openbare meening niet trouw heeft weer gegeven. De V. S. en de bezetting van Duitsche steden. Coblenz, 9 April. Volgens een mededee- llng van het Amerikaansche legerblad, heeft j de vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten in de Internationale Rijnlandscommissie aan de commissie uitdrukkelijk verklaard, dat hij zich met geen enkelen stap der com missie, die betrekking heeft op den Fran- schen opmarsch in het tot nu toeonbezette Duitschland, vereenigen kan. Hij heeft de regeering in Washington van dezen stap kennis gegeven. Een Duitsche nota. Berlijn, 9 April. Aan de Fransche regee- ring is de volgende nota overhandigd: De 5 bezetting van Duitsch gebied, welke niet ge- j rechtvaardigd wordt door het vredesverdrag 1 en van te voren niet was aangekondigd, heeft aanleiding gegeven tot tal van gebeur- j tenissen, waarbij een aantal Duitschers den dood hebben gevonden en velen gewond zijn. 5 Met voorbehoud van verdere aanspraken, welke door de Duitsche regeering uit het Fransche optreden voortvloeien, verklaart zij thans reeds, dat zij de Fransche regeering aansprakelijk stelt voor alle schade, welke Duitschers door de jongste gebeurtenissen hebben geleden of welke zij nog lijden zul len. De Duitsche regeering behoudt zich een nadere mededeeling ter zake voor tot dat de gevallen elk voor zich onderzocht zullen i zijn. In het Industriegebied, Berlijn, 0 April. De buitengewone krijgs raad te Duisburg heeft reeds een 60-tal per sonen veroordeeld. Er werden 10 lieden ter dood veroordeeld, maar slechts 2 doodvon nissen zijn uitgevoerd, daar de regeering verzocht had de doodstraf in de andere ge vallen niet toe te passen. Uit Dortmund wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat de onafhankelijken in het Roergebied de mogelijkheid van een nieuwe werkstaking overwegen. Bij de mij nen in de buurt van de stad wordt reeds een levendige propaganda in dien geest gevoerd. De communisten hebben tijdons hun be wind te Dortmund de stad en de rijksbank 1.421.000 mark afgeperst. Door plunderingen en vorderingen zijn zij zelfs in het bezit van nog grooter waarden gekomen. De huiszee- kingen naar wapens worden voortgezet. Een groot aantal wapens, handgranaten en groote hoeveelheden munitie zijn reeds in beslag genomen. Te Gelsenkirchen is voor vele mil- lioenen marken door de roode troepen ge vorderd. Het heele district Recklinghausen is reeds door de rijksweerbaarheldstroepen bezet. Alles is rustig,-maar de voedselvoor ziening laat veel te wenschen. Er is vooral gebrek aan meel en aardappelen. Het spoor wegverkeer wordt langzamerhand hervat. Volgens andere berichten doortrekken nog steeds plunderende benden het gebied. Zij hebben het vooral gemunt op paarden en vee. In sommige streken laat het afleveren vai de wapens nog veel te wenschen over. In de berichten van het weerbaarheids- commando Munster van gisteren wordt ge zegd, dat bij de plundering der bolsjewisten te Essen voor mülioenen vernield is. De rijkstroepen zullen voorloopig in het Roergebied niet verder oprukken, doch voor loopig zal de orde in de reeds bezette stre ken hersteld worden en het ten deele weer onrustige achterland tot rust gebracht wor den. Met het oog op de toenemende veront rusting van de bevolking door spartacisch gepeupel worden er troepen van het front naar de streek van Olfen, Zerne, Lönen en Bork teruggetrokken. Van de mijn graaf Benst is een groote hoe veelheid ontplofbare stoffen in handen der bolsjewisten gevallen. Pogingen in het dis trict Hörde om mijnen te vernielen zijn door de nieuw ingedeelde weerbaarheidskorpsen uit de mijnwerkers verijdeld, Het meerendeel der arbeiders begroet het binnenrukken van de rijksweerbaarheid met vreugde na den anarchistischen toestand der laatste dagen, maar algemeen vreest men, dat de Spartaciërs vroeger of later toch nog wel trachten zullen opnieuw een rood leger te vormen. In Saksen. Leipzig, 8 April. De macht van den com munist Hoelz in het Vogt-gebied neemt toe. De uitvoerende yaad te Plauen, waarin on- afhankeljjken, meerderheidssocialisten, vak- bonders en communisten zitting hebben, heeft vier groote vergaderingen bijeengeroe pen, in welke vergaderingen aan het licht kwam, dat de uitvoerende raad niet langer het vertrouwen bezit van de georganiseerde arbeiders. Een resolutie, welke de macht, door Hoelz uitgeoefend, veroordeelt, werd verworpen. Daarentegen werd een verklaring aangenomen, luidende, dat de geheele arbei dersklasse met Hoelz eensgezind is en ge reed staat om den strijd voor hem vol te houden op leven en dood. Hoelz sprak, zonder dat er verzet tegen was, op alle vier vergaderingen en werd stormachtig toegejuicht. (Daarop legde de uitvoerende raad zijn mandaat neer. Hoelz heeft nieuwe biljetten laten aan plakken, waarin aan de leiders der Duitsche bourgeoisie en aan de arbeidersleiders, die verraad hadden gepleegd, aan hun klasse den dood wordt aangekondigd, voor het ge val dat plannen worden gesmeed tegen de revolutionnalre arbeiders. De leiders der arbeiders hebben officieel met Hoelz gebroken. Ook de communistische partij van Duitschland heeft Hoelz uitge worpen. Deze verklaarde in de vergaderin gen, dat hij daar lak aan had. Hij wilde een eigen communistische partij stichten. De too stend is volkomen verwardr'enkel staat, vast, dat de macht van Hoelz toeneemt en dat hij de arbeidersmassa achter zich hoeft. De autoriteiten in het Vogt-gebied zijn mach teloos. Het ingrijpen van de troepen zou op dit moment den burgeroorlog ontketenen. BELGIE. In alle metaalfabrieken van het gebied van Luik, waar de achturendag niet werd toegepast, is het werk gestaakt. Het aantal stakers bedroeg Woensdag 16.000. Ruim honderd fabrieken en werkplaatsen zijn ge sloten, waaronder die van Cockerill en de Fabrique Nationale d'armes dé guerre. IT ALTE. Staking in de papierfabrieken. Een staking in een papierfabriek te Mi laan heeft aanleiding gegeven tot een bewe ging, welke zich heeft voortgezet over alle papierfabrieken van Italië, waarin een 80.000 arbeiders werken. Indien deze staking eenige dagen voortduurt, zullen de bladen voor een deel spoedig niet meer kunnen verschijnen. De stakers schijnen te eischen 85 pet. van de winst door de fabrikanten behaald, n.1. 10 pet. voor henzelf en 26 pet. van hun syndi caat; verder afschaffing van stukwerk, op neming van een arbeiders-gedelegeerde in de beheersraden, ontslag van niet-gesyndi- '•aliseerde arbeiders enz. De patroons hebben geweigerd deze eischen in behandeling te nemen. Daarop hebben de stakers de soc. volksvertegen woordigers uitgenoodigd bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot nationalisatie van de papierindustrie, daar de papierfa brikanten geweldige winsten moeten maken. Bij decreet is intusschen bepaald, dat de bladen na acht April .slechts met twee pagi na's mogen uitkomen. Te Triëst is de algemeene werkstaking uit geroepen. Werklieden en beambten van de waterwerken, de gasfabriek, de openbare werken, de stedelijke kantoren en de scho len namen aan de staking deel. Ook de vei ligheidswacht staakt. Alleen de socialistische bladen verschijnen. De stad zit geheel zon der water, gas en electrlclteit. Het personeel van de spoorwegen, post en" telegraaf heeft zich bij de stakingsbeweging, die zich van Bologna uitgebreid heeft, aan gesloten, zoodat de verbindingen tusschen Noord en Zuid Italië geheel zijn verbroken. Bij een botsing tusschen arbeiders en gen darmen te Modena zijn twee arbeiders ge dood, en een 60 tal zwaar gewond. De bewe ging der landarbeiders in de provincies Na- vara, Padua en Ferrara breidt zich meer en meer uit. Te Forli had een gendarmb een ar beider aangehouden en gewond. De gendar me is toen door de menigte gedood. Zijn lijk werd in stukken getrokken. Te Alessandrië staken de beambten der belastingen. Te Tu rijn staken 100.000 arbeiders. De toestand is aldaar zeer ernstig, 50.000 soldaten zijn er samengetrokken. De gansche beweging is een gevolg van een botsing tusschen gen darmen en stakers te Decima. De socialisti sche partij wil echter geen algemeene werk staking voor geheel Italië. Zij heeft zelfs reeds besloten dait het werk in de provincie Toscana vandaag zal worden hervat. Te Rome en te Milaan is in het geheel niet ge staakt. SCANDINAVIË. Ongeregeldheden te Kopenhagen. De correspondent van de „Times" te Ko penhagen is omtrent'den toestand in Dene marken, waar men tot een schikking is ge komen in afwachting van nieuwe verkiezin gen, niet zoo heel optimistisch. Hij zegt, dat algemeen wordt verwacht, dat het toch nog weer tot een poging zal komen om een al gemeene staking te beginnen. De correspon dent maakt melding van ongeregeldheden in Kopenhagen. Er werden betoogingen ge houden voor het raadhuis en extremistische sprekers hadden het over het afzetten van den koning en het in brand steken van de stad en de aldus opgezweepte menigte wierp op verschillende plaatsen de ruiten in en molesteerde vreedzame voorbijgangers. Her haaldelijk kwam het tot botsingen met de po litie, die echter betrekkelijk gemakkelijk de baas bleef. Pogingen om wapenwinkels te plunderen werden verijdeld. FRANKRIJK. De kanonnen der toekomst. Een Fransch officier, luitenant Delamare Maze heeft een kanon uitgevonden dat een tweemaal langeren afstand zal bestrijken dan de beruchte Duitsche kanonnen die Pa rijs beschoten. De snelheid der kogels zal van 2625 voet per seconde op 4623 voet wor den gebracht. De Fransche regeering 'heeft de uitvinding gekocht, den uitvinder het recht latende de geallieerden van zijn uit vinding op de hoogte te brengen, en vol gens de „Times" heeft het Engelsche mi nisterie van oorlog met belangstelling van de plannen kennis génomen. Intusschen, zegt de „Times", zullen alle volkeren met deze uitvinding in geval van een nieuwen oorlog rekening moeten houden. Volgens het blad verleent de uitvinding aan den Volkenbond nieuwe kracht. De „Times" redeneert n.1. als volgt: Gelijk bekend is hadden de verdragende kanonnen en het gebruik van vliegmachi nes die bommen wierpen, hef terrein der verschrikkingen van den oorlog tot ver ach ter het eigenlijke slagveld, tot de open ste den uitgebreid. In den oorlog der toekomst zal niemand meer veilig zijn. De vijand zal dan van af Zeebrugge of van af ver in zee liggende schepen Londen kunnen beschieten en duizenden vliegma chines zullen met bommen van groote ont plofbare kracht aan het bombardement deel nemen. Een vijand die zich om recht noch moraal bekommerend een ongemotiveerde aanval zou doen, zou den oorlog met .behulp dier ultramoderne vernietigingswerktuigen haast gewonnen hebben v©or hij hem begonnen had. Daartoe moet elk volk uit eigen en an- derer belang medewerken om den Volken bond te versterken. Het nieuwe kanon is een nieuw argument dat de noodzakelijkheid daarvan aantoont. De oorlog neemt steeds afschrikwekkender gedaante aan en vormt steeds grooter be dreiging tegen de welvaart en den voor spoed dor voiken. De Volkenbond moet dus de macht hebben ongerechtvaardigde aan vallen zwaar te straffen opdat niemand meer in den oorlog ga dan om de meest dringen de redenen. Daartoe moet de Volkenbond de machtig ste Volkenvereeniging zijn die slechts donk- baar is. Het dure papier. De Fransche dagbladen gaan hun prijs verhoogen vanwege de duurte van het pa pier. De socialistische „Humanité" wil, dat de regeering bij besluit een minimum prijs zal vaststellen, berekend naar de werkelijke kosten. Anders zullen, zoo beweerde de „Hu- manitë", de groote bladen met verborgen hulpbronnen al te gemakkelijk, door hun prijzen beneden den kostprijs te houden, aan de „onafhankelijke" bladen een oneerlijke concurrentie aan kunnen doen. Om de pers niet in de verleiding te brengen onzuivere gcldsubsidies aan te nemen van officieele zijde en industrieele ondernemingen of kwade practijken te betrachten om aan geld te komen, moet de staat den prijs van de kranten en op een naar verhouding gelijk tarief brengen. De noodzakelijkheid van bescherming tegen verleidingen wordt een veel gebruikt, zij het ook niet zeer verheffend argument in Frankrijk. Het hoofdargument, dat door de parle mentsleden zelf gebruikt werd om de ver hooging van hun schadeloosstelling te recht vaardigen, was ook het betoog, dat de parle mentsleden door een hoogere schadeloosstel ling beschermd moesten worden'tegen om- kooping. Beneden een zekere som waren ze dus nieLzoo heel zeker van hun deugdzaam heid. De „Homme Libre" heeft een bittere grap op de duurte van het papier en den slechten stond van den Fransohen wisselkoers. Men ziet op een plaatje een dagblad-directeur met de handen in de haren over den steeds stij genden prijs van het papier. Iemand geeft hem dezen raad: Laat je krant op papier-geld drukken, dat keldert naar benedon. paald. RUSLAND. De Sovjet-Republiek. Mon sohrjjft aan de „N. Rott. Crt.1': Een Nederlandsch technicus, vóór eenige dagen uit Rusland ontvlucht, waar hij ver scheidene jaren in een fabriek werkzaam was geweest, heeft ons over den toestand in Sovjet-Rusland o. a. het volgende verteld. Buitenlandsohe vakkundigen worden in den Russischen Communistenstaat eenvoudig gevangen gehouden: zij worden overal be waakt, om ontvluchten te voorkomen, want men heeft al te zeer de hulp van buitenland- sche technici noodig. En er behoort heel wat behendigheid toe, om dit oord van verschrik kingen te ontkomen. De Sovjet-regeering heeft alle eigendommen aan zich getrokken; particulier bezit is overal afgeschaft. De staat is eigenaar van alles en beschikt over alles naar eigen inzicht; hij is de groote werkgever, gelast ieder, den arbeid te ver richten, waarvoor hij eenmaal staat of is aangewezen en beloont ook zijn werknemers. En met welke loonen? Oogenschijnlijk voor ons om van te watertanden: van den gering- sten arbeider tot den bekwaamsten techni cus 10.000 tot 60 70.000 roebel per maand. Maar deze loonen beteekenen zoo weinig; men kan voor grof geld bijna niets krijgen. Een pond boter kost, berekend in Holl. geld ten minste 100 gulden; evenzoo vet en vleesch, hetwelk hoofdzakelijk met hamste ren verkregen moet worden. De hoogste staatsambten worden gegeven aan arbeiders zonder eenige kennis van zaken. De burgerij is nagenoeg verdwenen; ge vlucht of gedood. Een treurig lot hebben de boeren, die nog aan de vroegere regeering bleven hechten. Zij worden strpng in 't oog gehouden en bij het minste verzet terechtgesteld. Men moet trouwens niet mèenen, dat er in Rusland thans weinig gestraft wordt. Op het minst verzet staat de kogel. Verscheidene plaatsen, b.v. onlangs nog de stad Jaröslaf, welker inwoners om levensmiddelen vroe gen, werden dientengevolge urenlang ge bombardeerd. Dus kogels voor brood! Het gevolg van dit alles is geweest en nog steeds, dat duizenden en duizenden, vooral uit de gewone volksmassa, hun huizen ontvlucht zijn, om nu maar van roof en plundering te leven. Zij hebben zich vereenigd tot benden: 20, 30, zelfs 40.000 man sterk, die over ge pantserde treinen, kanonnen, machinegewe ren en munitie beschikken en moordend, plunderend en brandsichtend door het land trekken. Bij de.nadering van het roode leger verspreiden zich deize troepen wel, om spoe dig op een afgesproken plaats weer saimen te rotten. Bij deze benden hebben zich den laatsten tijd ook zeer veel arbeiders aange sloten, die het voordeeliger en veiliger ach ten, aldus rond te zwerven, dan in fabrieken te arbeiden, waarbij ze van honger dreigen om te komen, of gevaar loopen, bij het min ste vergrijp neergeschoten te worden. Ook in het roode leger is men, gedreven door den honger, volstrekt niet afkeerig van diefstal en roof. En ten slotte komen toch al deze diefstallen ten nadeele van de regeering, die immers eigenares van alles is. De sovjetregeering heeft alle fabrieken en andere productieinrichtingen genationa liseerd, evenals alle bankinstellingen, spaar kassen, enz. Op communistische manifesten, heet het steeds: invoering van den 8-urigen arbeidsdag. Maar nergens wordt thans zóó lang gewerkt als ln Rusland. In de fabrieken dikwijls 12, 14, zelfs tot 18 uren per etmaal. Geen wonder dus, aldus onze zegsman, dat deze arbeiders aan 't eind dor werkweek totaal afgebeuld bij de pakken gaan neer zitten, te meer, waar hun voeding zoo uiter mate slecht is. Met de afschaffing van het particulier bezit is ook de lust tot den arbeid, vooral onder de landbouwende bevolking verdwe nen. Daar de regeering alles in beslag neemt, zonder de geringste schadeloosstelling te be talen, zag zich een ieder, die nog iets bezat, tot ellende gedoemd. „Ga werken," beveelt de regeering. Dat deden ln den beginne ook de arme boeren. Maar toen de oogsttijd gekomen was, legde de regeering beslag op de opbrengst, en gaf in ruil voor de onteigende producten een Mapei bedrukte kaarten, waarop allerhande levensbehoeften te halen zouden zijn, maar waarop men zoo goed als niets kreeg, omdat dank zij de regeeringstactiek, weldra alle voortbrengselen spoorloos verdwenen waren. Was het dus te verwonderen, dat geen land bouwer meer eenige lust tot werken gevoel de? De boeren, die zich hun vee niet willen laten ontnemen, slachtten het» heimelijk en zoutten het vleesch in. En zoo verdwenen ook gaandeweg de veldvruchten. En de ar beiders in fabrieken en andere werkplaatsen stalen de gefabriceerde artikelen, om deze voor voedsel aan de boeren in ruil te geven. Ook heerscht er ongekend gebrek aan brandstof. Het kolenbekken aan de Donets is ondergeloopen en de noodige locomotie ven en wagens voor transport ontbreken. Sedert eind 1918 is het passagiersvervoer per trein tot een minimum beperkt. Af en toe worden nog enkele personenwagens aan goederentreinen gehaakt. De gëschikte werkkrachten ontbreken, om nieuwe loco motieven te vervaardigen. Een Nederlandsch slachtoffer. Een medereiziger van den op 9 Januari in Zuid-Rusland op 34 jarigen leeftijd overle den heer Cornelis Marx, de heer A. Ucht- man, Nederlandsch vice-consul te Charkof, zendt ons een schrijven, waaraan wij het vol gende ontleenen. Na hulde gebracht te heb ben aan het organisatorisch talent en de technische deskundigheid van den overlede ne, die directeur was van een steenzoutmijn te Stoepki, toebehoorende aan do Holland- sche Maatschappij tot Zoutexploitatie in Zuid Rusland, zegt hij: De heer Marx, zeer gezien bij het perso neel en zijn vrienden, was nauwelijks zes maanden geleden uit Nederland naar zijn mijn teruggekeerd. Weldra echter moest hij de vlucht nemen, omdat de rooden weer na derden. Marx, die reeds tweemalen de heer schappij der bolsjewiki had leeren kénnen en die daarbij al zijn have en goed had verlo ren, daar roode gardisten en vertegenwoordi gers van- de buitengewone oommissie hem beroofden, Marx die herhaaldelijk met neer schieten was bedreigd, begreep dat zijn ver der verblijf aan de mijn nutteloos was als de roode terreur daar naderde. Hij besloot dus weg te trekken, maar daar de spoorwe gen geen veiligen uitweg meer boden, werd de tocht van Stoepki naar Rostof met paard en wagen ondernomen. Tien dagen duurde de reis die met groote moeilijkheden gepaard ging, zoowel tengevolge van den slechten staat der wegen, als door den overlast, dien men ondervond van de vluchtende kozakken van het vrijwilligersleger, door wie men ge vaar liep beroofd en vermoord te worden. Overnachten moest men af en toe in door typhus besmette boerenhoeven. Want men bedenke dat in deze streken alle klassen der bevolking, bourgeoisie en proletariaat gelij kelijk, ondermijnd worden door verschillen de zich schrikbarend snel verspreidende epidemieën. De sanitaire diensten bestaan alleen nog op papier, tegen de zich onheilspellend uit breidende epidemiën, waaronder de typhys dagelijks meer slachtoffers maakt, ziet men in de praktijk geen maatregelen nemen. In de verschillende sovjets wordt de toestand uitvoerig besproken, maar er wordt niets ge daan. Er wordt wel gemoord, geroofd en ver nietigd. Maar er wordt niets tot stand ge bracht. De arbeidscapaciteit daalt. Worden bijv. locomotieven defect, zooworden deze meestal in het depot gezet, en niet gerepa reerd; dit geldt tevens voor de goederenwa gens. Men treft in het Donetsgebied (steen kolen) dikwijls spoorwegparken aan waarop honderdtallen van goederenwagens en tien tallen van locomotieven, eenvoudig, onder den blooten hemel staan te verroesten. Alle spoorwegwagons en stations zijn besmet. De overledene was nog kort voor zijn dood in Oharkof, en was daar in gezelschap van den Franschen en Zwitserschen consul, en nog twee heeren, waarvan een de agent van de Hollandsche mijn was. Bij zijn aankomst' in Rostof waren deze beide laatste heeren reeds aan typhus overledën en 5 dagen daarop stierven ook de Fransche en Zwitsersche consuls, de heeren Bonnifait en Bernhardt. Van Rostof uit werd nu de reis voortgezet in een goederenwagen No. 664267, waarin 26 menschen plaats namen, terwijl de helft van deze wagen met bagage was gevuld. Na drie dagen op het station te Rostof, in weer en wind gestaan te hebben, gelukte het na veel moeite aan een der vertrekkende treinen naar Novorrossiek aangekoppeld te worden Den daaropvolgenden ochtend werd Rostof door de bolsjewiken bezet! Naarmate de roode legers dichterbij kwamen, werd de dienstweigering der stationscommandanten dre onzen trein op ieder station moesten doorlaten, steeds duidelijker. Den tweeden dag bleek plotseling dat de trein midden in de steppen, tusschen tzwee stations was afge haakt. Omdat het roode gevaar nabij was, en de trein met veel wagens moeilijk voort kon, hadden eenige speculanten den machl- nlst door middel van groote sommen gei<j omgekocht, om zoo, zich niet storende aan het lot der overigen, het hazenpad te kiezen De stationscommandant weigerde ons in dei zen bonarden toestand to helpen, alleen door middel van groote sommen geld en ten slotte met bedreigingen, gelukte het ons verder to komen. Onderwog zagen wij aan verschillen, de stations treinen met vluchtelingen, waar* onder vele typhus-zieken waren. Op open wagens lagen vele dooden. Op andere sta- tlons zag men transporten van lijken opeen- gestapeld. Overal ellende. ...III De over* ledene, die al bij het begin van de reis onge. steld was, werd ondertusschen ernstig ziek, met het treurige gevolg, dat hij nlettegen! staande alle mogelijke zorgen aan ham be steed, den 9 Januari in onzen wagon No 664267, overleden is. Het gezelschap van vijf personen dat nog onlahgs te Charkof ver- toefde, en waarvan de overledene deel uit maakte, was zoomede een prooi der besmet ting geworden, alle vijf waren dood. Het stoffelijk overschot van onzen goeden land' genoot moesten wij op het station Attaman, gelegen aan den Wladikawkaser spoorlijn' tusschen Rostof en Novo-rossisk, achterla ten. Wij waren wel gedwongen hem door vreemde handen te laten begraven, en kon den hem nog slechts een laatst Vaarwel toe roepen. VEREENIGDE STATEN. Spoorwegstaking. Chicago, 8 April. De eigenmachtige sta king der spoorwegbeambten, die verleden week op het rangeerterrein van Chicago uit- brak, heeft zich thans zoover uitgebreid, dat er vijf en twintig spoorlijnen bij betrokken zijn. Te Ohicago alleen veroorzaakte de sta king rechtstreeks werkloosheid van meer dan 50.000 man. Eveneens zijn eenige duizenden ln de vee- stallen tot werkeloosheid gedoemd, ten ge volge van het niet aankomen van levend vee. In sympathie met de staking In Chicago hebben eenige honderden spoorwegarbei ders het werk gestaakt. Hierdoor dreigt een bemoeilijking van het verkeer aan de Stille Oceaan-kust. Aanvragen van werkgevers kwamen in om i 8 aardappelschilsters, 1 barbiersleerling ben. 18 jaar, 1 boekhoudster, 2 dagdlenstboden, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 2 glazenwasscbers ben. 18 jaar, 25 grondwerkers, 1 huishoudster, 1 incasseerder, 1 kappersbediende, 2 bijkoks, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 loodgieters, 1 loodgieter ben. 18 jaar, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 17 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 opperman, 1 reiniger, 5 steen bikkers, 3 schilders, 2 Stokers, 5 timmerlieden, 1 timmermansjongen ben. 18 jaar, 3 werksters, 1 waschvrouw. Totaal 117 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 1 baggerman, 1 beton- slechter, 1 broodbakker, 1 bankwerker, 1 boerenarbeider, 3 conciërges, 1 casserolier, 2 glazenwasschers ben. 18 jaar, 22 grondwerkers, 2 grondwerkers ben. 18 jaar, 2 gem.-werklieden, 1 kantoorbediende, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 2 kantoorbedienden vrouwelijk, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar vrouwelijk, 1 koetsier, 5 landarbeiders, 27 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 loopjongen ben,/ 18 jaar, 1 loopknecht, 1 machinedryver, 'f machinist, 1 matroos, 3 opperlieden, 1 portier, 5 steenbikkers, 1 schoenmaker, 1 Scheepskok, 1 schrijver, 2 stokers, 1 schilder, 2 tuinlieden. 1 timmerman, 5 timmermansjongens ben. lo jaar, 2 transportarbeiders, 1 werkster. Totaal-110 personen. Geplaatst werden: 1 bankwerker, 1 boekhoudster, 1 dekknecht, 25 grondwerkers, 2 glazenwasschers ben. 18 jaar, 1 incasseerder, 1 kantoorbediende ben- 18 jaar, 1 bijkok, 1 loopjpngen ben. 18 jatf, 4 7 losse werklieden, 1 los-werkman ben. 18 1 opperman, 1 reiniger, 1 stoker, 5 steenbikke» 1 timmermansjongen ben. 18 jaar, 2 werksters- Totaal 93 personen. GEMENGD NIEUWS. Xadeelen van Aspirinegebruik. Dat aspirine geen onschuldig geneesmiddel is en niet in ongelimiteerde hoeveelheden kan worden gebruikt, heeft menigeen reeds aan den ly've ondervonden, al moet dadelijk worde» toegegeven, dat ook hier een groot deel van de klachten op rekening der suggestie koiut- in ieder geval kan het ter leering van al te enthousiaste aspirineslikkers zijn nut hebben, melding te maken van een, in het „T. v. G. opgenomen mededeeling van Luis Y Yogel® in een Spaansch tijdschrift, volgens welke in acht gevallen na het gebruik van aspirine in niet overdreven hoeveelheden hevige maag' bloedingen ontstonden. Zjj kwamen onver wachts en meestal bjj personen, die reeds van tc voren over hun maag klachten hadden- Het betreft hier n.1. maagzweren, die gebec zonder verschijnselen kunnen bestaan en nu tengevolge van den nadeeligen chemischen prikkel tot bloeding aanleiding geven. Het kan derhalve z\jn nut hebben, de medicus wat meer medezeggenschap te gnnI'c in zake het gebruik van aspirine dan vele thans gewooon zijn. Eene luxe belasting op de woningen- De gemeente Friemersheim gaat eene ln belasting op de woningen heffen. Alle mers, boven het normale aantal, dat

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6