„Wy hebben vernomen, dat Nederlandsche reeders vragen dat Nederlandsche zeelieden te zamen den boyoot van Nederlandsche schepen in buitenlandsche havens zullen op heffen. De Nederlandsche zeelieden kunnen dat niet doen, aangezien de schepen ge boycot worden op verzoek van de Interna tional Seafarers' Federation, zooals in Octo- ber in Nederland bekend is gemaakt, totdat de Nederlandsche zeelieden zich van den in ternationalen loonstandaard van 180 ver zekerd hebben. ^rpTS,De ran Stakingsrelletjes te Belfort Ook het oude land Tan Belfort blijft niet gespaard voor de tegenwoordig schier mo dieus geworden stakingsrelletjes. Zooals heer^cht in de streek van Belfort een staking van rbeiders in de metaalbedrijven, welke stak: ïg zich reeds heeft gekenmerkt door onregelmatigheden, die echter tot dusverre niet van ernstigen aard zijn geweest. Vooral in de buurt van Montheliard was het tame lijk woelig. Thans echter schijnt de toestand ernstiger te worden. Althans Woensdag is een groep stakers, die werkwilligen wilden beletten aan den arbeid te gaan, slaags ge raakt met de politie. Bij deze strubbeling werden van weerszijden revolverschoten gelost, waardoor één arbeider is gedood. Een ter zake ingesteld onderzoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de "politie uit wettige r lf- verdediging heeft gehandeld. Bovendien s gebleken, dat zeven militairen on één politie agent min of meer ernstig zijn gewond door kogels en straatsteenen. Anht jv rsonen zijn gearresteerd wegens hif, >"gd dragen van wapenen, of weder^ tegen de politie. Onder hen is o.gemeente raadslid en een zoon van een der wethou ders, terwijl later nog op last van het parket is aangehouden de secretaris van het metaal bewerkerssyndicaat, die tevens wethouder is van de staa. Donderdagavond werden 28 zware misda digers van Neuruppin per spoor naar de ge vangenis van Luckau vervoerd. Nabij het station Duben vielen de gevangenen plotse ling hun begeleiders aan en konden aan eenigen de wapens ontrukken. Er volgde een sohletpartij in de duisternis, waarbij twee begeleiders gewond en een gevangene ge dood werden. Twee andere gevangenen wer den zoo zwaar gewond, dat zij in het zieken huis te Luckau overleden. Zeventien misda digers konden tijdens de schietpartij ont vluchten; zeven van hen zijn weer gevat. Een granaat-ontploffing. In de streek van Villers-Guislain, acht ki lometer van Kamerijk, hadden twee ontplof fingen plaats waarbij twaalf personen ge dood en twee gekwetst werden. De ontplof fingen hadden plaats doordat stoomploegen, die bij den landbouw gebruikt werden, in aanraking kwamen met onontplofte granaten Chauffeurs en journalisten. Reeds geruimen tijd heeft het Parijsche publiek den strijd aangebonden tegen de taxichauffeurs, die, nadat de prijzen der rit ten wederom hooger waren geworden, door de burgerij zijn dood verklaard. Niemand maakt sinds dien meer gebruik van een taxi, tot groote woede natuurlijk van de ver huurders. Dezer dagen hielden de gesyndlcaliseerde chauffeurs een vergadering in de rue Gran- ge-aux-Belles (het cégétistische hoofdkwar tier), waar óp een gegeven oogenblik de tafel van de pers werd bestormd en een journalist duchtig werd afgerost. De heeren beschuldigden- n.1. de journalisten de oor zaak te zijn van alle ellende, door den Parij- zenaars aan te raden hun beenen te gebrui ken, in plaats van zich te doen vervoeren in voertuigen, welke een gewoon burger een voudig niet meer betalen kan. Het „Journal des Débats" komt tegen deze opvatting op, verzekert, dat nooit in eenig blad een dergelijke raadgeving heeft ge staan, en verklaart, dat de chauffeurs zelf de sohuld zijn met hun belachelijk hooge looneischen. VEREENIGDE STATEN. De V. S. en Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden heeft de resolutie, waarin verklaard wordt, dat de oorlog met Duitschland geëindigd is, aange nomen met 243 tegen 160 stemmen. Twee en twintig democraten steunden de republikein- sche meerderheid. Twee republikeinen ver zetten zich tegen de resolutie, die thans naar den Senaat gaat. De New-Yorksche oorrespondent van de „Times" zegt, dat er geen verandering is ge komen in Wilson's voornemen, deze motie naast zich neer te leggen, zonder er nota van te hebben genomen. De voormalige democratische leider in het Congres, Claude Kitchen, deed op zijn par- tijgenooten een zoo hartstochtelijk beroep, om de motie te verwerpen, dat hij na zijn redevoering uitgeput neerzonk en naar huis moest worden geholpen. DUITSCHLAND. 30 Millloen geroofd. Een Duitsche trein, waarmee een waarde van 30 millioen uit het district Danzig voor de rijksregeering naar Berlijn moest worden gebracht, is door Polen beroofd. Het geld bevond zich in 60 verzegelde paketten. De Poolsche regeering was van de zending of ficieel in kennis gesteld en had .toestemming voor het vervoer gegeven. De militaire bezetting -van bet station Neu- stadt hield échter den trein aan. Onder aan voering van een Poolsch officier werd de wagon, waarin zich het geld bevond, geopend en de waardepapieren weggebracht. De twee beambten, die den trein begeleid den, werden in hechtenis genomen. Op een protest uit Warschau gelastte de Poolsche regeering een onmiddellijk onder zoek en teruggave van het geld. Uit Saksen. Hoelz bereidt in Plauen de samenstelling voor van een nieuw rood leger. Het roode leger heeft veel toeloop. De Saksische regee ring treft maatregelen om militair op te tre den. De arbeiders in het Ertsgebergte en het Vogt-gebied zien in de komst van militairen een oorlogsverklaring van de regeering aan het proletariaat. Mocht het tot een oprukken van de troepen komen, dan zal de verscherp te algemeene staking worden afgekondigd. De „onafhankelijken" in Saksen hebben een buitengewone Landsvergadering bijeen geroepen in Dresden. Italië en Oostenrijk. Naar de „Information" uit Rome ver neemt, heeft Renner Nitti de verlangens van Oostenrijk uiteengezet omtrent de westelijke oomitaten, door Duitschers bewoond, de ont ruiming van Radkersburg, het plebisciet in Karinthië en de vermeerdering der leeftocht zendingen. Nitti verklaarde zich bereid tot belangrijke concessies aan de bewoners van Duitsch ras in het gebied van de Boven- Etach en medewerking om de kunstmatige hindernissen, gedurende den oorlog tus- schen de volken opgetrokken, op te ruimen. De particuliere audiëntie van Renner bij den koning duurde een half uur. De koning uitte zijn levendig verlangen naar een ver trouwelijke verstandhouding tusschen Italië en Oostenrijk. Korte berichten. Volgens de „Freiheit" wordt in Duitsch land een nieuwe contrarevolutie voorbereid. In de Fransche nota aan Engeland wordt de verzekering gegeven, dat Frankrijk geen verdete stappen zal doen alvorens zich van de instemming der geallieerden te hebben overtuigd. De Duitsche regeering stelt een commis sie in, om te onderzoeken wie schuldig zijn aan de Kapp-Putach. Tengevolge van een ontploffing in een mijn nabij Hindenburg kwamen 38 personen om hot leven. Te Yokohama staken 5000 havonarbeiders. Zij eiachen een loonsverhooging van 80 pet. LUCHTVAART, Uit Caïro wordt aan „The Times" gemeld, dat op 2 April een R. A. F. Handley Pago- aeroplaan bij Abrihamad (neerstortte. De vier inzittenden werden godood. Rome—Tokio. Parijs, 10 April. Luitenant Masioro, die de vlucht Romo—Tokio onderneemt, is zon der incident in 'Ubou (Siam) aangekomen. Over den Atlantischen Oceaan. Uit New-York wordt gemeld, dat drie of- ficieren en 18 man van de U. S. Navy naar I Engeland zijn vertrokken om het luchtschip 1 R 38, dat Amerika van Engeland gekocht heeft, te bemannen. Met dit luchtschip zal eerstdaags een tocht over den Atlantischen Oceaan beproefd worden. Commander Louis M. Auxfield en luit.-commander V. N. Bieg zullen als bevelhebben optreden. Een botsing. Te Soest (Pruissen) zijn een eendekker en een tweedekker met elkaar in botsing geko- j men. Beide machines stortten neer en wer den totaal vernield. De drie vliegers werden gedood. Een nlenwe vinding van Handley Page. Handley Page heeft een nieuw soort vleu gel uilgevonden voor vliegmachines, dat, wanneer het in de practijk zal voldoen, een enormen vooruitgang voor de luchtvaart zal beteekenen. Men zal er door in staat worden gesteld, dank zij geringe daalsnelheid, op een klein terrein te landen. De daling kan in vrijwel verticale lijn plaats hebben, verwacht Handley Page. De machines kunnen kleiner zijn en de motor behoeft minder paardekracht om hetzelfde als thans bij meer H. P. te be reiken. Handley Page is uiteraard geheimzinnig over zijn vinding, die haar ontstaa dankt aan de bestudeering van de vleugels der vogels. Echter heeft hij zich laatst toch uitgelaten over de toekomst van de kleine vliegmachine, hij, de man, die zulke reusachtige bouwt. I BINNENLAND. Nederland en België. De „Dernière Heure" verneemt, dat 15 de zer te Parijs de slotzitting zal worden gehou den voor de definitieve vaststelling van het Nederlandsch-Belgische verdrag. Daar zal de tekst worden vastgesteld van het rapport, dat aan het verdrag zal voorafgaan en waar van de publicatie vertraagd werd door ver schil van meoning tusschen de Nederland sche en Belgische delegaties. Het rapport zal eenige protesten van Belgische zijde bevat ten, voornamelijk ten aanzien van do Wie lingen. Uit Brussel wordt gemeld: De Belgische Bond van Middenstanders heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het Nederlandsbh-Belgische ver drag, dat door de meerderheid van den mi nisterraad is goedgekeurd, in strijd is met de eoonomische belangen, de veiligheid en de waardigheid van het Belgische volk. In de motie wordt de wenschelijkheid uitgespro ken, dat. het parlement zijn goedkeuring aan het verdrag zal onthouden. Levensmiddelen naar Duitschland. Nu de Duitsche regeering de overeenkomst betreffende het voorschot van 26 millioen op het levensmiddelencrediet van 60 mil lioen heeft goedgekeurd, vallen nog slechts enkele onderdeelcn (prijzen van verschillen de artikelen) te regelen. Inmiddels zal waarschijnlijk binnen zeer korten tijd tevens de bestendiging van de overige 35 millioen worden geregeld, in af wachting van de goedkeuring van de alge meene overeenkomst door het Nederlandsdie parlement'. Thans wordt geleverd: 5000 ton graan tot een bedrag van ruim 1V» millioen; aan vleesch (waarschijnlijk tusschen 5000 en 6000 ton) 5 millioen; haring (waarschijnlijk 100.000 vaten Zuiderzeeharing) 2 millioen; kokoskoeken ruim 21/» millioen; kaas ruim 2V» millioen; marmelade 1 millioen; an dere levensmiddelen ter keuze van de Duit schers ruim 7 millioen. (Hbl.) Goederen voor Duitschland. Hier te lande is een delegatie van Duit sche transportarbeiders onder leiding Van Daumig aangekomen, om met de organisatie van Nederlandsche transport-arbeiders te on derhandelen over het vervoer van voor Duitschland bestemde, in Nederland opgesla gen goederen. (Hbl.) Kolen uit Duitschland. Men meld uit Zevenaar: Van gisteren af is de aanvoer uit Duitsch land van steenkolentreinen wederom her vat. Vier treinen per dag worden verwacht Valsche bankbiljetten. Men meldt uit Maastricht: In verband met de fabricatie en uitgifte van valsche bankbiljetten zijn ie Brussel aan gehouden twee Nederlanders, handelaars al daar. Op aanwijzing van één van hen, die beweerde valsche biljetten in bewaring ge geven te hebben bij een restaurateur, is bij dezen huiszoeking gedaan. Er werd een f-oote hoeveelheid valsche bankbiljetten van 10 en ƒ25 in beslag genomen. In Brussel zelf moeten veel valsche f 10 bankbiljetten in omloop zijn. Als betrokken bij dit complot zijn nu reeds tien personen aangehouden. Haringlevering. De laatste weken zijn weder onderhande lingen gaande door tusschenkomst van het departement van landbouw over de levering van een party haring, vangst 1019, aan Duitschland, Vermoedelijk zal binnen enkele dftgen do afsluiting van een oontract plaats hebben. Dit /al dan geschieden onder verleening van orediet door de regeering. De nieuwe dienstregeling by de spoorwegen. Hoewel de nieuwe dienstregeling by de spoorwegen, die over enkele weken zal wor den ingevoerd, nog in voorbereiding is, kan reeds thans worden medegedeeld, dat het aantal treinen met ongeveer vyf en twintig procent vermeerderd zal worden. Beperking van het Postvervoer op Zon- en Feestdagen. Vanwege het Hoofdbestuur dor postoryen on telegrafie wordt medegedeeld: In verband met den beperkten dienst op de spoorwegen op Zon- on feestdagen en de wonscheiykhèld om ook aan het personeel der posterijen op genoemde dagen zoo wei nig mogelijk dienst op te dragen, is tot be- langryke beperking van het postvervoer op Zon- en feestdagen moeten worden overge gaan. Hierdoor zal men er niet op kunnen reke nen, dat stukken, welke des Zaterdagsmid dags nè 12 uur worden ter post bezorgd, steeds des Maandags in de eerste bestelling worden opgenomen. De nieuwe papieren gulden. De nieuwe papieren gulden, die thans wordt in omloop gebracht, is, naar het Hbl. meent, al niet fraaier dan de oude. Al dade- ïyk heeft het papiertje iets langer dan het vorige, meenen wy iets groezeligs. Of dat ligt aan de uitvoering? De dikke, nogal veel verschillende letters van het grootste deel van het opschrift werken er zeker toe mee, maar vooral is het de rand, die den indruk van groezeligheid maakt. Terwyi het fond van het geheele biljet be staat uit de woorden „een gulden", die in reeksen over elkaar gelegen boogjes zyn gedrukt, wordt de rand, waarin tweemaal het waardecyfer 1.— is uitgespaard, gevormd door een zeer fyn vlechtwerk van boogjes, bruin gedrukt, en is, daaroverheen een lijst geteekend, waarin aan de linkerzyde de kop van de koningin in een zeshoek is afgebeeld en verder figuren met paarsrood en groen flauw zyn aangegeven. Op het middengedeelte zyn als onderdruk voor het in bruin gedrukte opschrift nog eens de woorden „een gulden" in groene letters gedrukt. De serie, de namen en quali- teiten van hen wier handteekeningen op het biljet voorkomen, n.1. den minister van finan ciën en den agent van dit ministerie, zyn in zwart gedrukt; het serie-nummer in rood. Men zegt ons, dat in het geheel zeven of acht kleuren op het biljet zyn aangebracht. Op de achterzyde is op hetzelfde fond als aan de voorzyde een eenigszins andere rand in dezelfde kleuren en met het waardecyfer in de vief hoeken aangebracht om de, bedrei ging tegen namaak heen, die gedrukt is over een in paarsroodaangebrachte figuur en een daaronder zeer onduideiyk afgedrukt Nederlandsch wapen in groen. Men zegt ons, dat dit biljet juist door die menigte kleuren zeer moeiiyk na te maken zal zyn. Wy hopen er het beste van. Staking in het Transportbedrijf. Zaterdagmiddag zyn te Leiden in Verband met do havenstaking relletjes voorgevallen, waarby de politie nog al klappen heeft uit gedeeld. Er werden n.1. twee rynaken met tabak uit de veemen te Amsterdam gelost en in pakhuizen gebracht. Uit Amsterdam was een hoofdbestuurder van den Centralen Bond overgekomen en had medegedeeld dat dit werk was besmet. Onder leiding van den Leidschen Bestuurdersbond werd den onge veer 40 werklieden verzocht te staken. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven werd er door een 400 man gedemonstreerd, eerst op de Heerengracht, waar de werklieden het werk neerlegden, en later op den Maresingel, waar de politie het terrein afzette en de betoogers verdreef. Maandag verwacht men nieuwe actie. De Int. Zeelieden Federatie. De algemeene secretaris van de „Interna tional Seafarers' Federation", de heer C. Damra, heeft aan de Nederlandsche pers een schryven verzonden, waarvan de vertaling luidt: Uit Amerika en Australië is juist telegra fisch bericht ontvangen, dat de Nederland sche zeelieden geldelyk gesteund zullen wor den en dat zelfs indien zy gedwongen zou den zyn toe te geven, elk Nederlandsch schip, dat in die landen aankomt, stil zal worden gelegd. Dat de actie der Nederlandsche reeders, waarby zy weigeren den Nederlandschen zeelieden dezelfde loonen te betalen, die in andere landen gelden, en alles in het werk stellen om zich van onderkruipers te bedie nen, reeders van die andere landen moeilyk- heden en ongerief berokkent, wordt door het volgende bewezen. Een Deensoh schip monsterde eenige we ken geleden in Rotterdam vyf Duitsche ma trozen en stokers aan'. Dezen waren niet van den toestand op de hoogte en hielpen by de verwerking van de lading. Toen het acWp een Engelsche haven aandeed, weigerden de havenarbeiders daarmede te doen te hebben, voordat de vyf mannen van het schip verwil derd waren en anderen hun plaats ha oen ingenomen. Vertraging, ongerief en kosten heeft dit aan den reeder bezorgd. Wanneer zal het Nederlandsche volk vra gen, dat de Nederlandsche reeders den Ne derlandschen zeelieden denzelfden loonstan daard toekennen als de reeders in byna alle andere landen?" Van dit schrijven, is kennis gegeven aan de Scheepvaart-Vereeniging Zuid, die daar op het volgende antwoordde: Wij zijn U verplicht voor het afschrift van den brief, dien gy aan verscheidene bla den in Rotterdam en Amsterdam gericht hebt en waaruit wy afleiden dat de boyoot in buitenlandsche havens tegen Nederland sche schepen betrekking heeft op de kwestie van den internationalen loonstandaard voor zeelieden. Uit eon aantal telegrammen uit verschei dene havens in het Vereenigde Koninkrijk en mede uit redevoeringen van de leiders der Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders biykt echter, dat de boycot ook wordt gebezigd als een hefboom ter onder- steuning van de plaatselijke staking van ha- ven-arbeiders. Gy zult moeten toegeven, da! dit een geheel andere zaak is, en de in onze organisatie vereenigde workgevers zullen nimmer kunnen toestaan, dat buitenlandsche organisaties zich op deze wyze mengen in den loonstandaard van onze arbeiders aan den wal. Daarvan afgezien, maken wy van deze ge- legenheid gebruik er U op te wyzen, dat de tegenwoordige Engelsche loonen voor sto kers van 15 per maand geUjk zyn aan 159 en niet aan 180, zooais verklaart." De uitkeeringen, De Nederlaudsche 'Federatie van Transport arbeiders keerde heden te Amsterdam uit f 7 voor gehuwden, met 50 cent per kind en f5 voor ongehuwden. De Centrale Bond heeft Zaterdag de gewone reglementaire uitkeering gedaan. Ylissingen. Het lossen van het Amerikaansch stoom schip „Cacique" te Vlissingen, door een 9-tal werkwilligen uit die plaats en een 30-tal uit Westelyk Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft reeds tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Nadat Vrydagavond de Vlissingers, die op de reede een deel der lading van het schip in lichters overdoen, door een sleepboot aan wal waren gebracht, werden zy door leden der haven arbeidersorganisatie, stakende bouwvakarbei ders en andere personen gevolgd en kwam het tot handtastelykheden, zoodat de politie tusschehbeide moest komen en zelfs tot arre staties van voormannen uit de organisatie» overging. Zaterdagmorgen weigerden do kapitein van de sleepboot de werkwilligen aan boord te brengen, maar een andere kapitein werd be reid gevonden dit met zyn sleepboot te doen. Des avonds werden de Vlissingers op twee verschillende plaatsen aan wal gezet en onder zeer sterk politiegeleide huiswaarts gebracht. Een der groepen was omstuwd door een groote menschenmenigte en toen deze wat te veel opdrong, maakte de politie gebruik van den wapenstok en vielen er eenige gevoelige klappen. Een der werkwilligen was lid van den Cen tralen Bond, maar is thans geroyeerd. De Rotterdamsche Lloyd. Het mailstoomschip „Tabanan" laadt, meldt Scheepvaart", uitsluitend voor Padang, Bata via en Soerabaja en zal zoo spoedig mogelyk, waarschynlyk volgende week, daarheen ver trekken en wel zonder nog andere havens aan te doen, ten einde in Ned.-Indié een vlugge lossing en daarmede een spoedige thuisreis te bevorderen, om zoodoende den .geregelden maildienst zoo snel mogelyk te herstellen. |Het vrachtptoom»chip „Djember" zal spoedig daarna van Rotterdam vertrekken via Port- Said, Suez, Colombo, Sabang, Singapore, naar Batavia, Semarang, Soerabaja (en eventueel andere Java Noordkust Havens), alsmede Ma- cassar en neemt, behalve voor genoemde ha vens, ook lading met overscheping aldaar. De dienstboden en de Invaliditeitswet Men schryft o.a. van welingelichte zyde aan het Haagsche „Cofr. Bur." Als ernstig bezwaar tegen de Invaliditeitswet wordt in den laatsten tyd in het byzonder van de zyne der huis vrouwen aangevoerd, dat de voor dienstboden, welke later huwen, betaalde premiën zouden zyn, weggegooid geld, en wordt in verband daarmede de staf gebroken over de wet, welke ook de dienstboden dwingt, zich tegen gelde- lyke gevolgen van invaliditeit en ouderdom te verzekeren. Het hier bedoelde bezwaar mist evenwel eiken grond en kan alleen verklaard worden uit gebrek aan kennis van de sociale voor zieningen waartegen de aanval wordt gericht. De huwende dienstbode, die voortaan geen loondienst meer verricht, blyft volgens de Invaliditeitswet verzekerd, totdat zy gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om de ver zekering te doen vervallen. In dat geval zyn de voor de betrokkene, zoolang zy dienstbode was, betaalde premiën niet voor haar verloren. Artikel 57 der Invaliditeitswet bepaald im mers, dat wanneer de verzekering vervallen is, het bestuur der Ryksverzekeringsbapk vast stelt, welk bedrag aan vrye premiën ten na me van den betrokkene zal worden geboekt. Die vrye premiën nu geven, ingeval de be trokkene invalide wordt, of den leeftyd van 70 jaar bereikt, recht op eene rente, waarvan het bedrag uit den aard der zaak onder meer zal afhangen van het aan vrye, premiën ten name van betrokkene geboekte bedrag. Uit dat wetsvoorschrift volgt derhalve zonne klaar, dat van „weggegooid geld*' geen sprake is. De huwende dienstbode is bovendien be voegd de verzekering voort te zetten, in welk de verder verschuldigde premiën natuurüjk te haren laste komen. Voorts geeft de wet aanspraak op eene ouderdomsrente by het bereiken van den 65- jarigen leeftyd, welke rente bedraagt by een verzekeringsduur van 40 jaren en een geregelde premiebetaling van 30 cent- per week pl m f 2.85 per week. Overlydt de dienstbode met achterlating van kinderen, beneden den 14-jarigen leeftyd! dan hebben die kinderen, ingeval de vader reeds is overleden of hun moeder hun kostwinner was, recht op eene weezenrente. Die rente he- draag, b.r. u. SO-jarige et Dit, wat betreft de geldelyke uitkeeringen. De verzekering groot voordeel geeft echter nog een ftnder Stel, de gehuwde dienstbode wordt err*ti ziek, b.v.tuberculoos. zoodat gevaar bestak voor biyvende invaliditeit. Is zy nu onder de verzekering gebleven, ook al betaalde zij niet meer dan de laagste premie (dus f 0.25 per week), dan kan zy geheel voor rekening van de Rijksverzekeringsbank worden opgenomen in een sanatorium (art. 100 der Invaliditeitg. wet). Het belang der huwende dienstbode gebiedt derhalve voortzetting van haar verzekering", Algemeene actie Onderofficieren. Door het Hoofdbestuur van de Onderoffi0je? vereeniging d&r Landmacht ,,On« Helaag" jg volgende resolutie voor de blnuonkort te houden 17e Algemoene Vergadering dier Vereeniglt,; voorgostold: De algemeene vergadormg spreekt ulti le. dat invoering van de militaire pensioen, wetten on weduwonwet, pi eindelooze bohan(u ling nog steeds wordt vertraagd; do. dat de voor. gestolde salarisreaoling voor het moerendeel der onderofficieren A<>oto teleurstelling hooft g^. bracht! iio. dat hot vorslag van do commissie in. zake regoling van do positie dor borooiis-onèor. offioioron, in het goliool niet voldoet aan de var. wachtingen, welke daarvan dopr het ondoroffi. ciorskorps worden gekoestord; 4e. dat het mili. taire straf- on tuohtreoht nog steeds gebaaoerd U op verouderde begrippen en toestanden en hst roohtagevoel gewold aandoet: öe. dat het goorg^. nwoord overleg in strijd met olko gezonde opvat ting van democratie, nog steods niet in het log(,r in ingevoerd: 6o; dat do roods genomen ranatrogo. Ion; botoogende bezuiniging on inkrimping inziiko het logor, plotseling en onvoorbereid en zonder uonig systeem geschieden: constateert, dat door al deze misstanden, als- medo door do traagheid bij het tot stand brengon van verboteringen. on hot bij volo Departement», on Logorautoriteiton nog stoods beerschondo coij. sorvatTsmo, do grooto bolangen van de ondoroffi. cioron on hunne gezinnen on aio van de \V'ocr. macht, ton hoogste worden goechoad, waarvan onrust, zorg en lusteloosheid in hot onderoffi. ciors'korp» hot noodwendig gevolg zijn; ae beloft bëtrourt ten zoorste, dat lofton, door den Ministor van Oorlog in de Tweede Kamer gedaan in Novombor 1918, om te streven in democratische richting, nog steeds niet in vervulling zijn geko men en blijkbaar goen nota is genomen van de elf voorstellen, toen den Minletor aangeboden; draagt hot Hoofdbestuur op, met dn moosto in tensivitedt en alle noodlg geachte wettige mkhlo. len te agoeren, opdat ten spoedigste aan alle door de vereeniging gestelde wenschen ten opzichte van de verheffing van het onderofflcierskorpg wordt voldaan; vorklaart het Hoofdbestuur moreel en mate rieel krachtig, en in iedor opzicht te zullen steunen. SPORT. 2-0 4-0 1-2 0-5 1-2 •1-3 1-5 1-0 0-5 Voetbal. Uitslagen van Zondag 11 April. N. V. B. Om het kampioenschap van Nederland, Maastricht; M. V. V.—Be Quick 04. Eerste klasse. Dordrecht; P, F. O.—A. F. O. 4—1. Overgangsklasse. Delft; Concordla—W. F. O. 8—1, Bniten de Competitie. Helder: Batavier—Zeeland Deventer: Go Ahend—V. V. A. Zaandam: Haarlem—Alcm. Vlctrlx Blauw Wit—Bloemondaal ZaanlandiaQ. S. C. Z. F. C. 8—K. F. C. 2 Zaandijk—Watergr.meer II ZaandamMeervogols II enEnschede: Enschede—Dé Spartaan Overzicht. Het ongunstige wéér hooft er toe geleld, da/É Zondag niet voel wedstrijden zijn doorgegaan, De scheidsrechter liet de wedstrijd D. F. C.—A. F. C. doorgaan. A. F. C. kroeg maar mot 1—1 klop, Do belangrijkste ontmoeting was M. V. V.—Be Quick; de eerste ontmoeting voor het kampioenschap van Nederland. Be Quick bchaaldt eén verdiendo overwinning: mot 40 werd M. V. V. geslagen. De Noordelijke kampioenen hebben een groot deel van den wedetrija verdienstelijk gespoeld; hun voorhoede gaf een snel, open spel, waartegen de Maastrichtsche vordodiging geheel vreemd stond. M. V. V. werd ook eenigszins ont moedigd doordat 5 min. na het begin.een straf schop door den Bo Quick-doelverdodiger werd ge stopt. Spoedig hierop namen do Groningers de leiding, maar door het doortastend en volhoudend spel van de verdediging der thuisclub, kwam ar vóór de pauze geen verandering in. In de tweede helft speeldo M. V. V. een stuk beter, de voorhoede pakte nu uitstekend aan, waardoor Be Quick zich uitsluitend tot verdedi gen moest bepalen. Plotseling kwam een snellen uitval van Be Quick, waaruit oen tweede punt werd geboren. Dat was het keerpunt van den wedetnjd, want Bo Quick ging hierna 6teeds beter spelon, stoeds overweldigender werden do aan vallen, waardoor tal van'uiterst gevaarlijke situa ties voor het Maastrichtsche aoel ontstonden. Nog tweemaal word gedoelpunt. Do 4—0 geeft misschien eon wol wat sterken indruk van do Groningsche meerderheid in het veld, maar het is tooh een feit, dat de bezoekers zeer verdienstelijk hebben gespeeld en dat M. V, V. stond tegenover een elftal, dat beslist sterker was. Deze eerste overwinning van Be Quick be wijst wel, dat het elftal een uiterst gevaarlijke concurrent in de verdere wedstrijden om het kam pioenschap zal zijn. Batavier—Zeeland 20. Op een glad terrein wist Batavier haar over winningen voort te zetten, zij sloeg Zeeland ine* 0. Batavier beeohikt op het oogenblik over een flinke ploeg. In de serie-wedstrijden zal zi nog menigen tegenstander in het zand laten biiten- Waarsohünltik speelt Batavier Zondag tog* Helder I. Voor a.s. Zondag stond op het programma v<( de serie-wedstrijden van Batavier: Sportclubj t Helder)W. I.K. 1; dezo wedstrijd gaat W* i°-?,^^t[i6rvoor komt 111 de plaats: W.I.K. 1-, N-W.D.1, aanvang 10 uur. Scheidsrechter de b®" D. Duinker. N-WJ). 2—W.I.K. 2, aanvang 2 uur. Scheid®" rechter de heer W. Gode. Do medailles, die voor de serie-wedstrijden uit- göloofd zijn, zullen doze weok nog in d© ét&ljiB van don hoor Van Dam bezichtigd kumion word^ Het Nederl. Elftal. De volgende spelers zijn uitgenoodigd om dcu toer mede - M. van E. van Dordt, (captain), H. Mominers, J.' A. de Natris, M«S- Roeesel, C. W. Ruffelse. J- Steeman, P. Stevens, A. W. Verlegh en B. Yer#o«" NederlandDenemarken. Bruto-ontvangst 60.000. Naar de „Telegraaf' verneemt, kan de hrutó ontvangst van den wedstrijd Nederland—I-l' ƒ60Oou ^t£U*'0IL KObchat worden OP H. B.13. naar Scandinavië. Naar de „Tel." verneemt, zal H. B. S. vorm0? aelijk einde Mei een toer maken naar Scaudina i)e onderhandelingen daarvoor zijn nog gaax*»5 b» ngen daarvoor zijn net gozolschap, dat uit 17 spolors en tw00 stuursleden zal bestaan, zal 13 Med vanhior v trekken en 30 Mei woor terugkeoren. Er z 5 wedstrijden in Gothenburg en twee to holm worden geepoold. Ajax naar Spanje. Aj&x heeft een uttnoodiging uit Spanje gen, oin aldaar eenige wedstrijden te ju0J spelen. Waarschijnlijk ial in den loop van de toer ondernomen worden. Lichte Athlotiek. ,s fo De tweede vergadering van den N.-H- A 0p Inbond met do 1. athletiok wordt gehouden^ Woensdag 14 April a.s.. des avonds 8 unr, v()ait Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat. allen I

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2