KELDESSGHE COOIMT Tweede Blad. VAN DINSDAG 13 APRIL 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering vim Öen Baad Öer gemeente Helder op Woensdag 14 April 1820, des namiddags 8 nor. Onderwerpen. Ingekomen stukken BH me- dedeellngen. Voorstel tol toekenning van een voorschol op de in voorbereiding zijnde salarisherzie ning. (Held. Crt. 6 Apr.) Voorstel betrekkelijk de vaststelling der Verordeningen op de heffing en invordering voor een belasting op tooneelvertooningen. (Held. Crt. 8 Apr.) Adres ven de afdeeüng Helder v. d. Ned. Bond van werklieden, in openbare diensten en bedrijven, om den 1 Meidag als feestdag te beschouwen. Voorstellen betrekkelijk het verleenen van subsidie aan besturen van Bewaar scholen. Voorstel tot het aangaan eener overeen komst met het Rijk der Nederlanden (Depar tement van Oorlog) ten behoeve van den fort- bouw Kijkduin en tot aankoop van enkele gronden. (Held. Ori 8Q Mrt.) Voorstel betreffende het verleenen van een voorschot voor woningbouw aan de Vereeni- ging voor Volkshuisvesting „Helder". (Held. Crt 0 Apr.3 Voorstel betrekkelijk uitbreiding der straatverlichting ite Julianadorp. Voorstel lot wijziging van art. 0 der Ver ordening op don dienst don Arboidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering. Voorstel betreffende da aanschaffing van gymmistioktoostolloa vqojj de M. U. EL O. BchooL Voorstel Betrekkelijk aansluiting aan het telefoonnet van de woning van den Directeur van don Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en aanschaffing van bureaubehoeften Voorstel om aan do Bupp. Begrooting van ontvangst en uitgaaf van hot Burgerlijk Armbestuur, dienst 1010, goedkeuring te ver leenen. Voorstel lot vaststelling eener Verorde ning op de indeeling den werkzaamheden ter Gemeonte-Seoretarie. (Held. Ori Q Apr.) Voöretol tot aankoop van revolvers ien dienste van het EolitiepersoneeL (Held. Oii fl Apr.) Benoemingen: Gom. vroedvrouw, Regent en Eegontos Weeshuis, Loden Oomm. We ring van Schoolverzuim, Burg. Armbestuur, Oomm. advies Dienst Arbeidsbeurs eta, als mede oven oprichting gom. drukkerij. 1 Meidag. Bij adres van 6 April jj.1. verzoekt da af' deeling Helde® van den Nederlandsohen Bond van Werklieden in Openbare Dien sten en Bedrijven om den lsten Me!, ten aanzien van de dienstregeling bij de gemeen tebedrijven en instellingen gelijk te stellen mot de Zon- en feestdagen, als bedoeld in art 40 van het W. RL Een minderheid in het Collega onder schrijft de bezwaren van adressante, hierin bestaande, dat indien slechts op de gebrul' kelijke wijze verlof door het gemcontoperso- nool kan worden aangevraagd, de verloenlng hiervan slechts op beperkte sohaal zal kun nen plaats hebben. Zij meent derhalve, dat hal vorzook dient te worden ingewilligd. Het advies van de meerderheid van het Ooilege kan niet anders dan beslist afwij zend luiden. Heit vrij geven op bepaalde feestdagen kan, zoo meent zij, alleen hierin zijn rechtsgrond vinden, dat de feestdag een zoodanig algemeen ikarakter draagt, dat niet slechts de dienst wordt gestaakt in het be lang van eèn bepaalde groep, zij het dan groote groep, van ingezetenen. Wijl de 1ste Mei, althans voorshands nog niet daaronder kan worden gerekend, staa i zij met betrekking tut dit verzoek op een af wijzend standpunt. Ondor zoor vele blijken van belangstel ling herdacht de heer Th. W. A. Coppons N Vrijdag LL don dag, waarop hij vóór 25 jaar op de boekdrukkerij van de firma O. de Boor Jr. alhier In dienst trad. Hi.1 ontving o.a. van zijn oolloga's eon sierlijk horlogo met inscriptie, terwijl do ijrniu hem eon stoffelijk blijk van haar waar- ''''Ing van zijn getrouwe plichtsbetrachting gedurende die tango reeks van Jaren tor rM« „ii I8 opgerioht oon Vorooniging, "•'o zich ten doel stelt hot oprichten en in stand houden eener gemeenschappelijke schoenmakers werkplaats! WeBflsehe kinderen. Het plaatselijk Comité tot hulpverleening aan de noodlijdende kinderen te Woenen be- icht, dat op 13 April a.s., de» avonds met 'ien trein van 10 u. 36 n.m., het laatste gedeelte aer tweede zending kinderen alhier arriveert. v oor pleegouders, die geen bericht hebben ontvangen van aankomst, komt ditmaal geen kind mede. Vereeniging van huisvrouwen. '5 vestigen nogmaals do aandacht van •>M%T0zeresson °P do vergadering van de Helder van bovengenoemde vorooniging, i Morgenavond te 8 uur gehouden wordt *n^net jjffitalt Tehuis, Spoorstraat Geiyk in de advertentie reeds werd ge meld zal de bekende „Marijke" (mej. O. Groot) spreken over de waardeering van den 4©r vrouw. Wij herinneren eraan, dal voor niet-leden de toegangsprijs slechts IQ ets. bedraagt A. G. O. Ten opzichte van den Kindormiddag kun nen wij nog vermelden, dat mejuffrouw van Dijk des middags begeleid wordt door me juffrouw Edelman. Voor de Weensche kin deren komt eene verrassing. ^prïer de lichtbeelden komt er een voor, betrekking hebbend op Kloip Duimpje. Zoodat wij maar zeggen willen, dat het morgenmiddag een gezellige boel zal wezen in Tivoli voor de kinderen. Dubbelmannenkwartet „Inter Nos". Naar wij vernemen, zal „Inter Nos", onder leiding van den heer A. J. Leewens, op Maandag 26 April in „Casino" haar tweede concert in dit seizoen geven. Aan dit concert zal een onzer beste cellis» ten medewerken. Het kwartet zeQ zal een geheel nieuw programma ten gehoore brengen. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de biljetten en advertentiën. Solrée „Pro Patria". Zaterdag j.1. bood de Gymn. en Exero. Ver. „Pro Patria" haar leden en donateurs een soirée aan. De eere-voorzitter, de heer J. B. A. de Vries, deelde mede, dat slechts weinig gymnastische nummers zouden worden uit gevoerd. Op verzoek van een paar Duitsche kinderen (beiden lid der vereeniging) zou oen kleine programma-wijziging plaats heb ben. Zij wilden n.L ook iets ten beste geven en verzochten tevens daarna een collecte te mogen houden voor de Ned. Centr. voor Duitsche Vacantiekinderen te Leiden, in de hoop daardoor ook iets bij te dragen, om ook andere kinderen in de gelegenheid te stellen eenige weken in Holland te kunnen ver blijven. Verder deelde spr. iets mede over de athle- tiek, de sport, die in ons Noordpuntje zoo weinig wordt beoefend, en die toch zoo ge zond is voor het lichaam. Hij spoorde de aan wezigen aan om vooral in de zomermaanden wat meer aandacht aan deze lichaamsoefe ning te schenken en vestigde de aandacht op het werk van de N. H. A. B. Op het tooneel stond reeds de Heeronaf- deeüng gereed voor het eerste nummer van het programma: Dubbelrek. Oven het alge meen word door deze ploeg zeer goed werk geleverd en het bleek wel, dat er verschei dene goede krachten onder schuilen. Staaf- oefeningen door de damesafdeeling was eon prachtig staaltje van zuiver klassikaal wer ken, evenals het nummer „vrije oefeningen" der oudste meisjes, 't Nummer „Standen" was een succes voor do oudste jongens. Dit nummer maakte te meer effect door do fan tastische belichting. Bij hot afwerken van al deze nummers hebben wij den indruk gekre gen, dat de leiding der vereeniging by don heer van Hooydonck nog steeds in zeer ver trouwde handen berust Mej. Wilma Möller uit Hanau a.d. Main zong nu, onder eigen begeleiding: „Dio Uhr" en „Noch sind die Tago der Rosen". Daarna betrad de kleine 11-jarige BerUjner Frons Haester het tooneel en boeide reeds dadeiyk de toehoorders door zyn lieve voordracht van: „Das haben die Mlidchen so geme", „Putt, PuttPutt", „Geh'n wir mal zu Hagen- bech" en „wien, die Stadt meiner Trfiumo", torwyi hij na eon dnverond applaus nog zong „Maria, o Mario". Nadat do hoer de Vries nogmaals opwokto om good in de beurs te tasten, werd door B kinderen, getooid mot do tegenwoordige Duitsche klouren, een ooiloc- te gehouden. Na elke gift volgde het typi sche: Danko sohön met den knioks. De hoor do Vries maakte .bekend, dat do oolleoto (76.82 had opgebracht on bodahkto uit naam van de Centrale voor do milde giften. Ook Frans bedankto in zyn kinderlijk Dultsch „für die froundliche Gaben gespendet ftlr die FerienkinderM en deelde mode, dat zy, dio voor eenige weken oen Duitsch kind lot zich wüden nemen, zich konden vervoegen by den heer B. Meyer, Kanaalweg 07, die dan gaarne zou zorgen, dat zy er oon kregen. Nu worden door don heer de Vries oenlgo liedjes op verdionstoiyko wyza voorgedragen, waarna gepauseerd werd. Na de pauzo werd opgevoerd hot biyspel: „Snorken is het oonsignc", dat dp Vlotte wijze werd gespeeld, on waarin „Landromol" het publiek herhaaldeiyk deed schateren van het lachen. Een gezellig bal volgde mot allerlei aar dige verrassingen: Een achttal Duitsche kin deren zong o.a. nog „Hoidenrösledn1', terwyi ook Frans (hy is in óén avond populair ge- worden) op verzoek nog iets ten beste gaf, n.1. „Jung möss man selnu, waarby zijn mi miek alleraardigst was en nogmaals „Wien, die Stadt meiner Trftumo". Evenals by de vorige liederen werd hij ook nu begeleid door den heer Polak. BINNENBAND. Hef Ministerie van Landsverdediging. Op do vraag van don hoor It u t g o r s „Kan de Rogooring mododoolon of hot voor nomen bestaat do departementen van Oorlog on Marine te voroonlgon?" antwoordde de Minister van Blnnonlnndsohe Zakon: Dit voornomen bestaat. Voorstellen mot het oog op dio vereeniging zullen do Karnor boroikon. Dof zoogenaamde voorschot aan do Handelskamer. Do mededeelingen in de dagbladen betref fende een door de Regeering verleend voor schot van 5.000.000 aan de Groothandelsver- eeniging „De Handolskamer" teneinde het aan dit lichaam mogeiyk te maken ,4e duur te te bestrijden", hebben in de laatste verga deringen van den Middenstandsraad een punt van bespreking uitgemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft de Midden standsraad ook een onderhoud gehad met den Minister van 'Landbouw, Nyverheid en Handel By dit onderhoud deelde de Minis ter mede, dat de dagbladberichten ter zake eene misleidende voorstelling van de ware toedracht der featen gaven. De zaak is n.l deze: Op de Begrooting voor het Depai toment van Financiën over 102Q is een Memoriepost uitgetrokken, krachtens welke aan de Han delskamer ten aanzien van het disoonteeren van wissels onder Staatsgarantie, dezelfde faciliteiten kunnen verleend worden als de Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand geniet. Het is uitsluitend hier op, zeido de Minis ter, dat bovenbedoelde berichten betrekking kunnen hebben. Van het verleenen van een -„voorschot om de duurte to bestrijden*' is der halve geen sprake; de Staat ia alleen garant tot een bepaald bedrag voor de wissels, wel ke de Handelskamer bij de Nederlandsehe Bank verdisconteert. Bet mnTimnm van het bedrag der garantie is voörloopig bepaald op /5.000.000. Hieromtrent merkte de Middenstandsraad op, dat de gegeven inlichtingen inderdaad een ander licht op de zaak wierpen, doch dat desniettegenstaande de Raad tegen het voornemen der Regeering meende te moeten waarschuwen. Immers uit het verleenen der faciliteiten kunnen ernstige verliezen voort vloeien, zoo er geen nauwlettend toezicht op de gestie van de Handelskamer, wat betreft het besteden der kredieten, uitgeoefend wordt. Het huidige tijdstip toch is voor het aan- knoopen van nieuwe handels-transacties op groote schaal en op een terrein, waarop zij niet thuis is, zooals de Handelskamer zich voorneemt, zeer ongeschikt, in verband met de steeds wisselende buitenlandsche valuta Naar aanleiding daarvan deelde de Minis ter mede, in de dagbladberichten reden te hebben gevonden om den heer Mirrer, prési dent-directeur van de Handelskamer, to ver zoeken by hem te komen. De heer Mirrer heeft den Minister toen gezegd niet aanspra- keiyk te zyn voor de berichten, welke ge heel buiten zyn voorkennis waren geplaatst., en dat het* verder geenszins in het voorne men van „de Handelskamer" lag (zooals de dagbladberichten het hadden doen voorko men) terstond handelstransacties in manu facturen op groote schaal te ondernemen; hy wenschte integendeel „klein" te beginnen. Wat het uitoefenen van toezicht betreft op de gestie van de Handelskamer merkte de Minister op, dat uit den aard der zaak het Departement van Financiën volkomen bevoegd heid heeft om zich te vergewissen van de wijze, waarop de Handelskamer hare zakon dryft. Mocht blijken, dat dit lichaam inderdaad overgaat tot het doen van gevaarlijke handels transacties, zoo zon ongetwyfold door het Ministerie van Financiën daartegen worden opgetreden; de Minister zegde jtoe, op dezo aangelegenheid nog expresseiyk do aandacht van zijn ambtgenoot van Financiën te zullen vestigen. By het verdere onderhond wees de Midden standsraad ook op do onjuiste voorstolling, door oen twootal ledon der directie van do Handelskamcr gegeven omtrent de resultaten, die dit lichaam, dank zij den verkregen Ro-" gooringssteun, zon knnnon bereiken. Deze loden hadden n.1. in uitzicht gesteld, dat zy prima moatcostnnms welke thans f 150 kosten, zonden leveren voor f 65, welke costuums dan gemaakt zonden zyn van eerste kwaliteit Engolsoho stof, prima voering enz. Zulks nn was, oordeelde do Middenstandsraad, absoluut onmogelijk; alleen volslagen ondos kundigen op hot gebied van de kleedingbrancho zonden zóó lichtvaardig beloften knnnon af leggen als bedoelde directie-leden. Do prijs dor grondstof speolt by de prijsbepaling *an het oostuum slechts oen ondorgoschikto rol. Al mocht do Qandelskomer dus, zooals zy ten onrechte moont, prima Engelscho stof in het buitenland kannen aankoopen togen ongevoor de helft van den hier te lande gevraagdon prijs, t.w. rosp. f 11 on f 6, welke prijzon bolden foutief zyn, dan zou zulks don prijs van eon costuum slechts met ca. f15 doen dalen; op zoer bO' langrijke onkosten toch als de hy collectief arboidsoontraot geregelde maakloonon kan ook do Handelskamer geen Invloed oefonon. Het hoofdbezwaar van don Middenstands zaad waB eohter hiorin gelogen, dat de Handels- kamer wel gouden bergen in het vooruitzicht stolt, dooh tegelijk toegeeft, dat zy op dit oogenhlik hare voornemens nog niet zal kun nen uitvoeren. Men meende, dat de Handols kamer zich van het doen van schoone voor spiegelingen, welke hy het publiek eon vol komen juisten Indruk wekten, had te onthou den, óf wel deze voorspiegelingen tot daden had om te zotton en dus aanstonds behoorde aan te vangen met hot verkrijgbaar stellen van prima-maatoostuumg tegen den in uitzicht gestolden prijs van f65.— of daaromtrent. Zoolang de HandelBkamer niet overging tot het Inlossen van hare beloften, moet men dezo beloften beschouwen als grove roclame- makory en zand strooien in do oogen van van hot publiek. Do Minister achtte dit bezwaar van de Middenstandskamer alleszins gegrond en zegde toe, aan de Handelskamcr nadere inlichtingen terzake te zullen vragen. Ten slotte stelde de Raad aan don Minister de vraag, of ook aan Coöperatieve Inkoop- veroenigingen uit den Middenstand niet een zelfde steun zon kunnen verleend worden als aan de Qandelskomer in uitzicht is gesteld De Minister antwoordde hierop, persooniyk voor zoodanige stennverleening veel te ge voelen; echter kon Z. Exo. ter zako geen toeiegging doen alvorens daaromtrent met rijn ambtgenoot van Financiën overlegd te hebhon. De reorganisatie van do Kamers van Koophandel. 's-Gravonhago, 12 April. Aan do afdoollng Handol van het Dopartoinent van Landbouw ls thans in voorbereiding do Invoering van de lijko rogoUngon betroffundu hot Imunols- roglsicr en do roorganlsatlo van de Kamers van Koophandel. Daartoe zal 'ln do eerste plaats hot land worden ingedeeld in districten, in elk, waarvan oen Kamer van Koophandel moot wordon ingesteld. Wanneer hot desbetreffend Koninkiyk Besluit zal zijn verschenen, zal in elk district een commissie worden benoemd, by voorkeur uit leden van oen bestaande Kamer van Koop handel, tot vaststelling van het handelsregister, dat den grondslag heeft te vormen voor' de kiezersiyst voor de nieuwe Kamor van Koop handel. Verwacht wordt, dat dö nieuwe ver kiezingen voor deze Kamer in Januari van het volgend jaar zullen kunnen worden gehouden. De nieuwe Zondagswet Het wetsontwerp betreffende een nieuwe Zondagswet, voorbereid naar men weet door een interdepartementale eommissio, is thans by den Raad van State in onderzoek. Nederlanders ln Rusland. Van oen rijner lezers ontving het „Hbl." afschrift va een brief van eon Hollander, dio in Rusland is gevangen genomen. Die brief is reeds 21/» maand oud; do in Rusland ge vangen Nederlanders zyn echter nog steeds daar. En de noodkreet tot onze regeering ge richt heeft dus nog niets van zyn kracht verloren. De brief, voor zoover hy voor pu bliceering geschikt is, luidt aldus: Moscow, 26 Januari 1920. Zooals je weet, werd ik 2 Juni gearresteerd en na 2 weken verbljjf in-de gevangenis te •Petrograd naar Mosoow gevoerd, waar wij 14 dagen in verschillende concentratiekam pen verbleven. By deze arrestatie is mij letterlijk alles af genomen, zoodat mij alleen de kleeren over bleven, die ik aan had. Na ons ontslag werd ons gezegd, dat wij met 14 dagen naar Hol land zouden vertrekken, de trein was reeds gereed, maar nog altyd wachten wy op ver lof óm te mogen vertrekken. Wy, 7 Hollanders en 2 dames, werden op genomen by de familie S. Korten tyd daar na kreeg ik verlof om my voor het regelen mijner zaken naar Petrograd te begeven. Daar werd ik echter opnieuw gearresteerd. Gelukkig werd ik spoedig vrijgelaten, maar by mijne terugkomst te Moscow werd ik 23 September wederom gearresteerd en wel met ds. Schim v. d. Loeff en de heeren Hoek en Schaper. Men hield ons 62 dagen in de ge vangenis, waar wy veel geleden hebben. Een onzer kreeg wegens ziekte verlof naar Holland te gaanof hy vertrokken is of in Holland aangekomen, is mij onbekend. Myne zenuwen zyn dermate gesarhokt, dat het m\) onverschillig is, of ik in de gevangenis ben of niet. Ben ik in de gevangenis, dan loop ik althans geen gevaar gearresteerd te worden, want men is geen oogenblik zeker. De huis bellen zyn reeds lang defect, wordt er dus op myne deur geklopt, dan denk ik, dat men my weer komt gevangennemen. Zon- of feestdagen bestaan voor ons niet meer, er is alleen onderscheid in de dagen, dat wy moeten sneeuwruimen en die, dat wy moeten houthakken I Keuken kennen wy al lang niet meer. Ons eten maken wy klaar in 'de kamer, waarin wy wonen en slapen en wel op een fornuisje, zooals men kleinen meisjes geeft om op te koken* voor de poppen. Ditzelfde fornuisje dient voor verwarming der kamer, doch brengt de temperatuur nooit boven 6 gr. R. 's Morgens eet ik zwart brood zonder boter en drink daarby een aftreksel van cichorei zonder suiker, om 12 nnr pap van mout zonder suiker, met aftreksol van cichorei, om 7 nnr soep van mout zondor eenig spoor van vleesch, of pap van iftout met zonnebloctncnolio. Onlangs echter had ik een waren feest- maaltyd, toen had ik op straat een doode duif gevonden, dio ik hob opgegeten. Mijne gozondheid is tamelijk, alleen hob ik voel haren verloren en myn tanden zyn in uiterst slechte conditie. Hot plombeeren van óón tand kost R. 2ÓÖ0 en daar ik sleshts '/s verdien van wat ik noodig heb om op de bovenomschreven wyze to loyen, begrijp je, dat aan plombeeren niet te denken valt. Ons vertrek hangt uitsluitend af van de Hollandscho regeoring. Hot oenigo middel om ons naar Holland te krygen, is dat men de Russen, in Holland geïnterneord, tegen ons inwisselt. Maar de Hollandscho rogeering moet niet dralen, want andors zullen er geen Hollan ders meer hier ter uitwisseling over zynl Dan zullen wy allen zyn gestorven van uit putting en gebrek. Eenige* zyn reeds krank zinnig geworden. Komt niot zóór snol hulp, dan zyn we in elk goval allen voor ons lovon geknakt. Do onderdanen van alle andere landen dio hier zijn, ontvangen voedBol uit hun land, alloon wy Hollanders niets. Soms loos ik do „N. Rott. Courant" hier, on hot treft mij met bittere ironie, hoe naar do Weensche kindoron gohoole treinen met levensmiddelen door Nederland worden ge zonden, torwyi het de Nederlanders in Rus land laat sterven van gebrek, zonder oono hand uit to stoken tot hulp. Laat tooh iedor, dio familieleden in Rusland hoeft, hy de Nodorlandscho Regeering aan dringen, dat zy allos doet om ons hier weg te krijgen en spoedig, of het is te laatl GEMENGD NIEUWS. Valscho zllverbons. Er zijn wedorom valscho zilvorbons van f 1.— aangetroffen. Deze bons dragon do serioletters B. T. F.de nummering had zeer onvoldoendo plaats. Terwyi n.1. bi> de echte bons het nnmmor- teoken en hot nummer gelijktijdig zyn aange bracht, sdhynt dit by do valsche bons in twee keer te zyn gebeurd. Het nnmmerteeken is gedrukt, terwyl de nummering zelve met de hand is geschied, waarby de cijfers van den nnmmerotenr geheel van de echte afwijken, hetgeen het "best uitkomt by vergelijking van de cijfers 4, 2 en 5. De bons zyn gedrukt op een vettig perka- mentachtig papier. Verscheidene der letters, in het bijzonder de kleinere, vertoonen af- wykingen en zijn minder scherp. Een belangrijk verschil kan hierby gecon stateerd worden in het woord "gevangenisstraf"» dat in de valsche zilverbons, inplaats van met eeno v, met eene f werd vermeld. Hot water merk is uit den aard der zaak valsch, doch daarby on daardoor voel to scherp aangebracht liet papierformaat van de valscho bons ls in du hoogte iets mindor groot dun by do echte. Do bestolen zigeunerin. Mot don uvondtroin kwam op 8 April te Iiattum eon Jon#) dame aan, dio by familie ging logeeron. Ten eimlo haar familie, dio oon villa ln de bosschop bewoont, to vorrusson, plaatste c|J haar koflfor mot ïyfgood aan don kant van don weg, pakte haar mandollno uit on ging voor do villa dansen on zingen. „Er wordt aan de deur niet gegeven," kwam spoedig het bericht van binnen, maar de vol hardende zigeunerin bleef spelen tot zy be merkte, dat haar koffer, die een aanmerke lijke waarde inhield, verdwenen was. Zij heeft by advertentie (tot nn toe te vèr- geefs) f100 uitgeloofd om deze weer in haar bezit te krygen. Vergiftiging. Donderdagavond is een IJ-jarig kindje van een bewoner der Hoerenstraat te Gouda over leden. Er bestond vermoeden, dat zich ver schijnselen van vergiftiging daarby hadden voorgedaan. Hot ïykje werd in beslag genomen en voor sectie onderzoek naar Rotterdam over gebracht. Na het onderzoek is d« vader, als verdacht van het vergiftigen van zyn kind> door do justitie aangehouden. Een aanrijding. Gistermorgen reed te Leiden de personen trein uit Utrecht aldaar op een rangeerende machine, met het gevolg, dat de locomotief vrij groote materieele schade bekwam. Dank zy het krachtig remmen van den machinist, die do,aanryding zag aankomen, werden per soonlijke ongelukken voorkomen ,en kwamen de passagiers, die dooreen geschnd werden, met den schrik vry. Van een handtaschje. De Zeister politie kwam er dezer dagen achter, dat een ingezetene in October 1910 te Utrecht een damestaschje had gevonden, dat o.m. U bankbiljetten van 100 franc in hield. Hij had een en ander ten eigen bate meenen te wenden, doch beleefde weinig pleizier van zyn schat. Al dadelijk toch eischte de vader van een jongen, die een en ander gezien had, een groot deel van het geld, wat hem uit angst voor ontdekking werd toegestaan. Een vrouw echter had van het geval vernomen en liet haar stilzwijgen slechts koopen voor 50. Ten laatste ontving de gelukkige vinder nog een anoniem schrijven, waarin hem werd gelast 100 op een bepaalde plaats te deponeeren of alles zou aan de politie worden verklapt. Nu de politie echter buiten den briefschrij ver om toch op de hoogte kwam, heeft de onrechtmatige eigenaar van het taschje alles vergoed. Moord. Een zwaargewonde man, die Zaterdag avond omstreeks 11 uur by een twist op den Oostzeedijk te Rotterdam in het onderlyf is gestoken, ls in het ziekenhuis overleden. Het is de expeditieknecht H. O. K. By aankomst in het ziekenhuis bleek, dat van de hem toe gebrachte verwondingen een steek in den buik levensgevaarlyk was. Hy heeft toen maar kort meer geleefd. De gearresteerde dader, die bekend heeft, is de bootwerker A. H. De beide mannen, stakers, hadden in een café op den Oostzeedyk ongenoegen gekre gen, doordat do expeditieknecht, aanhanger van de Federatie van Transportarbeiders, de wenschehjkheid van uitbreiding van de sta king met personeel van o s-'1 'brieken, ge- mecntewerkli' b -i, eüz., beplor.iO. Na het itn van A café hebben do beido stakers, gohir. ™n van 46 en 42 jaar, de 'or hoef acht kinderen op do stras f vist voortgezet. De bootwer ker A. H., volgeling van den Centralen Bond van Transp. arbeiders, heeft toon plotse ling zyn knip- trokken en ©r in het wildo wcg op los gestoken, met het bekende gevolg. Burgers hebben hem het uit de han- don gewrongen. Do doodelyk gewonde expe ditiewerker zakte op do straat ineen. Tnnto Pos. Do „Java Bodo" rijdt op hot oude Btok- paardjo on vertelt: „Wy vernemen oen staaltje van schrikba rende activiteit van Tante of is „Opoe" beter? Pos, dat wy niot kunnen nalaten te publiceeren. Tien jaar geloden zond een onzer lezers oen brief naar oen van zyn familieleden in Holland. Ingesloten bevond zich oon portret van zijn jongste spruit, oon gezellig, dik baby'tje. Gisteren (d.1. 24 Febr.) ontving de geluk kige vader een telefoontje van hot postkan toor. Of hy even wilde komen? Men kan zich zyn schrik en daarna zijn verheugenis voorstellen, toen hom hot por tret getoond werd, dat hy reeds tien jaar in Holland waande! Doch hier moeten wy ook hot beleid van Tante verwonderen, om het portret aan te houden. Want, zogt het blad, indien de familie in Holland nu de pboto van het kindeke ze is al een echt jongedametje ontvangen had, zou mon donken, dat papa wéér de ge lukkige vader van een spruit was geworden. Wat tot angstige verwikkelingen had kun nen leiden; als mon weet, dat papa in Indlë en mama in Holland vertoefti („Tel."). BUITENLAND. De Opperste Raad. Volgens de „Petit Journal" zullon op de by eenkomst van den oppersten raad to San Reimo op 10 April verschillende kwesties aan- gaando de uitvoering van het verdrag van Versailles behandeld worden. Verder zal erover do imilitaire bepalingen van het verdrag met Turkye gesproken wor den. Men denkt niet dat do kwestie van Kon- stantinopel weer op losse schroeven gezet zal worden, maar de toekenning van Snivrna ..aan Griekenland zal ernstige bestrijding vinden. Engeland en Frankrijk. De notawisseling betreffende de uitbrei ding der Fransohe bezetting stelt het En- gelsch-Fransche bondgenootschap op een zwaren proef. Volgens de „Times" is de quaestio waar het om gaat, deze: Engeland verlangt do bondige verzekering, dat Frank ïljk voortaan in overeenstemming mot zyn bondgonooten zal handelen. Frankryk daar entegen verklaart zich slechts boroid om zich van hun lnstomming to verzekeron, vóór hot handelt Hot ls dus nog niot gohool uitgoslo- ton, dat hot eon andere maal handelt, zonder dl» toestemming. Dat hot vorsohll, dat wy hier auuwyzen, niot maar muggenzifterij is. blijkt uit eon bericht, dat Engeland stnnt op de verklaring, <lto het van Frankryk vraagt, en nog geon genoegen noemt mot wat Frank ryk het aanbiedt. Frankrijk mag zyn bond gonooten niet maur voor don vorm raadple gen, geiyk het gedaan heeft toen het do Hoa- sdsche steden bozotto, hot moet zich uitdruk- koiyk verbinden, in de toekomst steeds ge lijk op met hen te handelen. Er moet nog zooveel water in den Fransohen wyn, dat er bijna geen kleur meer aan te bekennen zal zyn. I lü Van dezen zeer onsüchteiyken twist tus- schen bondgenooton zal genoeg blyven han gen, om de verhouding tusschen Frankryk en Engeland heel wat minder innig te ma ken. Do onaangenaamste kant ervan is dat alles in het openbaar behandeld wordt en ten aanhoore van den vroegeren tegenstan der. Voor den vrede van de wereld en voor Frankryk zelf ten slotte is het misschien echter hot beste, dat Frankrijk door Enge land de handen gebonden worden en men voortaan alleen getuige zal zyn van „een drachtige" maatregelen der geallieerden te gen Duitschland, want die eendracht zal niot te verkrijgen zyn, zonder dat in elk afozn- deriyk geval do gematigdste opvattingen den doorslag geven. Garvin schrijft in de „Observer", dat Mil- lerand's optreden en de opmarsch der Afri- kaansche troepen de Entente aan een span ning hebben onderworpen van zulken aard, dat zy niot zou kunnen voortbestaan indien zij die spanning moest blyven verduren. Gar vin beweert, dat de Britsche regeering een-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3