dezer streken zoo enorm lijdt onder het mond- en Klauwzeer. Deze ziekte woedt ook thans hier met ongekende hevigheid: vooral ten gevolge van de laksche maatregelen, welke genomen worden, om deze ziekte te bestrijden. Wanneer de regeering hier niet spoedig en krachtdadig ingrijpt, is de ramp voor onzen veestapel op de zandgronden niet te overzien. De varkensteelt en -mesterij begint weer op te bloeien, nu de boeren niet langer door de hooge regeeringsprijzen voor de rogge in de verleiding geraken, het broodkoren zooveel mogelijk voor grof geld van de hand te doen. En nu er niet langer gebrek heerscht aan de noodige voederartikelen, begint ook de pluimveeteelt op te halen. mooiste dat er bestaat. Naast Warenken nis dient een huisvrouw odk Wetken- nis te bezitten, aangezien de wetgever in het huishoudelijk leven ingrijpt, om te noe men de wet op het arbeidscontract, de tarief- wet en dergelijke wetten. Het vprdient dur. aanbeveling, d»t de huisvrouwen gebruik maken van hun macht om het medezegging schap te hebben. Nog een voorbeeld voor de huismoeders. Nederland is door de koloniën een der rijkste suikerlanden van de wereld en wij betalen bijna het meest. Waarvoor dienen de hooge prijzen van suiker en ziet de wetgever niet meer belasting te halen uit drank en siga ren. Suiker is een volksvoedael en de prijs kan naar beneden gaan, wanneer de huis vrouwen daarvoor zorgen. De prijzen van Alles wijst er dus op, dat 1920 een bij uit- met suiker bereide artikelen houden daar stek gunstig jaar voor deze zandstreken zei tevens verband mede. In Zwitserland is de worden dhocolade b.v. goedkooper dan hier. Mar- imelade zou veel goedkooper worden de suiker goedkooper was. Dit betreffen juist de belangen van de huisvrouw, die met haar geld moet rond- DE HAVENARBFmrTWtTAKING. Amster' m. In een Donderdagmldd. j t Algemeen komen. Verkooplokaal gehouden huishoudelijke ver gadering van de bij de staking betrokken leden-havenarbeiders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is een voorstel van het beBtuur betreffende het eventueel verwerken van voedingsmiddelen, voor Wee- nen en Duitschland bestemd, aangenomen. Volgens dit voorstel zal het werk onder de stakende leden gedistribueerd worden, zoo danig, dat ieder lid een of twee dagen per week werkt. Van de 8 per dag, die voor het werk betaald wordt, ontvangt het werkende Üd 4 ais bijslag boven de wekeiijkscbo steunuitkeering; de andere 4 wordt over de stakers, die niet gewerkt hebben, gelijke lijk verdeeld. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zeeland". Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. „Zeeland", welke bodem, gelijk gemeld, is aangewezen om onder commando van ka- pitei ter zee Noordhoek Hegt een zomer- oefeningsreis tu maken met de adelborsten van het oudste studiejaar, tegen het einde van deze maand naar zee zal vertrekken, om niet lang daarna de eigenlijke reis aan te vangen. v Vereenlging van Hulsvrouwen. Woensdagavond hield de afdeeling Helder van bovengenoemde vereeniging eene bui tengewone vergadering in het Militair Te huis," Spoorstraat, waar als spreekster op trad Marijke (Mej. C. S. Groot). li ar onderwerp was: „De waardeering van den arbeid der vrouw in het huisgezin en in de Staatshuishouding." De Presidente, Mevrouw DekkerKlik, opende de vergadering met een woord van welkom, hoewel het leed deed, dat de zaal .liet tot achter toe gevuld was. Hiervoor zijn evenwel oorzaken te vinden, n.1. de verga dering van A. G. O. en voorts zijn vele moe ders aan het schoonmaken. Het verdient aanbeveling, dat meerdere leden toetreden. Zoo zal binnenkort, in het belang der huis vrouwen, eene demonstratie gegeven worden met een stofzuiger. Zoo ook hoopt het be stuur uitbreiding aan hare werkzaamheden te geven met de aanschaffing van Weck- toestellen, enz. Hoe meer leden er zich dus aanmelden, des te beter kan de vereeniging zich ontwikkelen. De contributie kan geen bezwaar zijn, want deze bedraagt 2.per jaar of 4 cent per week. Hierna geeft de presidente het woord aan de spreekster van den avond. Mej. Groot, geen onbekende in onze ge meente, met haar West-Friesch kapje op, hield hare geestige rede in het Broek-in- Waterlandsch dialect, wat natuurlijk bij de hoorderessen verbazend insloeg en meerma len den lachlust opwekte. De huisvrouwen, zei spr., waren vroeger de meest conserva tieve vrouwen op de wereld. Ze voelden toen alleen maar het belang waar zij wat aan hadden. Er ls geen mensch, die in den laat- sten tijd zoo in de verdrukking gekomen is, dan de huisvrouw. Alle huiselijke omstandig heden 'zijn verzwaard, wat een groote tegen stelling is met vroeger, toen de meisjes van school komende mede hielpen in de huis houding. Tegenwoordig is het anders, de meisjes moeten leeren en de huisvrouw blijft alleen staan. Maar nu wij vrouwen van dent nieuwen tijd, en de meisjes en jongens hun - toekomst buitenshuis moeten zoeken, dienen wij ook te zorgen, dat het in het Staatshuis goed is. We moeten verder zien. Vroeger wisten de vrouwen niet van gezondheidsleer, vooral op het platteland i^iet, en wat ook niet door kleine burgervrouwen wordt ingezien. Vooral op lichaamsge?ondheid wordt in hoofdzaak niet gelet. Reinheid is een eerste vereischte. Aan de hand van voorbeelden, m«t geld tellen en de behandeling van etens waren, noemt spr. interessante staaltjes. Hierop moeten de huisvrouwen letten. Een enkele huisvrouw kan hieraan niets doen, maar een gemeenschappelijk optreden, eene organisatie kan een slager, een bakker erop wijzen, dat zij niet hygiënisch handelen. Keuring van levensmiddelen is dan ook beslist noodzakelijk in eike gemeente. V at de vrouwen willen ligt in den hemel besloten en daarom moeten de vrouwen het voorbeeld geven, het laatste woord hebben en houden. Dit kan. Nu we het kiesbiljetje hebben, nu hebben we de macht. Bij bet kiezen van raadsleden hebben de vrouwen de macht, want ze hebben de meerderheid en wanneer de mannen niet willen zooals wij, komen ze er niet. Daardoor staan de huisvrouwen sterk. Het is evenwel noodzakelijk, dat de huis vrouw ook meer kennis wordt bygcbracbf b.v. Warenkennis, djw.z. zij dient ver stand te hebben van de inkoopen, welke noodzakelijk en nuttig zijn in het belang van haar gezin. Om een voorbeeld te noe men, er zijn heel veel vrouwen, die geen onderscheid kunnen maken tussohen ka toen en linnen en zoo gaht het met meer- d" artikelen. Deze onkunde kan verholpen worden door het houden van cursussen of avondjes, die gelegenheid geven tot ont- wikkeling. Waar voorheen geen huishoudschool, geen kookschool en dergelijke instellingen bestonden, dienen onze meisjes in de gele genheid gesteld te worden daarvan te pro- fiteeren. Wanneer men het goed beschouwt, is het werk van de huisvrouw het aller Nu dient er opgelet te worden, dat wan neer onze Minister van Financiën tekort komt, hij eene nieuwe belasting gaat hef fen, b.v. nu een weelde-belasting, maar Minister de Vries gaat onder die belasting ook koffie en thee brengen. De Minister heeft uitgerekend, dat ©r uit een pond thee 1400 kopjes thee geschonken kunnen wor den, maar gaat spr. voort, dan is het te wenschen, dat de Minister de laatst© kopjes maar neemt. Een© krachtige huisvrouwen- vereeniging kan er voor zorgen* dat Minis ter dê Vries zijn zin niet krijgt. Zooals spr. reeds aantoonde dienen de vrouwen meer woütenkonnis op te doen. Zij moeten niet alleen belangstellen in' een feuilleton of gemengde berichten in een courant, maar ook in een Tweede Kamer verslag. Hoewel van huis uit Jongens meer opge leid worden tot het verkrijgen van meerdere sociale en maatschappelijke kennis, dienen de vrouwen daarvoor ook meerderfe belang! stelling te toonen. Zoo dienen de trouwen, en zulks gebeurt thans ook, meer belangstel ling te toonen in het „Woningvraagstuk", dat toch zoo nauw samenhangt met het huis houdelijk leven. Het zou voorts aanbeveling verdienen, gaat spr. voort, waar wij zoo sukkelen met de meiden, dat- wij het ons zelf eenvoudiger maken. Waarom zou het niet mogelijk zijn, dat wij, die allen gas hebben van de ge meente, naast die gasleiding ook een warm waterleiding hadden. Dit zou voor de huis" moeders van groot nut zijn en tevens een oplossing wezen voor het dienstboden-vraag stuk. Het afwasschen is een vervelende ge schiedenis, maar bij stroomend heet water zou dat heel wat gemakkelijker zijn. In Ame rika hebben groote steden het al en enkele steden in Europa hebben dit voorbeeld al gevolgd. Bij eene dergelijke installatie zou den ook practièche waschinrichtingen ge maakt kunnen worden. Men moet nu niet de waschinrichting in Amsterdam op het oog hebben, maar waar in de meeste steden een gasfabriek is, waar veel warmte verloren moet gaan, zou het dan niet mogelijk zijn om die warmte te benutten voor het beoogde doel? Waar bij de gasfabrieken badgelegenheden gemaakt worden, kunnen dan toch ook wel waschgelegenheden gemaakt worden. Door samenwerking der huisvrouwen en door de organisatie kan men veel bereiken, want wanneer we willen, hebben we veel te zeggen in de gemeentehuishouding. De vrouwen dienen voorts verstand te hebben van het geldwezen en in bet bijzon der in het belastingwezen. Nu is het geen wonder, dat een vrouw geen belastingpapier kan invullen, want de mannen heben het zoo ingericht, dat het voor niemand te begrij pen is. Dat het huiswerk voorheen het geliefdste werk was, moge wel blijken, dat in eene huishouding dochter en dienstbode tot één gezin behoorde. In den teg'énwoordigen tijd is er een zekere soort miskenning voor den huiselijken arbeid; Dat moet niet. Men moet zelfs jongeren en kinderen gewennen dien gedanen arbeid te ontzien, waarom op de huisvrouw de taak rust het jonge goed in goede banen te leiden en rekening te houden met de bezwaren, §an den arbeid verbonden. Op geestige wijze geeft spr. de verdeeling van den huisarbeid in een gezin aan, waarbij op glasheldere wijze aangetoond wordt, dat meisjes en jongens practiscb kunnen mede werken om de lasten hunner moeder te ver lichten, terwijl verder nog in gemeenschap pelijk belang het nut der huisvrouwenver- eeniging uiteengezet werd. Mej. Groot hiermede haar rede geëindigd hebbende, ontving een algemeen en hartelijk ^P'PIbus De presidente, die hierna gelegenheid gaf bot het stellen van vragen, waarvan door Mevr. Coltof geberuik werd gemaakt, sloot hierna de vergadering met een hartelijk woord van dank aan spreekster en met eoïi woord van opwekking tot de aanwezige da mes om als lid tot de vereeniging toe te treden. De Heldersche Meubeltransportonderneming van JB, HARJER ZN., 49, DEN HELDER, heeft irr de meeste plaatsen van ons land haar vaste expediteurs, Hierdoor zijt ge verzekerd van tijdige, welwillende en vakkundige hulp, zoowel binnen als buiten de stad. Vele getuigschriften ter Inzage. Overtuigt U van de soliditeit van ons materiaal. LUCHTVAART. Vliegtocht naar Java. In de route van den vliegtocht naar Java, te ondernemen door luitenant ter zee le kl. F. J. Bakker en le luitenant-vlieger P. M. van Wulfften Palthe, is deze wijziging ge bracht, dat in dë plaats van Brest, Marseille en Alexandrette zullen worden aangedaan: Plymouth, Hourtin Berre (Frankrijk) en Cyprria. De oefeningen vhn de belde vliegers in. Felixtowe hebben geregeld voortgang en zijn reeds een vergevorderd stadium inge treden. Hun instructeur in Felixtowe is ma joor Moon, die vroeger met een vliegboot een bezoek heeft gebracht aan het vliegkamp te Schellingwoude en aldaar verschillende passagierstochten maakte. Naar d© „Tel." verneemt, zal een nieuw Fokker verkeersvliegtuig, waarmede de heer Fokker Woensdag oen eerste proef vlucht maakte, door de Nederlandsclie VIiegtu igen f abriek „Fokker" tot beschik king gesteld Worden aan lult, teï zee le klasse K. W. F. M. Doorman, die hiermee de tocht haar Indië zal maken, Rome—Tokio. Twee Italiaansche vliegtuigen, die deel namen aan de vlucht RomeTokio, zijn bij Aleppo door Arabieren met machinegeweer vuur neergeschoten. De Arabieren hebben de toestellen gehouden, doch de vliegers toe gestaan- om over Konstantinopel naar hun land terug te keeren. Een van de vliegers was tijdens den geheelen oorlog aan het front geweest zonder ooit gedeerd te zijn. Het luchtverkeer tusschen Engeland en Holland. Op een vergadering van de Kamer van Koophandel te Leeds heeft Blackburn, de bouwer van de bekende Blackburn-Kanga roo-vliegtuigen en directeur Van do North Sea Aerial Transport Co., gesproken over het luchtverkeer tusschen Engeland en-het vasteland. Blackburn verklaarde o.m. niet te geloo- ven, dat de oommercieele aviatiek door regeeringshulp tot ontwikkeling kan worden gebracht; wat men echter behoeft, is gezonde steun van "den handel. Hij meende, dat er in Yorkshire genoeg zakenhuizen waren, die een Noordzee-luohtdienst zouden kunnen steunen, en zou natuurlijk gaarne weten of die meening gegrond was. Over de vluchten kort geleden naar Hol land ondernomen, zei Blackburn, dat toen hooge vrachten hadden bedongen moeten worden, aangezien er gebruik was gemaakt van 'n oorlögsyliegtuig en men ook nog met bijzondere moeilijkheden had te kampen gehad. Van Leeds naar Amsterdam was de vrachtprijs gemiddeld 2 tot 8 sh. per pond (lib.); de route was 900 mijl lang, daar de vlieger verplicht was eerst geheel over het douane-vliegveld te Lympne bij Folkestone te vliegen. De kosten gouden echter de helft minder hebben kunnen bedragen, als men een directe vlucht dwars over de Noordzee had kunnen maken, wat een afstand betee- kent van 400 mijl. De lading bij elke vlucht vervoerd vertegenwoordigde een gewicht van 1600 lbs; een handelsvliegtuig zou echter in staat zijn geweest twee of driemaal dat gewicht te vervoeren. GEMENGD NIEUWS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de studie van onzen blinden plaatsgenoot, den heer Sjoerd Bomhoff, aan de Opleidings school voor Radiotelegrafisten, Van Hogen- dorpstraat 37, Helder, goede vorderingen maakt. Degenen, die destijds steun verleend heb ben voor bovengenoemd doel, en deze bijzon dere wyzo van opleiding wenschen gade te slaan, worden uitgenoodigd (uitsluitend des Maandags tusschen 2 en 3 uur) tot een be zoek aan bovengenoemde school. Een foto van den beer Bomhoff, zittend aan het draadloos ontvangtoestel, is heden geétaleerd bij den-heer Chef Kreuger, Ko ningstraat, Helder. 3e Opvoering van „De Distel". „Schager Courant", 2 Maart: Zelden hebben wij zoo onverdeeld genoten als Zondagavond bij „de Wilsons". Het is een vlot, door Fabricius vertaald blijspel, pas gemaakt aan West-Friesche toestanden en in West-Friesch dialect wordt het weergege ven. Het is zoo volkomen uit het leven ge grepen, dat alles echt lijkt, en het spel, dat van allen zonder uitzondering uitmuntend is, brengt ons de werkelijkheid in al zijn aantrekkelijkheid nog meer nabijHet succes was dan ook uitbundig. Tèlkens, zelfs .eenige malen- bij open doek, zijn de spelers teruggeroepen en aan bet eind werd het zelfs een warme ovatie 1 Waardeloos. Uit Hoogezand wordt gemeld, dat een landbouwer die verhuizen ging en een grooten voorraad gezouten boonen en kool voor eigen rekening had ingezet, de ge- heele partij, voor een waarde van 7000, in een sloot heeft geworpen. De inmaakvaten werden meegenomen. Valsche telegrafische postwissels. Er werden in den loop van December en Januari 1.1. reeksen van telegrafische post wissels geïnd, die achteraf valsch bleken te zijn, onregelmatigheden, waardoor de Staat voor niet minder dan pl.m. 5000 benadeeld werd. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel, maar door een scherpzinnig onder zoek, door het toeval begunstigd, slaagde de heer E. Th. Joosfcen, inspecteur van politie, er half Januari in, de daders te arresteeren. Hoofddaders bleken te zijn een 24-jarig telegrafist en een 22-jarig leerling-telegra fist. Zij* verschaften zich telegram-formulieren en lieten die door een 26-jarigen ontslagen telegrafist invullen met naam en adres van personen, aan wie telegrafisch een bedrag van 500 moest worden uitbetaald. In veel van die gevallen hadden zij andere personen overgehaald, hun naam bij het invullen der telegrafische postwissels te leenen en legiti matiepapieren af te staan, welke bij de inning der postwissels konden vertoond worden. Na de invulling lieten de hoofddaders de formulieren in een mandje in de seinzaal van het telegraafkantoor te Amsterdam neer leggen, teneinde den inhoud door den met dat werk belasten ambtenaar te laten over seinen naar de plaats van bestemming, waar de telegrafische postwissels moesten worden uitbetaald. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam behandelde Dinsdag een reekb van zaken, met deze onregelmatigheden verband houdende. Allereerst stond bij verstek terecht een jongeman, reiziger van beroep, die te Amers foort en ^e Utrecht twee valsche telegrafi sche postwissels inde, welke op naam ston den van een persoon, wiens geboorte-extract dé <aders in hun beat hadden weten te krijgen. Beklaagde had in de instructie be kend. Het O.M. achtte bewezen, dat beklaagde zich schuldig heelt gemaakt aan oplichting, tweemaal gepleegd, en aan valschheid in ge schrifte. Beklaagde heeft een ongunstig ver- ledeq; in 1918 werd hij wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, welke straf bij wijze van gratie verminderd werd tot vier maanden. Spreker eischte thans drie jaren gevangenisstraf met bevel tot ge vangenneming. Vervolgens had zidh te verantwoorden de 26-jarige kantoorbediende, die vroeger als telegrafist werkzaam was, doch ontslagen werd, nadat hij in Maart 1919 tot zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld wegens het als ambtenaar zioh laten omkoopeir. Hem is ten laste gelegd heling, tweemaal gepleegd, en valschheid in geschrifte, in een authen tieke akte, tweemaal gepleegd, Beklaagde bekende. Hij kwam met den 24-jarigen telegrafist in aanraking, die hem overhaalde de formulieren in te vullen, waarmee hij op de hoogte was, wijl hij vroe ger telegrunf-ambtenaar was geweest. Hij was, zewe hij, voor de verleiding bezweken, omdat bij zoüder betrekking was. Het O. M. noemde het feit, dat beklaagde heeft gepleegd, zeer ernstig. Het opmaken van telegrafische postwissels ls zeer beden kelijk, vooral als alt herhaaldelijk geschiedt Het neeft eenige moeite- gekost achter do toedracht van deze zaak te komen, maar dank zij het scherpzinnig onderzoek der politie en het toeval is de zaak tot klaarheid ge bracht. Zoo dikwijls als de daders telegrafi sche postwissels tot een bedrag van ƒ500 aanboden, is het gelukt ze uitbetaald te krij gen. Eens toen zij een telegrafischen post wissel ten bedrage van 3000 trachten geïnd te krijgen, mislukte de poging, omdat tegen woordig geen telegrafische postwissels tot een hooger bedrag dan 500 worden uitbe taald'. Spreker eischte tegen dezen beklaagde twee jaar en drie maanden gevangenisstraf De verdediger pleitte clementie; hij voerde aan, dat beklaagde herhaaldelijk weerstand geboden heeft aan den op hem uitgeoefen- den aandrang; onder den invloed van ster ken drank is hij tenslotte voor de verleiding bezweken. Daarna verscheen de 22-jarige leerling telegrafist, beklaagd van valschheid in ge schrifte, oplichting en heling (het aannemen van 410 uit de opbrengst van het misdrijf). Het O. M. wees er op, dat beklaagde alle phasen van het geding heeft meegemaakt, niet op een, maar op'versohillende tijdstip pen, niet in een plaats, doch in verschillende plaatsen. Spreker wijst op het verdriet, dat beklaagde zijn ouders heeft aangedaan door zijn slecht gedrag. Eisch: twee jaar gevan genisstraf. De verdediger betoogde, dat beklaagde zich wel formeel aan vier feiten, maar in dezen zich slechts aan één voortgezette handeling heeft schuldig gemaakt. Beklaagde heeft zich sedert zijn schooltijd vijf jaar lang in zijn betrekkingen op een klein salaris eerlijk ge dragen. Zijn komst in Amsterdam is voor hem verderfelijk geweest. Hij verzocht een. clemente straf. De 26-jarige telegrafist, die zich daarna te verantwoorden had en eveneens bekende, hoorde twee jaren gevangenisstraf tegen zich eischen. Tenslotte stonden achtereenvolgens terecht drie jongelieden, die resp. 280, 180 en 300 hadden aangenomen uit de opbrengst van het misdrijf. De wissels werden op hun namen geïnd en zij hadden legitimatiepapieren voor het innen afgestaan: een bewijs van Nederlanderschap en geboortebewijzen. Het O. M. eischte tegen twee beklaagden acht maanden en tegen een, die vroeger reeds veroordeeld werd en verstek liet gaan, een jaar gevangenisstraf met last tot ge vangenneming. De verdediger verzocht voor zijn cliënt, die voor de verleiding bezweek, maar die door zijn ouders en patroon als een goeden jongen gekensehetst -wordt, 'voorwaardelijke verooirdeeiing. Uitspraak in alle zaken op 27 April a.s. INGEZONDEN. Helder, 12 April 1920. M. de R. Ondergeteekende wenscht naar aanleiding van het ingezopden stukje van den heer Zits van j.1. Donderdag even iets recht te zetten. Bij voorbaat mijn dank. Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar weL Geachte lezers, de 4ieeren Zits en Heerman kunnen het niet nalaten door verdachtma king, leugen of beleediging van hun tegen partij zichzelf zien te redden. Zits zegt (en dat heeft hij van Heeman) in zijn laatste stukje, dat Ondergeteekende het Gerechtsgebouw uit is gestuurd. Dit, geachte lezers, is een grove leugen. Gij kunt hier weer aan zien, hoe weinig betrouwbaar deze heeren zijn. Ondergeteekende heeft er bij den Kanton rechter op aangedrongen, dat Heeman het bewijs zou leveren, dat Vlam niet om 7 uur op zijn werk is geweest. Maar dat, lezers, dat kan Heeman niet. Heeman houdt er rare manieren'op na als Heeman een paar man aan laat nemen en hij geeft de boodschap mede, dat de tijd van beginnen nog niet vast staat, als er dan om 9 uur begonnen moet gorden en alle men Bchen zijn present (ook Vlam), dan zetrt hi niets, maar vyf dagen later dan vraagt hi alleen maar aan Vlam: waar ben ie geweest De anderen daar zegt hij niets tegen en die krygen hun volle loon, hoewel zij ook niet om 7 uur present waren. Maar, lezers, Heeman heeft meer van die grapjes achter den rug krijgt ïïfmi nier zijn werk voor een koopje gedaan. HIJ ™arenrï„u1Ikf1ren.k0mt j Een lflar of wat terug (den juisten datum weet ik niet) krijgt HeemlS een schuit korte "turf aan, loopt naar een kroeg en ontdekt daar een werkman, die dronken is, neemt dien man aan om den vol. genden dag die schuit te lossen, 's MorgeyB is hij niet aanwezig, doordat hij zijn roes not? niet heeft uitgeslapen. Heeman- haalt dien man van huis, natuurlijk nog niet nuchter en zet hem aan liet werk. 's Middags om half twee mag de man de werf niet op, om dat hij onder den invloed is van sterken drank. Wat heeft Heeman ook met dien man gedaan; hij heeft hem niet betaald, omdat hij dronken was. Hij mocht wel dronken bij Heeman werken, maar als het op betalen komt, dan deug Je bij Heeman niet. Op di® manier, lezers, wordt Heeman de baas van een arbeider zijn centen. En als Heeman dan vrijgesproken wordt wegens gebrek aan bewijs, dan durft Zit# nog te spreken van schitterende overwinnaar Nou, mijnheer Zits, ik geloof, dat dit nu toch niet zoo schitterend voor u beiden ls. Gfy meneer Zits, doet niets dan leugen en laster publiceeren en Heeman loopt met het geld van twee arbeiders in zijn zak. E. JANSEN, Secretaris Centrplen Bond van Transportarbeiders, afd. Helder, Gasstraat B. S Mijn dank, geachte Redactie, voor het toezenden aan mij, alvorens het te plaatse® van bovenstaand artikel. Het vorig jaar heb ik al gepulhlioeorj dat ik mij geen party ste de in de annhafr gige kwestie; mijn sckrijvon bedoelde al. leen het brutaal on onbekookt optreden vah het Bureau voor Arbeidsrecht, vert©. genwoordlgd door B. Zondervan, te publi ceeren. Zóó gaat my ook het bovenstaand schrijven langs myn koude kleeren on wel om deze redenen: ik kan over hetgeen Jansen schrijft niet oordoclen, en wenaoh dit ook niet te doen, dat gaat Heeman aanll Het beste is, geachte Red., dat u de beslis- sing' der kantonrechter maar in uw blad opneemt, dan kan de aandachtige lezer zelf oordeelen, mlta men in oogenschowr - neemt: wie beschuldigd, moet ook be- w ij z e ft. Beslissing. (Afschrift). Ar ie1 Vlam, los werkman te Helder, eischer krachtens ingediend request ter Griffie 21 Oct. 1919, kosteloos procedure ten bewijze van onvermogen afgegeven door de Burgemeester der gemeente Hel der, d.d. 16 Oct. 1919, verleend hy gemach tigd o tegen: H. Heeman, gedaagde verklaart in per soon. De kantonrechter wyst het navolgende vonnis. Wy, kantonrechter te Helder, gezien te voren aangeboden request etc., gelet op het intelectolre vonnis dd. 8 Januari 1920, ge hoord partyen: Overwegende wat de feiten uangaat: dat wy den eischer hebben toegelaten., in plaats voor zooveel noodig door getui gen zyn positie te bewyzen; dat deze bewijslevering hebben bepaald ter onze terechtzitting, dienende 14 Maart 1920: dat alsdien deze bewyslevering heeft plaats gehad etc. 'Overwegende dat gedaagde blfjft ontktsr nen dat eischer volgens de afspraak op dm opgegeven tijd aanwezig was. In rechten: Overwegende dat het getuigenverhoor niet heeft uitgewezen dat de positie van eischer in waarheid zyn bewezen en ons het tegendeel wil voorkomen althans, dat eischer niet aanwezig was ter plaatse en den tyd volgens onderlinge afspraak be paald, dat met name niemand der dood eischer opgegeven" getuigen constateeren. kon, dat eischer aanwezig was ter plaatse' en den tyd volgens de afspraak bepaald en hem derhalve zyne vordering dient te wor den ontzegd. Gezien de betrekkeiyke wetsartikelen. Rechtdoende in naam der Koningin. Ontzeggen den eischer zyne vordering en verwijzen eischer in de kosten van het geding. Aldus gewézen en uitgesproken ter openbare civiele terechtzitting van het Kantongerecht te Helder op Donderdag 18 Maart 1920, door Mr. J. Sikkinga in tegen woordigheid van een Griffier. (get.) J. Sikkinga. (get.XEsaurs, - *V"vtend R. ZIT& (vet gedrukte is van my. f j P.S. Heeman houdt vol da. sen ziob heeft moeten verwyderen. Onder de getuigen b.g. behoorde Jans®- Het is natuurlijk te bégrijpen, dat 1^' sen razend is. Zyn betrekking door dtf6" schuld verloren en een strop op denl"0^ toe. Voortaan een weinig voorzichtig® ik Jansen willen toeroepen!! Z.l UIT DEN OMTREK. Wieringen. Op de 1.1. Woensdag gehouden stieren keuring vanwege de Prov. Bond van veefokvereenigingen' waren aangevoerd - jarige en 6 1-jarige stieren, te zamep stuks. Goedgekeurd werden twee twee-}811* ge stieren en wel „Hans 7" van den keer M. S. Bakker en „Frans 22" van de Stier®*'-! vereen. West-Wieringen, afgekeurd een- dn (l.ft f) ^Animwiirrn ci4 ïniian trrnwlATl 4 W 9 -lu-uiuer, „uer van den neer Koorn, „George" van den heer N. K Vries en „Max" van den heer S. S. Klein- Afgekeurd werden er tyree. je 1 'e keuringscommissie bestond uit heeren p. Schenk te Wieringerwaard on Post te Binnenwyzend. Callantsoog. Evenals het vorige jaar heeft het Nu departement alhier met zyn bibüoth veel succes gehad in het afgeloopen J seizoen. Van 22 November 1919 tot 19 Vfj", 1920 heeft wekelijiksche uitreiking van ken plaats gehad. ,Het totaal aantal bedroeg 122, waarvan 83 voor het m» seizoen of langer. Totaal zyn uitgog' 1073 boeken, dus gemiddeld 60 boeken week. De bibliotheek sloot dit jaar me* lozors Op het werk te Groote Keeten had derdagmiddag een ongeluk plaats. 1*op beider J. B. kreeg een zwaren' ste® beide handen, waardoor ernstige vb 1 ''V wonden ontstonden. Dr. Oudendal het eerste verband aan, waarna J- der per rytuig naar zyn woning weru voerd. Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2