T MISS 1MI0EN AL RASJII Tweede Blad. VAN ZATERDAG 17 APRIL 1920. HET "80CIALI9ATIE-BAPP0BT D E B 61 Di A. P. Het reeds eenlgen tfld verwachte rapport over de Socialisatie van de Soc. Dem. Arbei ders Party, die daartoe een speciale Com missie onder Voorzitterschap van den heer Wibaut benoemde, is thans verschenen. Het beslaat eenige bijbladen van het dagblad „Het Volk" en is uiteraard een stuk lectuur, dat, trots alle aansporingen wel door weinig arbeiders-partijgenooten geheel gelezen, iaat staan bestudeerd zal worden. FEUILLETON. pryzen worden geleverd, doch dat de ver strekking tegen deze prijzen wordt beperkt tot levering op de rantsoenen voor de groe pen AenC, De levering op de rantsoenen voor Groep B (zie boven) zal geschieden tegen een ver hoogden prys, n.L met 2.per eenheid. vele gezinnen weer meer het hoofd op; ver sterkende middelen ontbreken daar en zon der die middelen ls bestrijding onmogeiyk. Op dat gebied kan en moet meer gedaan worden, maar ook op het gebied van de woning is ln veel gevallen langdurige steun noodig. In de maand Maart werd de leeszaal be zocht door 1410 mannen en 128 vrouwen, totaal 1644 personen. Het zal in den Partij-Boekhandel en Uit geverszaak „Ontwikkeling" verkrijgbaar zijn voor 9.50 en dan in boekvorm denkelijk wat gemakkelijker lezen dan zooals het nu wordt voorgezet. Mede hierom, denken wij, had een der Secretarissen, de heer Ankersmit, de geluk kige gedachte, vast in het Populair Weten schappelijk Bijvoegsel van „Het Volk" een kortere toelichting te beginnen, die nu aan velen in beknopten vorm zal duideiyk trach ten te maken, wat er al zoo in het lijvige rapport staat. Het is intusschen, dat moet direct erkend, een goed stuk werk, wat hier geleverd is en de waarde daarvan zal ook door den tegen stander van Socialisatie niet kunnen worden ontkend. Men kan het met de 8. D.AP. en haar streven eens zijn of niet, de waardeering voor haar arbeid zal men moeilijk aan haar kunnen onthouden. En de poging, om van wat tot nu toe een vage leuze was, te maken een punt van prac- tisch werk, zal, daar zijn wij van verzekerd, in grooten kring eerbied moeten afdwingen. Wie herinnert zich niet, op de vroegere propaganda-vergaderingen, de goedkoope aardigheden, om aan een socialistLschen •preker te vragen, hoe het er in hun toe komststaat wel zal Uitzien? Natuurlijk moest zelfs de meest weten- •chappelyke geest daarop het antwoord schuldig blijven of zich er met een grap af maken. Want, zooals de Duitsche theoreticus Kautsky het aanhoudend en o. m. in zijn toe lichting op het Erfurter Program heeft ge zegd, de S. D. A. P. is geen partij van dwee- pers en droomers, die fata morgana voor oogen hebben, zooals in vroeger tijden reeds een Thomas More een Utopia; maar haar leer steunt op een wetensehappelijken bodem, die methodisch en haast onafwendbaar de ontwikkeling der huidige maatschappij tot een socialistische bedrijfsgemeenschap heeft aangetoond. Natuurlijk, men moet ook geloof hebben aan veel, wat ook anders kan loopen dan voorspeld en wat zich tot nu toe nog niet scherp afteekent. Maar in geen geval stelde het Weten schappelijk Socialisme zich voor een toe komststaat óp te bouwen, maar slechts de voorwaarden tot hare komst reeds in deze maatschappij te bevorderen. Practische politici, o. a. de heer Troelstra, hebben echter het gebrek aan een bepaald systeem reeds lang gevoeld. Zij wezen daarbij op vroegere omwentelingen en speciaal die der liberale bourgeoisie, die, toen zij aan het roer kwam, haar maatschappelijk en politiek systeem gereed hadden. Het verschil, (en dit is een nadeelig ver schil) is echter, dat de omwenteling, die onder den drang der arbeidersklasse zal moeten plaats vinden, een toenemend gebrek aan geschoolde en intellectueele krachten heeft, terwijl de vroegere revoluties juist aan de in dit opzicht best gefortuneerden de overwinning brachten. Maar de heer Troelstra heeft in 1907 op het Internationaal Congres te Stuttgart een voorstel gedaan, om eene Commissie te be noemen, die een dergelijk systeem voor de S.D.A.P. zou opstellen. Het werd echter na bestrijding van Jaurès «m anderen verworpen. Troelstra sprak toen 0. a.: „Het oogenblik is gekomen, dat vrij met ons eigen systeem voor den dag komen. Toen de bourgeoisie zoo ver was als wij thans, behoefde zij op da vraag naar haar systeem het antwoord niet schuldig te bUjven. Wij moeten aanwijzen, hoe wij den burgerlijken staat in de socialistische maatschappij willen omzetten." Jaurès bepleitte eohter uitstek want, zoo sprak deze; /Er is een oogenblik, waarop het bur gerlijk radicalisme niet verder kan. Dan moeten wy aantoonen, welke onze eigen organisatie-vormen zijn, die leiden naar het socialisme." Intusschen heeft men in ons land daarop kuimen wachten en den tijd gehad. In Duitschland stond de S. D. A. P. geheel on verwacht en onvoorbereid en dat in een tijd, dat er alleen nog armoede en ontbering te soclallseeren was. Dat er daar, evenmin als ln Rusland Iets van terecht gekomen ls, ls niet te verwon deren, maar, en dit mag den tegenstanders van het stelsel gezegd zijn, dat pielt niet tegen de socialisatie maar alleen tegen het tijdstip en de omstandigheden, waarin en waaronder een dergelijk experiment op de maatschappij werd toegepast. Laat ons dus direct met groote Instem ming aanhalen, hetgeen de heer Ankersmit aan het slot van zyn artikel 'bovengenoemd zegt: Hét is om dit komplex van redenen, dat het rapport met nadruk voorop stelt dat de socialisatie geleidelijk zal zijn of niet zal zijn en dat de arbeidersklasse zich van deze waarheid ten volle zal moeten doordringen en*er alle konsekwenties van zal moeten trekken, er hare geheele po litiek op zal moeten inrichten, wil zij de socialisatie, voor zoover zij reeds een rijpe vrucht is, kunnen binnenhalen en niet haar hoogste wenschen in verwarring en ellende zien. ondergaan. Dit zyn nuchtere en wyze woorden en wij zullen in de verdere bespreking van het belangrijke rapport kunnen constateeren, dat de geest der Commissie die het ont wierp, vrywel dezelfde was. Al zullen er dan wel enkele nuances zyn geweest. Er blijkt uit, dat indien een onderwerp onttrokken aan de propaganda in den kring van wetenschappelijk onderzoek komt, vele en velerlei meeningen ten slotte heel anders gaan klinken. Helder, 15/4 '20. A door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. O 15) HOOFDSTUK IL Een dolende dame. Nog laat in den avond ging Papa de ronde doen, om te zien of alles nog veilig was. Na een half uur kwain hy terug, gedragen door Miksi en een anderen dienaar, en niet meer in staat om te loopen. Arjamand had uit speelschheid haar achterbeen uitgeslagen, en met haar kleinen, vinnigen hoef l apas knie buiten gevecht gesteld. Het was wel niet ernstig, maar hij zou toch zeker geurende een dag of twee niet in staat zijn tot het be stijgen van bergpaden^Daarmee wa^ dus net plan om over Moesjat te reizen, vervallen; hy besloot, dat wij allen den veiligen weg naar Kochma zouden nemen, en bracht den overigen avond door met mij, tot zyn eigen voldoening, te bewyzen, dat Mr. Kent Evelyn den directen weg zou laten gaan, wolkbreuk of geen wolkbreuk. „En als zij in Kochma moeten wachten, ls het nog niet erg," meende hij. „Ik heb je al dikwijls verteld, wat eeu de vriend het oude dorpshoofd daar va" me lt PLAATSELIJK NIEUWS. Donderdag slaagde te Haarlem voor de Rijkskweekschool voor onderwijzers al daar onze plaatsgenoot L. de Snayer. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Dins dag, 20 April, des avonds acht uur, ter af handeling van de in de vorige vergadering verdaagde agenda. Adres inzake Salarisregeling. Aan, den Gemeenteraad is het onderstaand adres verzonden: De besturen van: de afdeeling Helder van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Ne derland, de onderafdeehng Helder van de afdee ling Noord-Holland van den Nederlandsdhen Bond van Gemeente-ambtenaren, de afdeeling Helder van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel- in Nederland, de afdeeling Helder van den Algemeenen Bond van Gemeentepersoneel in Nederland, de afdeeling Helder van den R.-K. Bond „St. Paulus", veroorloven zich het navolgende onder uw welwillende aandacht te brengen. Uw besluit van den 14den April j.1. heeft in breede kringen van het gemeenteperso neel groote teleurstelling en ontstemming gewekt. En dit niet omdat de betrokkenen de oogen sluiten voor de (belangrijke verbe teringen, welke vooral sedert den laatsten tyd, in de regeling hunner rechtspositie zijn aangebracht, evenmin omdat zij niet erkentelyk zouden zijn voor uw in dezelfde, zooeven genoemde, vergadering genomen besluit, krachtens hetwelk op 21-jarigen leeftyd een minimumloon van 29.per week wordt gewaarborgd, maar hun teleur stelling en ontstemming spruiten alleen voort uit de omstandigheid dat voor het oogenblik in de behoeften van het per soneel niet is voorzien. Zeker, de opdracht van uw vergadering is duidelijk en voor geen tweeledigen uitleg vatbaar, totstand koming n.1. eener nieuwe salarisregeling binnen een maand, maar in de kringen van het gemeentepersoneel wordt de ernstige vrees gekoesterd, dat indien door Burge meester en Wethouders aan uw opdracht kan worden voldaan, de voorstellen zeker door hun overhaaste totstandkoming aan doorwrochtheid zullen inboeten, wat zy aan spoed bedoelen te vergoeden. Juist doordat uit ons midden vertrouwens mannen zyn aangewezen om in de Commis- Dien nacht had ik een droom. Ik dioomde, dat ik midden in het Ardost-gebergte stond; om my heen was een dikke mist, en uit dien mist kwamen stemmen tot my, die in een droevig koor, om hulp, hulp, hulp riepen. Ik kon geen woorden onderscheiden, maar de klanken waren een hartverscheurende smeek bede. Toen spleet het mistgordijn een weinig vaneen, en ver, heel ver zag ik Evelyn. Zy stond rechtop, in het wit gekleed, en toen ik naar haar keek, begon een zwarte band, een schaduwvlek, zich langzaam over haar uit te breiden, van haar linkerschouder neer naar haar rechtervoet Zy scheen het niet te merken, maar naarmate de vlek donkerder werd, namen de jammerklachten toe, en plot seling hoorde ik een zachte stem dicht bij mijn oor. Het was de stem van myn stief moeder. „Rathia!" smeekte zij, „wisch de vlek weg jy kan hetl Het zal haar het hart breken, wanneer zy die ziet en ik ben toch niet slecht voor je geweest, Kathia. Toen strekte ik myn hand uit, en zoodra ik de vlek aanraakte, verbleekte zy. Ik wilde haar o, zoo graag wegwisschen, maar telkens wanneer ik den arm wilde uitstrekken, werd hij gegrepen en tegengehouden door iets onzichtbaars; toen kon ik onderscheiden wat de stemmen zeiden, de stemmen van vrou wen en kinderen, die allen smeekten: „Khanouml In Mart Maria naam. Om uws moeders wil, in naam van deD god van barm hartigheid! Y' Sliwa 'Isa, de dood, en erger dan de dood, over ons allenl En wij zyn zoo- velen! Rathia, dochter van het Engelsche en het Abassidenvolk, behoort één te lijden of velen?" „Ra - myn kind J0 zuster! "iep de i-.wuj aan myn oor. Khanoum, in Isa's naam!" jammerde het sies voor het georganiseerd overleg zitting te nemen, is het ons thans, meer dan ooit te voren, duidelijk geworden, hoe uw doelma tige, weldoordachte reorganisatie van de zoo ingewikkelde regelingen als die betreffende de salarissen zijn, geruimen tijd van voor bereiding vordert. En ook alleen daarom en om geen andere reden hebben onze afge vaardigden van de Commissies van Overleg aan het door Uwen Raad gewraakte voorstel van Burgemeester en Wethouders medege werkt. De ernstige overtuiging, dat alleen door het verleenen van een voorschot in de onmlddeliyke behoeften van het per soneel kan worden voorzien en een compen satie voor den allengs ontstanen belangrijken achterstand kan worden verkregen, is voor hen de aanleiding geweest om van uw af wachten op de salarisvoorstellen af te zien. Wy meenen dan ook op deze plaats niet de opmerking te mogen weerhouden, dat door Uw besluit, afgezien van andere bedenkin gen, een mindere waardeering van het door U zeiven ln het leven geroepen Instituut van het georganiseerd overleg wordt gezien. De erkenning moge hieraan^ worden toegevoegd, dat ook naar ons inzien een letterlyke toepassing van het voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot niet gemotiveerde be slissingen zou leiden. Maar gelijk by menige andere uitlegging van wettelijke voorschrif ten, zouden het gezond verstand en het bil- lykheidsgevoel hier goede wegwyzers kun nen zyn, niet minder trouwens, gelijk in Uw midden zeer terecht is opgemerkt, het ge organiseerd overleg zelf. En zelfs al wordt deze zienswyze niet door Uwe ver gadering onderschreven, dan'nog ware het voorstel door amendeering wel te verbeteren geweest. Een proeve daarvan moge hier onder volgen. Op grond van bovenstaande beschouwin gen verzoeken wy U dan ook beleefd doch dringend op Uw eens genomen besluit terug te komen en alsnog te besluiten het voorstel van Burgemeester en Wethouders, afgedrukt onder no. 42 der Bijlage tot het Raadsverslag over 1920, aan te nemen, met dien verstande, dat de conclusie onder le. genoemd worde gelezen als volgt: le. a. om aan elk lid van het personeel in dienst der gemeente Helder, wiens mini mum salaris krachtens de geldende salaris- verordening ls bepaald op ten minste 24 per week of 1200 per Jaar, en dat zyn hoofdbestaan in gemeentedienst deze dienst te verstaan ln den meest ruimen zin des woords vindt, met uitzondering van het onderwijzend personeel, een voorschot op de in voorbereiding zijnde salarisherziening te verleenen van 5.per week, gerekend met ingang van 1 October 1919; b. de onder a. genoemde regeling op ge lijke wyze van toepassing te verklaren op hen, wier salaris minder bedraagt dan ƒ24 per week of 1200 per jaar, met dien ver stande dat het voorschot zal bedragen even zooveel maal 20 cent per week als het week loon aantal guldens bedraagt, het jaarloon te herleiden tot weekloon door deeling door 50. De Besturen voornoemd, Voorzitter, T. KEMP. Secretaris, A. DOKTER. Voorzitter, J. KAMMAN. Secretaris, N. ARKEMA. Voorzitter, D. A. v. d. WEDDEN. Secretaris, P. KRAMER. Voorzitter, O. A. VAN KALKEN. Secretaris, A A, BURGERS. Voorzitter, J. J. SNEL. Secretaris, O. TRAP. Helder, 10 April 1Ö20. Distributie-regeling voor huisbrand 1020/1021. Groepsindeeling. De navolgende groepen worden onderscheiden: Groep A. Woningen van particuliere per sonen, met uitzondering van centraal ver warmde woningen. Groep B. Groote magazijnen, winkels, hö- tels, pensions, restaurants en cafó's, gebou wen voor publieke vermakelijkheden, parti culiere kantoren, centraal verwarmde parti culiere woningen, fabriekslocaliteiten, ate liers, werkplaatsen en plantenkassen met stookgelegenheid. Groep O. Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, Rijks-, Gemeente- en Provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len, apotheken, behandelingskamers en wachtkamers van geneesheeren en tand artsen. In verband met de gepubliceerde prijzen der brandstoffen, moge de aandacht er op worden gevestigd, dat in tegenstelling met hetgeen in het vorig distributiejaar heeft gegolden de huisbrand niet meer aan alle verbruikers op de basis van deze Ingezonden mededeeling. Ondergeteekende verlangt gratis en franco toszending der proefnummers Fransch, Duitsch, Engelsch, Nederlandsche Taal en Rekenen, Boekhouden en Algebra en Meetkundig Rekenen. Prys per maand f 0.60. Naam koor. „Wat kan ik doen?" riep ik wanhopig uit. Een arm werd zichtbaar in den nevel. Het was een bloote, ivoorkleurige vrouwenarm, met een fyngevorxude hand. Aan don pink glansde een groote turkoois van Mekka. De arm strekte zich naar de vlek. Badend in een yskoud zweet werd ik wakker. Huiverend stond ik op, wikkelde mij in een bontmantel on sloop de tent uit. By het schijnsel van de nachtlamp zag ik Sulti ln diepen slaap liggen; de schildwach ten aan den uitgang namen geen byzondere notitie van myn weggaan, behalve dat zij groetten. En buitengekomen, in de kille duisternis hoorde ik de smeekbeden mij nog in de ooren klinken uit het noordwesten kwa men zy, van Kharlis. Wanneer wy buiten kampeeren, is het Miksi's gewoonte 's nachts verscheidene ma len de ronde te doen. Ik wachtte dus onder een boom tot hij langs kwam, iederen schild wacht scherp opnemend, onder den arm zijn musket, een wapen dat reeds uit den tijd was, toen hij het in '78 van een Armeniach kruis vaarder had gekocht. Hij weigerde positief op myn voorstel in te gaan. Gelukkig voor mij, is iemand wiens ziel door een pelgrimstocht naar het heilige graf gelouterd is, tenslotte evengoed een mensch, en dus zwak, waneer een vrouw van onder de dertig hem in den maneschijn met haar oogen en haar liefste stem tracht te vermurwen. Sir Horne Agha zal mij ontslaan, wanneer ik "het doe," aarzelde bij nog. n „Niet wanneer ik je voorspreek, ant woordde ik. En als je het niet doet, zal ik het je nooit vergeven. En dan zul je het met Woonplaats - In open enveloppe toezenden, gefrankeerd met een postzegel van l'/j ets. aan A. F. fl. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Amsteldljk, Amsterdam, talaf. Z. 4072. Men gelieve van deze nieuwe prijsregeling s.v.p. goede nota te nemen. Het is voorts in het belang van een goede en regelmatige voorziening, dat de belanghebbenden le dezer dagen aan hen toegezonden formui. ren zoo spoedig mogeiyk en Juist ingevuld aan de Brandstoffen-Commissie terug zenden. Voor een betere Dienstregeling. Aan het verzoekschrift der Economische Oommissie aan de Directie der Ned. Spoor wegen is nog adhaesie betuigd door het Gemeentebestuur van Helder, het Hoofd bestuur van de Alg. Ver. v. Vreemdelingen verkeer te den Haag en ihet Gemeentebe stuur van Amjua Paulowna. De Kamer van Koophandel te Alkmaar wil wachten tot de nieuwe dienstregeling in ontwerp gereed is. Molestatie van werkwilligen. Gisterenmiddag arriveerden met de Texel- sche boot alhier een Viertal varensgezellen, die te Amsterdam wilden monsteren. Al hier wonende stakende zeelieden en trans portarbeiders schenen van hun aankomst af te weten en begaven zich naar de aanleg plaats. De werkwilligen hadden het voorne men zich te voet naar het station te bege ven. Huinne bagage werd in een der aan de boot stationecrende rijtuigen van den heer Thyssen geladen. Van de zyde der trans portarbeiders werd hem geld geboden als hy „de boel er uit wilde gooien", dooh de heer Thyssen die iin den beginne ook In het geheel niets van het geval afwist wei gerde hieraan gehoor te geven. De werkwilligen werden op hun weg naar het station door de zeelieden en transport arbeiders achtervolgd en gemolesteerd. Ter hoogte van de Machinistenclub kwam het tot handtastelijkheden. Een vrij bejaard man kwam tengevolge vam een duw of stomp op het hek terecht en bekwam een wonde. De heer Thyssen vond hierin aanleiding de menschén in een der rijtuigen op te nemen. De anderen klampten zich echter aam de rij tuigen vast, gingen er achter op zitten enz. De bestuurder nam daarom zijn weg over het Molenplein en hield stil voor het politie bureau. De volgers werden daarop door de politie verspreid. Een aantal politie-agen- ten spoedden zich daarop naar het station, ten einde te voorkomen dat daar ongere geldheden zouden plaats hebben. Aldaar stond een vrij groot aantal mannen, een 40- tal, het rijtuig op te wachten. Men greep naar het paard en liet het rijtuig stilhouden en bedreigde de inzittenden met gebalde vuisten. De politie maakte daarop evenwel ruim baan, waarbij een oogenblik de sabel moest worden getrokken. De Texelaars kon den toen nog juist met den trein meekomen. Op hol. Jongstleden Maamdagvoormiddag ten pl.m. II1/* uur sloeg een voor een melkwa gen gespannon paard aan de Bassingraoht op hol. De bestuurder, tevens eigenaar van het sparn, wonende in Koegras, geraakte, doordat bet tuig brak, onder den wagen, en werd pl.m. 6 meter medegesleurd, waardoor hij vry ernstig, hoewol niet bepaald gevaar lijk, word verwond. Nadat bii door den 'zie kenvader van de Onderzeekazerne was ver bonden, kon hy zyn weg vervolgen. Het paard werd nabij het zwarte pad tot staan gebracht Een lantaarnpaal weid geheel omver ge reden en verbrijzeld. Emmabloemcollecte. Woensdag 21 April zal wederom de jaar- ïyksche Emmabloemcollecte ln deze ge meente plaats hebbon. waarvan de op brengst strekken zal tot bestrijding der tuberculose. Het bestuur van de plaatselijke vereenl- ging doet by deze een beroep op allen om een bydrage te geven voor het goede doel. De gevreesde ziekte die in de jaren voor den oorlog reeds sterk werd teruggedron gen, steekt hy de heerschende nood in De Emmabloemcollecte wordt daarom dringend onder den aandacht van Helders ingezetenen gebracht. Max Loevensohn. Naar wy vernemen, zal aan het concert, te geven door het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", op Maandag 20 April, medewerking worden verleend door den eminenten violon cellist Max Loevensohn, concertmeester en le solo-cellist aan het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. „Inter Nos" zyn traditie getrouw, ook dit maal dit buitengewone concert binnen het bereik van ieder te brengen, heeft de entrée bepaald op 1.— en 0.50 (alles Inbegrepen). Met het oog op te verwachten grooten toe loop zal de kaartverkoop vanaf Zaterdag by den boekhandel en den heer Kokelaar, Ka- naalweg, aanvangen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Uitgeleend werden 817 studieboeken en 619 romans der Openb. .Leeszaal; 890 Nuts- boeken en 1590 kinderboeken, totaal 8416 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Bavinok: Bilderdyk als denker en dichter; Claassen en Haazeloop: Leerboek voor de groenteteelt; Geesink: Religieus eklekticis- me; Jesueldus: Franciscus van Assisië; Mil ten: Verloren paradys; v. <L Moor: Theoso- p'hie en Christendom; Postmus: Een een zaam strijder; Schreuider: Ons huis; Swarth: Nieuwe verzen; Veldkamp: De techniek van het spreken; v. d. Ven: Het wondere leven der paddestoelen; Vogt: Wilde dieren; Wóltjer: Do zekerheid der wetenschap. Romans: v. Ammers—Küller: Roman van een student. De verzwegen stryd. Baekelmans: Mijnheer Snepvangers. Het gemoedelijk leven; v. Bruggen: Het joodje. Een ooquette vrouw. Van een kind; Burman: Een boete; Burnett: Little lord Fauntleroy; Cantor: Een droomer ter ha ringvangst; Cosinus: Kippeveer; Couperus: Antiek toerisme; Cremer: Anna Rooze; v. Eckeren: Ida Westerman; Goedhart— Becker: Martje Vroom; v. GoghKaulbach: Het rijke leven; Haspels: David en Jona than. Onder den Brandaris; v. Hoorn: Onder den ouden Jan; v. d. Hulst: In de zon; Idzardi: Mooie Marie; La Chaipelle— Roobol: Een waan. He.t voorbeeld; Malt- zahn: De kruisvaarder; Mason: De lelie van ons vorstenhuis; Montholon: Les souffran- ces de Napoléon; Neustadt: Mister Fips in St.-Moritz; Toergenjew: Klara Militsj; Wil- ma:'Zomer. Westerbrink; Wirtz: Jong vrouwtje. Ten geschenke ontvangen: Dekker: Aan de vrouwen van Nederland; Gedenkschrift firma R. Mees Zonen; Handboekje v. d. Theosofische vereen.; Steiner: Het mensche- lijk leven. BINNENLAND. gemakkeiyk hebben, Miksi. lik zeg Je, ik boor stemmen, die my roepen." Hy schudde ongeloovig het hoofd. „De wind in de boomen, Effendina." „Zou je denken, Miksi? Do wind is oost maak je vinger maar nat, dan zul je het zien en de stemmen die ik hoor, komen uit hét westen." Zyn kennis der geluidsleer was niet in staat het verschynsel te verklaren; met be hulp van zyn onuitgesproken geloof in mijn tweede gezicht ging dat beter. „Om vier uur dan," besloot ik. Heerlijk, wanneer Je de gave hebt, op eiken tijd, dien je jezelf stelt, te kunnen wakker worden. Om half vier zat ik haastig te schrijven. pl. m. 8 u.30 's nachts Sept.18 Lieve Papa, Ik heb besloten, Evelyn ln Moeejan te gaan ontmoeten. Sulti zal voor u zorgen. Ik zou u willen aanraden, rechtstreeks naar Kochma te gaan, dat ik, zoo mogelijk, langs den zijweg zal bereiken. Wanneer dat ondoenlijk is, ga ik terug naar de plaats, waar de wegen samenkomen, en volg u. Misschien zou het 't beste zijn, wanneer u hajjl Izzett en een paar knechts hier achter Het, wanneer u weggaat. U begrijpt, dat oen poging om Tn 1] te achterhalen, bij den voor sprong dien lk heb, volkomen nutteloos zou zijn. Het beete; over een paar dagen zult u ml] allee vergeven. Uwe u toegenegens en soms gehoorzame dochter, Rathia Jernlngham. Sulti sliep den slaap des rechtvaardigen. Ik voelde, dat de Voorzienigheid met mij was. De inhoud van de medicynkist verdween in myn zakken. Papa kon daar beter buiten De gewezen Duitsche keizer en de kroonprins. Reuter seint ons uit Londen: In het Lagerhuis heeft Bonar Law in ant woord op een vraag naar het domicilie van den vroegeren Duitschen keizer en den kroonprins de jongste koninklijke besluiten van de Nederlandsche regeening nopens dat anderwerp aangehaald. Goff vroeg, of er onder de neutralen niet een sterke overtuiging heerachte, dat de aanwezigheid van die personen in Holland, ie reden was van alle samenspanningen en tegensamenspanningen in Duitschland. Bonar Law antwoordde dat men uit de ,3ritsche Nota's-kon zien, dat Engeland het besluit van de Nederlandsche regeering in leze kwestie zeer betreurde. Billing: Zullen de geallieerden ervoor dan ik. Een mantel van schapenvacht met eon kap. Klaar was ik. De winter was dit jaar in de bergen vroeg begonnen. Het was bitter koud. 8tü en don ker lag het land voor my. Ik bevestigde myn brief aan Papa's tent, en begaf my naar den stal. Miksi wachtte ndj in de onmlddeliyke na- byheid; tot aan de oogen ingepakt, en bol- staand van de proviand, die hy, op mijn be vel, had genaast. In het walnotenboschje was een kleine hut, die tydelyk tot stal was in gericht; hajji Izzett hield daar de wacht. Wy voorzagen, dat hy ons eenige moeilykheden zou geven. Hajji Izzett ls onze hoofdknecht; in deze dagen leed hij aan de1 waanvoorstelling, dat de heele herfstopstand alleen maar was op touw gezet, om mijn Arjamand te stelen. Ar jamand had bloed van Kubleh in'haar ade ren, wier stamboom vervolgd kon worden tot de stoeterijen van koning Salomo. Kubleh, dit ten dienste van lezers, die het niet moch ten weten was de reine des reines van de Arabische merries; zy kon sneller loopen dan de wilde ezel, vertellen de in boorlingen van Mesopotamië elkaar aan het kampvuur, en de Arabieren uit dat land be ginnen hun jaartelling met het tydvak van Kubleh; hun jaar één is dat van haar dood, anno domlni 1830. By de staldeur was de hajjl te onderschei den in den vorm van een hoop schapenhui den, twee oogen, en een geweerloop. Staande achter een boom, praaiden wy hem voorzich tigheidshalve eeret, voor wy binnen zyn vuurlinie kwamen, en om myn Arjamand en Papa's Kermansjah-bengst vroegen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5