HELDEISCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 22 APRIL 1920. Gemeenteraad van Helder. Overeenkomst met het Rijk. Vergadering van Woensdag. Afwezig met kennisgeving de beer Giun- waücL De Voorzitter stelt voor mar aanlei ding van het gehouden comité, het volgend besluit te nemen.1) De Raad der gemeente Helder, Overwegende de wenschelijkheid tot het verleenen van een voorschot op de in voor bereiding zijnde salarisherziening voor ambtenaren en werklieden in dienst dezer gemeente; Geboord de besprekingen; Besluit: a. om aan elk lid van het personeel ln dienst der gemeente Helder, wiens mini mum salaris krachtens de geldende salaris- verordening is bepaald op ten minste ƒ24 per week of 120Q per jaar, en dat zijn hoofdbestaan vindt in gemeentedienst deze dienst te verstaan ln den meest rui men zin des woorids met uitzondering van het onderwijzend personeel en het per soneel wiens salaris door hooger gezag wordt geregeld, een voorschot op de in voorbereiding zijnde salarisherziening te verleenen van 6.per week, gerekend met ingang van 1 Januari 1920 of zooveel latoren datum, als waarop do betrekking is aanvaard; b. do onder-a genoemde regeling op ge lijke wijzo van toepassing te verklaren op hem, wiens salaris minder bedraagt dan 24.— per week of ƒ1200.per jaar met dien verstande, dat het voorschot zal be dragen even zooveel maal 20 cent per week als het weekloon aantal guldens bedraagt, het jaarloon to herleiden; tot weekloon door deeling door GO; c. to bepalen, duf als jaar- of weekloon voor de berekening van het voorschot zal gelden öf do pensioensgrondslag öf het werkelijk uitbetaalde JWon, zulks naar ge lang hot een of ander het voordeellgst is voor don betrokkene; te bepalen, dat de vorenstaande rege ling niets beslist omtrent den datum van het in werking treden van de in voorberei ding zijnde salarisherziening. Het besluit wordt aangenomen, nadat de heer van der Veer er zich tegen heeft ver klaard. Daarna la aan de orde: Belasting op openbare vermakelijkheden. Voorstel betrekkelijk do vaststelling der Verordeningen op do heffing en invorde ring voor oen belasting or toonoelvertoo- ningen. (Held. Crt, 8 Apr.J De heer van Breda: Meerderen zullon het gaan als spr. dat het onmogelijk is dozo verordening voldoende te ibekijkon. Zij Is vrijwel onleeébaar; er is bijna niets onbe last. Men kan van heit goede te veel krij gen, al wil spr. niet zoover gaan als do „Held. Ort.". Maar toch grijpt zij in het ver- cenigingsleven in. De redhtsoho fractie heeft aangetoond dat zH wil medewerken: de bolangen to behartigen van do gemeen te. Spr. heoft bij de lbogrooting al voorge steld de H. O. te veihoogen, dat ging ook. Ook de straatbelasting wtfrd niet aanvaard. Thans wordt ons amendement, zij het langs een omweg, onaannemelijk verklaard. Het meerondeel van don Raad zal deze Veror dening wol niet voetstoots willen aanne men. In geen geval is het wensoheltjk het heelo voorstel af te Stemmen. Wij willen onze amendementen niet handhaven, stel len echter voor in plaats daarvan to lezen: 20 pet. voor alle openbare uitvoeringen, be halve als ze voor een liefdadig doel zijn. Men is dan ook vrij van de progressie. Do heer H e y b I o k verklaart namens de fractie te zullon meegaan met het voorstel B. en W. Hoewel voorstander van progres sie, is ten opzichte van openb. vermakelijk heden gebleken, dat die progressie toch niet goed wordt toegepast. Ook wij willon daarom een uniformb regeling. Do heffing van belasting voor deze materie is moeilijk omdat allicht de belasting te hoog is. Spr. stelt voor aan het voorstol too fo voegen, dat op verzoek van de botrokkon vereenigingen voor liefdadige doeleinden een subsidie kan worden verleend tot een bedrag van do belasting, en een oommissio zal worden benoemd uit don Raad om vast to stellon, wat oen llefd. voorstolling ls. Do hoor Adriaanse: AanvankoHJk heeft men getracht aan alle bezwaron zoo veel mogelijk tegemoet te komen, teneinde een zuiverder toepassing to krijgen. Spr. merkt op, dat zooveel mogelijk getracht is allo moeilijkheden to ontzeilen. Het voorstel van don heer Heyblok kan builen de verordening om worden bohan- deld, dat van den heer van Breda kan dat niet. Is het do bedoeling van den hoer van Breda het vóór het onze te bespreken? De heer van Breda: Ja. De heer Adriaanse: Bedoelt uw voor stel om ook nog eenige wijzigingen in an dere artikelen aan te brengen bij handha ving van het oude reglement? De heer Van Breda: Dat is geen be zwaar. De Voorzitter wil liever eerst het voorsltel B. en W. behandelen; wordt dat verworpen, dan kan nog het ander© in Stemming komen. De heer v. Breda stolt alle liefd. vooistollingen vrij, maar dan moet ook degelijk worden omschreven wat mon daaronder verstaat. Het is gebeurd dat men 1.betaalt, maar niet als entréo, en men is dan vrij. Men moet dan de geheele bruto opbrengst afdragen. De heer de Geus is het daar niet mee eens. Dan wordt een last ep de menschen gelegd, die de organiseering van dergelijke zeer verdienstelijke ondernemingen tegen i) Noot. Hot aan do pots vorstroikto afschrift heeft nog oenigo redactionoolo wijzigingen oa- der^aan, zoodat hot bovtHiislfuuido mot do lottor- lijke teket van het KaaJabosluit 1<y0r8lflgK0V(jri houden. Op deze wijze offeren de menschen gemakkelijker. Het vorig oóllege heeft altijd een zeer coulante houding aangenomen. Wij waren het met den verificateur niet steeds eens, daar die te veel belast. Bij vereenigingen, die winst willen maken, ls een goede belas tingheffing gewenscht, niet bij zulke an dere. Dat kan niet goed zijn, ook niet pro ductief, want in den regel is die opbrengst niet zoo groot. Spr. is vóór het voorstel- van Breda. Ook voor differentieel tarief gevoelt spr. niet veel, omdat in de entrées reeds progressie zit. Ala alleen uitvoerin gen, die gericht zijn op winst, worden be last, is dat al Voldoende. 't Frappeert spr. dat de soc.-dem. door een subsidie-regeling tegemoet willen "ko men aan die vereenigingen. Dat acht spr. een gevaarlijke weg. Dit moet een groote uitzondering blijven. Daarvoor moet geld wezen. De heer Zonder van: U begrijpt het voorstel niet. De heer de Geus: Als wi) het vereerd- gingsleven belemmeren, is het veel ver standiger maar geen belasting te heffen. Wij moeten het vereenigingsleven bevorde ren. Toen spr. nog lid van het College was, heeft hij zulke dubieuze gevallen niet zoo dikwijls gehad. Steeds konden we vrij spoe dig gereedkomen met te bepalen wat eron der vieL De heer van Loo: Uit de discussies blijkt voldoende, dat de Raad wil, dat de plaatselijke vereenigingen, die niet op winst ingericht zijn, er buiten vallen. Wij appre- cieeren bet werk van den verificateur. La ten wjj op. den weg voortgaan en de plaat selijke vereenigingen vrij lafon. Als die uitvoeringeü openbaar zijn, loopen do men schen vanzelf al naar de controle. Laten we niet zoo'n rompslomp maken, als de heer Heyblok wil, maar ze vrijlaten. De Voorzitter antwoordt don heer de Geus, dat destijds de belasting 5 pet. was, later 20 pet. Ho<f zwaarder de *oolastine, hoe meer zo ontduiken zuüen. En er zullen nu vele vereenigingen opduiken, en krijgt u een groote ontduiking. Er is geld noodig, en waaruit haalt men dat het best, dan uit de belasting. Met dit voorstol wordt alles onder vangen. Er zijn vereenigingen, die speciaal opgericht zijn om do belasting te ontduiken. De hoes van Breda dient een nader amendement in, waardoor B. en W. zelf kunnen bopalen wat liefdadig is om wat niet. De Voorzitter: Er zijn verscheiden gevallen, waarbij men hef in de kas van het armbestuur stort. Neemt u de Kunst voorstellingen, die storten 'b.v. ƒ20.— voor een liefdadig doel. Do heer Heijblok: De heer Do Geus begrijpt ons niet, wij vragen alleen maar eene oommissie, die zal onderzoeken of een vereeniging een liefdadig doel beoogt. En die krijgt dan haar belasting terug in don vorm eoner subsidie. De heer De Geus voorziet er moeilijk heden van. Op oen politieke vergadering b.v. wordt nog wol eens gezongen. Is dat dan onderhevig aan belasting? Dat is toch ook voor „verheffing van do massa". Spr. is wat bang voor al die ambtenaren, en bovendien zijn dio bedragen vrij gering. De heer Heij blok wil nu met do linkerhand teruggeven, wat met de roehter is ontnomen. Men kome er dan recht voor uit. Dit is niet practisch. Zoo'n Raadscommissie moot weer door amb tenaren worden voorgelicht, en eoni groot deol gaat te loor aan kosten. Do heer BlorBtoker vindt vermaak oto. eon dankbaar objoct, en spr. zal voor elk voorstel stommon. Spr. geeft too, dat in het voorstol-B. en W. eenige dingen zitten, die niet juist zijn. Mocht do Raad het voorstel niet aannemen, dan zal spr. in elk goval voor hot voorstel-Brcda stommen. Om in eon an deren vorm terug to geven, lijkt spr. niet gewenscht, dat geeft een dubbele admini stratie, en zal meer kosten aan de gemoente dan hot opbrengt. Weot men een vorm to vinden, om die vereenigingen er buiten to laten, dan is spr. daarvóór, hoewel het moei lijk is, dat to omschrijven. Wat voor don een genoegen is, is voor don ander vordrlet. We moeton traohton op billijko wijze zoo veel mogelijk te halen. En in de nieuwe ver ordening blijvon veel bepalingen open, die tot onbillijkheid leiden, bpr. wil die echter wol accepteeren, niet om die op andere wijze te niet te doen. Wat is hot meest voor do hand liggend? Om uit to maken welk percentago to heffen is. Eerst moot de Raad zicli uitsprelcon of hij 20% wil boffen en dan volgens welko veror dening. Do heer Adriaanse: Do besprokingen samenvattend, ligt daarin do nouilzakelijk- heid hot voorstol-B. on W. to bolinndolon. Juist dit voorstel hooft eon poging gedaan alles to rogelon. Bpr. geeft too, dat hot pe'r- oontago het meest boheersohond punt is, maar als mon nu hot porcontnge heft op do oude vorordening, gaan wij weer in do'slour voort. Men gaat niet nnnr een vergadering voor zijn verdriet. Mogelijk worden door be. lastingen politieke vergaderingen drukker bezocht. Bpr geeft ln overweging het ontwerp, zooals het er ligt, in behandeling te nemen. Het is toch moeilijk het ontwerp terug te nemen en alleen het verhoogd percentage te heffen. Do heer VanBreda gelooft niet, dat we met de verordening klaar komen. Als de weth. van financiën een hooger percentage krftet, kan hij tevreden zijn. Hetgeen rnge- trokken ifl, is niet de moeite waard. Do Voorzitter meont, dat hot voorstel B on W. niet zal worden aangenomen. De heer Bok heeft hoofdzakelijk bezwaar to^on heffing van besloten vergaderingen. SS»* uhhei kerkezaye? Dat vatt onder „nut en genoegen". Een kerk is toen een besloten gezelscliap. Do heer Adriaanse: Neen, dio Is ab soluut vrij. De heer Bok: Kerkconcerten vallen er toch onder. De heer Adriaanse: Die vallen er nu reeds onder. De Voorzitter stelt voor de artikelen te behandelen. De heer Van Breda meent, dat zijn amendement de voorkeur verdient De Voorzitter: Het is een voorstel, geen amendement De heer Adriaanse: Uw voorstel tot wijziging neemt U terug, en U komt thans met een amendement op de oude verorde ning. Nu moet toch eerst beslist omtrent de nieuwe. De he§r Van Breda weerlegt dit De heer De Geus meent, dat het ver standigste is ons uit te spreken over de ver hooging en dan later uit te maken wat er onder valt De Voorzitter: Mijn bezwaar is juist dat u dan gevaar loopt minder te ontvangen inplaats van meer. De heer D e G e u s meent, dat de inwoners daar veel te trouwhartig voor zijn. De heer Verstegen meent, dat er spraakverwarring is. Er is een verordening aan den Raad voorgelegd. Daarop kan men amendementen indienen, maar die zijn niet ingediend. De heer Van Breda wil de be-" staande verordening umendeeren, dus dan moet de heer Van Breda voorstellen deze verordening niet in behandeling te nemen of te verwerpen. De heer De Geus wil daarin geen on vriendelijke daad zien aan het College. De heer De Zwart wil dan eerst nog eens het amendement nader bekijken en dat geeft tijdverlies. De heer Van Breda: Er staat in ons voorstel juist de nieuwe verordening niet in behandeling te nemen. Do Voorzitter meent, dat do Raad al leen do verordening verwerpen kan. De hoor Staalman stelt voor don óók nog te stemmen over de kwestie van de 20 De Voorzitter stelt voor, eerst' te be slissen over de vraag of 20% van oen uni form tarief zal worden gehevon. Daarna of dit gehevon zal worden van de oude of van de nieuwe regeling. Dit wordt met alg. st. aangenomen. Daarna komt in stemming de vraag of do nieuwe verordening in behandeling zal komen. De heer Van Breda meont, dat hot be ter is over de bestaande vorordening te stemmen. Hierover ontstaat eonige discussie bij hot Collego en in den Raad. De Voorzitter deelt mode, dat de nieuwe verordening wordt ingetrokken en in de oude eenige wijzigingen zullen worden gebracht, die dan later in den Raad komen. De heer Zondervan wil de zaak uit stellen, omdat wij op het oogenblik de oude verordening niet voor ons hebben. De hoer Biersteker onderschrijft dit. Het betreffen wijzigingen meest van redac- tioneelen aard on in de volgende vergade ring kunnen die in bespreking komen. Besloten met algemeone stemmen. Met afwijzend prae-advies. 1 Meidag als feestdag. Adres van do aMeoling Helder v. d. Ned. BodkI van werklieden, in openbare diensten en bedrijven, om- don 1 Meidag als feest dag te beschouwon. (Held. Ct. 18 Apr.) De heer Heyblok zal geen beschou wingen over dien 1 Meidag houden. Vast staat, dat het verzoek niet wordt ingewil ligd. Spr. geeft echter in overweging om aan diegenen, die het vragen, zooveel mo gelijk vrij te geven. De Voorzitter geeft die toezegging voor zoover de dienst het toelaat. Enkele hoeren vragen mondelinge stem ming. Tegen de hoeren Kuiper, Schooffcleü- bergor, Heyblok, Borkort, Boogaard, Zon- deirvan, Verstegen en de Zwart. Jaarwedden personeel Zeevaartschool. Vaststelling dor Jaarwedden van hot per soneel der Zeevaartschool over 1919. Conform bosloten. Ontslag personeel Gem. Reiniging. Voorstel inzake het ontslag van perso neel der Gemeente-Reiniging. De heer van der Voor vindt dat ont slag wel Ietwat vreemd. Er bestaat eon Commissie voor de Reiniging en nooit is er over gesproken, ook nooit eeno verga dering geweest. Spr. heeft verschillende imenschon bij zich gehad on gevraagd: zijn joluii te veel? Maar dat is toet geval niet. Er zijn anderen voor toon in do plaats geko men. Is hier niet wat onbillijk gehandeld? Omdat dio monschon wat oud zijn, behoo- ven ze toch nog niet to worden afgedankt. De monschon waren faog bekwaam voor hun werk. Ook zijn ep monschon met groot pousloen voor ln do plaats gekomen. Is nier geen mouw aan to possen? is hot geen zwarte, dan maar een witte. Spr. hoeft ook losse werklledon, maar zet die niet zoo maar op straat. D« heer Schooffelenborgor vindt het ook oen pijnlijke zaak. Do mensdien hebben aanzegging gekregon te vertrek ken. Mot het reglement ln do hand waren die menschen 20 Febr. in vasten dienst ge treden. Eon maand te laat kregen ze eerst opzegging. Spr. staat er paf van dat de Raad den vorigen keer een gemeente ver loskundige benoemd heeft, die in de 50 jaar is en die volgens den directeur van het zie kenhuis physiek ongeschikt is, en nu iemand op straat zet, die de 40 gepasseerd is. Er is hier een fout begaan, die juridisch niet te verdedigen is. Neem de menschen terug en geef ze schadevergoeding. Spr. zal eon motie indienen daartoe. De heer Baak meent dat de zaak for meel recht is, en dat hier de billijkheid had betracht moeten worden. Maar men heeft rekening te houden met overgangsbepalin gen, en daarop is de billijkheidsm aatregel wel toegepast. Er zijn verdienstelijke men schen bij, die nog zeer bruikbaar zijn. Spr. noemt eenige namen, bepaald onbruikbare zijn er niet bij. Spr. had gemeend dat do billijkheid meebracht dat ongedaan werd gemaakt wat geschied is. De heer de Geus zal gaarne vernemen of het Krachtens de bepalingen van het re glement is gehandeld, dan .treft het College geen blaam. Het kan wel wat elastisch wor den uitgelegd, ofschoon toet College dit al zegt. Is toet wel in het gemeentebelang die bepalingen zoo eng op te vatten? Het regle ment laat daartoe de ruimte. Kon nu niet wat toeschietelijk gehandeld zijn, te meer waar andere menschen ervoor in de plaats zijn gekomen, en nog wel gepensioneerden? Dat is toch een bevoorrechting die wille keurig is. Spr. beschouwt het niet als een opzettelijke daad, wil gaarne inlichtingen. De heer Zond ervan drukt ook zijn bevreemding uit over de bijlage, speciaal de laatste alinea, waarin staat dat de beslis sing met volle instemming van het College is geschied, en wil de zaak terugzenden naar het georganiseerd overleg. De heer de Geus: De heer Zondervan is er al dadelijk voor te vinden, dat de zaak naar het georganiseerd overleg gaat. Deze heer zegt bij voorbaat al als de Commissie voor georganiseerd overleg het goedvindt, gaan wij accoord. Spr. wil gaarne de mee ning van den wethouder vernemen. De heer Verstegen is het mei de heeren eens, dat de zaak onaangenaam is. De uitdrukMng van den heer de Geus, dat niet humaan is gehandeld, prikkelt spr., wiens humaniteit genoegzaam bekend is. De zaak is het gevolg van de inwerking treding van het nieuwe werkliedenregle ment. Er moesten ten opzichte van .allerlei menschen maatregelen genomen worden. De hoofden der bedrijven en de betrokken organisaties zijn gekomen met het voorstel allen die vóór 1 Jan. 1919 in dienst waren gekomen, te handhaven, de anderen te ont slaan. Dit besluit werd éénstemmig geno men. Op 29 Deo. is het eerste advies .van de Copimisaio naar B. en W. gegaan. B. en W. vragen aan de organisaties'in gevolge art. 8 van het WerkL-reglement advies in den ruimsten zin, en ook in dit goval is advies gevraagd. Het advies van B. cn W. op hot adres verwijst naar de stukloon, zooals tot pog toe to dleri, gebruikelijk is. Spr. meent dat in het vervolg daaronder behoort to worden vermeld, dat het in handen van B. en W. wordt gesteld ter afdoening. Wie het langöt in dienst is, is van Febr. 1919, een ander is aangesteld tijdens spr. wethouderschap en spr. heeft er den direc teur op gewezen, dien man geen toezeggin gen te doen. Wat Stins betreft, schijnt bij do Centr. Bookh. eene vergissing te zijn ge schied omtrent zijne aanstelling. Deize sol lijnt inderdaad te foehooren tot de vaste. B. en W. 'to bben precies gedaan wat Is ge adviseerd. Het advies is zóó aanvaard, en wij hebben, hoe beroerd het is, de verorde ning moeten volgen. De heer Schooffeïonb<*rgor is niet overtuigd. Do Raad moet het reglement handhaven. Spr. leeSt dat voor. 20 Febr. is de uiterste termijn en de menschen zijn be nadeeld. Spr. dient een motie in, concludeerende dat de Raad het ontslag moet intrekken en schadevergoeding geven moet. Het amendement wordt ondersteund door don heer Staalman. De heer do Geus heeft met zijn uit drukking „niet humaan" niets bedoeld te gen den wethouder persoonlijk, maar alleen togen het reglement als zoodanig. De heer Biersteker: Het gebeurt wel eens meer, dat genade vóór recht gaat. Laat dat hier ook gelden. Formeel is de zaak in orde, de zaak behoort tot do com petentie van B. en W. en voor B. en W. is dit geval uiterst onpleizierig. Als de heer Scto. nu met dingen van formeelen aard komt, laat ons daarop nu niet te veel in gaan. Men helpt er de betrokkenen niet mee. Is er niet een ander middel voor B. en W. De heer Verstegen heeft de vraag of andere menschen zijn aangesteld, niet be antwoord. Bewezen is dus, dat zo niet over bodig waren; zou de mogelijkheid niet be staan hen weer tijdelijk In dienst te nemen? Tijdelijk mag maar 4 weken duron, maar kan iedere 4 weken verlengd worden met 1 dag tusschonruimto! Spr. acht dit vol- strikt niet het middel overigens. Bestaat er nu ln deze overgangsperiode niet de mogelijkheid een andere maatregel too te passen en ze vast aan te stellen? La ten B. en W. den Raad daarvan toezegging geven. Het is niet verstandig deze motie aan te nemen. Laat de heer Sch, nu een verzoek Steu nen de zaak nog eens onder de oogen te kien om eene oplossing te krijgen. De heer Zondorvan kan zich daar- modo vereenigen. Er zal toch een weg moe- ton worden gevonden. Do heer Schoeffelenbergor zal de motie intrekken op deze voorwaarde, dat de menschen kans krijgen weer in dienst te komen. Op het oogeniblik staan dio men schen op straat. De heer van Loo verklaart gaarne, dat hot College geen blaam treft on hooft ver trouwen lp het College. Do heor Verstogon heeft geen bezwa ren de zaak nogmaals te bezien. Do Voorzitter wijst op bot georgani seerd overleg dat hiervoor is. De heer Schoeffulenherger neemt zijno motie terug onder do gonoonido voor waarde. S; De boor Biersteker verwacht niet do pertinente uitspraak van B. eu W. omtrent het in dienst stellen. Er is een uitzonde ringsgeval, waarvoor uitzonderingsbepalin gen moeten gelden. Het voorstel wordt ter afdoening in han^ den gesteld van B. e^. W. Ontheffing aanslag schoolgeldheffing. Voorstel om het verzoek van J. Tiessen, om gedeeltelijke ontheffing van zijn aan slag in de schoolgeldheffing, dienst 1919, te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening. Conform besloten. Voorstel tot het aangaan eener overeen komst met het Rijk der Nederlanden (De partement van Oorlog) ten behoeve van den fortbouw Kijkduin en tot aankoop van en kele gronden. (Held. Crt. 8Q Mrt.) De heer de Geus heeft voor zeker ge hoord, dat de bouw geen voortgang heeft en dat de spoorbaan dus niet gemaakt zal worden. De Voorzitter weet, dat de fortbouw gestaakt is, doch niet omdat hij van de haan ia' Do gronden hebben wij noodig voor ver- breeding van. den weg. De heer van Breda vraagt of de ge. meente zooveel belang bij de zaak heeft. Laat Oorlog ze dan koopen. Is dat mis schien ook het punt voor een latere even tueel© tram. De heeren zeggen ja; spr. meende, dat een centrum niet daar was, maar op een ander punt De Voorzitter: Er komt een bestra ting, een brug en de kortste verbinding met Koegras. Het Rijk heeft er ook belang bij; beider belangen loopen parallel. Het voorstel wordt zJust. aangenomen. Voorschot voor woningbouw. Voorstel betreffende het verleenen van een voorschot voor woningbouw aan de Vereeni ging voor Volkshuisvesting „Helder". („Held. Crt." 6 April). De heer Zondervan wil over verschil lende punten een en ander zeggen. Het toe zicht is volgens spr. onvoldoende, speciaal de woningen aan den Beltweg maken een treu rig figuur. We hebben een aanschrijving ont vangen dat de huur verhoogd zal worden. Spr. woont al een jaar of 5 in een woning, waaraan nog niets gedaan is. Een ruit, die gebroken is door verzakking, is niet hersteld. De ramen kunnen niet open, omdat de boel verrot is. En in de voorwaarden staat, dat ze open moeten. Zoo is er meer. De Voorzitter: Het toezicht van het College betreft niet deze dingen. De heer Zondervan bedoelt het toezicht dat B. en W. moeten houden, spr. acht het onder deze gevallen niet gewenscht nogmaals subsidie te geven. De heer Van Os: Wij hebben dit zeven jaar geleden al gezegd. Men heeft een aan nemer gezocht, die man failliet laten gaan De Voorzitter drint, aan hij het onderwerp tc 1'j. De heer V ha Cs 'ftü gaarne onder werpen, wü eobJ.->r v het adres praten. Hoe wo"' u woiilr, on gebouwd. Bij ge deelten? 1 die exploitatie-rekening zeer fictief; er kuiurn ger"i cijfers gegeven wor den, als de 01.' in hetzelfde tempo gaat, zijn ze over u j. of 10 nog niet klaar. Dit lijkt spr. verkeerd, spr. wil minder houwen. De Schoeffelenberg is het eens met den heer Van Os. Voor 50 .woningen is min- dor geld noodig. Het bedrag is voor die wo ningen te laag getaxeerd. De heer de Geus vraagt waar het hier een groot plan betreft of deze voorstellen met instemming van het college ter tafel zijn gekomen. Het betreft een complex waar geld bij moet, en men veronderstelt, dat de Marine zal bijdragon, terwijl de toekomst zoo onze ker is. De soc.-dem. stolden in de Kamer voor de marine op te doeken, dan zouden wij een groote strop hebben aan deze woningen. Waar de heer Zondervan nu al klaagt over de woningen vindt spr. het geen verstandige politiek de huren zoo laag te honden, zij parasiteeren op de andore. In elk goval mag wel onder het oog wor den gezien of do toestand hij de Marine zoo blijft en de bohoefte zoo groot blijft. Men mag verwachting hebben van de Econ. ont wikkeling, maar in ieder geval mag wol eens onder da oogen gezien wat er van den Helder wordt. Do heer Van Os bedoelt niet zich tegen het plan te verzotten, maar de vraag rees: waarom niet met een 50 woningen be gonnen. Nn vraagt men 1 millioen maar daar mee is men er niet. Bpr. is niet zoo pessi mistisch als de heor do Gen». Waarom niet wat kleiner begonnen, men kan de exploi tatie toch niet vefbeteron. Bpr. stelt voor met spoed een gedeelte te beginnen. De heer Staalman vraagt of hot juist is, dat inderdaad aan marine-schepelingen de voorkeur gegevon wordt. Er wonen ver scheiden menschen met behoorlijke trakte menten in goedkoope woningen. Heeft het gemeentebestuur invloed op de lijst van voor keur? De heer Ad'riaanse: Neen absoluut niet. Dat er aanvankelijk meer marine-menschen kwamen, is het gevolg van omstandigheden. De heer Staalman bedoelde niet het bestuur een blaam te geven. Alloen de praktijk wijst het uit. Spr. geeft in overweging het plan van den heer Van Os uit te voeren. De hoer Adriaanse. Dat gebeurt. De heer Biersteker ftcht het niet juist de gesties van de tegenwoordige Vereeniging te beêproken. Spr. heeft de voordracht met genoegen ge zien. Maar ze is te lang weggebleven. Mon kan op de vergadering van de Huureominissie het best zien welke behoefte er aan woningen bestaat. Dikwijls komen 25 menschen op Oón middag om oen woning. "Spr. dringt dus aan op het zoo spoedig mogelijk goodkeuren en bij de regooring drang uitoefenon om dadelijk to holpon. Do bodoellng ls ook partieel to bouwen. In de begrooting wordt gezegd, dat het evontueelo tekort v^r voor rekoniug der gemeente komt. BH het aannemen der voor dracht heoft de Raad zich niet gebonden, omdat de huurprijs door den Uaad móét goed gekeurd worden. Bovendien kan dat zoo ge regeld worden dat het ln overeenstemming is met de inkömens. Spr. hoopt van B. en W. te vernemon, dat ze bereid zijn bij de regeering op een voorschot aan te dringen. De heer 'De Zwart merkt op, dat ver schillende vragen uitsluitend betreffen de gestie van de Vereeniging zelve. Spr. geeft den heer Zondervan in overweging zich te vervoegen by Bouw- en Woningtoezicht. Bonwen bij gedeelten. De bedoeling is ook niet het heele bedrag op te nemenmen krijgt dat trouwens ook niet. De aanvrage geschiedde meer als een voor- loopige opgave van kosten, niet om daarmee te demonstreeren dat de prijs niet dnnrder zal worden. Den heer De Geus antwoordt spr., dat het een slag in de lucht is thans over de Econ. ontwikkeling te gaan spreken. Spr. sluit zich dus aan by hetgeen door de heeren Biersteker en Van Os gezegd is over den woningnood. Voorkeur aan bepaalde menschen wordt niet gegeven. Den heer Biersteker antwoordt spr., dat B. en W. het daar heen zullen leiden, dat de exploitatie gedekt wordt. De heer Adriaanse zal evenmin op al die vragen ingaan. Hoewel natuurlijk het Bestuur wel eens verkeerde inzichten heeft,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3