een Binnenband Cadeau, Ccr Staalman's Rijwielhandel, E Denkt er aan! HEDENAVOND voor 't laatst In Binnenhaven 3. BINNENLAND. Nederland en Armenië. Le „Petdt Pariaien" vrn 'Mn corres pondent te San Remo h bericht ontvangen: Het schijnt Ju (lat het mandaat voor Armenië, aou een onzij dige mogendheid moest worden opgedra gen, aan Nederland zal worden gegeyen, dat zich daar in beginsel mee heeft vereenïgd op voorwaarde, dat het de financieele las ten niet alleen zal moeten dragen. Men hoopt, dat Amerika, dat tot dusver veel be langstelling voor Armenië heeft getoond, hoewel het een mandaat voor dat land heeft geweigerd, wel bereid zal zijn, finandeelen steun te verleenen. De moties L. O.-wet ln de Tweede Kamer. De motie-Ossendorp betreffende de sala- rieering werd. Donderdag verworpen met 4535 stemmen, rechts met den heer Briaat tegen links. De motie-Ketelaar betreffende den 8-ja- rlgen leerplicht werd verworpen met 47 84 emmen, rechts met den heer Braat en de Vrije'Liberalen tegen links. De Rijksmiddelen. Over de maand Maart hebben de Rijks middelen 28.549.870 opgebracht, d. i. bijna 7 millioen meer dan ih Maart 1P19. Hiermede is de opbrengst over het le kwartaal van 1919 gebracht op 88.974.876 (vorig jr. ƒ56.307.990; een vermeerdering dus van bijna 32 mill ioen). De opbrengst over de eerste 3 maan den van 1920 was geraamd op 77.409.125. Tot de belastingen, die een meerdere bate over de maand Maart afwierpen behoort in de eerste plaats de Inkomstenbelasting. Ver geleken met Maart 1919 werd uit dit middel ruim 3.8 millioen meer ontvangen. De Dividend- en tantième-belasting gaf een vermeerderde opbrengst van ruim 6 ton, de Vermogensbelasting overschreed de op brengst van Maart 1919 met bijna 5 ton 1.241.439 tegen 752.714 in het vorig jaar). Van de accijnzen bleef die op de suiker ruim 2.8 millioen bij 1919 ten achter. De andere gaven over het geheel genomen wel een vermeerderde opbrengst, dooh deze was alleen van beteekenis bij de accijns op het gedistilleerd, die ƒ8.364.889 opbracht tegen 2.019.675 in Maart 1919. Verder gaf ook de accijns op het geslacht een kleine vooruitgang te zien (ruim 4 ton meer). De zegel- en registratierechten gaven weider ,een aanzienlijk hoogere opbrengst. Te zamen brachten zij ruim 1.2 millioen meet op. Ruim 8 ton van deze vermeerdering komt op rekening der registratierechten. Ook de successierechten wierpen een aanmerkelijk hoogere bate af (ruim 2.8 millioen tegen ruim 1.8 millioen in de overeenkomstige maand van 1919). De rechten op den invoer vertoonen slechts een matige stijging (ruim 177.000 meer). Ook de loodsgelden gaven een geringe meerdere opbrengst. Tegen 75.268 in Maart 1919 werd in de afgeloopen maand 84.254 ontvangen. Uit de buitengewone middelen werd ln Maart ontvangen ruim 14 millioen .gulden, waarvan bijna .l0l/i millioen uit de opcenten ten bate van het leeningsfonds. Over de eerste drie maanden van 1920 werd in totaal uit de buitengewone belastin gen 43.930.780,401/» ontvangen. De toestand ln de Suikerwerk- en Chocolade-industrie. De toestand waarin deze industrie ver keert, is treurig. Door het venplndexde bin- nenlandsche verbruik en het totale gemis aan export worden de fabrikanten genood zaakt tot inkrimping der bedrijven over te gean. Daarbij komt nog, dat verschillende In- dustrieelen, welke orders voor export ge reed hebben staan, maar wachten met het aanvragen der benoodigde consenten op het einde der transportarbeddersStaking, onver wachts voor het fait worden geplaatst, dat de prijs der exportsuiker met ca. 38 per 100 K.G. is verhoogd. Deze ongemotiveerde verhooging, welke alleen nog meer winsten voor de suikerfa brikanten tot doel kan hebben, zal niet al leen groote verliezen veroorzaken, maar de algeheel© stopzetting der bedrijven bewerk stelligen. DE HAVENARBEIDERSSTAKING. De voorstellen der arbeidersorganisaties. L Van beide zijden zullen geen rancune maatregelen worden genomen. II. De werkzaamheden worden door de havenarbeiders hervat op de voorwaarden, aangeboden door de werkgevers op 19 De cember 1919. De gages der zeelieden zullen bedragen 15 per maand, in Hollandsch geld te bere kenen naar den koers van den dag. III. Van 1 Juli 1920 af zullen de haven arbeiders een loon ontvangen overeenko- stig een standaardloon van f 7.50 per dag. IV. Voor de vaststelling der loonen in de nevenbedrijven zal tusschen de organisaties der werkgevers en werknemers nader over leg worden gepleegd, met dien verstande, dat de loonen op grondslag van de onder II genoemde standaardloonen en met inachtne- mig van het vermelde in de voorlaatste zin- mede van het schrijven v? - rtrr. voorzitter van den Loonraad op 17 Ja1920, zullen worden vastgesteld. V. De boycot van Nederlandsche schepen ln buttenland8che havens zal door de I. T. F. worden opgeheven, gelijk met de opheffing der staking en het openstellen der bedrijven VL De nieuwe collectieve overeenkomst tusschen de organisaties en de Scheepvaart- vereenigingen zal worden aangegaan voor den tijd van een jaar en alzoo eindigen 1 April 1921. Als resultaat der Dinsdagmiddag gehou den bespreking tusschen de besturen der 8. V. en den heer Fimmen, verklaarden de werkgevers zich bereid'tot de reeds Donder- dag door ons gemelde overeenkomst. Ook is reeds gemeld, dat de organisaties niet be reid zijn op dezen grondslag een collectieve overeenkomst voor den tijd van een jaar af te sluiten. IDe Internationale toestand. Het secretariaat van de L T. F. heeft van j de Engelsche Transportarbeiders Federatie het volgende telegram ontvangen: De Dinsdag gehouden gecombineerde be stuursvergadering van de organisaties van haveó- en transportarbeiders heeft, na ont vangst van het rapport van Gosling over de staking in Holland, eenstemmig besloten de boyoot "onverzwakt voort te zetten. In de „Daily Herald" is een nieuwe oproep verschenen voor financieelen steun ten be hoeve van de Hollandsche stakers. De arbei- I ders hier verlangen beslister dan ooit, dat de i Hollandsche kameraden een bevredigend resultaat zullen verkrijgen. Onderlinge besprekingen. De Centrale Bond van Transportarbei ders afldeél'ing Rotterdam heeft Donderdag middag een vergadering gdhoulen, waar omtrent het bestuur geen mededeelingen wensohte te verstrekken. Van betrouwbare zijd© verneemt bet „Hbl." intusschen dat het bestuur had voor gesteld d© staking op te beffen onder me dedeellng aan die werkgevers, dat de Bond geen verantwoordelijkheid ivoor den gang van zaken in het bedrijf kan dragen, wan neer de arbeid moet wordenhervat op de laatstgepubliceerde voorwaarden van de Scheepv. Ver. en dus niet bereid is een overeenkomst met de werkgevers aan te J gaan. Het verlangen der vergadering dat wij intusschen reeds konden publioeeren vóór de vergadering was aangevangen, maarzoo luidden de inlichtingen, die we kregen, was over dit voorstel een schriftelijke stem ming te houden, waaraan Vrijdag, nadat met de tweed© helft der stakers zal zijn ver gaderd, gevolg zal worden gegeven. Ook de Federatie zal ln haar Vrijdagmid dag te houden ledenvergadering met een zelfde voorstel -voor den dag komen." Tot zoover de informatie, die we machtig zijn geworden. Het moet in het oog vallen, dat niiet uitdrukkelijk de aandacht wordt gevestigd op den buiitenlandschen boycot, de spil, waarom de heel© stakingsbeweging thans draait. Weliswaar is van de ophef fing sprake in de eisdhen der Scheepv. Ver. maar van - een opdracht aan het Bestuur van den Centralen Bond door zijn leden om zich tot de I. T. F. te wenden met het ver zoek aan den boyoot een einde te maken is in de ons gedane mededeelingen en na tuurlijk hebben we naar dien boyoot spe ciaal- geïnformeerd geen sprake. Zal dus de staking in naam worden opge heven en zullen de arbeiders, die zich b.v. Maandag gaan melden, van de patroons te hooren krijgen, dat ze op de terreinen en schepen niet worden toegelaten? Bovendien zijn de voorstellen aan de ledenvergaderin gen voorgelegd, geformuleerd in een ge combineerde besturenvergadering van Cen tralen Bond en Federatie. Het wil er dus bij ons niet in, dat de bedoeling voorzit een einde aan de staking te maken. Was daar van werkelijk sprake, dan zou heusch de Central© Bond, die Immers het beste bij kas is, niet 4e eerste zijn orn een besluit in dezen geest te nemen om zich straks voor „Ver- raojer" te doen uitmaken. De eenheid, ook nog in dit etadium van de staking, doet ons gissen, dat er meer achter zit De Heldersche Meubeltransportondernemïng van JB. HARÜER ZN., SPOORSTRAAT 49, DEN HELDER, heeft in de meeste plaatsen van ons land haar va expediteurs, Hierdoor zijt ge verzekerd van tijdige, welwillende en vakkundige hu p, zoowel binnen als bulten dn stad. Vele getuigschriften ter Inzage. Overtuigt U van de soliditeit van ons materiaal. Een onderhoud met Fimmen. „Het Volk" van Donderdagavond bevat het verslag van een onderhoud met den heer Edo Fimmen, als afgevaardigde van hét be stuur der Internationale Transportarbeiders Federatie, in verband met de pogingen, om de transportarbeidersstakin/g tot een bevre digende oplossing te brengen. De heer Fim men bevestigde het oommuniqué der Scheep- vaartvereenigingen Noord en Zuid in dien zin, dat het inderdaad het resultaat weergeeft van de op Dinsdag 19 dezer gehouden be sprekingen. Tot goed begrip van zaken dient echter z. i. de nadruk te worden gelegd op het woord „resultaat". Immers, aldus de heer Fimmen, de aanvankelijk door de werkgevers aangeboden voorwaarden waren ten deele slechter, terwijl daartegenover de eischen der organisaties resp. die der I. T. F. verder gingen. Aanvankelijk toch hielden de voor waarden der werkgevers in, dat de arbeiders den arbeid zouden moeten hervatten op een loon van 6.50, terwijl de werkgevers ver klaarden ook bij de verdere onderhandelin gen in geen geval een hooger loon te zullen betalen dan 7.aan welk loon dan mits overeenstemming zou worden bereikt terugwerkende kracht tot 1 Januari 1920 zou worden verleend. De organisaties verlangden daartegenover: a. dat het werk zal worden hervat onmiddel lijk met 7.per dag, met terugwerkende kracht, en b. dat van 1 Juli 1920 af een loon zou worden betaald van 7.50. Voorts vroe gen de organisaties voor de zeelieden 15 r maand, omgerekend in Hollandsch geld egen den koers van den dag. Uit het communiqué der werkgevers blijkt, dat zij ten aanzien van de eischen van de transportarbeiders tenslotte bereid waren het onder sub a. verlangde toe te staan, doch dat zij het onder sub b. genoemde weigeren. De eischen ten aanzien van de zeelieden werden door de werkgevers van de hand gewezen. Dit is in hoofdzaak het verschil, waarom niet overeenstemming kon worden ver kregen. Zijn hiermede de onderhandelingen defi- Volk". nltief afgesprongen, vroeg de man van „Het Het antwoord van den heer Fimmen hier op luidde: Het is voor mij zeer moeilijk, zoolang de organisaties zelf zich niet hebben uitgesproken, gelijk bekend is, waren 't de besturen, die verklaard hebben op den grond slag van het resultaat der laatste conferen tie geen oollectief oontract voor een jaar te willen afsluiten mij over hetgeen nog zou kunnen gebeuren uit te laten. Vast staat slechts, dat voor het oogenblik de pogingen der L T. F. om in overleg met de organisa ties eenerzijds en met de werkgevers ander zijds een opheffing der staking te vinden, schipbreuk hebben geleden, .Heeft u be zwaar u uit te laten over het standpunt, dat de L T. F. inneemt tegenover de voorstellen der werkgevers? was een volgende vraag. Daarop antwoordde de heer Fimmen: Zeer uitdrukkelijk hebben de vertegenwoordigers der L T. F. tegenover de besturen der trans portarbeidersorganisaties als hun meening te kennen gegeven, dat het aanbod der werk gevers van 17 dezer als grondslag voor het aangaan van een oollectief contract niet in overweging kan worden genomen; een stand punt, waarmede de organisaties zich ver- eenigden. Is door de wijziging in het standpunt, der werkgevers als resultaat van de conferentie van j.L Dinsdag wijziging gebracht in de op vatting van de vertegenwoordigers der L T. F.? was de derde vraag. Het antwoord daarop luidde: Ik kan deze vraag moeilijk in positieven zin beantwoor den, aangezien, overleg met alle vertegen woordigers niet mogelijk was. Voor zoover deze echter te bereiken waren, meende deze, den organisaties ook thans niet te kunnen adviseeren een collectief oontract af te slui ten. Een voorname factor vormde daarbij het feit, dat niet vaststond, dat bij' de op heffing der staking en aanvaardng van het oontract alle arbeiders weer op hun plaats zouden terugkomen, ofschoon de werkgevers uitdrukkelijk hebben verklaard geen ran cune-maatregelen te zullen nemen. Wat zal verder de houding van de I. T. F. zijn? vroeg „Het Volk" eindelijk, daarbij nader toelichtend, dat deze vraag verband houdt met den boycot, welken de I. T. F. over Hollandsche schepen in het buitenland heeft uitgesproken. De heer Fimmen antwoordde: De L T. F. heeft geen enkele reden den boyoot der Hol landsche schepen op te heffen, zoolang het conflict duurt; integendeel, ik kan mededee- len, dat door de leiding van het I. T. F. tot verscherping van den boyoot werd besloten en dat deze in Engeland reeds wordt toege past. Een brief aan de Koningin. Het bestuur van de Vrouwenclub „De In disch© Buurt" heeft een brief aan de Ko ningin verzonden, waarin het H.M. drin gend verzoekt 'Stappen te willen doen in het conflict tusschen reeders en transportar beiders. Het bestuur schrijft om: „Tn tal van gezinnen is gebrek, aan het noodige niet alleen, maar ook de levens middelen gaan voortdurend in prijs om hoog. Rijst, noch suiker is op het oogen blik te verkrijgen. Wij als vrouwen voelen ons verplicht al onze krachten in te span nen om verdere ontwikkeling van het con flict te voorkomen en hopen op Uwer Ma- jesteits bemiddeling." Suikergebrek. De staking ln de haven heeft ten gevolge, dat er thans in een groot aantal winkels in Amsterdam geen suiker te verkrijgen is, noch distributie, nodh z.g. vrije suiker. De voorraden, die de winkeliers hadden, zijn langzamerhand uitgeput. In de veemen, zoo zeide ons de directeur van het RijkSkantoor voor Suiker, liggen naar schatting voor Amsterdam tienduizend zak suiker. Deze kan .echter door de staking ln het trans portbedrijf, en door de besmerttingistheorie, welke door die stakers ver doorgevoerd wordt, niet vervoerd worden. De huismoeders behelpen zich, wanneer zij geen korrel suiker hebben ingeslagen, voorloopig met klontjes. De suiker in de veemen is beschikbaar en kan wbrden afgehaald. De politie is volko men bereid het vervoer van deze suiker naar de winkeliers te beschermen met vol doende macht. Maar de expediteurs vervoe ren niet wegens de staking. De winkeliers zouden de suiker kunnen doen afhalen, maar zien tegen de kosten op en tegen de te duchten moeilijkheden met hun personee- len. Het Rijkssuikerkantoor bemoeit zich met de zaak niet, raadt slechts den winke liers aan zelf hun suiker te halen uit de veemen. (N. v. d. D.) LUCHTVAART. Het Vickers Vimy Commercial-vliegtuig van de „Times", dat van Londen naar Kaap stad zou vliegen, doch eind Februari bij Ta- bora onherstelbaar werd gebroken, is cadeau gedaan aan een locale tennisclub. Van de groote gesloten fuselage hebben de heeren een clubhuisje getimmerd, terwijl de vleugels dienst doen als dak van de veranda. De Handley-Page-vIndlng. Naar de Handley-Page-fabriek meedeelt, hebben nieuwe wind-tunnel-proeven aange toond, dat het nieuwe type vleugel, uitge vonden door haar technische afdeeling, in derdaad aan de verwachting beantwoord. Volgens mededeelingen, in <fê dagbladen verschenen, zou men in staat zijn door toe passing van het nieuwe denkbeeld, het op pervlak noodig voor ieder type vliegtuig, tot de helft te reduceeren. Dit schijnt echter een ietwat overdreven voorstelling van de vinding te zijn. Handley Page's bewering is n.L, dat de lift van een gegeven vleugel 50 60 percent vergroot kan worden. Dit wil dus niet zeggen, dat de nieuwe vleugel twee-maal zooveel zal dragen, maar dat er in een be staand type vliegtuig tweemaal zooveel pas sagiers vervoerd kunnen worden, die slechts een klein deel van het totaal te dragen ge wicht vertegenwoordigen. Nieuwe Uitgaven. Evenals gelijksoortige buitenlandsche uit gaven, wil de V. U. B. den beschaafden lezer, die naar meer inzicht en entwikkeling streeft, een juist begrip trachten bij te brengen over ieder gewenscht terrein op het gebied van beschaving, wetenschap, kunst en techniek. De namen van de leden der redactie van de V. U. B„ achter op den omslag der aardig gebonden boekjes gedrukt, waarborgen wel het wetenschappelijke van den inhoud ervan. In de inleiding van bovengenoemd werkje bespreekt Dr. Buitendijk verschillende methoden, die gevolgd werden en nog wor den bij de bestudeering van de psychologie der dieren. Hij wijst op het niet-wetonschap- pelijke dier methoden, die uitgaan van een bepaalde hypothese en met behulp daarvan verschillende verschijnselen, al of niet dui delijk bij dieren waargenomen, trachten te verklaren. De nieuwste dierpsychologie ech ter werkt niet volgens een vooropgestelde hypothese, maar ze doet een poging, de fei ten, die het zieleleven der dieren ons ver toont, volgens streng kritische methoden te onderzoeken en met voorzichtigheid te ver klaren. Schrijver wijst op de moeilijkheden, die bij deze onderzoekingen oogenblikkelijk optreden door de eigenaardigheid van het studie-object. Vele psychologen zijn daarom van meening, dat er van een dierpsychologie geen sprake zal kunnen zijn. Schrijver is het er wel mee eens, dat het gevoelsleven en het bewustzijn der dieren voor ons een gesloten hoek zullen blijven. Maar de moderne dier psychologie bepaalt zich tot de bestudeering van het gedrag, „the behavior", der dieren onder natuurlijke en experimenteele omstan digheden en tracht hieruit met de grootste omzichtigheid gevolgtrekkingen te maken omtrent waarneming, ervaring, aangeboren en verworven gewoonten der dieren. Hierna bespreekt schrijver ln verschei dene hoofdstukken onderzoekingen op aller lei dieren, zoowel van de laagste als van de hoogste orden, betreffende hun instincten, gèwoontevormingen, gewenning aan nieuwe toestanden, enz., en de gevolgtrekkingen daaruit te maken, ten opzichte van zintuig lijke waarneming, geheugen en andere gees telijke functies der dieren. Veel wetenswaar dige dingen worden verteld, die nog lang niet algemeen bekend zijn en veel dingen van alfeemeene bekendheid worden op goede gronden bestreden. Wij kunnen een leder, dis eenige kennis bezit van natuurlijke historie, en er belang in stelt, de lezing van dit prettig geschreven, populair-wetenschappelijike werkje warm aanbevelen. INGEZONDEN. Een tweeslachtige houding. Geachte Redacteur, vergun mij een plaatsje ln Uw blad. Naar aanleiding der j.L gehouden Raads zitting en de breede houding, aangenomen door de heeron Baak en Van Loo, meen ik goed te doen eene opmerking te maken. Beide heeren verklaren zich tegen de rege ling, door B. en W. voorgesteld als uitvloei sel van het georganiseerd overleg. De heer Baak op grond, dat de regeling niet deugde, doch deed geen enkele poging om verbete ring aan te brengen. De heer Van Loo, om dat hij tegen lapmiddelen is. Aan den heer Van Loo wil ik vragen of hij de „Centrale" van 26 Maart j.L nog eens wil nalezen, daar toch staat immers, na eerst teleurstelling te hebber? geuit, dat de minister van marine a. 1. niet geneigd was om den achterstand 1918/1819 als voorschot uit te be talen, het volgende: „Nu kunnen wij ons indenken, dat de minister geen gelden in voorschot meer wil uitgeven zonder de Staten-Generaal te moeien, maar men keere dan het personeel den toekomenden duurtebijslag uit. In dien geest hebben wij dan ook reeds gewerkt en wij hopen, dat de Regeering ten spoedigste zal ingrijpen." Wat wordt hier nu gezegd; wij hebben ge vraagd om een voorschot op den achterstand, dus een lapmiddel, want de Tweede Kamer kon het nog verwerpen. Zoo niet: geeft dan den toekomenden duur- tebijslag. W elke? Een wet alezoodanig be- staat niet voor 1920. Wat was het dan? Het was eenvoudig een voorschot gelijk aan de genoten duurtebijslag over 1919, per week in afwachting van de definitieve loo nen, welke geregeld worden door de Com missie van Advies voor Rijkswerklleden, welke oommissie, omdat zij niet op tijd klaar kon zijn, om goed werk te leveren, een zoo danig voorstel aan de Regeering had gedaan dus ook een lapmiddel, waaraan door den heer Baak als commissielid is medegewerkt. Dus mijnheer Van Loo, willens en wetens hebt gy onwaarheid gesproken, want ik mat? toch veronderstellen, dat wat gij voor U zelve vraagt, ook aan anderen gunt Wat den heer Baak betreft, zijn houding neen my nog het meest verwonderd. Hii toch heeft zitting in de Commissie van Advies In deze commissie werkt hij mede aan hei geven van een voorloopige loonsverhooginu omdat zij met spoedig klaar kan komen en het voorstel van een andere oommissie i„ dezen de commissie voor het gemeente-ner soneel, met dezelfde strekking, helpt gü ?er- werken. Dit is geen houding die eefi K(Si vakvereenigmgsman past g acÏTJLn niet het was hier een actie tegen de s.-d. wethouders. Maar het IrBHiorh?6' Weekend door de meest be zadigde vakvereenigingsmannen, uit dit adres kunt gij lezen hun teleurstelling. Nlft mand heeft dan ook verwacht, dat dit voon stel zou worden verworpen. Neen, heeren arbeidersleiders, gij, die al. tijd den mond zoo vol hebt, hebt uw partij, politiek vóór het belang van het- gemeente- personeel laten gelden, Hit gij strijd tegen de s.-d., goed, dat is uw goed recht, doch doe het dan niet ten koste van het gemeenteper. soneel. U, geachte redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, J. POLUNG. Geachte Redactie. Met vriendelijken dank voor de inzage van bovenstaand stukje, zag ik gaarne mede namens den heer Baak onderstaand als ant- woord opgenomen. Na al de pamfletterie in de Gemeente over ons venspreiidi, wisten wij, -dat ook vriend Polling met achter zou blijven, nu het Baak en Van Loo gold. Dat onze vriend ook nu weer de plank misslaat, zal blijken uit onderstaande. De heer P. gaat verbazend te keer tegen de houding van Baak en Van Loo inzake het voorschot op de loonen voor het gemeente, personeel. Hij maakt een opmerking over onze breede houding, aangenomen tegenover het georganiseerde overleg, zonder iets be. ters te geven. Ja, heer P., wel gaf Baak een verbetering De heer Biersteker deed het voorstel, dat het College binnen een maand met de defiai. tieve loonregeling zou komen, terwijl Baak amendeerde een gewaarborgd minimum van tenminste 29.per week voor een on geschoolde werkkracht op 21-jarigen leeftijd, zonder eenigerlei aftrek. En waar de wethouder Verstegen ver- klaarde onmogelijk binnen een maand klaar te zijn met 'n goede regéling, boden Baak c. s. zich aan, dit zoonoodig in nog korteren termijn te doen. Men ging hier niet op in en werd vastgehouden aan het door Van Loo gewraakte lapmiddel. En nu gaat vriend P. citeeren uit de „Cen trale", dat Baak en Van Loo voor het Rijks personeel wèl om lapmiddelen vragen. Maar alweer, vriend P., slaat gij de plank mis! Neen, snuggere vriend, nimmer is door ons een voorschot gevraagd op den reeds in November 1918 beloofden achterstand. Wel he/bben wij gevraagd om gelijk be handeld te worden met het burgerpersoneel van oorlog, niet voor een lapmiddel, maai de ultkeering van de bij Kon. Besluit vastge legde loonen. Het achterstallige loon bleef weg, mede als oorzaak door de ontslagname van mlti». ter Bijleveld. Vriend Polling weet toch zeker weL dtó ons onrechtmatig een groot gedeelte van den duurtebijslag werd onthouden eer 1919, juist omdat het achterstallige loon mede be rekend werd, hoewei wij het niet ln onzen zak hadden. En waar men het werfpersoneefl liet wach ten maanden lang, zouden wij tenslotte vra gen om den wetttelijk vastgelegden duurte bijslag. Gelukkig behoefde dat niet, dank zij onr optreden aan het Departement en het onder houd met de Kamerleden Oud en Ter HaÜ. Verder komt P. nog aan over een voorschot op het loon vanaf 1 Jan. 1920, voorgesteld door de Commissie van Advies, omdat zij nog niet gereed was met de definitieve loon regeling, want er moest goed werk geleverd worden, en zegevierend voegt hij er aan toe, dat wij eenzelfde voorstel voor het gemeente- personeel verwerken. Maar alweer is vriend P. onwaar! De Commissie van Advies is reeds lang met haar loonvoorstellen gereed, maar om dat alles bij het Rijk zeer langzaam gaal indien een dergelijk Rapport ingediend wordt, vanwege de bureaucratische romp slomp, juist daarom stelde die Commissie de Koningin voor, om alvast iets te geven van hetgeen door de Commissie was vastgelegd. Maar de Gemeente is geen Rijk, er is voor het gemeentepersoneel nog geen nieuw# loonregeling daargesteld en fen stelt voor dit personeel een voorschot te geven, zonder dat de Raad ergens kijk op heeft. Zie je, vriend P., daar waren wij tegen! Geen voorschot, maar iets definitiefs, bil nen den door ons gestelden termijn. Dat paA een vakvereenigingsman! oor een gemeente als deze met die paai honderd man personeel is al dat groot- scheepsch gedoe overbodig en ls het op de jange baan schuiven eener vaste loonrege- Png In bet nadeel van de betrokkenen. Wij houden dat vol en stoppen dat onder geen stoelen of banken. Het ls geen verkrachting van hot georganiseerd overleg, maar een andere zienswijze, die wij ook verdedigd heb ben tegenover verschillende bestuurders der organisaties van gemeentepersoneel. Nogmaals, wjj schamen ons niet, bet voor stel-Biersteker met amendement-Baak ver dedigd te hebben. V ij komen hiermee veel hoogor dan d# loonen, vermeld ln het salaris-rapport van urgerl. Rijksambtenaren en verschillend# gemeenten. En als vriend Polling dan schrijft, dat het WlP ,was te8en de S.-D. wethouder* k bem dat pertinent te liegen. D#* aan Polling C.S., die van de ÜP 8 waardeeren, maar zbih I S D 4 op de alleen zaligmakende I M ij zullen het gemeentepersoneel nletj ''ouden en dat hebben wü getoond w®* onze voorstellen. Noodgedwongen hebben wij toe moet## geven aan een voorschot, omdat men (zondof eenig bewijs) bleef volhouden, dat de salarlr ''geurig niet binnen een maand klaar ko# wezen. We zullen afwachten of het w3rkelfll zoo is, hoewel het ons een raadsel blijft. Het overige in vriend Polling z'n zullen wij laten zwemmen, want over ee# duurtebijslag 1920 enz. begrijpen wij ni« en_hij zelf gepaald ook niet. Het plan Van P. snappen wij echter -"'f, goed. Het gaat bij hem zoo zeer niet ori d gemeentewerklieden dan wel om Ba»k h als 1®lders van „Onderling Belang Het fiasco, door hem e. a. geleden met d«" ïinr-Hp ',een®cbe kinderen tegenover „Ondjf i an8 speelt hem nog parten. &4Ê ook thans behalen zij een groote strop. 'P nu' beer Ptot slot geven wij L f tets schrijft8' °Verdenk goed' voor glJ Met dank voor de plaatsruimte, L. VAN LOO- Ingezonden mededeellng. Do Centrale Bond van Transportarbeiders deelt mede, dat na de besprekingen, welke Maandag j.L onder leiding van de L T. F. tusschen de besturen van de Nederlandsche Federatie van Transportarbeiders en den Centralen Bond van Transportarbeiders zijn gehouden, de secretaris van I. T. F., de heer Fimmen, gemachtigd werd onderstaanden grondslag voor beëindiging van de staking aan de besturen der Scheepvaartvereeniging voor te leggen: Ingezonden mededeellng. PSYCHOLOGIE DER DIEREN, door Dr. F. J. J. Buitendijk, Hoogleeraar aan de vrije Universiteit. Volksuniverei- teite-bibliotheek. Uitgave van de Er ven F. Bohn, Haarlem. Gebonden ƒ2.50; 6 nummers naar keuze ƒ2.25. aan Jln R 8gezien bet adres gericht aan den Raad door organisaties van diverse

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2