NIEUWSBLAD VOOR HELPER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA iür° MISS IAI0EI AL RASJID Laat Uw HEERENCOSTUUM aanmeten bij de firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 (bovenwinkel). Eerste Blad. ffi1 No. 5237 DINSDAG 27 APRIL 1920 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc Telefoon 50 DUITSCHLAND. Uit het Industriegebied. Niet alleen in den Helder, doch ook In tal van plaatsen In Nederland, profiteert men van GRUNWALD's prima KLEEDING NAAR MAAT. FEUILLETON. Do firma I. GRUNWALD, Kolverstraat 116, garandeert ten volle de kwaliteit der STOFFEN, velke gij uitkiest om daarvan Uw HEERENCOSTUUM te laten vervaardigen. DIT IS HET BESTE BEWIJS DAT DE FIRMA I. GRUNWALD GOEDKOOP EN PRIMA WERK LEVEREN OP HET GEBIED VAN HEERENCOSTUUMS NAAR MAAT. COURANT ABONNEMENTEN Bij VOORUITBETAL 1 NOi Ptf 3 m0d' f n ffaac0 P" p°« f 160 Buitenland 1 2.40 - £2 - 1.05 Modeblad „0.95, .1.05. „1.30 Lo«ie nummers der Courant 4 ct. BUITENLAND. De eonferentle te San Remo. Tusschen Lloyd George en Millerand schijnt overeenstemming te zijn bereikt in zake de quaesties betreffende de ontwape ning van Duitschland, de schadevergoeding en de leveranties. Eveneens wordt echter gemeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen waarin Millerand nadrukkelijk verklaart, dat Frankrijk geen annexatie van het Rijngebied wenscht. Verder werd besloten, 5500 spoedig moge lijk over te gaan tot de vaststelling van de bedragen, welke van Duitschland zullen wor den geölscht bij wijze van schadevergoeding. De Duitsche regeering zal worden gemach tigd op dit punt opmerkingen te makefi door bemiddeling van een harer vertegenwoordi gers, die later door de geallieerden zal wor den opgeroepen, in verband met de recht streeksdie besprekingen, welke waarschijn lijk te Brussel worden gehouden. Nittl, de Italiaansdhe vertegenwoordiger op de conferentie, heeft zich tegenover bij zondere berichtgevers der Fransdhe bladen uitgelaten over het standpunt dat Italië ten deze inneemt. Hij verklaarde o.m., dat het noodig was, den vrede in geheel Europa te herstellen en het wederom aan den arbeid te brengen in het gemeenschappelijk be lang van alle naties. Hiertoe dienen overwin naars en overwonnenen zich te eolidari- seeren. Nitti begrijpt, dat dit perspectief Frank rijk niet behaagt, dat evenals Italië ontzag lijk onder den oorlog heeft geleden. Italië helpt Oostenrijk opdat dit niet van honger sterft. Op gelijke wijze moet ten opzichte van Duitschland worden opgetreden, dat de mogelijkheid moet wordqn verschaft om te werken en te leven, ten einde zijn verbinte nissen na te komen. Anders zal Duitschland pan het bolajewsme of het militarisme ten Onder gaan. Nitti verklaarde aocoord te gaan met Frankrijk aangaande de noodzakelijkheid vian Duitsdhland's ontwapening. Het is on juist dat hij voorstander van een herziening van het vredesverdrag zou zijn; het is even eens onjuist dat Italië door geheime over eenkomsten aan de middenrijken gebonden zou zijn. Er is geen enkel geheim in de po litiek van het democratisch Italië. Ook de Turksche quaestie weid in den Op persten Raad verder behandeld. Onder meer werden de grenzen van Armenië en de steun voor de vestiging van den Axmeenschen staat besproken. De quaestie van Smyrna is definitief geregeld „met hulp van Venizelos". Een bericht uit Parijs preciseert deze laat ste mededeeling. De Opperste Raad besloot n.1. volgens dit telegram om Smyrna onder Turksche suzereiniteit te laten, maar onder beheer van Griekenland te stellen. Dit besluit beteekent dus, dat Smyrna aan Griekenland komt en dat Italië dus zich in de erkenning van Griekenlands belangen hier schikt. Daar ten aazien van de verdee ling der Turksche gebieden nog geen be paalde besluiten worden genomen, gaat men er niet rechtstreeks toe over Smyrna aan de Grieken af te staan, maar krijgt Grieken land het voorloopig bewind-er in handen en de „hulp'! van Venizelos is dus deze dat de Grieksohe eerste minister er in heeft toege stemd de fictie van de Turksche suzereiniteit te laten voortbestaan. Aan den werkelijken toestand wordt hierdoor niets veranderd er zijn meer voorbeelden van zulk beheer van onder Turksche suzereiniteit staande gebieden geweest Egypte, Bosnië en Her- zegowina en men weet wat ten slotte het resultaat is. Er is al eerder gemeld, dat het 't plan was. later door een volksstemming in het gebied van Smyrna over den definitieven status te doen beslissen. Het „voorloopige" Griekscbe bebeer zal nu in staat zijn de volksstemming langzaam aan voor te bereiden. Met deze beslissing is men in Italië niet erg Ingenomen, en in de bladen komt dit sterk tot uiting. De „Epooa" waarschuwt voor nieuwe verwikkelingen en zegt, dat Italië aan militaire expedities niet mag me dewerken. De „Idea Nationale" zegt, dat Griekenland onder de reusachtige buit, welke het aan Millerand te danken heeft, zal bezwijken. De „Tribuna" herinnert eraan, dat Italië alles heeft gedaan om de Turksche belangen te beschermen. Door de wacht der Grieken aan de Dardanellen zal de toestand aldaar slechts moeilijker worden. Dreigende wol ken vertoonen zich reeds ih het Oosten en het-lachend optimisme van Venizelos zal deze wolken niet kunnen verdrijven. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat indien Turkije zich rustig in zijn lot zou voegen, de kwestie spoedig zou zijn opgelost, maar in Turkije bestaat een nationaal leger dat aan de regeering van Constantinopel niet ge hoorzaamt. Dat het tot strijd zal komen bij de uitvoe ring van het vredesverdrag met Turkije is wel zoo goed als zeker. De „Temps" wijst erop dat in Klein-Azië een groot Turksch leger gereed staat en vraagt wie dit leger zal moeten bedwingen. Italië zal zeker niet één man sturen om de Turken te dwingen vrede met Griekenland te sluiten. Een groot aantal leiders van het vroegere roode leger benoorden de Ruhr is naar Rem- scheidit getrokken. Daar heeft ook de nieu we gevechtsleiding West haar tenten opge slagen. In verschillende depots liggen 8000 geweren, ongerekend nog de wapens die de roode gardisten zelf in handen hebben. Met het oog op de moeilijkheden mét da levensmiddelenvoorziening zijn de -bij de operaties der Reichswehr in het industrie gebied verstrooide, en later onder den schuilnaam „vluchtelingen" weer opgedaag de roode benden verdeeld over Barmen (8000 man), Ellberfeld (600), Remsdheidt (2000), Vohwinkel (1000) en Lager Delbrück bij Keulen (3000). Het meerendeel der in de laatste plaats ondergebrachte manschappen heeft deelgenomen aan de gevechten bij of is afkomstig uit Herrest, Dorsten, Buer, Bot- trop, Dinslaken en HorsttEmscher. Li het gebied ten zhiden van de Ruhr wor den thans pl.m. 25.000 man roode troepen volgens het Krümpersysteem afgericht. Tel kens 200 man worden naar dit stelsel af- geëxerceerd, om daarop naar de haardsteden terug te keeren tot nader order. Haltern onder de roode heerschappij. Men meldt aan de „N. Rott. Crt.": In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der stad Haltern in West- falen, de eerste bijeenkomst na de verdwij ning der roode troepen uit deze plaats, hield door JESSIE DOUGLAS KERRUISH voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 19) Op hetzelfde oogenblik snelde ik naar buiten. Bij het zwakke licht onderscheidde ik twee mensohelijke gedaanten, die elk een paard bij den teugel leidden; achter hen stond nog een paard met een ruiter er op. Deze was zoo ingepakt, dat alleen maar een paar oogen zichtbaar waren. Maar in heel Koerdistan zou men vruchteloos naar een ander paar van zulke schitterende saffieren hebben gezocht. „Evelynl" riep ik uit. „Present, als gewoonlijk!" Een lach# die eindigde in iets wat op een «nik leek, zij schopte de stijgbeugels weg on gleed ln mijn finnen. Zij was zoo moe, dat ik haar Mjna naar binnen moest dragen. „Mijn zuster, Yosbashi, zei ik triomfantelijk. „Wilt u mij nu geloo- ven? Ofschoon het kan mij nu natuurlijk niet meer schelen, wanneer u mij naar Koch- ma wilt meenemen, daar moet zij heen." Eindelijk was Evelyn weer in staat om fe "Preken. „Rathia, zal er hulp komen?" was »aar eerste vraag. -Zeker, van Diabekr," anwoordde £k "^stellend. '•O. gelukkig!" zuchtte zij. „Wij waren bo- Kent gerekend had." „Ik sta er verbaasd over, dat Mr. Kent je durfde laten gaan." „Oh, hij had een vrijgeleide voor mij ver kregen van het hoofd der Gadarwanders. Ik ben alleen maar het bergpad gegaan, omdat het hoofd niet voor zijn mannen verklaarde in te staan, wanneer de poort geopend werd. Het ging alles uitstekend, die groote Monte- negrijn commandeert iedereen wat hij maar wil. Hier SemiramisI" Semiramis was het hondje. Het luisterde naai dien naam, wanneer er e^en v*eL hield dus op met het plagen van Arjampnd en kwam naar zijn meestertje toe, om daar na den kop in den köm te begraven. Oh ik ben zoo blij, dat er soldaten ko men,"'zeide Evelyn weer. De stad kan het geen drie dagenfctoeer uithouden; wanneer komen zij?" „Zoo gauw mogelijk," antwoordde ik ont wijkend. „Voor het oogenblik is de vraag: waar zullen wij den naoht doorbrengen. „Het huis van het dorpshoofd is ongetwij feld het beste hier," zeide de Y osbashi, die thans bWj was ons van dienst te kunnen zijn met een inlichting, en bovendien last gaf, dat de bewoners het huis voor ons zoude UU,lzï'kunnen voor vannacht bfl e«n ander slapen," stelde ik Evelyn gerust, die een weinig was geschrokken bij bet bevel van den officier. „Miksi, blijf hier bij Evelyn Effen d*Maar toerfik ndfhad ingepakt en met den Yosbashi en een vrijwilliger de bittere koude van den nacht bad gettots^rd kwam ik tot de overinD' het beste huis van net dorp v s vokomen ongeschikt was. Zoo '^oorbeeld, was de plotseling ingevallen burgemeester Homann een interessante rede over de heerschappij der roode benden in Haltern. Zware, doiikere dagen zei hij hebben wij sedert onze vorige bijeenkomst in Haltern doorgemaakt, dagen van de groot ste verwarring in het bestuur, welke een be schrijving te boven gaat; dagen van den grootsten angst voor de burgerbevolking, van plunderingen en roof, zooals onze stad ze sinds den 80-jarigen oorlog niet gekend heeft Wie zou het hebben kunnen denken, dat we in eigen land oog moesten zien vech ten tusschen zonen van hetzelfde land en dat op een wijze, Volgens ooggetuigen nog veel verschrikkelijker dan de wereldoorlog zelf. Tooneelen zijn hier afgespeeld, te verschrik kelijk, om ze te schilderen, veel verfoeilijker dan de oorlog zelf te aanschouwen zag. Ook in onze stad zelve hebben een aantal ingeze tenen hun verschrikkelijke rol in dit droeve drama afgespeeld; ze zijn er niet voor terug gedeinsd aan de plunderingen en het beroo- ven van medeburgers deel te nemen en met de wapenen in de hand dé roode tirannie te helpen triomfeeren. Zij hebben de roode troepen geholpen bij het leggen eener be lasting op onze stad van meer dan 11/« mil- iioen mark. En dan moogt ge wel vernemen, welke enorme schade door kanonschoten, mijnen, machine- en andere geweren, als mede door het werpen, van bommen aan onze stad is berokkend. Volgens deskundig onderzoek en bereke ning zijn 93 huizen beschadigd voor een be drag van 90.000 mark^ aan stedelijke gebou wen voor 1000 mark, aan de gasfabrieken voor 60.000 mark, aan de Lippebrug voor 700.000 mark en aan de Holzbrtloke voor 20.000 mark, aan de spoorwegbrug, spoor wegen, gebouwen, telegrafie, enz. alleen in Haltern 400.000 mark, aan de telefoon- en telegraaflijnen 26.000 mark, voor 't opeischen van allerlei levensmiddelen en goederen 112.000 mark, voor plundering ten minste 30.000 mark, dus totaal 1.438.000 mark. Het is hét werk goweest van een aantal oproerkraaiers en liV rekkers, die specu leerden op de domhq hunner volgelingen en slechts hun eigen zakken vullen met alles, wat maar door diefstal, roof en plundering te verkrijgen is. Ook richtte de burgemees ter een kort woord tot de regeering. Was zij van de duivelsche plannen der linker-partjjen onderricht? Zoo niet, dan treft haar de schuld van een onverstandige zorgeloosheid en van te veel vertrouwen in hen, die het eigen land ten onder willen brengen. Indien wel, dan treft haar een onvergeeflijke zwakheid, die door niets te rechtvaardigen is; dan heeft zij daarmee onweerlegbaar bewezen, dat zij voor haar taak totaal ongeschikt is. Wij vorderen, ja wij elschen voor onze stad rust, orde en veiligheid onder alle omstandigheden, wij eischen mede de inlevering van alle wapenen door de ingezetenen en een strenge, onver' biddelijke strenge bestraffing der schuldi gen. De medebestuurderen van Haltern gin gen geheel met burgemeesters woorden acooord. Uitbreiding der veiligheidspolitie. De Entente heeft toegestaan dat, ter com pensatie van het terugtrekken der Rijks- weertroepen uit het Ruhrgebied, aldaar 14.000 man veiligheidspolitie op de been mo gen worden gehouden. Dit corps, hetwelk thans ongeveer twaalf „hundertschaften" -telt, zal dus belangrijk worden uitgebreid. Uitgeleverde schepen. De „Oldenburg" en de „Posen", twee mo derne Duitsche slagschepen, zijn Zaterdag in de Firth' of Forth aangekomen, en uitge leverd om de plaats in te nemen van de bij Scapa Flow tot zinken gebrachte schepen. gen te verdenken Allah al Aziz is mijn getuige, Effen' maar de komst van de jonge Khanoum iegt heft zegel der zekerheid op de deur van twijfel. Nu zult ge u kunnen begeven, waarheen u zelf verkiest, fcoo Allah wil." Ik stelde voor. Wall Yosbashi van Kochma, mijn zuster, Evelyn Jerningham Khanoum. „U moet mijn voorzichtigheid verontsohul digen, Effe'n'," zeide de officier. Er wordt in deze dagen maar-al te zeer samengezworen tegen den Islam in onzen heer, den Padisjah Allah zegene zijn baard. Ja, in het open baar durven de Armeniërs eea revolution- nair lied zingen, dat luidt: „Voorwaarts, mannenbroeders, dapper ten strijde; volgt in den slag het teeken van.Isa, dat u voorgaat. Isa zelf gaat ten oorlog, laat ons opstaan tegen de meesters." Waarlijk, toegegeven moet worden, dat „Voorwaarts, christensoldaten" nu niet direct een passend lied is voor Armeniërs. HOOFDSTUK V. Een Armenische nacht Ofschoon Evelyn buitengewoon moe was, ook al zag zij er engelachtig uit had zij zich weldra hersteld, en kon zij naar een resumé van mijn avonturen luisteren, terwijl zij een schotel van het nationale gerecht zure melk met suiker en gemalen koren met haar hondje deelde. „Ik ben blij, dat je me tegemoet gekomen bent" zeide zij. „Als alles gewoon geloopen was, zou ik nu al uren in Kochma zijn, maar halverwege werden wij door een sneeuw storm overvallen, wij raakten van den weg af en hebben twaalf uur noodig gehad om hier te Komen, in plaats van drie, zooals Mr. ADVERTBNTIÉN, 20 CL p. regel (gal)ard). logel. mededeel lngefi (kolombr. als redact, tekst) 60 CL Kleiae advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 1 regels 50 ct., elke regel meer 10 CL bi) vooruttb. (adres: Rur. v. d. bl. en met br. onder ar 10 ct. p. advért. extra). Bew.-«xcmpl. 3'/', ct Adv. op bep. aangew pl. worden 25 #/0 hooger berekend, ENGELAND. Verhooging der productie. In de „Evening Standard" komt van de hand van E. T. Good een artikel voor betref fende de noodzakelijkheid van productiever- hooging, waarin verschillende weinig ba kende feiten worden medegedeeld. De schrijver begint met te zeggen: „Tenzij en alvorens de arbeiders maken, dat onze velden en mijnen en fabrieken meer goede ren voortbrengen en onze schepen en spoor wegen die goederen sneller verplaatsen, kan de levensstandaard geen zier verbeteren zelfs niet, Indien de loonen tot £100 in de week opgedreven werden. In werkelijkheid beteekent het opdrijven van de loonen voor zoover het eenige uitwerking op den levens standaard heeft, een nieuwe verlaging van den levensstandaard." De schrijver voert dan feiten aan. De mijn werkers vragen, gelijk bekend is, hoogere loonen. Dezo werklieden hebben in den laat- sten tijd al zulke hooge loonen genoten, dat zij hun werk makkelijker hebben kunnen op vatten. Zij verletten tegenwoordig zooveel tijd, dat de gemiddelde steenkoolproductie per man al van vijf ton in de week tot vier gedaald is. Dat is een vermindering met 20 pet. Het gevolg is, dat hoogovens en fabrie ken stilstaan, schepen niet snel kunnen bun keren, en zoodoende moet het publiek niet alleen meer voor zijn steenkolen betalen, maar wordt alles wat het noodig heeft, duur en sohaarsch gemaakt. Dure kolen beteeke- nen dure fabricage, duur vervoer, vertraging in den aanvoer en duur leven. Deze feiten worden echter genegeerd door dezelfde man nen, die het luidst van 'gedachten wisselen over deze feiten, en daarom krijgt men nieuwe looneischen om „gelijken tred te hou den met de kosten van het leven." Terwijl de mijnwerkers met een nieuwen looneisch komen, verzuimen meer dan 60 pet. van de kolendelvers in het district, waar de schrijver woont, eiken Donderdag. Het ge middelde verzuim bedraagt voor een heele week 26 pet. Worden de loonen -weer ver hoogd, dan vermindert de productie noig meer en wordt het leven alweer duurder, waarna de kolendelvers met nieuwe eischen kunnen komen. De schrijver vermeldt dan het geval van de arbeidspraestatie der bootwerkers in een bepaalde haven. Tot de helft van het vorige jaar losten zij 60 ton ijzererts per uur. Maar de vakvereeniging eischte afschaffing van stukwerk en nu de havenarbeiders, volgens uurloon werken, lossen zij nog maar 33 ton in het uur. De schepen moeten nu tweemaal langer stil liggen en de natie, met inbe grip van de annsten, moet de kosten dra gen. In de bouwvakken is het niet anders. Ondanks het groote gebrek aan huizen, dat vooral op den werkenden stand drukt, wil len de vakvereenigingen geen overuren of stukwerk of premierstelsel toelaten of Iets anders waardoor men sneller en goedkooper zou kunnen bouwen. De arbeiders vragen om volop hulzen, maar scheppen schaarschte, ■zij vragen goedkoops huizen en maken ze duur, zij verlangen een hoogen levensstan daard en doen opzettelijk alles om hein laag te houder. De „Daily Herald" zegt dat er geen andere uitweg uit den vicieuzen cirkel is dan de ,vafschaffing van het kapitalistische stelsel." Ongelukkig aanvaarden vele werklieden die leer. Maar de bewering zou alleen opgaan onder twee voorwaarden, namelijk dat het socialisme meer goederen produceerde dan het kapitalisme en dat de ambtenarij bij een socialistisch stelsel minder zou kosten dan de winst van de kapitalisten bij het tegen woordige stelsel bedraagt. Zou echter een van deze twee voorwaarden bij een socialistisch stelsel vervuld worden? In de groote productieve industrieën zooals de mijnbouw bedraagt de netto opbrengst voor de kapitalisten maar ongeveer B pot van de loonen, of 1 Éh. E1/» fit- per ton voor da aandeelhouders tegen 22 sh. 6 st. per ton voor de werklieden. Zal iemand die gezond verstand heeft, beweren dat onder een so cialistisch stelsél met zijn bedrieger van amb tenaren en zijn velerlei commissies de kos ten maar 6 pol van de loonen .zouden be ls et en? En is er een: die bewijst, dat de eenige staatsonderneming productie per hoofd groo- ter zou zijn onder een socialistisch dan on der een kapitalistisch stelsel? Daar het meerendeel van de Engelsche werklieden verwachten een beteren tijd te zullen krijgen, indien hun industrie gena tionaliseerd wordt, kan men als zeker aan nemen, dat zij minder en niet meer werk voor hun loon zouden verrichten. Socialisme of nationalisatie zouden geen eind maken aan den vicieuzen cirkel, maar de goederen nog schaarscher en duurder maken dan zij nu al zijn. Bij verzekerd loon en pensioen in een staatsonderneming zouden beambten en werklieden slabakken, en zou het armoe devraagstuk ernstiger worden. Men zie ook naar de geschiedenis van den Ingezonden mededeeling. Moeder, neemt u in acht Zooveel huurt vut a af. Het is voor vrouwen niet verstandig om haar eigen pijnen te verwaarloozen, ofschoon velen zoo onzelfzuchtig zijn. Zenuwachtigheid, pijn in de lendenen en zijden, rugpijn, duizelingen en urinestoornis- sen wijzen op gevaar voor nieruitputting en verschijnselen als graveel, rheumatièk, nier- waterzucht eu blaasontsteking. Vrouwen die nen beslist niet zulka kwade kansen te loopen. Al wm hot Rllcsn voor anderen, vrouwen moeten de noodzakelijkheid van zich in acht te nemen begrijpen. Zorgen en oyerwerking, ongeregelde maaltijden, gebrek aan frissche lucht en andere zelfopofferende gewoonten kunnen niet blijven duren. Zij leiden tot op hooping van urinezuur en dit veroorzaakt nierkwalen. Tracht uw huiselijk werk te verminderen, de maaltijden op bepaalde uren te houden, lederen dag een flinke wandeling te maken en 's nachts acht uren te slapen. De resulta ten zullen uw verwachting overtreffen. Tot versterking der nieren en genezing der nierverschijnselen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen. Dit speciale nier- geneesmiddel bevordert de werking der nie ren, bewerkt vrije vloeiing der urinewegen en heeft een verzachtende, antiseptische wer king op de blaas. Zelfs bij langdurige nier en hlaasziekten hebben Foster's Pillen succes. Zij werken niet op de lever of ingewanden. Haar totale genezende kracht is op de nieren, de urinewegen en blaas gericht. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat vrouwen groote baat vinden bij dit genees middel in aan haar geslacht eigen zijnde be proevende tijdperken. Let er op, dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster. Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Kloos ter, Keizerstraat 98, ƒ1,76 p. doos of 10.p. zes doozen. bang die arme menschen! Er was een vrouw, die verleden jaar haar beide dochters verloren had, een van mijn leeftijd, en een van pas tien jaar. Zij heeft het mij zelf ver- bi had." teld. Mra. Kent was boos, dat ze het gedaan Het werd mij thans duidelijk, dat ik haar, zonder bedoeling, een veel te rooskleurige voorstelling had gegeven, wat betreft de vooruitzichten op hulp, maar het leek mij niet wensohelijk haar thans te ontnuchteren en teleur te stellen; zij was óp. „Je moet nu maar niet meer praten," zei ik. „Goed. Waar is Papa?" „Ik ben vooruitgereden om je te ontmoe ten. Ik zal het je later wel uitleggen." Zij knikte, en strekte zich naast het vuur, nadat ze eerst uit een van haar mantelzak ken haar gele hondje had gehaald, dat zich blijkbaar in dat verblijf best geamuseerd had en vroolijk begon rond te springen, terwijl ik haar handschoenen uittrok. Ondertus- schen zorgde Miksi voor haar begeleiders, twee van de oudste dienaren der Kents, een, een lange, geelharige Chaldeeuw uit Jelu, de ander een Montenegrijn, die beiden voor hun taak meer dan berekend waren. De officier had zich beleefd teruggetrok ken en hield van verie onafgebroken het oog op ons gericht. Het overige gezelschap gluurde en gaapte naar het wonder van En gelsche krullen en camée-profiel, dat tegen mijn schouder aanleunde. Een gevoel van welwillendheid jegens het heele menschdom kwam over mij, toen ik constateerde, dat mijn gedurfde tocht dan toch doel had gehad, ja. meer dan dat. „Wel Yosbashi Effen'," vroeg ik, „twijfelt u nu nog aan de waarheid van mijn woorden?" „Ik heb het nooit gewaagd u van een ieu- koude nog van te korten duur geweest, om allen kakkerlakken en spinnen en dergelijk soort wezens het leven te benemen, althans zij vielen in menigte van de zoldering om laag en doofden bijna onze kaarsen. Wij keerden, zonder verder overleg, naar onze plaats van herkomst terug. Het was er bepaald gezellig geworden, nu de luchtgaten met stroobossen waren dichtgepropt, met het oog op de vorst, die Si nachts wel zou komen. „In dit land zijn de veestallen schooner dan de huizen," zeide ik bij het binnentreden. „Boven is de gemeenschappelijke graan zolder van het dorp," deelde de baas ons mede. „Wanneer het de Effendim niet kan schelen naast den wintervoorraad te liggen, is daar een veilige slaapplaats." Wij gingen op verkenning uit. De trap, die naar den graanzolder voerde, bevond zich in den hoek, waar de schapen lagen; om haar te bereiken moesten wij op hun dikke, breede ruggen stappen. Het bleek boven juist dat te zijn, wat ik zocht. Wel was de temperatuur beneden nul, daar er in de vier kleine ramen van den zolder geen ruiten zaten, maar de deur was stevig en de atmos feer na de.zwoele hitte van beneden, ver kwikkend frisch. Het rook er zoetachtig naar koren en gierst. Miksi bespeurde een trog ln een van de gele hoopen, en spreidde er de eenige deken over uit, die ik had meege nomen; toen gingen wt) weer naar beneden, om Evelyn onze bevindingen mee te deelen. Met behulp van het Turksch, dat zij had aangeleerd, was zij, gedurende onze afwezig heid, goede vrienden geworden met het ge zelschap, dat de gelegenheid om met een ongesluierde dame te praten, blijkbaar met vreugde had aangegrepen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1