NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5241 DONDERDAG 6 MEI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Uins lag-, D nderdaij- n Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bure.iu: Krwijngsiraat 29 - interc. Tel f«>on 50 Hier wordt echter het werk meer en meer opgenomen door vrijwilligers, hetgeen zich uitbreidt tot een volledige anti-stakingsbe weging. Aan de stakers ls een laatster» oproep ge richt om uiterlijk Donderdagochtend net werk te hervatten. Chlrolle, lid van het alge meen vakverbond van spoorwegarbeider» op het staatsnet, is ln hechtenis genomen. Gemeenteraad van Helder, De heer Grunwald vreest voor een Jroote rentelast ln de toekomst. Laten we an nog verder gaan en ook de terreinen langs het Kanaal tot aan het Weateinde er onder begrijpen, daar in de toekomst, met de Zuiderzeewerken, hier zeker ook beslag op zal moeten worden gelegd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. f 1 40, franco per pott f 1.60. Buitenland f 2 40 Zondageblad 0 57 0 65. J 05 Modeblad 0.951.30 Los«e nummer, der Courant 4 ct. BINNENLAND. De conferentie van San Remo. Uit Parijs wordt aan het „Hbl." gemeld, dat hoe langer hoe meer aan den dag komt, dat de overeenstemming, die te San Remo werd bereikt, toch niet zoo groot is als men wel heeft doen voorkomen, of dat men het sindsdien weer minder eens geworden is. Zoo zal thans Mlllerand weer naar Londen gaan, vóórdat de geallieerden en de Duit- aohers elkander te Spa ontmoeten zullen. Men voorziet hier zelfs de mogelijkheid, dat, indien de algameene overeenstemming tus- schen de geallieerden, die volgens de Fran- sche opvatting absoluut noodlg is vóór men de Dultschers ontmoet, niet intijds verkregen wordt, de bijeenkomst te Spa zal moeten worden uitgesteld. Het schijnt, dat de regeling van betaling der schadevergoeding door Duitschland nog altijd het moeilijke punt blijft: Men had den indruk, dat te San Remo zoo niet omtrent de te betalen som, dan toch omtrent het systeem van betaling een definitief besluit genomen was. De nationalistische Fransche bladen komen daarop echter thans weer terug en eischen, dat nog eens gepraat zal worden of een vaste som als algeheele af doening vastgesteld zal worden met Duitsch- land's toekomstig eoonomisch herstel om later toch nog meer te kunnen vragen. Ook wil men hier, dat de vorderingen wegens de ver woesting preferent zullen zijn. Dit alles gaat Millerand te Londen nog eens bepleiten vóór de samenkomst te Spa om te trachten eerst eenheid te brengen in de thans nog zeer uit- eenloopende opvattingen aangaande de te volgen financieele en economische politiek. De Opperste Raad en de Volkenbond. De qualiteit van de organisatie van den Oppersten Raad en den Raad van den Vol kenbond houdt, volgens den Londenschen oorrespondent van de „Temps", Britsche politieke persoonlijkheden druk bezig. De correspondent meent te weten, dat men in de kringen van den Oppersten Raad geneigd is de voortzetting van de werkzaamheden van den Oppersten Raad te verzekeren door van dezen een internationaal bestuursorgaan te maken. Wat de Duitsche gedelegeerden betreft, die te Spa worden verwacht, zoo is het niet onmogelijk, dat men op een of anderen dag hun toetreding tot den Oppersten Raad zal overwegen. Hetzelfde zou ten opzichte van de vertegenwoordigers van Rusland kunnen geschieden, binnen een niet al te ver verwij derd tijdstip. Naast den volkenbond zou er dus een internationaal bestuursorgaan be staan, samengesteld uit de eerste ministers van eiken staat. De verdeeling der Duitsche oorlogsschepen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Ja mes Craig in ant/woord op een desbetreffende vraag van Visoount Curzon Maandag ver klaard, dat, voorzoover over de Duitsche oorlogsschepen reeds beschikt was, Engeland vijf oorlogsschepen en 124 onderzeebooten ontving; Frankrijk twee oorlogsschepen en 88 onderzeebooten; Japan twee oorlogssche pen; de Vereenigde Staten twee oorlogssche pen en Italië zeven onderzeebooten, bene vens de oorlogsschepen, die te Scapa Flow waren gezonken. De laatste mededeeling werd door het La gerhuis met gelach ontvangen. DUITSCHLAND. Ia Opper-Sllezlë. Naar de Duitsche regeering mededeelt, is het gebleken, dat de Polen in Sllezië een „putsch" hadden voorbereid. Dit heeft er toe bijgedragen, dat de opge wonden stemming onder de Duitsche bevol king nog verergerde. De Poolsche soldaten der stemmingsoommissie en het personeel van de Poolsche consulaten te Opelu oor deelden het daarom raadzaam te verdwijnen. Beschermd door Fransche soldaten verlieten zij door de achterdeur hun hoteL In de stad kwam het tusschen Polen en Dultschers tot bloedige botsingen. Enkele gevangenen in de gevangenis te Beuthen, die wegens de rechtersstaking niet veroordeeld konden worden, eischten, dat zij zich tot de Internationale commissie zouden mogen wenden, met het verzoek, dat de Duitsche rechtspraak wederom zou worden ingesteld. Omdat aan hun eisch geen gehoor werd gegeven, vernielden de gevangenen de inrichting van de cellen, schoten uit de ven sters. De veiligheidspolitie herstelde de rust in de gevangenis. FRANKRIJK. De stakingen. Uit Parijs werd d.d. Dinsdag gemeld: De strijd tusschen de regeering en de revolu- tionnaire stakers begint zich over heel r ranK- rijk in vollen omvang te ontwikkelen. an overal meldt meu arrestaties, huiszoekingen en vervolgingen, die door de arbeiders vaak met geweld worden beantwoord. In de eerstvolgende dagen zullen nog tal van arrestaties te wachten zijn, aangezien de regeering van plan is de quaestie nu eens «link uit te vechten. Alle gearresteerden zullen naar Parijs worden gebracht, waar een centralisatie van alle instructies plaats vindt. De vervolgingen betreffen in de ADVERTENTIE N, 20 cl. p. regel (galjard). logez. mededeelingen (kolombr ali redact tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. I tot 4 regels 50 ct.. elke regel meer 10 ct. bl) voorultb 'adresBur. v. d bl. cn met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). B«w-exempl. 3'/« ct. Adv. op hep. aangew pl. woeden 25 0 hooger berekend. meeste gevallen een complot tegen de veilig heid van den staat. Ook voor de onlusten van 1 Mei zijn door de rechtbank gisteren strenge straffen uitgedeeld, tot 80 maanden gevangenisstraf en 200 francs boete. In de provincie konden verschillende arrestaties slechts met geweld voltrokken worden, zoo als te Marseille, waar men den spoorwegman lotti niet dan na een geregeld gevecht met bijbehoorende fusillade in handen kon krijgen. Zooals reeds werd gemeld, is de staking op de Noorder- en Oosternetten lang niet volledig. Wel daarentegen in het Zuiden. De mijnwerkers zouden hunne houding nader bepalen. In de bekken van Albi, Car- maux Blanzy en St. Etienne is reeds het werk neergelegd. Te Clermont Ferran hebben stakers de werklieden van de Michelin-fabrieken, die weigerden te staken, aangevallen. Er zijn 60 gewonden. Evenals bij de spoorwegen is ook in het Zuiden de havenstaking algemeen en wordt in het Noorden, o. a. te Duinkerken en Bou- logne, doorgewerkt. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat op de spoorwegen verschillende pogingen tot sa botage werden gedaan; een trein ls ont spoord, waarbij een student, die als vrijwillig machinist dienst deed, werd gedood. RUSLAND. Het Poolsche offensief. Het Poolsche offensief tegen de bolsjewiki schiet buitengewoon snel op. Den 29en April stonden de Polen aan de samenvloeiing van Dnjepr en Pripet nog 75 K.M. van Kief af en reeds Dinsdag zijn ze de hoofdstad van de Oekraïne binnengerukt. De -roode troepen moeten dus al heel weinig tegenstand heb ben geboden en zich in grooten getale heb ben overgegeven. Reeds vóór de inneming van Kief hadden de Polen 25000 gevangenen gemaakt, 105 kanonnen, 818 machinegewe ren, 2 gepantserde treinen, 2 tanks en veel ander krijgstuig venneesterd. SPANJE. De toestand in Valencla. Officieele berichten uit Valencia melden, dat een bijna algemeene staking is uitge broken met het doel de invrijheidsstelling te verkrijgen van de Zaterdag gearresteerde arbeiders. Een groep van een 200 arbeiders heeft de centrale hallen bestormd en alles vernield. De gendarmerie ontving vuur, waarop aan de zijde der arbeiders twee per sonen gedood werden. Vier arbeiders werden gearresteerd. VEREENIGDE STATEN. lersch agitator veroordeeld. Jim Larkin, de Iersche agitator, die on langs met andere extremisten in hechtenis is genomen, is te New-York tot een onbe paalde straf van vijf tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld. Larkin was de leider der groote stakings- ongeregeldheden in Dublin, in 1918. KORTE BERICHTEN. Eenige gemeenten in het Rhöngebergte (Duitschland) hebben van den verkoop van hout uit hunne bosschen zooveel geld ge maakt, dat de inwoners dit jaar niet alleen van belasting zijn vrijgesteld en vrij brand hout mogen halen, doch bovendien nog een ultkeering uit de gemeentekas krijgen. Te Halle zijn weer een paar spoorweg beambten gearresteerd wegens verduistering van per spoor verzonden goederen ter waar de van meer dan 10.000 mark. In de mijn HeinriCh Gustaf te Werne bij Langendrees zijn vijf mijnwerkers in een liftkoker gevallen en gedood. UIT OOST-INDIE. Een ongeluk op den Kloet Uit Kediri meldt het „Soer. HdbL": Toen de geniesoldaten na afloop van het dagwerk de afwateringstunnel op den Kloet hadden verlaten, herinnerde geniesoldaat Koch zich, dat hij een hamer had achterge laten. Met het doel dit gereedschap te halen, daalde hij weder in de tunnel af. Een oogen- blik later hoorden eenige inlanders, die aan den uitgang van de tunnel stonden, het in storten van aarde en waarschuwden de zich in de nabijheid bevindende kameraden, die fluks in de tunnel daalden. Koch werd inder daad onder, een afstorting van steen uit gehaald. Naar boven gebracht kon hij nog mede- deelen, dat hij bij het halen van zijn hamer had opgemerkt, dat een der planken of stut ten van zijn plaats was afgeweken. Bij de poging om dit even te herstellen schoot de weerstand plotseling los en werd hij onder een steenstorting bedolven, waardoor hij een zware inwendige kneuzing opliep. 's Nachts om elf uur stierf de man na een smartelijk lijden van vier uren, zonder dat zijn kameraden in staat waren dit lijden te verzachten. gehouden op Dinsdag 4 Mei. Afwezig de heeren Van Breda en Van Loo met kennisgeving. De notulen van 7 en 20 April worden vastgesteld en goedgekeurd. De volgende ingekomen stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten dezer provin cie, waarbij wordt medegedeeld, dat de uit betaling van het voorschot der Rjjksvergoe- ding over het le kwartaal 1920, ingevolge de artikelen 48 tot en met 48 quator der Wet op het L. O., ls vertraagd. Mededeeling, dat door B. en W. tot tij delijk leeraar ln de Engelsche taal «an de Zeevaartschool ls benoemd A. D. Baart, alhier. Berloht van aanneming der benoeming van mei. J. E. JObsis als onderwijzeres aan School 8. Schrijven van mej. S. v. Spiegel, houden de mededeeling, dat zij 16 Mei a.s. in func tie kan treden als onderwijzeres aan School 8. Bericht van aanneming der benoeming van A. M. Metzelaar—Denker Huneman als gemeente-vroed vrouw. Alevoren van R. M. Luldingavan Genne en L. Ch. PeetersWierth als leden van het Burgerlijk-Armbestuur. Bericht van J. W. van Aken, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk-Arm bestuur niet aanneemt. Bericht van aanneming der benoeming van A. J. de Jongh als regent van het Al gemeen Weeshuis. Bij het schrijven van mevr. Metzelaar wenscht de heer Schoeffelenberger zijne in vorige vergadering omtrent deze dame gesproken woorden in te trekken. Verzoek van de Vereeniging „Volkstuin- houders" om toekenning van een subsidie, groot 250. Gerenvoyeerd naar B. en W. om prae- advles. Schrijven van Grietje Dirks, vroeger op genomen in het Algemeen Weeshuis, om trent het toekennen van een uitzet, met be richt van het Bestuur van het Algemeen Weeshuis. Adressante, die zioh niet wensohre te on derwerpen aan de regelen van het huls, heeft dit verlaten vóór den daarvoor vast- gestelden termijn, en verbeurde daardoor haar uitzet (bovenkleeren, een kastje, enz.). Zij vraagt thans aan den Raad ara terug gave van de haar nog toekomende gelden. Door het Bestuur van het Weeshuis was aan het College geantwoord, dat zij hierop recht had bij meerderjarig worden. Het Ooilege stelt voor bedoeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De 'heer Zondervan merkt op, dat deze kwestie niet bij de regenten van het Weeshuis ls geweest, maar dadelijk ln den Raad ls ge komen. Daar de stukken onderling niet kloppen, verzoekt spr. alsnog aan adressan te te willen mededeelen, dat zij haar ver zoek tot de regenten moet richten. Spr. meent, dat haar verzoek dan wel zal worden ingewilligd. De Voorzitter merkt op, dat het schrijven bij de regenten geweest ls. De heer Verstegen zet uiteen, hoe het geval zich heeft toegedragen. Spr. meent, dat de regenten haar het geld wel zullen uitkeeren, als blijkt, dat zij dit inder daad noodig heeft. Adreseante heeft er hen echter niet om gevraagd.' De heer Biersteker meent, dat de Raad volkomen onbevoegd is deze kwestie te behandelen. Het betreft hier een kwestie van voogdijschap. De heer Verstegen heeft ook vol strekt niet de bedoeling den voogd, Lo. het Weeshuis, op te dragen het geld uit te kee- ren. De bedoeling is alleen adressante te melden, dat zij zich te wenden heeft tot de regenten, die hebben te beslissen. De heer Zondervan wenscht zijn voor stel ln stemming te zien gebracht. De Voorzitter wil eerst dat van B. en W. in stemming brengen: de heer De Geus merkt evenwel op, dat er toch niets tegen kan zijn om aan adressante te berlohten, dat het adres bij het College van regenten thuishoort. Als de Raad bij voorbaat het verzoek afwijst, loopt hij vooruit op eene beslissing die het College van regenten nog nemen moet. Op de door spr. voorgestelde wijze houden w{j het ooilege de hand boven het hoofd. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het adres voör kennisgeving aan te nemen en adressante te berichten, dat zij zich wenden moet tot het College van regen ten. De heer Zondervan trekt daarna zijn voorstel in. Belasting openbare vermakelijkheden. Voorstel betrekkelijk de vaststelling der Verordeningen op de heffing en invorde ring van een belasting op tooneelvertoo- ningen. (Held. Crt. 1 Mei). De heer Baak kan zich niet vereenigen met de thans voorgestelde toevoeging in de 4e alinea van art. 1, waarbij onder openbare vermakelijkheden vallen zulke, die behalve voor de leden eener vereeniging, ook toe gankelijk zijn voor introducé's. In het vorig voorstel was dit juist het kardinale punt Als een organisatie eene vergadering uitschrijft, waarop ook introducé's toegang hebben, is dat toch geene „openbare ver makelijkheid". De heer Adriaanse antwoordt, dat huishoudelijke vergaderingen e.d. er na tuurlijk niet onder vallen. Er wordt alleen gesproken van „vermakelijkheden". De heer Baak: Een debatvergadering kan somtijds ook zeer vermakelijk zijn. Tusschen den heer Baak en den wet houder Adriaanse ontstaat eene discus sie over wat wordt verstaan onder „verma kelijkheid". De heer Grunwald complimenteert het College dat het met één enkele toevoeging het geheele begrip van „openbare vermake lijkheden" heeft kunnen ondervangen. Thans blijkt, dat bijvoorbeeld een oontribueerende vereeniging er niet onder valt. Maar daar om ging het den vorigen keer juist. Het spreekt vanzelf, dat de Raad een groote ezel zou wezen, als het deze wijziging zoo maar aannam. Spr. althans zal er niet aan mee werken, omdat juist dit de Raad niet wilde. Do.heer Adrlaanae merkt op, dat het College handelde overeenkomstig dun wensch der vergadering. De heer Van Breda wilde ln zijn voorstel llefdadigheldauitvoe- ringen vrijstelten, welnu, dat is thans ge schied. Met eenige voorbeelden illustreert spr. de gevolgen van het niet opnemen de zer zinsnede. Dan zullen tal van vereeni- ingen een klein bedrag aistaan voor een iefdadig doel, waardoor zij de belasting kunnen ontduiken. De Voor zit te'r vult dit aan door te wijzen op een in de „Held. Crt." van beden- avond geplaatste advertentie. Langzamer hand wordt de belasting zoo zwaar, dat men op allerlei wijzen zat trachten haar te ont duiken. Laat men het College dus niet het wapen uit de hand slaan om exoessen te knotten. De heer V e r s t e g e n antwoordt, dat het voorstel in overeenstemming is met dat van den heer Van Breda. Laat de heer Grun wald aantoonen, dat er iets anders staat dan hetgeen deze heer bedoelde. De heer Grunwald: De heer Adriaan se doelt op de kunstavonden. Deze zijn ge geven om aan het publiek genoegen te ge ven en vallen dus onder openbare vermako- lijkheden. Wij hebben alleen het belang der gemeentenaren op het oog: de belangen van de exploitanten staan er buiten. De heer Verstegen zegt, dat het voorstel in over eenstemming is met dat van den heer Van Breda, maar het gaat om de toevoeging „openbare vermakelijkheden". Vau gym- nastiekuitvoeringen wil de Raad to.v. geen belasting heffen. Als blijkt, dat ontduikin gen geschieden, kunnen daartegen maatre gelen worden genomen. Spr. geeft den Raad in overweging om niet door zulke zware belastingen nut en genoegen tegen te werken. De heer De Zwart merkt op, dat, als de Raad het voorstel niet zou aannemen, alle leden eener vereeniging kunstlievend worden en aldus het belastingbetalen ont duiken. De heer 3 taal man,dient een amende ment in om de verschillende bezwaren te ondervangen. Niet eene fractie is het heele- maal eens met hetgeen wordt voorgesteld. Spr. wenscht de vereenigingen, die kunst beoefenen, niet te belasten. De heer De Geus meent, dat door de toevoeging vele vereenigingen onmogelijk zouden worden gemaakt. De hee? Adriaanse meent, in tegen stelling met den heer Grünwald, dat ook gymnastiekuitvoeringen onder vermaak val len. Den heer Staalman herinnert sprs,, dat deze zijn voorstel indiende namens de reoht- scbe fractie, dit introk en er een ander voor in de plaats gaf. Hoeveel malen kwamen we niet voor twijfelachtige gevallen te staan onder de oude verordening. Allerlei clubjes en vereeniginkjes ontstaan om de belastin te ontduiken. Geene belasting ls zoo billij als deze, nieimand, die niet wil, behoeft er aan te betalen. Spr. gelooft er niets van, dat vereenigingen genekt zullen worden door dit artikel. Liever dan het voorstel terug te nemen, zal het College het zien verwerpen. De heer Zond er van: In de oude ver ordening staat, dat muziek en zang belast baar zijn. En nu wordt bezwaar gemaakt tegen alinea t4, die hetzelfde wil. Laten we afwachten of zich bezwaren zullen voor doen, en die dan trachten te ondervangen. Over het begrip wat vermakelijkheid ls en wat niet, ontstaat een langdurige discus sie. De heer Verstegen meent, dat men alles, wat genoegen tot basis heeft, eronder moet brengen. Hoevele vereenigingen laten niet solisten van elders komen tegen beta ling. Als men uitzonderingen maakt, ont staan er allerlei clubs, die kostelooze uitvoe ringen zullen geven. Spr. zou b.v. niets te gen een belasting op den 1 Mei-avond heb ben; hoewel van sterk propagandistische strekking, is dat wel degelijk een vermake lijkheid. Als men werkelijk eenig nut be oogt, ziet men niet op een paar centen. De voorgestelde wijziging is alleen bedoeld een betere bron van inkomsten te scheppen. Na nog eenige discussie komt de ver ordening ln stemming. Het bewuste art. 1 alinea 4 wordt conform het voorstel B. en W. gewijzigd; vóór stemmen de heeren Verste gen, Zondervan, Kuiper, De Zwart, Adriaan se, Borkert, Boogaard, Schoeffelenberger en Heyblok (9 tegen 8 stemmen). De overige artt. worden daarna eveneens aangenomen. Verbouwing Normaalschool. Voorstel tot verbouwing van de Normaal- sohool. (Held. CL 1 Mei). Aangenomen. Onteigening. Voorstel tot onteigening der gronden, be grepen in het uitbreidingsplan van het Oos telijk deel der gemeente. (Held. Crt. 1 Mei). De heer Grunwald vraagt of het niet wat te ver gaat om nu al een bouwverbod te leggen op het oostelijk deel der gemeente. Spr. zal zich niet tegen de voordracht ver zetten, dooh had het beter gevonden bij het huidige gebrek aan woningen, nog eenigen tijd te wachten. De Voorzitter antwoordt, dat de be doeling is den bouwgrond zoo lang moge lijk te houden. De gemeente troost zich daar voor groote offers. De heer De Zwart licht nader toe, dat de bedoeling ls, dat de gemeente thans bij het Rijk kan komen om gelden te vragen voor den bouw. Dat kan niet als dit gedeel te niet mede begrepen wordt in het plan. De heer De Geus zegt, dat, als de Raad niet besluit tot dit bouwverbod, er kans is, dat de grond van de eene hand in de andere overgaat. Er moet toch straks rioleering etc. komen op deze terreinen. Op eene vraag van den heer Bok ant woordt de heer De Zwart, dat het bouw verbod alleen rust op de perceelen, die zijn aangewezen voor straten en pleinen. De an dere terreinen blijven vrij. Dit is ln over eenstemming met het bouwverbod op het westelijk deel. Bovendien zal het gemeente bestuur toch voor elke afwijking bij den Raad moeten komen. Uit nadere discussies hieromtrent blijkt, dat het gemeentebestuur steeds de beslissing in handen heeft om de richting aan te ge ven waarin de ontwikkeling der gemeente zal moeten 'worden geleid. Bij stemming wordt het voorstel met alg. stemmen aan genomen. Gasprljsregeling. Voorstel tot regeling van de prijzen van het gas, met ingang van 1 Mei a.s. In hun toelichting zeggen B. en W. hier omtrent: ln het voorwoord voor de Gemeente-be grooting over 1920 hebben wij o.m. meer bepaaldelijk stilgestaan bij de vraag op wel ke wijze de gesp rijzen het meest doelmatig waren te regelen. Zonder in een herhaling te treden van hetgeen bij die gelegenheid door ons is gezegd, meenen wij er even aan te mogen herinneren, dat bij de conclusie onzer beschouwingen een tarief werd voor gestaan, waarin het beginsel van progressie was neergelegd. Intusschen heeft de nadere uitwerking van dit beginsel geleerd, dat in voering van een progressief tarief althans voor deze gemeente, op onderscheidene moeilijkheden stuit. Wij hebben hier in de eerste plaats op het oog de inkomens van de ingezetenen. Voor de muntgasverbruikers bedraagt het aantal inwoners, dat een inko men geniet van 2000 en daar beneden 8647, terwijl slechts 194 in 't genot zijn van een inkomen van meer dan 2000. Dezelfde cijfers bedragen voor andere dan muntgas verbruikers resp. 1211 en 993. Uit dezë getallen moge blijken, dat een eenigszins noemenswaardige ontlasting van de verbruikers met kleinere inkomsten slechts kan geschieden door van een klein deel van de ingezetenen abnormaal hooge gasprijzen te vorderen. Tot op zekere hoogte moge dit verdedigbaar zijn, men verlieze niet uit het oog, dat vooral na de electrifi- catie onzer gemeente, invoering van een progressief tarief voor velen een aanspo ring zal zijn om van verder gasverbruik af te zien, zoodat het gevaar dat door ons wordt gevreesd, vanzelfsprekend een nog bedenkelijker karakter zou aannemen. Een ander bezwaar, dat wel is waar niet zoo'n algemeen karakter draagt als het zoo even genoemde, is gelegen in de omstandig heid, dat kort geleden door uwe vergadering ls besloten tot invoering van nood pennin gen. Het is practisch ondoenlijk om met gebruikmaking van deze penningen een verschillend tarief voor de muntgasverbrui kers in te voeren. WJJ voelen op grond van bovenstaande be- p Het oogei voor een tarief, waarbij het doel waarvoor schouwingen oogenblik dan ook meer het gas wordt aangewend als uitgangspunt wordt gekozen een tarief dus, zooals inder tijd door de tegenwoordige Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven Is voorgesteld. Het komt hierop neer, dat gas voor licht- verbruik zou worden betaald met 24 cent per M'. en voor industrieele doeleinden met 20 cent per M*. Voorts zouden de muntgas verbruikers 19 cent per M*. moeten betalen, welk bedrag, aldus de Commissie, eveneens ware te rekenen voor gasverbruik ten be hoeve der straatverlichting, terwijl eindelijk met 18 cent per M*. het gasverbruik zou worden betaald voor kookdoeleinden. Een dergelijke regeling komt ons bij na dere overweging niet ongewenscht voor. Zij biedt vooral het voordeel, dat het gas zoo veel mogelijk voor kookdoeleinden zal wor den aangewend, terwijl de belangen van de ingezetenen met de kleinste inkomens, de muntgasverbruikers niet uit het oog zijn verloren. Overigens komt het ons niet Juist voor dat door uwe vergadering de bovenge noemde prijzen als de geldende zullen wor den aangemerkt, omdat daardoor geen reke ning zou zijn gehouden met de steeds wis selende omstandigheden in het gasbedrijf, die op den kostprijs van het product invloed uitoefenen. Het komt ons Juister voor, indien de thans gevolgde wijze van gasprijsbepaling ook in de toekomst worde gehandhaafd, vaststel ling derhalve door ons College en gebaseerd op den kostprijs, maar dan met inachtne ming van dé hiervoren genoemde verhou-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1