NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Herman Nypels, Eerste Blad. „BELLEVUE" 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. No. 5245 ZATERDAG 15 MEI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - [nterc. Telefoon 50 Maan Zon Hoogwater Mei. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 16 m. 8.66 m. 6.41 5.6 8.48 7.25 7.35 Maand. 17 4.28 8.1 5.4 8.50 8.15 8.25 Dinsdag 18 5.10 9.16 5.2 8.52 9.— 9.15 Woensd.19 6.2 a. 10.24 5.0 8.54 9.4510.10 Dond.d. 20 7.3 11.19 4.58 8.5610.3011.— Vrijdag 21 8.15 12.4 4.56 8.57 11.4511.50 Zaterd. 22 9.32 12.41 4.55 8.58 12.— 12.40 HET SOCIALISATIERAPPOBT DEB S. D. A. P. VI (Slot). De Conclusies, waartoe de Commissie komt, lijn de reeds ln Deel I van het Rap port besprokene. Na een 6 tal, die denoo d- zakelijkheid der Socialisatie be doelen aan te toonen op grond der noodza kelijke vermeerdering der productie en het feit, dat de arbeiders meer en meer onge neigd zijn, onder het kapitalisme te wer ken, volgen er weder 5 over de o m vang en methoden, daarna 4 Inzake de Schadevergoeding en 4 over de Or- ganisatie, waarover wij reeds in onze artikelen uitvoerig handelden. De laatste 10 Conclusies handelen dan over de Afzonder lijke bedrijven. Wij laten deze Conclusies thans in hun geheel volgen: „19e. Wat den landbouw betreft geldt: a. Slechts het brengen van den grond eigendom aan de gemeenschap waarborgt de grootste, meest doeltreffende en stel selmatige produktie. b. Het nationaliseeren van den grond dient geleidelijk te geschieden door het onteigenen van: I. grondkomplexen waar van de produktiviteit aanzienlijk kan worden opgevoerd door ontwatering en ontginning, H. boerderijen welke door de eigenaren niet persoonlijk worden be stuurd, doch als regel worden verpacht, III. boerderijen welker produktiviteit door slecht beheer der eigenaars onvol doende is, IV. boerderijen waarvan door overlijden als anderszins eigendomsover dracht moet plaats hebben. c. De door de gemeenschap overgeno men groot- en middenbedrijven worden in eigen beheer genomen onder bedrijfs- boeren, de kleinere verpacht onder rede lijke voorwaarden die den pachter bij goed beheer een ongestoord gebruiks recht van den grond verzekeren. Deze Rijkspachters zullen hun bedrijfsvoort- brengselen aan de gemeenschap hebben te leveren. d. Er dient volledig gemeenschapsbe- heer te komen van bosschen en voor be- bossching aangewezen woeste gronden. 20e. Wat het vervoerwezen betreft is noodig: a. Overname van vaste lijnen der zee vaart, van vaste lijnen en belangrijke ree- derijen in de binnenvaart en Nederland- ache Rijnvaart, van de spoorwegen en de infcer-lokale tramwegen. Gemeentelijke exploitatie der lokale tramwegen. b. Bevordering van eenheid in het ge- heele vervoerwezen onder het beheer van een Raad van Vervoer. 21e. Wat de fundamenteel© industrieën betreft is noodig: a. Volledige onderbrenging van alle produktie, transport, ln- en uitvoer en distributie der steenkolen ln een gesocia liseerd gemeenschapsbedrijf, dat ook de bruinkool en de turf hanteert. b. Een rijksmonopolie voor de opwek king en hoogspanningsoverbrenging van elektrischen stroom, met toewijzing der verdeeling aan gewesten en gemeenten. c. Centralisatie der gasfabrikage in eenige groote fabrieken en provinciale verdeeling door persgasbuizen. d. Streeks- of gewestsgewijze water voorziening. 22e. Wat de voedselvoorziening betreft is noodig: a. Voorshands, zoolang de wereldmarkt nog abnormaal is, handhaving van een volledig rijksgraanbedrijf; daarna, in elk geval, stichting van een prijsregelend rijksinvoerbedrijf voor graan, terwijl voor het overige de mogelijkheid van sociali satie van den graanhandel afhangt van de vorderingen der landbouwsocialisatie en van de internationale socialisatie-ver- houdingen. b. Socialisatie van eenige groote male rijen van voldoend vermogen voor de Ne derlandsche broodmeelbehoeften. c. Stichting van gemeentelijke of ge westelijke broodfabrieken en nationali- seering van het partikulier bedrijf door stelselmatige concentratie. d. Instelling van een rijksinkoopmono- polie voor melk, boter en kaas, welk be drijf de melk verdeelt over melkconsu- menten en melk-behoevende industrieën. Gemeentelijke melkcentrales en pasteuri- seer-inrichtingen althans in de steden. e. Verplichte kartelleerlng der marga rine-industrie met deelname en onder kontrole van de gemeenschap. f. Overbrenging der spekulatleve sui kerfabrieken ln een rljksbedrijf en sa menvoeging hiervan met de bestaande koöperatieve fabrieken 'onder een cen trale leiding. g. Vestiging van een rijksbedrfjf voor de trawler-visscherjj, dat de gemeentelij ke distributiebedrijven tegen kostprijs voorziet en het overige veilt voor binnen- en buitenland. 23e. Wat de kleedlngvoorziening be treft is noodig: a. Geleidelijke vorming van een over heidsbedrijf voor de katoenweverij en konfektioneeripg van onderkleeding en buishoudgoederen. Stichting van een rijks-inkoopmonopolie voor inlandsche wol. Socialisatie van de sa jetspinnerij, tri- ootweverij, kousen- en wollendeken-fabrie ken. Stichting van een overheidsbedrijf voor de konfektioneering van bovenklee- ding. Distributie van de produkten van ge meentewege met behulp der verbruiks- koöperatie. b. Vestiging van eenige groote rijks schoenfabrieken. 24e. Wat het woningwezen betreft is noodig: a. Gemeentelijke bouw en vereni gingsgebouw van arbeiders- en midden standswoningen. Onteigening van parti- kullere woningen tegen prijzen, geba seerd op de huren bij het ln-werkingtre- den der Huurkommlssiewet en met in achtneming van den staat van onderhoud. Huurprijsvereffening tusschen vóór den oorlog bestaande woningen en nieuw bouw. Exploitatie der woningen door ge meente of verenigingen. b. Stichting van een steenbakkersbe drijf van overheidswege voor de binnen- landsche behoefte. Prijsregelende rijks handels bedrijven voor hout, cement, enz. Een rijksmonopolie voor schelpkalkpro- duktie. 25e. Wat de metaalindustrie betreft is noodig: a. Een rijkshoogovenbedrijf. b. Voorshands bevordering van de or ganisatie der metaalnijverheid in een ver bond dat rationeel© inkoop, produktie en afzet nastreeft. 26e. Wat de chemische industrieën be treft is noodig: a. Geconcentreerde verwerking van de afvalprodukten der gasfabrikage ln een gesocialiseerd bedrijf. b. Overbrenging in overheidabeheer van de kunstmestfabrikage. c. Overheidsbeheer van de lucifersfa brieken. 27e. Wat den detailhandel betreft is noodig: Distributie van artikelen van algemeen gebruik door gemeenten of geconcen treerde verbruikskoöperaties, mede door overname van groote detailhandelbedrij- ven. 28e. Wat het bankwezen betreft geldt: a. Volledige onmiddellijke socialisatie van het bankwezen is niet wenschelijk, omdat zij door kredietontwrichting tot ernstige moeilijkheden voor het geheele bedrijfsleven zou leiden. b. Volledige socialisatie van het bank wezen is nationaal onmogelijk wegens zijn vooral in ons land belangrijke taak bij de financiering van den uitvoer der internationale vertakkingen der banken en de verbinding van het Nederlandsche bankbedrijf met het koloniale kuituur wezen. c. Noodzakelijk is de uitbreiding der Rijkspostspaarbank tot een algemeen© Postbank als depositobank en als krediet instelling voor de te socialiseeren bedrij ven, die tevens aan partikulier© personen en ondernemingen haar diensten zou kun nen bewijzen. d. Ten aanzien van de Nederlandsche Bank moet vaststaan, dat zij zibh bij haar kredietverleening niet door politieke overwegingen zal laten beïnvloeden." En zoo is de Socialistische litteratuur dus weer een document rijker. Een document, dat evenals bijna alle voorgaande geschrif ten schijnbaar genegeerd zal worden, en met schouderophalen begroet. Toch is dit onverstandig. Toen de S.DAP. begon met haar kies- rechteisch, achtureneisch en zoovele ande re eischen, die nu zijn ingewilligd, werd er ook gespot. De tijd gaat zijn gang en maakt steeds nieuwe vormen noodig. Die zijn tijd verstaat, tracht in de toe komst te zien en even als de S. D. A. P. reeds nu de lijnen uit te stippelen, waar langs de Maatschappij zich verder zal ont wikkelen. Die lijnen zijn slechts voorloopig, zooais elk groot werk met een schets begint. Maar zij zijn onuitwischbaar. Men kan de richting der lijnen wijzigen naar de nieuwe behoeften en gezichtspunten, maar onverstoorbaar zal de geschiedenis haar gang gaan an zij, dia tijdig voor zich. zagan, zijn voor onder den voet loopen gewaar- is de verdienste van het Socialisatie- rapport der S.D.A.P., waarvoor de samen stellers aller hulde verdienen. Helder, 10/5 '20. A HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT JOH. PALA viool. ARIE D. v. d. WEGpiano. T. KRIJGER violoncel. Fa. J. M. SCHOUTEN. BUITENLAND. De conferentie te Spa. De Belgische minister voor economische zaken Jaspar heeft verklaard, dat de confe rentie van Spa verdaadgd was tot 20 Juni. Het Tnrksche vredesverdrag. Het vredesverdrag is thans aan de Turk- sche delegatie overhandigd. O.m. bevat het de bepaling, dat de Turksche soevereiniteit over Konstantinopel gehandhaafd blijft, maar dat dit besluit gewijzigd kan worden, indien de Turken in gebreke blijven de be palingen van het verdrag na te komen. De vaart door de Dardanellen wordt geïnterna tionaliseerd en komt onder toezicht van een internationale commissie. Turkije erkent de onafhankelijkheid van Armenië, Syrië, Mesopotamlë. De Britsohe verklaring ten gunste van het nationale Joodache tehuis ln Palestina, wordt nog eens bevestigd. Turkije ziet af van de rechten op Egypte. De militaire voorwaarden omvatten de demobilisatie van de Turksche legers binnen drie maanden, maar voor de handhaving van de orde en de bescherming van de minder heden krijgt Turkije vergunning 30.000 man gendarmerie te houden. De Turksche oorlogsschepen moeten met uitzondering van enkele kleine schepen, voor de visscherijpolitie, worden uitgeleverd. Geen luchtstrijdkrachten zijn Turkije meer vergund. De douanerechten zullen 11 proc. ad valorem zijn. Het verdrag bevat nog bepalingen, die de geallieerden in staat stellen, de Duitsche, Oostenrijksohe, Hongaarsche en Bulgaarsche economische penetratie van Turkije tegen te gaan. Turkije moet vrijheid van handelsverkeer toestaan aan de vroeger tot Turkije behoo- rende gebieden, zoo dat deze vrije toegang tot de Middellandsche en Egelsche Zeeën hebben. De ontruiming tier neutrale zone. Daar de Duitsche regeering officieel aan de geallieerde regeeringen heeft meege deeld, dat het aantal Duitsche troepen in het Ruhrgebied tot de normale cijfers is terug gebracht, zullen de Franstóhe en Belgisohe troepen, zoodra de resultaten van het bevo len onderzoek zijn bekend en indien de uit slag in overeenstemming is met de Duitsche opgave, de bezette steden op den rechter Rijnoever ontruimen. De loonen in Dultachland. De oorrespondent te München van de „N. Rott. Crt." wijst in een correspondentie op het nieuwe verschijnsel, dat in een overigens geheel burgerlijk ingerichte, op het particu lier bezit en het particulier initiatief geba seerde maatschappij het arbeidende volk, het onde, bewuste proletariaat en de kern der georganiseerde revolutionnaire bewegingen er materieel beter aan toe is dan de over groot© meerderheid van den derden stand, burgerlijke „bezitters", middenstand en gees telijke arbeiders en dat de bestaansonzeiker- heid van eiken stand grooter is dan van den hunnen? Ik vind de theorie van den klassen strijd zeer interessant, maar begin aan haar actualiteit te twijfelen. Ziehier eenige cijfers om dien twijfel te motiveeren. In verband met de algemeene prijsstijging sinds begin Februari van 20 pot., worden de loonen der gemeentewerklieden met een totaal bedrag van jaarlijks 28 tot 84 millioen mark verhoogd. De jaarlijksche verdienste zal dan o. a. bedragen voor de W.C. juffrou wen 5948 mark, voor wascbvrouwen 6292, dag- looners 10.753 tot 12.683, handwerkers 11.783 tot 14.309 enz. Daarbij komt dan nog een op slag o. a. naar het aantal kinderen. Stellen we daartegenover de salarissen der geeste lijke arbeiders, dan verdienen o. a. onderwij zeressen 6240 mark, hoofdonderwijzeressen 7200, assistenten, arbeidsinspecteurs, enz. 6480, vak-onderwijzers 7080, gemeente-secre tarissen 7680, ingenieurs 8220, veeartsen, bureau-directeuren, enz. 9060, directeuren van ziekenhuizen 10560 mark. Met zijn inko men, dat aan een vermogen van ongeveer 200.000 mark beantwoordt, kan dus de eerste de beste daglooner blij zijn, dat hij geen di recteur van een ziekenhuis is. Dit is de officieele maatstaf voor de heden- daagsche waardeering van hoofd- en han denarbeid. Hoe het er buiten de gemeente- huishouding uitziet, zullen wij hier maar niet onderzoeken. Een dokter, die maandenlang tevergeefs naar een werkkring had gezocht, kwam bij het Baltisch comité, om te /.eggen, dat hij geen ondersteuning meer noodig had, daar hij knecht bij een boer in Rosenheim was geworden; de stakende arbeiders ven lt Walchensee-centrale verdienen daarentegen met turfsteken tegenwoordig 70 mark per dag. Dergelijke voorbeelden zijn voor het grijpen. Nu behoeft men de W. C.-dames van do gemeente haar tractement van 6000 mark niet te misgunnen, maar begrijpt toch, dat ze op een mooien feestdag als de 1 Mei 1.1. liever met haar fortuinlijken vriend uit de machinefabriek tot aangename verpoozlng en nuttige uitspanning gaan wandelen, dan dat ze in een revolutionnaire betooging de- monstreeren tegen de „loonslavernij". „De ellende, waarin wij ons bevinden, wordt niet Verzacht wanneer de heer knecht, de knecht heer wordt", zeide de onafhankelijke Mei- redenaar, maar bij de verhouding van tal- looze zelfstandigen van gisteren tot de loon arbeiders van heden is het toch zoover ge komen. Een commissaris van politie! Te Neuköln, een voorstad van Berlijn, hiel den twee politieagenten enkele dagen gele den een koffiehuis in de gaten, daar zij ver moedden, dat dit nog na elf uur 's avonds gasten ontving. Op zeker oogenblik zagen de agenten ook werkelijk twee personen het huis binnengaan. Zij drongen daarop 't kof fiehuis binnen maar vonden niemand meer. De waard verzekerde, dat er niemand in zijn lokaal was. De agenten lieten zich echter niet misleiden, en drongen in de kelders door, waar zij een dronken man vonden, waarin zij, tot hun niet geringe verbazing, den hoofd commissaris van politie van Neu Köln her kenden. De agenten wilden bun chef aan houden, maar deze weigerde met zijn onder geschikten mee te gaan. Enkele weken gele den had een andere agent den commissaris ook al dronken aangetroffen. De commissaris werd toen tot 800 mark boete veroordeeld, omdat hij den agent beleediigd had. Deze keer scheen de zaak ook „een minnelijke op lossing" te krijgen. Men wilde den commis saris eenvoudig naar een andere gemeente, Lichtenberg, verplaatsen. De bladen waren echter intusschen te weten gekomen, wat er gebeurd was, en nu is de hoofdcommissaris voorloopig uit zijn ambt geschorst. Appich, zoo heet de man, was vroeger tim merman, en dankt het baantje, dat hij op zoo'n waardige wijze wist te vervullen, vooral aan de rol, die hij in de sociaal-democratische partij gespeeld heeft. ITALIË. Kabinetscrisis. Kabinetscrisis ln Italië. Het voorstel van minister Nltti, om de Ka mer te verdagen totdat de kabinetscrisis op gelost is, is met 225 tegen 126 stemmen aan genomen. Scialoja is uit Pallanza naar Rome vertrokken. Hij heeft den Joego-Slavisohen gedele geerden verzocht, eenige dagen te Pallanza te blijven, in afwachting, dat het verloop van de kabinetscrisis het mogelijk zal maken, om onmiddellijk de besprekingen te her vatten. VEBEENIGDE STATEN. De drooglegging. De „Evening Poet Magazine", verschij nend te New-York, bevat het verslag van een rede van Bird S. Ooler, „oommissioner of the New York department of public wel fare", waarin deze de zeer gunstige gevolgen uiteenzet, die het drankverbod heeft. Meer nog dan door de pleidooien voor de absolute drooglegging, hadden de gevolgen, die hij van het misbruik van sterken drank had gezien, den heer Coler tot een voorstan der van de drankbestrijding gemaakt. De heer Coler verklaarde niet te spreken „as a dry", dus als een afschaffer van alle sterke dranken, maar alleen een en ander te willen mededeelen uit zijn ambtelijke erva ringen. Het „department of publio welfare" draagt n.1. zorg voor alle hulpbehoevenden, voor de dakloozen, de werkeloozen, voor hul- pelooze kinderen, voor hulpbehoevende ouden van dagen, voor gebrekkigen en zieken. Aan zijn gegevens is het volgende ont leend. Niettegenstaande de influenza werden in het eerste kwartaal van dit jaar in het Kings Oounty Hospital te Brooklyn slechts twee derde van het aantal patiënten opgenomen van het vorig jaar; in het Greenpoint_ Hos- Êital een vijfde minder; in het C [ospital vijftien percent minder, In het „Muncipal Lodging House" in East 25th street was het aantal opgenomen dak loozen een zesde van het aantal van het vo- p|g0 jaar Het aantal arrestaties wegens openbare dronkenschap verminderdenatuurlijk zeer belangrijk en bedroeg nog niet de helft van die gedurende het laatste halfjaar 1919. In de gevangenissen slonk het aantal mis dadigers ln den loop van het vorige jaar met 15 pet., dat der vrouwelijke met 80 pet Vroeger werden dagelijks 102 menschen in het Bellevue hospital opgenomen, lijdende aan alcoholisme, thans nog maar drie of vier. In het Kings County Hospital verminderde het aantal van veertig tot zes. In Januari 1919 moest de ambulance 138 menschen wegens de gevolgen ven dronken schap naar het Bellevue hospital vervoeren; in Januari 1920 slechts negen. Het Municipal Lodging House, met een capaciteit van 000 bedden, vroeger meestentijds alle in gebruik, heeft nu voldoende aan veertig bedden De veertig, die van deze bedden gebruik maken, zijn vaste klanten, bejaarde vagebonden. Vroeger kwamen daar verscheldenon, die wegens dronkenschap hun betrekking ver loren hadden en in dat gebouw onderdak vonden tot ze een nieuw baantje hadden. Dit komt thans niet meer voor. In de zaal voor alcoholisten in het Bellevue Hospital, waar vroeger duizenden patiënten werden verpleegd, worden nu slechts 15 tot 20 per maand opgenomen. Dr. Dillingham van het St Josephs Hos pital schrijft het afnemen van tuberculose toe aan het drankverbod. Voorts is een opmerkelijk verschijnsel de geringere verwisseling van personeel in de verschillende kantoren. Aan de prohibitie is dus een grooter© welvaart te danken. Men kan bezwaren heb ben tegen een maatregel, die ten behoeve van de misbruikers de matige gebruikers treft; het is, ook ter wille van de matige ge bruikers, wel eens goed de aandacht te ves tigen op den grooten zegen, die hun opoffe ring voor anderen, zwakkeren, heeft. In flagrante tegenspraak met dit artikel Is een telegram, den 9en Mei door den oor respondent van de „Times" te New-York aan zijn blad gezonden, luidende: „In strijd met de verklaringen der Anti- Saloon league" deelt dr. M. S. Gregory, de directeur van het Bellevue-hospitaal, mede, dat het aantal alcoholici in zijn gesticht op genomen dagelijks stijgt. „Dit rapport vormt de basis van een pu- blieken aanval op de federale autoriteiten, belast met de tenuitvoerlegging van de be palingen der drankwet, gedaan door den heer Bird. S. Coler, „commissioner of public welfare". „De heer Coler verklaart, dat de eerste burgers zich er op beroemen, dat ze de wet ontduiken en zegt, dat ten gevolge van de laksheid der autoriteiten alom drank ver krijgbaar is." Opmerkenswaard is, dat de „Daily Mail" woordelijk hetzelfde telegram bevat, echter met weglating van den naam van den heer Coler. Onbegrijpelijk is dat de heer Coler, die den 24en April de bovenaangehaalde verkla ringen aflegde, in het door den heer Henry Curry geschreven artikel vermeld, op den 9en Mei een dergelijken aanval op de regee ring zou doen; en het is wellicht niet te gewaagd om in verband met het telegram in de „Times" te herinneren aan de weinig be moedigende ontvangst, die den bekenden „Pussyfoot" ln Engeland ten deel viel. Uit deze zoo zeer tegenstrijdige conclusies uit een rapport van een ambtelijke autoriteit, blijkt wel op hoe felle wijze de strijd tusscben „droogen" en „natten" in de Vereenigde Staten wordt gevoerd, waarbij althans aan een zijde de waarheid in het gedrang moet komen. MEXICO. De opstand. New-York, 12 Mei. Uit El Paso wordt be richt, dat Carranza gevangen is genomen bij Apizaoo, met allen die hem begeleidden. Obregon gaf last hem ongedeerd naar de hoofdstad Mexico te brengen. Feitelijk ls heel Mexico nu in handen van de revolu tionairen. Hoe nierkwalen te voorkomen. Nu de ernst van nierkwalen voor den be- dachtzamen lezer duidelijk is geworden, valt te hopen, dat de middelen tot voorkoming algemeen zullen worden toegepast. Want hoe moeilijk het ook valt nierkwalen te ge nezen, zij kunnen gemakkelijk voorkomen worden. De natuurwetten matigheid, opgewekt heid en voldoende lichaamsbeweging die ertoe dienen om het lichaam in orde te hou den, zijn ook de voornaamste regels om nieruitputting te voorkomen. Zware maaltijden, laat naar bed gaan, overdadige prikkels, overwerking, zorgen, eenzaamheid, luiheid en vadsigheid, zijn alle urinezuur vormende gewoonten. Zij vergif-, tigen het bloed, tasten de nieren aan en veroorzaken pijnlijke verschijnselen als stijve, ontstoken en rheumatisohe gewrich ten, rugpijn, spit, nier-waterzucht, ischias, niergruis of -steen, en blaasontsteking. Als gij reeds een nierkwaal hebt, laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u dan hel pen om gezond te worden, en past daarna op voor herhaling. Foster's Pillen kunnen nog behulpzaam zijn. Zij verbeteren en voor- komen derhalve, bijtijds genomen, nier- zwakte. Foster's Pillen geven verzachting aan de urinewegen, regelen de blaas en versterken de nieren. Zij dienen tot niets anders en zijn geen alles genezend middel. Zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Foster's' Pillen doen slechts één alng, maar doen dit goed. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Kloos ter, Keizerstraat 93, 4 1.75 p. doos of 10. p. ree doozen. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mud. f 1.40, franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsbed 0.57'/,0.651.05 Modeblad 0.95, M M 1.O5. t# tf 1.30 Losse nummers der Courant 4 ct. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N. 20 ct p. regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. J1/, ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 hooger berekend. Op- en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Ingezonden mededeellng. BEZOEKT DE welke 16 Mei a.s. bij gunstig weder zullen beginnen. SOLISTEN: DUITSCHLAND. Ingezonden mededeellng. Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1