HELIEISCIECOURANT Fa. 1.8RUHWALD, Keizerstraat 116. Tweede Blad. moderne gestreepte Stoffen Laat bij onze firma Dw Heerencostuum aanmaten. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 I. GRUNWALD, Keizerstraat 116 VAN ZATERDAG 15 MEI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. M». „Zeeland". Tapverbod zonder sluiting. Gemeentelijke Ophaal- en Stortlngadlenst Zoo Juist ontvingen wij uit Bradford eenige voor Heerenpantalons Speciaal adraa voor Engelich blauw Kamgaren. Uit het Polltle-rapport. Presentiegeld Haarlemsche gemeenteraad. Het Jubileum van de Nederland. H.H. Kleermakers!! Het goedkoopst adres blauw Engelsch Kamgaren Belangrijke korting voor Kloormakon. Sloep omgeslagen. GEMENGD NIEUWS. Ernstig spoorwegongeluk voorkomen. Een onderwetsehe bruiloft. Laaghartige aanslag. In den Haag is bericht ontvangen, dat Hr. Mg. Zeeland" den I2den dezer 9 uur 'g avonds te Oueggant (Westkust van Frank rijk) is aangekomen. Alles was wel aan boord. Op de te Rotterdam gehouden Banket bakkers tentoonstelling behaalde de firma Van Alphen alhier de eerste prijs in de af- deeling specialiteits-artikelen. Economische Commissie. De Economische Oommissie vergadert a.s. Vrijdag 21 Mei 's avonds ten 8 ure, ten Raad- huize alhier. Openstelling Telegraaf- en Telefoonkantoor. Het telegraaf- en telefoonkantoor alhier ia voortaan op Zondagen alleen opengesteld dea morgens van, 89 en des middags van 12 uur. De openstelling van 78 des avonds is dus vervallen. Programma van het Concert, te geven door de Muziek vereniging „Winnubst", op Maandag 17 Mei a.s., in de Muziektent Plantsoen, van half negen tot tien uur. Directeur de heer H. B. Schenkels. L Après La Victoirel Marehe Triomphal. v. Foucher 2. Ouvsrtur» da Jaao de Finland® par Paul Kelsen 8. Samper Virem, valse de ooaoart A. Cossetti 4. Les Deux Roucouleurs J. Bou]eng er (Polka pour 2 Pistons). 6. a. FrUhllngserwachen Romance van E. Bach b. Rendez-vous, Intermezzo Wllh. Al etter 6. La FSte Trlompbale, Fantalele Gk Joh. Dam 7. Le Valllant, Marche L. Qolesteanu Zooals wij reeds ©enigen tijd geleden me dedeelden, droegen Ged. Staten dezer Pro vincie eene Verordening te Krommenie ter vernietiging aan de Kroon voor wegens strijd met de Wet, omdat die een tapverbod inhield, zonder, zooals de Drankwet bedoelt, tot slui ting der vergunningen te komen. Thans is van Minister Aalberse, naar wij vernemen, bericht ingekomen, dat hij geen aanleiding ziet, de bestreden verordening ter vernietiging voor te dragen, omdat hij de Gemeenteraden op grond van Art. 136 Ge meentewet bevoegd acht, zoodanig tapverbod uit te vaardigen. Alle desbetreffende verordeningen, in an dere Gemeenten, ook Den Helder dus, die eigenlijk tot deze beslissing zijn aangehou den, zullen nu door Ged. Staten worden goedgekeurd. belastingen. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders gehouden 27 April LI. werd de instructie van uitvoering van den bij besluit van den Raad der Gemeente Helder van 7 April 1920 ingestelden voorloopigen Ophaal- en Stortingsdienst ten behoeve van de Plaat selijke Directe belasting naar het inkomen vastgesteld. Dezer dagen zal een aanvang worden ge maakt met de inning der belastingen aan de huizen der deelnemers. Voor dit jaar is door den ontvanger het aantal weektermij- nen op 40 en maandtermijnen op 10 gesteld. Het bedrag der termijnen is bepaald in ver houding van den opgelegden aanslag over 1919. Indien de aanslag over 1920 hooger of lager is, wordt bij het uitreiken der biljet ten de termijn verhoogd of verminderd. Eventueel te veel betaalde belasting wordt gerestitueerd. Ten kantore van den gemeenteontvanger en bij den bode zijn voor hen die van den dienst gebruik willen maken aanmeldings formulieren verkrijgbaar. Tevens is op de gewone kantoordagen en uren voor hen, die de belasting niet aan huis geïnd willen heb ben, gelegenheid een willekeurig bedrag tegen quitantie te storten, welk bedrag dan in mindering strekt van den te verwachten aanslag. Aan alle deelnemers zal dezer dagen het volgende reglement worden gezonden: Zij, die van den ophaaldienst gebruik wensohen te maken, moeten daartoe een schriftelijke aanvrage richten aan den Ge meente-Ontvanger; formulieren zijn te diens kantore kosteloos verkrijgbaar. Deze aanvrage geldt tot wederopzeggings toe; wanneer voor den lsten December geen schriftelijke opzegging is gedaan, geldt de aanvrage ook voor een volgend kalender- Jaar. Iedere deelnemer ontvangt bij toetreding: a. Een kaart waarop door den bode de gestorte bedragen worden verantwoord; b. Een zegelcouvert voor het bewaren der van den bode ontvangen zegels; c. Dit reglement. Voor hen, die van den ophaaldienst wen- schen gebruik te maken, wordt door den ontvfuiger, in verband met den vermoede lij ken aanslag, het bedrag van lederen termijn in een afgeronde som bepaald. Iedere deelnemer zie toe, dat het bedrag der ontvangen zegels overeenstemme met het door den bode op de kaart als betaald aangeteekend bedrag. De zegels zijn niet voor overdracht vat baar. Alle van den bode ontvangen en door hem op de kaart verantwoorde zegels hebben waarde. De ophaaldienst zorgt voor de betaling der belasting bij den Gemeente-ontvanger. Daartoe worden minstens tweemaal per jaar de aanslagbiljetten ingenomen. De kaarten met de van den bode ontvan gen zegels worden tevens ingenomen. De aanwezige zegels moeten dan overeenstem men met het op de kaart verantwoorde to taalbedrag. De voldane aanslagbiljetten worden den deelnemers weder thuis bezorgd. Indien mocht blijken, dat na afdoening der belasting, waarvoor van den ophaaldienst werd gebruik gemaakt, de rekening een Cre ditsaldo toont, dan wordt dit saldo op nieu we rekening gesteld of wel den deelnemer tegen kwitantie teruggegeven. Zij, die in den loop van een jaar toetreden, zullen de reeds vervallen termijnen moeten bijstorten, hetzij in eens, hetzij verdeeld over de nog restende termijnen, op door den ont vanger te bepalen wijze. Deelnemers, die weigeren om verder aan hunne verplichtingen te voldoen, worden na de tweede aanmaning niet meer bezocht. De door hen gestorte bedragen voor belas tingzegels worden op hunne aanslagbiljet ten verantwoord. O. K. K. en Hygléa. Op Maandag 17 Mei a.s. zal het 20 jaar geleden zijn, dat de heer J. F. van Loo, al hier, tot hoofdleider van bovengenoemde gymnastiekvereenigingen werd benoemd. Dit feit zal hedenavond door de dames- en heerenafdeelingen in eene feestelijke vergadering in Casino worden herdacht. Commissie voor Kunstavonden. In een door de Oommissie voor Kunst avonden gehouden vergadering werd reke ning en verantwoording .gedaan over de thans afgeloopen serieavonden. Daaruit bleek, dat een bedrag van ongeveer 30.— over is, hetwelk, gevolge de bedoeling, zal worden afgedragen aan 66116 instelling van liefdadigheid. Deze verantwoording zal worden overgelegd aan de controle der ge meente-belasting ter goedkeuring. Voor het komend winterseizoen werden bereids onderhandelingen aangeknoopt. Het voornemen bestaat om het aantal kunst avonden uit te breiden. De serie zal dan in tweeën gesplitst worden; een van 4 voorstel lingen, een tweede van 2. Echter is het nood zakelijk gebleken den prijs ©enigszins te verhoogen; deze is thans gebracht op 8.— voor de vier eerste avonden en 4.voor de beide andere. Hieibij komt dan nog be lasting en bespreekgeld, doch de ooihmis- sie hoopt van de gemeente reductie te krij gen. In Amsterdam wordt voor voorsteliin-, gen, wier uitsluitend doel is het geven van kunst, een aanzienlijke reductie van de be lasting verleend; men hoopt die ook voor onze kunstavonden te zullen krijgen. Binnenkort worden voor de vier eerste avonden circulaires ter invulling verzonden. Lezing over Woningbouw. Voor de afdeeling Helder van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen hield Woensdagavond in het Algemeen Te huis voor Militairen, Spoorstraat, de heer Saai, arohitect te Alkmaar, eene lezing met lichtbeelden over modernen woningbouw en woninginrichting. De spreker wees op het dienstbodenvraag- stuk, dat in de naaste toekomst voorziening eisoht. Op hulp voor de huisvrouw is wel niet meer te rekenen; de oorlog heeft ook hier verandering in gebracht. De middenstand is in de laatste veertig jaren omhoog gekomen; de tegenwoordige woningbouw is daaruit voortgekomen, maar eerst de Woningwet van 1901, die het mogelijk maakte geld uit de staatskas beschikbaar te stellen^ heeft een groote verbetering gebracht. Dit geldt hoofdzakelijk voor de volkswoning. Spr. zal zioh in hoofdzaak bezig houden met het middenstandstype, en heeft daarbij gedacht aan den Amerikaanschen econoom Taylor, die zooveel mogelijk alle arbeid pro ductief tracht te maken voor een practische werkverdeeling. Allereerst de trappen. Hoeveel meters zou men per dag wel afleggen met trappenloo- pen, en wat is dat niet een zwaar werkl De toekomst moet woningen geven met zoo weinig mogelijk trappen. Spr. denkt zich b.v. een aantal vertrekken, bij elkander gepro jecteerd, en voor gezamenlijk gebruik. De woonkamer moet ruim zijn, pl.m. 14 M'. Waarom zijn de slaapkamers juist boven? In Amsterdam wprden ze al op eenzelfde étage geprojecteerd. Op één hall kan zeer goed een aantal kamers worden geprojec teerd, en men kan den bouw dan zóódanig inrichten, dat ongebruikte vertrekken ver vallen. Bijvoorbeeld: een gezin, dat drie oi vier kamers noodig heeft, krijigt dit aantal in gebruik, en de kamer, die anders over is, kan voor een ander gezin worden gebruikt. De keuken zal in de toekomst niet meer in hoofdzaak gebruikt worden voor het mid dagmaal; de kinderslaapkamer kan zeer goed gecombineerd worden met studeerkamer. Verder denkt spr. zich één gemeenschappe lijke trap, die met een kleine gang toegang geeft tot elke woning. In de groote steden wordt tegenwoordig al blokbouw toegepast met een woning voor den portier; voor melk boer, bakker, etc. is dan een lift geprojec teerd. Eén coöperatieve keuken b.v. in een blok van 50 woningen. In Amsterdam heeft men reeds blokken met één gemeenschappe- lijken tuin. Men kan in zoo'n blok volstaan met eenige gemeenschappelijke badkamers, die tegen geringe vergoeding voor de be woners bschikbaar zijn. Eveneens een ge meenschappelijke telefooncentrale. Een stof- zuiginrichting kan ook gemakkelijk worden aangebracht. Voor de vuilnis heeft men in Parijs practische stortkokeirs. Centrale ver warming kan economischer worden toege past door bijv. wasch- en drooglokalen in de onmiddellijke omgeving te projeoteeren. Voor waschtafels zou spr. ook een gemeen schappelijk lokaaltje willen projecteeren. Kelderruimte eveneens, evenals een safe in de bank met hokjes, voor ieder afzonderlijk. Men kan dit type uitbreiden met leeszalen, eetzalen, oonversatiezalen, zooals in het Te huis voor Arbeiders te Amsterdam reeds be staat. Men kan b.v. op een blok van een 100 woningen 20 logeerkamers projecteeren; beter dan een voor van den tijd leegstaand vertrek in elke woning. Met tal van fraaie lichtbeelden werd dit betoog toegelicht. We kregen te zien woning typen, hoofdzakelijk uit Amsterdam, met vóór- en middentuinen, interieurs, etc. De bijeenkomst, die niet erg druk bezocht was, werd door de presidente, mevrouw DekkerKlik, onder dank aan den spr. te half elf gesloten. Tweede Llefdadlgheldaavond. Gisterenavond had de tweede, voor en door de Duitsch-Oostenrijksohe Ferienkinder ge geven liefdadigheidsavond plaats, en naar allen schijn konden de talrijke bezoekers ook nu tenauwernood eene plaats vinden in „Casino". Geheel hetzelfde programma van Ingezonden mededeellng. Woensdagavond werd afgewerkt; de heer Heydanus had belangeloos de zaal met groen versierd, en vanwege het Comité werd aan de medewerkende dames Möller en Dtlmler bloemen gegeven. Franz Haesler kreeg, even eens van het Comité, met een toespraakje van mej. Tilly Polak na zijn laatste eierleg- gen (wjj bedoelen zijn voordracht van „Putt, Putt, Putt mein Hühnchen") een horloge met inscriptie als souvenir van de Hollandsche dagen straks in Berlijn. De heer Meyer dankte namens de pleegouders allen, die tot het welslagen van deze avonden medewerk' ten. Slechts valt er melding te maken van een Berlijnerinnetje, dat als extra-uummer, een liedje gaf in cabaretstijl, hetwelk, oor deelend naar het applaus, terdege in den smaak viel. Van de rest valt niets anders te vermelden dan dat een aandachtig publiek de kunstpres taties der kleinen aanhoorde. Een aantal hun ner gaan heden weer weg, terug naar de Heimat. 4e opvoering van „De Distel". Voor de vierde maal wordt in Casino het sucoessuk van de Wilsons „De Distel" opge voerd. Van de vorige 3 opvoeringen voor tjokvolle zalen is reeds zulk een uitstekende roep over de buitengewone vertolking van deze boerenkomedie uitgegaan, dat verdere aanbeveling zeer zeker overbodig is. Om ook het publiek, hetwelk niet de Zondagvoorstel lingen bezoekt, in de gelegenheid te stellen deze kunsrtprestatie van de Wilsons te gaan zien, heeft de Casino-directie ditmaal de voorstelling gesteld op een weekdag n.1. Woensdag a.s. „De Distel" gespeeld door de Wilsons en hun ensemble is werkelijk iets bijzonders op tooneelgebled. Bloemenwedstrfjd Ago. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat alsnog planten ver krijgbaar zijn. Vertrek Weener kinderen. Hedenmorgen, 7.28, vertrokken weder een dertiental kinderen naar Weenen. Aan velen viel het afscheid zwaar, ook onder de acbterblijvenden zagen wij betraande ge zichten. Zij moeten evenwel weer plaatsma ken voor anderen. Frflulein Dümmler zal ze tot Amersfoort begeleiden en keert dan weder naar den Helder terug. Aankomst circus Hagenbeek. Met een extra-trein, bestaande uit onge veer veertig goederen- en personenwagens, is hedenmorgen omstreeks kwart over zeven het circus Hagenbeek gearriveerd. De trein had reeds te Alkmaar vertraging, en onderweg was die, doordat eerst de perso nentrein van 6.24 vertrekken moest, nog grooter geworden, zoodat de extra-trein met een uur vertraging hier aankwam. Reeds in de vroegte stonden vele kinderen voor het station in afwachting van hetgeen zij te zien zouden krijgen, en dit aantal groeide steeds aan. Het goederen-emplacement alhier is na tuurlijk op een dergelijken langen trein niet ingericht; daarom moest de trein eerst gesplitst worden alvorens met uitladen kon worden begonnen. Behalve een paar neu zen van de ijsberen, kreeg men van het in wendige niet veel te zien, doch toen eenmaal de veewagens met de olifanten voor de los plaats stonden, was een kijkje in het inwen dige daarvan zeer de moeite waard. Daar stonden een tweetal dikhuiden in zoo'n wa gon ze konden er net staan, hun rug raakte de zoldering en tussohen de poo- ten lagen de kornaks, in een deken gewik keld, rustig en vast te slapen. Ze hadden niét veel zin om Op te staan ook, naar het scheen, maar de grootste der olifanten had zich reeds naar buiten gewerkt en dus moest het werk een aanvang nemen. Aan de overzijde waar anders de goe deren worden ingeladen stond reeds de eerste wagen klaar. Met behulp van een paar ijzeren leggers konden deze wagens zoo van den goederenwagen worden afgere den, en hiervoor moest Jumbo dienst doen. 't Was vermakelijk om te zien met hoe absolute onverschilligheid hij dat werkje op knapte. 't Waren zware wagens, maar onze dikhuid behandelde ze als poppenwagentjes. Zouden wij eene vergelijking met mensche- lijken arbeid willen bezigen, dan zouden we willen zeggen: hij deed dat karweitje met z'n handen In zijn zakken. Af en toe liep de wagen wel eens even uit het spoor, dan trok Jumbo zijn geweldige hoef maar weer terug en de boel stond stil. Een der wagens raakte zoozeer uit den stand, dat hij terecht kwam op een der ijzeren zijstaken van den goederenwagen. Even een dommekracht ge haald, den wagen opgevijzeld.klaar was het. Een tweede olifant stond inmiddels klaar om den wagen, die achterste voren uit den wagon werd gehaald, naar den uit gang te brengen. Daar stonden de paarden klaar, die hem de stad inbrachten. Het was typisch om te zien met welke orde en regel maat gewerkt werd; elke leege wagen moest eerst weer worden uitgerangeerd, en dat gaf eenig oponthoud, maar overigens ver liep het afladen vlot Toen een paar wagens waren weggere den, werd de vierde door de beide olifan ten zelf naar het Westplein gebracht. Dat was een buitenkansje voor de in groote massa toegestroomde jeugd, die nu deze wandeling mee kon maken. De olifanten konden met geen mogelijkheid in de Hel- derache woningen; de begeleiders reikten met hun hand tot aan de eerste verdieping van het ziekenhuis. Maar ook het andere werk verrichtten de olifanten met een verbluffend gemak; zwa re, meters lange masten, met geen drie man nen te hanteeren, werden opgetild als veer tjes en op den wagen gelegd. Haasten doet sinjeur zioh, echter niet; steeds hetzelfde schommelende gangetje, de begeleider wiegt al maar heen en weer op den olifantennek. Met zijn handen in den zak zit hij, zijn sigaretje te rooken, of hij peutert iets aan zijn laars, of hij laat zijn volle zwaarte neer komen op dikhuids kop: het laat den goe- digen kolos koud. Op het frissche gras langs de kanten trekt hij echter af, en vóór hij zijn vrachtje „ter hand" neemt, stopt hij gauw zijn slurf vol groene blaadjes. Op het Westplein, vaar reeds den vorigen dag het terrein geëgaliseerd was, was men reeds begonnen met uitzetten der palen, waaraan de tent bevestigd zou worden. He denavond 8 uur moet alles klaar zijn om te spelen, en, te oordeelen naar den vlotten voortgang van het werk, zal Hagenbeek dat wel voor elkaar krijgen. Voor de schooljeugd, zooals we reeds zei den, een buitenkansje, want wat wij mede deelden, speelde zich nog vóór negen uur af. Trouwens, met geen stok had je ze de school ingekregen. Boottochtje Hemelvaartsdag. Van de gelegenheid, door de Stoomboot onderneming NieuwediepAmsterdam de „Esona" is thans de welluidende naam aangeboden om voor geringen prijs een boot tochtje te maken naar Schoorldam en Alk maar, is door velen gebruik gemaakt. De boot, die des morgens te 7.46 vertrok, kon tenauwernood de vele passagiers bevatten, die verlangden naar een tochtje in de mooie boschrijke 9treek van Kennemerland. Hopen wij, dat dit goedgeslaagde proef tochtje aanleiding moge zijn tot geregelde tochtjes op. Zon- en feestdagen. In de oorlogs jaren zijn deze goedkoope uitstapjes in de verdrukking geraakt Uitslag 2de Periodieke Zeilwedstrijd 14 Mei. Fantasiesloepen 14 Mei 7 Mei Lult. ter zee 2e kl. Hetterschy 5 Bootsman Verver 4 Lnit. ter zee 2e kl. Hendrikse 3 2 v. Leeuwen 2 1 Kwartiermeester Korver 2 Bootsman Volker 2 Lnit. ter zee 2e kl. De Ronde 1 5 Goedhart 1 1 Modelsloepen B, en B, Kwartiermeester Reyers 5 4 Bootsman Wahlers 4 Korporaal-konstabel Smlth 3 Bootsman Bootsma 2 Matroos le kl. Kiellnk 2 4 Modelsloepen Bt Bootsman Willemse 5 5 Lub 4 3 v. Rees 3 1 Kwartiermeester Rong 2 4 Nieuwediep, 12 Mei. Schipper Bauw van de H.D. 75 rapporteert O.Z.O. van den toren van Eierland, 7 8 mijl uit den wal te hébben verkend een staande mast, drie meter boven water uitstekend, die niet drijvende was. Woensdagnamiddag werd bericht, dat er een vliegtuig op het land nabij de ondezee- kazerne was verongelukt. Bij onderzoek bleek evenwel, dat de vliegenier aldaar eene noodlanding had gedaan wegens een defect aan de machine. Nadat deze de noodige re paratie had ondergaan, steeg de vliegenier weder op en verwijderde zich in de richting van Koegras. Ten nadeele van een korporaal is aan boord van een der torpedobooten een sigarenkoker ontvreemd met 150 aan bankpapier. De koker heeft een gouden plaatje met de let ters „W. F. H." Donderdag is alhier door het recherche- vaartuig „Prins Hendrik" een in verregaan- den staat van ontbinding verkeerend geheel naakt lijk van een man aangebracht, hetwelk in de Noordzee drijvende was gevonden. De identiteit kon niet worden vastgesteld. Het is op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. BINNENLAND. Gedep. Staten van N.-Holland hebben in afwijking van het verzoek van den Haar- lemschen raad om het presentiegeld der raadsleden op 10 te bepalen, dat op 8 gesteld. Men meldt uit Amsterdam: Ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum van de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland hadden gisteren vele Lichtersche pen in hét Oosterdok de vlag geheschen, terwijl het opleidingsschip „Pollux" met vlaggen versierd was. Ook de schepen van de maatschappij zelve, zoowel die in de droogdokken als die, welke voor den wal aan de IJkade lagen, waren met vlaggen getooid. Van 11 tot 1 uur hielden directie en com missarissen der maatschappij receptie in hun kantoorlokalen in het Scheepvaarthuis. Waarlijk overstelpend was de bloemen hulde, die op dezen dag aan het bestuur gebracht werd, en daarbij bleef het niet Ook vele geschenken werden aangeboden. Het cadeau van den Rotterdamschen Lloyd bestand uit gebrand glas voor de directie kamer. Hedenmiddag .'biedt het personeel als zijn geschenk aan de directie aan een afgietsel in gips van een beeldengroep, die later in brons zal worden gegoten en voor stelt een Nederlandsche vrouw, die de hand rij kt aan een Javaan; symbool dus van de Maatschappij, als verbindingsschakel tus sohen Nederland en Tnnlë. De beeldhouwer Zijl is de ontwerper hier van, terwijl de sierkunstenaar Lion Cachet het voetstuk zal ontwerpen. De beelden groep zal later in het gebouw worden ge plaatst Het z.g. walpersoneel afzonderlijk zal gla»-in-lood aanbieden voor drie groote ra men in de hall. Harerzijds biedt de directie aan het per soneel een gedenkpenning aan, het gedenk boek en een geschenk in geld. Donderdag had, ter viering van het jubi leum, een feestmaaltijd plaats, waaraan aan zaten de gezagvoerders der Maatschappij, de chefs en de oud-ambtenaren, die 26 jaar en langer aan de maatschappij verbonden waren. Ingezonden mededeellng. Koopt uwe Icleermakersfournlturen bl| de firma Koopt bij ons Uw Gisteravond nam Prins Hendrik deel aau een diner van directie en commissarissen. Ook buiten Nederland wordt het gouden jubileum der maatschappij feestelijk ge vierd. In de verschillende havenplaatsen in Indië (Batavia, Semarang, Soerabaja en Makassar) heeft heden een receptie en diner plaats, waarbij de agent der maatschappij recipieert. Allen gezagvoerders van varende schepen der Maatschappij werd opdracht gegeven om den passagiers een feestdag te bereiden. Donderdagavond is op het IJ bij het Ju- lianadok te Amsterdam een marinesloep, waarin 6 personen zaten, tengevolge van een rukwind omgeslagen. Eén der opvaren den is verdronken. Zaterdagavond is de groote mailtrein M aastricht-Rotterdam door de oplettend heid en den kordaten moed van den dienet- doenden wagenmeester M. A. Lucassen san een vreeselijk gevaar ontsnapt. Te 7.06 uur, zoo vertelt de „Tilb. Crt.", waaraan het volgende ontleend is, reed trein 186, komende van Maastricht, tellende 15 groote personenwagens, stampvol met rei zigers bezet, getrokken door twee groote Jumbo-machines, het station alhier binnen. Bij het vertrék, bemerkte Lucassen, dat er iets haperde aan het onderstel van een der middelste wagens; de ollepot van een der wielen bewoog zich bedenkelijk op eu neer. Het flitste hem plotseling door den geest, dat hier misschien over enkele minu ten een ontzettend ongeluk te gebeuren stond, maar het treinpersoneel waarschu wen, was niet meer mogelijk. De locomotie ven trokken in onheilspellend vlugge vaart de logge massa verder. Er was maar een kans op redding: te trachten op den trein te springen en de Westinghouae aan te zetten. In ijlende vaart rende Lucassen over het perron en later door het mulle kiezelzand langs de wagens. Tweemaal waagde hij te vergeefs den sprong; door zich vast te klemmen aan de treeplank redde hij Zichzelf het leven. Een derde poging bracht hem op de treeplank. Nu ijlings naar de rem. En voor nog de overweg bereikt was,- daar voelden de hon derden reizigers, die geen flauw begrip hadden van den doodsnood waarin ze hadden verkeerd, plotseling een hevigen druk op de wielen en enkele nieters verder stond de trein stiL Een onderzoek bracht aan het licht dat een der wagenassen ruim 8 cM. verbogen was, zoodat bij een ietwat snelle vaart elk oogenblik een vreeselijk déraillement had kunnen volgen. De wagen werd uit den trein geschakeld en voorzichtig naar het racoordement der O. W. P. gevoerd, waar hij eerst te half elf uur 's avonds arriveerde. De wagenmeester Lucassen werd, toen bleek, welke moedige daad hij had verricht en hoe groot het gevaar was, waaraan hij honderden had ontrukt, van alle kanten ge luk gewenscht. Verschillende reizigers le klas betuigden persoonlijk hun dank aan den dapperen kerel en ook zijn superieuren erkenden, dat zonder zijn optreden de trein een schier wissen ondergang zou zijn tege moet gegaan. De directie der S.S. zal wel niet nalaten jegens Lucassen gepaste waardeering te betuigen. De Zutphensohe bolsjewlkL Uit Lochem wordt gemeld dat een der uit het Huis van Bewaring te Zutfen gevluchte bolsjewiki, die in het St. Vincentlus Gast huis te Groenlo is bezweken aan zijn schot wonden, aan een naast hem liggenden pa tiënt heeft bekend, de dader te zijn van den moord onder Burlo bij Winterswijk. Toen de landbouwer hem niet dadelijk goedschiks geld had willen geven, had hfj hem neer geschoten. Onder Groenlo is bij een landbouwer een bruiloft gehouden, waarbij ongeveer 800 gasten genoodigd waren, en waar voor dezen maaltijd oa. twee koeien, drie pinken «n drie schapen waren geslacht! Men meldt nit Maastricht aan „Het Vad." De 21-Jarige Leo Cnrvers, afkomstig nit Tegelen (L.) nabij Venlo, werkzaam als grond werker Hoog-Emmerich, gem. Bergheim, is op 26 April aldaar door militairen der Bel gische bezettingstroepen op laaghartige wijze vermoord. De jongeman kwam meermalen in een café aldaar en gekscheerde dan wel eens met de 15-jarige dochter. Dat was niet naar den zin van een paar Belgische wachtmeesters, die zich dan ook zonden hebben uitgelaten, dat zij wel eens zouden laten zien wat de Belgen waren. Op den 26en April 's avonds om halfnegen, toen C. reeds te bed lag, dron gen ze z(jn huis binnen met hun zessen, waarbij de twee wachtmeesters doelloos een paar revolverschoten losten. Met kettingen geboeid sleepten ze hem mede naar een afgelegen plaats. Verschillende personen hebben dien avond het slachtoffer erbarmelijk hooren hullen en kermen, terwijl overal op den weg bloed sporen werden gevonden. Men heeft het slachtoffer erbarmelijk mishandeld en later door twee revolverschoten in hoofd en hart, doodgeschoten. Het lijk werd door andere militairen in een café binnen gedragen. Thans zy'n de twee wachtmeesters gearresteerd en in de gevangenis te Mörs opgesloten.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5