NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Herman Nypels, Eerste Blad. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. No. 5246 DINSDAG 18 MEI 1920 Verschijnt Dins lag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr„ HELDER buredu: Koningstraat 29 - I» tere. Telefoon 50 MODERNE WONINGBOUW, DIEN8T- BODENNOOD EN VROUWEN EMANCIPATIE. HM was van de Vereeniging van Huis vrouwen zeker niet zoo dom, om voor hare leden en genoodigden eene lering te doen houden over Moderne woningbouw en de beer Saai, architect te Alkmaar, heeft zeer reel verteld, dat het aanhooren waard waa tn ook aardige plaatjes laten zien. Dat de Presidente, mevrouw Dekker, bo vendien aan het slot zoo verstandig was, om te herinneren aan hetgeen, waaraan velen misschien niet dachten, n.1. dat het vertelde voorloopig een illusie was.getuigt tevens voor den practischen zin der Vereeniging, sooals trouwens van practici, als onze huis vrouwen, te verwachten was. Ik heb slechts één bezwaar tegen die lering, en als Ik die hier uit en niet op de vergadering relf, is dit alleen, omdat, zoo als in het vervolg duidelijk zal worden, aan dit vraagstuk zoo ontzettend veel vast zit, dat dit onmogelijk in een debatje van eeni- ge minuten gezegd had kunnen worden. Ik zou trouwens niet gaarne de vergadering hebben willen berooven van het laatste deel, n.L het vertoonen der verschillende afbeel dingen. Ook al hadden die dan slechts zij delings betrekking op het door den spreker behandelde onderwerp. Mijn bezwaar was n.1., dat niemand der aanwezige vergaderingbezoeksters en -be zoekers daar was heengetogen, om slechts een illusie rijker te worden. De heer Saai, zoo hebben wij allen ge dacht, zal als architect nu eens precies ver tellen, op welke wijze de woningen, (ook zelfs de bestaande huizen,) kunnen worden ingericht, welke hulpmiddelen er zijn of er kunnen komen, welke materialen er ge bruikt moeten worden, om de vrouw, vooral die der middenklasse, die zonder hulp haar grootere woning niet kan onderhouden, meer gemak en minder werk te bezorgen. Maar daarover is niets verteld. Wat de heer Saai voorstaat, is feitelijk niet eens nieuw. Het gemeenschapsbedrijf ook voor de gezinsarbeid is reeds jaren het geliefkoosd onderwerp van alle sociaal-de mocraten en veel te langzaam wordt er aan die eischen volgens vele idealisten, voldaan. Onder het aanhooren der beschrijving van de Zjg.n. flatwoningen met gemeensohappe- üjken tuin, keuken, verwarming, vuilverwij- dering, warmwatervoorziening, kelder, en ik weet niet wat meer, zelfs de portier en de tuinman werden niet vergeten, waanden wij ons reeds in het jaar 2000, waarover jaren geleden de romanschrijver, Bellamy, zulk een mooi boek schreef. Daarom was 't goed van de Presidente der Vereeniging van huisvrouwen, om ons niet met dien indruk naar huis te laten gaan. Stel Je voor, het zou Je reinste socialisme lijn. Het was dus een illusie en een oplossing der brandende kwestie leverde de rede ons niet Dat nemen wij de Vereeniging nóch den inleider kwalijk, want wie zou een jong idealist niet gunnen, zich eens te uiten? In elk geval heeft het aanroeren van dit onderwerp dit voordeel, dat het aanleiding FEUILLETON. door JE8SIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. Een divan met kussens stond bij den wand tegenover ons. Groene en bruine Kennans- jabkleeden bedekten grootendeels den vloer; een koper vuurbekken stond voor den divan. De Khanoum Effen' zond de slaven, die ons hadden durven volgen, weg, en zei een Paar korte zinnen tot Esma, die daarop weg snelde. „We krijgen warm water," zeide ik, in een nieuwe poging om het ijs te breken. >,De Koerden hebben er eenig begrip van, dat het ook nog voor wat anders kan dienen, als voor het maken van thee en het afweren van belegeraars, Evelyn." Zij haalde onversohillig de schouders op. „Uw kleeren zijn nat en bemodderd," merkte onze gastvrouw op. „Wilt ge ons het genoe gen doen, eenlge kleedingstukken van ons te dragen, terwijl de uwe drogen?" We aanvaardden dit aanbod gaarne; zij opende een koffer en boog zich over stapels zijde en linnen. „Ik vraag mij af, hoe lang wjj hier nog moeten blijven,' zeide Evelyn, als sprak zij voor zichzelf.. „Wanneer zullen de troepen uit Diabekr in Kharlis zijn?" Ik was vermoeid en mismoedig en vergat ®Q2elf. „Binnen ©en week begon ik." tot gedachtenwisseling geeft en de vrouwen zioh meer en meer rekenschap gaan geven van de groote maatschappelijke vragen, waarvan zij zelf, veelal onbewust, zulk een belangrijk middelpunt vormen. We willen daarom over die vragen een en ander in dit blad zeggen en vandaar, dat we ons opschrift van een verlengstuk voor zagen, een verlengstuk, dat nog wel langer had kunnen zijn, maar wat voldoende om spant, hetgeen de laatste jaren om oplos sing vraagt. Dat de flat-woning voorshands eene illu sie is, komt niet, zooals enkelen misschien meenen, dat lk ga beweren, omdat de Hol lander ln 't algemeen afkeerig ls van al die gemeenschappelijke dingen. Zeker, 't is een factor en geen onbelang rijke, maar die door den nood der tijden, door den drang der omstandigheden veel spoediger wordt overwonnen, dan men zou meenen. indien men de ontzagwekkende en zwaarwichtige bezwaren individueel aan hoort. Neen, dat het een illusie is, komt alleen hierom, omdat het te duur is, te kostbaar. De flatwoning eischt een welstand, die voor den Middenstand veelal niet bereikt wordt. Vergeet niet, dat een der voornaamste voorwaarden voor de doorvoering van der gelijke min of meer oommuniatische eischen, rijkdom moet zijn. Rijkdom niet zoozeer van de individu, doch rijkdom van de Maat schappij. De socialistische theorie is geheel geba seerd op de meening, dat er in de door hen edachte Maatschappij (socialistische be- rijfsgemeenschap), overvloed zal zijn. Hier mede is de voornaamste bedenking der ernstige tegenstanders, die niet zoozeer voor de productie als wel voor de distributie vreezen, weerlegd. Want waar overvloed is, daar is de verdeeling immers geen pro bleem meer. Nu weet ik wel, dat er zijn, die zeggen, dat gemeenschappelijke inrichtingen eco nomischer en dus goedkooper zijn. Heb ben we 't niet altijd logisch gevonden, dat het goedkooper is van uit één punt de be diening te verkrijgen dan van uit vele pun ten? En is concentratie niet de gewone eisch des tijds? Zeker, dat is alles zeer waar. De invoering van arbeidsbesparende machines heeft onze productie heel wat goedkooper gemaakt en de meerdere wel vaart is daardoor ook verkregen. Maar wie oplet, wanneer in den regel een machine pas wordt ingevoerd, een werk methode verbeterd, concentratie toegepast, die zal zien, dat eerst moet zijn aangetoond, dat die verandering goedkooper werkt dan de menschelijke arbeid van nu. Het is de concurrentie, die de nieuwe hulpmiddelen schiep. Zoolang de prijs der menschelijke arbeidskracht nog laag ge noeg is, komen er geen machines of betere arbeidsmethoden. De rente en afschrijving van de machine moet naast haar dagelijks onderhoud en be diening minder kosten dan de prijs der door haar geleverde hoeveelheid arbeid vroeger bedroeg, toen een aantal arbeiders dit deden. Blijkt 't rekensommetje in 't voordeel der menschelijke arbeidskracht, dan komt de verbetering er niet. En is er nu wel grooter concurrent dan de huisvrouw en in 't algemeen de arbeidster in huiselijke diensten? De loonen van hen, die het werk als be roep uitoefenen (dienstboden etc.) waren al tijd bespottelijk laag en zijn het feitelijk nog, vergeleken met gelijkwaardig werk, door mannen verricht. En de huisvrouw zelf? Zij werkt heele- maal gratis. Wie kan daar tegen ooncur- reeren? Er is, geen machine te bedenken, die voor niets kan draaien en geen arbeidsmethode in te voeren buiten de huisvrouw om, die goedkooper dan haar arbeid is. En vandaar, dat de nieuwe vindingen, ook op het gebied der huiselijke diensten, nog steeds door de hooge kosten achterwege „Binnen een week?" zij schreeuwde het bijna uit. „Maar zoolang kan de stad het niet volhouden. Dat heb je me ook niet gezegd Ik beet mij op de lippen, woedend over mijn eigen onnadenkendheid. Dan moest zij ook maar meteen de volle waarheid weten. „Je vroeg me niet precies na hoeveel da gen. Maar je hoeft niet bang te zijn; de Beg zal morgen de stad ontzetten. Toen hij terug ging naar het mannenvertrek, heb ik hem bevel hooren geven, de andere stamgenooten, die niet bij het fort wonen, te gaan waar schuwen. Morgenochtend vertrekken zij! „WatI Heb Je hem daartoe kunnen over halen?" Ja." „En eerst durfde hij den christenen niet te hulp te komen! Ik kan haast niet ge- looven -?" „Denk je dan, dat ik lieg?" antwoordde ik, toen zij aarzelend bleef steken. „Je je hebt me ook gezegd, dat de troe pen tijdig zouden aankomen." Zij keek mij aan met doodsbleek gezicht! schrik en af- keer stond in haar saffieren oogen te lezen. Mijn woede maakte mij onvoorzichtig. il je dan geloof slaan aan een logische verkla ring?" vroeg ik. „Duister dan. Dat er chris tenen in het nauw waren gebracht, kon voor den Beg geen reden zijn om in te grijpen, maar hij was er dadelijk voor te vinden zijn vijanden, den Gadarwanders, een Jeelijke poets te spelen. Ik wees hem er dus op, dat hun dorpen op het oogenblik alleen maar bewoond worden door oude mannen, kinde ren en vrouwen „Rathia, heb je dat gezegd?" „Ik zinspeelde er tenminste op, en morgen gaan de weerbare mannen van dezen stam, een aanval op die dorpen doen." Ik keek blijven. Het Tehuis voor ongehuwde arbeiders te Amsterdam aan de Marnixstraat, waarvan de heer Saai ons aardige plaatjes liet zien, wil met 't verouderde kostgangersstelsel breken. Zeker leven die ongehuwde arbei ders in dat gemeenschappelijke kosthuis veel beter, meer confortabel, gezelliger etc. eto. Maar afgescheiden van het duurdere voor die arbeiders zelve, hetgeen zij er wel voor over hebben, levert deze inrichting jaarlijks een zeer belangrijk tekort. Concurreeren tegen het gezin met kost gangers, waar de huisvrouw naast haar ge zinsarbeid gratis de verzorging van den kostganger waarneemt, kan het Tehuis niet. Onlangs namen wij kennis van een door den Armenraad te Amsterdam uitgebracht Rapport over de instelling van Tehuizen voor Weduwnaars met kinderen. Ook hier valt het op, dat deze weduw naars op zich zelf duurder uit zijn dan met de gebruikelijke huishoudster of andere methode; doch dat meerdere weegt op tegen de veel betere verzorging, ook vooral van de kinderen. Maar ook deze gemeenschappelijke in richting zou alleen kunnen bestaan door een zeer hooge subsidie van de Overheid. En wie zich ten slotte de zeer eenvoudige inrichtingen tijdens den oorlog in herinne ring brengt, zooals de Centrale keuken, die moet tegelijk erkennen, dat ook dezen met zeer eenvoudige menu's en niet eens lage tarieven, groote tekorten overlieten. Concurrentie tegen de gratis slovende huisvrouw is eenvoudig uitgesloten. En dat maakt het probleem des te moeie- lijker, want het staat in direct verband met de geheele emancipatie der vrouw. De positie der vrouw in de Maatschappij zal een gansch andere worden, maar de vervulling der eischen, aan de verheffing der vrouw verbonden, eisoht dezelfde om vorming onzer huidige samenleving als de emanoipatie der arbeidersklasse. Immers beider eischen komen neer op een grooter aandeel in de maatschappelijke op brengst en die opbrengst moet dus grooter worden, wil er aan kunnen worden vol daan. Of dit onder het kapitalisme van thans ooit mogelijk zal zijn, is aan gerechten twij fel onderhevig en vandaar dat de Socialis ten zoo sterk stonden met hun standpunt, dat de vrouwen-emancipatie eigenlijk geen afzonderlijk ding is, maar dat de vrouw ge lijk met den man dient op te trekken voor de verwezenlijking van die hervormingen, Het was dus een bij uitstek economisch haar ijskoud aan. „Zie je het verband nog niet? De Gadarwanders zullen hooren, dat hun dorpen in gevaar zijn, en te hulp snel len, waarbij zij Kharlis moeten opgeven. Het resultaat van alles zal een gevecht zijn tus- Bchen de stammen onderling; om het den christenen lastig te maiken, is er dan van het jaar geen tijd meer." „Maar dat je hem op onbeschermde dorpen kon afsturen I" Zij keek versteld. „Om Kharlis te redden!" „Kwaad met kwaad goed maken!" „Ik geloof, dat je maar wat zegt, Rathia 1" „Ik zou het niet wagen, je wat wijs te ma ken. Bij de eer van mijn moeder! Daar dan! Nu kun je me toch wel gelooven." „Rathia, als dat waar is, ben je „Wat je maar wilt." Opeens greep ze mijn polsen, en keek mij strak in de oogen. .Rathia, ik kan het niet gelooven zelfs van jou niet. Je hebt wel afschuwelijke dingen gedaan, maar toen Hoe kwam je hierbij?" Dat „zelfs" deed mij pijn. „De spion van Gadarwand bracht mij op het idee," ant woordde ik. „Ik zag hem, toen wij binnen kwamen, en Ischaryar verdenkt hem niet. Wanneer de mannen zich verzamelen, zal hij een korteren weg naar Kharlis nemen begrijp je? lscharyar's troepen volgen den langen weg om de heuvels; de Gadarwanders zullen hen kunnen opvangen, voor zij de dor pen bereikt hebben. Het einde zal dus zijn een gevecht tuschen twee partijen die volko men, tegen elkaar zijn opgewassen." „Oh, Rathia! Hoe kon ik zoo slecht van je denken!" „Neen, je had gelijk. Denk maar eens aan het verraad om onzen gastheer te laten uit welke beider emancipatie mogelijk maken, probleem, dat door den heer Saai in zijn rede feitelijk is aangesneden, een probleem, dat de geheele maatschappelijke positie van de vrouw raakt. Wij willen dus in een volgend artikel op de positie van de vrouw nog eens afzonder lijk het licht doen vallen. Helder, 13/6 '20. M. BUITENLAND. De Raad van den Volkenbond. Uit Rome wordt gemeld: De raad van den Volkenbond heeft Vrij dag de volgende quaesties besproken: alge- meene vergadering van de aangesloten sta ten; terugkeer der nog in Siberië zijnde krijgsgevangenen; internationale bescher ming van vrouwen en kinderen; enquête ln Rusland, arbeldsquaesties, toelating nieuwe staten, internationale statistiek, enz. Zaterdag bracht de Amerikaansche gede legeerde in herinnering, dat het juist 4 maanden was geleden, dat de Volkenbond dank zij het initiatief en het doorzetten van Wilson, was ingesteld. Hij bracht mede in herinnering, dat volgens art. 6 van het Vol kenbondverdrag de algemeene vergadering bijeengeroepen moest worden door Wilson. De overheerschende opinie is, dat Wil son de vergadering tegen den herfst zal hij een roepen, opdat aan de afgelegen landen aldus de gelegenheid zou worden gegeven om afgevaardigden te zenden naar een stad, die thans nog niet is aangewezen. De conferentie ln Spa uitgesteld. Volgens het officieele communiqué inzake de conferentie tusschen Lloyd George en Millerand zijn -beide staatslieden overeenge komen, de conferentie te Spa uit te stellen tot na afloop der Duitsche algemeene verkie zingen op 21 Juni. Voorloopig werd voorgesteld, het verdrag van Versailles in zijn geheelen omvang te handhaven, in het bijzonder de bepalingen betreffende de ontwapening, die te Spa niet zullen worden besproken. Met betrekking tot de schadeloosstelling stemde Millerand er voorloopig in toe, dat een vast bedrag zal worden vastgesteld, on der zekere voorwaarden, o. a. dat Frankrijk een afbetaling op het door Duitschland te betalen bedrag vooruit zal krijgen. FRANKRIJK. De stakingsbeweging. De Parijsohe bladen van Zaterdag berich ten een algemeene ontsoanning, wat de staking betreft. Zij vermelden, dat de ar beid hervat is in de transportbedrijven en bij de electriciteitswerken en voorzien, dat de metaalbewerkers Maanda" den arbeid zullen hervatten. De gaswerkers van Parijs volgen het bevel om te staken niet op. eD spoorwegmannen, havenarbeiders en zeelieden gaan langzamerhand weder aan het werk, o.a. te Bordeaux, te Marseille en te Havre, waar de „Franoe" Dinsdag ver trekken zal. DUITSCHLAND. Een „Putsch" van links. Uit Hallo wordt gemeld, dat in Sanger- hausen (provincie Saksen) een nieuwe Putsch de bevolking in groote opwinding heeft gebracht. Zaterdagmorgen waren aan alle hoeken der stad plakaten bevestigd met bekendmakingen, dat de regeering ten val was gebracht en zioh ln handen der links- radioalen bevond. Alle wapens en munitie moesten vóór 's middags op het raadhuis worden ingele verd. Diefstal, plundering en woeker zou den met den dood worden gestraft. Intusschen is de geheele stad door gewa pende arbeiders bezet. Het comité van actie rukken ofschoon ik tot mijn verdediging kan aanvoeren, dat ik zeker ben, dat Ischa ryar de beste kansen heeft. Dubbel verraad, zooals je ziet een gewaagd stukje. Maar ik durf nu éénmaal nogal iets getuigen: je schouders." Zij had eenige van haar doorweekte klee ren uitgetrokken, voor wij begonnen te spreken. Haar fijne huid was even gevoelig als haar trots de zweep had roode sporen op de blankheid achtergelaten. Toen ik dat zag, voelde ik al mijn boosheid wegsmelten. Ik legde mijn hoofd op haar schouder en kuste de felle striemen zij sloeg de armen om mijn hals. „Lieve Rathia! Zusje!" snikte zij. „Ik heb je gehaat urenlang, en toch wist ik, dat elke slag jou meer pijn deed dan mij. Je hebt altijd gelijk. Kun je me vergeven?" Wij keken elkaar diep in de oogen, en ik voelde, dat wij elkaar voortaan volkomen zouden begrijpen. „Zoo is het goed," sprak een zachte stem. „Niet vergeven is tegen de wetten van uw geloof, Evelyn Khanoum. Staat niet in uw bijbel geschreven, dat een vrouw de zon niet mag laten ondergaan over haar wrok, maar de beslechting aan de mannen moet oven laten?" Het was de Khanoum Effen', die gespro ken had, ln onberispelijk Engelsch. „Effen' wat hebt ge gehoord?" was alles wat ik kon uitbrengen. „Alles over Kharlis," antwoordde zij rustig HOOFDSTUK IX. De raadselachtige Khanoum Effen'. Ik verloor mijn bezinning en deed het te Sangerhausen van wie vermoedelijk de „Putsch" uitgaat, heeft het raadhuis bezet en van de post 800.000 Mark en van een particuliere bank 200.000 Mark met wapen geweld weggehaald. Sangerhausen is een stad van ongeveer 13.000 inwoners en behoort tot het midden- Duitsche onlustengabied, dat reeds in Maart van verleden jaar en Maart van dit jaar na den Kapp-„putsch" tot groote ongerustheid aanleiding gaf. De stad is afgezien van haar ijzer- en bruinkool-industrie, van belang als middelpunt der kali-industrie. Luxe uitgaven. Wat er in Duitschland niettegenstaande de algemeene verarming van het volk zooal aan luxe besteed wordt, bleek o. m. bij een proces wegens belasting-ontduiking tegen den bezitter van een melksalon te Keulen, die in één Jaar 2*/i millioen mark had omge zet en daarbij 700.000 mark verdiende. Door bevoegde zijde werd te Dortmund berekend, dat sommige eigenaren van groote zalen, waar publieke vermakelijkheden wer den gehouden, op enkele Zondagen 20.000 mark werd verdiend. ITALIË. Flume. Tengevolge van meeningsversahillen met het opperbevel van de stad hebben 130 ca rabinieri, onder bevel van kapitein Vadala, en 400 man infanterie besloten Fiume te verlaten. Aan de grenslijn zijn zij in bot sing gekomen met de troepen van d'Annun- zio, waarbij twee carabinieri en een burger werden gedood. Drie carabinieri en drie grenswachters werden gewond. BELGIE. Een lugubere ontdekking. In een der kelders van de Lakenhal te Yperen zijn dezer dagen veertig lijken van Engelsche soldaten ontdekt. Men veronder stelt dat de mannen behoorden tot de lichte infanterie van den hertog van Oornwall. Tijdens een beschieting van de stad, op 12 Augustus 1915, zochten zij een schuilplaats in de kelders van de St.-Martenskerk, die naast de Lakenhal is gelegen. De kathe- Voorkoming en genezing van aambeien. De gewone oorzaken van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaams beweging, verstopping en leverkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming er van bestaat in het zorgvuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ontstoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kussens te gaan zitten, terwijl plaatselijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lauw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden. Foster's Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen zoowel bij in- als uitwen dige aambeien. In enkele der ergste geval len was één doos Foster's Zalf voldoende om volkomen genezing te bewerkstelligen. e jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Kloos ter, Keizerstraat 93, h 1.76 per doos. meest dwaze, wat ik maar had kunnen doen. Met een sprong snelde ik op de vrouw toe, sloeg een arm vast om haar heen, haar armen tegen het lichaam drukkend, en greep met mijn vrije hand een langen dolk uit den zil veren gordel om haar middel. Zij gilde niet en bood geen tegenweer; zij scheen in mijn greep te verstaven, en wendde de starende oogen van mijn gelaat naar het licht, dat over het lemmet van den dolk speelde, waar van ik de punt bevend tegen haar zijde drukte. „Khanoum, Khanoum! Doe het niet, in naam van Allah'r Rahim, in naam van den God van erbarmen! Dat niet! Dat niet, o Al lah al Kabir!" riep zij. Nooit hoorde ik zoo'n wanhopigen angst in een stem. De rijke diepte van haar geluid was plotseling veranderd in een schrilheid als van een dier, dat zich kermend in een klem wringt. En Lailah had haar nog wel beschreven als een onversaagde Amazone! „Rathia, doe het niet!" riep Evelyn op het zelfde oogenblik. „Dat nietr Gedurende enkele seconden bleef ik zoo staan, het lichaam van de vrouw stijf tegen mij aangedrukt, den dolk gereed voor den stoot, terwijl haar doode oogen, niet in staat haar angst te uiten, in de mijne staarden. Het waren niet Evelyn's smeekbeden, die mij haar eindelijk deden loslaten. Het was de blik uit die arme, halfblinde oogen. Ik trad, boos op mijzelf, achteruit. wat zou het ook voor doel hebben, u te dooden?" zeide ik. Zij bleef een oogenblik als versuft staan, stak tastend haar handen vooruit, deed een stap voorwaarts, en viel bijna. Evelyn greep snel een van haar handen en leidde haar naar den divan. (Wordt vervolgd) i COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Helderst he Ct per 3 mud. I 1 40, franco per pott f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondags >lad 0.57'/, 0 65. 1 05 Modeblad 0951.05. Jjq Losse nummers der Courant 4 ct. Poat-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIE N- 20 ct. p. regel (gal)ard). lngez. mededeel ingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct bi) vooruitb (adresBur. v. d. bl. en met br onder nr. 10 ct. p. advert. extra). Bew.-exempl. 31 ct. Adv. op bep. aangew pl. worden 25 hooger berekend. Ov.r d. pogingen tot Middenetandsbouw. welke meer en meer worden aangewend, sprak de inleider heeleimaal niet. Hij zou trouwens tot de conclusie hebben moeten komen, zooals het hier gestichte Comité ook reeds ervoer, dat die bouw. zou zij tot stand koimen, aan den Middenstand een Teel mindere woning tegen Teel hoogere huur kan geven en dan nog ten koste van duizenden fu'dens van Blik en Gemeente. Wie eigenlijk in dezen tiid geen middel weet, °m solide te bouwen, en daarmeé bewoonbare hui zen tegen redelijke huren zonder overheidseteun loet het woningvraagstuk niet op. vhalve schijnt, waar die „bol" tot nu toe seboren ia, het probleem ook onoploebaar. *8) u Ingezonden mededeeling. „Het doel heiligt de middelen." Ingezonden mededeeling.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1