Herman Nypels, Cor Staalman Rijwielhandel. Haast U 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. naar de groote uitverkoop in Het einde der bonwvakstatdng te Vlissingen. De 5e Roode Krnistrein. Vergadering van Woensdag 19 Mei. LUCHTVAART. niet zoo gunstig; het regende hard. Bij het vertrek was nu ook tegenwoordig burgemees ter Teilegen, die aan den pillot een brief medegaf voor den Lordmayor van Londen, waarin hij in hartelijke bewoordingen de ont vangst van diens schrijven bevestigde. Ook de Nederlandsohe ochtendbladen werden meegevoerd. Des middags om 8 uur vertrok een tweede vliegtuig, een Maandagnamiddag aangekomen reserve-maohine, met goederen naar Londen. Botsing van vllegtnlgen. Brand op oen tankstoomschip. Een tram overrompeld. Een Dultsch plunderaar aangehouden. Inbrekers. Een gemaskerde dief. Nog slechts enkele dagen. Zls ds etalage. Vergelijk de prijzen. masker voor. Hy «nelde naar binnen en onder den uitroep: „Ieder die my hindert, schiet ik neer", baande hfl zioh een weg naar het voorkantoor. Hy vloog naar de brandkast, greep daaruit een portefeuille en kon zien, daar heit personeel voor het oogenblik door een panisohen sohrllk was aangegrepen, uit de voeten maken. Men begreep echter al spoedig, wat er gebeurd was, waarop men den vluchteling achterna ging. Deze had geen tyd meer gehad ln den auto te stappen en rende in wilde vaart den Binnen-Amstel op, gevolgd door het kantoorpersoneel en publiek, Op den Amstel sprong de vluchteling over het afsluithek van de sluizen en hy zette zyn vlucht voort Niet verder kunnende gaan, sprang hy te water. Toen hy op het droge was gebracht, werd hy onmiddeliyk door de politie gearresteerd. By de fouil- leering kwamen zes scherpe patronen voor den dag. De revolver, die in zyn bezit moet zyn geweest, heeft h£ waarschyniyk weg geworpen.. De gestolen portefeuille, welke slechts blanoo acten bevatte, werd later op de sluis teruggevonden. By het verhoor van den gearresteerde is, naar het „Hbl." meldt gebleken, dat de ke rel de zoon is van thans ln vrij goeden doen verkeerende burgerlieden. Als kind en knaap reisde hy met zyn ouders naar verre oorden. In Afrika, later ln Amerika, daar na in Europa, ging hy ter school. Op 15-ja- rigen leeftijd ging hy naar den hoofdcur sus in Kampen. Toen hy niet slaagde voor het officiers-examen, vroeg de jongeman ontslag. Zijn loopbaan nam nu een heel an dere richting. Een handelaar in schrijfma chines nam hem op kantoor; een tweede handelaar, in hetzelfde artikel, troonde hem mee naar diens bureau. De gesjeesde aspirant-officier huwde in dien tyd en toen kort daarop de oorlog uit brak, meldde hij zioh als vrijwilliger en kwam als sergeant in het leger. Hy bracht het spoedig tot sergeant-majoor, werd in 1916 reserve-tweede-iuitenant en is dat ge bleven tot October 1919. Toen hy uit den dienst werd ontslagen, kwam de misère. De man trachtte met de hulp van zyn familie in Weenen goederen te koopen, maar de buitenlandsche toestan den waren oorzaak, dat geen voortgang zat ln de boel. Een raadslid gearresteerd. De moord op korporaal Vos. Een beroovlng. Verduistering. Gevaariyk. Auto-ongevallen. De heer Van Rees kon, na verbonden te zijn, het Diaconessenhuis verlaten. De chauffeur van de auto bleef onge deerd. Auto-ongeluk. De luitenant ter zee 3e kl. J. G. van Nauta Lomke wordt 81 Mei overgeplaatst van Hr. ft. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Schouten te Hoorn. hier wordt ronduit en eenvoudig gezegd: „Laat ons weten dat de marine afgeschaft wordt, opdat wij in staat gesteld worden, een andere betn kking te zoeken. De marine, zooals zij thans is, geeft geen voldoende bevrediging meer; de lust verdwijnt en de dienst verslapt. In het vooruitzicht eener goede marine kan die lust terugkeeren; bestaat dit vooruitzicht niet, dan kunnen wij beter naar iets anders uitzien". Op het eerste gezicht UJkt de vraag, door de officieren aan de Staten-Generaal gesteld, eenigszins naïef, omdat de Kamer, zonder dat de Regeering hare plannen kenbaar maakt, geen beslist antwoord geven khnMen bedenke echter, dat de Regeering niets doen kan zonder den wil van het volk, en als de Volksvertegenwoordiging in de marinekwestie niet aohter de Regeering staat, is een oplossing moeilijk denkbaar. Het is noodig dat het Nederlandsohe v o lk een beslissing neemt over de kwestieGeen marine, of een goede marine. Er is reeds zóóveel over geschreven en ge praat, de Ministers van Marine, zoowel echte als adinterims, zijn in zulk een korten tijd als even zoovele trekvogels gekomen en ge gaan, na hunne meening ten beste gegeven te hebben, dat het nu eens tyd wordt voor daden 1 En daden blijven steeds uit. Men heeft nu weer veel tijd noodig om tot een goede organisatie van een Departement van Landsverdediging te komen, en intusschen bloedt de defensie zélf vrijwel dood! Daden zijn noodig, en onmiddellijk! Het Nederlandsohe volk kan nu langzamerhand wel weten, wat het van den Volkerenbond heeft te wachten. De tijden, gedurende welke dit instituut moest dienen als do kapstok waaraan de zuinige en bedachtzame Hollander zijn defensie kon ophangen, zijn voorbij. Een beslissing kan en moet genomen worden. Luidt deze beslissing: laat de marine zooals zij is, welnu, men schaffe haar af, dat is goedkooper. Beslist men echter ten gunste eener goede marine, dan neme men terstond die maat regelen, welke wederopbouw mogelijk maken. Zooals reeds in het kort gemeld, is de staking onder de bouwvakarbeiders, die ruim 12 we ken heeft geduurd en die voor de ongeorga niseerde patroons reeds verleden week werd opgeheven, thans ook bij de georganiseerde patroon's geëindigd en wordt Dinsdag het werk alom hervat, en dit op de voorwaarden, die reeds eerder werden vastgesteld en die op een Zaterdag gehouden vergadering van de strij dende partijen met de Kamer van arbeid in de bouwbedrijven nader werden vastgelegd. Het loon zal bedragen 69 cent per uur voor ge schoolde en 64 cent voor ongeschoolde arbei ders. Deze regeling zal gelden tot 3 Augustus van dit jaar, indien niet voor dien tijd een landelijk contract in werking treedt, dat ook voor Vlissingen geldt. Besloten is dat geen rancune-maatregelen zullen worden genomen. De vijfde trein van het Nederlandsohe Roode Kruis met levensmiddelen enz. voor Oostenrijk en voor Hongarije is Dinsdagmid dag van Rotterdam vertrokken. De route wordt ditmaal genomen over Roermond, Vlo drop, Dalheim om verder door het bezet ge bied via Keulen te reizen. De trein bestaat uit 47 geladen goederen wagens, waarvan bestemd voor Weenen 33, voor Salzburg 1, voor Graz 2, voor Gallneu- kirchen bij Linz 1 en voor Boedapest 10. De totale waarde der lading van dezen trein is te schatten op ruim 800.000. Met dezen trein worden naar Weenen o. a. verzonden: 84000 K.G. margarine; 7500 K.G. rijst; 8500 K.G. suiker; 8000 K.G. koffie; 1500 K.G. cho colade; 10000 K.G. bokking; 5000 K.G. ha ring; 17 vaten levertraan; 1000 K.G. thee; 10000 K.G. kaas; 800 K.G. rundvet; 1200 K.G. spek; 780 kisten melk; 40 kisten zuigelingen- melk; 25000 K.G. tarwemeel; 60000 K.G. aard appelen; 800 K.G. macaroni; 20000 stukken zeep; 2450 K.G. cornedbeef; 6400 K.G. cacao; 2800 K.G. boter; 15000 K.G. boonen en erw ten; 7700 K.G. kindermeel; voorts groote par tijen ondergoed en bovenkleeding en een groot aantal pakketten met Liebesgaben. Onder de waggons bevindt er zich een, welks inhoud speciaal 'bestemd is voor de Weensche Israëlieten. De waggon bevat 16000 K.G. diverse levensmiddelen, waaronder: ritueele boter, id. melk, kaas, aardappelen, boonen, rijst, suiker, enz. Voor Boedapest bevinden zich o. a. in den trein: 620 kisten melk, 2200 K.G. rijst, 1000 K.G. chocolade, 1000 K.G. (kaas, 4800 K.G. tarwemeel, 2500 K.G. margarine, 2500 K.G. cacao, 10000 K.G. haring, 20000 stukken zeep, 7500 K.G. boonen, 1 waggon aardappelen, 1400 fl. slaolie, 13000 K.G. kindermeel, 8000 K.G. suiker, 2000 K.G. roggemeel, 10 vaten levertraan, voorts groote hoeveelheden nieuw ondergoed, lakens en ander linnengoed, ge nees- en verbandmiddelen en vele pakketten Liebesgaben en tenslotte groote partijen kleeren, schoenen, manufacturen enz. uit Edinburgh, bestemd voor het Soottish Hun- garian Relief Committee. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 18 Mei. De behandeling van de Lager onderwijswet wordt voortgezet. Het amendement-Ospendorp betreffende de vastlegging van de politieke neutraliteit van het openbaar onderwijs wordt verworpen met 51 tegen 24 stemmen. Het amendement-van Ravesteyn om te laten vervallen, dat het openbaar onderwijs moet opleiden ook tot Christelijke deugden, wordt verworpen met 73 tegen 20 stemmen. Het amendement-Ossendorp tot verzekering van de pensioensbepalingen wordtingetrokken, nadat de minister heeft betoogd, dat deze kwestie beter behandeld wordt by de herzie- ning van de pensioen swetten. Het amendement-Ossendorj) tot verbetering van de fvachtgeldbepalingen wordt verworpen met 41 tegen 26 stemmen Het amendement-Otto om aan onderwijzers kamerleden de helft der jaarwedde als verlofs- tractement ten laste van het rijk toe te kennen, wordt door den minister overgenoftien. By de behandeling van art. 57 .dient de heer Seheurer (a.-r.) met den heer Ketelaar de volgendemotie in: „De Kamer, van oordeel dat het medisch-hygiënisch schooltoezicht moet staan'onder het Staatstoezicht op de volks gezondheid, gaat over tot de orde van den dag". De motie wordt gevolgd door een amende- Ingezonden mededeellng. ment, voorstellende om uit art. 67 de school artsen te schrappen. De motie-Scheurer en Ketelaar wordt aan genomen met 87 tegen 83 stemmen. Het amendement van dezelfde strekking wordt aangenomen met 38 tegen 33 stemman. Art. 57 wordt goedgekeurd. Bi) art. 58 (vergoeding der jaarwedden van de gemeenten door het Rijk, dient de heer Ofto een amendement in, om in het artikel twee nieuwe leden in te lasschen, met de be doeling den vicieuzen toestand niet te hand haven, dat de gemeente, die aan de openbare echool surnumeraire onderwijzers aanstelt, evenveel surnumeraire onderwijzers van de bijzondere school heeft te betalen. De heer K. ter Laan licht een amende ment toe om het Rijk ook dé salarissen der vakonderwijzers te doen vergoeden. Voorts beveelt spr. het amendement-Otto aan, dat in het belang der gelijkstelling is. Eerstgenoemd amendement wordt verworpen met 58 tegen 14 Btemmendat van den heer Ter Laan wordt verworpen met 45 tegen 25 stemmen. Op art. 64bis dient de heer Ter Laan een amendement in, dat bedoelt om, daar de tijds omstandigheden thans zooveel ongunstiger waren te achten dan toen de Bevredigings commissie haar rapport uitbracht (dat was in 1916), niet alleen de salarissen doch ook de kosten van schoolbouw geheel ten laste van het Ryk te brengen en die van de exploitatie der scholen voor de helft. Het amendement wordt door den Minister bestreden. Deze verklaart echter, dat hy de thans in behandeling zijnde L. O.-wet niet uitvoerbaar acht, zoolang de flnancieele ver houding tusschen Rijk en gemeente niet is gewijzigd. Het amendement acht spreker evenwel onaannemelijk. De heer Ter Laan dient dan een motie in, betreffende uitstel van behande ling. Ook deze motie keurt de minister af, waarna de heer Ter Laan zijn amendement intrekt. Als tot stemming over het voorstel tot schorsing d$r behandeling van het artikel wordt overgegaan, blijken niet genoeg leden aanwezig te zijn, waarna de vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag. De motie-ter Laan inzake uitstel van be handeling van de artikelen betreffende de ge meentelijke onderwijskosten wordt verworpen met 44 tegen 83 stemmen. De heer Ketelaar dient een amendement in om van de bouwkosten s/4 door het rijk en '/4 door de gemeente te laten betalen. Het amendement-ter Laan wordt zoodanig gewijzigd, dat de meubileering wordt overge bracht naar een ander amendement, hetwelk een aantal gemeentelijke onderwijs-uitgaven voor de helft ten laste van het rijk wil brengen, en voor de bouwkosten jaarlijks een maximum zal worden vastgesteld. Minister de V i s s e r ontraadt beide amen dementen. Dat van den heer ter Laan is onaan nemelijk. Dit laatste wordt verworpen met 59 tegen 20 en dat van den heer Ketelaar met 46 tegen 32 Btemmen. De heer Gerhard (s.-d.) verdedigt het amendement op de Lager onderwijs wet om voor het openbaar onderwijs geen schoolgeld te heffen. De heer O 11 o (u.-l.) licht een amendement toe om het mogelijk te maken dat aan ge meenten vrijstelling wordt verleend van ver plichting tot schoolgeldheffing. De heer R u t g e r s (a.-r.) licht een amen dement toé om de maximumgrens voor de individueele schoolgeldheffing te doen ver vallen. De Minister ontraadt de amende menten Gerhaidt, Otto en Rutgers; de bei de laatsten trekken ze daarna in. Het amen dement Gerhardt wordt verworpen met 55 tegen 20 stemmen. Een amendement Visser van IJzendoorn op art. 66 {regeling van het schoolgeld), strekkende om de bestaande bevoegdheid van gemeenten en schoolbesturen om kin deren uit eenzelfden maatschappelijken kring in een school te vereenigen, te hand haven, wordt verworpen met 62 tegen 9 stemmen. Een amendement-Albarda om aan het artikel toe te voegen, dat aan geen en kele school om redenen ontleend aan de maatschappelijke positie der ouders aan leerlingen de toegang mag worden gewei gerd, wordt eveneens verworpen. Op voorstel van den heer Albarda wordt in art. 70 (invordering van schoolgeld) een wijziging aangebracht, die de invordering vereenvoudigt. Behandeld wordt voorts titel III: Buiten gewoon lager onderwijs. Eenlge amende menten van den heer Beckers worden door den Minister overgenomen. Over de verdere behandeling valt weinig te vermelden. De opening van den luchtvaartdienst NederlandEngeland. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is de Airco met de Engelsche en Nederlandsohe journalisten van het vliegkamp Schiphol naar Croyton (Londen) vertrokken. Het weer was Te Lindenthal by Keulen zyn twee vlieg tuigen, welken een oefenvlueht deden tegen elkaar gebotst en van een hoogte van 150 M. naar beneden gestort. Twee officieren werden dood opgenomen; een derden offloier en een teehnicien waren zwaar gewond. Dinsdagmiddag te 3 uur heeft te Rotterdam een hevige ontploffing plaats gehad aan boord van het stoomschip „Cowrie'een tankboot van de Anglo-Saxon Petroleum-My. Het stoomschip lag des avonds gereed om naar zee te vertrekken. Een dag of tien geleden waren alle tanks van de Oowrie, die geruimen tyd in reparatie is geweest en nu ledig voor de Lekhaven op stoom lag, voor het schoonmaken met ben zine doorgepompt. Wellioht zyn er toen benzine- gassen blijven hangen, die de ontploffing ver oorzaakt hebben. De ontploffing vond plaats in ruim 8, de zoogenaamde zomertank, die met luiken en zeilen afgedekt was. Luiken en zeilen zyn uit elkander geslagen en over het schip verspreid. De ontploffing was zóó hevig, dat de dreu ning ervan in Delfshaven gevoeld werd. Een stuk van een mast en gedeelten van de brug zyn by de IJselhaven, waar tegenover het schip ligt, terecht gekomen. De gewone bemanning, ongeveer 40 personen, uitsluitend Chineezen en de officieren, allen Engelschen, werden van boord gebracht, omdat men voor meer ontploffingen vreesde. Vier Chineezen zyn ter verpleging in het Ziekenhuis opgenomen. Een hunner is zwaar gewond door een stuk van een uit elkaar geslagen mast. Hij heeft ernstige verwondingen aan den hals en op het hoofd. De drie andere Chineezen hebben hoofdzakeiyk brandwonden aan hoofd en handen. Eveneens was dit het geval met een los werkman, die zich aan boord bevond. Door de spuiten van de Dockyard 5 en de dryvende spuiten van de Droogdok-My., later bijgest&an door drie dryvende spuiten van de Havendienst, werd de door de ontploffing in ruim 8 ontstane brand gebluscht. Eerst te half 5 had men het vuur onder de knie. Dezer dagen is een tramstaking uitgebroken op de iyn Weert—Maaseyck. Het gevolg was, dat de stakers, die het werk 1.1. Woensdag niet zouden hervat hebben, als ontslagen be schouwd werden. Vrydag voormiddag werd de dienst op het Hollandsch gedeelte hervat met nieuw personeel ter exploitatie van het traject WeertStamproyen-grens, zeer ten gerieve en tot groot genoegen der betrokken bevolking. Reeds by het vertrek van de eerste tram zag men èn de Hollandsche èn de Belgi sche stakers heen en weer fietsen. Alles ging evenwel zonder het minste incident, doch nau welijks was de tweede tram des namiddags aan de grens, of zeven Belgische stakers sprongen op de tram, mishandelden vooral den machinist, dien zjj, even als den stoker, van de machine wierpen, waarop zy zegevie rend de machine wegreden, de grens over naar België. Dit heele brutale stukje speelde zich af vlak by het douanenkantoor, waar zich Hollandsche hulpmaréchansséeö bevinden, in minder dan een minuut. De stakers hadden zich verdekt opgesteld achter een heg en eer iemand vermoed had, wat er ging gebeuren, waren zy verdwenen. Onmiddeliyk werd gete lefoneerd naar Weert eif reeds een half uur later arriveerde de heer Vankimmenade, tram beheerder, met den wachtmeester der maré- chaussées, die een uitgebreid onderzoek in stelde. Nader verneemt de „L. K.", waaraan wy dit bericht ontleenen, dat de passen van die Bel gische trambeambten zyn ingetrokken en dat door betrokken Nederlandsche en Belgische autoriteiten telegrammen naar de respectievelijk Ministers van Buitenlandsche Zaken zyn ge zonden. De politie heeft te Hengelo den Duitscher Ferdinand Krang aangehouden, die tydens de revolutie te Essen by gegoede ingezetenen plunderde. Zyn medeplichtigen Bieseman en Fuchs werden toen aangehouden en ter dood veroordeeld. Dinsdagnacht is ingebroken in de woning van den heer P. in het Ripperdapark te Haarlem. Een groote hoeveelheid zilver is door de inbrekers medegenomen, 's Morgens half 5 heeft een agent aan de Amsterdamsche vaart te Haarlem twee mannen aangehouden, elk een zak dragend. Een der mannen wist evenwel te ontkomen. De gearresteerde had in den zak een groot aantal zilveren voor werpen. 's Morgens is aan het station te Haar lem nog een andere man aangehouden, even eens in het bezit van een zak met zilver van de bedoelde inbraak afkomstig. De aange houdenen zyn de Amsterdammers A. J. M., van beroep smid, oud 18 jaar en de 22-jarige losse werkman J. G. van E. Naar den derden, die aan de Amsterdamsche vaart vluchtte, wordt nog gezocht. Een als heer gekleede 26-jarige man, met gele jas aan en hoed op, vervoegde zich gistermorgen ten kantore van de directie van de Oranje Nassau Levensverzekering op het Frederiksplein te Amsterdam. De bezoeker, met actetasch onder den arm, ver klaarde-vertegenwoordiger te zyn van een schryfmachinehandel en maakte een offer te. Van zijn aanbod kon geen gebruik wor den gemaakt, waarop hy vertrok. Zijn verblyf op het kantoor had hy ech ter blykbaar gebezigd om op de hoogte te komen van de situatie. Hij kon waarnemen, dat de brandkast zich in het voorkantoor bevond, en dat deze openstond. Een kwartier later keerde „de vertegen woordiger van den schryfmachinehandel" terug, thans per auto, in blauw oostuum, een pet over de ooren getrokken en een Te Arnhem is gearresteerd het gemeente raadslid B. A. Tennissen, bedrijfsleider van de R. K. Inkoop- en Verbruiksvereeniging V. O. V. O. aldaar. Die vereeniging was in staat ▼an faillissement verklaard, met een belangrijk passief van ongeveer f80.000. Na inventari satie van den winkel werd in het gebouw de trekhond der zaak ter bewaking achtergelaten. De curator, mr. L. F. M. Roes, gaf den be drijfsleider den sleutel, ten einde den hond. te kunnen voederen en, indien daartoe opdracht werd gegeven, de administratie by te werken. De bedrijfsleider werd volkomen vertrouwd. Aan den curator kwam evenwel verleden week ter oore, dat van den winkelvoorraad, welke een waarde heeft van f 10.000, gestolen werd. De justitie werd daarmede in kenniB gesteld en by onderzoek bleek inderdaad, Aat de heer Tennissen goederen ten eigen bate uit den winkelvoorraad had verkocht. Daarop volgde zyn arrestatie. Gisteren werd hy door den rechter-oommissaris gehoord. De heer Tennissen, die als bedrijfsleider salaris genoot, is eigenaar van eenige huizen. Hy is, volgens zyn bewering, in het bezit daarvan gèraakt door winst, by smokkelen behaald. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde Al- bert Smit uit Bellingwolde, deu beklaagde in de zaak van den moord op korporaal Vob te Ede, wegens doodslag en diefstal tot 15 jaar gevangenisstraf. De vierde kamer der Amsterdamsche recht bank behandelde met gesloten deuren de zaak van de 26-jarige Jans Jobanna Luiken, be klaagd, dat zy op 16 Maart jl. een bezoeker harer woning, gelegen aan bet Rusland te Amsterdam, heeft beroofd van een portefeuille met f2630 Nederlandsch bankpapier en 40.000 mark Doitscb bankpapier. Het O. M. eisebte drie jaar gevangenisstraf. Te. Zwolle Is Dinsdagavond aangehouden de 18-jarige L. M. M. uit Amsterdam, in het bezit van 7950, die hij geïnd had voor den effectenhandelaar Alex de Vries te Amster dam. Er ontbrak slechts 50 aan het bedrag, dat hy aan 3 kantoren voor zijn principaal ontvangen had. Een wagon, geladen met vuurvasten steen, komende uit het Roergebied, en be stemd voor de gasfabriek te Zwolle, bleek by opening aan het station te Zwolle door de douane, 12 ongebruikte granaten te be vatten. Onder politie- toezicht is de wagon gelost.- Gistermorgen te kwart voor tien is in de Elswoutlaan te O verveen een auto, waarin het Kamerlid Duymaer van Twist gezeten was, by het uitwijken voor een vrachtauto tegen een boom gereden. De vrachtauto moest plotseling uitweken voor een wagen, en toen had de chauffeur van de auto, waar in de heer Van Twist zat, de keuze tegen de vrachtauto of tegen een boom te rijden. Door de botsing brak de voorruit van dé auto. De heer Duymaer van Twist kreeg een diepe snij wond aan het voorhoofd en een wonde onder het oog. De luitenant Van Rees, die mede in de auto zat, liep een lichte kwetsuur op. Beide heeren werden by den boschbaas van de familie Vna der Vliet binnengebracht en later met een auto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. De geneesheer oordeelde het wenschelijk, dat de heer D. v. T. een of twee dagen daar bleef. Het laat zich echter aanzien, dat hy geen verdere nadeelige gevolgen van het ongeluk zal ondervinden. Naby Belfeld reed Maandagnacht da auto van da fabriek het 8teel te Roermond met volle kracht tegen een boom. De chauffeur J. Taeeerame en twee der zes andere inzit tenden, H. Sliepen en J. Callard uit Roermond werden onmiddeliyk gedood, de andere vier bekwamen verwondingen. De ohanffeur maakte van de auto gebruik zonder toestemming der directie. MARINEBERICIITEN, Officier van administratie 1 van Vollenhoven U uit Ned. teruggekeerd. .1. P. A. Snellen hier te land Offioler-maohlnlst 8e kl. P. van den Boe la ter beaohlkking gesteld. Bij Kon. besluit van 15 deser is aan den offloier van administratie 2e kl. H. J. Eenhoorn mot 16 dezer en aan den offioier-maohlnist 8e kl. A. 1 Huyese met ingang van 15 dezer, op hun verzoek eervol ontslag uit dan zeedienst verleend. Bij Kon. besluit van 15 dezer is, met 16 dezer bevorderd tot adelborst le kl. bil do Kon. Marine- reserve. de buitengewoon adelborst bil die reeervj J. van der Meer. Op,17 Mei zijn per partioulier stoomschip „Prini der Nederlanden" uit Oost-Indlë ln Nederland aan gekomen: Opperschipper W. Smit; opperkonstabel F. J. 0 Bogert; oppertorpeddst J. Stro band; toipedist- majoor J. M. Wal ter; sergeant-timmerman W. 816- boom; korporaal-ziekenverpleger C. de Vries; ad judant-onderofficier der mariniers J. Kroonen- sergeant-majoor der mariniers F. M. J. Richtem' korporaal der mariniers G. P. J. Stikkelman; ma! rinier le kl. T. Jebbee en A. J. Looijsen. Officieren van gezondheid 2e kl. A. J. F. Thor- becke en G. O. van Nieuwenhuizen worden tegen 21 Juli an. bevorderd tot officleor van gezondheid le klasse. LEGERBERICHTEN, Onttrekking aan de oefeningen. De Minister van Oorlog heeft als zijn wensch te kennen gegeven, dat zonder bepaalde noodzaak geen voor oefening onder de wapenen zijnd per soneel aan de oefeningen mag worden onttrokken. Indien dit onttrekken onvormijdelijk ls, moeten de te verrichten huishoudelijke diensten zooveel mo gelijk buiten de normale diensturen plaats vinden, waarvoor óók de avonduren kunnen worden be stemd. Door deze diensten bij toerbeurt op te dra gen, zal worden voorkomen, dat zij te zwaar druk ken. Het gebruik van ordonnansen zal beperkt moeben worden, terwijl de kamerwachten alleen bij uitzondering aan de oefeningen onttrokken mogen worden, daar als regel de kumors gesloten moeten zijn en reiniging der kamers buiten de oefeningsuren behoort te geschieden. t Aan den schrijver 2e kl. (sergeant-majoor) D. F. van den Ame-ele, van het 21e reg. lnf„ gedeta- bet r0g; laders te 'e-Gravenihage, is met a,a- toegekend de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. nastiekschool te Utrecht Gym- Bij beslissing van den Inspecteur der Infanterie is de naam van den sergeant D. Boem, van het 21e rog. inf., geplaatst op de bevonderingslijat voor den rang van sergeant-majoor-instructeur. Bij Ministeriëele beschikking is bepaald: de dienstplichtigen der lichting 1919 van het wapen der Vesting-Artillerie, die vrijwillig onder de wa penen zijn gebleven, moeten op 80 Juni e_k. in h9t genot van groot-verlof worden gesteld; vóór dien datum mogen zij niet hulswtarts worden gezonden. 1 De reserve-officieren, behoorende tot de lichting i a daarvoor in aanmerking komen, gaan op 1 Augustus a.a. over naar de Landweer. Jaarwedderegeling Politietroepen. Ingevolge Kon. Besluit zal, te rekenen van 1 Januari 1920, door officieren en onderofficieren, j °°,r,??do 104 bet verlofspersoneel, ingedeeld bii de politietroepen eene jaarwedde worden genoten als is vastgesteld voor do officieren en onderoffi cieren van gelijken rang, niet behoorende tot het verlofsporsoneei, met een diensttijd, gelijk aan den tijd, gedurende welken eerstbodooldo officieren en onderofficieren werkelijk als officier (ondroffi- oier) onder de wapenen hebben doorgebracht bij ae landmacht, de zeemacht (de marine-reserve ponder begrepen) of het leger in Ned.-Indië. personeel, dat op of na 1 Januari 1920 bij de Politietroepen ie geplaatst, eene oagelijkeche toelage toegekend tot gelijk be- aiê ^bans genoten wordt door de officieren, onderofficieren en militairen beneden dien rang, behowden ^en 'k*™ tot de Politietroepen BTOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland, Grotius, uitr., vertra 17 Mei v. Suez. Java arr. 19 Mei v. Sydney te IJmuiden. Rotti, v. Java n. N.-York, arr. 17 Mei te Durban. Batjan, uitr., pass. 17 Mei Oueesant. Karimoen, v. N.-York n. Java, pass. 17 Mei Mada- gascar. Kambangan vertr. 17 Mei v. Newport News n. Charleston. Kangean, thuisr., vertr. 18 Mei v. Colombo. Roepat, thuisr., pass. 18 Mei Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Menado, thuisr., vertr. 16 Mei v. Port Said. Merauke, v. N.-York n. Java, arr. 17 Mei te New port News. Ternate, thuisr., vertr. 16 Mei v. Padang Wilis uitr., pass. 16 Mei Gibraltar. Sitoebondo thuisr., pass. 18 Mei Gibraltar. I ambo ra, thuisr., pass. 18 Mei Gibraltar. Kon. Hollandsche Lloyd. Hofcndi» arr-15 Mei v. A'dam te Buenos Ayrse. AyrcT 7 18 Mei vA,(iam Buenos Frisia, uitr., vertr. 17 Mei v. Bahia. Duiiburgia vertr. 19 Mei v. A'dam n. Buenos Ayres. HollandAmerika T,ijn. Maartensdijk, v. Calcutta n. R'dam, vertr. 17 Mei v. Colombo. o°arr. 17 Med v. R'dam te Havana, ooestdijk, v. R'dam n. New-Orleans, pass. 18 Mei Hevezier. Sonimelsdijk, v. N.-York n. Java, vertr. 17 Mei v. Suez. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, uitr., pass. 16 Mei Dungeneee. Berenice, v. Trinidad n. A'dam, vertr. 19 Mei v. Havre. Commewyne arr. 17 Mei v. A'dam te Hamburg. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Hyson, v. Japan n. A'daan, arr. 15 Mei te Londen. Rhesus, v. Shanghai n. A dam, vertr. 12 Mei v. Colombo. Eurypylus, v. Japan n. A'dam, airr. 18 Mei te Suez. Java Pacific Lijn. Arakan. v. San Francisco n. Batavia, arr. 10 Mei te Yokohama. JavaChinaJapan Lijn. Tjiliwong arr.-12 Med te Shanghai. Java—Bengalen Lijn. Calcutta vertr. 18 Mei v. Soerabaja n. Calcutta.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2