NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA SPOORSTRAAT 48. TELEFOON 289. Eerste Blad. -= „BELLEVUE" Wielrijders! I. DE JONG, Zie advertentie 3e pagina, Ie blad, van No. 5248 ZATERDAG 22 MEI 1920 Zondag 28 m. 10.49 m. 1.— 4.64 9.— 12.46 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT op ZONDAQ 23 MEI en MAANDAG 24 MEI, P. KRIJGER violoncel. Fa. M. J. SCHOUTEN. DUITSCHLAND. COURANT ABONNEMENTENBI] VOORUITBETALING: Helderache Ct. per 3 mud. f 1+0 franco per post f 1.60. Buitenland f 2.40 Zondagsblad 0.57n 6S Modeblad 0.95, Losse nummers der Courant 4 ct. 1.05 1.30 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Mei. op: ond.: op: ond.: v,m.:n.m.: 1.— 1.86 2.80 Maand. 24 Dinsdag 26 Woensd.26 Dond.d. 27 Vrijdag 28 Zaterd. 29 12.6 1.18 1.104.62 9.2 1.36 4.50 9.3 2.80 a. 1.68 4.49 9.4 8.40 4.48 6.65 2.204.48 9.6 2.48 4.47 9.6 8.7 4.46 9.7 1.80 2.25 8.25 8,35 4.40 4.50 6.45 0.— 6.46 6.65 PROVINCIALE GEZONDHEIDSZORG. Indertijd hebben Ged. Staten van Noord- Holland op vragen van heit S.-D. Statenlid, Ed. Polak, zich bereid verklaard, een onder zoek in te stellen naar de ziekenzorg in deze Provincie, voornamelijk ten plattenlande. Wij zijn in staat, daaruit enkele gegevens te publiceeren, die wij hieronder laten volgen. Ziekenhuizen zijn aanwezig in de navol gende gemeenten: Amsterdam, Alkmaar, Hoorn, Haarlem, Hilversum, Bussum, Enk huizen, Purmerend*, Helder, Grootebroek*, Warder*, Zaandam, Schagént, Wormer*, Haarlemmermeer, Wormerveer, Assendelft*, Avenhorn*, Beemster*, Bergen* en Krom menie. Natuurlijk zijn hieronder de kleinste en meest primitieve inrichtingen begrepen. In de met een gemerkten is b.v. geen chirurgische hulp aanwezig. Zij bedienen echter een veel grooter ge bied dan alleen de eigen gemeente, en het zal natuurlijk ook nooit noodig zijn, op elke plaats een naar de eischen des tijds ingeridht ziekenhuis te hebben. Alleen is de kring thans veel te groot en de meeste inrichtingen, hetgeen op hetzelfde neerkomt, te klein. De eilanden zijn bijzonder slecht af. Vlie land en Terschelling zijn op Harlingen en Leeuwarden aangewezen, Urk op Kampen en Zwolle. Zij vinden in het eigen Gewest dus niet eens hulp. Het volgend staatje geeft ongeveer het aan tal inwoners, door elk ziekenhuis bediend: Eisen plaats Omgeving Totaal Amsterdam 644070 88270 732340 Alkmaar 23755 69300 03055 Hoorn 11306 22000 33306 Haarlem 76280 83715 158995 Hilversum 36746 12515 49261 Bussum 17697 13570 31267 Enkbuizen 8663 12025 20688 Purmerend 6202 7975 14177 Helder 29861 0210 39071 Grootebroek 3709 2900 6609 Warder 661 700 1261 Zaandam 28372 2355 80727 Schagen 8482 1000 4482 Wormer 8250 300 3550 Haarlemmermeer 22916 22915 Wormerveer 7632 1600 9232 Assendelft 3962 8952 Avenhorn 1171 1171 Beemster 6216 6216 Bergen 8477 3477 Krommenie 4351 4351 Natuurlijk zijn deze cijfers niet mathema tisch juist. In een bepaalde streek maakt men van verschillende ziekenhuizen gebruik. De afstand doet hier niet alles, al is die de voor naamste factor. Deze cijfers toonen in elk geval het groote verschil in de verschillende deelen der pro vincie. Het zuidelijk deel is er b.v. veel beter aan toe dan Midden Noord-Holland en het Noorden. En het nadeel is nog grooter, omdat de af standen grooter en de verkeersmiddelen slechter zijn, naarmate men meer Noordelijk komt. In 27 gemeenten van de 134 is voorts geen eigen geneesheer aanwezig. Dat is 20% van alle gemeenten. In 69 gemeenten geen eigen vroedvrouw of 40%. In 22 gemeenten nóch geneesheer nóch een vroedvrouw of 17 In 87 gemeenten of 29% is wel een dokter maar geen vroedvrouw gevestigd en in 6 of 8 wèl een vroedvrouw, doch geen dokter. De gemeenten helpen zich dus met den dokter of de vroedvrouw uit de naburige ge meenten, waarbij afstanden van een half tot een heel uur geen zeldzaamheden zijn. Ook hieruit blijkt genoegzaam de achter stand vooral ten plattenlande. Over het vervoer der zieken, die naar be paalde ziekeninrichtingen moeten, is even eens een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek, dat in 64 gevallen niet ander#rian over ge wone rijtuigen kan worden beschikt, behalve de zeldzame gevallen, dat van een vaartuig gebruik kan worden gemaakt. In 28 gemeenten was een brancard aanwe zig, in 87 overigen kan over een auto worden beschikt. In 74 gemeenten is men voorts ontbloot van deskundige kraamverpleging en redt men zioh nog met de ouderwetsche bakermethode, d. w. z. ongediplomeerden dus. Ook hier zijn het in hoofdzaak de plattelandsgemeenten. Natuurlijk is conservatisme, sleur en •chrielheid van gemeentebesturen juist ten plattenlande ook wel een zeer voorname oor zaak van deze achterlijkheid. Maar het is toch eigenlijk niet langer oir- aar, dat ln een der welvarendste streken West-Friesland, zooals Grootebroek e. o., ue sterfte van kinderen beneden het jaar, tot bootste percentage van Noord-Holland En toch behoort Noord-Holland nog tot een *'r besten van het land. Want zij bezit reeds jaren eene Vereeniging, die zich met veel Port-Girorekening No. 16066. toewijding op de verbetering der gezond heidszorg toelegt. W.9 bedoelen de Vereeniging „Het Wit- Er is bijna geen Noord-Hollandsche ge meente, of zij bezit haar afdeeling en in elk geval heeft zij wel iets van haar instellingen. Bijna overal heeft zij haar magazijnen van verplegingsmateriaal en ook op vele andere gebieden treedt zij reeds jaren krachtig op. 81echts 16 gemeenten of 18% gaven op, geen eigen magazijn van „Het Witte Kruis" te hebben, die dus op een naburig dorp zijn aangewezen. Wie met het weik dezer Vereeniging ln nauwere aanraking komt, krijgt bewondering voor al hetgeen zij heeft gedaan in een tijd, toen de Overheid die voorname tak van volks welvaren vrijwel negeerde en verwaarloosde. Ook onze plaats bezit een sterke afdeeling, naar ik meen, met pijn. 2500 leden. De con tributie, die door het meerendeel wordt be taald, is echter veel te laag. Met één gulden is toch eigenlijk in dezen tijd niet meer be taald, hetgeen van een actieve „Witte Kruis"- afdeeling wordt gevergd. Het is te hopen, dat het bestuur, dit inziende, eens een krachtige actie tot contributie-verhooging doet. Als er één oontributie nuttig wordt besteed en goed wordt beheerd, is het deze. Er valt ook hier nog veel te doen. Hoe lang sukkelen we nu al zonder badhuis? En dat in een plaats van 30.000 inwonersl Een der mooie takken van Volksgezond heid, die het gebrek aan voldoende zieken huisruimte zoo lang reeds minder nijpend heeft gemaakt, is de Wijkverpleging, die in Noord-Holland deels in handen _is van de Classicale Vereenigingen en voor een steeds toenemend deel van „Het Witte Kruis". Van welke beteekenis deze is, valt direct op, als men weet, dat slechts in 28 gemeenten of 20% geen wijkverpleging bestaat. Hoe het platteland het zonder Wijkverple ging zou moeten stellen, waar zij zelfs in de groote steden met zooveel andere hulpmid delen reeds onontbeerlijk is, is eenvoudig een raadsel. Als dit nuttige instituut dus bestaat, is er vooral in dezen tijd, waarin de ziekenhuizen ook niet uit den grond zijn te stampen, alle aanleiding, te pogen, het met beide handen vast te grijpen. Helaasl dreigt deze onmisbare wijkverple ging door geldgebrek te gronde te gaan. De salarissen en de rechtspositie, die de meeste afdeelingen den Wijkverpleegster tot nu toe konden aanbieden, waren van dien aard, dat deze meer en meer naar de steden trokken, waar de arbeidsvoorwaarden beter zijn. Inplaats van uitbreiding, ook tot gemeen ten, waar zij nog niet haar nuttig werk kon doen, dreigde een groot tekort en teniet gaan van wat bestond. Dat moest, kost wat kost, voorkomen wor den. Het H.B. van „Het Witte Kruis" heeft zich daarom thans tot Gedeputeerde Staten der Provincie gewend om hulp. En niet tevergeefsch. Dit college toont de laatste jaren veel voor de Volksgezondheid te gevoelen. De tuberculosebestrijding eischt reeds jaarlijks een offer, dat met eere op de Provinciale begrooting gezien mag worden. Mannen als Ketelaar, Gerhard en Jan van Zutfen, die ook buiten hun functie op dit ge bied zooveel doen, hebben daarop zeker groo- ten invloed gehad en de Provinciale Staten waren nooit karig, als 't om deze belangen ging. De groote offers, die de Provincie zich ge troost door het aanleggen van Waterleiding, feitelijk het universeele middel tegen allerlei kwalen en gebreken op 't gebied der Volks gezondheid op t platteland, levert een verder bewijs, dat die belangen bij onze Provincie in goede handen zijn. En als het Rijk in een zeer verkeerde zucht naar Centralisatie (de Warenwet en de in deeling der Keuringskringen tegen 't uit drukkelijk advies van de Provincie in, ge tuigen niet veel goeds), deze pogingen niet onderbreekt en belemmert, is er op dit ge bied voor ons Gewest een schoone taak nog weg gelegd. De Provincie zal zioh, indien de Staten op de e.k. Zomerzitting de gelden willen toe staan, nu ook met haar krachtige schouders onder de Wijkverpleging zetten. Door het Witte Kruis is daartoe eene Com missie benoemd, qnder Voorzitterschap van Ds Boer te Grootebroek (Secretaris Dr. Th. W. Beeker, arts te Barsingerhorn), waarin als gedelegeerde voor de Provincie de onder getekende zitting heeft, welke Commissie als het ware volmacht van de Provincie heeft het door haar te verleenen subsidie onder de noodlijdende Wijkverplegingen te verdeelen. Zü heeft tevens tot taak, die W y kverple- ging uit te bouwen en zoo te vervolmaken, dat zij beter nog dan tot nu toe aan haar doel beantwoorden kan. Als voorwaarde voor de Provinciale »teun staat voorop, dat de afdeelingen den V yk- verpleegster een minimum salaris en reents- positie waarborgen, dit toch is het eenige middel, om hen vast te houden. Regelen omtrent vacantie, ziekte, invalidi teit, pensioen, etc., etc. zijn nauw omschreven en wie zich verbindt, dit na te komen, ont vangt subsidie, groot genoeg, om er met de particuliere en gemeentelijke bijdragen te k°Dit dus wat de Wijkverpleging betreft, die door vereende krachten van Witte Kruis ®n Provinciaal bestuur is gered van een anders wissen ondergang. Maar er is meer te doen. De verzorging der zuigelingen laat nog overal veel te wen- schen over. Qok dit is reeds eenige jaren een der zorgen van het Witte Kruis. Trouwens ook de Overheid is er met blind voor. In de toelichting op een voor-ontwerp Ingezonden mededeellng. BEZOEKT DE •van 81/»— II uur. SOLISTEN i JOH. PALA vlooi. ARIE D. v. d. WEG. plano. tot de instelling van Gezondheidsdiensten zegt Minister Aalberse zeer terecht, dat waar meer en meer het geboortecijfer daalt, alles gedaan moet worden, om hetgeen geboren wordt, te behouden en zoodoende een even gunstig, liefst gunstiger, geboorte-overschot te verkrijgen. Er waren o. a. te Amsterdam en Haarlem reeds Vereenigingen tot Zuigelingenzorg, die er ter plaatse een eigen Consultatiebureau op na hielden, waaraan de gemeenten o. a. subsidie verleenden. Hier kunnen de moeders niet alleen gratis voorlichting en behande ling eventueel verkrijgen, doch ook, zoo noodig, de juiste voedingsmiddelen voor haar kleinen. Het stichten nu van dergelijke Consultatie- hureaux in de voornaamste plaatsen der pro vincie (Alkmaar is b.v. in wording) is nu al lereerst het doel. „Het Witte Kruis" bevorderde dit doel o. m. door het houden van z.g.n. „Moeder cursussen" in verschillende plaatsen. Deze cursussen worden gehouden door een gediplomeerde docente en hebben ten doel, aan de moeders en zij, die het moeten worden de noodige voorlichting te geven omtrent de zorg voor de gezondheid zoowel van henzelf als hun kinderen. Deze cursussen verheugen zioh in een steeds toenemende belangstelling en hebben bewezen levensvatbaarheid te bezitten. Echter was het onmogelijk, dit werk zoo krachtig aan te pakken, als wel noodig is. Reeds eenige jaren geleden wendde men zich dan ook tot de Provincie om financieelen steun. De Staten wezen dit toen af, omdat er al leen plaatselijk werd gewerkt en gaven adres santen te verstaan, dat zij eerst een provin ciale organisatie in elkaar moesten zetten. Dit is nu in 1919 geschied. „Het Witte Kruis" heeft evenals voor de Wijkverpleging een „Commissie voor de Zuigelin genbescherming" ingesteld onder Voorzitterschap van Dr. Frank te Haarlem (Secretariaat als voren), waarin ook voor de uniformiteit ondergeteekende weder voor de Provincie zitting heeft. Deze Commissie is nu reeds druk doénde, overal „Moedercur sussen" te organiseeren en Oonsultatiebu- reaux te stichten en zij zal daartoe mede door de Provincie worden gesubsidiëerd. Aan de a.s. Zomerzitting der Staten wordt b.v. 6000 voor 1920 voorgesteld. En zoo is er op het gebied der Volksge zondheid nog ontzettend veel te doen. De tuberculosebestrijding vooral in den vorm van voorkoming door uitzending van pre- tuberculose kinderen naar gezondheidskolo nies, etc., noemden wij reeda De provincie zal binnen niet te langen tijd denkelijk een eigen Kindertehuis voor dit doel stichten. De aanstelling van Provinciale Schoolart sen is tevens een deel van het program, doch wegens de onzekerheid, wat 't Rijk zal doen, en wat dit aan de Provincie wil laten, moet veel in voorbereiding blijven liggen. Men denke nu niet, dat dit alles slechts de belangen van het platteland betreft. Het be lang zou trouwens dan al groot genoeg zijn, want er is meer platteland dan ander gebied. Maar de steden, die voor hun levensbehoef ten (denk aan de melkvoorziening), van het platteland afhankelijk zijn, hebben er groot belang bij, dat daar geordende toestanden komen en een goede gezondheidsdienst aan wezig is. Dat de Provincie dit reeds lang heeft in gezien en daarnaar handelt, is een groote verheuging en zeker in het belang van de geheele provinciale bevolking. A. W. MICHELS. Helder, 12 Mei 1920. BUITENLAND. Het vredesverdrag. De >„N. Rott. Crt." schrijft:, De houding, die de niet tot de coalitie behoorende libera len in Engeland en vooral hun leider Asquith tegen het vredesverdrag en den Oppersten Raad aannemen, is zeer belangwekkend. Toen na de conferentie te San Remo Lloyd George daarover zijn verklaring in het La gerhuis aflegde, had Asquith bij het debat reeds een lans gebroken voor de ontbinding van de Heilige Alliantie, die Opperste Raad heet, en overdracht van zijn bevoegdheden aan den Volkenbond, die volgens hem thans reeds in staat moet worden gesteld zich als hoogste internationale instantie te doen gel den, bepleit. Het sprak voor Asquith vanzelf, dat de voormalige vijanden onverwijld tot den bond moeeten worden toegelaten. In zijn rede voor den anti-hongersnood' raad heeft de liberale hoofdman dit standpunt nog nader uitgewerkt. Hij de bezadigde politicus kwam tot de conclusie, dat de ont zettende ekonomische toestand, waarin Euro pa zich bevind, niet alleen een gevolg van den oorlog, maar nog meer van den vrede is. Herziening van het vredesverdrag en 't on middellijk ln werking treden van den Vol kenbond kan z. L nog slechts redding brengen. Asquith's eerste kritiek ln het Lagerhuis op de internationale politiek der Gealli eerden, ls mischlen niet zonder Invloed ge bleven op de houding, door Lloyd George te Hythe aangenomen. Feitelijk is daar Immers reeda tot wijziging van het verdrag van Ver- sadlles besloten, voor zoover dat betrekking heeft ot> de Duitschland op te leggen schade vergoeding. De bepaling van een vast bedrag ls eenfllnke stap ln de goede richting en als de „Echo de Paris" goed is ingelicht, zal het Duitsche voorstel te Spa niet zoo buitenge woon veel verschillen van het te Hythe over eengekomen cijfer van 120 millioen. Duitsoh- land zou zich n.1. bereid willen verklaren 100 müliard aan de Geallieerden te betalen. Wel heeft het blad in bevoegde kringen te Parijs gehoord, dat de Geallieerden met dat bedrag geen genoegen zullen nemen, maar toch lijkt overeenstemming niet uitgesloten als de bei de partijen inderdaad zoo betrekkelijk dicht bij elkaar staan. Een tweede wijziging van groote practische beteekenis is de besnoeiing van de bevoegd heden der oommissie voor de schadevergoe ding. Als Millerand verzekert, dat haar taak nog even belangrijk is als vóór de besprekin gen te Hythe, dan miskent hij stellig de fei ten, waartegen Poincaré door zijn ontslag als president der oommissie heeft geprotesteerd. Ziekten ln Europa. Asquith heeft in een openbare vergadering te Londen, bijeengeroepen door den anti hongersnood raad, gesproken over den a f- schuwelijken toestand, waarin een groot deel van Europa, ook nog lang na het einde van den oorlog is gedompeld gebleven. Met die verzuchting komt hjj in 't schuitje van den heer Davison, van de firma J. P. Morgan Co. Deze is ook voorzitter van een belangrijke Roode Kruis organisatie en had in die qualiteit allerlei rapporten ontvangen over de toestanden in Europa en voormalig Turkije. Hij deelde daaruit op een ver gadering in Des Moines het volgende mee: „In een telegram, van 20 Maart, aan den Bond van Roode Krnisvereenigingen, werd geconstateerd, dat er op het oogenblik in Polen ongeveer 250.000 gevallen van typhus waren. Het was al een van de ergste typhus- epidemieën in de wereld-geschiedenis. In Galicië waren heele steden als met ijerlam- ming geslagen. In sommige districten stonden de zaken stil. Er was maar één dokter op elke 150,000 menschen. In den loop van 1919 waren zoowat 2,400,000 vluchtelingen en ge vangenen Polen binnengekomen. Naar gemeld werd, leed de meerderheid van de bevolking aan typhus en influenza. In dorpen van 2000 tot 3000 zielen was op een zelfde oogenblik- de helft der inwoners ziekmedische verzorging ontbrak bijna ge heel. In vele gevallen was er in gebieden van 65 K.M. middellijn maar één geneesheer. Sommige doktoren met 20,000 h 30,000 pa tiënten konden in het geheel geen medicijn voorraden krijgenzij konden aan zieken niets beters bieden dan raadgevingen." Davison las ook een rapport voor uit Weenex d.d. 12 Februari. Het luidde„Wy hebben nog levensmiddelen vpor drie weken. Het volk is apathisch, fatalistisch en moede. Naar gerapporteerd wordt zijn honderd duizend schoolkinderen te Weenen onder voed en ziek, tengevolge van voedselgebrek. Er zijn op zijn minst 25,000 hospitaalbedden nutteloos geworden, omdat er gebrek is aan voorraden. De algemeene sterfte is sedert 1913 met 46 pet. gestegen, de sterfte aan tu berculose met 250 pet." Mede verklaarde Davison, dat te Boedapest het aantal sterfgevallen hei dubbele bedroeg van dat der geboorten. Van de 160,000 school kinderen waren er 100,000 afhankelijk van de openbare liefdadigheid. In Roemenië greep de tuberculose op alar- meerende en voorbeeldelooze wijze om zich heen. Typhus en kinderpokken waren de vier landen binnengedrongen, die Tsjecho-Slowakye vormden. Er waren maar 200 doktoren - in heel Servië en 5 in Montenegro met een geschatte bevolking van 450,000. Davison bracht de uitlating van Balfonr in herinnering, dat de rampen, die onmiddellijk na den oorlog waren gevolgd, bijna nog erger waren dan de oorlog zelf. Ook zeide hy, dat hy in zijn overzicht geen rekening had ge- honden met Rusland, noch met Duitschland, waar het voedingsvraagstnk nijpend was, en evenmin met Armenië, waar de ellende onbe schrijflijk was, waar de menschen niet by' machte waren zichzelf te helpen en waar het volk langzaam omkwam. Het feit, dat het Amerikaansche volk zich tegenover deze ellende zoo lusteloos en onverschillig gedroeg, meende Davison hieraan te moeten toeschrij ven, dat het Amerikaansche volk de vreeselyke feiten niet besefte. Hy wil dat het Amerikaansche Congres 500.000.000 zal beschikbaar stellen voor hulpverleening aan Centraal en Oost-Europa en dat daarvoor de eerste drie jaar geen, de volgende drie jaar zes pet. rente zou worden gevraagd. Na 15 jaar zonden de aflossingen kunnen beginnen. Dultschland'a vlottende schuld. De rijksminister van financiën dr. Wirth, zeide in de nationale vergadering dat de ont zettende economische nood van het ryk zoo groot is, dat onze vlottende schuld, per maand met circa drie tot vier milliard mark toeneemt. ADVERTENTIE N. 20 ct. p- regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. ali redact, tekit) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot regelt 50 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitb (adresBur. v. d. bl. en met br. onder nr. 10 ct. p. advert? extra). Bew.-exempl. 3)ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25 hooger berekend. Ingezonden mededeellng. Dr. Köster over de gekleurde troepen. Berlijn, 20 Mei. In de Donderdag gehouden zitting der Nat. Vergadering, waarin inter pellaties van alle fracties (behalve van de onafh&nkeiyken) nopens het gebruik maken van gekleurde Fransche troepen in het bezette gebied werden behandeld, verklaarde de Rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Köster o.a. het volgende Tot gisteravond was, in weerwil van de protesten, ook uit het buitenland, geen enkele gekleurde soldaat uit het bezette gebied terug getrokken. Te Worms liggen nog twee regimenten Senegaleezen te Ludwigshafen, Germersheim en in het overige door de Franschen bezette gebied liggen nog 16 regimenten gekleurde troepen, Algerijnen, Tunesiërs en Marokkanen. Wy honden ons vry van alle overdrijvingen, maar juist daarom moeten wy openlijk ver klaren, dat het overbrengen van ongeveer 50.000 man troepen van vreemd ras in het hart van Europa een misdaad jegens geheel Europa is. De voortdurende gewelddaden, gepleegd tegen weerlooze burgers, vrouwen, meisjes en kna pen, de geweldige toeneming der prostitutie met al haar noodlottige gevolgen, het oprichten van huizen van ontucht tot zelfs in de kleinste steden, vormen een politiek van Frankrijk tegen Duitschland, die men slechts een rllck- sichtslose voortzetting van den oorlog, ook in den vrede, kan noemen, een oorlogvoering die, hoewel het niet haar doel is, toch ten gevolge heeft, dat het Duitsche volk in het westen voor goed wordt besmet. De Duitsche regeering constateert, dat niet alleen in Duitschland, maar ook in het neu trale buitenland mannen en vrouwen aandacht beginnen te schenken aan dezen „zwarten waanzin", zooals een Zweedsch blad het uit drukt. Ik zon den Franschen den raad willen geven, hun ontwapening by deze zwarte troepen te beginnen. Wy moeten de schande in het westen open baar maken over geheel Europa, over de gansche wereld. Wy moeten ons tot den Volkenbond wenden met de vraag, of deze wellicht de middelen kan vinden om Frankryk tot de verwijdering der zwarte tropen te nopen. Volgens de Berlynsche bladen heeft, naar een WolfF bericht meldt, de apostolische vicaris van de Western Orthodox Church van Amerika en aartsbisschop dezer kerk I. E. Lloyd bij den Franschen ambassadeur te Washington Jusserand een protest ingediend, waarin hij aandringt op onmiddellijke wederlegging van de onthullingen over het optreden der zwarte soldaten van Frankryk tegen blanke vrouwen in het bezette Duitsche gebied. Mochten die onthullingen niet kunnen worden tegenge sproken, dan zouden zy vooral in de zuide lijke staten de thans bestaande goede betrek kingen tusschen de republieken Frankryk en Amerika zeer ernstig schaden. Afschriften van dit protest zijn toegezonden aan de commissies voor de buitenlandsche zaken van het Amerikaansche parlement, aan tal van leden van het congres en aan ver tegenwoordigers der 8oldatenvereenigingen van Amerika. Het protest ii ook te beschouwen als een protest van de Western Orthodox Church zelf. Ingezonden mededeellng. Als geneesmiddelen noodig zijn. Matigheid, opgewektheid en lichaameoefe ning zijn natuurlijke levenswetten, die u ge zond dienen te houden. Maar voor de velen, die deze niet hebben beoefend, het niet wil den of konden, zijn geneesmiddelen een nood zakelijke behoefte om de kwade gevolgen van het verwaarloozen der gezondheidsre- gels van de Natuur te herstellen. Dit geldt de vele, pijnlijke verschijnselen van nieraandoening, vooral als door over werking, zorgen, laat naar bed gaan, te veel eten en drinken, en in 't algemeen door een onverstandige leefwijze, overmatig veel urinezuur de nieren overweldigd heeft en het bloed heeft vergiftigd, waardoor nier- gruis, rugpijn, spit, nier-waterzucht, nier steen, ischias, rheumatiek of ontstoken nieren en blaas worden veroorzaakt. Verandering in al uw gewoonten is niet voldoende om beter te worden. Een verstan dige leefwijze is noodzakelijk, maar de ver zwakte nieren dienen eveneens versterkt te worden door een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillfh zijn uit sluitend voor de nieren, de blaas en urine wegen. Zij hergeven aan de nieren de kracht om haar taak het filtreeren van het urine zuur en vloeibare onzuiverheden uit het bloed te verrichten. Zy verzachten de blaas en regelen de urine-organen. Duizen den door rVwter'g Rugpyn Nieren Pillen duurzaam bevryd van ernstige nierverschijn selen. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn te Den Helder verkrygbaar by A. ten Klooster, Keizerstraat 93, k 1.T6 p. doos of 10.— per re» doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1