E T Tweede Blad. Prima Advocaat, Spaansche Wijn, A. J. DE VRIES, VAN ZATERDAG 22 MEI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Eerste openluchtconcert der Marinekapel. hst 100-jarig bestaan van Koegras, kans van slagen heeft. Dit jaar niet, daar in Schagen al een tentoonstelling geweest is. f 2.75 por flesch. (typ* Bordeaux) f 1.50 por fiooohj bij 12 fl. S korting. Telef. 192. SPOORSTRAAT. BINNENLAND. de Zuiderzeewerken. Te Haarlem slaagde voor het acte examen L. O. mej. E. Schild, alhier. Niet de korp.-seiner J. Visser, zooals wy in ons vorig nummer berichtten, maar A. F. Visser, slaagde te Rotterdam voor het le kl. Rijkscertificaat Radiotelegraflst. Woensdag j.1. slaagden te Alkmaar de zusters M. W. ter Burg, F. J. Pesie en IJ. M. Prass voor het examen algemeene zieken-, verpleging, en zuster Q. W. Hutjes voor het examen kraamverpleging, allen van het Ge meente-Ziekenhuis alhier, By het door de vakafdeeling voor elec- trotechniek van het Kon. Instituut van In genieurs te Leiden afgenomen examen slaagde voor het theoretisch leerling-monteursgedeelte onze vroegere plaatsgenoot, da heer A. M. Hartman. Blijkens de in het orgaan der Nederl. Banketbakkersvereeniging opgenomen volle dige uitslag van de tentoonstelling en vak wedstrijd te Rotterdam, behaalde de heer Th. Santfort alhier een tweeden prijs in de afdeeling koekjes en eveneens in de groep opgemaakte taarten. Het eerste, ja. En er is heel veel kans dat het 't laatste is ook. Want het ergerlijke lawaai, dat Donderdagavond rondom de muziektent gemaakt is, is de oorzaak, dat van de zijde der marine-autoriteiten een schrijven aan het Gemeentebestuur is gericht om maatregelen te nemen, dat voortaan de concerten onder de gepaste stilte worden aangehoord, zullende deze concerten anders stopgezet worden. Dit is heusch geen praatje, maar bittere ernst. In de onmiddellijke nabijheid der tent is het stil genoeg. Daar staan de lawaaimakers niet. Die zijn verder op bezig. Op den steiger voor het goederenstation bijvoorbeeld was het lawaai zóó hevig, dat de muzikanten soms hun eigen instrumenten niet hoorden. Dat zegt nog al wat. De vraag is of de politie er veel aan doen kan. Zij kan rondom het plantsoen loopen en de ergste lawaaimakers er uit halen. Misschien, als zij die streng straft, dat het iets geeft. Misschien ook kan zjj het heele verkeer in een bepaald rayon stop zetten. Maar als iemand persé een eind verder gillen wil, gilt hij en daar doet de politie weinig aan. Het was een bijzonder mooi programma bovendien, dat van Donderdag. Een handels reiziger, die het concert bijwoonde, zeide „ik ben in veel plaatsen van ons land geweest, maar zoo iets als dit heb ik nog nergens meegemaakt. Zulke goede muziek voor een openlucht-concert en daarbij zoo'n erbarmelijk lawaai, 't Is kras 1" De goede man had gelijk. En de marine autoriteiten hebben óók gelijk als zy straks de verdere concerten stop zetten. Het publiek is nu gewaarschuwd, men moet het zelf verder weten. Wij hebben al herhaaldelijk gevraagd om meer stilte, maar we deelen op verzoek het bovenstaande nogmaals mede. Centrale Commissie voor Ambtenaars- aangelegenheden. Bovengenoemde Commissie hield op Vrijdag 21 Mei j.1., des voormiddags om 9J uur, een vergadering ten Raadhuize. A.llen zijn aanwezig. Vastgesteld werd het persbericht van de vergadering van 26 Maart j.1. De Voorzitter stelt aan de orde de alge meene beschouwingen over het ontwerp- salarisvoorstel voor de ambtenaren, hetwelk in afschrift aan de leden is toegezonden. Twee der afgevaardigden der ambtenaars organisaties spreken hun teleurstelling uit over het aangeboden ontwerp. Zij meenen daarin een overwegenden invloed van het secretariepersoneel te kunnen ontdekken en wijzen- op de geringe kansen die aan het overige personeel zijn geboden tot bevordering. De Voorzitter kan aan een zoo algemeene en door geen enkel bewijs gestaafde bedenking geen verdere aandacht schenken en verzoekt den sprekers hun beschouwingen door het noemen van bepaalde voorbeelden te willen toelichten. Hieraan wordt niet voldaan, slechts wordt er gewezen op enkele categorién van ambtenaren, als conciërges, vroedvrouwen, brugwachters, enz., die in het ontwerp in het geheel niet zijn opgenomen. De Voorzitter legt er den nadruk op, dat opzettelijk in dit ontwerp de opneming van deze functionarissen niet heeft plaats gehad omdat hieraan nog nader aandacht zal moeten worden gewijd. De vergadering gaat accoord met een voorstel van den Directeur van de Water- en Lichtbedrijven, om de behandeling op dezelfde wijze te doen plaats hebben als indertijd by de werklieden is geschied, dus eerst de vraag beantwoorden hoeveel loongroepen er zullen zljn en daarna bespreken hoe de verschillende tangen daarin zullen worden ondergebracht. Door hem wordt een amendement op de ontworpen loongroepen ingediend, voorname lijk daartoe strekkende, dat tusschen de laatste beide groepen een nieuwe groep worde opgenomen, waarvan het maximum f60d0. zal zjjn, terwijl de hoogste loongroep zal loopen tot f8000.-. Dit amendement wordt door den Voorzitter bestreden, omdat aan neming ervan het stelsel van degressie, dat in het ontwerp is neergelegd, geheel omver zal werpen. In stemming gebracht, wordt het ontwerp- voorstel zooals het is aangeboden, zoowel door meerderheid der Hoofden van Dienst als ^°or de meerderheid van de afgevaardigden <16r ambtenaareorganisaties,-ongewijzigd aan Benomen. Het amendement-Rykes is daarmede V0rworpen. Thans wordt een aanvang gemaakt met de Jndeeling van de rangen in de verskhillende °°hgroepen. Bij de behandeling van de eerste loongroep wordt voor den dienst der gemeente werken de rang opgenomen van klerk-teeke naar, terwijl de beide boden in de tweede loongroep worden geplaatst. In bespreking komt voorts de vraag of sommige functionarissen, die in de eerste loongroep zijn geplaatst, niet in een boogere groep behoort® te worden aangebracht. degens het late uur wordt de vergadering verdaagd. De Brcretarls, N. Akkema. Economische Commissie. De „Commissie voor verbetering van den Eoonomischen toestand der gemeente Hel der", bij afkorting genoemd de Eoonomi- sche Commissie, hield gisterenavond ten raadhuize een drukbezochte vergadering. De V oorzitter, de heer W. Houwing, burgemeester der gemeente, drukte in zijn openingswoord zijne voldoening uit over de goede opkomst. Ofschoon oorspronkelijk de bedoeling was de vergadering nog eeni- gen tijd uit te stellen, totdat omtrent ver schillende punten definitievere mededee- lingen konden worden gedaan, was dit met het oog op de noodige benoeming van af gevaardigden naar de vergadering van de Maatschappij van Nijverheid niet wel mo gelijk. Allereerst werd vastgesteld het Huishou delijk Reglement van het Departement Hel der der Maatschap] y van Nijverheid, waar van de Eoorn Commissie, zooals men weet, deel uitmaakt. Op voorstel van den heer Nypels wordt dit reglement bij acclama tie vastgesteld. Wij nemen er de volgende artikelen uit over. Art. 2. Het Departement stelt zich naast de be hartiging der algemeene belangen overeen komstig de bepalingen van de Wet der Maatschappij, de bevordering der plaatse lijke nijverheid in al hare onderdoe len ten doel. Art. 3. Het Departement tracht dit doel te be reiken door: 1. het behandelen van alle zaken, waar omtrent het Hoofdbestuur der Maatschappij een advies van het Departement verlangt; 2. het bespreken van de belangen der Nederlandsche Nijverheid en van de be langen van het Departement; 3. het houden van voordrachten; 4. het organiseeren van tentoonstellin gen; 6. het maken van excursies en voorts door alle wettige middelen, welke het De partement wenschelijk mocht oordeelen. Art. 6. Leden van het Departement kunnen zijn personen, vereenigingen en vennootschap pen van koophandel, gevestigd binnen de grenzen van het Departement. Art. 8. De leden hebben toegang tot de vergade ringen; voordrachten en excursies, welke door het Departement worden gehouden. De leden ontvangen kosteloos een exem plaar van liet Orgaan der Maatschappij. Vereenigingen en vennootschappen van koophandel worden voor de uitoefening van het lidmaatschap vertegenwoordigd door een door hen aan te wijzen lid van het be stuur of der vennootschap. Daarna komt aan de orde de benoeming van twee afgevaardigden voor de 143e Al gemeene Vergadering van de Maatschappij van Nijverheid. De door de Kerncommis sie voorgedragen candidaten, n.1. de Voor zitter en de Secretaris, worden bij acclama tie benoemd. Punt 4. Tentoonstelling. In de vorige ver gadering is dit punt aangehouden wegens afwezigheid van den heer Nijpels. Genoem de heer, op wiens initiatief dit punt op de agenda is gezet, verkrijgt thans het woord ter toelichting van een en ander. De heer N ij p e 1 s meent, dat een ten toonstelling het best zou voorzien in de taak om naast den veel omvattenden werk kring van de Kern commissie iets te doen, waarvan voor de gemeente tastbare resul taten naar buiten worden gebracht Drie vragen zijn daarbij te beantwoorden: lo. waarom een tentoonstelling? 2o. op welk ge bied zóu die moeten worden gehouden? en 3o. heeft zij kans van slagen? Vraag 1. Om van zich te doen spreken moet de gemeente een aanknoopingspunt hebben. Er is niet veel op dit gebied, en een tentoonstelling vestigt de aandacht op de gemeente. Vraag 2 is moeielijk te beant woorden; op geen enkel gebied blinken we uit Er is hier visscherij, maar niet van zoo grooten omvang; industrie ontbreekt Op landbouwgebied ware wellicht iets te berei ken, doch spr. durft geen definitief oordeel hierover uit te spreken. Misschien een oombinatie van landbouw en visscherij. Men moet de zaak beschouwen als een ge meentelijk belang. De economische toestand is een wagen, die bergopwaarts moet wor- den geleid; eenmaal boven, kan men den toestand overzien om te weten wat moet worden gedaan. Van den middenstand zal men uitteraard de meeste medewerking moeten hebben. De secretaris, de heer Michels, geeft een overzicht van hetgeen op dit terrein reeds verricht is door de Kerncommissie. De Commissie heeft zich in verbinding ge steld met menschen van beteekenis op vis- scherijgebied, en met lichamen. Om te sla gen was aller medewerking noodig. Een viertal brieven zijn verzonden, en waren de antwoorden nu alle even gunstig gèweest, dan had zeer zeker de Kerncommissie een voorstel ter tafel gebracht omtrent dit punt. Maar dat was juist niet het geval: de een was geestdriftig omtrent het plan, een an der juist pessimistisch. De redacteur der Vissohery-Oourant, de heer Van Gelder, was zeer gunstig ge- gtemd; hij meende, dat een nsschery-ten- toonstelling, met daaraan verbonden con gres eto. zou slagen. De Voorzitter van den Zuiderzee-Vissoherraad berichtte de vragen die gedaan waren aan de vergadering te zullen overbrengen. Het College voor de Visscherij was niet enthousiast; de heer v. d. Hoeven achtte den Helder ongeschikt als plaats en vond ook de tijd niet gunstig. Dit laatste ant woordde ook de inspecteur van de visscherij. De Kerncommissie heeft sedert de ont vangst dezer antwoorden niet weer verga derd de correspondentie stemt niet bemoedigend. De vraag komt thans of een landbouw-tentoonstelling, met daaraan ver bonden feestelijkheden ter herdenking van Ingezonden mededeeling voor Zonuwon on Llehsanv De heer J. de Vries Az. (Julianadorp) wijst er op, dat voor zoo'n tentoonstelling de medewerking van de Holl. Maatsch. van Landbouw noodig is. Deze kleine tentoon stellingen worden jaarlijks gehouden, het eene jaar in Noord-Holland, het andere in Zuid-Holland. Voor bet volgend jaar is de beurt aan Zuid-Holland. Zou men dus eene tentoonstelling willen organiseeren, dan is men op eigen krachten aangewezen. Beter is het tot 1922 te wachten. De heer N ij p e 1 s merkt, ten opzichte van de ontvangen antwoorden op, dat het z.i. op den weg der Kerncommissie ligt de zaak nader te onderzoeken en medewerking te vragen, o.a. van het Zoölogisch Station- De opmerking van den heer De Vries in zake de landbouwtentoonstelling is juist. We dienen, als we niet op de medewerking der HolL Mij. van Landbouw kunnen reke nen, dit uit te stellen. De 'Voorzitter antwoordt, dat met den heer dr. Redeke bereids overleg is ge- eegd; ZEd. zegde medewerking toe. Ook de Holl. Maatsch- v. Landbouw ia gepolst, doch toen was de tentoonstelling te Scha gen al vastgesteld. De heer H. Bakker Dz. (Holl. Mij. v. Landbouw) merkt op, dat de beslissing bij de algemeene vergadering berust en bij stemming bepaald wordt welke plaats het volgend jaar wordt gekozen. Besloten wordt zoo spoedig mogelijk stap pen te doen bij de Holl. Maatsch. v. Land bouw om dit punt het volgend jaar op de agenda te krijgen. Do bedoeling is dan een visscherij-tentoonstelling eraan te verbinden Het volgend punt is bespreking van de badhuisplannen. Hieromtrent kan de Voorzitter geen bemoedigende berich ten doen. De Commissie voor Huisduinen had zich in verbinding gesteld met de Rot- terdamsche Vereeniging ,,'s Zomers bui ten". Deze had toegezegd een tiental villa's te willen bouwen, indien de gemeente het kapitaal voorschoot tegen een rente van 4 pet. en faciliteiten ten opzichte van aflos sing, etc. Maar nu berichtte de Vereeniging onlangs, dat zij de beslissing hieromtrent uitgesteld had tot het najaar. De Kernoom- missie voelde er thans voor om op eigen hand te gaan bouwen. De heer Michels licht deze zaak na der toe. De Kerncommissie redeneerde al dus: als de gemeente bereid is een offer te brengen en de Rotterdamsche Vereeniging op gemakkelijke voorwaarden geld wil ver schaffen, wil zij het ook aan ons. Wij moe ten dus stichten een Vennootschap „Zee bad Huisduinen" en bij de gemeente om geld komen. Een definitief besluit is hier omtrent nog niet genomen. Het gaf wel te leurstelling, dat eene Vereeniging als de Rotterdamsche, die beschikt over kennis en ervaring op dit gebied, thans den indruk wekt de zaak op de lange baan te willen schuiven. Het was niet bemoedigend, maar alle begin is moeilijk en brengt risioo. Dit is vooralsnog het eenige wat omtrent deze zaak kan worden meegedeeld. De heer N ij p e 1 s vraagt nadere inlich ting omtrent den toestand der donkere dui-, nen. Op het oogenblik ziet het er vrij troos teloos uit. Wordt daar volgens een bepaald systeem gewerkt? vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat de bebos- sching, waartoe de Raad heeft besloten, noodzakelijk maakte een algeheele uitroei ing van wat er stond. Indertijd hebben de heeren dr. Redeke en de Bruijn geadviseerd omtrent hetgeen van de duinflora moest behouden blijven; met uitzondering van een moerasje is op hun advies alles geslecht. Op het opgenblik staat alles onder fcoezioht van het Staatsboschbeheer. De eerstkomende jaren zal de toestand niet bevorderlijk zijn aan de schoonheid, maar dat ia voor be- bossching onvermijdelijk. Op den duur zal het resultaat beter zijn. De heer Van Steijn, houtvester van het Staatsboschbeheer, en de opzichter van Texel beheeren de werk zaamheden. De heer N ij p e 1 s, gerustgesteld omtrent de deskundige leiding, bespreekt den villa- bouw, waaromtrent zich de heer Michels nogal pessimistisch uitliet De Oommissie Hulsduinen heeft gelukkig zelf ook al het plan opgevat de hand aan den ploeg te slaan. Er moet een begin worden gemaakt, zoolang er niet een paar villa's staan, ko men we niet vooruit De Voorzitter antwoordt dat men volstrekt den moed niet opgeeft Maar het gaat niet zoo vlot en er komen teleurstellin gen, dat ia onvermijdelijk. Op het oogen blik worden al onderhandelingen gevoerd met ondernemers van auto-bussen teneinde althans een verbinding met Huisduinen te krijg»®. De volgende week komt iemand hier om die zaak te bespreken. De heer N ij p e 1 s merkt nog op, dat het niet zoo gemakkelijk gaan zal op het voor stel der Kerncommissie om te bouwen, in te gaan. Er moet een plan zijn, ook wat be treft gas- en waterleiding etc. De Voorzitter kan gelukkig ook wat moedgevende mededeelingen doen. Dit be treft de haven. Bij gepleegd overleg met spoorwegbestuur en andere corporaties is gebleken, dat men volstrekt niet afwijzend staat voor onze plannen. Men voelt er voor. Op het oogenblik kan hieromtrent niet meer worden medegedeeld, maar er zit wel toekomst in «onze haven. De geprojecteerde spoorlijn van den Piaamdijk in Friesland naar de noordpunt zal, naar spr. is medegedeeld, naar den Helder worden afgetakt. Ook in een artikel van den hoofd-ingenieur der Zuiderzeewer ken, den heer Wörthmann, wordt den Hel der genoemd als een der plaatsen, die profi- teeren zullen van de Zuiderzeewerken. Na tuurlijk gaat dit niet in eens, maar 't is er zóó mee gesteld, dat het nu of nooit voor onze gemeente de geschikte tijd is. Lukt het ons thans niet om den Helder vooruit te brengen, dan zal de gelegenheid zich al licht nooit meer voordoen. Deze laatste mededeelingen worden met applaus ontvangen. Men is thans genaderd tot de rondvraag. Op eene vraag van den heer Groen om trent den duur van den dijkaanleg wordt door den heer Van der Vet geantwoord, dat daar ongeveer 12 jaar voor geraamd is. De heer Zuidervliet brengt, als secre taris van de Commissie voor Landbouw, Han del en Industrie, verslag uit omtrent de han delingen dezer Commissie. Zij had tot taak te onderzoeken welke industrieën hier ge vestigd konden worden. Allereerst werd ge dacht aan een stoornvaartverblndlng Helder- Harllngen. Aan spr. werd opgedragen in de Heki. Courant een artikel te publloeeren, het welk ls geschied. Verder werden ruim 100 circulaires verzonden. Hierop kwamen enkele belangrijke antwoorden in, o. a. van een boe- renorganisatie van Anna Paulowna, die om nadere bespreking verzocht. Aanknooping werd gezocht omtrent de vestiging eener ex port-slagerij, men meende de plaats daarvoor hier gunstig, omdat veel vee wordt uitge voerd. Toevallig las spr. in het „N. v. d. D.", dat het plan bestaat in den kop van Noord- Holland een dergelijke industrie te vestigen. Men zal zich met deze heeren in verbinding stellen. Ook achtte men een stroocartonfabriek hier gewenscht. Verder is geadviseerd de oprichting van een ecbelpvisscherij en daar mee annex de stichting van kalkovens. Over deze kwestie wordt uitvoerig gedis cussieerd ten opzichte van beschikbare ter reinen etc. De heer Michels meent, dat een stroocartonfabriek hier niet kan worden opgericht, omdat daarvoor onvoldoende stroo wordt gefabriceerd. De boeren hebben het hier zelf noodig. Spr. deelt verder mee, dat ook reeds e^n begin is gemaakt met het ont werpen van reclame. Men heeft zich in ver binding gesteld met een fotograaf en een reelameteekenaar; een ontwerp-schets wordt vertoond voor een plaat of eventueel omslag, sluitzegel, etc. In dit verband dient ook de aandacht te worden gevestigd op den naam; er zijn eigenlijk vier namen voor de ge meente, n.1. Nieuwediep, Willemsoord, Helder en Den Helder. Dit schept verwarring, we moeten streven naar eenheid. Spr. behandelt nog de plannen omtrent een ijsfabriek. Die is hier noodig, daar thans het ijs uit IJmuiden wordt aangevoerd. Wil men een bloeiend visscherijbedrijf, dan dient men allereerst een ijsfabriek te hebben. De heer Adriaanse beantwoordt uit voerig dit laatste punt. De oorspronkelijk ge maakte plannen om b.v. de bestaande briket tenfabriek om te bouwen voor ijsfabriek, zijn door de veranderde tijdsomstandigheden waardeloos geworden. De zaak is in onder- wek, maar wordt te lang getraineerd. Inmid dels zou kunnen worden overwogen een noodhulp-bewaarplaats voor ijs te maken nabij den vischafslag, met kleine koelinrich- ting. Voor een volledige fabriek zijn de on kosten groot, en het zal moeilijk zijn deize rendabel te maken. Een en ander moet ge leidelijk gaan. Als het gelukte hier een ex portslagerij te krijgen, zou men daarmede tevens een koelinrichting hebben. Maar de zaak dient ernstig te worden overwogen, en de Oommissie blijft diligent. De heer K o 1 s t e r is door dit antwoord niet voldaan. Meer dan een half jaar geleden werd aan de heeren Michels en Verstegen een onderzoek opgedragen. De bedoeling was geenszins, dat de gemeente een ijsfabriek zou oprichten, maar alleen dat de gemeente haar steun zou verleenen. Dat een ijsfabriek noodig is, blijkt wel uit het feit, dat de be staande inrichting haar kelder heeft moeten uitbreiden. In IJmuiden kost het ijs thans 16.per 100 K.G., hier niet minder dan 32.1 Het bezwaar voor de gemeente kan nooit zoo groot zijn. Wij beschikken over een gunstig gelegen plaats. Bij den vischafslag is deze ongeschikt, omdat het ijs daar niet op temperatuur blijft. De heer Adriaanse meiikt op, dat voor- loopig niet meer kan worden gedaan. De des tijds gegeven inlichtingen zijn thans niet meer bruikbaar. In geen geval komt er dit jaar nog iets van. Uit de verdere discussiën blijkt, dat men wederzijds op eikaars inlichtingen wachtte De heer Michels dringt ook op bespoedi ging aan. Na nog eenige mededeelingen wordt de vergadering te half elf door den Voorzitter gesloten. Opera Carmen ln Casino. Men verzocht ons het volgende te plaatsen Voor de 3e maal geeft het Nederl. Opera- ensemble van Amsterdam Zondag in „Casino" een opvoering van de opera Carmen. De beide vorige malen had dit ensemble met deze opera zeer veel succes, wat de Casino- Direetie deed besluiten met deze voorstelling het winterseizoen te beöindigen. Het gezel schap beschikt over zeer go'ede krachten. Men leze hieromtrent onderstaande één van de vele gunstige persbeoordeelingen. De „Haarl. Ct." schreef Met deze Carmen-opvoering van gisteren avond is het bewys geleverd, dat het Neder landsche Opera-ensemble met weinig krachten toch een uitstekende uitvoering kan geven. Er is keurig en serieus werk geleverd. Uit alles bleek de ernst en toewijding waarmee de uitvoerenden bezield waren. In Mej. A. Dekker, die de Micaela-rol en niet de Carmen, vervulde, stond dunkt ons de actrice hooger dan de zangeres. Haar spel was intelligent en treffend, maar ook als soliste mag ze met eere genoemd worden. De Carmen-partij, vertolkt door Mevr. van Wely, was in goede handen. Haar omvang rijke stem wist deze party uitstekend tot zijn recht te brengen en hare spelkwaliteiten hebben groote waarde. Van de heeren noemen we in de eerste plaats Don José, de heer H. Jos. Mastenbroek. Hij wist met zijn standen en gestes het tooneel te vullen en het geheele samenspel boeiend te maken. In de rol van Escamillo troffen we een keurige bas aande heer Gerard Leenders. Ook hij mag gezien en gehoord worden, ge tuige de solo's in het tweede bedrijf, die alle voortreffelijk werden gezongen. Het orkest, waarvan de dirigent voorzeker een reuzentaak had, welke hij voorbeeldig vervulde, verdiend voor zijn uitstekend werk een pluimpje. Liefdadigheidsvoorstelling. Alweer een liefdadigheidsvoorstelling vraagt de veel geplaagde lezer als hij dit opschrift ziet. En wij antwoordeninderdaad, maar ditmaal van een werkelijk bijzonder soort Als u ons een oogenblikje wilt aanhooren, zal u dat aanstonds duidelijk worden. Er bestaat namelijk een Comité, dat zich ten doel gesteld heeft de vorming van een fonds, teneinde daaruit weduwen en weezen Ingezonden mededeeling. van de oorlogsslachtoffers een uitkeering te kunnen doen niet alleen, maar ook, om ln een monument de nagedachtenis aan deze slachtoffers vast te leggen. In dit blad is over zoo'n marine-monument al meer ge sproken de pittige artikelen van Jan Feith hebben ongetwijfeld al hun werking gedaan en velen hun penningske doen offeren. Maar er is natuurlijk heel wat meer noodig, en om nu te komen tot een flinke uitbreiding der kas, heeft het Comité een lnminens idéé gehad. Zaterdag 5 Jnni zal namelijk door een aantal dames en heeren nit Haarlem, dilet tanten, die zich de „Haarlemsche Tooneel- club" noemen, eene voorstelling worden ge geven in ,Tivoli". Dat deze voorstelling iet» buitengewoons zal worden, moge de naam Charivariu» u doen zien. Hetgeen wordt op gevoerd is een soort operette, een parodie op een treurspel van den grooten Fransehen sohrijver Voltaire, die echter, naar Charivariu» zelf bescheidenlijk opmerkt, „op eerbiedigen afstand gevolgd is". Charivarius' naam i» bekend vooral uit de rubriek „Charivaria" in den N. Amsterdammer (in den laat9ten tyd weder in den „Ouden Groene")hij is de geestige en scherpzinnige hekelaar van taai en stijlfouten, van banaliteiten enz. Dat het treurspel van Voltaire dan ook onder „Charivarius" geestige pen een aller- vermakeljjkste klucht is geworden, behoeven wy niet te zeggen. En dat het een zeer amu sante avond wordt, behoeft ook geen nader betoog. Dezer dagen zullen de inteekenlijsten bij de inwoners worden aangebodenhopen wy, dat velen zullen teekenen 1 Het stichten van een monument ter nagedachtenis van hen, die tydens de mobilisatie han leven lieten, hetzy tengevolge van het springen van een myn, hetzy door een ander ongeluk, in recht- streeksch verband staande met de uitoefening van hun beroep, is een nationaal belang, maar in de allereerste plaats een Heldersch. Den Hel der heeft de traditie als marine-stad hoog te honden, en bovendien zal den Helder ook de aangewezen plaats zyn waar zoo'n monument gesticht wordt. Tevens wordt daaraan, zooals wy zeiden, verbonden de ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. In een volgend nummer hopen wy meerde re bizonderheden ov»r de opvoering te kun nen publieeeren. De Amerlkaansche neger Br. Slyngard ln het Leger des Heils. In verband met het Pinksterfeest worden morgen in het Leger des Heils, alhier, enkele bijzondere samenkomsten gehouden, welke aanvangen 's morgens 7 uur, 's morgens tien nur en 's avonds acht unr. Des avonds acht uur (en waarschijnlijk ook 's morgens tien uur) zal optreden de Ameri- kaansche neger Br. Slymgard. Daar twee weken geleden, by het bezoek van dezen zwarten broeder, de Legerzaal te klein 'bleek en velen dientengevolge moesten worden teruggezonden, wordt men aangeraden zich reeds vroegtydig van een plaats te voor zien. De deuren zyn open om kwart over zeven. Uitslag Ide Periodieke Zeilwedstrijd tl Mei. Fantasiesloepen. No. 1. Kon. Inst. d. Marine luit. t. z. 2e kl. H, Hetterschy, 5 punten. No. 2. 'Marinekazerne bootsman Verver, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. „Atjeh" luit. t. z. 2e kl. Hendrikse, 3 punten. Sloepen B] en B'. No. 1. Hr. Ms. Wachtschip kwartiermeester Reyers, 5 punten. No. 2. Marinekazerne bootsman Bootsma, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. „Emma" matroos le kl. Friellnk, 8 punten. Sloepen B*. No. 1. Hr. Ms. „Atjeh" bootsman Van der Reest, punten. No. 2. Hr. Ms. „Atjeh" bootsman Lub, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. „Atleh" kwartiermeester Rong, 8 punten. De overigen behaalden allen 2 punten. De beteugeling van het Amsteldiep. Het Maandbericht betreffende de Zuider zeewerken, jaargang L no. 6 (Mei 1920) bevat mededeelingen over: personeel, vaartuigen, grondboringen, stroommetingen en de beteu geling van het Amsteldiep. Aangaande dit laatste wordt medegedeeld, dat de bestedingsstukken zyn ingezonden en goedgekeurd, en dat de aanbesteding van dit werk is bepaald op 2 Juni 1920. Het werk zal bestaan in het aanbrengen van een met de kruin tot 4.50 M. onder N.A.P. reikenden dam in elk der beide, door een hooger gelegen plaat gescheiden, diepe geu len van het Amsteldiep, waarvan de meest westelyke thans eene grootste diepte heeft van 12 M. onder N.A.P. en de meest oostelijke eene van 7.50 M. onder NAP. Elk der beide dammen wordt samengesteld uit eene opstorting van klei, gedeelteUjk aan de buiten- of noordzijde afgedekt door ryzen zinkstukken, waarachter eene opstorting van zand, die gedeedteUjk aan de binnen- of zuid zijde wordt afgedekt met (zinkstukken en overigens op de kruin met een laag kleL De voor de opstorting te bezigen klei kan worden gebaggerd langs den West wal van het Amsteldiep op ongeveer 2.6 k.m. benoor den het te maken werk, waar by de in het vorige jaar verrichte boringen voor het doel geschikt te achten klei in groote hoeveelheid werd aangetroffen, terwijl het zand is te bag geren op een ongeveer 2.6 k.m. bezuiden het

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5