te maken werk gelegen plaat ten zuiden de haven van De Haukea Gerekend wordt, dat, in profiel gemetm, voor de opstorting der dammen moet worden verwerkt 254000 M\ klei en 238000 M*. za^d, terwijl voor de bezinkingen is te verweren 44000 M*. zinkstuk. De raming van het geheele werk bedrajgt ƒ700.000. Met het storten in de geulen an het Amsteldiep mag, met het oog op de bedin gen der vi8scherij, niet begonnen woiten voor Juli 1920, terwijl het zinkwerk uiteryk 80 October van dit jaar moet worden opge leverd. De met het oog op het bovengenoemde werk in aanbouw zijnde los- en laadstoker aan de Zuidwestpunt van Wleringen, kv*am op 't leggen van den vloer en het afwerfcen van enkele onderdeelen nar gereed. Met de Nederlandsche Bazaltmaatschappjj te Zaandam is, onder medewerking var do betrokken Duitsche groepelgonaron, overeenkomst gesloten voor de levering van nog 20.000 schcepston zink- en storteden; het vervoeren, lossen en opslaan van lece steen zal geschieden volgens do bereids met de firma Gebr. van Uden te Rotterdam daar omtrent gesloten overeenkomst. NEDERLAND EN BELGIE. Een draadloos bericht uit Parijs, dooi het N. T. A. ontvangen, meldt: „wegens moefujk- heden, opgeworpen door de Nederlandgohe regeering, zijn de onderhandelingen tuas»hen Nederland en België verbroken, naar aanlei ding van de quaestie over de geulen ven de Schelde." Het Nederlandsche eskader ln Japaa. Men seint 17 dezer uit Tokio aan de „N. Rott. Crt": De stroom van feestelijkheden ter eere van het Nederlandsche vlootbezoek <uurt voort. Naast de officieele recepties dooron26 diplomatieke en consulaire ambtenaren blij ven de Japanners zich inspannen Onzen zeelieden het verblijf onvergetelijk te ma ken. Nederland's oude vriend uit vrager jaren graaf Matsoera gaf den officieren een partij te Tokio, het gemeentebestuur Van Jokohama hetzelfde te Jokohama. De Ne derlanders kwamen daardoor in konnii met de hoogste Japansche kringen, die anders voor vreemdelingen gesloten blijven. Op het feestmaal der groote financiepg en kooplieden te Tokio wees de voorzitte^ ja- mamoto, op de symptomen van een innige toenadering tusschen Japan en Nede^iarKi) welke allerwege zichtbaar is. De Nedoiand- sche gezant de Graeff antwoordde, d^t Ja pan steeds op zijn volle voorlichting en hulp kan rekenen. De avond werd begoten met een voorstelling van oud-Japansche dansen. Heden ontvangen de Nederlandsche officieren aan boord en verlaten daarna Jokohama naar Kobe en Manilla. De Kroonprins naar Doorn. De voormalige Duitsche kroonprins is he denmorgen met de postboot-van 8 ui^ van Wieringen vertrokken, teneinde gediende de Pinksterdagen een bezoek te brengt aan zijn ouders te Doorn. De kroonprins wordt op zijn reis, welke geheel per auto ga^t, ver gezeld door den Secr.-Gen. in algean. dienst Mr. J. B. Kan, burgem. Peereboom en majoor von Jena. De voormalige majoor van den kroonprins von Mtlhlheim is voor 5 weken naar Duitscb- land vertrokken. Presentiegeld Raadsleden. Gedeputeerde Staten hebben het presentie geld voor de leden van den Raad vt,n Alk maar bepaald op 8 per lid en per vergade ring. BUITENLAND. voeren. de stakers waren ingevallen om het werk op gang te houden. Toen de postelegrafonicl in het voorjaar weer een reeks eischen wilde doorzetten, gre pen zij naar het wapen der passieve tegen stand, ook wel obstructie genaamd of lijdelijk verzet. Deze politiek bestaat hierin, dat alle voorschriften en reglementen met pijnlijke nauwgezetheid worden opgevolgd en toege past, waardoor het publiek natuurlijk ten slotte de dupe wordt, voor het eerst is deze methode ln Italië toegepast vijftien Jnren ge leden en wel door de spoorwegbeambten, die het bedrijf wilden verlammen zonder gevaar te loopen zelf ontslagen te worden. Dit stelsel nu is door de postelegrafonicl, nog wat verbeterd, ook toegpast, dooh slechts voor den Inwendigen dienst; aan de loketten, waar de beambten met het publiek ln reohtr streeksche aanraking komen, wordt tic ge wone praktijk gevolgd, ton einde het publiek niet al te vorwoed te maken. Maar de gevol gen zóó zijn al erg genoeg! De telegraaftoe stellen werken met tergende langzaamheid; olk telegram wordt allernauwkeurigst onder zocht en gelezen en oversrelozen, om geen fouten te laten binnensluipen. Aangeteekende brieven worden langdurig gewogen en onder zocht of ze wel goed volgens het voorschrift zijn gesloten en gelakt. Toen de regeering vrijwilligers aanstelde, voerde het personeel weer een nieuwtje in op n- het gebied der stakingstactiek, dat hierop een aaimu de neerkomt. Wanneer gij een half uur queue hebt ge maakt en eindelijk uw telegram wilt afgeven, wordt het loket voor uw neus gesloten met de mededeeling, dat het personeel besloten heeft een rustpauze te houden; over zooveel uur wordt de dienst hervat. Alle gemopper van het publiek helpt niets, het loket blijft dicht. Een derde methode is nog, dat het perso neel wel aanwezig'is, maar achter het loket een deuntje fluit, naar de blauwe lucht kijkt, maar niets uitvoert. Een en ander heeft tot zulk een verwarring in het maatschappelijk verkeer en tot zulke incidenten aanleiding gegeven, dat de quaestie ln het Parlement aan de orde is gesteld en voor de meerderheid de welkome' aanleiding is geworden om met den premier af te rekenen. plaatst worden, doch daar men de Duitsche mijnen in de onmiddellijke nabijheid van den kruiser ontdekte, heeft men de werkzaam heden moeten uitstellen, teneinde de duikers in staat te stellen de mijnen op te zoeken en weg te halen. Intusschen gaat men probeeren de ,Jphi- genle" vlot te brengen. Een twintigtal ontzaglijke stalen kabels werden onder het schip gebracht, waarvan de duikers al de gaten gestopt hebben. Bij middel van geperste lucht zullen de in genieurs het water uit het schip verdrijven en zullen pogen het vlot te brengen, onder steund door twee bijzondere groote binnen schepen, aan de kanten van de „Iphiginie' gelegen. Indien 't gelukt, zal het schip oostelijk op het vlakke strand gebracht worden, of men zal het verder opnieuw doen zinken. Het ls iüet onwaarschijnlijk, dat de Engelsohen al hunne pogingen ln hot werk zullen stellen om het historische sohip naar Engeland te IERLAND. DUITSCHLAXD. Rooversterreur ln Dultschlanq, Uit Maagdenburg wordt gemeld, df>t in het stadje Samsleben een zekere landarbeider Kutrn een dergelijken terreur uitoefent als Hölz in Volgtland. Kuhn heeft de bezitters, van een riddergoed, een zekeren ba^on Von Knigge, vermoord, maar ondanks dit feit, dat de justitie te Halle weet, dat hij de moorde naar is, loopt bij toch vrij rond. In den geheelen omtrek zijn arbeiqersoom- pagnieën'bewapend en men vreest een be lemmering der verkiezingen. Valsch geld. Het vervaardigen van valsch geld sohijnt thans te Berlijn een bloeiende tak van bedriji te zijn. In het „Berliner Tageblatt" vjndt men een bericht der politie, waarin melding Wordt gemaakt van vier verschillende gevallen van het ontdekken van dergelijke werkplaatsen. Heele gezelschappen doen er aan mee. Een der aangehoudenen had getracht, geld te verdienen met den handel in cliché's' voor valsche bankbiljetten. Merkwaardig iSi dat er menschen zijn, die er nog voordeel zien> briefjes van twee mark en 50 penning na te bootsen. De meesten wijden echter bun kracht en kunst aan de bankbiljetten Van 60 mark. Helgoland. Volgens berichten uit Engelschö bron zal de slechting der vestingwerken \<m Helgo land binnen enkele dagen geheel zjjn afge- loopen. Alle ingebouwde kanonnen en ves tingwerken zijn door Duitsche arbeiders on der Engelsch toezicht gesloopt. De „Senator Schroeder", Het Duitsche stoomschip „Senator Schroe der", dat op reis van Hamburg naar Ysland door revolutionairen is vermeester en naar Archangel koers zette, is thans trj Tromsoe aangekomen mej slechts zeven man aan boord. De gebleven. overigen zijn in Sowj^t-Rusland ITALIË. De obstructie-politiek van „Po8telegraïo- nici", zooals het personeel van de posterijen, telefoon en telegraaf genoemd wH)rdt, welke is aangegrepen om Nitti toLaftredon te nood zaken, is een voortzetting van du stakings beweging, welke in Januari niet ufdoende is gebleken, daar voldoende vrijwilligerg voor Londen. 20 Mei. BU onlusten te Limerick werden uit de ramen van twee winkels bom men gerworpen, waardoor branden ontston den, die gebluscht konden worden. De gevechten ontstonden ten gevolge van Slnn Felners op een spoorwegstation deden. Een detachement politletroepen werd met revolvers aangevallen, een politlesergeant werd gedood. Groote troepen soldaten en politieagenten patrouilleeren 's nachts door de stad en naar aanleiding van de vijandi ge houding der bevolking werd vuur op de burgers geopend van wie één werd gedood en velen werden gewond. De Japanners in Siberië. Tokio, 17 Mei. De Japanners hebben het leger der bolsjewikl ten Westen van Sjita een zware nederlaag toegebracht. Het „roo ds" leger is in vollen terugtocht op Irkootsk. De Kabinetscrisis. De oplossing van de Kabinetscrisis ls zoo goed als verzekerd. Nitti heeft de medewer king van de Roomsch-Katholleken, Radica len en Democraten verkregen, terwijl ook de hervormingsgezinde socialisten geneigd moe ten zijn aan de regeering deel te nemen. Ongeregeldheden. De „Gazette del Popoio" meldt, dat er in Si Michel de Tagliamento ernstige ongere-] geldbeden hebben plaats gehad. De menigte heeft het stadhuis in brand gestoken. De ambtenaren moesten uit de vensters sprin gen; de commissaris des konings, die als bur gemeester fungeerde, werd ernstig gewond. Het stadhuis met alle archieven is geheel verwoest. Trans-Baikallë. De vertegenwoordigers der groote mogend heden te Peking hebben bericht ontvangen, dat afgevaardigden van alle klassen der be volking in Transbaikalië, het gebied beoosten het BaikaLmeer, onafhankelijk verklaard hebben onder den naam: Republiek van het Verre Oosten. De regeering eischt de ontrui ming door de Japanners en kant zich tegen het bewind van Koltsjak, Semenol en derge lijke. Krasnosjotof, de minister van buiten- landsche zaken van de nieuwe republiek, zou eigenlijk Tobieson heeten en Russische Jood zijn. FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Kamer heeft Donderdag de interpel laties over de staking behandeld. De minister van binnenlandsche zaken zeide: Wij vonden plannen van samenzwering gesmeed door de extremistisohe leiders van het A. V. A., met de bedoeling een aanslag te doen op de re geering en het parlementaire stelsel. Men wilde het geheele leven van het land lam slaan. De regeering was verplicht zich tegen deze voor het land noodlottige politiek te verzetten. Wij zijn geen stakingbrekers, maar hebben de pogingen om den burger oorlog te ontketenen gebroken; zij die het daarop aangestuurd hebben, hebben zioh te pletter geloopen tegen de kracht van het ge zond verstand der arbeiders. Het einde der stakingen. Terwijl de O. G. T. nog steeds geen order tot beëindiging der staking heeft gegeven, maakt het eene syndicaat na het andere er een eind aan. Bij de stakingen, die nog voort duren, keeren de werklieden dagelijks bij honderden terug. Woensdag waren er acht honderd terug. Overal hervatten de metaal bewerkers en transportarbeiders het werk.. Met de Pinksterdagen zal het aantal treinen op de groote lijnen nog wel beperkt blijven. In de nüjndistricten du Nord en Pas de Calais is reeds Woensdag overal de arbeid hervat. In de andere districten zal de alge- beele hervatting van het werk naar men ver wacht binnen enkele dagen plaats hebben. In de havens zijn het meerendeel van de dok werkers en talrijke inscrite maritimes aan het werk gegaan. Parijs, 21 Mei. De nationale raad van vak- vereenigingsbonden heeft met 06 tegen 11 stemmen en 15 onthoudingen, -tot hervatting van den arbeid besloten. Uit een circulaire van den bond der spoor- weglieden, blijkt, dat de order tot hervat ting van dén arbeid, uitgaande van den na- •tionalen raad, niet slaat op de spoorweglie- den. De circulaire spoore aan tot voortzet ting van de beweging op de spoorlijnen. BELGIE. Het vlotbrengen der „Iphlgenle". De Belgische bladen deelen een en ander mee over het vlot brengen van de drie krui sers, die in de haven van Ostende gezonken zijn. Men weet, dat de reddingsafdeeling van de Engelsche admiraliteit sinds maanden alles in het werk stelt, om die vlot te brengen: de „Thesis" gezonken bij de werf bij de sluis; de „Iphigenie" en de „Intrepide" schuins in het kanaal gezonken, op 300 meters van de sluis. De „Thesis" moest over eenigen tijd ver- Uit Spanje. Madrid, 21 Mei. Bij de relletjes, die er te Madrid en in de provincie ontstaan zijn we gens het ontbreken van brood, zijn tal van menschen, in' het bijzonder vrouwen en kin deren, gekwetst. VEREENIGDE STATEN. Dalende prijzen. De daling ln prijzen, die over het geheele land krachtig heef ingezet, is hans ook in New-York (stad), dat in dergelijke zaken ge woonlijk achteraan komt, ingetreden. Uit tal van steden komen berichten over dalende prijzen. Te Washington zijn overal ln de voornaamste winkels de prijzen van kleeding- stukken aanmerkelijk teruggeloopen. Velen verwachten, dat indien de banken er toe over gaan, aan de winkeliers en groothandelaars krediet-faciliteiten te onthouden, er zoovele vooraden vooral levensmiddelen op de markt zullen worden geworpen, dat ook daar door de prijzen zullen worden gedrukt. Matewan (V. S.), 20 Mei. Gisteren zijn hier tien personen gedood in een gevecht tusschen plaatselijke autoriteiten en burgers aan den eenen kant en detectives van een speurdersfirma aan den anderen kant. Het gevecht ontstond, naar beweerd wordt, door 'een schot, afgevuurd uit een revolver, dat verscholen was in den zak van een der speurders. Dat schot doodde den burgemeester 'Westerman; en de dader werd een oogenbiik later neergeschoten door den commissaris van politie Halfleld. Hierop werd het een algemeene schietpartij, die er mee eindigde dat zeven speurders, de burgemeester en 4 mijnwerkers doodgeschoten lagen. Volgens de autoriteiten zijn er echter maar 10 dooden. De mijnwerkers beweren dat de speurders gestuurd waren om de gezinnen van mijnwerkers, die van de maatschappij gedaan gekregen hadden, uit hun woning te zetten. Hedenmorgen zijn 80 man staatspolitie ter plaatse gearriveerd en hebben snel de orde hersteld. De betrokken speurders-firma heeft een ver klaring gepubliceerd over de schietpartij te Matewan. Zij beweert, dat de speurders zijn neergeschoten door een gewapende menigte. De speurders waren niet gewaarschuwd. Zij hadden geen moeilijkheden verwacht en de aanval trof hen onvoorbereid. KORTE BERICHTEN. Tusschen Krakau en Jaroslan zijn twéé1 treinen in botsing gekomen, waarbij 40 doo den en 60 gewonden zijn te betreuren. De bezettende macht op den linker Rijn oever is begonnen met het sloopen van de vestingwerken te Wezel Hongarije neemt de vredesvoorwaarden aan. Parijs, 21 Mei De Hongaareche minister Prasnowski is gisterenmorgen te Parijs aan gekomen. Hij heeft verklaard, dat zijn regee ring de vredesvoorwaarden aanneemt. De datum vaii de onderteekening zal nader vast gesteld worden. Baron Lers zal voor Hon garije teekenen. gemengd nieuws. Zedenmisdrijven. Omtrent de berechting van de verdachten in bet zedensebandaal meldt inen uit Oen Haag, dat er Donderdag 17 verdachten heb ben terechtgestaan. Het O. M., waargenomen door Mr. Enger, heeft straffen geëisc-ht van zes maanden, een jaar, twee jaren en drie jaren gevangenisstraf. Vrijdag zouden in buitengewone zitting de overigen terechtstaan. Door veehouders in de gemeente Schoter- land, die een huis te huur hebben, wordt de voorwaarde gesteld, dat een dochter van den huurder, bij hen als meid in dienst moet treden. Diefstal. Te Oosterbeek nam een bewoner van het Bomedendorp een onbekend man als commen saal ln huis, die voorgaf chauffeur te zijn op do rubberfabriek „Hcvoa". Hij noomde zich Rumllng en beweerde uit Amsterdam te komen. Don volgenden dag ging hij inderdaad naar de Hevea zich als werkzoekend chauffeur aan melden, hij werd echter niet aangenomen Aan zijn kostbaas vertelde hij van wel, maar dat hij wachten moest op zijn werkpak. Een paar dagen later was het Hemelvaarts dag en ging de familie 's middags uit, zoo ook de nieuwe commens"*l. Deze kwam echter niet terug. Den volgenden morgen, toen dc kostbaas een som van f800 aan bankpapier uit zijn brandkast wilde nemen, bleek die verdwenen te zijn, met nog een linnen zakje, waarin ongeveer f25 aan zilvergeld. De kostganger was des middags teruggekomen en had met den sleutel, die in de linnenkast lag, de brand kast geopend. Het ingestelde politieonderzoek heeft aange toond, dat de opgegeven naam valsch was on de man een gewezen patiënt is nit het Rijks opvoedingsgesticht te Avereest, genaamd G. J v. d. Berg en afkomstig uit Den Haag. Ver moedelijk is hij naar Duitschland gevlucht. De Zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen arts H. Stoel uit Hilversum, die zich te verautwoorden had wegens het als geneeskundige in behandeling nemen van een vrouw, de verwachting van abortus opwekkende (art. 251 bis W. v. Str.) Het O. M. hod één jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij. Men meldt uit Elburg: De Vrijdag uitgeschreven Raadsvergadering, die belegd was v.n.1. ter behandeling van voorstellen inzake voorziening der werkloos heid, werd verdaagd tot Zaterdag. Daarna begaf zich een gedeelte van het publiek naar de werkplaats van het Raadslid Stephan, gooide daar een ruit in en trachtte met ge weld binnen te dringen. Toen de heer Stephan naar buiten kwam, werd hjj door eenige vrouwen gegrepen, die hem dusdanig toe takelden, dat hij bebloed naar zijn woning vluchtte. Van politie was geen spoor te be kennen. Het was verder den geheelen avond erg rumoerig iu de stad. Bij de uitspanning „de Groene Jager" onder Warnsveld is Donderdagmiddag de rijwielhandelaar G. Beek, uit Brummen, met zijn motorfiets tegen eeu böom opgereden en op slag gedood. Valsche bankbiljetten uit Duitschland. De Commissaris van Politie ln de le sectie te Amsterdam bericht, dat er valsche bank biljetten van 25 ln omloop zijn, welke waar schijnlijk uit Duitschland zijn ingevoerd. Ze zijn verschillend genummerd; de kleur is gewoonlijk wat donkerder dan bij de echte biljetten, doch ze zijn vrij gemakkelijk te herkennen aan den slechten druk, waardoor de figuren onduidelijk zijn en de letters van de strafbepaling ineenvloeien. Het papier is glad, voelt vettig aan en is bros, zoodat het bij vouwen gemakkelijk breekt. Een water merk is aanwezig, maar d« letters zijn vlak en scherp afgeteekend. In verband met het bovenstaande, meldt het „Hbl.", dat dezer dagen een Duitscher in de „Bijenkorf' bankbiljet van 26 in be taling gaf. Dit biljet bleek valsch te zijn en het is bij de politie gedeponeerd. De Duit scher, die in verband met dit feit werd onder vraagd, zeide nog 18 van zulke biljetten bij zich te hebben. Hij had er 20 gehad en één er van in Zevenaar in betaling gegeven. De Duitscher, die te Amsterdam dikwijls zaken doet, staat te goeder naam bekend en er is dan ook geen enkele grond om aan de goede trouw van den man te twijfelen. Hij verklaarde bij een bankinstelling in Dusseldorf Nederlandsch geld te hebben ge kocht voor een zeker bedrag aan marken. Hi, ontving 20 bankbiljetten van 25 en ging daarmee naar Amsterdam. Hier bleken, zoo als gezegd, de biljetten valsch te zijn. De Duitscher deelde verder mede, dat de 20 bil jetten waren genomen van een grooten sta pel Vermoedelijk heeft de bankinstelling dus nog meer van die waardelooze papieren en het is waarschijnlijk, dat er reeds meer dan de thans in beslag genomenen hun weg naar ons land hebben gevonden. Het Polizei Prasidium in Dusseldorf is me de ontdekking in kennis gesteld door de Am. sterdamsche politie en de zaak zal nu verder door de Duitsche politie-ambtenaren moeten worden uitgezocht. Er is natuurlijk voorioopig niet de minste reden om aan te nemen, dat de Duitsche bankinstelling met opzet valsche bankbiljet ten afgeeft. Er is in Duitschland veel valsch bankpapier in omloop en de Duitsche instel lingen schijnen niet voldoende kennis van ons bankpapier te hebben, om het ware van het valsche te onderscheiden. Dit valsche bankpapier is voor een groot gedeelte uit Rusland ingevoerd, want de bankpapierfa brieken van de Bolsjewikl maken niet uitslui tend Russisch papiergeld. Vermoedelijk zijn de in beslag genomen biljetten ook uit de Moskousche geldfabriek afkomstig. Een postzegel van bijna honderdduizend francs. Op de Woensdag te Parijs gehouden post zegelveiling werd een postzegel van Mauritius 1847, vermiljoen van één penny, verkocht voor 36.700 francs en een postzegel van dat land van hetzelfde jaar, twee pence indigo, voor 99.500 francs. Een stad, door vrouwen geregeerd. Jackson City, ln Wromlng, ls de eerste gemeente ln de wereld, die zich erop kan beroemen, dat zij uitsluitend door vrouwen geregeerd wordt, ten gevolge van den uit. slag der Jongste verkiezingen. Een der vrouwelijke candtdaten versloeg bij die ge. legenheid haar eigen man. Jackson ls een stad van nauwelijks 500 inwoners. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 21 Mei. Een aantal amendementen op de lagej onderwijswet komen Vrijdag alloreerst ia stemming. Een amendement Otto om geen toelagen te geven aan blzondere onder*», zers boven hun salaris, behalve voor na. acten en de aoten krachtens art 86bis wordt aangenomen; verschillende andere ver. worpen. Daarna is aan de orde de intrrpHlntle van den Tempel betreffende de ondersteuning van en hulp aan werklooze arbeiders. Van de 24000 sigarenmakers zijn er 10000 geheel of gedeeltelijk werkeloos, van de 10000 leden van den Alg. Ned. Diamantw. Bond zijn ©j meer dan 8000 werkeloos, ook bij andere be roepen is 'groote werkloosheid. Vooral on der de sigarenmakers is de ellende groot Spr. stelt eenige vragen hieromtrent aan de regeering. Naar minister Aalberse mededeelt, ls da werkloosheidsverzekering alleen berekend op normale werkloosheid. Reserves voor bui tengewone gevallen konden nog niet wor den gevormd. Binnenkort komt aan de Ka- mer een credl et-ontwerp van 21/» milUoen voor voorschotten aan de wcrkloozenkassan. Voortgegaan wordt daarna met de Onder wijswet. De heer Ossendorp bespreekt de opleiding van de onderwijzers; zij worden te eenzijdig opgeleid. Ook de heer Bul ten betoogt, dat in de toekomst een weten- happeljjke opleiding beslist noodig is. Do heer Otto heeft waardeering voor de belangrijko verbeteringen, die de Mini «tap in de opleiding heeft gebracht Do verdere behandeling van dezi wet wordt verdaagd tot Woensdag. UIT DEN OMTREK. Wieringen. Dinsdagavond 18 Mei hield de Vereeniging ter Bevordering van Getrouw Schoolbezoek haar jaarvergadering bij den heer D. D. Lont te Hippolytushoef. In het bestuur, wei kzaam- heden, enz. kwamen geen wijzigingen. Waar wel verandering in kwam? In de financiën. En daarom diene hier een opwekkend woord tot de meer en minder kapitaalkrachtigen op Wieringen. Tast s.v.p. wat dieper in den geid- t buidel en geeft wat meer. Zoo niet, dan kan er van een reisje der schooljeugd niets meer romen, en wordt het feest een feestjel Verleden jaar was gespaard voor een reis naar Amsterdam en werd flink op de lijst geteekend. Het werd een klein reiqje en nog ging de kas een veertig gulden achteruit. Nu laat ze den bodem zien. De gemeentebijdrage, f 27.50 is ondanks oorlog en duurte onver anderd gebleven. 10 cent per kind. Een glas melk met een jodenkoek. We hopen echter op duurtetoeslag. Meer verwachten we van ouders en kindervrienden. Waar toch om Westen Oost zoo flink wordt geteekend voor Bal-champètre en vuurwerk, voor feesten der grooten, zal men ook zeker het jaarlijksche feest der kleinen weer mogenlljk willen maken. Nogmaals steunt de vereeniging flink I In de concertzaal des heeren Ab. de Haan te Hipp had heden vanwege de vereeniging „Omhoog" door, de voorzitter Ds. J. M. Leen- dertz met een toepasselijk woord de opening plaats van de huisvlijttentoonstelling. Dez0 tentoonstelling bied de bezoekers weer veel moois ter bezichtiging en geven wij bier in 't kort weer enkele der vele dingen welke tentoon worden gesteld. Ie. Van de handwerkcursus van dame» alhier, borduur-, schaduw-, richelieu- enkant- kloswerk. 2e. Een inzending op 't gebied van 't maken van scheepjes en vliegers door jongens eu ouderen, waarin in 't bijzonder de aandacht trekt een prachtig opgetuigd scheepje en een vlieger in den vorm van een vliegmachine- 8e. Van de fröbelschool te Rotterdam aller* lei knutselwerk van papier. 4e. Van het hoofdbestuur van den Volks bond tot afschaffing van sterken drank, diverse houtsnijwerken waaronder een volledig slaap kamerameublement. 6e. Van de Vereeniging van Volkskunst een inzending diverse klompen allen met snij werk versierd. 6e. Het Bijbelsch Museijm van Ds. Nieuw- burg van Boskoop. 7e. Van de afd. Volkskunst uit Dirksland een kerncollectie fijne dameshandwerken. 8e. Uit de Wieringer industrie nog 00U collectie mandwerk, te gebruiken voor al»0 doeleinden, een paar expres daarvoor vervaar digde reuzen-sigaren, baaltje tabak, enz., enz- 9e. Tal van mooie teekeningen en schil derijen terwijl 't lokaal met bloemen en plant0 versierd is. Op de avond der opening liet het zangkoo „Zanglust", dir. de heer H. Stavenga, zie hooren hetwelk de vele aanwezigen reeds zee aangenaam bijeen deed zijn. Voor de volgend dagen zullen ook zang en muziek ter aiw seling worden gegeven, terwijl men zioh to lafenis der dorst te goed kan doen in daarvoor ingerichte theetent aan thee limonade. Ga dus eens een kijkje nemen. De obstructlepolitlek der p. t.'T. Bandeloosheid. Woningnood en gezinsleven. Een Friesche firma heeft een gehuwden reiziger te Leeuwarden en een te Heerenveen. Deze zouden van standplaats verwisselen en elkanders huis betrekken. Daar het huis te Heerenveen aan de firma behoort, was dit geen bezwaar; de reiziger te Leeuwarden woonde echter in een huis, gesticht door Patrimonium aldaar en deel uitmakende van een complex woningen. Patrimonium maakte nu beswaar, omdat bij eventueel vertrek van den reiziger-huur der een andere gegadigde aan de beurt was, die op de lijst stond. Patrimonium wei gerde. De firma deelde mede, dat dan de op lossing niet anders zou kunnen worden ge-, vonden, dan dat de reizigers in pension gingen Ijl) de achtergebleven vrouwen, waar door het gezinsleven van beide families zou worden geschaad. Patrimonium kwam daarna op zijne weigering terug. Eigenaardige voorwaarde. Vrijgesproken. Een Raadslid mlshandtld. Motorongeluk. ee e

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6