PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het examen vrije- en orde-oefeningen, mej. E. Schild, alhier. Onze vroegere plaatsgenoot©, mej. E. M. van Hoolwerff te Oosterbeek, daagde te 's Hagen voor het diploma lingerie. Bij het op Zaterdag 22 Mei jJ. gehou den examen voor Kantoor-Stenograaf slaag den onze plaatsgenooten de dames A. Lan- gerijs, O. Bergwerf!, N. Quant, F. L. Blok en de heer G. J. Eijlders, allen leerlingen van mej. O. Bontes, alhier. Vijf en twintigjarig bestaan der Normaalschool. „Directeur en leeraren der Rijksnormaal lessen alhier hebben het plan opgevat, om op Zaterdag 22 Mei a.s. het 25-jarig bestaan dier lessen feestelijk te herdenken en naar aanleiding daarvan wenscht het Gemeente bestuur, als blijk van waardeering, de feest vierenden ten raadhuize te ontvangen." Aldus begon de sierlijk gedrukte invita tiekaart waarmede wij Zaterdagmiddag ten 2 ure ten raadhuize togen en in afwachting van de velen, die aan de uitnoodiging ge hoor zouden geven, ajvast de smaakvolle versiering van groen en bloemen konden bewonderen, die in de benedengang en op de raad- en trouwzaal, door het gemeente bestuur was aangebracht. Reeds stroomden de genoodigden toe: hoofden van scholen, onderwijzers, onder wijzeressen, de directeur der H. B. 8., oud- hoofden en oud-onderwijzers, de extra voor deze gelegenheid uit den Haag overgeko men heer Stumphius, oud-hoofd van school 8, de heer Flaes, arr.-sohoolopziener te Texel, de heer Van de Bilt, lid van de Twee de Kamer, de.neen, het gaat niet allen te noemen, zelfs niet om een poging te doen. Er waren stellig een honderd dames en heeren bijeen, die te ruim 2 uur werden toe gesproken door den burgemeester, den heer Houwing. Dames en heeren, zoo ongeveer sprak ZEd. Achtbare, de gemeente heeft het feit, dat de Rijks Normaallessen 25 jaar bestaan, niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. De opleiding aan deze lessen, die na eenigen tijd opgeheven te zijn geweest, in 18Ö0 we der zijn ingesteld, is zeer belangrijk, en met voldoening kunnen wij op de resultaton neerzien. Het feit trouwens, dat de gemeen teraad, nog voor korten tijd terug, zonder discussie en zonder stemming eene belang rijke som voteerde voor den verbouw der bestaande lokalen spreekt genoegzaam voor zichzelf. Bij oen jubilê behooren feestelijkheden en die feestelijkheden worden thans ge opend door deze reoeptle van directeur en leeraren en van reünisten. Als voorzitter van het gemeentebestuur heet ik u allen hartelijk welkom; het doet mij genoegen, dat zoovele reünisten door hun aanwezig heid blijk geven de inrichting in dankbare herinnering te houden. Ook dat er zoovele autoriteiten zijn stemt prettig, helaas ont breken er twee, n.1. de oud-directeuren van Varik en Klerk, die veel hebben bijgedra gen tot den bloei der schooL Spr. bracht hulde aan den tegenwoordigen directeur en leeraren voor hun medewer king. Met name memoreert spr. de heeren De Bruyn en Schlamilch, die gedurende het gansche tijdvak hebben meegewerkt In 1885 werd ook het 25-jarig bestaan ge vierd der Normaallessen. Niet lang daarna werden zij opgeheven. Ook de tegenwoordi ge opleiding gaat een kritieke tijd tegemoet; we zulten echter hopen dat een andere op leiding ervoor in de plaats komt Spr. doet hiervoor ©en beroep op ons Kamerlid, den heer Van de Bilt, wiens invloed In dezen van veel belang is. Met een dronk op directeur en leeraren der Rijks Normaallessen, en met den wensoh, dat deze waardoering hen moge sterken in hun opgewektheid om hun taak te blijven vervullen, eindigt spr. De heer Tjalsma, direoteur der R. N. L. dankt voor de eer en de hartelijke woorden, en voor de ontvangst. Directeur en leeraren zijn verheugd met het raadsbesluit om het gebouw te restaureeren, en dat uit het ge sprokene blijkt, dat de lessen als onmisbaar worden beschouwd, stemt tot groote blijd schap. In deze gemeente heeft reeds van oudsher het denkbeeld voorgezeten eene op leiding te stichten voor onderwijzers, want al in 1856, toen d© wet van 1857, die deze materie regelde, nog niet in werking was, bestond bij het gemeentebestuur reeds het plan hier ter plaatse een Kweekschool voor onderwijzers te krijgen en werd deze ook ingesteld. Hopen wij, dat nog lan ge jaren de bestaande instelling moge getuigen van d© belangstelling voor het on derwijs, ook wanneer de reorganisatieplan nen hun beslag hebben gekregen. Volgend© spreker is de heer Van de Bilt, lid van de Tweede Kamer. Alvorens mij, aldus deze heer, te kwijteti van een mij opgedragen taak, meen ik met een enkel woord, u M. de Burgemeester, hoofd dezer gemeente, te mogen danken voor de door u gesproken woorden en voor de belangstelling, die u toont op dezen dag. In de vijf en twintig jaren die de Rijks- normaalschool achter zich heeft, heeft zij zich, zooals u terecht zeido, groote verdien sten verworven. Zjj tot i voorzag in de algemeen© behoef te aan onderwijs. Zij toch droeg bij tot de vorming van zoovelen die thans als onder wijzer of onderwijzeres werkzaam zijn. Velen in den Helder heeft zij ©en betrek king bezorgd, die met eere mag genoemd worden. Voor de gemeente was het een voordeel dat hier onderwijskrachten werden ge vormd, die tn de behoefte aan onderwijzend personeel konden voorzien. Daarbij komt dat de school moest wer ken onder niet altijd gunstige omstandighe den, wat de huisvesting betreft. 't Is misschien gelukkig dat er nog eeni gen tijd zal verloopen, eer het nieuwe op leidingssysteem in werking treedt. Op dit «ogenblik toch voldoet het gebouw niet aan de meest matige eisehen die men toch aan zoo'n inrichting mag stellen. Hopen wij dat dit beter wordt, opdat ook onze gemeente dan zal kunnen trachten een opleidinginstituut hier gevestigd te krijgen. Andere gemeenten, laat ons dit niet ver geten, zouden op 't oogenblik meer kunnen aanbieden dan wij. De resultaten van onze normaalschool, gij hebt, mijnheer de Burgemeester, daar reeds op gewezen, zijn schitterend geweest. Een woord van hulde daarvoor aan direo teur en leeraren. Ik, hoewel zelf verbonden aan die school, kan die hulde des te gevoegelyker brengen, wijl de vakken die ik onderwijs, geen exa menvakken zijn en dus niet rechtstreeks bijdragen tot dien uitslag. Aangenaam is het mjj, Burgemeester, di recteur en leeraren hier een officieele op dracht namens de Regeering te mogen ver vullen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen droeg mij gisteren op, hier namens hem, zijne officieele gelukwenschen over te brengen: ZEx. stelde er prijs op dat ik die wensohen bier offioieel en mondeling zou overbrengen. De resultaten van het on derwijs zijn ZEx. bekend en namens hem mag ik dan ook hulde brengen aan direo teur en onderwijzers voor de prestaties. Met belangstelling zal hij ook in den ver volg© het werk van dit opleidingsinstituut gade slaan. Ik meen, Mijnheer de Burgemeester en mijne heeren, dat het bewijs van belang stelling van zoo hooge autoriteit als onze Minister van Onderwijs, K. en W., van een man die zoo geheel meeleeft met onderwijs en onderwijzers zeker een reden tot ver heuging is. Deze woorden werden met applaus ont vangen. Nadat de heer Flaes, schoolopziener in het arrondissement Texel, hulde heeft ge bracht aan den heer Tjalsma, die moer doet dan zijn taak als hoofd is, en die te allen tijde bereid is, spr. van dienst te zijn als hij in zijn arrondissement iemand noodig heeft, krijgt do heer Kor ver, oud-schoolop ziener, het woord. Spr. wijst er op, dat het noodig is, dat hier een kweekschool komt. Nog veel te weinig iwordt het bestaan dezer lessen ia do gemeente gewaardeerd. Mocht hier een kweekschool komen, dan zal dit zeer zeker hot onderwijs ten goede komen. Spr. wenscht directeur en leeraren opge wektheid toe bij do vervulling hunner taak en tastbare resultaten in de toekomst. Hiermee was de officieele plechtigheid afgeloopen, en werd wijn of thee gepresen teerd. Naar wij vernamen werd de feeste lijkheid voortgezet in „Oasino" waar voor de reünisten een aftemoon-tea was georga niseerd. Des avonds had een soirée plaats door de oud-leerlingen; verschillend© nummers voor muziek en zang, voordrachten, een kome diestukje enz. werden opgevoerd met een bal tot slot. En Maandagavond tweede Pinksterdag gaven de leerlingen een uit voering. Hierbij werden uitgevoerd o.a. een door den heer Loewens gotoonzetten en door den heer J. H. Zijp -gedichten feestmarsch. De meisjes-leerlingen voerden een tweetal aesthetisch-gymnastische liederen van E. Jacq. Dalcroze uit. Plusminus 80 personen voerden een komische scène uit „Terug van 't Carnaval", terwijl ook hier een blijspol- letje en een Nor-revue de rij der feestnum mers sloot Bij beide gelegenheden volgde een hal de verschillendo nummers op. Hieruit ziet u dus, dat het een reuzen- fuif is geworden waaraan to denken ©en langjarig genot zal blijven voor leerlingen en oud-leerlingen der Nor. Van andere zijde meldt men ons nog: (Bij de wet op het L. O. van 1867 werden Rijksnormaallessen ingesteld om aan het voortdurend nijpend gebrek aan onderwijs krachten weerstand te bieden. Reeds voor dien tijd had men hier zelf de hand aan de ploeg geslagen. Bij raadsbesluit van 18571 werd hier een gemeentelijke kweekschool opgericht. Do leiding word opgedragen aan Jao. van der Haar en H. Daarnhouer. In 1868 werd den Helder aangewezen als een der plaatsen, waar R. N. L. gevestigd zouden worden en in het zelfde jaar werden ze geopend. De bestaande kweekschool ging toen over aan de R. N. L. F/itelijk daiteeren onze Normaallessen dus van 1859. Don 27en Deo. 1884 werd het 25-jailg be staan feestelijk herdacht. Eenige jaren daarna werden de lessen door een betreurenswaardige® samenloop van omstandigheden opgeheven en in 1895 opnieuw gevestigd. Aan de oude Normaallessen waren ver bonden de heeren-Jao. v. d. Ham, H. Daarn houer, O. J. Blok, P. Uurbanus, J. O. Ledch en later ook G. E. Kloosterhuis, J. T. van Varik, J. F. Berk. Directeur was Jao. v. d. Haar en later H. Daarnhouer. Tal van onderwijzers, wier namen een goeden klank in de onderwijswereld hebben gehad en nog hebben zijn aan deze oude normaalschool opgeleid. Toch had ze vele gebreken en was het toe zicht op de kweekelingen onvoldoende. De nieuwe R. N. L. staken al terstond gunstig af bij de oude. Achtereenvolgens waren hiervan direc teur de heeren J. P. van Varik tot 1906, A. Klerk tot 1917 en G. Tjalsma tot heden. Aanvankelijk werden de lessen gegeven in de lokalen van school 7a; na' den aan koop van het schoolgebouw van den heer Vastenou werd dit voor do Nor ingericht. 't Is algemeen bekend, hoe gebrekkig dit werd. In de laatste zitting van den Raad dezer gemeente is met algemieene stemmen beslo ten het gebouw grondig te verbeteren. Den nieuwen wethouder van Onderwijs komt voor het kranig afwikkelen van 'deze reeds lang hangende zaak allen lof toe. Onze tegenwoordige R. N. L. mogen zich in groo te belangstelling verheugen. Het aantal leerlingen was steeds zeer aanzienlijk. Door splitsing van alle gecombineerde klassen en uitbreiding van het programma is het onderwijs vooral in de laatste jaren veel verbeterd. De lessen worden bij dag gegeven. De practische oefening is aan daarvoor liet best geschikte onderwijzeressen onzer lagere scholen opgedragen. Leeraren der school zijn, behalve de Di recteur, de heeren W. de Boer, H. Boerdyk, K. Homes, L. de Bruyn, A. J. Leewens, IJ. de Haan, C. D. Oolpa, B. Th. Avonarius, Ch. v. d. Bilt, F. C. H. Schlahniilch, B. F. v. Dalfsen, L. v. d. Ploeg en mevr. Koolhaas Held. De heeren De Bruyn en Schlahmilch heb ben de volle 26 jaren meegemaakt. „WInnubst". Op het muziekconcours te Hoorn behaalde „Winnubst" Maandag in de afdeeling Uit muntendheid don eersten prijs en den eere- prijs. Liofdadlgheidsopvoering Marino- monument. Wy deelden reeds mede, dat op Zaterdag 5 Juni de Haarlemsche Tooneelolub eene opvoering zal geven van „Zaire" van Chari varius, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Comité voor de stiohting van een fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen der slachtoffer» van de mobilisatie, alsmede de stichting van een marine-monument ter nagedachtenis van de gevallenen zelf. Wij vermeldden ook reeds met een enkel woord iets omtrent den schrijver en het stuk. Zaire dan is de naam van de heldin van een drama van Voltaire, den grooten Fran- schen schryver. Maar daarmede houdt de vergeiyking ook op, want Voltaire «elf is in dit spel „op eerbiedigen afstand ge volgd" en de auteur heeft ervan gemaakt een „romantisch spel van de liefde, met zang doodslag (met gunstigen afloop), Weensche walsen, Londensche rag-times, Haarlemsche romances en Oostersche ballets, soli en koren, in twee bedryven". Nietwaar als dat niet paktWie nn Charivarius kent, weet, dat zijn humor van de bovenste plank is, dat hy er heuseh de man niet naar is, om een verzameling flauwe aardigheden te debiteeren. M. a. w. dat we hier iets krijgen, dat in alle opziehten aanbe veling verdient. De Haarlemsche tooneelisten hebben eveneens voor een liefdadig doel reeds een paar opvoeringen gegeven, en als wy dan in de verschillende kritieken lezen, dat de zaal niet ophield met applaus, dat by open doek de spelers herhaaldelijk werden toegejuicht, dat er „nog nooit zóó hartelyk cn zóó aanhoudend gelachen is", dan ge- looven wy dat alles gaarne. Charivarius heeft, zeiden we, de coupletten vervaardigdde auteur van het spel is de heer J. G. L. Nolst Trenitó, die, naar wij meenen, wel niet identiek is aan Charivarius, maar toch in ieder geval hem na verwant is. Voor de muziek gingen do heeren te ghst by Franz Léhar, Smith, Jones en andere toondichters. Dat beteekent dus, dat er allerlei populaire wijsjes in verwerkt zyn, en als wy nn nog vertellen, dat er heel mooi in gedanst wordt door Haarlemsche dames en heeren, zyn wy voor het oogenblik weder au bout de notre latin. Leger des Hells, Brigadior P. H. Schuurman, de comman dant van do Noord-Holland-Divisie en leider van do Nationale Kweekscholen van het Leger des Hedls to Amsterdam, zal morgen (Woensdag) den Helder bezoeken. De bri gadier zal in verband met dit bezoek mor genavond acht uur een bijzondere Samen komst leiden in de Legerzaal, Spoorgraoht 88, bijgestaan door d« Kapiteins Bouwens, van Gameren en do plaatsol. officieren en soldaten van den Helder. Deuren van de zaai zijn opon kwart over zeven. Do openluchtmeefting op het Konings plein zal nu, inplaats morgen, hedenavond plaats hebben. derne talen en correspondentie de voor naamste plaats innemen. Een kind met geen uitgesproken wiskun digen aanleg zal slechts met ontzaglijke in spanning, in elk geval met geringen karna op succes, het onderwijs aan een H. B. 8. kunnen volgen. Zulke leerlingen kunnen op de Handelsschool een uitstekend figuur ma ten, juist omdat het onderwijs in de vreem de talen, Boekhouden en Handelsrekenen de hoofdschotel vormen. In de steden van ons land is dan ook de Handelsschool voor zulke leerlingen een uit- comst gebleken. Ik eindig met het beleefde verzoek u over de Handelsdagschool te laten Inlichten door den Direoteur dier inrichting. Spreekuren: Maandagavond ,78, Woensdagmiddag 85, Vrijdagmiddag 8—5, in het gebouw der School, Dijkstraat tegenover de Laan. A. ZUIDERVLIET. De HandelsdagschooL (Ing osonden). M(j is gebleken, dat hij vele inwoners tan Helder misvattingen bestaan over het doel en wezen een er HandelsdagsohooL Daarom, geachte Redactie, verzoek ik u om eenige plaatsruimte. Misverstand moet uit don weg geruimd worden. Zoo zijn er, die deze school beschouwen als zoo'n soort „onderonsje* van eenige Hel- dersche winkeliers. Ze zijn op dit idee ge komen, omdat de school door de Winkeliers- vereeniging is opgericht. Dit is echter ge schied met Staats- en Gemeentegeld, do school is ingericht volgens de Staatsvoor- schriften en staat geheel onder Staatscon trole. Bevoegdheidaeiachen voor direoteur en Leeraren, salarieering enz., alles is pre cies zooals bij de H. B. 8. De school is dan ook volkomen gelijkgesteld aan de H. B. 8. met driejarigen cursus. Een ander meent, dat men zijn kind alléén op een Handelsdagschool moet plaatsen, wanneer het bestemd is voor dén practischen handel. Dit is niet zool De minister heeft deze scholen bestemd voor do opleiding van alle soorten administratieve krachten, voor Post en Telegrafie, Telephonie, Spaarbank, Griffie, Secretarie enz. enz. In alle admi nistraties kunnen inijn leerlingen een goede carrière maken. Dit leert de ervaring met de vele andere Handelsdagscholen in ons land. Een derde is van meening, dat zijn kind eerst op de M. U. L. O. school moet gaan, vóór het op de Handelsschool geplaatst kan worden. Ook dat is een geheel verkeerde meening. Tot mijn school hebben leerlingen toegang, die een lagere school met Fransch hebben doorloopen en een voldoend toela tingsexamen afleggen (bij wijze van uitzon dering ook goede leerlingen, die geen Fransch geleerd hebben). Er zijn nog meer misvattingen, maar 't gaat niet aan deze alle op deze plaats te weerleggen. Als u ingelicht wil worden, wend u dan tot mij; het door den Minister goedgekeur de program, schoolgeldregeling enz. liggen te uwer beschikking. Om u een overzicht te geven van het pro gram, laat ik hier een tabel van lesuxèn volgen: lesuren por week Leervakken Klassen I H Hl totaal 1 Nederiandsch 4 8 8 10 4 Staathuishoudkunde 1 1 5 Staatsinrichting 1 1 6 Boekhouden 2 2 8 7 7 Handelsrekenen 2 2 2 6 8 Alg. Handelskennis en Handelsrecht 112 9 Hoogduitsch 4 4 4 12 10 Engelsch 5 4 3 12 11 Fransch 4 4 4 12 12 Toekenen 2 1 8 13 Natuur- en Warenkennis 2 4 3 9 14 Wiskunde 3 3 2 8 15 Stenographie 112 Getal uren per week 32 88 33 Machineschrijven in de derde Klasse hoof delijk op de vrije middagen. Hieruit blijkt, dat niet zooals op een TT. B. S. wiskunde het hoofdvak is, maar da Boekhouden en Handelsrekenen, met de mo BUTTENLAND. De Volkenbond. Aan het „Berliner TagoblatP wordt uit Bern geseind, dat het best mogelijk is, dat Genève niet de zetel van den Volkenbond zal worden, hoewel Zwitserland tot den Volken bond is toegetreden. De eerstkomende zittin gen van den Raad van den Volkenbopd zul- on volgens de Buiid niet te Genève maar te San Sebastian en te Brussel plaats hebben en de eerste algemeene vergadering van den Volkenbond zal te Brussel worden gehouden. FRANKRIJK. Het einde der stakingen. De Donderdag gehouden beraadslagingen der feaeraties en unies zullen den leaders van de Grange aux Belles toch wel de overtuiging hebben bijgebracht, dat niet al hun volgelin gen hun revolutionaire neigingen deelden, en niet accoord gingen met hun aanslagen op de regeering, welke alle verijdeld werden door de flinkheid van het volk. Aldus de „Echo de Paris*, schrijvende over de verwijten, waarmee de Cegetisten thans, na do mislukking der stakingen, elkander overladen. De aanslag was slecht geleid en slecht uit gevoerd en de troepen schromen niet dit aan hun aanvoerders to kennen te geven. Zoo zegt Baituol, een mijnwerker, „wij, mijnwerkers, hebben onze nationalisatie- plaimcn, maar als men zich verwaardigd had ons om raad te vragen, dan zouden we geant woord hebben, dat het oogenblik van den strijd nog niet was gekomen." Guinchard van de transportarbeiders con stateert niet zonder bitterheid, dat van den eersten dag der staking af de resultaten be droevend waren. Vignaud van de havenarbeiders erkent met zekere onrust, dat schier alle stakers door vrijwilligers vervangen konden worden. Rivelü van de inscrits maritimes aarzolt niet als zijn meening te kennen to geven, dat het comité national van de O. G. T. aan alle federaties, die in den slag gebleven zijn, haar vrijheid moet hergeven. Passerien, van de electrioiens, constateert, dat een verdere worsteling gevaarlijk zou kunnen worden met het oog op de kracht van hen, die tegen de staking zich kantten. Men ziet, dat toen de stakingen ten einde liepen, van alle kanten stemmen opgingen om tegen volhouden te waarschuwen. Het resultaat is bekend, de stakingen zijn geëin digd, het werk is hervat. Teneinde echter de gemoederen ietwat te kalmeeren, heeft het bureau van de O. G. T. het bekende telegram gepubliceerd, geadres seerd aan Millorand en afgezonden door Edo Fimimen en Oudegeest, secretarissen van het Internationale Verbond van Vakvereoni- gingen. President Deschanel nlt den trein gevallen. Naar uit Parijs wordt gemeld, is president Deschanel, op weg van Parijs naar Montbris- son, uit den trein gevallen en als door een wonder aan den dood ontsnapt Niettegenstaande de president in den nacht van Zaterdag op Zondag een vrij hevlgen griepaanval had gehad, stond hij er op, naar Monbrison te gaan, om de onthulling van een gedenkteeken ter eere van den in dienst van het vaderland gevallen aviateur Raymond bi; to wonen. De trein vertrok om 9.20. Om 10 uur begaf de president zich ter ruste, nadat hij uit vrees voor kouvatten, de portierraampjes had laten sluiten. Even voorbij Montargis werd de president door de warmte bevangen. Hij opende een der vensters om lucht te scheppen en schijnt tengevolge van den plotselingen koelen lucht stroom onwel te zijn geworden, zoodat hij uii het vrij groote portierraam van den wagon is gevallen. Gelukkig had de trein op dat oogenblik slechts een matigen gang. De president be kwam onmiddellijk van zyn ongesteldheid en liep naar het naastbijzijde spoorweg wachters huisje. De sous-prefect van Montargis, die dadelijk werd gewaarschuwd, kwam den pre sident direct per auto halen en bracht hem naar zijn woning. Deschanel kon zelf naar he Elysée telefoneeren om zijn familie gerust te stellen. De geneeéheeren constateerden ontvellin gen aan het gelaat, de handen en de beenen en eenige niet ernstige kneuzingen van he" lichaam. DU1T8CHLAND. Internationale communistische plannen. Te Berlijn is van 11 tot 24 April een inter nationale communistische conferentie gehou den, waarop ook ons land vertegenwoordigd was. Als datum voor de actie wer^ 15 Juni aan gewezen. Voor Duitschland en Oostenrijk staan op hot programma: algemeene staking en gewapende opstand; voor Polen: gewa pende opstand; voor Hongarije: ondersteu ning van de Oostonrijkscho actie; voor Zwit serland: algemeene staking; voor Frankrijk verhindering van troepentransporten der En tente; voor Nederland: levering van levens middelen aan de revolutionairen. Er werd volledige overeenstemming bereikt. De helpers van Kapp. De oommissie van onderzoek uit het rijks- weerministerie behandelde tot nu acht-en twintig aanklachten tegen officieren, die heb ben deelgenomen aan den Kapp-Putsch. Uit den dienst ontslagen worden o. a. de vico- admiraals von Trotha en von Lewotzow. Max Harden kondigt een Putsch aan. In het jongste nummer der „Zukunft" kon digt Max Harden een nieuwen Putsch van rechts aan. Heeft deze niet morgen plaats dan overmorgen, zegt hy. Het mislukken der algemeene repetitie van den Kapp-Putsoh bewyst niets. Voor da aanvoering der oontra-revotntio- naire troepen zijn de generaals von der Goltz en Lettow-Vorbeck en kapitein Ehrhardt „ausersehen". Er bestaan relaties met de Hongaarsohe reactie. Praag is de opslagplaats en het hoofd- cwartier van dei staf. In het Munsterlager durft ieder er een eed op doen, dat er vóór 10 Juli in Duitschland iets zal gebeuren. De ontslagen kolonel Reinhardt wordt dan plaatseiyk commandant van Berlijn en z&i zal daar de regimenten opstellen. Aan 4000 gewapende, in soldatenuniform dienstdoende officieren is de taak van storm troep toegedacht. De thans door generaal Rolnhaiffit gevormde nieuwe brigade-Döberitz zou in weerwil van alle verzekeringen niet gevaarlijk zijn voor de tegenrevolutie. De algemeene staking zal door de arrestatie en hot doodschieten van allo leidors worden belet. Er zullen geen dagbladen worden verboden. ENGELAND. Een Afghaansche aanval? Do correspondent van de „Daily Mail* te Tientsin seint, dat Chineescho ambtenaren te Kashgar in Oost-Turkestan, dicht by de Noord-Oostelijke grens van Afghanistan, be richten, dat een groote troepenmacht Afgha nistan heeft verlaten om de Engelsdhen aan te vallen. Peking heeft de autoriteiten te Kashgar gelast de neutraliteit stipt in acht to nemen en elke schending van de Chineesche grens te keeren. Intusschen zal bevestiging van dit alar- meerend bericht, dat wel over velo, niet te oontroleeren schijven loopt, moeten worden afgewacht Dalende prijzen. Londen, 22 Mei. Er zijn aan allo kanten teokenen, dio wijzon op een toenemende da ling van prijzen. Deze weck daalden reeds thee, Bireop, zalm in blik, schaponvleesoh en honig in prijs; gedroogde vruchten zullen buiten oontróle worden gesteld en dit zal ook prijsverlaging met zich brengen. Schoenen zijn reeds goedkooper en er is kans op een duling in de wol-prijzen, waarvan het gevolg zal zijn goedkooper wollen goederen, bijal dien hot dalen van den prijs van Egyptische katoen blijft voortduren. Hevige boschbrandon bij Quebeo. Hevige boschbranden teistoren volgens een Reutertolegram aan de Engelsche bladen de omstreken van Quebeo, en de dorpen St. Ca- mille, St Fabien, Panet en Daqueam worden met vernietiging bedreigd. De bewoners vluchtten in een trein, die door brandende wouden hen naar Quebeo bracht. Er ligt voor miilioenen dollars aan hout in den weg van het vuur. Vrijwilligers, militairen en het Roode Kruis trachten het vuur meester te worden. RUSLAND. De actie der bolsjewieken. Berlijn, 22 Mei. Het Zwitsersche Telogr. en Korrosp. Bureau verneemt uit Konstantino pel, dat de bolsjewieken zich door Azer- beidsjan een weg hebben gebaand en op het punt staan geheel Armenië te onderwerpen. Zij leveren den Turken voortdurend groote hoeveelheden wapens. De Turken hebben eioh mof Emir Feisoel in verbinding gesteld en hopou ook de Egyp tische nationalisten voor zich te winnen. Het betreft 'hier oen groot opgezet plan der Mohammedanen en bolsjewieken tot een gemeenschappelijk optreden tegen de Fran- sohen, Engelschen en Grieken. In Thracië, Byrië, Cilicië en MeeopotamiB ls de toestand voor de Europeanen reeds op het oogenblik zeer dreigend. VEREENIGDE STATEN. Prijsdaling. De „National Association of Manufactu- rers" te New-York heeft naar Reuter seint, een motie aangenomen om alle verstandige pogingen te steunen, teneinde de prijzen van levensbehoeften te doen dalen en spoort haar leden aan daartoe mede te werken. Voortdurend komen er berichten van aan zienlijke prijsverlagingen uit verschillende deelen van het land, met name wat betreft kleeding en scboeisel. De prijzen der levens middelen vertoonen nog geen belangrijke daling, doch men verwacht, dat zij eveneens spoedig zullen dalen. De opeenhooping van het goederenvervoer wordt als een der voor naamste redenen genoemd voor het feit, dat de prijzen der levensmiddelen nog hoog zijn. Een der grootste en-groshnizen van mode artikelen van het Noordwesten te St. Paul heeft aangekondigd, dat het den detailhandel zal gaan uitoefenen, teneinde van een voor raad, geraamd op een waarde van 1.300.000 dollar, af te komen, tegen prijzen, 50% be neden do huidige prijzen. Een magazijn te Boston kondigt een prijs verlaging van 25% aan voor katoenen en linnen goederen en dekens. Een magazijn t" Arkansaa heeft den prijs voor schoenen ver laagd van 12 dollar tot 4 dollar 85 (Am.) een Woensdag was, naar Reuter voorts sein de prijsverlaging van 25 tot 60 in sonuing gevallen beteekent die verlaging een „nega tieve winst". De „Exchange"-oorresponden.t to New York seint, dat de prijsverlagingen te dankei zyn aan het toenemend verzet van het pp bliek tegen de buitensporige prijzen, die den laatsten tijd tot 100 en 200 boven di van vóór den oorlog waren gestegen. MEXICO. Carranza gedood. Een officieel bericht uit Mexico meldt. Carranza den 20en Mei gedood is te Tlaxoai tonga. Een telegram van generaal Obregoni me dat Carranza door zijn eigen lieden is moord. 2 Aardrijkskunde 2 2 8 7 8 Geschiedenis 2 2 2 0

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2