Herman Nypels, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Helder. No. 5250 DONDERDAG 27 MEI 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr.. HELDER bureau: Koningstraat 2Q - Interc. Telefoon 50 FEUILLETON. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BI) VOORUITBETALING Zondagsblad** T IS^ P°" Jg' Bu',tnland ?g Modeblad „0.95. i.o5. ",5 Losse nummers der Courant 1 ct. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N. 20 ct. p- regel (yaljard). Ingez mededeelingen (kolombr als redact, tekst) 60 ct Kleine advert. (gevr.. te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. big voorultb (adres Bur v. d. bl. en met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 3'ct Adv op bep. aangew pl worden 25 hooger berekend. DE WEEK. 25 Mei In een Duitsch blad ls de voorspelling ge daan, dat 1920 ons een der allerwarmste zomers zal geven, die sinds een eeruw zijn voorgekomen in ons werelddeel. Deze profetie is o. a. gegrond op de extra-zonnige lente van dit jaar, de meest koesterende sinds 1822. Zeker is, dat Pinksteren werd begunstigd door een zóó schoon zomerweêr als de dar- telste en meest-pretlievende „Pinksterblom" zioh slechts droomen kanVoor de oon- gresseerende S. D. A. P.ers (in het Haarlem- sche Brongebouw) in zekeren zin een mee valler. Maar aan den anderen kant bood deze J uli-achtige temperatuur het gevaar, dat de gemoederen extra-verhit zouden worden, waar er toch reeds zóóveel „stof" in voorraad was, bij uitstek geschikt om het diebat ditmaal tot kookhitte te brengenAan den voor avond van dit congres publiceerde „Het Volk" cijfers, waaruit bleek, dat de 8. D. A. P. van 1 Januari tot 81 Maart j.1. van 47870 tot 46195 is gekomen. En dat „diminuendo" gaat nog altijd voort. Sommigen verzekeren, dat het verlies van leden voornamelijk de Wijn- koopianen ten goede kocmt. Anderen houden vol, dat het verloop in hoofdzaak aan andere oorzaken is toe te schrijven. Voor 't eerst heeft in Nederland het actief Vrouwen-kies recht gesproken, en wel te Maastricht voor den Raad der Limburgsche hoofdstad. Het vroegere college der Maastriohtsohe vroeden bestond uit 13 katholieken, 9 sociaal-demo craten, 2 vrijzinnig-democraten en 1 lid van den Eoonomischen Bond. De nieuwe Raad telt 22 katholieken, 7 sociaal-democraten, 2 vrijzinnig-democraten. Bij deze eerste maal werd dus wel in hooge mate vervuld de voor spelling, dat het actief V.-K. de Rechtsche partijen ten goede zou komen!In hoever dat verschijnsel in andere deelen des lands zich in mindere mate zal doen gelden, moet alweêr de toekomst leeren. Voor de 8. D. A. P. is 't een harde tegenvaller. Verzekerd wordt, dat het ontwerp tegen de revolutionire woelingen met grooten spoed door de Kamer zal worden behandeld en de anarchistisch-commumstasohe groepen be ijveren zich, om het „Te Waipen!" te roe pen Een gerucht wil, dat de heer Wijn koop „instructies" zou hebben uitgedeeld, om vóór einde Juli,de levensduurte exploiteer- rend, eene groote revolutionaire beweging te ontketenen, 't Is niet slechts in letterlijken zin een „zwoele atmosfeer", waarin wij nu adem en I Op heit Haagsche Binnenhof nadere nu met rassohe schreden de ure, waarin zal beslist worden over het politiek leven van minister De Vries. In de avondzitting der Tweede Kamer van 18 Mei j.L, toen de kwestie der verdeeling van kosten tusschen Rijk en ge meenten bij heit onderwijs aan de orde kwam, was Z. Exc. van Financiën tot veler verbazing afwezig. Minister De Visser verklaarde toen met de opvatting der nieuwe L. O.-wet te zul len wachten tot na afdoening van het ontwerp tat uitbreiding van het belasting-gebied der gemeenten. En op 20 Mei besloot de Kamer tot uitstel der behandeling van dat ontwerp tot nè de lex-De Visser. Maar Mr. Marchant, de leider der vrijzinnig-democratisohe fractie, deed een verwoeden aanval op het beleid van minister De Vries. De Vries, o. a. vragend, dait minister Ruys de leiding wéér in handen zou nemen, wilde er althans nog iets van de zaak terechtkomen, lntusschen zou dan de Oommissie van Voorbereiding weêr met de Regeering overleg plegen, 't Was harde taal, die mr. Marchant den minister van Finan ciën toevoegde. Maar zoowel „De Standaard" als de „N. Haagsche Courant", behoorend tot Mr. De Vries' naaste geestverwanten, oefe nen op het ontwerp evenzeer een vernieti gende kritiek uit. Het Haagsche anti-revol. orgaan zegt, dat het ontwerp, zooals 't daar door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 82) Haar stam was als het uwe, Khanouru, rood als de bladeren in den herfst. Mas'Allah 1 En de kleur van haar oogen die was niet te beschrijven, want zij waren van gloeiend vuur Bij den profeet (gezegend zij zijn baard), wij hielden haar voor een geest, en toen voor Jibrail zelf, als vrouw vermomd, toen zij de plaats kwam oprijden, en ons be zwoer ons te wapenen. Ja, zij staalde de ouden van dagen, dat zij vochten als jonge mannen, ^e jongens, dait zij vochten als krijgers van dertig, en de vrouwen, dat zij vochten als de ashi Ëazouks van mijn jeugd «.Gij kijkt verbaasd," stuitte zij den stroom barer woorden beleefd. „Om kort te gaan, Khanoum, het was de dag, dat zij, toen onze 'üttuiieu afwezig waren, alleen, en voor ons vreemdelinge, de binnenplaats kwam op rijden, en oiia toeriep: „Gij vrouwen, gij °ud«n van dagen en nog te Jongen van Kal- 'uarm De vijand trekt op u aan!" En toen dat Weet gij reeds. De Gadarwanders kwa- J1161*, en zij voerde ons aan tot het schot awam, dat haar het gezicht roofde. Toch wist rij niet van wijken, zij wilde bij de kijkgaten blijven, en ons aanvuren, tot wij hen hadden verdreven. Toen war enhaar krachten uitge Lgt.-^de gemeenten van den regen in den drop brengt, ja, sommige zelfs met een finan cieel bankroet bedreigt". En verklaart 't te betreuren, dat aldus de Regeering „de leiding in deze zaak verliest" De mogelijkheid, zelfs waarschijnlijkheid, dat het Kabinet-Ruys eerlang, na voor Oorlog i en Marine nieuwe ministers te hebben moeten i zoeken, en zijn ministers van Koloniën te hebben moeten vervangen, nu wederom een opvolger voor mr. De Vries zal moeten zoe ken, lijkt dus zeer groot. Ronduit wordt de positie van dezen bewindsman onhoudbaar genoemd. Het blijvend, groei accrès der Rijksmidde-1 len is een der weinige lichtpunten gedurende zijn bewind. April '20 overtrof April 'l9 met 11*/» millioen. En de eerste vier maanden van dit jaar vertoonden een accrès van 44 millioen. Maar wat nu van Vadertje Staat verwacht, geëischt wordt, is ook enorm. In aantocht is een ontwerp tot aanvrage van circa elf millioen tot dékking van hetgeen noodig is voor de hoogere bezoldiging der landmacht. Voorts: verhooging dor Begroo ting van Onderwijs, K. en W. met ruim 2 millioen, waarvan ƒ20.000 subsidie aan de Nationale Opera, wier voortbestaan voor een goed deel vam dezen post afhangt, èn van de Arbeidsbegrooting met ruim 12 millioen. Bij de interpellatie-v. d. Tempel over steun- verieening aan werkelooze arbeiders heeft minister Aalberae aangekondigd, dat binnen kort 21/. milldoen zal worden aangevraagd voor voorschotten aan de werkloosheids- kassen. Und kein Endel Dat het monster Duurte nog lang niet is overwonnen, kan 'voorzoover wij t allen niet dagelijks aan den lijve gevoelen! blij ken uit wat is wereldkundig gemaakt over wat men „de papier-catastrophe" noemt het 80 pCt. duurder worden van 't papier dan in den duursten oorlogstijd het geval was. Dat onder zulke omstandigheden de „struggle" voor menig klein, zwak persor gaan schier- of gansch-onduldbaar wordt, be hoeft geen toelichting. De Hagenaars zullen waarschijnlijk wel haast een duibbeltje per tramrit hebben te betalen inplaats van drie „plakjes", en deze verandering zou beduiden een groote daling in de fooien-geverij. Maar intussohen dreigt staking bij 'het Haagsche trambedrijf, waar een referendum over de kwestie is uitge schreven onder het personeel. De nieuwe minister van Marine (nog steeds ad interim) heeft zich eindelijk uit zijn tent doen lokken. In de Memorie van Antwoord bij het kruisers-ontwerp aan de Eerste Kamer ontwikkelt minister Pop zijne denkbeelden. Bepleit de onmisbaarheid Van eene Marine, voor moederland en koloniën, tevens de wen- schelijkheid van klein materieel-aanbouw verduidelijkend. Eene interdepartementale commissie zal een bouw-ontwerp voorberei den. Ook hierover zal dus weldra warme pole miek ontbranden. En de Belgisch-Nederlandsohe onderhan delingen voorloopig stop-gezetlOnze ge zant te Brussel, de beer Van Vredenburch, voor enkele dagen naar Den Haag vertrok ken. De optimistische voorspelling over wel dra te wachten bekrachtiging dus gelogen straft. Dat uitstel hier geen afstel beteekent, zal wel blijken, maar telkens wordt meer duidelijk, hoè zwak de band is, de officieele, tusschen Nederland en het naburige Rijk, dat de gastvrijheid en hulpvaardighei der „noor delijke broeders en zusters" gedurende den voor België zoo bangen en benarden tijd, in zoo hooge mate heeft ondervonden en waar van een deel der ingezetenen de „kunst van vergeten" op zoo treffende wijze bljjkt te ver staan Zoowel de rubriek der criminaliteit als die van de ongevallen, waren in de afgeloopen week bijzonder rijk en bont. Vooral in het zomerseizoen maakt „de tuff-kar* de meeste Ingezonden mededeeling. put, en zij werd ziek zwaar ziek. Haar haar was grijs geworden eer zij nog hersteld was en toen zij weer beter was, had de oude Beg, de grootvader van mijn heer, haar lee ren'liefhebben, ondanks haar litteekens, hij nam haar tot vierde vrouw." „En vóór zij hierheen kwam? vroeg ik. "Y'Allah! Zoo gauw de Gadarwanders wa ren afgedeinsd, kwamen onze mannen terug, aangevoerd door een Turkschen jongen, en deze jongen helderde alles op, want zij was te ziek van haar wonden, dan dat men haar met vragen kon lastig vallen. Naar zijn zeg gen dan, was zij van een zeer voorname familie welke direct van Hasan afstamde, die echter zoo zeer was uitgestorven, dat zij geen familiebetrekkingen meer had behalve een broeder en b«»r reeds bejaarde moeder. En deze moeder verzocht hen, op haar sterfbed, haar lichaam naar Kerbela te doen brengen, dat heitdaar rusten zou naast het stoffelijk overschot van den heiligen Hosain. Om de belofte, die zij met de hand op de Koran af legden, te kunnen nakomen, verkochten zy alles wat zij hadden teneinde de reis te kun nen betalen, vertrouwend dat Allah den man na heit volbrengen van hun vrome reis, wel aoovdel voornpoed zou schenken, dat by brood voor hen belden zou kunnen'verdienen. Het was op hun terugtocht naar Trebirende, dat hun ongeluk ohm tot redding werd: deer de genade van Hem, die barmhartig, 'r lialtman Ia. Toen zij dicht bij Kliarli* waren gekomen, met den Turksoben Jongen, Halet, als gids, vielen zij den Gadarwanders in handen, die zulke lage plannen tegen ons smeedden. Den man doodden zij: zijn lijk wierpen züin de rivier, maar om haar schoonheid hielden zij onze Khanoum Effen' gevangen, en stelden zij haar in een pleisterplaats, waar zy eeni- slachtoffers. Dat te Amsterdam een onbe suisde chaffeur, die door roekeloos „racen" in 't hart der stad bijna een groot ongeluk berokkende, tot drie maanden is veroordeeld, mag, als „waarschuwend voorbeeld" gepre zen worden. Onder degene, die in de afgeloo pen week op zeer-onzachte wijze met een auto kennis maakte, behoort het Kamerild Duymaer van Twist, wiens kwetsuren aan vankelijk ernstig leken, maar die nu weêr herstellende is. De misdadigheidsrubriek der jongste week is buitengewoon „interessant". Veertig be klaagden.), bij het Haagsche zeden-schandaal stonden terecht, en de behandeling van deze droevig-weerzinwekkende gevallen geschied de geheel en al met gesloten deuren. Maar dait straffen gevorderd zijn, schommelend tus schen zes maanden en twee of drie jaar, toont wel het zeer ernstig karakter van dit droef geval. Voorts zijn er de, vermoedelijk uit Duitsoh- land „overgewaaide" valsche bankbiljetten van 25 en de arrestatie van een Arnhemsch Raadslid, verdacht van diefstal ten nadeele van een inkoop- en verbruiksvereeniging. En er is het avontuur» van den 26-jarigen oud reserve-officier te Amsterdam, die zijn be rooide particuliere kas trachtte te spekken door een inval, gemaskerd en met browning dreigend, in het kantoor van een levensver zekering-maatschappij in de hoofdstad. Aan den chaffeur der auto, waarin nu de dief had willen ontsnappen, is 't te danken, dat deze man gegrepen kon worden na een zwempartij. Men heeft hier niet te doen met het „en scène" zetten van een geval voor de bioscoop film, maar met droeve werkelijkheid. Of het zien van „spannende films" ook hier tot dol- lemans-streek leidde, zal nader misschien aan den dag komen. In de oude Bisschop-stad om tot minder naargeestig Ghapiter te komen is het zil veren bisschopsfeest van mgr. Van de Wete ring met grooten luister gevierd. En de hul diging van onzen vermaarden dirigent Men gelberg is nog steeds niet tot haar einde ge komen. De Utrechtsche Raad noemde een laan naar den gevierden toonkunstenaar, een huldeblijk van meer dan een ton gouds, welk bedrag later aan de Amstendamsche Toon- kunstenaarsvereenlglng zal overgaan, werd ter eere van Willem Mengelberg bijeenge bracht. Bjj de onderscheidingen van allerlei aard behoort ook het toekennen van het offi cierskruis in de Oranje Nassau-orde aan den Regent van Koeti pangeran Mongko Negoro. Voor dezen Indisch en bestuurder werd dus gebroken met den sinds 1914 gegolden heb gen tjjd rustten, onder bewaking. De vijan den spraken openlijk over bun plannen, en over de plaats, waar onze mannen waren. De Turksche jongen nu was ontsnapt, maar hij kwam terug, en hielp onze Khanoum te ont vluchten. Zij bemachtigden twee paarden der Gadarwanders, en de Khanoum, die medelij den met ons had, en haar broeder wilde wre ken, zond Halet naar onze mannen, terwijl zij zelf ons kwam waarschuwen. En hoe Allah haar trof, weet gij." HOOFDSTUK XI. Op het spoor der tienduizend. De storm van den vorigen dag was voorbij. Toen Miksi Gauriel de paarden bracht, alle in prachtige oonditie en volkomen uitgerust, zagen wij van uit de kijkgaten der vesting binnenplaats op een wereld van witte, poeder achtige sneeuw; de lucht was nog grijs en de temperatuur beneden nul, maar het was wind stil en opwekkend weer. Onze vriend de Gadarwandsche spion ver trok wen voor wfj gereed waren. Hij over laadde de Khanoum Effen', zijnde de naaste verwante van den Beg, met dankbetuigingen en zegeningen, en reed zeer ostentatief noord oostwaarts, in welke richting Akhlat lag. De Khanoum Effen' ving mijn blik op, toen ik hem met de oogen volgde, en glim lachte veelbeteekenend. Wanneer hij een- mimi buiten het gezicht der vesting reu zijn gekomen, zou het hem nieit moeilijk vallen in noordwestelijke richting naar Kharlis af te buigen, waarheen het spoor der 500 ruiters, die nog geen uur geleden waren gepasseerd, hem door de verblindend witte vlakte zeker zou leiden. benden „adat", om niet meer te ridderen. Of dit een teeken is, dat er weêr „lintjesregen" zij 't dan zeer zadhten mag worden tege- moet-gezien, valt niet te beoordeelen. In de hoofdstad behoort van 19 Mei j.1. af de broodkaart tot het verleden, in de ove rige deelen des lands wordt zij nog gehand haafd. Maar dat men binnen korten tijd tot algeheele afschaffing van dit zeer-impopu- laire voorschrift zal komen, hetwelk in den crisis-tijd onvermijdelijk was, mag veilig worden voorspeld. Het eerste vliegtuig, dat de luchttocht Lon denAmsterdam maakte, volbracht het tra ject op 17 dezer in den tijd van twee uur 10 minuten, twintig minuten eerder arriveerend dan men verwacht had. En gedurende de eerste week van dezen luchtdienst werden 16 passagiers en 85 paketten vervoerd. Gegeven het splinternieuwe der zaak als onderneming bij andere ongunstig werkende factoren, mag dit resultaat ongetwijfeld hoopgevend worden genoemd voor de toekomst der exploitatie. Van de Jongste „Nova" dient nog aange stipt, dat wij in de afgeloopen week het tijd stip beleefden, waarop voor een halve eeuw te onzent de doodstraf werd afgeschaft. En het besluit is verschenen, waarbij voor de gymnasiasten van 1 September af de les- duur op vijftig minuten wordt bepaald. Dat onder de deskundige paedagogen de bewe ging tot het aanbinden van den strijd tegen geestelijke overlading en voor afwisseling der studie met gelegenheid tot sport en ont spanning steeds sterker blijkt te worden, mag men een der verblijdende teekenen van dezen veelbewogen en aan contrasten zoo schat rijken tijd noemen. Tenslotte dient nog gememoreerd, dat een meneer, die bij Bodegraven uit zijn auto een tasch met tachtig mille waarde had verloren, den eerlijken vinder, die hem den schat terug gaf, verblijdde meteen sigaret! Ik citeer nog eens Alex VerHuell, die van zoo-iets zou hebben gezegd: „Zoo zjjn erl Mr. ANTONIO. DUITSCHLAND. Dreigende staatsgrepen. Na de staatsgrepen van links en van rechts dreigt thans van beide zijden tegelijk gevaar voor de tegenwoordige regeering. Den laat- sten tijd deden in de Duitsche bladen steeds berichten de ronde over voorbereidingen van een nieuwen „Putsch" van reactionaire zijde. In de „Vorwfirts" van Zaterdag werden omtrent de plannen van deze „rechtsohe bol sjewisten" interessante mededeelrngen ge daan. In de eerste plaats meldt het blad, dat de in naam ontbonden vrijkorpsen, door aanhoudende werving, nog steeds aanmerke lijk in sterkte toenemen. In het kamp van Paderborn wordt de maandelijksche aanwinst op 2000 man geschat. De meeste aangeworve- nen ontvangen uit particuliere bron een soldij van 19 Mk. per dag. Blijkbaar zegt de-„ Vorwfirts" verder hebben de rechtsohe bolsjewisten de beschik king over reusachtige fondsen. Een der geld gevers is de Pommersohe „Landbund", waar achter weer de „Bund der Landwirte" staat. Daar de onderneming echter zeer kostbaar is, zou ook het grootste fonds spoedig uitge put raken, wat een nieuwe aanwijzing is, dat de Pütschlsten van plan zijn zeer spoedig hun slag te slaan. De schijnbaar ontbonden vrijcorpsen worden door de reactionaire or ganisatoren "systematisch over de Pommer sohe landgoederen verdeeld,, wapens, enz. nemen ze mee. De bezitters dhr landgoederen zorgen voor de voeding, in ruil waarvoor de menschen eenigen arbeid verrichten. Hun soldij krijgen zij uit het particuliere fonds. Men heeft zijn hoop gevestigd op het spoedig uitbreken van een oommunisüschen opstand in Midden-Duitschland, onmiddellijk na de verkiezingen. Helaas zijn er aanwijzingen, Het afscheid van ons viel zwaar. Esma snikte tegen Evelyn's schouder; zij was ziels- bedroefd en bijna niet tot bedaren te bren gen, hoewel op een na het beste horloge van Evelyn van eigenares was verwisseld. Ook de Georgische vrouwen lieten haar tranen den vrijen loop. Laiiah hield zioh waardig, maar ook haar gelaat verried diepe smart; allen drongen er om strijd op aan, dat wij spoedig zouden terugkomen, en dan onze verwanten en onze vrienden en de vrienden van die vrienden reuden meebrengen, en na tuurlijk ook Papa, en alle mogelijke nieuwe vrouwen, die hij er ondertussohen maar bij mocht nemen. Toen wij de Khanoum Effen' wilden goedendag zeggen, schudde zij het hoofd. „Ik zal met jullie meegaan door de ge heime gang," zeide zij. De anderen wilden toen ook mee, maar zij verrecht hen, op de vesting te blijven, en daar de noodige huiselijke bezigheden te verrich ten; zij wikkelde zich in een mantel van berenvel en ging ons voor. Ons: dat wil zeg gen Evelyn en mij. Miksi, Ali en Zald, twee flinke jongens van veertien en zestien, die allesbehalve met hun opdracht tevreden wa ren, en vier dienaren. De weg leidde omhoog naar den kraterrand, en boog ten opzichte van de Kromme Kloof sterk westwaarts. Wij reden zoo ver als mogelijk was, tot het juul niet meer was dan een geltenspoor, daar werd Miksi geblinddoekt en aan Zald's zorg toevertrouwd. Ali en de vier knechts, die te voet waren, namen de vijf paarden over en leidden ze over de gladde rotsblokken om hoog. Wij gaven onze bereidwilligheid, om ons eveneens te laten blinddoeken, te kennen. „Engelsohe vrouwen spionneeren niet," ant dat de juistheid van deze speculatie niet ge heel onwaarschijnlijk is. Voor het geval dat de communisten te „slap" mochten zijn, reizen verkleede vrijcorps-officieren door het indus triegebied van Midden-Duitschland, om de zaak eenigszins op pooten te zetten. Breekt nu de verwachte en verlangde communisti sche Putsch uit, dan zullen rijksweer en vrij corpsen een passieve houding aannemen en een soort militaire staking in scène zetten om den Putsch zich zooveel mogelijk te laten uitbreiden. De bevolking en de regeering moeten eerst een tijd lang door de roode ter reur murw gemaakt worden, terwijl de recht sche bolsjewisten den chaos in Duitschland volkomen maken. Als strijdmiddel tegen het 'bolsjewisme zullen de in Wesrtfalen binnen- gerukte vrijcorpsen den kolentoevoer afsnij den, terwijl tegelijkertijd met behulp der op de Oost-Elbische landgoederen ingekwartier de vrijscharen de levensmiddelentoevoer zal worden stopgezet. Als dan hongersnood en werkloosheid ten top gestegen zijn, zullen de troepen als redders in den nood verschijnen, het bolsjewisme vernietigen en dan als over winnaars zelf een nieuwe regeering vormen. De regeering weet wel van deze plannen af, maar haar maatregelen missen hun uit werking, doordat de samenzweerders in alle belangrijke takken van bestuur hun raad gevers, helpers en begunstigers hebben. Dat deze berichten de waarheid nabij ko men, bewijst een bericht „van bevoegde zijde" aan de „Deutsche Allgem, Zeitung", waarin wordt medegedeeld, dat deze beweringen niet van alle grond ontbloot zijn. De „Vorwfirts" drukt de regeering op het hart de militaire bolsjewisten der rechterzijde zonder aanzien des persoons onschadelijk te maken en wekt de radicalen der linkerzijde op om zich niet te laten verleiden door de Duitsche nationale opstekers tot een opstand, die slechts een sein zou zjjn voor een militaire tegenrevolutie. Dit laatste zal wel niet veel helpen. De communisten zullen (hun slag trachten te Blaan, als zij daartoe kans zien. Verscheidene bladen geven hiervan de re geering de schuld. Zoo schrijft de conserva tieve „Deutsche Tagesztg.": Niet één ernstige poging is gedaan om aan de arbeiders, die gedurende de Maart-onlusten, op het platte land en in de kleine steden zich met geweld van wapenen hadden voorzien, deze wapenen te ontnemen. Over het algemeen bevinden zich deze wapens nog in hun handen; zij hebben deze wederrechtelijk en meestal met bloedvergie ten bemachtigd. Men heeft nu oen Ruhnmia- dadigers amnestie verleend en hierdoor te kennen gegeven, diat een Putsch, zelfs wan neer hij mislukt, geen groot risico voor zijn ondernemers beduidt. Ondertusschen bezien zij, die de zaak kalm overleggen, de mogelijkheid, dat na de ver kiezingen de sociaal-democraten de verdere deelneming aan de coalitie zullen weigeren en hand aan hand met de onafhankelijken en communisten een dictatuur van link» zullen trachten te maken. Dan barst in elk geval het bolsjewisme over ons los en dan is het oogenblik gekomen voor de Entente, dat Duitschland voor haar weer een dreigend ge vaar wordt. In het Ruhrgebied is de toestand slechts naar het uiterlijk rustig. Voorloopig treedt de werkzaamheid der radicalen niet op den voorgrond. Het waohten is echter slechts op den uitslag der verkie zingen. Zij vermijden uit tactische overwe gingen thans tot gewelddaden aan te sporen, tenminste zij doen het niet in het openbaar. Des te ijveriger werken zij evenwel in het geheim, vooral tegen de z.g. groene veilig heidspolitie en de Rijksweer. Daarbij komt, dat de onafhankelijken over tuigd zijn een groote overwinning te behalen bij de a.a. verkiezingen. Reeds nu voorspellen zij, dat het nieuwe parlement de grondslagen zal brengen voor de radenheerschappy. De toestand in het Ruhrgebied werkt hun- woordde de Khanoum Effen'. Zij ging voor aan, over en langs vooruitspringende, rotsen, tot wij geheel onverwacht, voor den ingang van een schijnbaar kleine grot stonden. „Dit is het punt, waar ik u in een val zou kunnen lokken," fluisterde zy, toen wij op de anderen bleven wachten. „Wanneer ge dat zou willen," stemde ik lachend toe. „Vertrouwt ge mij dan?" vroeg zij. „Waar om toch?" „Dat weet Allahl" antwoordde ik openhar tig. „Ik kan het niet begrijpen." Ali stak de Perzische lantaarn aan; mannen en paarden volgden het schijnsel. De Kha noum Effen', die geen licht noodig had, nam ons elk bij de hand, en leidde ons vooraan door de diepe duisternis der grot. Deze scheen zich te verwijden; zij nam de lantaarn en wees ons op spijkerschrift op de rotswan den onder de dunne yslaag. „Sultana Semiramis heeft dat alles ge maakt, Khanoum," lichtte Zald in. Zooiets had ik verwacht. 8emiramis is ten noorden van Amadië, wat Nimrod is ten zui den van Mosoel: zfj heeft alles gemaakt wat er te denken valt tusschen inscripties eu dorpsherbergen. „Dat is Assyrisch," ver klaarde de Khanoum zacht, en wij durfden niet vragen hoe zij dat wist. Geruimen tijd gingen wij voort door de kille duisternis. Tegen het einde nam de koude af, en kwam er een steile daling; plot seling stonden wij in het volle licht, bijna aan den voet van den berg, op een helling WIJ daalden haar af langs allerlei slinger paden, zoodat ik den weg onmogeiyk had kunnen terugvinden, toen werd Miksi Gau riel weer van zyn blinddoek ontdaan.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1