Herman Nypels, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 gld. De nieuwste modellen. De mooiste sorteering. Heider. 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETAL ING: ADVERTENTIE N. COURANT ZondaSa? T f J 0 5^"-land f 2.40 Modeblad 0.95 I.O5.' 30 Losse nummers der Courant 4 ct. 3 Veischijnt Dinsiag-, D-'nderday- en Zaterdagm cMa* REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr.. HELDER bureau: Koningstraat 29 - Ir tere. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. BUITENLAND. De conferentie van Spa. De Italiaanscihe regeeriog heeft, (naar men weet, uitstel gevraagd van de conferentie van Spa. Zij zou deze op 11 Juli willen doen houden. De geallieerde regeeringen hebben zich, volgens de „Matin", reeds bezig gehouden met dit voorstel. Vrij algemeen la men van meening, dat het onmogelijk is aan het ver zoek van de Italiaanscihe regeering te vol doen, want dap zou de internationale finan- cieele conferentie van Brussel niet vóór den herfst kunnen worden gehouden en deze kan geen nuttig werk doen vóór de geal lieerden hun besluiten hebben genomen en deze aan Duitschland hebben meegedeeld. Er zouden zeer ernstige bezwaren aan verbonden zijn, betoogt do „Matin", om den eoonomisohen en financleelen toestand van Europa zoo lang in onzekerheid te laten. De dagen, die men verloren laat gaan, vertegen woordigen honderden millioenen, de weken milliarden. Internationale boycot van Hongarije. Naar aanleiding van het door het Bureau van het Internationaal Verbond van Vakver- eenigingen in zijn op 10 en 11 Mei JJL te Londen gehouden zitting genomen besluit, om vanaf een bepaalden datum alle verkeer met Hongarije stop te zetten en dit land ge heel van de buitenwereld af te sluiten, zijn van het secretariaat aanschrijvingen uitge gaan aan de bij het Int. Verbond v. Vakver- eenigingen aangesloten vakoentralen in de verschillende landen. Verwacht wordt, dat aan den oproep van het Intern. Verbond van Yakvereen. door de arbeidersbeweging algemeen zal worden ge volg gegeven en dat, door het eensgezind op treden in alle landen de verschrikkelijke vervolgingen der arbeidersbeweging in Hon garije door de in dat lafèd heerschende regee ring zullen worden gebreideld en voor het vervolg onmogelijk gemaakt. De definitieve datum, waarop het boycot zal ingaan, zal waarschijnlijk in den loop van de volgende week worden vastgesteld. De Italianen bezetten Durazzo. Parijs, 20 Mei. Naar het „Journal" uit Zu- rich verneemt, hebben Italiaansohe troepen Durazzo bezet,omdat daar verscheidene Ita lianen waren vermoord. DUITSCHLAND. Het Putsch-gevaar. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl." gemeld: De huidige situatie wordt hierdoor geka rakteriseerd, dat uit alle deelen van het land alarmeerende berichten over voorbereidingen vaaa een nieuwen Putsch van rechts inkomen De soc.-dem. „Volksfreund" in Frankfort a/d. Oder verneemt uit militaire bron, dat de Duitsch-nationalen en de met hen verbonden militaire Putschisten den ben of 6en Juni een grooten slag, om de republiek ten val te brengen en om de verkiezingen te verhinde ren, beramen. Het militaire optreden is in tegenstelling met de Maartweek zeer nauw keurig georganiseerd. Het uitgangspunt voor het Oosten ligt niet ver van Frankfort a/d. Oder. De leiding is in handen van viér gene raals. De inneming van Berlijn moet van Voor-Pommeren uit geschieden. Als operatie basis is Greifswald aangewezen. Midden Duitschland zal van Hannover uit overwel digd worden. Voor het district Frankfort a/d- Oder staan 2300 officieren in soldatenuniform ter beschikking, die als stormtroep met ma chinegeweren en handgranaten toegerust zijn. Om de manschappen in voldoende mate te lokken, belooft men hen per dag 30 tot 40 mark soldij. In Frankfort a/d. Oder zijn agen FEUILLETON. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. mededeelingen (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine advert. (gevr., te koop, te huur) v. 1 tot 4 regels 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb (adresBur v. d. bl. en met br onder nr. 10 ct. p advert. extra). Bew.-exempl. 3'ct. Adv op hep. aangew pl. worden 25 0 hooger berekend door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 34) De twee Koerden gaapten ons aan. „Dat is «en afscheidscadeau van jullie grootmoeder, legde ik uit. „Ze komen uit een heuvel dicht bij ons huis, wij vinden ze bfj het graven, en ook goede bouwstee non en beenderen en scher ven," zeide Ali. „Ze zijn uitstekende talis mannen tegen het Booze Oog." /Het zijn offeranden uit de ruines van Assyrisch kasteel," verklaarde ik Evelyn. Zy luisterde beleefd, maar scheen baar eigen turkoois toch liever te hebben. Miksi hielp mij, den zak weer toe te pakken, die zoo'n waarde aan kunstsdhatton bevatte, een museum er door beroemd zou zijn ge worden. Ik krabbelde een briefje voorne schenkster in het Arabisch, en opgetogen trokken wij weer op weg. In den loop van het volgende half uur Miksi nu en dan peinzend om zich heen, ais iemand die een plaats meent te herkennen, en haar toch niet volkomen kan thuisbren gen. Plotseling reden Ali en Zaïd snel een heuvelpad op; op den top hielden zij nu Paarden in en tuurden scherp in de richting van de tegenover hen liggende helling den. Miksi volgde hen onmiddellijk, keea t6n, tut aanwerving van actief dienende onderofficieren bezig. De lijsten der arres taties van arbeidersleiders zijn reeds in han den der officieren, die als voorhoede zullen optreden. De lijst van Frankfort a/d. Oder hegmt met den naam van den soc.-dem. re dacteur Schulz. Men gelooft door de arres tatie der leidende sociaal-democraten een al gemeen© staking te kunnen verhinderen. Tegelijkertijd nemen de berichten over het bijeénbrengen van ontslagen leden der vrijcorpsen in Achter-Pommeren en Oost- Pruisen steeds toe. Zoo verneemt de „Vor- warts" uit Brunswijk, dat Brunswijksche leden van het vrijcorps Liitzow, die in het Sennelager werden ontslagen, naar Stolp in Pommeren zijn geleid, zoogenaamd om hun geld voor hun ontslag in ontvangst te ne men. Zij mogen slechts in burgerkleeding komen en moeten vermijden degenen, die hen ontvangen, met hun militairen titel aan te spreken. Over hot gevaar in Oost-Pruisen meldt de soo.-dem. „Volksstimmo" in Tllsit: Naar Oost-Pruisen zijn voer eenlgen tijd geregeld langs den zeeweg pit Pommeren afdeellngen van 50100 man uit reactionaire vrijcorp sen en Baltische troepen bestaande, aange komen en op de landgoederen met behoud der militaire organisatie verdeeld. Het ge- heele, op groote schaal uitgewerkte appa raat der oontra-revolutie, zegt het blad, wordt het sterkst geïllustreerd door de uit spraak van den eigenaar van een landgoed, die op de vraag: „Hebt gij dan uit den Kapp-Putsoh niets geleerd?" brutaal ont- woordde: „Ja, dat wij de zaak een volgen den keer beter moeten voorbereiden." De Dnitsche koopvaardij. Berlijn, 28 Mei. Het vrachtschip „Vogt- land" van 16.000 ton, dat voor de Hamburg Amerika-ljjn gebouwd was, is volgens de be palingen van net vredestractaat aan Enge land afgeleverd. Ongeregeldheden. Uit Benthen wordt gemeld, dat aldaar be toogingen hebben plaats gehad tegen de commissie voor het plebisciet, welke in het Hotel Lomnitz zetelt. Alle ruiten van het gebouw zijn ingeslagen. Ook het gebouw van de „Grenszeitung", het orgaan der nationale Polen, werd beschadigd. De reden der betooging was, dat een Duit- scher doodgeschoten was door een Fransch soldaat, toen hij een meisje wilde bevrijden, waarin de soldaat zich wilde vergrijpen. De betoogingen duurden van acht uur 's avonds tot half een 's nachts. De politie was machteloos. Er werd voor een groote waarde vernietigd. Ten slotte werd in de be nedenkamers van het hotel brand gesticht, zoodat dit geheel uitbrandde. Drie personen werden gedood; tien gewond. Smokkelarij op groote schaal. Groot opzien verwekt in het Rynsch-West- faalsche industriegebied de ontdekking van „Schiebugnen" op groote schaal met benzol, benzine en gummi, waarbij „Grosschieber" uit Boohum, Dusseldorf, Keulen, Berlijn, Hamburg enz. betrokken zijn. Tot dusver zijn tien personen gearresteerd. Het gaat om een ,,Schieberi'-bende, die over het heele indus triegebied verspreid is en reeds sedert gor ui- men tijd groote hoeveelheden benzol, benzine en gummi ter waarde van millioenen uit het bezette gebied naar het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied „verschoben" heeft. Volgens de „Westfalische Volkszeitung" zijn bij deze aangelegenheden ook vooraan staande ambtenaren van Berlijnsche rijks bureau* betrokken, met wier hulp het den Schieber gelukte hun duister bedrijf uit te voeren en daarbij voor zich reusachtige win sten op te steken. De vervalschte papieren moeten in sommige gevallen met omkoop sommen tot 10.000 M. betaald zijn. Voor groote benzolverkoopen werden pro visies tot l1/» mill. Mark toegestaan. Een der betrokkenen heeft zich van de winst een rid- eveneens, en brak, staande in zijn stijgbeu gels in verwenschingen uit „Kupak ogli," schold hij den Koerden, die slechts wen grijnsden, en toen weer in de verte staarden. „Hondskinderenl" Hü haastte zich verder te verklaren, dat onze gidsen niet de zoons waren van onzen vriendelijken gastheer, Isdharyar Beg, maar bastaarden, voortgekomen uit de vereemging van lblis zelf en een menschenlyken etend monster op een eenzaam kerkhof, waarvan de dootien allen aan niet te noemen ziekten waren gestorven. Ik reed op myn beurt om- hooe keek en het hem begaan. Het doet je goed, wanneer iemand iets beweert, watjezelf zou willen zeggen, 's Mans woor den waren, de situatie in aanmerking geno- men, iet te sterk; hij besloot met de hoop uit te sureken, dat Allah aan Ali en Zaïd het volle aantal bruiden zou geven, 1hetaelk hun naar hun godsdienst vrij stond te Jwwen, en dat elk dezer dames van een zeer twy jach tige reputatie zou zyn. Hy had m rijn lands taal gesproken, en schepte een g adem; toen verklaarde hij Evelyn in het Ln- ^Ja)'Evelyn Khatoun, ik zei daar, dat dit zeer slechte ondeugende jongens zhn.^ hoop-vertrouw, dat hun vader zal nomen, en ze een duchtig pakjaneel len krijgen. Zij hebben ons van den wegttf geleid om den gevecht-strijd te kunnen zie. g En zoo was het. Langs een zli ons naar de heuvels gebracht, die ten u js- ten van den weg tusschen Kharlis en Bitfe Sn Jn en wij traden uit die heuvelreeks op in puX vanwaar wij, op minder dan oen miii afstand Kharlis voor ons konden zien, in den voet van de tegenover liggende hel- tog D.™o1pe™ n d«W<>te gierden Ingezonden mededeeling. dergoed van 200 morgen kunnen koopen, an deren hadden aanzienlijke depóts bij de banken. FRANKRIJK. De koopvaardijvloot Naar draadloos uit Parijs wordt geseind, heeft de minister van marine in een inter view met het „Petit Journal" o.m. verklaard het logisch te achten, dat de werven enz van de ooriogsmarine nu gebruikt worden ten vooMeele van de koopvaardijvloot. Het thans vastgestelde program van aanbouw omvat 23 vrachtschepen van 3100 t., twee paketbooten van 4800 t., voor de vaart op Algiers en zes groote booten 16.000 t. voor de vaart op het verre oosten. Het nationale belang eischt, dat zooveel mogelijk gepro duceerd wordt zoowel op de staatswerven als in de particuliere fabriri an. Niets van het nationale-materieel mag onproductief blij ven. Ten slotte verklaarde do minister, dat het plan bestond eenige werkplaatsen en arsenalen af tè staan aan de particuliere in dustrie, n.1. de arsenalen van Lorient en Roohefort en de werkplaatsen van Guerlgny Auto-ongeluk. De koning van Griekenland, die te Parys met de Grieksche, waarmee hy morganatisch gehuwd is, sinds eenige dagen vertoeft, is haast met haar omgekomen in een auto ongeluk. Bij Fontainebleau dreigde op een kruispunt de auto, die hij bestuurde, in bot sing te komen met een andere auto. De ko ning wist de botsing nog juist te vermijden en zijn gezelschap bleef ongedeerd. De an dere auto echter reed uitwijkend met ge weld tegen een boom op, zoodat het voer tuig geheel verbrijzeld werd en de inzitten den, graaf Kergariou met zijn familie, zeer zwaar gewond werden. De graaf en zijn oudste zoon zijn doodelijk gewond, de gra vin, een geboren prinses Tonnay-Charente, en de tweede zoon zijn lichter gewond. ENGELAND. Een ernstige overstrooming. Een noodlottige overstrooming, veroor zaakt door een waterhoos of wolkbreuk teis terde Zaterdag de stad Louth in het Engel- sche graafschap Linooln. De watermassa viel over een afstand van zeven of acht kilo meter van de stad af, alwaar niemand er iets van bemerkte voordat de rivier te Louth dés middags tegen half vijf snel begon te wassen en in een half uur ongeveer vijf in den winterzonneschijn; wij konden nog juist het missie-gebouw onderscheiden, dat, op een heuvel ten westen van de eigenlijke stad en buiten de muren lag. Maar de Koerden en de Gadarwanders? In een dal tusschen twee der heuvels, waartegen de stad gebouwd was, zagen we een smalle kolonne zich voortbewegen, die verder langs de helling, op den top waarvan het zendings- gebouw was gelegen, omhoog trok. Een hees ter boschje verborg ons, wij konden zien, zon der gezien te worden. Ben zwarte stip, die van de stad kwam rijden, bleek een Koerd te zijn, die voortjachtte om iets lager en links van onze schuilplaats uit het gezicht te ver dwijnen. „Allah is groot!" riep Zaïd uit, met een ont stellende brutaliteit. „Hy heeft ons doen ver dwalen, en Kharlis doen behouden!" „Het schijnt mij toe, dat de weg naar Bitfa daar begint, waar ginds die Gadarwander is verdwenen. Ik zal eens rondzien." Hij wierp zijn broeder den teugel van zijn paard toe, en sloop te voet verder door het kreupelhout. Binnen vyf minuten was hij terug. „Allah zij eer!" fluisterde hij. „Hij heeft ons van zyn wijsheid geschonken. Het hendenpak, dat zich Gadarwanders noemt, heeft 'bericht gekregen, dat onze vader in aantocht ia Zij die opgesteld waren vóór de stad, gaan hem nu tegemoet, en de koerier moet den afdeelingen, die de wegen bezet houden, gelasten, de plaats dier troepen in te nemen, tot zij terugkomen. De waarschuwing van onze grootmoedér was goed, zij zullen dan ook niet terugkeeren, want onze vader is op zijn hoede, Y'Allafa'r Rasjid! Komt, Khanoums! Wij kennen een binnenpad, waar langs wij onzen vader nog voor den slag kun nen ontmoeten!" meter was gestegen. De buiten de oevers getreden watermassa overstroomde snel het lager gedeelte van de stad en sleepte alles wat los en vast was met zich mede. Dertig veertig huizen werden volkomen verwoest. Nog veel meer buizen werden door den vloed beschadigd en talrijke wer den onbewoonbaar verklaard. De vloed overrompelde de inwoners zoozeer, dat zij niet allen snel genoeg een veilig heenko men konden zoeken. De armste inwoners van de stad zijn het zwaarst getroffen. Menig gezin verloor zijn huisboedeL De wo ning van den stadsgeneesheer werd even eens verwoest De instrumenten en biblio theek gingen verloren. Bij de ramp zijn vijftig personen om het leven gekomen. RUSLAND. De toestand ln de Krlm. Uit Konstantlnopel komt d.d. 25 Mei een berioht over de toestanden in de Krlm. „De toestanden in de Krim zoo wordt naïef verklaard zijn de laatste weken op treffende wijze verbeterd, dank zij de kracht, door baron Wrangel en zijn staf betoond in het laten opknoopen van muiters, O.W.-makers en dieven (o.w. versoheiden officieren), en dank zij de reorganisatie van het leger en het civiele bestuur." ZWITSERLAND. Een conferentie der communisten te Constanz. Door bemiddeling van zijn Berlijnschen correspondent ontving het „Hbl." het proto col, dat de congres-secretaris heeft opge maakt over de „geheime" beraadslagingen van de internationale communistische con ferentie in Mei te Konstanz gehouden. De belangrijkste besluiten door deze con ferentie genomen een motie van wan trouwen tegen het „west. secretariaat" en hot vaststellen van de „algemeene actie" op 15 .Juni a.s. zijn reeds meegedeeld. De besprekingen werden geopend met een aanval op het West-secretariaat. Wat nu precies het West-secretariaat ten laste is gelegd zegt bet „Hbl." wordt in het protocol niet verteld men vindt er ook met geen woord melding gemaakt van een niet behoorlijke verantwoording der Russische diamanten en juweelen. Doch uit de groepeering der verdedigers en aanval lers is toch deze conclusie te trekken: Het West-secretariaat kreeg den bons, omdat het volgens de opvatting dezer conferentie, waarin gedeeld werd door de bolsjewistische koningen Lenin en Trotzky, in zijn politiek niet ver genoeg ging. De heeren Wijnkoop en Rutgers en mevrouw Roland Holst voer den de politiek van den Duitschen Sparta- cusbond: meedoen aan het parlementaire leven en de vakvereenigingen om bedde te saboteeren, een langzame actie tot vernieti ging van de huidige maatschappij en de ves tiging van de communistische. Dit blijkt ook uit het betoog van den Hon- gaarschen afgevaardigde Borjanu, die o.a. zei: „Ik moet als gevolmachtigde van de Hongaarsche communistische partij het West-secretariaat ons scherpste wantrou wen uitspreken. Dit secretariaat draagt mede de voornaamste schuld aan de inéén storting van de Hongaarsche radenrepu bliek. Bela Kun heeft dit secretariaat om hulp gevraagd en dit secretariaat, dat niet genoeg initiatief had, haalde de schouders op. Wat beeft dat secretariaat gedaan om het West-Europeesche proletariaat wakker te schudden. Wat heeft het gedaan om de Entente-regeeringen zóó te binden, dat zij de handen van Hongarije moesten aflaten?" De algemeene overtuiging is dus geweest, dat het west-secretariaat niet revolutionair genoeg is opgetreden. En over dit gebrek aan revolutionaire durf en initiatief ia het gestruikeld. Uiterst belangrijk zijn ook de rapporten door de Duitsche, Fransche en Poolsche ge- „Y'Allah!" riep Zaïd plotseling, en wees voor zich uit. Een geluid van een doffen naderenden donder klonk ons in het oor. Wij rekten onzen hals uit, en konden, zelf onzichtbaar door de heesterstruiken, aldus zien tot het begin van den weg naar Bitfa. Veertig tot zestig Koerden naderden in volle vaart, de geweren zwaaiend, met kletterende wapen rusting en onder rhytmisch hoefgetrappel galoppeerden zij op de stad aan. Ali en Zaïd kwamen in vuur. „Wij moeten naar Bitfa, en de weg is thans open," kondigde ik aan. „Khanoum, wij moeten onzen vader gaan waarschuwen." „Gaat dan maar alleen!" antwoordde ik ongeduldig. „Wij kunnen best buiten julliel" „Dat gaat niet, Khanoum. Wij hebben de Khanoum Effen' beloofd u te esoorteeren. Rijd dus met ons mee, dan zullen wij naar Bitfa gaan." Ik krabbelde buiten op mijn bed ank-briefje nog: „Aminah Khanoum. Wij danken voor dit geleide, maar ontslaan het uit onzen dienst, waar wij ons veiliger voelen zonder. Rathia Jernïngham." „Dat zal jullie ver ontschuldigen bij jullie grootmoeder, Zaïd en Ali," zeide ik, terwijl ik hun het papier over reikte. Zaïd greep er begeerlg naar, en monrpelde een woord van dank; zonder op een beloonlng te wachten, riepen beiden een vluchtig Salam en stormden den binnenweg op. Ik kon niet lang boos op hen blijven; het Oostersche, van moederszijde geërfde deel mijner constitutie bon zich het genot van een flink 'gevecht levendig indenken. Bitfa ligt veel lager dan Kharlis. De weg daalde, en de sneeuw ging over in een brij- delegeerden uitgebracht over de communis tische actie en toekomst in hun landen. De vertegenwoordiger van de Duitsche communistische arbeiderspartij heeft onom wonden verklaard: Duitschland moet zoo spoedig mogelijk schouder aan schouder met Rusland staan, indien beide in leven willen blijven. (Bedoeld wordt: indien het bolsjewistiaohe Rusland in leven wil blij ven). Om Duitschland draait thans de we reldrevolutie. De Poolsche afgevaardigde Drzimallak noemde Polen de brug van West-Europa naar Sovjet-Rusland. En het West-Europeesche proletariaat moest alle krachten inspannen om deze brug te helpen slaan. Deze vergelijking was naar het hart van den Franschen afgevaardigde Lancelle, die betoogde: „Deze brug moet inderdaad worden gebouwd." Maar hij wat verstandig genoeg daaraan toe te voegen: Hoe moeten wij dit doen? En wanneer verwacht men succes van dit werk? „Wij in Frankrijk kunnen binnen afzien- baren tijd geen afstand doen van het deel nemen aan het parlementarisme. Wij moeten ons in de eerste plaats beperken tot het par lementaire werk om u te steunen. Indien wij in Frankrijk andere middelen zouden toepas sen, b.v. een algemeene staking, dan zou het tijdstip voor de algemeene internationale actie tamelijk lang uitgesteld moeten wor den." De Fransohe afgevaardigde heeft deze ver standige woorden uitgesproken enkele dagen voor de „algemeene staking" in Frankrijk, die zoo deerlijk is mislukt. Hij heeft het bij het rechte eind gehad. En een even juisten kijk op den toestand in zijn land bewees de Nederlandsche afgevaardigde o. a. Eiok te hebben, toen hij betoogde: „Voor Nederland kan ik niet pleiten voor een spoedig begin van de algemeene actie. Nederland is nog niet rijp daarvoor, zou ten hoogste kunnen zorgen voor ondersteuning der strijders met levensmiddelen." Toch werd besloten het tijdstip van de in ternationale actie te bepalen op 15 Juni a.s., al ontrieden dit ook de vertegenwoordigers van Nederland, Frankrijk en den Duitschen Spartacusbond. Alle anderen waren er voor. Ingezonden mededeeling. Iedere uitgeputte vrouw diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat is wat zich iede- ren dag voordoet, als de nieren aangedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aanwijzin gen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wijten aan nierzwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzucht, ontsto ken nieren en urinezuurvergiftiging te ver mijden, dient gij onmiddellijk te beginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw zorgen en over werking ter zijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster's Pillen opmerkelijk succes. Vrouwen zullen haar behulpzaam vinden op alle tijden van nier- of urinestoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoe genaamd niet op de ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekening van James Foeter op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 93, 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. achtige massa, die verder de onaangename kwaliteiten van dunne modder kreeg. De zon trok zich achter een wolkengordijn terug, en de zuivere hooggebergte lucht verwerd tot een guren mist, waardoor wij ons heen moee ten worstelen om aan den ingang der diepe vallei te komen, waarin Bitfa ligt. Voor wij daar landden, passeerden wij nog een verza meling van holen, die de Armenische bewo ners met den wijdschen naam „dorp" bestem pelden. De menschen kwamen voorzichtig te voorschijn, en vertoonden, toen ze ons zagen, veel neiging om de bosschen in te vluchten; ik sloeg mijn sjaal echter terug en sprak ge ruststellende woorden: toen vertelden ze mij, dat Bitfa slechts een halve mijl verder lag. En ze zeiden nog meer. Ze waarschuwden ons, de stad te betreden. En inderdaad, Bitfa is een der meest fanatieke plaatsen van het fanatieke Koerdistan, welke reputatie het meent te moeten hoog houden, omdat een heilige der Schilten er begraven is en zijn inwoners nu eenmaal berucht zijn om hun diepgewortelden haat jegens de volgelingen van elk ander geloof dan het hunne. Er wo nen slechts enkele Christenen in de stad, een eenzaam Europeaan en geen Joden. Onze raadgevers deden nog de weinig geruststel lende mededeeling, dat Halet Bey, de district administrateur of mutessarif, die den Chris tenen nogal welgezind was, op reis was ge gaan, en dat een vrouw van de missie van Kharlis nog geen week geleden op de markt was gesteenigd. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1