T Tweede Blad. VAN DINSDAG 1 JUNI 1920. Hr. Ms. „Tromp" en „Hertog Hendrik". Electriciteitstarief. komen ^^aaf van pijn. 140Ci aou verder ^8^an- Intuaschen, zoo betoogt hij zijn tecr4U daanne>de slecht» zeer ten deele Vergadering van de Centrale Commissie voor Ambtenaarsaangelegenheden. Internationaal Congres van dansieeraren. X PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhago werd het diploma der wereldihulptaal „Esperanto" behaald door den beer J. T. Kaptein, alhier. Den 25en en 26en Mei J.L slaagden te Amsterdam voor het examen Boekhouden van de Vereepiging van Leeraren in het Boekhouden de heeren E. F. van Heuvel en J. J. Teitsma Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. W. Zuyderhoudt, slaagde voor 8de off. K. P. M. te Batavia. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer T. O. Rieuwerts, thans onderwijzer te Valser- oord, is benoemd te Oudorp. Uitbreiding treinenloop. Op verzoek van den garnizoenscomman dant zal met ingang van den nieuwen zomer dienst, welke 1 Juli aanvangt, een trein ver trekken te 12.37. Deze komt 3.25 te Amster dam aan; Deze uitbreiding zal ongetwijfeld aan veleer verlangen tegemoetkomen. Blijkens bij het departement van Marine ingekomen bericht zijn Hr. Ms. pantser- schepen „Tromp'8 en „Hortoa Hendrik", on der bevel van kapitein ter zee J. O. Bentz van den Berg, 29 Mei te Manilla aange komen. Het gezin mee naar Indië. Naar wij vernemen, heeft oen tusschen de ministers van Marine ai. en van Kolo niën gehouden overleg ten aanzien van het medenemen, door officieren en onderoffi eieren der zeemacht in Indië, van hun ge zinnen, tot overeenstemming geleid. Eerlang kan een regeling verwacht wor den, die in hoofdzaak hierop neer zal ko men, dat in de eerste plaats alle officieren der Indische zeemacht, die zich verbinden tot een ten minste vierjarig verblijf in In dië, wordt vergund het-gezin voor lands- rekening mede te nemen. Mede wórdt die vergunning verleend aan onderofficieren boven den korporaalsrang, die zich vi oinden tot een ten minste vier jarig verblijf in Nederlandsch-Indië en aan nemelijk maken, dat het verblijf van het gezin in Indië geenerlei bijzondere bezwa ren voor den dienst of op het punt van huis vesting zal medebrengen. Voorts moet het in de bedoeling liggen overtocht naar Nederland voor landsreke- ning te verleenen voor het gezin van alle marinepersoneel, dat gedurende het ver blijf in Indië in het huwelijk treedt en ten minste 4 jaar aldaar heeft gediend. Zoowel voor het gehuwd als voor hef on gehuwd marinepersoneel van alle rangen zou, in beginsel, de termijn van het ver plicht verblijf in Indië worden terugge bracht van 3 op 2 jaren. Hierbij dient er echter rekening mede gehouden te worden, dat de terugbrenging van dien termijn slechts geleiddijk zal kun nen geschieden en dat waarschijnlijk nog geruimen tijd zal verloopen vóór de ver korte termijn algemeen kan worden toe gepast. B. en W. hebben het volgende schrijven aan den Raad gezonden: In uwe vergadering van 17 Februari j.1. werd aangehouden ons voorstel (zie de Bij lage tot het Raadsverslag over 1919, No. 228, onder ten Ve) tot vaststelling van de electriciteits-tarieven. Wij hebben omtrent deze aangelegenheid het advies gevraagd van het Provinciaal Electriciteitöbedrijf, dat welwillend aan ons verzoek gehoor heeft gegeven door onder dagteekening van 4 Maart j.1. een uitvoerig rapport aan ons College toe te zenden. Of schoon daarin, zooals u gelieve op te mer ken, de zaak van alle kanten is bezien, rneenen wij toch met de Oommissie voor de Water- en Liohtbedrijven wier gevoelen wij opnieuw hebben gevraagd, op ons aanvan kelijk ingenomen standpunt te moeten blij ven staan. Wij stellen u dan ook voor de tarieven voor de levering van electrischen stroom vast te stellen als volgt: a. voor lichtverbruik 0.40 per K.W.U. b. krachtverbruik „0.20 K.W.U. c. straatverlichting „0.20 K.W.U. Subsidie Held. Padvinders. De Vereeniging „De Helderache Padvin ders" heeft zich tot den Raad gewend met het, verzoek om toekenning van een jaar lijksch subsidie van 250. B. en W. zijn tot de overtuiging gekomen dat vereenigingen als deze, op financieel gebied zichzelve behooren te helpen. Het is duidelijk dat inwilliging van dit verzoek een precedent zou scheppen, dat tot verschillende consequenties ten aanzien van andere soortgelijke vereeniginiron zou moe ten leiden. Zij stellen voor afwijzend op bo ven aangehaald adres te beschikken. Uitbaggering Held. KanaaL De Kamer van Koophandel en Fabrieken kedft aan B. en W. verzocht het Helderache ana!>l ter hoogte van de Visohmarkt op i>en°ihH^° ^«Pte te brengen, opdat de «she- 'bq het kx4n niet langer 4 h 5 Meter uit den wal behoeven te blijven liggen, dm".Demeente-Bouwmeester, in wiens han- <w1,1(r verzoek werd gesteld om advies, zoek dat inwilliging va" ver' vaij 1898 voor het laatst in het jaar Bij een K®Ferd werd. stand door 4 naar den Jül®ben wr-cnddel van peilingen en het ma ren van dwarsprofielen 3s hem de groote 001 6611 rationeels ntTr te houden, zoowel ten behoeve ala ter invordering van de ©enigszins laag nnmAT! r e^n kuim€n worden waarge nomen, zouden dan ophouden te bestaan. nl m%9non heeft aangetoond, dat sl'S'm<nt worden verwjj- Heldersche Kanaal, terwijl voor de Molenvaart die hoeveelheid zou bedra gen rond 1700 M*. De kosten zijn uit den aard der zaak niet met juistheid op te geven, maar zij kunnen, in vergelijking met elders, gevoeglijk worden gesteld op 1.50 per M'„ zoodat algeheel© uitvoering van het werk een uitgaaf van rond 60.000 zou vorderen. Ofschoon B. en W. de belangrijkheid van deze uitgaaf niet willen onderschatten, even min als de Commissie voor de Publieke \V erken, zijn zij toch met haar van oordeel, dat het wenschelijk is om het werk in zijn geheel te doen uitvoeren en vragen daartoe machtiging. Bouwverbod Westelijk uitbreidingsplan. Bij besluit van 11 Februari 1920 hebben Gedeputeerde Staten goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit van 12 September 1919 tot vaststelling van een plan van uitbreiding voor hot oostelijk stadsgedeelte. Om gelijke redenen als zijn aangevoerd tot het vestigen van een bouwverbod op gronden, gelegen in het Westelijk gedeelte va* het uitbreidingsplan achten B. en W. het wenschelijk een gelijken maatregel toe te passen op gronden, gelegen ln het Ooste lijk gedeelte van bedoeld plan, voor zoover deze zijn benoodigd voor den aanleg van straten, grachten, pleinen, enz.- en stellen voor ton desbetreffend besluit te nemen. Gom Geneesk. Dienst De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst heeft bij schrijven van 29 Maart j.1. o.m. verzooht: Ie. een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de inrichting van zijn spreekkamer in het gebouw aan de 2e. een bedrag van ƒ2000 beschikbaar te stellen ton behoeve van de aanschaffing van 8e. om uitbreiding van het verpleegsters- oorps met één gediplomeerde verpleegster on vijf leerling-verpleegsters. Omtrent de mede in zijn schrijven gedane vraag tot betere huisvesting van het ver plegend personeel, meenen B. en W. de beantwoording daarvan even te moeten aan houden totdat een definitieve beslissing zal zijn genomen in zake de eventueel© ophef fing van den keuringsdienst in deze ge meente. Ten einde aan de inrichting van de spreekkamer van den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst geen uitgaven te besteden, die straks zouden blij ken slechts ten behoeve van een zeer tijde lijke verbetering te zijn besteed, zouden zij ook met betrekking tot dit deel van het ver zoek de beslissing willen aanhouden. B. en W. stellen voor, tot aanschaffing van de benoodigd© instrumenten over te gaan, alsmede de aanstelling van bet ge vraagde verplegend personeel goed te keuren. Duplicaten meterkaartcn. Naar aanleiding van het vele zoekraken der meterkaarton voor het gasverbruik stel len B. en W. voor duplicaatkaarton te ver strekken -tegen betaling van 10 cents. Chirurg Ziekenhuis. De Commissie van Toezicht op het Ge meente-Ziekenhuis heeft de wenschelijkheki betoogd, om aan het Gemeente-Ziekenhuis een chirurg te verbinden. Na er aan te hebben herinnerd dat de patiënten, die in het Ziekenhuis worden verpleegd en voor wie het verpleeggeld min der dan ƒ2.— per dag bedraagt, slechts recht hebben op geneeskundige behandeling van inwendige ziekten, zoodat de hulp van een chirurg, zoo die noodzakelijk is, afzon derlijk moet worden betaald, wijst zij op het bezwaar dat hierin ls gelegen. Aan de geringe financieel© draagkracht dezer patiënten is het n.L veelal to wijten, dat slechts in zeer urgente gevallen in de vereischte chirurgischo behandeling wordt voorzien, hetgeen niet altijd zonder nadeel is voor de betrokkenen. De Commissie grondt haar betoog voorts .hierop, dat ook de directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst in sommige gevallen het oordeel noodig heeft van een chirurg, zoodat aanneming van haar voorstel mede aan de zen eisoh zou tegemoetkomen. De belooning ware naar het oordeel der Oommissie te be palen op ƒ1000 'sjaara B. en W. vragen derhalve machtiging tot aanstelling van een chirurg over te gaan. Malaria-bestriJding. Van de afdeeling NÓord-HoMand van do Vereeniging van Nederiandsche gemeenten is een verzoek bij den Raad ingekomen om, ter bestrijding van de in Noord-Heiland heer- sc-hénde malaria, gedurende 4 5 jaren een crediet te mogen ontvangen van 5 oent per inwoner. De bedoeling is de provincie voor de malaria-bestrijding in districten te ver doelen, waarin onder leiding van den Inspec teur van de Volksgezondheid de bestrijdings maatregelen zullen worden genomen. Aan alle gemeentebesturen in Noord-Holland, aan de Provincie en het Rijk worden bijdragen ge vraagd in de kosten. Reeds kon <je Inspecteur van do Volksgezondheid mededeelen, dat op het bijdragen van een aanzienlijk bedrag van het Rijk kon worden gerekend. Ook de ver tegenwoordiger van Burgemeester en Wet houders van Amsterdam deelde mede, dat dit Ooilege, hoewel Amsterdam binnen de Keu zen dier gemeente zelf de vereoschte maat regelen neemt, niettemin voornemens was den gemeenteraad het verleenen van een bij drage voor te stellen. De bijdragen i an - vincie en Gemeente worden gösteld ter be schikking van de afdeeling. B. en W. stellen voor bedoeld crediet te verleenen. Bovengenoemde Commissie hield op Vrij dag 28 Mei des avonds ten 8 uur een verga- den Geraeenteeecr.- JtaentenDiroeteur van den Tveurmg^ Sst van Wam., tevens Gemeente-Apothev ker, zijn allen aam# ezig. Het persbericht van de vergadering van 21 Mei J.L ontmoette bij enkele leden boden- ringen. Onnauwkeurig werd het ge noemd, omdat bezwaren, die in bedoeld pers bericht aan slechts 2 leden in den mond wa ren gelegd, inderdaad door drie van hen zou den zijn geuit, onvolledig omdat daarin geen overzicht werd opgenomen betreffende de verschillende stemmingen, die over de groepindeeling zijn gehouden. De Voorzitter vijst er de klagers op, dat uit den aard der zaak geen volledig overzicht van het gespro kene kan worden gegeven. Intusschen wordt er naar gestreefd om de hoofdzaken in be- knopten en duidelijken vorm weer te geven. Het persbericht wordt daarna ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter wijst er dan op, dat in de vorige vergadering slechts met betrekking tot één rang, die van verpleegster, zoowel bij de Hoofden van Dienst als bij de afgevaar digden der ambtenaarsorganisaties, een meerderheid werd gevonden, die vóór over brenging naar de 2e groep was. Ten aanzien van de overige amendementen, waarover stemming heeft plaats gehad, moet een min derheids- en een minderheidsadvies worden uitgebracht. X Door één der hoofden van dienst wordt er de aandacht op gevestigd, dat enkele func tionarissen thans een betrekkelijk hoog sala ris zullen genieten, terwijl geheel buiten be schouwing is gebleven het feit, dat zij boven dien nog inkomsten genieten uit fooien en dergelijke. De Voorzitter wijst er op, dat daarmede geen rekening mag worden gehou den, omdat aanneming van fooien, enz. ver boden ia Bij de verdere behandeling van de groeps- indeeling worden nog een aantal amendemen ten ingediend alle tot strekking hebbende om bepaalde functionarissen in een -hoogere Iood groep, dan waarin zij zijn geplaatst, onder te brengen. Slechts ten aanzien van den tee kenaar bij de Water- en Liohtbedrijven wordt oenstemmigheid verkregen, zoodat hij in het advies geplaatst %al worden in groep 4. Met betrekking tot alle overige amendementen zal een meerderheids* en minderheidsadvies worden uitgebracht. Bij de behandeling van do laatste groep wordt er op gewezen, dat één der daarin ge plaatste ambtenaren in salaris zou achteruit gaan. Hierin" zal door het opnemen eenier overgangsbepaling worden voorzien. Daarna wordt de groepsdndeeling vastgesteld. Behalve art. 5, dat tot een volgende verga dering wordt aangehouden, wordt de ont- werp-salarisverordening ongewijzigd vastge steld. De Hoofden van Dienst, die prijs stellen op het opnemen van enkele nieuwe rangen, zul len een daartoe strekkend voorstel doen. Bij de rondvraag worden nog enkele vra gen gesteld inzake de voorschotregeling, die door den Voorzitter worden beantwoord. Daarna sluiting. De Secretaris, N. ARKEMA. Schoener gestrand. Zondagmiddag geraakte de Zweedsche sta len driemast-motor-schoener „Magnhild", thuisbehoorende te Sundsvall, op den Zuid wal aan den grond. Het schip, dat met een lading hout op weg was van Hernosand naar Gravelines (Frankrijk), was hier binnenge komen als bijlegger. Bij het ankeren geraakte het echter op den Zuidwal bezet. De gezagvoerder verzocht assistentie, waarop onmiddellijk de sleepboot „Assistent" van den sleep-, hulp- en bergingsdienst Wijsmuller, naar de strandingsplaats vertrok. Alleen vermocht deze sleepboot het schip niet vlot te brengen, zoodat ook de „Drente" ter hulp werd gerequireerd.. Met vereende krachten gelukte het de beid© booten het schip vlot te brengen, waarna het in de haven werd binnengebracht. Aan de haven veroorzaakte een en ander groote drukte. Op het Wierhoofd en bij het havenkantoor stond een groote menigte menschep, die het verloop van het vlotslee- pen en binnenbrengen gadesloeg, en nu ook eens iets te zien kreeg van het werk der sleepbooten, al was het dan ook op een kal- men dag. Want als het buiten spookt, dan wordt er wel wat meer gevergd 1 Maar dat de bemanning het werk ver staat, daarvan krijg je, ook al is het dan mooi weer, wel een idee als je dat eens medemaakt. Zooals boven reeds gezegd, slaagde de „Assistent" er niet in de „Magn hild" vlot te brengen en werd de „Drenthe" te hulp geroepen. Zoover als ©enigszins mo gelijk nadert deze den schoener, steeds loodende gaat het langzaam vooruit. 3 vaam, 2*/*, 21/» vaam. Dat is de grens, ver der kan men -niet gaan, zonder zelf aan den grond te komen. Het anker gaat den grond in, en langzaam doet de vloed de „Drenthe" zwaaien. Dan moet de verbinding gemaakt worden Een van de véle vletten alles was er nh- tuurlijk .op af getrokken brengt eerst een lijn over. Aan het einde daarvan is een stalen looper vastgemaakt, die op zijn beurt weer bevestigd is aan den eigenlijken sleeptros. Als leek ben je geneigd te den ken, dat dat overbrengen heel gewoon gaat; indien ze aan boord van het gestrande schip de lijn maar hebben, halen -ze de rest wel naar zich toe. Maar dat is maar gedeel telijk zoo. Als de lijn eenmaal op het ge strande schip'is, waar zij dan wordt inge haald, wordt het oog van den stalen looper op de kop van een vlet genomen. Js dezo eenmaal uitgeloopen, dan neemt een tweede vlet het begin van den eigenlijke sleeptros. Een derde noemt de sleeptros een stukje verder en zoo wordt deze als het ware ge dragen, terwijl men hem naar het schip^toe trekt. Dit heeft natuurlijk zijn reden. H;t is alleszins begrijpelijk, dat op die manier het overhalen dan minder zwaar gaat, dan wanneer do tros langs den grond werd ge trokken. Met het overbrengen is natuur lijk nogal wat tijd gemoeid. Maar alles ligt zooals het hoort, geen oogenblik is er stag natie. Is eenmaal verbinding tot stand ge bracht, dan komt het op de kracht aan. De -telegraaf rinkelt: langzaam vooruit eerst. Er komt beweging in den schoener. Dan gaa» het volle kracht vooruit; het schip is vrij. Gesleept door de „Assistent" gaat het naar de haven, terwijl aan boord van de „Drenthe" de sleeptros weer Ingehaald w >rdt. Alles gaat met regelmaat, ieder weet zijn werk en zoo is ook dit spoedig gebeurd. Gedrieën komen ze de haven binnen. Voor op de „Assistent", dan de schoener en daar naast de „Drenthe", de „groote broer", die het geval eens eventjes opgeknapt neeft De schoener wordt'tegenover het haven kantoor aan den Steenendam gemeerd en korten tijd daarna hebben de sleepbooten hunne plaatsen weer ingenomen, in afwach ting van de dingen die nu weer komen zullen. Zaïre. Op verschillende plaatsen in de stad rijn thans sprekende en fraai uitgevoerde recla me-biljetten aangeplakt van de opvoering, die as. Zaterdag in de schouwburgzaal „Tivoli" gegeven wordt ten behoeve van het Comité tot het verleenen van steun aan de nagelaten betrekkingen en tot oprichting van een Marine-monument te Helder. Wij doelen hieronder nog eenige nadere bizon- derheden omtrent deze uitvoering, door Haarlemsche dames en heeren tooneelisten te geven, mede. Zaire dan is, zooals w$ reeds mededeel den, een „romantisch spel van de liefde, met zang en doodslag (met gunstigen afloop), Woensche walsen, Londensche rag-times, Haarlemsoho romances en Oostersche bal- lets, Soli en Koren", in twee bedrijven. Vol-' tairo op eerbiedigen afstand gevolgd door J. G. L. Nolst Trenité, pjet coupletten door Gharivarius. De handelende personen zijn: Orosman, sultan van Jerusalem, een goedig man, die niet tegen vrouwentranen kan, maar ais ze hem kwaad maken net een bloed hond, Zaire, gevangen Christenmeisje, vol van schroom, die tuigt van reine zinnen, -r- Fatime, haar dienares, trouw, maar wat realistisch in haar beschrijvingen, Ne- restan, onvervaard Fransch edelman, die heel wat aan zijn degen rijgt, maar last heeft van de liefde en van zingen, Corasmin, des sultans trouwste slaaf, nuchter en go- slepen, maar, als 't er op aankomt, toch ook een tikje sentimenteel. Voorts harembewa kers en danseressen. De -ballets zijn ontworpen en ingestudeerd door mevrouw B. Scheepers—Geuer en den heer F. Grlppeling ontwerper der costu- mes van het Instituut voor aesthetische gymnastiek en muziekuitbeelden te Sant poort, en worden gedanst door mevx. Schee pers (solo) en hare leerlingen. Kapwerk van de firma v. d. Beugel ito Amsterdam, kieedjj van de firma Sernó te Amsterdam. Als wij nu nog vermelden, dat „Tivoli" ge heel olectrisch wordt verlicht, de instal latie is weliswaar nog niet in alle opzichten gereed, maar toch kan zij Zaterdagavond al gebruikt worden, gelooven wij, dat wij hiermede genoeg gezegd hébben om te be wijzen, dat de uitvoering van as. Zaterdag in alle opzichten aanbeveling verdient. Vooral voor het ballet, dat in deze parodie voorkomt, is een electrisch© belichting met haar verrassende effecten, uiterst dankbaar. In den gezelligen foyer en de vestibule van Tivoli zullen, naar wij vernemen, thee- en andere tentjes worden ingericht, waar men zich in de pauze kan ververschen. Winkelnienws. Toen omstreeks half December van het vorige jaar de halve Spoorstraat afbrandde, uitten wij den wensch, dat bij den herbouw eens rekening mocht worden gehouden met den modernen tijd, opdat wat moderner per- ceelen in de plaats van de afgebrande zon den komen. Deze wensch is voor een deel vervuld; de eerste der verbrande perceelen, dat uit zijn asch is herrezen als wijlen de fenix, is dat van den heer Van Baaien, win kel in gas- en electrische ornamenten. Deze heer heeft op practische wijze de beschikbare ruimte van huis en erf gebruikt en daarvan een ruimen, modem ingerichten winkel ge maakt, met magazijnen en een tweeden uit gang aan de Breewaterstraat Zaterdagavond werd de nieuwe winkel opengesteld, Hij maakt van de straat af een flinken indruk. Het geheel is uitgevoerd door den heer J. H. de Kreuk, bouwkundige te Amsterdam, aannemers waren de heeren Gebra. Smit alhier. Het schilderwerk is van den heer Hubbeling, terwijl natuurlijk de lichtinstallaties ,etc. door den heer Van Baa- ren, onder leiding van diens chef, den heer Kemna, zijn aangelegd. De winkel maakt een prettigen en royalen indruk; er is gestreefd naar persoonlijkheid, naar breedheid en ori ginaliteit. Veel bloemen, en, toen de onweers bui over was, veel bezoekers,, waren het re sultaat van de opening. Als een merkwaardigheid toonde de heer Jan Veen, Spoorstraat, ons een vijge boom, in zijn tuin staande, vol met vruchten. Hoewel de vijg op enkele plaatsen in ons land gekweekt wordt, is haar bestaan in deze barre noordhoek van ons land inder daad merkwc*rdig genoeg om vermeld te wordien. De vruchten worden hier nimmer rijp; zij vallen vóórdat zij volgroeid zijn, ver schrompeld af. De heer J. B. Polak, leeraar in het dansen alhier, vertoeft op het oogenblik te Parijs, waar hij het Internationaal Congres van Dansieeraren bijwoont. Op dit congres zijn tegenwoordig alle bekende Fransche profes- seurs de danse, major Cecil Taylor (Leeds), Charles d'Albert (Londen), resp. president en honorary secretary of the Imperial Society, Engl-and, verder Belgische, Amerikaansche, Zwitsersche, Italiaansche, Grieksehe en Ne deriandsche gedelegeerden. Drie Nederiand sche heeren, t. w. de heeren Meijer (Boroulo), Van Stratum en J. B. Polak, volgen gedu rende 10 dagen de lessen van de Presidente van het Congres, Mme ve Lefort, teneinde tot in de finesses hun vakkennis te vermeer deren. De heer Poliak schrijft ons hieromtrent verder: Bizonder trof ons de uiterst voorkomende wijze, waarop wij Hollanders werden beje gend. Gedurende het banquet werden ons en de Engelsche gedelegeerden plaatsen aangewe zen aan het hoofdeinde der tafeL De Presi dente, Madame Lefort, een uiterst begaafde en beminnelijke dame, ontwierp een tweetal bekoorlijke dansen, „La Tchega" 'en een „Valse Caprice", terwijl zij tevens de muziek (voor de eerste dans, naar Hindousche motie ven) componeerde. „Een flinks daad". Een anoniem inzender, ooggetuige van de redding uit het werfkanaal van een meisje, waarvan wij in ons vorig nummer onder dit opschrift melding maakten, bericht ons, diait de naam van bedoelden stoker nlePls De Zee, doch J. H. Zee, dienende aan boord van Hr. Ms. „Zeehond". Ofschoon wij als regel geen notitie nemen van ongeteefcen.de brieven, willen wij-in dit opricht een» uitzondering maken. Bedoelde anoniem© inzender vraagt ook of het niet mogelijk is, dat deze stoker een reddingmocfaille of certificaat krijgt door zijn kloekmoedig en vlug optreden. Ook d» korporaal der mariniers, die de behulpzame hand bood, mocht wel een woord van dank, meent de onbekende schrijver. in Augustus 1920 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrek king van adspirant-electrotechnisch ambte naar der telegrafie. Vrijstelling van dit examen hebben zij, die iq het bezit zijn van het diploma van één der Middelbare Technische Scholen te Dordrecht of Leeuwarden. Aanmelding behoort te geschieden bij bet Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage vóór 1 Augustus ha Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Di recteur van het Telegraafkantoor alhier, |-Door den heer Schoeffelenberger zijn de volgende schriftelijke vragen tot den Voorzitter van den Gemeenteraad gericht: le. Is het waar, dat door het aannemen der nieuwe Belasting op de Publieke Vermake lijkheden de oude entréekaarten als waar deloos terzijde zijn gelegd, welke een waarde van f 2500 h 3000 vertegenwoor digen? 2e. Zoo ja! Wie is dan de peraoon, die daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld en achten B. en W. het dan niet meer dan noodig, een dergelijk ambtenaar, die zoo on voorzichtig met de gemeente-financlën om springt, op zijn plichten te wijzen en zoo- noodig te ontslaan? Gaarne zag ondergeteekende deze vragen in de eerstvolgende openbare vergadering beantwoord. ONZE VTSSCHERIJ. Voor ©enigen tijd verscheen in ons blad een artikel van een op visscherijgebied vol komen deskundige, waarin sombere voor spellingen omtrent onze visscherij werden gedaan. Er werd ook in bedoeld artikel be weerd, dat den Helder, bedoelden tak van nijverheid niet alleen niet kan missen, maar dat het ook gebiedend noodzakelijk is, om met alle mogelijke middelen te -trachten, deze bron van inkomsten voor onze ge meente te vergrooten. Bedoeld stuk ondervond geen tegen spraak; de feiten loken dan ook zeer na tuurlijk en dat den Helder behoefte heeft, om haar bronnen van inkomsten te behou den, en deze zoo mogelijk moet verruimen, is een zaak, waarover ieder het eens is. De vraag is: zijn deze sombere voorspel lingen toentertijd geuit, al bevestigd of is al bewezen, dat de schrijver de zaken al te donker inzag? Hieronder volgen eenige feiten. De laatste weken konden .verschillende visschers bi) hun naar zee gaan, geen, of geen voldoende ijs innemen om hun visch voor bederf te vrijwaren. De gevolgen waren, dat de zellbotters eenvoudig niet naar zee konden gaan of wanneer zij toch naar zee gingen, met een hoeveelheid minderwaardige visch, bedor ven, omdat ze niet geconserveerd kon wor den, aan den markt kwam. Enkele motor- botters gingen naar IJmuiden, namen daar ijs in, maar verloren daardoor een visch- dag, maar ook zij brachten hun visch niet te Helder aan, maar verkochten ze te IJmui den. LL Zaterdagmorgen kwam er een vis- scher met een goede hoeveelheid visch bin nen. De vischkoopera konden evenwel niet koopen, omdat zij het benoodigd© ijs voor de verzending niet konden krijgen. Mot ge volg, dat de visscher direct nog naar IJmui den moest gaan, om te zien, daar zijn visch kwijt te .raken. Een vischkooper, die*nog 's morgens voor ƒ100.visch had gekocht, verzekerde ons, dat hij voor bedoelde partij gaarne 200.had besteed, wanneer hij over voldoende ijs had kunnen beschikken. Deze feiten zouden met -tientallen zijn te vermeerderen. Wat nu zijn de gevolgen vain dezen toestand? Dat de visscher geen geld verdient; de koopman geen zaken kan doen, eveneens met gevolg, dat ook hij fi nancieel er slecht komt voor -te staan. Dit alles, met algemeen gevolg, dat den Helder dezo bron van inkomsten ziet opdrogen en de gemeenfefinanciën, die hier toch al zoo schitterend zijn, er nog slechter voor ko men te staan. Men zou zoo zeggen in elke gemeente zou men iedere poging aangrijpen en doen wat mogelijk was, om bestaande bronnen van inkomsten te behouden of naar middelen uit to rien, deze bronnen rijker te doen vloeien. Want niet alleen, dat de visschers hun visch op andere plaatsen verkoopen, maar zij doen op die plaatsen ook inkoopen van hun andere henoodigdheden. Dat er in den Hel der met de visscherij zoo nonchalant ge handeld wordt en dat men voor deze zaak zoo weinig oog schijnt te hebben, moet toch wei bijzondere bevreemding wekken. Im mers, men werkt naar buiten en men doet alsof men den Helder vooruit wil brengen op een manier, welke de veronderstelling niet te gewaagd maakt, dat men het ernstig meent. Het spreekwoord is in deze -toch ze ker ook waar, dat men geen oude schoenen moet weggooien, voor< men nieuwe heeft Zeker het zou verkieselijker zijn, wanneer van den Helder kon gemaakt worden een handelshaven van eenige beteekenis en wanneer men het gedaan kon krijgen, dat eenige groote scheepvaartmaatschappijen ook hier haar schepen lieten binnenkomen Ook zou het misschien, verkieselijker zijn als wjj hier aan den Helder, zeg eens, een 50-tal fa-brieksschoorsteenen zouden zien rooken. Maar nog eens, dat zijn 10 vogels in de lucht en het is zeer onverstandig om den oenen vogel, welke wij in de hand 'heb ben en die misschien niet zoo'n mooien 4 denjps heeft, maar vast dood te knijpen Wat werd er door belanghebbenden g6_ daan? Laat ons vooruit zeggen, het was niet veeL In 't volgend nummer zullen wij trach ten, om met enkele cijfers van de laatste dagen aan te toouen, hoeveel dit verzuim den Helder kostte. En ook mededeelen, waar nu eigenlijk de schoen wringt.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3