T MISS 1AI0ENA LRASJID Tweede Blad. COR STAALMAN's Fabriek van hef Apparaat Electro. COR STAALMAN's VAN ZATERDAG 5 JUNI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Vaarplan van Hr. Ma schoener „Zeehond", FEUILLETON. Vereenlging tot bestrijding der tuberculose. R.-K. Vrouwenbond, Aid. Helder. RIJWIELHANDEL, BINNENHAVEN 3, DEN HELDER. RIJWIELHANDEL, BINNENHAVEN 3, DEN HELDER. Het adres voor Rijwielen, Banden en Onderdeelen. 'C De heer N. Arkema, ambtenaar ter seoretarie alhier, ia benoemd als ambtenaar bij de Vereendging v. Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage. Geslaagd te Utrecht onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Bos, voor theoretisch tandarts-examen 1ste gedeelte. Bij het deze week te** 's-Gravenhage ge houden examen slaagden voor le- officier groote stoomvaart de heer E. Nobels en voor 2e officier groote stoomvaart de heer W. G. Vriend, alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. P. Simonse, slaagde te Batavia voor 8de offi cier bij de K. P. M. Te 's-Gravenhage slaagden voor het voorloopig maohinistendiploma B, de heeren B. Frielink en O. Maters alhier. Hr. Ms. „Zeeland". Bij het departement van marine is bericht ontvangen, dat Hr. Ma Zeeland", onder be vel van kapitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt, den 81en Mei j.L van Las Palmas ls vertrokken. Vertrek van Nieuwediep 7 Juni; aankomst Lerwick 12 Juni; vertr. Lerwick 14 Juni; aank. Lerwick 19 Juni; vertr. Lerwick 22 Juni; aank. Bergen (Noorw.) 28 Juni; vertr. Bergen 3 Juli; aank. Aberdeen 9 Juli; vertr. Aberdeen 9 Juli; aank. Leith 21 Juli; vertr. Leith 26 Juli; aank. Leith 8 Aug.; vertr. Leith 7 Aug.; aank. Nieuwediep 14 Aug. Marinepersoneel ln Indië. Naar wij vernemen, kan eerlang de vast stelling worden tegemoet gezien van een nieuwe bezoldigingsregeling voor het marine personeel in Indië, welke hierop neerkomt, dat de aan den wal geplaatste officieren zul len oütvangen de bezoldiging van een rang- genoot van het Indische leger met hetzelfde aantal dienstjaren als officier, vermeerderd met 10 percent; voorts, dat voor de aan boord geplaatste officieren de bezoldiging wordt afgeleid uit bet waltraktement door dit te verminderen met het daarin begrepen bedrag voor Indische huishuurvergoeding, zoomede met een bedrag voor voeding, daarentegen te vermeerderen met een bedrag voor huis- huurvergoeding. Voor het personeel beneden den rang van officier wordt de bezoldiging binnen de keer kringen gesteld op een bedrag gelijk aan de met vijftig percent vermeerderde boordbezol- diging buiten de keerkringen. Het ligt in de bedoeling om evenals ten aanzien van het personeel hier te lande en van het legerpersoneel in Indië is geschied, in afwachting van het toestaan der benoo- "digde credieten bij de aanvullende Indische begrooting voor dit jaar, het verschil tus- schen de bestaande en de nieuwe bezoldiging met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1920 als voorschot uit te betalen, onder voorbehoud van terugstorting ingeval de credieten niet mochten worden toegestaan. Tentoonstelling. Heden, van 2 tot half 6 en Zondag van 1012 en van 2 tot half 5, zal in de Marine kazerne een tentoonstelling worden gehouden van „afbeeldingen van schepen uit alle tijden". Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk voor alle militairen van zee- en landmacht. Belangstellenden (niet-militairen) kunnen, inits vooraf aangevraagd bij den Gomman- dant van genoemde kazerne, een toegangs biljet bekomen. Schietwedstrijden Vrijwillige Lan<fc>torm. De eindwedstrijden van den schietwed jtrijd voor den Vrijwilligen Landstorm zul len worden gehouden op 23, 24 en 25 Juni ijs. De inschrijving is opengesteld op het terrein, en wordt gesloten 25 Juni n.m. 4 uur. Er wordt dagelijks geschoten van 121/» ©n van- lV»-—5 uur. Toegang tot het terrein wordt verleend op bewijs van lid maatschap van Burgerwacht, Schietvereeni- door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 36) Het was een gebouw, dat van buiten veel op een gevangenis leek, omgeven door een sombere, ommuurde binnenplaats. Het lag ©enigszins op een helling, en van de poort in den plaatsmuur leide een steenen trap naar den grooten weg. Ik had al vernomen, dat de Gasoogner buiten de stad aan het loupes zoeken was; anders zou ik een beroep op hem gedaan 'hebben om ons te begeleiden. Plotseling drong een verward gedruisch tot mij door, dat snel in sterkte toenam en uit een der straten scheen te fcoimen, die op het plein uitmondden. Opeens schoot daaruit ©en kleine, in lompen half gekleede jongen te voorschijn, achtervolgd door een tierende menigte, die wild door elkaar schreeuwde: „houd den diefl" Juist op dat deel van het plein stond een troep leegloopers, die in dezen wedloop een welkome afleiding vond. 'A3 vormden een kring, om den buit te om singelen, maar het kind schoot langs twee van hen neen, en rende, na een blik van wil den angst om zich geworpen te hebben, de hemel weet waarom, recht op mij aan. Voor mijn voeten liet de jongen zich op de knieën vallen, hij klemde zich vast aan mijn rok en kernwie: „Khanoum, ya Khanoum! Om der wille van Aliah'r Rahman in naam van ging of Landstormkorps, alsmede op ver- toonvan programma, hetwelk na 10 Juni verkrijgbaar is aan hét secretariaat Alexan- ^aa^' en °P <1© dag^n der wedstrijden op het terrein. ve<rzoek vestigen wij de aandacht op e aoor bovenstaande vereeniging uitge schreven algemeen e vergadering, welke ge houden wordt Donderdag 10 Juni, des avonds half negen in hotel „Bellevue". Feestconcert „Winnnbst". Morgenavond zal door de Muziekvereeni- gmg „Winnubst", dir. de heer H. B. 8chen- els, na het behaalde succes op het oonoours te Hoorn (2e Pinksterdag) een feestconcert worden gegeven in den electrisch verlichten "Gasino-tuin, waarbij o.a. de beide be- Kroonde nummers worden uitgevoerd. Bij ongunstig weêr zal het concert in de zaal plaats vinden. Waarschuwing. Gommissaris van Politie waarschuwt publiek, dat hedennacht verscheidene roode bussen, waarin ontplofbare afsteek- hrnsjes zijn geborgen, op het strand en op de steenen glooiing van den dijk zijn aange spoeld. Het is hoogstgevaarlijk deze voorwer pen aan te raken, waarom hij beleefd ver- Koekt ze ter plaatse te laten liggen en de politie van het vinden in kennis te stellen. Uitvoering Invaliditeitswet Aan de Wed. Goudswaard alhier is, in ver band met het feit, dat wijlen haar echtgenoot 21 premies voor de invaliditeitsverzekering heeft betaald, weezenrente toegekend krach tens art 81 der Invaliditeitswet» Door de Federatie van R.-K. Vrouwenbon den in Nederland, vertegenwoordigende ruim 85000 persoonlijke leden, waarbij bovendien zijn aangesloten alle Nedftrlandsche R.-K. Vrouwenvereenigingen, wordt over 't geheele land een actie gevoerd tegen onwolvoeg- 1 ij k e k 1 e e d i n g. In baar orgaan „De Ka tholieke Vrouw" wordt een dringend be roep gedaan op de medewerking van Costu inières, Dameskleermakers, Directie's van Lingerie- en Modemagazijnen van Vrouwen en Kinderfcleeding, om aan de onwelvoeg lijkheid en onzedigheid der hedendaagsche mode een eind te (maken. Tevens spoort de Federatie hare leden, en die der bij haar aan gesloten vereeniigingen met aandrang aan, hare inkoopen slechts te doen bij die firma's, vanwelke algemeen bekend ia, dat zij de be ginselen van zedigheid en fatsoen hoog houden. Leger des Heils. Op Zaterdag 19 en Zondag 20 Juni wordt Den Helder bezocht door de Kadetten van het Leger des Heils te Amsterdam. Groote samenkomsten worden op die dagen gehou den in de Legerzaal, Spoorgracht, en in „Tivoli", onder leiding van Brigadier Schuur man, bijgestaan door versohillende Staf- en Veldofficieren en de Kadetten. Protestvergadering antl-revolutiewet. Gisterenavond was door de afdeeling Hel der der S.D.A.P. en het N.V.V. een verga dering belegd, die. bedoeld was als protest tegen de behandeling der anti-revolutiewet in de Kamer. De stampvolle Casino-zaal kortte zich, in afwachting van den aanvang den tijd met het zingen van strijdliederen, Hoewel de heer Duys als spreker aange kondigd was, was in den loop van den dag een telegram van den heer Troelstra geko men, dat in verband' met de gevoerde ob structie in de Kamer, de soc.-dem. fractie niet de Kamer kan verlaten, en daarom ook de heer Duys niet zou optreden als. spre ker. In zijne plaats trad thans op de heer De Vries van Zaandam; tweede spr. was de heer Noordhoff van het N.V.V., daar ook de oorspronkelijk aangekondigde spr. van deze zijde verhinderd was. In zijn openingsrede wees de heer Ver stegen er op, dat op het oogenblik de ge heele arbeidersklasse mobiel is om de be handeling der antirevolutiewet te verhinde ren. Ook de heer Kupers van het Ned. Vak verbond kon niet komen omdat er heden avond een groote vergadering is. De ge heele arbeidersklasse is -thans gemobiliseerc om hare houding te bespreken. De heer Noordhoff begon te zeggen, dat in de Novemberdagen de Koningin uiting gaf aan de wenschen van het volk, en zeide, dat het haar verlangen was aan den „polsslag van den tijd" tegemoet te ko men. Waar zijn de daden? De chr. regee ring, die het altijd heeft over den hemel, heeft met haar daden den weg naar de hel Ingezonden mededeellng. den God van erbarmen!" Ik hielp hem over eind. In zijn hand hield hij een stuk brood. Hij was een Armenische jongen, te oordeelen naar zijn lengte kon hij tien jaar zijn, maar naar zijn gewicht licht genoeg voor zes. De menigte verzamelde zich om ons. „Vrede zi; u, mijn broederen 1" begon ik. „Ik kom van verre; zeg mij, opdat ik het wete: wordt het Bitfa passend geacht, dat een honderdtal volwassen mannen zich vermaken met de jacht op een enkel kind?" Een dikke man met een bemeeld gezicht trad naar voren. „Ook u zij vrede, mijn zus ter!" antwoordde hij. „Die jongen is een dief, en wat hij in de hand heeft, levert daar het bewijs van ik ben bakker, Inshallah." „Ik had zoo'n honger, Khanoum!" huilde de jongen. „Honger doet zoo'n pijn, wanneer je brood kunt krijgen." „Y'Allahl Moet een goed Muzelman van zijn waar worden beroofd en genepen worden worden door de vingers van gebrek omdat een Armeniër een leege maag heeft?" vroeg de dikke bakker. „Een stukje brood minder zal u niet armer maken, 'bakker Effendi," antwoordde ik. „Hier is meer dan het gekost heeft laat den jongen nu maar gaan." Hij nam, nog weifelend, de zilveren munt, die' ik -hem toewierp. Maar achter hem bor relde oen gemompel op. „O bakker Effendi, zult gij voor een beshlik toelaten, dat een christenhond een Muzelman berooft?" klonk het in koor. „Zwart is uw aangezicht 1 Uw baard zal verzengen! Uw vader en moeder hebt gij verbrand? Laat ons den dief voor den kadi brengen 1 Moet hij niet een hand verliezen?" De bakker wierp den beshlik op den grond en strekte de hand naar mijn beschermeling geplaveid. Zij werpt haar democratisch kleed af en vertoont zich in het zwarte ge waad der reactie. Er waait een reactionaire wind. Met enkele voorbeelden maakt spr. dat duidelijk. Wij houden vanavond hier krijgs raad, om te zien wat ons boven het hoofd hangt, maar op de arbeiders rust de plicht hun kameraden te wijzen dat thans het kleine beetje recht wordt ontnomen. Jn November '18 hadden wij een nieuwe regeering. Haar troonrede was mager, er bleek geen hervormingszin uit. Pas in de tweede helft van November, toen de golf van de Duitsche revolutie zich voortplantte, kwam pas de regeer mg tot de ontdekking hoe hervormingsgezind zij was, en we kre gen eene uitbreiding van de ouderdomsren te, enz. En zij gaf het voornemen te kennen een 8-urenwet in te voeren. Die wet is aan genomen. Toen de chr. ambtenaren omge kocht waren om ons tegen te werken, en de burgerwachten langzamerhand opgericht werden, zakte die hervormingszin. Ook kre gen wij wat loonsverhoogingen los. Maar toen bleek, dat, indien het op scherpe con flicten aankwam, de arbeidersklasse ver deeld was, zakte ook de hervormingszin van de patroons. In dit verband bepleit spr. de noodzakelijkheid van solidair te blijven en zijn plicht te kennen. Er werd tegen hooge loonen gewerkt; de arbeidersklasse moest produoeeren etc., dan zou het paradijs van vóór den oorlog terugkeeren. Maar die dit schreven, hebben nooit in dat paradijs verkeerd. Meer en meer kwam bij de patroons het gevoel, dat zij niet zoo bang meer behoefden te zijn. Het is verklaarbaar, dat de patroons in den havenarbeid de spits afbeten voor de ande re patroons en zeiden: „wij hebben het geld wel, maar willen niet". Maar de arbeiders beweging is door bet verliezen van dezen strijd geenszins geschokt. Thans, nu de voorhoede-gevechten in het nadeel der ar beidersklasse zijn beslist, maakt men zich op om haar voorgoed te verslaan. En zij is veel beter toegerust dan wij. De patroons- klasse formeert zich tot een centrale macht en treedt tartend en provooeerend op. Wij moeten ons matigen, heet het Bezuinigt de bourgeoisie? Ontzettende winsten worden gemaakt; Philips 160 pet. winst; directeu ren van Philips krij'gen, boven hun salaris één millioen! De vermogensbelasting is in .4 jaren toegenomen met 3700 imillioen. Ook op politiek terrein loert het reactie monster: de woninghuren zullen worden op gevoerd; als deze regeering haar zin krijgt, wel driemaal zoo hoog als thans. Aanvan kelijk was er gejuich bij chr. arbeiders, maar ze worden al wijzer. Er is maar één middel daarttgen: felle loonstrijd om voor ondergang behoed te worden. En dan komt de onrust in het land. Daartegen wil de regeering een wet ma ken. Wij zijn geen revolutie-maniakken, maar denk erom, dat deze regeering dubbel spel speelt, dat zij ons tergt tot het uiterste, en dan klaar staat om onze voormannen op te bergen. Spr. behandelt thans de Zondagswetten. Op Zondag mag niet veel meer gedaan wor den, maar wel mag je je in het moorden oefenen, 's Morgens leer je: „hebt uw naas ten lief als uzelven" en „wie het zwaard trekt-, zal door het zwaard vergaan" en 's middags leer je hoe je je kameraden kunt vermoorden. Dat lèert deze regeering, dat leert dit.tuig, dat God den Heere op de lippen heeft, maar den mammon in het hart, het had ons -geen beter voorbeeld kun nen geven van wat zij wiL De gemeentebesturen worden te lastig: die doen maar aan allerlei socialifeeerings- maatregelen. En s# komt een nieuwe wet „ter verruiming van het belastinggebied' zij geeft Amsterdam 2 millioen en ontneemt het 20 millioen. Thans de antirevolutiewet. Nu de arbei dersklasse uit den band dreigt te gaan springen, komt dit ontwerp er. Heemskerck zegt, dat het voor de stoute jongens van Wijnkoop is, en hoopt, dat ze een wig kan drijven in de arbeiders. En menschen, die niets van de arbeiderspsyche weten, zullen de wet toepassen. En ze zullen, als ze de kans krij'gen, ons inpeperen, dat wij ze in Nov. '18 in, hun hemd zagen. Als dit wetsontwerp wet wordt, gaat Troelstra en heel wat voormannen, de nor uit. Ik wikkelde een punt van mijn sluier om de smalle schouders van het kind. „Iemand die brood steelt, en bovendien nog een kind is, hoeft geen hand te verliezen," antwoord de ik. De bakker week terug. In Mohammedaan scha landen geldt het voor ongepast, en wordt het zelfs als een misdaad beschouwd, den sluier van een vreemde vrouw aan te raken. De menigte werd echter oproerig. „Trek haar sluier af, bakkerl" scrheeuwde er een. „Ze is toch een Hij zeide een gemeen woord. „Ik ben een eerbare vrouw," gaf ik terug. „Een eerbare Mohammedaansche vrouw spreekt niet mat vreemde mannen!klonk het „Goed gezegd!" bulderde het koor. Plotse ling liet zich een stem hooren: „Ze is een vermomde Armenische! Ruk haar de kleeren af!" Den jongen vasthoudend, en den vijand vlak in het gelaat ziend, ging ik achteruit, tot mijn schouders den muur aanraakten. „Ik ben geen Armenische," verklaarde ik. „Zweer hetl" klonk het in koor. Een stilte beidde mijn antwoord. „Ik ben geen Armenische, zoowaar als Al lah Allah is!" „Zijt ge leen Mohammedaansche? zweer het!" „Tk ben een Mohammedaansche, zoowaar ais Mohammed de profeet van Allah is." De dubbelzinnigheid dezer verzekering ontging hun Oostersche scherpzinnigheid niet, en gaf aanleiding tot een nieuwe uit barsting. „Scheur haar de kleeren van het lijf! Zij liegt! Zij heeft ons om onze baarden uitge- in, als ze redevoeringen houden als in Nov. 1918. Het juridisch recht eisoht, dat, als het geen gelegenheidswetten zijn, de pu- blieké opinie zich daarover moet kunnen uitspreken. En prof. Simons heeft in het „Weekblad v. h. Recht" gewaarschuwd te gen te grooten spoed. En hiermede is juist buitengewonen spoed gemaakt, en dit maakt het ontwerp zoo onsympathiek. De opposi tie heeft eenige veranderingen gemaakt, maar de wet blijft onaannemelijk. De Duit sche anti-soc. .wet van Bismarck kon ook maar 'n paar jaren bestaan. Wie waren die in den 80-jarigen oorlog de arbeiders wapen den tegen de van God gegeven leiding? De voorvaderen van Th. Heemskerk. Doet ook aldus en jaagt hem weg evenals hij Philips wegjoeg. Er moet een golf van soli dariteit door onze rijen gaan. Er waait thans een reactionaire wind, en de arbeiders moe ten thans één zijn en zich schrap zetten, overal tracht men de arbeiders neer te slaan, overal verscherpt zich de strijd. Spr. geeft daarvan verschillende voorbeelden. De kapitalistische klasse heeft nog niets geleerd en moet van socialisatie niets hebben. De liberalen, die indertijd de arbeiders wapenden tegen den adel, zullen thans niet voor uwe belangen opkomen. Wij moetpn zorgen een zóódanige beweging in het land te brengen, dat deze wet van het tooneel verdwijnt. Wij kunnen die wet niet aecep- teeren. Spr. brengt een eere-saluut aan de soc.-dem. Kamerleden, die thans het wapen der obstructie hanteeren en zich meester op alle wapenen toonen. De „N. Rott Crt." bespui| Duys met straatvuil En als zij dat doen, zijn wij er zeker van dat wij de be langen der arbeidersklasse dienen. Geloof het nooit, als men onze leiders zwart maakt; vertrouwt ons, hebt vertrouwen in onze lief de en toewijding voor ons ideaal. En onze sympathie moet uitgaan naar den Haag, waar as. Dinsdag het verzet het hoogtepunt zal bereiken. Tweede spreker was de heer De Vries van Zaandam. Wij hebben te doen met een reactionairen aanval op het proletariaat, aldus begon deze. Wij hebben in dit antirevolutieontwerp ééne uiting van die reactie. En de noodzakelijk heid van verzet laait op. Wanneer wij door drongen willen worden van de lafheid van deze daad, hebben wij de geschiedenis van de laatste vijf jaar na te gaan. In 1914 kon den wij zien hóe de regeerders van alle lan den flikflooiden met de arbeiders. De Tsaar van Rusland sprak van zijn „lieve Joden" en ieder gekroond hoofd vleide zijn arbei ders. In Dflitschland heeft men het prole tariaat van alles voorgelogen in do befaam de zitting. Men maakte hen wijs, dat de Fransche legers klaarstonden om de arbei dersgezinnen aan te vallen. Het was in ons land niet beter. Van soc.- dem. zijde was reeds in de eerste dagen van Aug. gevraagd om maatregelen te nemen voor de arbeiders. Met liefde kwam men de arbeiders tegemoet; „er zal geen honger worden geleden", zeide Treub, er was een geweldige solidariteit, een golf van geest drift, onderscheid van rang en stand werd niet gemaakt. En hoe liep het? Wat hebben we veel ge merkt van die liefdel Als ge het gescharrel met al die prijzen zag.ieder oogenblik gingen de prijzen omhoog. Al dadelijk on dernam de bezittende klasse een rooftocht op de zakken der arbeidera Graan werd on geschikt gemaakt voor de consumptie. Wa ren werden achtergehouden; groote win' sten maakten de reeders. Dat was in het derde en vierde jaar van den oorlog, toen de angst eenigszins geweken was. En nu de oorlog afgeloopen is, kwamen er strubbe lingen binnen de grenzen. Dat gebeurde in Rusland, ook in Duitschland. En wij kre gen hier ook wat van dien schrik: de gol ven spoelden tegen onze grenzen. Er wa ren toen teekenen waar te nemen, dat ook in ons land iets zou gebeuren. En toen Troelstra in Rotterdam eens met zijn vuist op tafel sloeg, was de heele bourgeoisie be vreesd, net als in 1914. En lieten ze de ar beidersklasse de tanden zien? Ze kropen allemaal in een notendop. Misschien waren ze toen wel even jaloersch op de mijnwer kers en hadden ze óók wel in een mijn wil len wegkruipen. En het is in de kranten ge zegd, dat ze benauwd waren. We konden het zien ook, hoe ze hun ramen dicht ge spijkerd hadden. De Ned. bourgeoisie toon de baar kleine kant. De weerslag ervan zag men in de regeering ook. Hoewel ze niets voelden voor het vrouwenkiesrecht uit gezonderd misschien de vrijz.-dem. ja, zelfs tegenstanders waren, werden ze be keerd nadat Troelstra op tafel geslagen had. De chr. minister drukte zich zeer sterk uit, toen hij zei, dat hem niets aangenamer zou zijn dan dadelijke invoering ervan. Ze beloofden van alles, verkorting van ar- Ingezonden mededeellng. lachen !a „Maar zij kan toch wel een Mohammedaan sche zijn," aarzelde een half koor. Rustig naar het uiterlijk hield ik nog steeds de punt van mijn sluier over den jon gen; ik was mij volkomen bewust, dat het paardenharen weefsel ons bedden beter be scherming gaf dan de revolver, die ik er ach ter verborgen hield. „Waarom gooien wij geen steenen naar den dief?" vroeg een der mannen, vernuftig. „Wat de vrouw aangaat, wij behoeven niet de hand aan haar sluier te slaan, maar als ze niet weg wil gaan na onze waarschuwig, en de kans wil loopen, eveneens gesteenigd te worden, dan kunnen wij zoo Allah wil daarna nog met haar afrekenen." Een regen van steenen dreigde ons. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik achter mij een deur knarsen. Mijn elleboog werd met krachtigen greep omvat, en, voor ik mij rekenschap kon geven wat er gebeurde, wer den wij de steenen trap opgetrokken, en ston den wij op de binnenplaats van het huis van den Gascogner, terwijl een Yourouk-portier en een slanke Europeaan de poort haastig weer sloten en grendelden'. Kletterend vlogen de steénen er tegen aan: toen klonk een geweldig gejouw en ge schreeuw. v De Europeaan keerde zich tot mij: „Gij zijt veilig, door Allah's genade, mijn zuster," zei de hij. Ik antwoordde niet. Ik kon niet. De stem, die gesproken had in gebrekkig Turksch, had een hoog, westersch timbre; en de klank ervan kwam mij bekend voor ook het ge zicht van den spreker kende ik. Mijn redder was de onbeschaamde Ameri kaan van de Rue de Pera. (Wordt vervolgd). beidsdag was niemand tegen. Het was laf heid, want ze deden het niet uit overtuiging. Van «1 het beloofde hebben we niet veel gekregen. Wel het vrouwenkiesrecht, om dat men hoopte de reactionnaire idéo daar mee te versterken. Zorg voor .ouden van dagen, er is iet» gedaan, maar niet veeL De 8-urendag: het zou al heel brutale woordbreuk zijn geweest als we dat niet gekregen hadden. Ze heb ben het zoo schraal mogelijk gegeven, en nu ongeveer een jaar geleden is het aange nomen. Nu pas heeft Schaper gevraagd, wanneer het ongeveer ingevoerd zal wor den. „Gedeeltelijk tegen 1 October", heeft Aalberse gezegd. Missóhien kunnen de eerstvolgende dagen nog verandering bren gen, maar anders is het twijfelachtig, of het wel gebeurt. Aan allerlei andere dingen is ook te mer ken, dat er een reactionnaire wind waait Spr. wijst op de Woningwet. Zelfs op de vergadering van Patrimonium werd ge smeekt dat de rechtsche Kamerleden eens iets zouden doen. Duizenden bij duizenden geeft de regeering uit aan bewapening van burgerwachten, ook gemeenten. Wij hebben de Huuroommissiewet gekre gen en er tijdens den oorlog bescherming van genoten. Maar de regeering vindt het nu welletjes. Spr. weidt daarover nader uit, en herhaalt wat de eerste spr. zeide. Op die manier komen eenige honderdtallen mil- lioenen guldens in de zakken van huisjee melkers terecht. Dit wetsontwerp is van groote driestheid tegen de arbeidera Belasting. De heeren zijn brutaal, omdat er slapte is op politiek terrein. Er zit wei nig fut in, op het oogenblik is er moede loosheid. 't Is goed, dat we nu eens wakker worden. De lafheid demonstreert zic^iet best in het antirevolutie-ontwerp. Het is van 15 April 1920, niet 1919, maar 1920, en het is met buitengewonen spoed klaargemaakt. Onze fractie werkt thans onder „Gottos hei lige bescherming" aan de obstructie. Als het ontwerp wet wordt, is niet alleen aan sporen of opruien tot een strafbaar feit strafbaar, maar ais vermoed kan worden dat men rondloopt met plannen of voorbe reidingen om de maatschappelijke orde om ver te gooien, is en volgens dit ontwerp al strafbaar. Spr. weidt verder over dit ont werp uit, dat zich geheel keert tegen de actie der S.D.AJP. In de eerste plaats staat hiertegen ons protest. Wij willen geen huichelaarsbende worden, en wij zullen in het belang van de zaak, een samenzweerdersbende moeten worden in plaats van alles in het openbaar te behandelen, zooals tot nog toe geschiedt. Wij moeten de fundamenten van het maat schappelijk leven ondergraven en in plaats van het kapitalisme het socialisme invoe ren, en de productie maatschappelijk ver doelen. En wij zullen last krijgen van deze laffe daden. We hebben gezien hoe laf ze zijn als het proletariaat dreigt zijn macht te ontplooien. En nu zien wij dit: men voelt zich thans veilig achter de burgerwachten, en meent dat gij dé arbeidersklasse eronder hebt. Dat wil men ook in de wet vastleggen. Uit het liberale kamp moest een fel protest opklin ken, die altijd spreekt van vrijheid. Wij wil len ook vrijheid, de vrijheid van de inter nationale arbeidersklasse. Het is niet voldoende, dat wij onze men schen in de Kamer het alleen laten opknap pen. In velband met de onderwijswet zit ten ze wel in de rats. Als de onderwijswet heden niet afgehandeld is, zitten ze nu al met de gebakken peren. Als de behandeling verschoven kan wor den, hebben wij dit bereikt, dat de arbei dersklasse niet overrompeld zal worden. Niemand had gedacht, dat dit ontwerp a.1 de eerste dagen van Juni in behandeling komt. En als de NederL arbeidersklasse zich kan beraden en een parool kan uit schrijven, is het doel van de obstructie be reikt. Nu men bezig is, ons te overrompe len, gaat de arbeidersklasse zich bewust worden van het groote reactionaire gevaar. Van heden af moeten wij ons verzetten. En het parool dat gegeven zal worden, uitvoe ren. Wij moeten de kerels weer laf maken, net ais in Nov. 1918. Men behoeft zich zoo benauwd niet te maken over het wetsontwerp, het is een prachtig agitatiemiddel. Marchant heeft gezegd: het is een groote politieke fout van u. Maar het gaat erom, dat wij. zoo'n sluip- moordenaarstaktiek niet willen. Waoht af wat de hoofdbesturen zullen doen. De heer Verstegen wekte op om klaar te zijn voor de uitvoering der instructies van de besturen. Er gaven zich verscheiden abonjiés op voor „het Volk" en leden van de partij. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen (één der aanwezigen verklaarde er zich tegen): „De groote openbare Protestvergadering tegen de anti-revolutiewet, gehouden op 4 Juni 1920, te Helder; Gehoord de uiteenzetting der woordvoer ders van S.D.A.P. en N. V. V. inzake deze Wet; Gelet op de koortsachtige wijze, waar mede deze wet is voorbereid, ingediend en staat behandeld te worden, teneinde de ge rechtvaardigde agitatie daartegen in den lande onmogelijk te maken; constateert, dat deze wet beteekent een ge welddadige aanslag op een zeer groot deel van de georganiseerde arbeidersklasse, ver tegenwoordigende meer dan een vierde g» deelte van het Nederlandsche volk, met de bedoeling haar den strijd 'voor een betere samenleving te bemoeilijken of onmogelijk te maken; besluit met alle haar ten dienste staande middelen de 'behandeling dezer door en door. reactionnaire wet te verhinderen en die maatregelen te nemen, noodig om de grondwettelijke rechten en vrijheden des volks te verdedigen; draagt de besturen op deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en de Tweede Kamer en in de Pers te publi- ceeren.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3