NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. GOEDKOOP REIZEN PER BOOT. ■*- 48e JAARGANG Zij, die zich heden abonneeren op dit blad, ontvangen dit tot 1 Juli gratis. FEUILELTON. 1ste klasse f2.80; 2de klasse f2.00. I 11 COURANT pilfP|| ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Ct. per 3 mnd. 1 40 fran™ r> Zondagsblad 3 0.57'/, Buitenl- /2-4° Modeblad 3 n q.t 1-05 1.30 ff.65. f "„0.57V»; 0.95, i n» Losse nummers der Courant 4ct. BUITENLAND. Het mandaat over Armenië. In het Lagerhuis heeft Lloyd George me degedeeld, dat de quaestie van het mandaat over Armenië een onderwerp van bespre king der geallieerde regeeringen uitmaakte. Het eiland Cyprus. Een deputatie van Cyprus heeft aan de Britsche regeering een nota overhandigd, waarin verzocht wordt, „als zijnde de uit drukkelijke wensch der bevolking", het eiland met Griekenland te vereenigen. Zeeliedenconferentie. i' In verband met de internationale scheep vaartconferentie hebben vertegenwoordigers van zeelieden uit elf landen, ook uit Neder land, te Genua voorloopige besprekingen ge houden onder leiding van Havelock Wilson. De vergadering heeft zich verklaard voor het beginsel van de 48 uursche werkweek voor zeelieden. De organisaties uit elk land zullen de maatregelen overwegen, die 't meest dien stig zijn om deze werkweek ingevoerd te krijgen. DUITSCHLAND. De kabinetscrisis. Naar hett „Berliner Tageblatt" uit parle mentaire kringen verneemt heeft de Cen trumafgevaardigde dr. Trimborn reeds Maandag in den loop van den dag met de besturen der soc.-dem. partij, en van de Duitsche Volkspartij over een eventueele deelneming aan de te vormen regeering on derhandeld. De Duitsche Volkspartij verklaarde zich bereid na de afwijzende houding der so ciaal-democraten ter harer opzichte, deel te nemen aan een zuiver burgerlijk minder- heidsregeering. Als voorwaarde voor haar deelneming aan de nieuwe regeering stelt zij de benoeming van vak-ministers en van een diplomaat tot minister van buitenlandsche zaken. Uit Berlijn werd Woensdag gemeld: De toestand is Dinsdag door de besprekingen van dr. Trimborn met de partijleiders eenigs- zins verhelderd, ofschoon nog niet te voor zien is, hoe de partijverhouding in de nieuwe regeering zal zijn. Een coalitie van alle bur gerlijke partijen is niet meer waarschijnlijk. Dat Trimborn dit ook niet bedoeld heeft, blijkt hieruit, dat zijn besprekingen met de leiders van Duitsch-Nationalen, Hergt en Schulz-Bromberg, slechts het karakter droe gen van een orienteering. De Duitsch-Natio nalen gaven hierbij duidelijk uiting aan hun bereidwilligheid tot positieve medewerking. Afgevaardigde Trimborn heeft zich daarna inzake de vorming van een regeering tot de Duitsch-democratische partij gewend. Deze verklaarde zich bereid aan de regeering deel te nemen op de volgende voorwaarden: On voorwaardelijke erkenning van de grondwet van Weimar. Afkeuring en bestrijding van elke monarchistische agitatie. Bestrijding van elke poging tot instelling van een klassen- heerschappij en van het schenken van voor rechten aan een bepaalde klasse. Een politiek van verzoening en vergelijk op politiek, so- door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 41) HOOFDSTUK XV. Bij de laatste Chaldeeërs. Tegen den nacht begaf ik mij Kochma. Behalve een uitstekend diner had des mutessarifs huis anders vrouw mij ook een draagstoei gezonden, waarin ik de stad kon verlaten. Deze»toch was zonder incidenten volbrackt' sarif reed met eenige gendarmen b st Üjk in de achterhoede, en hield een 8 't zeil. Bij de zuid-poort vonden denzelfden soldaat die ons van Moesjat haa geëscorteerd. Hij wachtte daar m J mand. De lieve kleine merrie rukte MCh lo9 om haar neus tegen mijn gezicht aan te wrij ven. Ik rolde mijn Mohammedaansch J op, zeide den vriendelijken mutessarif \aai- wel en begon den tien mijl langen rit. De weg, verlaten en eentonig, lei een troostelooze vlakte met rotsachügen bo dem. In het verschiet doemden nnrtigneu veis en bergen op. Toen ik eenmaa zadel zat, drong het tot mij dooi, d was; het beste wat ik doen kon, was te paarü Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (gal jard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 3'/i ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25% hoog. ber. aal en cultureel gebied. Afkeuring van elke klassen- en rassenhaat, ook van net antisemi tisme. Benoeming van ambtenaren zonder te letten op politieke richting, maar slechts op et feit, dat zij in woord en daad op den grondslag van de grondwet staan en bereid zijn in hun ambtelijk werk de regeering zon der voorbehoud te ondersteunen, terwijl ze echter tegelijkertijd door hun aard en oplei ding geschikt moeten zijn om hun ambt të bekleeden. Levensmiddelenaanvoer. Naar de „Frankf. Ztg." mededeelt, is tus- sohen Duitschland en Engeland een overeen komst gesloten omtrent de levering van 9500 ton tarwemeel. Engeland heeft zich bereid verklaard verdere hoeveelheden tarwemeel te leveren als Duitschland tegelijkertijd Australisch schapenvleesch en spek koopen wil op passende betalingscondities. Duitschland en het verdrag van Versailles. Uit Parijs wordt gemeld: De commissie voor de schadevergoeding heeft mededeelin- gen gedaan over de leveringen van kolen en vee, door de Duitschers, als schadeloosstel ling krachtens het verdrag van Versailles. Op 30 Mei had Frankrijk ontvangen 4.682.042 ton kolen, waarvan 405.000 ton weder aan Luxemburg werden afgestaan. Op denzelfden datum had Italië ontvangen 316.063 ton en België 38.553 ton. Op 31 Mei 1920 had Frankrijk ontvangen: 6547 paarden, 40.720 runderen, 67.467 scha pen, 8575 geiten, en België: 3116 paarden, 43.489 runderen, 32.644 schapen, 5140 geiten, 26.330 stuks pluimvee. De ontwapening. In antwoord op een in het Engelsche par lement gestelde vraag betreffende de ontwa pening van Duitschland, heeft Lloyd George medegedeeld, dat 10 Juni een officieel Duitsch bericht mededeelde, dat het leger tot 200.000 man was teruggebracht. De Duitsche regeering heeft bevel gegeven tot ontwapening en ontbinding der oijwettige vrijcorpsen en burgerwachten, maar blijft aandringen op het verkrijgen van vergun ning tot het aanhouden van een gewapende politiemacht. Er zijn 23.877 zware kanonnen uitgeleverd en 37262 machinegeweren. Ghurchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Duitschland ten tijde van den wapenstil stand ongeveer 16 luchtschepen en 18.500 aeroplanen had. Tot den 29en Mei was geen enkel luchtschip noch aeroplane aan de ge allieerden uitgeleverd. Onder toezicht der geallieerden zijn 700 aeroplanes en 3000 motoren voor vliegma chines vernield. BELGIE. Voor den volgenden oorlog. In den loop van het Kamerdebat over de begrooting van oorlog heeft de minister van oorlog er op gewezen, dat het land de nood zakelijke offers moet brengen, opdat in geval van oorlog de soldaten niet de slachtoffers zullen worden van onvoldoend materieel. Verder zeide hij, dat de wet op het gebruik der talen stipt moet worden geïnterpreteerd en geëerbiedigd. Voorts gaf hij als zijn meening te kennen, dat België zich over den beperkten diensttijd moest verstaan met de groote geallieerden, met Frankrijk en Engeland, waarmee het een militair verbond hoopt te zullen sluiten. Het Duitsche gevaar bleef groot. Onze neu traliteit is dood, dus sprak hij, en we hebben daarvoor niets anders in de plaats dan de dapperheid onzer soldaten. De minister werd luide toegejuicht. RUSLAND. De schulden van vroegere regeeringen. De „Times" verneemt, dat Krassin de aansprakelijkheid der sovjetregeering ont blijven. Izzedin reed naast mij; de politiedie naren achter mij. Ik geloof in het noodlot. Vijf mijlen van Bitfa, en verder van God en alle menschen verlaten, maakte het paard van een der gen darmen een tuimeling tengevolge van een gat in den weg. Izzedin hielp het dier weer op de been; het bleek geen letsel te hebben bekomen, maar de ruiter bleef roerloos in de modder liggen, tot wij hem hadden opgehol pen en ik bevond, dat hij een ernstige hoofd wonde had. Hij was niet dn staaf verder te rüden en moest klaarblijkelijk nauwlettend verzorgd worden. Wij konden hem met met ons meenemen: Tot zoover was de weg naar Bitfa een der besten in Turkije geweest, maar een eind verder begon een bij uitstek slecht gedeelte. Izzedin moest een hoogst belangrijk bericht naar Kochma overbrengen, en wilde liever niet teruggaan; ik voelde daar even min iets voor. Ten slotte besteeg de andere gendarme het sterkste paard en zette zijn kameraad vóór zich in den zadel, en terwijl zij beiden teruggingen, reed ik met den w) - daat voort. Het paard, dat wij nu te v^l had- den, leidde Izzedin bij den teugel, daai de man met den gewonde op zijn paard reeds de b^ZMAliahvTl, zullen wij binnen anderhalf uur in Kochma zqn," zeide ^«li'n^ar het mocht niet zijn. Nog geen half uur later, ol Arjamand struikelde en we deden een leelij- ken0VAllah - Allah, Khanoum, ge hadt voor deze maand op reis gingt een sterrenwiche- tear mSn raadplegen!" riep Izzedin uit, toen hij de kleine merrie, waar ik onder lag, S opstaan. „Heeft het Allah behaagd, dat ee gekwetst zijt?" „Geen beenen gebroken, oiijn zoon, Ingezonden mededeeling. Retour onbepaald geldig NIEUWEDIEP-AMSTERDAM, Informaties: BINNENHAVEN 2a. kent voor schulden, aangegaan door vroe gere Russische regeeringen. Mocht de sov jetregeering er echter toe gebracht worden die aansprakelijkheid te erkennen, dan zou zij de nakoming eischen van alle verbinte nissen, met de geallieerden aangegaan o.a. de bezetting van Konstantinopel door Rus land. ENGELAND. Zelfregeering voor Malta. Zaterdag is officieel op Malta meegedeeld, dat aan het eiland zelfregeering is toege staan. Malta krijgt het volledig bestuur over zijn eigen zaken, behalve die betreffende de verdediging, den buitenlandschen handel, de rijksbelangen, verdragen met vreemde sta ten, enz. De toestand in Ierland. Uit Ierland blijven berichten komen, die helder licht werpen op den steeds onhoud baarder toestand. Dinsdag keerde kapitein Lea Wilson, een inspecteur van de R. I. C., woonachtig te Gorey in het graafschap Wex- ford, thuis van een wandeling. Dicht bij zijn woning gekomen, wrerd hij aangevallen door vijf mannen, die in een auto in de nabijheid op zijn komst blijkbaar hadden gewacht. De moordenaars schoten hun revolvers af; alle schoten waren raak. Zij ontkwamen in de auto. De moord wordt toegeschreven aan wraakzucht. Immers, de vermoorde had dreigbrieven ontvangen naar aanleiding van de arrestaties van de moordenaars van een zekere mevrouw Morris. TURKIJE. Fransch bataljon door Turken gevangen genomen. De'„Temps" meldt, dat een Fransch batal jon, dat Bozenti in Cilicië bezet hield, door de Turken is gevangen genomen toen het op weg naar de kust was. De overgave had plaats 20 K.M. van Adana af, ten gevolge van gebrek aan munitie. JAPAN. Gevechten tusschen Japanners en Koreanen. Tokio, 15 Juni. Tweeduizend bandieten(?) uit Korea hebben een aanval gedaan op het Japansohe garnizoen aan de Tuman-rivier, aan de Chineesche grens, doch wei-den op de vlucht gedreven. De Japanners verloren 62, de Koreanen 42 man. De Japanners drongen bij de achtervolging Chineescb gebied bin nen, doch de eommandeerende officier zette de noodzakelijkheid hiervan nader uiteen. KORTE BERICHTEN. De marconisten bij de Engelsohe koop vaardij zijn in staking gegaan. Regeeringscrisis in Tsjecho-Slowakije. De spoorwegstaking in het gebied van Milaan verloopt. De conferentie van Spa wordt waarschijn lijk op 5 Juli vastgesteld. De „Petit Parisien" meldt de verloving van prinses Elisabeth van Roemenië, de oudste dochter van het koninklijke paar, met prins George van Griekenland, thans hertog van Sparta, oudsten broeder van Ko ning Alexander. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat woordde ik, tegen de rotsend steunend, want ik was erg geschrokken, en mijn linkerknie deed gemeen pijn. „Kijk maar eens naar de knieën van die arme merrie 1" Zij hadden een leelijke snee gekregen. „Ze zal niet voor morgen in Kochma kunnen zijn," zeide de soldaat wanhopig. ,,Y'Allah heeft het kwade oog op uw reis geworpen, Effendina. Wij zullen uw dameszadel op het andere paard leggen, maar wat zullen we met de merrie aanvangen?" Hij dacht een oogenblik na, en herinnerde zich toen, dat omstreeks een halve mijl van den w-eg af, een Chaldeeuwsch dorp lag, Sli- wa Klissia genaamd. Daar konden we onze gewonden voor vannacht onderbrengen. Ik constateerde, dat ook ik zelf op de ziekenlijst moest worden geplaatst: ik kon ternauwer nood op bet paard komen, en toen ik eenmaal zoover was, moest ik mij aan manen en zadel vastklemmen. „Ik moest ook in dat dorp blij ven," besloot ik. Langzaam voortgaande, werkten wij ons plan verder uit. Met het oog op zijn belang rijke opdracht, en om Papa gerust te stellen, zou Izzedin naar Kochma doorrijden. Mij kon in een Christenplaats niets overkomen; Christen-inboorlingen hebben ontzag voor elkeen, die de regeering in bescherming neemt, en Koerden durven geen Europeaan een haai- op het hoofd te krenken. Izzedin stelde voor, Papa aan te raden onmiddellijk wanneer hij het nieuws had vernomen, een expeditie te zenden. Ik vond het niet nood zakelijk. Met zijn ongelukkig been zou hij zijn nachtrust best noodig hebben. Toen we tot deze slotsom kwamen, stonden wij voor een rustieke brug. Een betrouwbaren indruk maakte zij niet; bet licht der sterren wierp een flauw schijnsel op het zwarte water, een Amerikaansche maatschapij van 700.000 dollar bestellingen deed bij de Zeppelinwerf voor den bouw van luchtschepen voor een luchtdienst New-York—LondenBerlijn. De stakende gemeentewerklieden te Dus- seldorf hebben thans hun looneisch verhoogd op 7 mark per uur. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. Dinsdag hebben Pierre Rothomb, secretaris van het comité de politique nationale van België en Maurice Feron, oud-Kamerlid voor Brussel, in het Palais Bourbon te Parijs een lezing over de kwesties Limburg en Schelde gehouden. Rothomb sprak voor een ernstig gevaar voor Frankrijk, als België het voorge legde verdrag zou onderteekenen. België had verwacht, zoo zeide hij, de souvereinit.eit over de Schelde en Limburg te zullen terugkrijgen. Hij noemde Limburg het Elzas-Lotharingen van België. De beslissing is nog niet gevallen. De Belgen moeten echter, zoo ging hij voort, (in hun verzet worden gesteund. Heel België roept om een Fransche alliantie. Slechts eenige Vlamingen beweren, dat Frankrijk er aan gelegen is een zwak België naast zich te hebben. Dus moeten de Franschen de besprekingen over het Belgische verbond verhaasten, voor dat de Belgen de overeenkomst met Neder land moeten teekenen. Daarna zullen Frankrijk en België samen die overeenkomst overwegen. Geen enkele geallieerde kan Frankrijk het recht ontzeggen, in overleg met den buurman, zijn eigen veiligheid te verzekeren. N. Rott. Ct). Engeland als bemiddelaar? Uit Londen wordt d.d. 16 Juni gemeld: Doyle heeft in het Lagerhuis gevraadg welke stappen het ministerie van buiten- landsch zaken had gedaan in zake de tus schen Nederland en België hangende ge schillen over de Schelde en Zuid-Limburg. Harmsworth heeft schriftelijk geantwoord dat de Engelsche regeering met beide re geeringen in onderhandeling is over de stap pen die gedaan zouden kunnen worden ten einde de onderhandelingen over de herzie ning van de tractaten van 1839 weer te doen opvatten. De anti-Revolutiewet. De Tweede Kamer heeft gisteren de anti- revolutiewet aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Crediet aan Duitschland. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het Wetsontwerp tot goedkeuring van het op 11 Mei 1920 te 's-Gravenhage tusschen Ne derland en Duitschland gesloten verdrag nopens de verleening van krediet en den uit voer van steenkolen een goedkeuring van de overeenkomst, in verband met dat verdrag, gesloten tusschen den Staat en de Nederland- sche Maatschappij tot Ontginning van Steen kolenvelden te 's-Gravenhage, alsmede voor zieningen van meer geldelijken aard ten aan zien van genoemd verdrag. Krachtens de overeenkomst, die bij dit ont werp aan de Staten-Generaal ter goedkeuring wordt aangeboden, zal Nederland een twee ledig crediet aan Duitschland openen: een van ƒ60.000.000 voor den aankoop van levens middelen van Nederlandschen of Ned.-Indi- schen oorsprong, (rekening A); een tweeden van ƒ140.000.000 voor den aankoop van grondstoffen (rekening B). Beide rekeningen zullen een rente bedragen van 6 Als onder pand worden tot een bedrag van 200.000.000 Duitsche schatkistbiljetten bij de Nederland- sohe Bank gedeponeerd. De terugbetaling van het levensmiddelen- crediet (rekening A) zal geschieden door ver rekening mét 25% van den prijs van krach tens deze overeenkomst door Duitschland eenige meters in de diepte. „Y'Allah, wat zou dit zijn, Effen'?" vroeg de soldaat eensklaps, toen wjj voet zetten op den anderen oever. Hij wees op iets wits, dat zich in den stroom voortbewoog. De oever glooide aan die zijde, ik liet hem naar beneden gaan, en hij sleepte het drijvende ding op het land. Het was een naakt vrouwenlichaam. „Ik kan hier niets meer uitrichten, Izze din," luidde de conclusie van mijn onderzoek. Ik dacht dat de vrouw een Chaldeeuwsche moest zijn, van omstreeks mijn leeftijd. „Ik kan niet begrijpen, hoe dit zioh heeft-toege dragen," liet ik er op volgen. „Er is geen enkel teeken, dat die vrouw een gewelddadi- gen dood is gestorven, maar toch verdron ken is zij ook niet; zij moet reeds dood ge weest zijn, voor zij in de rivier terecht kwam." In Koerdistan raakt men er aan gewend, lijken langs den weg te vinden dit wTas reeds voor de slachtingen het geval en leert men de teekenen die op de verschillen de doodsoorzaken wijzen, gemakkelijk onder scheiden. „Denkt gij, Effen*?" antwoordde Izzedin. „Allah is groot en alwetend." Dit was voor hem verklaring genoeg. Ik legde de vrouw de kastanjebruine haren om de schouders, wij wikkelden haar in mijn sebleh en legden haar onder eenig struik gewas, om daarna onzen weg te vervolgen. Deze leidde thans omhoog; bitter koud be reikten wij Sliwa Klissia. Het was een groot dorp, waarvan de woningen onregelmatig verspreid lagen aan den voet van een heuvel; de meeste waren halverwege in de helling uitgegraven. Op een soort voorgebergte, waarvan de voet aan een zijde bespoeld werd door een breed, schuimend riviertje en aan den anderen kant in een halven cirkel omvat aan ons land geleverde steenkolen en aan verwante artikelen; met dien verstande intus- schen, dat Duitschland niet meer dan jaar lijks ten hoogste 20 miliioen op deze reke ning zal behoeven af te schrijven. Men mag aannemen, dat uiterlijk in een viertal jaren het crediet A door verrekening met de kolen- prijzen zal zijn afgelost, zoodat hier feitelijk slechts plaats heeft een ruil van levensmid delen tegen grondstoffen. Het grondstoffencrediet (rekening B), zal het karakter dragen van een zoogenaamd revolvingcredit, dat is: van een zich steeds vernieuwend crediet, en behoeft eerst uiter lijk 31 December 1929 te worden afgelost. Voor dit crediet zullen grondstoffen worden aangebracht voor dat deel der Duitsche nij verheid, dat door export zijner producten in staat is opgenomen voorschotten in buiten landsche munt terug te betalen. Teneinde zoo daadwerkelijk mogelijk steun te bieden, is daarbij niet de bepaling gemaakt, dat de grondstoffen van Nederlandschen of Ned.- Indischen oorsprong moeten wezen. Duitsch land kan dus koopen op de voordeeligste markt. Wel is in de overeenkomst vastgelegd, dat de aanvoer in de eerste plaats over Ne- derlandsohe havens zal geschieden, waaruit vanzelf weer volgt, dat in het bijzonder de nijverheid in de nabijheid van onze grenzen gevestigd, van dit credit profijt zal trekken. De rekening B zal telkens worden goedge schreven voor de opbrengst van artikelen, vervaardigd uit de grondstoffen, waarvoor van het crediet is gebruik gemaakt. Iedere crediet-transactie op zich zelve wordt dus binnen eenige maanden aangezuiverd: het crediet in zijn geheel blijft eohter gedurende 10 jaren als bedrijfskapitaal voor de Duitsche nijverheid beschikbaar. De voordeelen inzake de kolenleveringen door Duitschland en betreffende de ontgin ning van op Duitsch gebied gelegen kolen velden eventueel door een op Nederlandsch gebied gelegen schacht, hebben wij reeds vroeger vermeld. Broodkaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat voor de 36ste brood kaartenperiode als wittebroodkaarten, aan vullingskaarten voor wittebrood en dagbrood kaarten zullen gelden de kaarten van ver schillende kleuren, en wel: voor het 141ste tijdvak de paars gekleurde, voor het 142ste tijdvak de oranje gekleurde, voor het 143ste tijdvak de groen gekleurde en voor het 144ste tijdvak de rood gekleurde. Deze kaarten hebben een paarsen onder grond. Speelkaartenbelasting. Handelaars en winkeliers in speelkaarten, herbergiers, koffiehuis-, logement- en socië teithouders worden herinnerd aan hunne verplichting tot het doen stempelen van de bij hen voorhanden spellen kaarten vóór 1 Augustus 1920, onder gelijktijdige voldoe ning van de belasting. De spellen kaarten kunnen tegen storting van het verschuldigde bedrag op ieder ont vangkantoor der accijnzen ter stempeling worden aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het voorhanden hebben van ongestempelde spellen kaarten in ma gazijnen, winkels, koffiehuizen, logementen, herbergen, sociëteiten en dergelijke inrich tingen verboden, op straffe bij de wet be paald. (St.ct.) Na de demonstratieve staking. Naar het „Hbl." uit Rotterdam verneemt, heeft de directie der R. E. T. M. de stakers van 8 Juni gestraft met een dag schorsing, terwijl aan hen, die op dien dag aan het werk zijn gebleven, een dag loon extra wordt uit betaald. i v^l Staking bij de H. T. M. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan den R. K. Bond van Spoor- en werd door het kerkhof, stond de kerk. Een twaalftal uitgehongerde jongens, twee mannen en een oudere vrouw kwamen ons ter verwelkoming tegemoet. Men kon zien, dat wij de grens tusschen Armenië en Chal- dea hadden overschreden: de vrouw- droeg niet den afschuwelijken Armenischen sluier, een artikel, dat steeds doet denken aan chro nische zenuwhoofdpijn of lepra-litteekens. Dit drietal was de Rayis welken titel een niet Mohammedaansch dorpshoofd in Tur kije draagt zijn vrouw en zijn zoon. „De Khanoum is ons van harte welkom," zeide de eerste. Maar hij keek een beetje sip. „Bij uw ziel, Christenmensch, ik verwacht, dat gij ervoor waken zult, dat uw ellendige Christen-dorpelingen deze hooge Effen' zul len behandelen, als ware zij de Amiru '1 Mua- min in hoogst eigen persoon. Zij behoort tot de meest vertrouwde en vereerde vrienden van onzen grooten heer, en indien haar leed mocht geschieden bij Allah, het zou mij bijna aan het hart gaan om de straf te vol trekken waaraan gij en al uw verwenschte Christenmenschen u dan zoudt blootstellen." Aldus Izzedin. Ik had bijna gelachen om hem, wanneer de inboorlingen niet zoo hevig waren geschrokken bij zijn woorden. De Rayis boog diep en nederig. „Uwt woorden zullen ons een wet zijn, Bimbashi! Wij zullen goed voot de doorluchtige dame zorgen bij het hoofd van'de maagd Maria! Een lijk bij de brug, zegt gij? Helaas, lijken zijn tal rijk gelijk ronde steenen." (Wordt vervolgd). gr

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1