S. COLTOF, Kanaalweg, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Groote collectie STALEN, No. 5262 DONDERDAG 24 JUNI 1920 48e JAARGANG Zij, die zich heden abonneeren op dit blad, ontvangen dit tot 1 Juli gratis. Kon. Marine Jachtclub. van de alleen van stoffen uit voorraad ^MBnraa-Rear COURANT ABONNEMENTEN BIJTOOEÜITBETAT.tno Donderdes- en Zaterdaamiddaff ADVERTENTIEN: w OORUITBETALING. P0T 9 mDd' n'^2;,^ranco port/1.80. Buitenl. 2.40 Zondagsblad 8 „0.571/.,,0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, i.0ö. Losse nummers der Courant 4 ct. ,1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O, DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon 60 Post-Girorekenlng No. 16066. 20 et. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gerr., te koop, te huur) 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adree: Bur. r. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 31/» ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25% hoog. ber. BUITENLAND. 0s conferentie te Boulogne. Naar uit Londen wordt gemeld, treedt de nota aan Duitschland nopens de ontwapening in uitvoerige bijzonderheden. Zij zal openbaar gemaakt worden, zoodra z|j te Berlijn is ont vangen. Alle partijen ter conferentie zijn van meening, dat Duitschland het verdrag moet uitvoeren. De „Temps" zegt, dat Millerand aangaande de ontwapening van Duitschland verklaarde dat men éénstemmig aan zon nemen om het Dnitsche effensief op 100.000 man terug te brengen. Zonder twijfel kunnen wij de ontwa pening niet met 10 Juli verkrijgen, maar deze zal binnen den kortst mogelijken tijd geschie den. Aangaande de regeling van de schadever goeding, die te Hythe is beklonken, verneemt men dat het daar ontworpen voorstel voor loopig nog aangehouden wordt, daar de uit voering grootendeels afhangt van de vraag of men zich met Amerika en Italië zal kunnen verstaan. De geheele schadevergoeding zon 90 milliard gouden marken zijn, betaalbaar in dertig jaar lljksche termijnen of in minder termijnen indien Duitsehland's economische toestand een verhooging van de jaarlyksche storting toelaat Dat zon gelijk staan met 150 millioen pond (nominaal) jaarlijks of een totaal van 4500 millioen pond (nominaal). De gedelegeerden hebben ook beraadslaagd over de verdeeling van dit bedrag. Parijs, 23 Juni. Indien te Boulogne omtrent verschillende belangrijke punten overeenstem xning tnsschen de e.lliés verkregen is, dan is toch, naar te verwachten was, op het aller belangrijkste, de regeling der schadever goeding, nog geen beslissing genomen kunnen worden. Dit wekt hier eenigen spijt en onge rustheid, al hadden de meesten, gegeven de moeilijkheden van de verdeeling, niet anders verwacht. De moeilijkheid kwam voort uit de vaststelling van het verdeelingspercentage, hetgeen thans door een speciale commissie zal worden bepaald en te Brussel, voor Spa dus; bekrachtigd zal worden. De Geallieerden en Turkije. De „Chicago Tribune" bevat een opzienbarend bericht uit Boulogne, behelzend dat de Entente conferentie besloten heeft tot een onverwijld gezamenlijk militair optreden om de Turksche nationalistische beweging te onderdrukken en de Turken tot onderwerping aan de eischen der geallieerden te dwingen. De militaire des kundigen hebben opdracht daarvoor de plannen te ontwerpen en wanneer deze gereed zyn zullen Fransche, Engelsche en Grieksche troepen in Klein-Azië van leer trekken. De wapenstilstand tusschen Moest&va en de Franschen zal niet vernieuwd worden. Ook zal van Turkije geen uitstel meer ver leend worden voor de onderteekeniug van het vredesverdrag. De Entente-troepen zuilen in Klein-Azië een groote converseerende beweging beginnen om het nationalistische leger te vermorzelen. De Engelsche troepen zullen van Isnud oprukken, de Grieksche uit Smirna, de Fransche uit Cilicië. Zoodoende zal Kewal's leger allengs worden ingesloten en gedwongen de wapens neer te leggen. Tot deze beslissing zouden Lloyd George en Millerand te Hythe gekomen zijnde eenige aanduiding ervan was de kennisgeving dat de Grieksche bevelhebber te Smirna gemachtigd zou worden in Kleiu-Azië op te rukken. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de nationalistische strijdkrachten Ismid hebben omsingeld en Guebze hebben bezet. De regee- ringstroepen trekken terug in de richting van Alemdagh. Tengevolge van den opmarsch van Moestafa Kemal's troepen tot voorbij Ismid is een groot aantal Christenen in de Aziatische wijk van Konstantinopel aangekomen. Een koninkrijk Mesopotamië? De .Daily Express" meldtHet kabinet heeft besloten een Arabisch koninkrijk Mesopotamië te stichten, waarvan de eerste souverein ver moedelijk Abdoellah, de zoon van den koning van Hedzjas, zal zyn. Het Britsche garnizoen zal vier jaar in Mesopotamië gehandhaafd wor den tot er een inlandsch leger en een politie georganiseerd is. Een Internationale transportstaking by een dreigenden oorlog? Berlijn, 23 Juni. Het bestuur van de Inter nationale Transportarbeiders-Federatie heeft aan de transportarbeiders-organisaties en die van het spoorwegpersoneel van alle landen gevraagd mede te deelen of zij bereid zijn, in geval van een dreigenden oorlog, eventueel gevolg te geven aan een oproep van den intergeallieerden transport-arbeidersbond tot een algemeene staking van allen transport bs i DUITSCHLAND. Ongeregeldheden te Osnabrück. Naar aanleiding der heoge vruchtenpryzen en de sterk gestegen vleeschpryzeD, kwam hst Zaterdag op de weekmarkt te Osnabrück tot opgewonden betoogingen. De waren werden aan de handelaars ontrukt en tegen door het publiek vastgestelde pryzen verkocht. Later trok een intusschen sterk aangegroeide men- schenmenigte door de stad en dwong de win keliers hun waren ver onder den inkoopsprijs te verkoopen. In sommige gevallen werden de waren in het geheel niet betaald. Ook de vleeschopslagplaatsen der stad wer den bezocht en het vleesch tegen den gedwon gen prys van 3 Mark per Kilo verkocht. Toen de helft der voorraden verkocht was, werd de rest in het geheel niet meer betaald, doch haalde de menigte ham en zijden spek uit de opslagplaatsen en ging daarmee naar huis. Militairen kwamen te laat om de schade te voorkomen, waarvan de omvang nog niet te overzien is. M&and&gnachts namen de ongeregeldheden nog toe. Het kwam zelfs tot gevechten. De ongeregeldheden hebben een politiek karakter aangenomen. In den nacht werd getracht de gevangenis te bestormen, het gelukte echter dit te verhinderen. Het schieten hield den ge- heeleu nacht aan. Het is de in Osnabrück ge stationeerde veiligheidspolitie tot nu toe niet gelukt de onlusten meester te worden. De militairen hebben tot nu toe niet ingegrepen. De gevechten duren echter nog voort. Ook te Krefeld hadden duurte-relletjes plaats. Maandag werd aldaar een groote demonstra tie gehouden tegen den levensmiddelen-woeker. Ongeveer 10.000 personen namen aan de de monstratie deel. Hierna trok de menigte naar de binnenstad, waar het op verschillende plaat sen tot opstootjes kwam. De menigte bestormde de markthal, waar de stalletjes van slagers en andere verkoopers werden geplunderd. Daarna trok men naar het warenhuis van Tietz, waar alle groote uitstalvensters van'de beneden vardieping werden vernield en de uitgestalde artikelen gestolen. De politie was machteloos Ongeregeldheden ln Wnrtemberg. Stuttgart, 23 Juni. In de verschillende grootere plaatsen van het land waren gisteren betoogingen op touw gezet tegen de duurte, De Onafhankelyken maakten hiervan gebruik om nu hun elsch van de dictatuur van het proletariaat opnieuw te propageeren. Daarbi, kwam het te Ulm en Ravensburg tot botsingen met de politie en de ryksweer. Te Ulm werden de Oberamtmanx en de opperburgemeester mishandeld. Bij de bestorming van het Raad huis vielen dooden en gewonden. Te Ravens burg leden» de oproerlingen eveneens ver liezen. Te Aaien maakten de radicale elementen met geweld zich meester van het wapendepot van de burgerwacht, dat geheel leeggeroofd werd. De toestand ln Thnrlngen. Frankfort, 23 Juni. Volgens een bericht van de „Frankf. Ztg." uit Erfurt is de toestand in ThuriDgen ten gevolge van de agitatie der radicalen zoo verergerd, dat over een aantal Thnringsche staten binnenkort de staat van beleg zal worden afgekondigd, De Kabinetscrisis. Keulen, 23 Juni. Volgens hedenochtend uit Berlyn ontvangen berichten is Fehrenbach b\ het uitvoeren van zyn opdracht thans op zoo groote moeilijkheden gestuit, dat men moet verwachten, dat hy de rykspresident de In trekking van de opdracht zal verzoeken en hij dus zjjn mandaat zal neerleggen. Het bestuur van de centrumsfractie van den Rijksdag zal hedenochtend vergaderen om te beraadslagen over de consequenties, die voor de centrumpartij uit de weigerende houding der meerderheidssocialisten voort vloeien. De leiders der meerderheidssocialis ten, Müller en Loebe, die bij hun herhaalde besprekingen met Fehrenbach dezen een posi tief votum van vertrouwen der meerderheids socialisten gewaarborgd hadden, zijn in de bestuursvergadering der sociaaldemocratische party volkomen gedesavodeerd, daar met alle stemmen tegen vyf het geven van een, zy het slechts voorwaardeiyk, votum van ver trouwen aan het kabinet-Fehrenbach gewei gerd werd, voor het geval dat in dit kabinet ook leden van de Duitsche Volksparty zitting zouden hebben. De houding der meerderheidssocialisten wordt in parlementaire kringen algemeen daaraan toegeschreven, dat zy by de Onat- hankelyken in een goed blaadje trachten te komen en deze voor deelneming aan een zuiver links kabinet trachten te winnen. Fehrenbach zal hedenmorgen den ryks president verslag uitbrengen over den ver anderden toestand en vermoedeiyk reeds in den loop van den dag den president om ont heffing van zyn opdracht verzoeken. Uit de Internationale. Het antwoord van Moekou aan de Duitsche OnafhankelJJken. .Het Volk" meldt: In het kommunistische maandblad ,1e Phare" wordt (Mei-Juni-nummer) thans de volledige tekst gepubliceerd van het antwoord van het Uitvoerend Komite# der 3e Internationale aan de Duitsche Onafhankelyken, die zich na hun uittreden uit de 2e Internationale tot .Moskou" gewend hadden om langs den weg van toe nadering tot de 8e Internationale het stich ten eener nieuwe, wydere Internationale voor te bereiden. Het uitvoerige en scherp gestelde stuk, dat helaas te lang is om geheel weergegeven te worden, formuleert duidelyk het Moskousche standpunt en laat even duidelyk zien hoe nog steeds alle .reformisme" en .reformistische" partyen zonder pardon in den ban worden WEDSTRIJD-DINER voor leden en hunne dames en introducé's ZATERDAG 26 JUNI, des avonds 7 u in de Marineclub. 5.per couvert z. w. Opgave UITERLIJK DONDERDAG bij den kas telein. De VOLGBOOT zal op oeide wedstrijddagen te 10 uur in den mond van do haven gereed Jiggen. PROGRAMMA'S kunnen door de leden worden afgehaald in het Wachtlokaal, Donderdagnamiddag en op de beide wedstrijddagen. gedaan. Evenals het Zwitsersche partyorgaan „Droit dn Peuple" geven we in 10 punten een korte formuleering van het Moskousche standpunt. En wel in de eigen bewoordingen van hnn manifest. 1. De diktatuur beteekent het verjagen der bourgeoisie door een revolutionaire voor hoede. Dit in tegenstelling tot de opvatting, dat men eerst de meerderheid by de verkie zingen moet hebben. Door middel der dik tatuur verkrygt men de meerderheid, en niet door middel van de meerderheid de diktatuur. 2. Diktatuur beteekent gebruikmaken van geweld en terreur. Wie daar tegen is, demo raliseert het revolutionair bewustzyn der ar beiders. 3. Zy die, by de huidige kapitalistische terreur en haar wreedheden, den burgeroorlog bejammeren, veroordeelen en er voor terug- terugschrikken, zyn in werkelykheid reaktio- nairen geworden. 4. De diktatuur van het proletariaat en het bewind der sovjets brengen de noodzakelyk- heid met zich mede het apparaat van den burgerlyken staat in stukken te slaan, zelfs als die staat republikeinsch-demokratisch is. 5. Elke revolutie beteekent, in tegenstelling tot den w6g-van-hervorming, een buitengewone ingrijpende krisis, die de grootste offers van ons eischt. 6. Vryheid van drukpers en Vergadering voor de bourgeoisie zou beteekenen dat men haar de vryheid laat te liegen en de openbare meening te vergiftigen. 7. Slechts door de onteigening der onteige naars kan men de massa der uitgebuiten met zich mee krijgen. Slechts na zyn overwinning zal het proleta riaat die deelen der bevolking achter zich krygen die tot dusver ln het gevolg der bour geoisie gingen (bedoeld zyn de boeren). 8. De Duitsche Onafhankelyken en de Lon guettisten (de Fransche linkervleugel) doen niets om het leger ln <»en rcoöe armee te ver anderen en zy weigeren om op onwetteiyke methodes (van regeeringszyde) van hun kant eveneens met .onwettelyke'' methodes te ant woorden. 9. De onteigening (der kapitalisten) moet niet op reformistische wyze gebeuren, zy moet plaats grypen in den vorm van konflskatie. 10. De Onafhankelyken moeten zich met de Spartakisten vereenigen. HONGARIJE. De boycot Officieel wordt uit Boedapest gemeld, dat de regeering aan bet internationaal vertoont van vakvereenigigen te Amsterdam een tele gram beeft gericht, waarin wordt gezegd, dat alle verklaringen, waarop bet besluit tot den boycot steunt, op dwaling en onbekendbek met de feiten berusten. De Hongaarsohe re geering beeft alle maatregelen genomen on de orde te herstellen en te verzekeren. De nota eindigt met te zeggen, dat als de regee ring in deze taak niet zou slagen, zij zioh ge noodzaakt zou zien de verantwoordelijkheid er voor af te wentelen op hen, die de nieuwe oorzaak zyn van de nationale wanhoop in het reeds zoo zwaar beproefde Hongarije. ENGELAND. De toestand in Ierland. Te Londonderry duurt de stryd tusschen Sinn Feiners en Unionisten nog voort. De voornaamste straten worden door benden ge wapende mannen bezet gehouden. Er wordt voortdurend geschoten. Alle winkels en kan toren zyn gesloten. Het handelsverkeer staat stil. Maandagmiddag hebben groote troepen 8iuu Feiners arbeiders, die zich naar de scheeps werven begaven, mishandeld. Twee bekende Unionistische kooplieden werden in de beeneu geschoten. Op de naderende troepen werd geschoten. Een soldaat werd getroffen. De troepen beantwoordden het vuur. Tegen den middag vermeerderde de ernst der gevechten. tocht hadden gehouden ter propagandeering van een „terug naar Afrika"-beweging, een Amerikaansche vlag verbrandden. ITALIË. De spoorwegstaking. Milaan, 22 Juni. By het uiteengaan van een solidariteitsbetooging voor de staking der spoorwegbeambten, kwamen de manifestanten in botsing met de gewapende macht. Schoten werden gewisseld, waardoor aan beide zyden talryke gewonden vielen. De rust is hersteld. De pers dringt eenstemmig aan op een doortastend optreden van de regeering om een eind te maken aan den chaos. Het wordt steeds duidelyker, dat het publiek niet langer van plan is zich te laten ringelooren door de dryvers naar de proletarische dictatuur. Byna overal, en vooral in de stations, kiest het publiek op besliste wyze party tegen de stakers, die meenen naar welgevallen het maatschappeiyk leven van het land te kunnen stop zetten. Reeds is het tot heftige tooneelen en botsingen gekomen tusschen beide partyen. Ingezonden mededeeling. BINNENLAND. De parlementaire medewerker der .Daily Telegraph" meldt dat lord Monteagle vandaag in het Hoogerhuis een wetsontwerp zou indie nen om te scheppen een „Dominion of Ireland". Het ontwerp zal duidelyk aangeven de ver houding van de op te richten Dominion tot Groot-Brittanniëde verkiezing van een Iersche vertegenwoordigende vergadering op de basis van evenredige vertegenwoordiging. De constitueerende vergadering zal beslissen of het noodig zal wezen 'provinciale parle menten of provincie-raden op te richten voor deelen van- of samengevoegde provinciën. De quaesties van verdediging, oorlog en vrede, maken van tr&ctaten (behalve handels-tractaten) zullen als afzonderlyke quaesties behandeld worden. Ierland's aandeel in de kosten van zyn eigen verdediging, zal geregeld worden tusschen beide regeeringen volgens deDominion- precedenten op dit punt. VEREENIGDE STATEN. Blank en zwart Te Chloago werden Maandagnacht by een gevecht tusschen blanken en negers twee blanken en verscheidene negers gedood. Het gevecht begon doordat de negers, die een op- Burgemeester van Wlerlngen. Biykens een bericht in de „St. Ct." van gisteravond is by K. B met 1 Sept., benoemd tot Burgemeester van Wieringen de heer L. C. Kolflf. Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdag werd een buitengewone zitting van Prov. Staten van Noord-Holland gehou den. Het algemeen rapport inzake het afdee- lingsonderzoek omtrent het ambtenaren reglement was nog niet voor behandeling ge- reéd, hetgeen de heer Van der Waarden teleurstellend achtte. Een amendement-Kool man op de pensioenregeling werd aangeno men, waarbij de maxima werden gesteld op 6000.voor eigen pensioen, en 1800.— voor weduwen en weezen. De schuld der pro vincie zal op 1 Jan. '21 bedragen 62.951.000, waarvan in dat jaar moet worden afgelost 1.847.000. Verschillende suppletolre begroo tingen voor waterleidingen, etc. zijn inge diend; de provinciale begrooting voor 1921 is ingediend tot een bedrag van 717.071. Voor 1921 zullen de opcenten op 'de belastingen verhoogd moeten worden tengevolge van de hoogere salarissen, hoogere aflossingen en rente, etc. In totaal zal f1.200.000 meer moe ten worden gevonden, waarvan 715,000 door verhooging van de opcenten van 12 op 17, en de reet door verhooging van opcenten op bouwde eigendommen en op personeele lastlng. Uitvoerig wordt van gedachten gewisseld over het salariareglement voor de provinciale ambtenaren en over de kwestie van kinder bijslag. Dinsdag ajs. wordt de zitting voortgezet. Militaire weduwen-pensioenen. Naar wy vernemen, is vanwege de depar tementen van Oorlog en Marine gezamenlyk een commissie ingesteld, ten einde de mili taire weduwen-pensioenen in overeenstem ming te brengen. In deze commissie hebben zitting: de gep generaal-majoor Becking als voorzitter; de kapitein ter zee Wolterbeek Muller; de offi cier van administratie le klasse der Kon. Marine Kempen; de kapitein der militaire administratie v. d. Ervede adjudant-onder- offlcier-vaandeldrager v. d. Berg van de VIHe infanterie-brigade en de majoor-schrijver der Kon. Marine Prins. De nltalnltlng ln hel bouwbedrijf. De besprekingen op het departement arbeid betreffende de uitsluiting ln bouwvakken hebben geleld tot het benoe men van een commissie van enquête. Om trent de voorwaarden, waarop de uitsluiting zou worden opgeheven, kon er echter geen overeenstemming worden verkregen. Bezoek van een Zweedsch eskader. Het voornemen bestaat, dat een Zweedsch eskader, bestaande uit drie pantserschepen en eenige lichtere oorlogsvaartuigen, tijdens een oefeningsreis ln de Noordzee, in de eer ste helft van Juli een bezoek zal brengen fljwi Amsterdam. De pantserschepen zijn de volgende: De „Aran", de „Manligheten" en de „Dristigbeten". Ze dateeren uit de jaren 19001903 en hebben een waterverplaataing varieerende van 8620 tot 8840 ton. Zij heb ben elk een bemanning van ongeveer 880 man. Partijbestuur S. D. A. P. Biykens een mededeeling in „Het Volk" was op de Zaterdag j.1. gehouden vergadering van het Partybestnnr der 8. D. A. P. van het N. V. V. een mededeeling ingekomen, dat op de vergadering van de by het Verbond aan gesloten vakvereenigingen het voorstel was gedaan aan de S. D. A. P. te verzoeken haar vertegenwoordigers in Parlement, Provinciale Staten en Gemeenteraden terug te trekken als het anti-revolutie-ontwerp werd aangenomen. Het Partybestuar besloot op dit idee niet in te gaan. De salarissen der Burgerlijke Rijks ambtenaren. In verband met de behandeling in de Tweede Kamer van de oredietwetten betref fende de salarisverhooging voor burgerlijke rijksambtenaren heeft de Centrale van Var- eenigingen van Personeel in 'sRyks dienst zich met een uitvoerig adres tot de Volks vertegenwoordiging gewend met het ver zoek, mede te werken tot: a. Invoering van premievrij weduwen- en weezenpensioen; h. het doen vervallen van de indeeling der standplaatsen in klassen, en invoering over het geheele Ryk van eene uniforme sala- irieering; o. verlaging van den aftrek voor genot van vrije woning van 16 pet. tot op 10 pet., omdat laatstgenoemd percentage meer over eenkomt met dat hetwelk over het algemeen voor wonlnghuur wordt uitgegeven; d. het doen vervallen of wyzigen van de speciale salarisregeling vooc ambtenaren be neden den 21-jarigen leeftijd. Korte berichten. B en W. van Amsterdam hebben een voorstel ingediend tot verhooging der gemeente-pensioenen 40 mg. Juli. Kosten voor 1920 rond J OUU.UOu. De heer D. W. Stork heeft bedankt voor het lid maatschap der Eerste Kamer. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegdiefstallen. Als verdacht van spoorwegdiefstallen zijn, na onderzoek van de recherche der Nederl. Spoorwe gen, te Enschede 6 personen aangehouden, onder wie een conducteur en een arbeider-remmer. Een groote hoeveelheid goederen van allerlei aard is bij huiszoekingen in beslag genomen. Valsche bankbiljetten. In verband met de uitgifte van valsche bankbil- van den datum dragen van 24 April 1919. is te Enschede zekere T. aangehouden, die ter beschikking van de justitie ie gesteld- hii heeft een bekentenis afgelegd. Vliegongeluk te Venlo. In Venlo is het deze week kermis, en de moderne attractie, „vliegdamonatratiee", ontbreekt niet op het programma. Dat heeft Dinsdagmiddag tot een vreeeeliik ongeluk geleid. Welke vlieger opgestegen was, wist onze be richtgever niet met zekerheid mee te deelen een drietal aviateurs verleenen hun medewerking bij de demonstratie maar wel was bekend, dat als passagiers meevlogen de heer Corbeeu en mevrouw Van Overbeek uit Venlo. Toen het vliegtui- boven de stad was, ie het benzine-reservoir geeprongen en vloog de machine in brand. De machine kwam terecht in de keuken van het huis van den heer Joosten aan de Lom- Dj^ter is gebleken dat de van den vlieger 18 W Bwt. Ontploffing. W J?lll84?gvo£nili(i<i*gr»wa8 °P het terrein van het station D. P. te Rotterdam bezig, kisten met knalkurken te lossen uit een trein en te vervoeren naar een groote houten goederenloods der Neder- landsche Spoorwegen, waarin deze goederen wer den opgeslagen. Plotseling ontplofte de inhoud van een der kisten met knalkurken, tengevolge van den schok, ver oorzaakt door het werpen van de kist van den steekwagen, waarmee zij vervoerd werd, op den vloer der loods. Bij de ontploffing werd de besteller in dienst der Ned. Spoorwegen A. van der Staaij, uit de Waer- schutetraat, tengevolge van den luchtdruk opgeno men en tegen de zbde van de goederenloods ge slingerd. Zwaar aan het hoofd verwond en met en afgerukt been zakte de man ter plaatse ineen. De besteller P L. Vos. uit de Tweede Dier- gaaraeetraat, werd eveneens weggeslingerd en met een gebroken been en ernstig in de lies gewond opgenomen. Beide mannen zijn per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar Van der Staaij bij aankomst reeds overleden bleek. Vos is ter verple ging opgenomen. Dadelijk na de ontploffing brak in de groote houten goederenloods, waarin veel beetelgoed lag opgestapeld, en waarvan tengevolge van de ont ploffing de ruiten en lampen stukgeslagen en planken losgerukt waren, brand uit, doch deze werd epoedig gebluscht. Door den bliksem getroffen. Twee werklui uit Teteringen waren in den Oos- terhoutschen polder, toen een onweer kwam op zetten. Een felle bliksemstraal deed den een dood neervallen. De ander werd bewusteloos geslagen. I Ingezonden mededeeling. (Zie da advertentie op pag. 8). naast „CASINO".

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1