NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HERMAN NYPELS, y De lang verwachte goedkoope tijd is nu aangebroken, maakt gebruik van de Zomer-Opruiming, KLEED ING MAGAZIJN Eerste Blad. Abonnements gelden. vóór 15 Juli h VROUWEN VAN PEN HELDER. KIES-RECHT S in het van HELDER. 'J No. 5263 ZATERDAG 26 JUNI 1920 48e JAARGANG Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. De stijging van den paplerprijs. BUITENLAND. SPANJE. Koning Alfons naar Barcelona. TURKIJE. Het Grieksche offensief begonnen. O Gij hebt nu 9Cie®recht. O u Grooten Uitverkoop bij de firma I. GRUNWALD. 3 q meenen „de te goedkoope tijd van voor den oorlog is teruggekeerd". vlrCUIlfVttLUj Kanaalweg bh. Postkantoor 71. 7J De volkenbond en de tyfus. DUITSCHLAND. Het Duitsche ministerie. Relletjes te Bremen. ENGELAND. PLAATSELIJK NIEUWS. De toestand in Ierland. GEMEENTERAAD. ITALIË. Hr. Ms. „Zeeland". Aanbesteding. Koninklijke Marine Jachtclub. No. 1. Sloepen Bi en Ba, met fantasie- tuig, gestuurd door onderofficieren van de Kon. Marine. Wisselprijs „Het Zilveren Vikingschip", uitgeloofd door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot"; le prijs: groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder; Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den Schout bij-Nacht J. Soutendam en vier bronzen medailles, uitgeloofd door H. M. de Konin gin, voor de bemanning van de sloep, die den eersten prijs wint. No. 2. Sloepen type Bi en Ba met model- tuig, gestuurd door officieren van de Kon. Marine, leden van de K. M. J.-C. No. 3. Sloepen type Ba met modeltuig, gestuurd door adelborsten. No. 4. Handicap voor niet-overdekte jachten, klasse W. No. 5. Regenboogklasse, le prijs: Groote bronzen medaille, uitge loofd door H. M. de Koningin-Moeder. Verhooging gemeente-pensioenen. Subsidie Ambachtsschool. Sluitingsuur der winkels gedurende de kermis. Nieroverspanning door het werk. ANT 1 imrrürrPXTrpipvT. ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mud. 1.40, franco p. post 1.60. Buitenl. 2.40 Zondagsblad 3 0.57'/i, 0.65. 1 Modeblad 3 „0.95, „1.05. Losse nummers der Courant 4 ct. 1.05 1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 3'/»ct. Adv. op bep. aangew. pl. worden 25% hoog. ber. lil verband met de ongekende stijging van den papierprijs, die thans het vijfvoudige van vóór den oorlog bereikt heeft en 50 °/0 hooger is, dan de hoogst betaalde oorlogsprijs, heeft de Vereeniging „de Nederlandsche Dagblad pers" besloten dat met ingang van 1 Juli a.s. de omvang van alle dagbladen beperkt zal moeten wordenom daardoor het papierverbruik te verminderen. Opdat het redactioneel gedeelte van de bladen zoo min mogelijk zal lijden van die beperking, zjjn zij genoodzaakt, de advertentierubriek in te krimpen en zullen zij in verband met het bovenvermelde met ingang van 1 Juli a.s. een papierduurte-toeslag op al hunne advertentie tarieven heffen van 50 °/0. Voor de plaatselijke bladen is deze ongekende stijging van den papierprijs van veel grooter beteekenis dan voor de dagbladen, omdat zij niet in staat zyn een dergelijke enorme ver hooging van 50 procent toe te passen, hoe gemotiveerd deze overigens ook is. Wij zullen daarom de abonnementsprijs slechts met 10 cents per kwartaal verhoogen, terwyl wij op de advertentiën een papier- duurtetoeslag zullen heffen van 10 procent. "Wij willen hopen, dat ditmaal de laatste verhooging moet worden toegepast, en dat wy spoedig in de gelegenheid zullen zyn, die prijzen weder te verlagen. de markttyd werden de winkels opgezocht en de winkeliers ook gedwongen hun koopwaren tegen spotprijzen te verkoopen. Zoo stelde het publiek de prijzen van visch en van Hollandsche kaas op twee mark per pond. Asperges moesten voor 50 penning per pond worden verkocht. De prijs der kersen werd op 50 penning per pond, bloemkool op 1 mark per stuk, aardbeien op 50 penning per pond bepaald. Schoenen, die van 250 tot 300 mark moesten kosten, voor 30 en 40 mark. Vanaf elf uur af doorkruiste veiligheidspolitie met een aantal met geweren en machinege weren voorziene automobielen de straten. Voor de groote winkels werden ook soldaten opge- Uit de Rijnstreek. Men schrijft uit Elberfeld aan de „N. Rott. Crt." Ons „dagelijksch brood" gaat meer en meer den zelfden weg op als het Russische. Het wordt, pre cies als daar, steeds duurder en slechter. Het ziekenbrood, dat uit beter meel gebakken moet zijn, was onlangs zoo muf, dat het eenvoudig oneetbaar was, pok voor gezonden. Beiden, zieken en gezonden, moesten zich met het „Kriegsbrot" behelpen, dat steeds donkerder en harder wordt. In de laatste gemeenteraadszitting is de samen stelling van ons brood bekend gemaakt. Het be- ■riBÉÉ 1 _-—l O/i Wri Ir Q fon Dezer dagen brengt koning Alfonso een bezoek aan de Catelaansche hoofdstad. In tien jaar is de koning niet in Barcelona ge weest, zoodat thans in het bezoek aan dit brandpunt van revolutionaire onlusten en af scheidingsbewegingen een politiek doel wordt gezocht. Uit Smirna wordt gemeld: De Grieksche troepen dwongen de troepen van Moestafa Kemal, die in de omgeving van Akhissar (ten N O. van Smyrna) geconcentreerd waren, in wanorde terug te trekken en bezetten Akhissar. Zy rukten verder op naar het Noorden en vielen Salihli aan. KORTE BERICHTEN. De Pruisische Landsverdediging heeft een wet aangenomen, waarbij de standsvoorrechten vooi den adel worden afgeschaft. Giolitti verklaart, dat de Italiaansche regeerin 11-jV 4.„fkan Lil Maak daarvan deze week gebruik en 3 zorgvuldig de zaak uit die U 2 Lkl HET GOEDKOOPSTE 2 HET DEGELIJKSTE BEDIENT! - NERGENS koopt gij deze week zoo GOEDKOOP als in den PI ZIET ONZE ÉTALAGES!! Onze prijzen zijn BOVEN ALLE VERWACHTING ZOO LAAG, dat gij zult QJ n 1 isitflf ft r\ Keizerstr. 116 b/d.Sluisdijkstr., Kanaalweg n/h. Postkant. 74, stelling van ons brood bekend gemaakt. Het be- Crionui vermaan,, r staat uit 10 pet. tarwemeel, 20 pet. roggefabrikaten geen protectoraat over Albanië, doch de onaihan- 20 pet. gerstemeel, 20 pet. maismeel en 20 pet. kelijkheid van dit land wenscht. gemalen boonen. De bakkers zijn waarlijk niet te benijden, die uit Het congres der Britsche arbeiderspartij erkent zoo'n mengsel eetbare waar moeten bereiden. met groote meerderheid het zelfbeschikkingsrecht In dezelfde vergadering werd tevens medege- der Ie deeld, dat de meelvoorraden verbruikt zijn en binnenkort slechts één pond verdeeld zal worden. De Fransche justitie treedt op tegen grossiers. Doch „Ersatz" is in aantocht. De gemeente El- die trachten de beginnende daling te beletten. berfeld heeft met het vooruitzicht van een hou- t-, -n gersnood reusachtige hoeveelheid boonen en erw- vliegtuig, dat Donderdag bii Peterborough *--- j- iin Engeland kopje-duikelde, is te pletter geslagen. i J - l/Tvomnn nm De Volkenbond heeft een beroep gedaan op de regeeringen van alle landen voor een fonds tot bestryding van den vlektyphus in Polen en omliggende landen van ten minste 2 mil- lioen. De Britsche regeering heeft onmiddellyk 50.000 beschikbaar gesteld, zonder vooruit te ioopen op het definitieve bedrag van hare bijdrage mits vier andere landen hetzelfde bedrag voorschieten. De bond heeft ook het verbond vanRoode- Kruis-genootschappen te Genève uitgenoodigd, tot alle landen van de wereld een beroep te richten. Berlijn, 25 Juni. De Rijkspresident heeft op voorstel van den Rijkskanselier tot minis ters benoemd: J ustitie (tevens belast met de vertegenwoor diging van den Rijkskanselier) dr. Heinze (Duitsche Volkspartij). Buitenlandsche zaken, von Simons (geen partij). Binnenlandsche zaken, Koch (democraat). Financiën, Hirth (centrum). Levensmiddelenvoorziening, Hermes (cen trum). Posterijen, Giesberts (centrum). Verkeerswezen, de gewezen generaal Grö ner (geen partij). Verdediging, Gessier (democraat). Economische zaken, Scholz (eerste burge meester van Oharlottenburg, Duitsche Volks- partij). Rijksschatkist, von Baumer (Duitsche Volkspartij). Landraad graaf Rödern is werkzaam aan het ministerie van de Rijksschatkist. De vervulling van het ministerie voor den wederopbouw wordt nog voorbehouden. De onderhandelingen over de vervulling van het ministerie van arbeid zullen spoedig geëindigd zijn. Het kabinet zal morgen zijn eerste bijeen komst houden en zal overeenkomstig het be sluit van het Seniorenkonvent Maandag voor den Rijksdag verschijnen. Donderdag hebben te Bremeu levensmidde len-relletjes plaats gehad. Op de markt stelde de koopers de pryzen van de waren vast. Wanneer de kooplieden weigerden tegen deze pryzen de waren van de hand te doen, maak te het publiek zich met geweld van de koop waar meester. Hierbij werden onder anderen groote hoeveelheden eieren stukgeslagen. Na gt/l&UUUU ICUOaOiitiÈU UUVT vwtuv*» - ten ingeslagen, die echter door de burgers bijna niet gekocht zijn. De prijzen van deze peulvruch ten zijn bovendien in den vrijen handel lager dan de stedelijke. Om nu uit deze moeilijkheid te ko men, moet besloten zijn, de stedelijke voorraden te laten malen en als boonen- of erwtenbrood aan de bevolking voor te zetten. Zoo ziet dus het brood er uit, dat ons bij bet begin der revolutie naast vrijheid en arbeid werd beloofd In onzen socialistischen heilstaat weet men zich echter te behelpen. Hoewel Elberfeld reeds een reusachtig deficit heeft, is klakkeloos een millioen Mark gevoteerd om de prijzen van enkele levens middelen lager te stellen. Dit millioen zal echter binnen een maand verbruikt zijn. De stedelijke inkoop van levensmiddelen is ove rigens voor de stad een strop geworden. Door de stijging der Mark zijn levensmiddelen in den vrijen handel gedaald. Dus verliest de stad op peulvruch ten per week 80.000, op rijst 450.000, op aardappe len 80.000 Mark. Het rijk helpt mee op dezen afdalenden weg. Terwijl de stad in Holland spek en reuzel voor 26 Mark kan inkoopen, moet ze aan het rijk daar voor 34 Mark betalen. Ook op ander gebied heeft de stad „pech". Om te voorzien in bet gebrek aan bouwmateriaal, heeft de stad voor 200.000 Mark een inrichting geopend, die de slakken der gasfabriek tot slak- kensteenen verwerkt. Nu blijkt, dat er bovendien nog 450.000 Mark extra uitgegeven zijn, terwijl de nieuwe steen soort slechts voor binnenmuren bruikbaar is én duurder dan de gewone baksteen. Dan is er een zonderlinge geschiedenis gebeurd. De stad heeft voor 124/a millioen benzine gekocht en daarna is uitgekomen, dat de invoer is geschied op vervalschte invoerbiljetten. De Berlijnsche in- voercommissie heeft toen den geheelen voorraad in beslag genomen en Elberfeld verliest de klei nigheid van 12'/a millioen. In stadhuiskringen wordt over deze zaak angst vallig gezwegen. Onze roode gemeenteraad heeft zonder misbaar een commissie benoemd, die de stedelijke aankoopen moet onderzoeken. Intusschen heeft de eerste burgemeester zijn ambt ter beschikking gesteld. Waarlijk, we beleven zonderlinge dingen. 111 -lliltü 01C4.ilVi ivvpjv Drie menschen, die erin zaten, kwamen om. De soc.-dem. Loebe is tot voorzitter van den Duitschen rijksdag gekozen. De conferentie te Spa is op 5 Juli vastgesteld. De Spaansche socialisten besluiten toe te treden tot de derde internationale. Volgens Donderdag te Londen ontvangen berichten uit Londonderry, duurden de ge vechten daar nog steeds voort. Woensdag werden 5 Sinn Feiners door de militaren ge dood door een mitrailleurvuur, waarmee men het vertrek van een aantal protestanten had gedekt. Zoowel Unionisten als Sinn Feiners vuren van achter barricaden. De stryd heeft zich nu uitgebreid tot de aangrenzende dis tricten en andere steden. Vrouwen ontvluch ten in grooten getale de stad uit vrees voor het geweervuur. De passagiers in de treinen van Derry naar Strabane waren gedwongen zich voor hun veiligheid plat neer te leggen op de vloeren der wagons. De minister voor Ierland heeft een dringend telegram ontvangen van den magistraat van Londonderry, waarin geklaagd wordt over Jti/4o-nari n (Y De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 29 Juni a.s., des namiddags acht uur. De agenda vermeldt o.a. de volgende on derwerpen ter behandeling: Beëediging W. H. Tielrooy als lid van den Raad. Voorstel om aan mej. Th. J. van Pienbroek, overeenkomstig haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan school 6, met in gang van 15 Augustus 1920. Voorstel om aan U. J. Huber, overeenkomstig „ïjn verzoek eervol ontslag te verleenen als on- dci wijzer aan school 6, met ingang van 16 Augus tus 1920. Voorstel tot vaststelling der 4e suppletoire be grooting van de inkomsten en uitgaven der ge meentevoor den dienst 1919. (Zie Held. Crt. 24 Juni). Voorstel tot het verleenen van eene subsidie ten behoeve der bewaarscholen, aan: het bestuur der afd. Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ad. ƒ2657.50; het bestuur der Ver eeniging voor voorbereidend L. O. „Jachin", ad. 2885.en het R. K. Kerkbestuur van de H.H. Petrus en Paulus ad. 2970. (Zie Held. Crt. 26 Juni). Voorstel om aan de Vereeniging „Ambachts school voor Helder en Omstreken" voor het jaar 1920 een subsidie te verleenen ad. 18.000. (Zie Held. Crt. 26 Juni) Voorstel om in te schrijven op 10 aandeelen van 500.in het kapitaal der N.V. Stoomboot- dienst Den HelderAmsterdam. Voorstel om voor kennisgeving aan te nemen het adres van het bestuur van den Chr. Dem. Bond van Zeelieden, Haven- en Transportarbeiders, om maatregelen te nemen tot werkverschaffing, ten behoeve van de leden van dien Bond. Voorstel tot het verhoogen van de pensioenen van de oud-gemeente-ambtenaren en van wedu wen en weezen van gemeente-ambtenaren. (Zie Held. Crt. 26 Juni). Voorstel tot het verleenen van een verhoogd subsidie, groot ƒ315497, voor het jaar 1919 en tot toekenning van een subsidie, groot 8800. Londonderry, waarin jfeaiaa8w I het weinig actief optreden van de regeering voor het jaar& 1920 aan het Departement Helderl en gezegd wordt, dat de situatie hopeloos der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, ten wordt, daar de voorraden voedsel en gas uit- behoeve der vakschool voor Meisjes. geput raken. Crisis bij den scheepsbouw. In de „Daily Telegraph" wijst Archibald Hurd I er op, dat de Britsche scheepsbouw hoe langer hoe meer voor een bedenkelijke crisis komt te staan. I Sedert den wapenstilstand zijn de loonen steeds gestegen, de werktijden verkort, de materialen I hooger en hooger geworden in prijs. I Nu is onlangs door de werklieden in het scheeps bouw- en metaalwerkers-bedrijf weder gevraagd j om hooger loon, n.1. 23*/j sh. per week meer en in verband daarmede meer loon voor stukwerk en I een werkweek van 44 uur. Ongelukkigerwijze heeft de ervaring getoond, dat de bewering der arbei ders-leiders, dat door het invoeren van den 48 uur I werktijd de productie zou toenemen, gelogenstraft I is. Berekend is, dat een werkman thans niet meer dan 70 levert van het werk, dat hij in 1913 gaf, terwiil zijn loonen buitengewoon omhoog gingen. Onder aio omstandigheden is een crisis in ge noemde industrieën gekomen, die kan eindigen in een algemeenen stilstand van het werk. Aan den eenen kant zien de werkgevers een dalende markt voor hun product, gevolg van de on-economische prijzen, waarvoor de tonnenmaat moet worden ge leverd, aan den anderen kant eiscben om hooger loon door de arbeiders, waardoor bestellingen uit binnen- en buitenland steeds afnemen. De vooruit zichten van den scheepsbouw zijn bij de toenemen de buitenlandsche concurrentie, vooral van die van Amerika en Japan, van dien aard, dat de werk gevers onmogelijk een toestemmend antwoord op de nieuwe eischen zullen kunnen geven. Men is in een impasse gekomen, die deze week voor den Industrieelen Raad zal worden besproken in de hoop een werkstaking te kunnen voorkomen. De stakende spoorweg-arbeiders te Milaan hebben het werk hervat. Te Parolita had een botsing plaats tusschen stakende landarbeiders en karabiniers. Drie arbeiders en een vrouw zijn gedood. behoeve der vakschool voor Meisjes. Voorstel tot verhooging der tarieven voor het drukken der stenografische Raadsverslagen en de Bijlagen. Advies inzake het voorstel van W. C. van Breda, betreffende de sluiting van de winkels gedurende de Heldersche kermis. (Zie Held. Crt. 26 Juni.) Afwijzend advies op het verzoek van F. Let- Ingezonden mededeeling. schert om toekenning van een subsidie voor het tot stand gekomen adresboek. (Zie Held. Crt. 26 Juni.) - Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift: „Over variabiliteit in de zooge naamde typhus-coligroep", de heer F. H. ter Poorten, off. van gez. Ie. kl. K. M., geb. te I Pontianak. Hr. Ms. „Zeeland" is den 21 Juni van Algiers vertrokken. Gisteren werd ten Raadhuize alhier her besteed het onderhoud der Gemeente-Gebouwen, Bruggen, Riolen enz. Ingeschreven werd door Joh. Steeman, voor f 14962. - Aug. Last drager voor f15587.— W. J. Braggaar voor f 15796. - C. Griek voor f 16280.H. Riemers voor f16425.— Gisteren zjjn ter reede van Texel de jaar- lijksche Zeilwedstrijden, uitgeschreven door de Kon. Marine Jachtclub, aangevangen. De uitslag was: Schipper S. Lak, Hr. Ms. „Medusa", sloep type B2, 3 uur, 27 min. 21 sec. 2e prijs: Zilveren medaille van Z. E. den Minister van Marine. Bootsman G. Hollander, Hr. Ms. „Atjeh", sloep type Ba, 3 u. 30 min. 25 sec. 3e prijs: Bronzen medaille van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Voor den eersten prijswinner 1 kistje sigaren, uitgeloofd door den Schout-bij-Nacht J. Soutendam. Schipper H. Nijkamp, Marine-Kazerne, sloep type Bi, 3 u. 34 min. 57 sec. le prijs: Réunieprijs: een kunstvoorwerp; bronzen medailles voor de bemanning. Luit. t. zee 2e kl. H. A. Meyer, Marine- Kazerne, sloep type Ba, 4 uur 44 min. 23 sec. 2e prijs: de kleine zilveren medaille. Luit. t. zee 2e kl. H. J. Suermondt, Ma rine-Kazerne, sloep type Ba, 4 u. 56 m. 22 s. le prijs: Vier bronzen medailles, uitge loofd door H. M. de Koningin. Adelborst 2e kl. M. Schoo, 4 u. 36 m. 25 s. 2e prijs: Bronzen medaille, uitgeloofd door Z. E. den Minister van Marine. Adelb. 2e kl. B. Q. Boelen, 4 u. 52 m. 59 c. le prijs: Zilveren medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, benevens een kunstvoorwerp. „Loya", eigenaar-stuurman P. Bon Cz., 2 u. 46 m. 49 s. 2e prijs: De kleine zilveren medaille. „Garnaal", eigenaar Kon. Mar. Jachtclub, stuurman J. J. de Vries, 3 u. 15 m. 29 s. „Waternimph", eigenaar Kon. Inst. v. d. Marine, stuurman P. J. Hendrikse, 2 uur 50 min. 15 sec. Heden wordt de wedstrijd voortgezet. B. en W. hebben aan den Raad een voor stel ingediend tot verhooging der pensioenen en toelagen der gemeente-ambtenaren enz. Zij stellen de volgende regeling voor: Art. 1. Alle op den datum van dit besluit nog niet vervallen pensioenen, verleend ten laste van het Pensioenfonds voor de Gemeente- Ambtenaren en het Gemeentepensioenfonds of nog te verleenen volgens de Gemeentelijke Peusioenverordening of de Pensioen- en We- luwenwet 1913, zooals deze wetten op 1 Januari 1919 of van een later tijdstip by een algemeene salarisherziening zijn herzien en alle uit de gemeentekas verleende, op den datum van dit besluit nog niet vervallen toe lagen, welke met pensioenen zyn gelijkgesteld en verleend vóór 1 Januari 1919, worden verhoogd met 40 °/0. Art. 2. Alle pensioenen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 1, en berekend naar wed den, welke met ingang van 1. Januari 1919 of van een later tydstip by een algemeene salarisherziening werden verhoogd, worden verhoogd met 8 voor elk aan het tydstip van ingang van de weddeverhooging voor afgaand jaar, dat deel uitmaakt van de laatste vyf, aan het ontslag- van den ambtenaar voorafgaande jaren en met 2/s 0 1 voor elk gedeelte van zoodanig jaar van een maand of minder. Art. 3. De geldende regeling van 16 Di cember 1919 vervalt op 1 Januari 1920, op welk tydstip dit besluit in werking treedt. Voor de pensioenen na dien datum ver leend of nog te verleenen, treedt dit besluit in werking op het tydstip, waarop zy zyn ingegaan of zulli n in°-aan. Indien de toepassing van dit besluit voor den betrokkene minder voordeelig zou zijn dan de toepassing van dit besluit van 16 December 1919, blyft voor hem de bestaande regeling van kracht. Bij raadsbesluit van 25 April 1918 werd aan de Vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" voor 1918 en volgende jaren een subsidie verleend van f14000.—. Tenge volge van de verhooging der salarissen van het personeel der school, is door den Raad bovendien nog een verhoogd subsidie toegekend van f4075.67, zoodat de vereeniging over het jaar 1919 een totaal bedrag van f 18075.60 aan subsidie van de gemeente heeft genoten. Volgens de begrooting voor het jaar 1920 was door de vereeniging gerekend op een gemeentelyk subsidie van f 14O00.en met het oog op den ongunstigen linancieelen toestand der gemeente op een ry kssubsidie van f49810. zyude f11810.— meer dan de 50 u/0, die door het Kyk als regel vergoed wordt. De Minister van ünderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft het bestuur echter in overweging gegeven een gewijzigde begrooting voor dit jaar in te zenden, waaraan door het bestuur is voldaan en waarna het Rijkssubsidie is bepaald op 50°/0 der netto uitgaven of f38000.in plaats van op f49810.—. in verband hiermede, ver zoekt het bestuur der vereeniging het gemeen telyk subsidie te willen bepalen op f1800. zijnde dit ongeveer hetzelfde bedrag als over het jaar 1919 is toegekend. Na ingewonnen advies der Commissie van bijstand voor het Onderwys, stellen B. en W. voor het gevraagde snbsidie voor het jaar 1920 aan de Vereeniging te verleenen. Door den heer W. C. van Breda is aan B. en W. het verzoek gedaan, gedurende de kermis de verordening op de winkelsluiting van af 5 tot en met 11 Juli buiten werking te stellen. B. en W. verklaren daartegen geen be zwaar te hebben en stellen voor gedurende de kermis ten aanzien van alle winkels ont heffing te verleenen van de verbodsbepalin gen der verordening op de winkelsluiting (dus niet, zooals oorspronkelijk vastgesteld was, bet sluitingsuur te bepalen op 11 uur. Ingezonden mededeeling. Worden uw nieren overspannen door uw beroep? Dit is vaak bet geval. Werk, dat de zenuwen inspant, de spieren en inwendige organen schokt, of u in aan raking brengt met nadeelige gassen, veroor zaakt dikwijls nierkwalen. Dit is ook bet geval bij werk op vochtige plaatsen, in wis selende temperaturen of met stof bezwan gerde lucht. En daarom komen rugpijn, urinekwalen, ontstoken nieren of blaas, nier-waterzucht en rheumatiek zooveel voor bij machinisten, chauffeurs, stokers, spoorarbeiders, schil ders, metselaars, mijnwerkers, visscherlie- den, enz. Als de urine sterk verkleurd is of slecht- riekend, spaarzaam of te dikwijls komt, pijn lijk is bij de loozing en bezinksel achterlaat, of als gij last krijgt van duizeligheid, rug pijn en hartkloppingen, dient gij verdacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen u goed doen en de kwaal aanmerkelijk doen verminderen, maar een speciaal niergeneesmiddel is even eens onmiddellijk noodzakelijk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zullen de nieren in staat stellen om de vergiften te verwerken, die het bloed bederven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de levens organen. Geen geneeslijke graad van nierzwakte of urinestoornissen weerstaat Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij dienen enkel voor de nie ren en blaas en daaruit voortkomende kwalen. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekening van James Foster op het etikèt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Kloos ter, Keizerstraat 93, 1.75 p. doos of 10.-» p. zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1