NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnemenls- vóór 15 Juli GOEDKOOP REIZEN PER BOOT. No. 5268 DONDERDAG 8 JULI 1920 48e JAARGANG abonnementen bij vooruitbetaling Heldor«che Ct. per 8 mnd. 1.60, franco p. po»t 1.70. Buitenl. 2. Versohijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon 60 advertentieni 20 ct. p. regel(galiard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v, 14 reg. 50 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van I 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. DE WEEK. ponder voorwaar! De woning-nood is al-stij- gende m den lande. Materiaal en arbeidsloon Mr. ANTONIO. 4 maai per week van beide zijden. Informaties: „ES0NA", Binnenhaven 2a. Een werkeloozenbetooglng. Ontploffing. Nadat de eerste paniek voorby was, be toogde de voorzitter tot de groote menigte, De onveiligheid. Een groot-moordenaar. HONGARIJE. De boycot RUSLAND. Een bolsjewleksch offensief. COURANT Zond«»blad Modeblad o 5*5. «0.65. 8 0.95, n i.Oö. Lioeee nummera der Courant 4 ct .60 1.05 1.80 Poet-Girorekening No. 16066. 0 Juli. 't Is een geweldige kraohtoer geweest, maar 't lukte 1De Tweede Kamer is dan toch Vrijdag j.L 2 Juli op recès gegaan. Om tot dat resultaat te komen, was eene nacht-ver gadering noodig. Die langer geduurd heeft dan de vermaarde „nacht van Staal" en mis schien zelfs de eenige nachtelijke zitting, ooit door ons Lagerhuis gehouden. De 2de Juli was al drie uren oud, toen men er eindelijk toe kwam om tot des middags één ure uiteen te gaan. De Kamer had het er eenmaal op gezet, niet langer dan Vrijdag bijeen te blij ven en hier werd eens bewaarheid het be kende woord, dat waar een wil bestaat, ook een weg kan worden gevonden. En nog zou de krachttoer niet volbracht zijn, indien er niet geweest was de ijzeren hand en de for- sche kracht, voortvarendheid van pres. Fock. Wanneer de Kamer in zulk eene stemming verkeert, kan men vaak van haar gedaan krijgen wat in normale omstandigheden ab soluut onbereikbaar is. Zoo was er het buitengewoon militair kre diet van 681/* millioen, welke som reeds totaal verbruikt was, zoodat de Kamer stond voor een „fait accompli", een voldongen fedt, afge dane zaak. De discussie dreigde onstuimig te worden, vooral door een felle kibbelpartij tusschen majoor Van Twist en den heer K. ter Laan, maar minister Pop, een rustig- bezadigde en volstrekt niet „ijzervreterige" figuur, wist olie op de golven te gieten. Z. E. van Oorlog rekende voor, dat van die ruim 68 millioen o. a. 8.7 moeten geboekt op den post hoogere prijzen dan de raming was, 18 millioen voor kostwinners-vergoedingen, 14 millioen voor verplichte schadevergoeding aan spoorwegen, enz. Nog deelde de minister mee, dat hij een regeling zal treffen om sol daten, die de middelen missen om huis-toe te reizen, eens in de vier weken daartoe in de gelegenheid te stellen. En ondanks practisdhe bezwaren, bij hem bestaande, bleek de minis ter toch bereid, zich neer te leggen bij eene motie-A. P. Staalman, vragend jaarlijksche ondersteuning van hen, die sedert Aug. 1914 gedurende de mobilisatie zonder pensioen zijn afgekeurd, voor zoover ziekte niet gevolg bleek van eigen schuld. Generaal Pop is tegenover allerlei wenschen, vanuit de Kamer tot hem komend, veel meer toeschietelijk dan velen hadden vermoed. En het lijkt er wer kelijk op of deize bewindsman bij de Kamer behalve natuurlijk wat enkele absoluut- onverzoenlijke elementen betreft „in den pas" zal raken. De halve ton vopr de Vrijwil lige Burgerwacht is toegestaan, met 41 tegen 18 stemmen en tot veler verbazing sloot zloh de heer Marohant aan bij degenen, die met den minister in de Burgerwacht een niet te versmaden kracht zien voor vorming, in de toekomst, van een leger volgens moderne denkbeelden en opvattingen. Minister Van Karnebeek geniet in zeer hooge mate het vertrouwen der Kaïmer. Te- reaht is hij genoemd de „persona gratissima", lieveling van het Parlement. En Z. Exo. van BuitenlandsChe Zaken heeft weten gedaan te krijgen, dat de 10.500 voor verblijfstoelage aan onze militaire attaohó'q ln het buitenland, die do Kamer in December J.1. schrapte, door aanneming van een amendement, nu wéér op de begrooting werd gebracht! Door ver werping, met 47—21, van een amendement- De Jonge, schrapping van den post beoogend. Sterker bewijs, dat een minister, die het ver trouwen der Kamer weet te winnen, het schier-onmogelijk lijkende kan doordrijven, is stellig niet gemakkelijk te vinden. Maar ook degeen, die veel gevoelt voor de argumenten, welke Van Karnetoeek Lc. bijbracht, zal al licht van oordeel zijn, dat de Kamer nu juist in deze geen blijk van groote consequentie gaf!Voor een deel kan men wellicht dezen loop van zaken toeschrijven aan de koortsige recèsstemming, die rustig wikken en wegen nu eenmaal onmogelijk maakt. De heer Kolthek heeft geïnterpelleerd over de uitsluiting in het bouwbedrijf, de stagnatie m den aanbouw van nieuwe woningen. Op den dag, dat de Amsterdamsche Raad wei gerde hem in zijn midden toe te laten als lid, wijl de heer Kolthek Hagenaar bleek te zijn. Minister Aalberse heeft verklaard, zioh wel degelijk met het conflict te bemoeien en „op 'te staan. Al wat met de woning- polltiek verband houdt, wenscht Z. Exc. te «Handelen bij de beraadslaging over de wo- Na het recès, als de hooge f u frissche krachten heeft verza- meld. 0^®rtgens was de toon des Ministers Ta^j verre van opgewekt. En geen voor arbeiderswoningen zijn 21/t-maal, soms vijf maal duurder dan zes jaar geleden. De arbeidspraestartde is flauw, slap. De loon- eischen gaan gestafig omhoog. „Waar moet dat heen!!?" riep mr. Aalberse uit. En met dat „Quo Vadis, o maatschappij van 1920!" zullen velen instemmen. De toon, die minister Aalberse bij deze gelegenheid liet hooren, was meer in „mineur", dan men ooit in de publieke zitting van hem heeft waargenomen. Tot opvolger van wijlen Arntzenius als Griffier der Kamer, is benoemd de le Com mies-griffier mr. baron De Vos van Steen- wjjk; Hij kreeg 68 van de 64 stemmen. Een mooi cijfer voorzeker. De heer De Vos was de eenige sollicitant naar het moeilijke ambt. Eerst twee jaar geleden werd hij in het Bu reau der Kamer opgenomen. Hij „boft" dus wel. En staat voor een zeer zware werktaak. Men roemt den nieuwen griffier als een rus tig en zeer kundig man. Ik stip nog aan, dat mr. Van Beresteyn succes had met zijn poging om niet de villa's- Deen, maar het oude huis van Jan de Witt, waar ook wijlen prins Alexander woonde, te bestemmen voor „home" van den Raad van State. Minister König zal laten onderzoeken of het voor den Raad „pasklaar" is te maken. Wat nog lang niet vaststaat! De Nationale Opera heeft haar 20.000 sub sidie gekregen. De post werd Vrijdag j.1. goedgekeurd met 49 tegen 22 stemmen, die van de 18 anti-revolutionnairen, vijf katholie ken, 2 chr.-historisohen en de heeren Van de Laar en A. P. Staalman. Voor de Opera, voor welke hier het „to be or not to be" op 't spel stond, een wel zeer verblijdende uitslag. En de heer Ossendorp had succes met zijn motie om meer dan 150 voorschot te ver- leenen vóór Augustus, op de onderwijzers- salarissen. De Kamer nam die motie aan met 58 tegen 16 stemmen. Of nu de Regeering aan deze roepstem gehoor zal geven, is een andere vraag. Ten slotte is, onder meer ik stip slechts het allervoornaamste aan doorgedreven, tegen sommiger pertinenten wensch, het kre diet van 200 millioen aan Duitschland. Minis ter Van Karnebeek heeft verzekerd, dat de Entente geen bezwaren heeft tegen de leve ring van kolen door Duitschland aan ons landje. Minister Van IJsselsteyn heeft in het licht gesteld, hoe onze visschersvloot hunkert naar goedkeuring van het krediet. Het eind was, dat het ontwerp er zonder stemming •kwam. Dat was ongeveer de „finale". Tot half September heerscht er nu rust in de ge bouwen op het Haagsohe Binnenhof, waar onze vroede landsvaderen en -moeders plegen te vergaderen. Inzonderheid het Lagerhuis heeft de rust hard noodig en ook wel eerlijk verdiendl Het „einde van den Schoolstrijd", door het met slechts drie stemmen tegen goedkeu ren, door de Tweede Kamer, van de lex-De Visser (door het „Hbl." genoemd de dioodv klok voor de openbare school) is o. a. ton huize van den oud-minister Kolkman, in te genwoordigheid van den premier en van den pauselyken nuntius, door de Katholieke frac tie onzer Vertegenwoordiging met geestdrift begroet. Dat ondanks het bij art. 198 gebeur de, de meerderheid, waarmeê het ontwerp er kwam, zóó groot was, is en blijft zeker een verblijdend teeken voor allen, die er wezen lijke pacificatie van hopen en verwachten. Moge hun optimisme niet beschaamd worden. Tot de „lichtpunten" der jongste week mag gerekend het oplossen van het Haagsche „tram-conflict" in dien zin, dat geen staking behoeft te worden gevreesd. In onzen tijd van: allemaal op de fiets, motorfiets, en auto, op autoped, etc.,etc., heeft het vooruitzicht van een tramstaking voor velen stellig veel van zijn vrees-wekkend karakter verloren. Gelijk ik reeds vroeger opmerkte, midden in het Scheveningsche seizoen zou zulk een Strike" voor het Haagje allerminst begeerlijk zijn geweest. 't Was in de afgeloopen week, dat de eerste bak grond tot beteugeling van het Amsteldiep is gestort. D. w. z., de eerste handeling tot demping van de Zuiderzee. De gebeurtenis bleef vrijwel onopgemerkt. Toch verdient de 29ste Juni 1920 ongetwijfeld tot de gewichtige „historische data" van ons volk te worden ge- rokend. Het reis- en vacantie-selzoen is nu officieel geopend prins Hendrik vertrok naar Zwit serland voor zijne jaarlijksche bergtochten de nieuwe dienstregeling der spoorwegen, met tal van nieuw-ingevoegde treinen, is van kracht geworden. En het publiek heeft een „zachten wenk" gekregen om toch niet al-te nonchalant te zijn met het achterlaten van allerlei dingen in de treinen: voortaan zal van elk achtergebleven colli 0.25 bewaarloon worden gerekend. Zegt het voort! Op het traject Esschen—Roosendaal had een aller-brutaalste berooving plaats, met ernstige mishandeling. Gevallen van trein- roof kwamen ook vlak bij onze grenzen voor. Omzichtigheid tegenover sommige „reizende elementen"- schijnt in hooge mate noodza kelijk. Bij de Leidsche Raadsverkiezingen deed zich, evenals bij die te Maastrioht onlangs, het verschijnsel voor, dat het actief Vrouwen kiesrecht Rechts ten goede kwam en de soc.- democratische fractie deed slinken. Wat nog maals tot de herinnering leidde, dat van soc.- democratische zijde niet zonder reden weinig geestdrift voor het A. V. K. aan den dag is gelegd bij de jongste Grondwets-revlsie. I Het passief V.-K. heeft in Den Haag een „vroede moeder" in den reeidentalen Paad gebracht, die staande de openbare zitting haar cigarette zit te roeken. Met JHildebrand's barbier van den ouden stempel zou een Haagsch Raadslid uit vroeger, deftiger dagen zijn verontwaardigd „O tempora, o mores!" doen hooren Ingezonden mededeellng. BUITENLAND. De conferentie te Spa. Dinsdag heeft de conferentie te Spa een aanvang genomen. Het begin was uiterst kleurig. Hooge leden van land- en zeemacht van beide groepen namen er aan deel. Voor de zitting bewoog zich Maarschalk Foch met eenige Fransche generaals in het publiek, dat buiten wachtte. Later versoheen de En- gelsche generaal Malcolm te midden van een groep hooge Engelsche officieren. Toen de Duitschers verschenen waren, onder wie ge neraal von Seeckt, met een aantal officie ren, gingen alle naar binnen. Ten slotte kwam nog de Engelsche maarschalk Wilson. Een onfortuinlijke dng voor Doitschland. De besprekingen hebben reeds den eer sten dag een pijnlijk verloop gehad. Het resultaat ervan was niet aangenaam voor die Duitschers en toen ze na een zitting van 4 uren het gebouw verlieten, liet hun uiter lijk het ernstigste vreezen. Zy waren bui tengewoon terneergeslagen en meer dan alle anderen nog Fehrenbach, de Rykskanselier. Lloyd George was, toen hy verschen, dui delijk zichtbaar hevig uit zijn humeur. Tot dit alles was reden, al scheen de zaak ook niet zoo ernstig als ze er op dien eersten indruk uitzag. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de ontwapening. Hieromtrent meldt de „N. Rott. Grt": De discussie werd alleen ge voerd tusschen Lloyd George en de Duit schers. De Franschen hebben er zwygend bygezeten, en ook Maarschalk Foch heeft geen woord gezegd. Lloyd George viel on middellijk met de deur in huis. Hy vroeg gegevens en (bepaalde data voor de afleve ring der wapens. Over het getal troepen sprak hij voortoopig niet. Gessier, de minister van weerbaarheid, antwoordde met een uitvoerige redevoering, die echter aan duidelijkheid veel te wen schen liet. Gessier was blykbaar ondier den indruk van de reis. Hy was toen pas uit den trein naar de byoenkomst gekomen. Hy somde de zwarigheden op die er voor Duitschland bestonden om zijn troepen te verminderen en legde daarby den noodigen nadruk op het feit, dat de overtollige solda ten zioh niet goedwillig naar huis zouden laten zenden. Ook sprak hy over de streken, waar men de gewapende macht niet zou kunnen ontberen. Het gelukte hem niet dit alles voldoende duidelyk te maken. De ge gevens, die Lloyd George had gevraagd, gaf hy echter volstrekt, niet. Men had zich van Duitsohe zijde blykbaar niet erg voorbereid. Dit ontstemde den En gelachen premier merkbaar. De verdere discussie bracht de zaak heel weinig meer vooruit. Simons, de minister van buitenlandsche zaken, deed zyn best om den onaangenamen indruk, die dit alles ge maakt had, te verbeteren en zyn pogingen waren niet onhandig. Een kapitale fout be ging toen echter de rijkskanselier, nadat Lloyd George de Duitschers nog eens had gevraagd ten minste morgen de verlangde gegevens mede te brengen. Hy stak van wal met een lange redevoering, die hy blykbaar tevoren had opgemaakt en die volstrekt niet in de situatie paste. Fehrenlbach had blyk baar genieend daarmede een diepen Indruk te maken. Het was een typische Ryksdag- rede, berekend op de sentimenten dier toe hoorders en uitgesproken op den larmoyan- ten toon, dien Fehrenbach eigen is als hy tot het gemoed wil spreken. Zijn hoofdbe- toog was, dat hy als eeriyk man wilde ster ven en geen onvervulbare verplichtingen op zioh kon nemen. Iedere zin moest in het Fransch en in het Engelsch worden ver taald; dit gebeurde op drogen toon en ver slapte nog den indruk van de toch reeds vreemd aandoende rede. Fehrenbach stelde de toehoorders op een lange goduldproef en toen hy uitgesproken had heerschte er al- geöneene bevreemding, waaraan Lloyd Geor ge uitdrukking gaf door zijn hevige teleur stelling te betoogen over de nietszeggende ontboezemingen, waar hij zakelijke mede- deelingen had verwacht. Lloyd George maakte den Rykskanselier een formeel standje. Hy wees ham erop, dat daar menschen bijeen zaten, die allen veel te doen hadden en nu niet nutteloos hun tijd konden verliezen. Hy drukte den Duitschers op scherpen toon op het hart daarmede goed rekening te hóuden. Deze gebeurtenis scheen op de Duitsche afgevaardigden een "vodlottigen indruk te makqp, maar door hun sterk onbeholpen en. onzakeiyk optre den hadden ze niet beter verdiend. Het is een harde les, die zy ter harte zullen moe ten nemen, als zy iets willen bereiken. Lloyd George was, ofschoon zeer beslist en scherp zakelijk, in den beginne volstrekt niet on welwillend, en dat hij altijd het woord voer de, had stellig ten doel onaangename bot singen te voorkomen. Dat de Franschen niets zeiden, was blykbaar het gevolg van een afspraak, die hun de grootst» zelfbe- heersching kostte om te houden. Fehren bach zal er rekening mede moeten houden, dat de Ryksdag-welsprekendhedd in een con ferentie ais te Spa het tegendeel van den verwachten Indruk moet maken. Dreigende crisis? Uit Spa werd Dinsdagavond nog gemeld: De Duitschers hebben verklaard, dat de zit ting van heden een crisis zou doen ont staan. Men maakt daaruit te Spa op, dat óf de geallieerden concessies zullen doen, óf de Duitschers zich zullen terugtrekken. De schadevergoeding. Maandagavond laat is te Spa nog geconfe reerd over het aan B e 1 g i uit te keeren deel der door Duitschland te betalen schade vergoeding. Van Belgische zijde werd verklaard, dat men de acht procent, die België op de Brus- selsche Conferentie toegezegd zyn, wel als billijk wil erkennen, mits België de prioriteit krygt by de uitbetaling door Duitschland en mits de goudfranc met de goudmark gelyk gesteld wordt. Volgens de „Hbl."-corr. te Spa, heeft Lloyd George zich tegen deze beide eischen van België scherp verzet, waarop deze besprekin gen plotseling afgebroken werden. In ver band hiermede vertrok ook de Fransche mi nister van financiën nog des nachts met een extra trein naar Parijs. Aan de „Matin" wordt nog gemeld, dat men in Belgische kringen tameiyk onthutst is over de houding van Lloyd George, die nadat hy een groote autotocht door België gedaan had, te Spa kwam met het inzicht, dat het Belgi sche land er zóó welvarend uitziet, dat de aan België toegekende prioriteit op twee-en-een- half milliard buitensporig is. Aan Italië werd op de Brusselsche oon- ferentie 10 van de door Duitschland op te brengen som toegezegd. Onder de voorwaar den, die de Italianen stellep om genoegen te nemen met deze uitkeering, zyn o. a.: een wyziging ten hunnen gunste van de regeling inzake de mynen van Heracleia en een over eenkomst met Engeland inzake de schulden van Italië aan Engeland. Millerand en Stinnes. De „Matin" verneemt uit Brussel, dat Mil lerand daar een onderhoud met Stinnes (den Duitschen groot-industrieel) gehiad heeft aan het Fransch gezantschap. Stinnes zette zyn denkbeelden over den Europeeschen herop bouw en over het herstel der verwoeste stre ken uiteenJdlllerand maakte enkele tegen werpingen, maar verklaarde, dat hy met groote belangstelling kennis genomen had van het stelsel van internationale samenwer king, dat Stinnes voor hem ontvouwd had. DUITSCHLAND. De verkiezingen van den Rykspresldent. Binnen niet al te langen tijd zal de verkie zing van den nieuwen rykspresldent plaats vinden. Verschillende bladen hebben als oan- didaat o. a. rykskanselier Fehrenbach ge noemd. Daarover schryft het leidende centrum- orgaan, de „Germania": Ongetwyfeld zou Fehrenbach voor het ambt vol verantwoorde lijkheid van rijkspresident alle noodige eigenschappen hebben. Er valt ook niet aan te twyfelen, dat hy by alle partyen en het heele volk groote sympathieën geniet. Naar wy echter van betrouwbare zyde vernemen, is de quaestie der presidentsverkiezing nog geenszins actueel. De wensch der rijksregee- ring zoowel als die van den rijksdag is, dat Ebert zyn functie voorloopig zal bUjven ver vullen. Aangenomen mag worden, dat hy dezen wensch zal vervullen. Daarom heeft het voorloopig weinig doel, naar een opvolger rond te kyken. Het schynt intusschen geens zins uitgesloten, dat het centrum later als de vraag actueel is, met Fehrenbach als oandi- daat zal voor den dag komen. Circa 80.000 werkloozen hebben Maandag deelgenomen aan een massademonstratie. Men zag by de troepen, die naar de Lust- garten trokken borden met opschriften als: „Wy hebben hongerl", „wy willen geen aal moezen, maar werk en brood!", „Wij protes teeren togen de stopzetting der bedrijven!", enz. In do Lustgarten spraken vertegenwoordi gers der vakvereenigingen, van de radencen trale en van de werftloozenraden. De voor naamste spreker was Paul Neumann, van de radenoentrale. Hy wees erop, dat deze demon stratie de regeering bedoelt op te schrikken, ten einde haar te dwingen maatregelen te nemen tot leniging van de ellende der werk loozen. De werkgevers moeten gedwongen worden te 'bUjven produceeren, ook als het bedryf niet rendabel is, en weigeren zy dit, dan moet de gemeente het bedryf overnemen. De werkloozen willen van de kapitalistische maatschappy geen gebedeld brood, geen ge schenken, maar werk. In dezen geest werd een motie aangeno men, waarin ten slotte wordt aangedrongen op het herstel der economische betrekkingen met sovjet-Rusland. De internationale bond van oorlogsinvaüe- den had Maandag een vergadering byeenge- roepen in Hagen (Westfalen), om te propa- geeren voor de volksverzoening en de vrede door recht. Op het oogenblik, dat de voorzit ter van den bond het spreekgestoelte betraid, ontstond een gewe/ldige ontploffing. Een in de buurt van het spreekgestoelte staande groote kachel sprong met een knal uiteen. De zaal werd een puinhoop. Geen ruit bleef er heeL Groote stukken van de zoldering vielen omlaag. Meer dan veertig personen werden gewond, van wie vele levensge- vaariyk. die buiten stond te wachten, dat de bond zou bUjven werken voor de volksverzoening. Er is onmiddeliyk een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. En men vond, dat in de kachel verborgen geweest waren ontstekingen van handgranaten. Deze moeten in ontbranding zyn overgegaan, door dat er in de kachel een brandende sigaar is geworpen. In den nacht-D-trein BeriynHamburg is de handelsbediende Lettmann door twee man nen overvallen, zy knepen hem de keel dicht tot hij bewusteloos was en beroofden hem van al zijn geld (4500 Mark) en zyn reistasoh. Daarna wierpen ze hem uit den trein. De ongelukkige werd den volgenden morgen zwaar gewond op de spoorbaan gevonden. Gisteren is te Beriyn het proces begonnen tegen den beruchten moordenaar Schumann, die van niet minder dan 35 moorden, diefstal len, aanrandingen en brandstichtigen be-' schuldigd wordt By het begin van de zitting verklaarde de verdediger, mr. Frey, dat hy door de recht bank als verdediger was toegevoegd. Hy zegt zyn plicht als verdediger eerst te Kunnen vervullen, wanneer Schumann ge neeskundig zal zyn onderzocht Indien uit het onderzoek mocht biyken, dat de aange klaagde niet krankzinnig is, dan kan hier slechts de strengste straf, die de wet kent worden toegepast. De rechtbank besloet daar op Schumann aan een geneeskundig onder zoek te onderwerpen. Op de vraag wat hy hiervan dacht, ant woordde de beklaagde, dat 't hean onverschil- Ug is, omdat hy onschuldig is. Tydens zyn verhoor herriep hy alle beken tenissen, die hy reeds vroeger heeft afgelegd. Hij verzekert, dat de politie-agenten hem des- tyds gedwongen hebben bekentenissen af te leggen. Men heeft hem zelfs lichamelyk mis handeld. Men heeft hem met allerlei voorwer pen, o. a. met gummiknuppels, geranseld. Men heeft hem in het gezicht en op de oogen ge slagen, zelfs heeft men hem getrapt De voor werpen, die aan de slachtoffers hebben toe behoord, en die hy in zyn bezit had, zou hy gevonden hebben. Tenslotte verzekert hy nog, dat de politie alle verklaringen heeft verzonnen. Hij heeft niets bekend en ais hij soms wat toegaf, deed hy dat alleen, om niet door de agenten mishandeld te worden. Het I. V. V. meldt: In de op 4 Juli te Brussel gehouden zitting van het Bureau van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, welke werd bijgewoond door W. A. Appleton, Léon Jouhaux, C. Mer- tens, Edo Fimmen en J. Oudegeest, is door den secretaris Edo Fimmen verslag uitgebracht van de besprekingen, door de delegatie van het I. V V. te Weenen met den Hongaarschen gezant gevoerd nopens den boycot tegen Hon garije. Uit dit verslag bleek, dat door den Hon gaarschen gezant het bestaan van de witte terreur in Hongarije niet werd ontkend. Slechts werd door hem gepoogd de terroristische han delingen der officiersbenden te verklaren en de verantwoordelijkheid der Hongaarsche re geering voor de witte terreur te ontkennen. Eij erkende voorts, dat de mededeellng van den premier, Simonyi Semadam, in het Hon gaarsche parlement gedaan, als zoude de Hon- aarsche regeering het tot haar door het I. V. gerichte schrijven van 10 Maart J.1. niet hebben ontvangen, met de waarheid in strijd is. Het schrijven werd wel ontvangen, de Hon« gaarsche regeering vond het echter niet noo dig het te beantwoorden. Door den heer Fimmen is verklaard, dat het I. V. V., afgescheiden van alle te geven verklaringen en mededeellngen, zijn eischen tot onmidddlijke onderdrukking der witte ter reur en tot het verleenen van volledige vrij heid voor de Hongaarsche arbeidersbeweging moest blijven handhaven. De oonferentie met den Hongaarschen ge zant leidde, mede ten gevolge van het feit, dat de Hongaarsche regeering demissionair is, niet tot een bevredigend resultaat. Uit het bericht over den stand van den boycot bleek, dat deze streng wordt doorge voerd en voortdurend grooter omvang aan neemt. Na korte bespreking werd het verslag van den heer Fimmen goedgekeurd en het een stemmig besluit genomen, den boycot onver zwakt voort te zetten en zich nopens verdere verscherping onmiddelyk met de betrokken vakcentrales en organisaties van transport arbeiders, spoorwegmannen, postambtenaren en bankbedienden In verbinding te stellen. Het Poolsche legerbericht van 6 Juli deelt mede, dat de bolsjewieken het verwachte offensief aan het noordelyk front ten noorden van den spoorweg Molodetsjno—Polotsk zijn 'begonnen. Vyf divisies, versterkt met tanks en pantsertreinen, werden tegen den door gang tusschen de meren ten zuiden van Schadow en ten N. van den spoorweg ingezet. Deze divisies werden met bloedige verhezen teruggeslagen. Een succes van generaal Wrangel. Een communiqué van het departement van oorlog meldt, dat de oavalerie van generaal Wrangel een cavalerieoorps der bolsjewieken, bestaande uit achttien regimenten, omsingel de, die blootgesteld werden aan een geoon-

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1