Tweede Blad. VAN DONDERDAG 8 JULI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Maandag slaagde te Alkmaar voor het eindexamen 8-jar. cursus Handelsdagsohool onzo plaatsgenoot, de heer H. J. ter HalL Hr. Ms. „Z 1" en „Z 4". Bioscoopmiddag Chr. Mll. Tehuis. Gerei. Vereen, v. Drankbestrijding. De uitsluiting. De Kermis. spel in het gezapig© te bekoring, en naar De ro4 gaat verloren In hot bulderend ge lach der orii]4andore, zoodot wij niet te weten kwumeu waai' de overige zevenenzestig on een half percent blijven, In de cafés klinkt murieik; en hoereoht, on danks het drankverbod, vroolijkheid. Maar de wafel- en poffertjeskramen, verderop, kunnen het weric wel af en de straat wordt loog. Hier zeult een huisvader zijn kind naar huls, ginds trekt een moeder met haar kroost huiswaarts. En vau don zeedijk bomt oen groep jonge meisjes, on zingt: N.V. Toxels Eigen Stoomboot-Onderneming. Rectificatie. Regellnr» vaa de bevordering de? officieren-machinist. Voorfooplg Verslag. BINNENLAND. Op den dag voor het vertrek van de schepen hielden de commandanten en officieren nog een reünie in Yokohama Memorial Hall, waar weder om flink godanst word. En zooals het altijd gaat juist toen do gaBton goed op streek waren met hun Hollandsche. en internationale kennissen, dio zo gedurondo tweo wekon bijna dagelijks ontmoet hadden, was het uur van schoiden geslagen. De Marinedag te den Haag. i Het Comité voor den Marinodag op 17! Juli a.s. deelt mode, dat er voor d© bijeenkomst op Houtrust te 's-Gravenhage veel animo be staat. Zooals wij reeds meldden, schrijft xio „Am sterdammer", zullen de s.d. wethouders, de In-' ren Wlbaut en De Miranda, zoor waar- «ebiJuIijk uit het collego van B. en W. tre den In voriuuiid mot do te verwachten be straffing dor gemeontowerklleden, die aan do staking van 8 Juni hebben deelgenomen. Het zal cohti r nog wel eenlgon tijd duren* eer deze zaak aan do orde aal komen. In raadskringen wordt het reoda al-s een feit beschouwd, dat het te ontstaan oonfliot zal lelden tot het uittreden der ad. wethouders uit het college van B. en W. Ook wordt daar reeds gesproken over de vervulling der beide wothoudcHzetels. Naar het blad in dit verband verneemt, moet oen doel der raadsleden ernstig van plan zijn een voorstel to doen om do plaats van don zesden wethouder niet weer to vor- vullon on dions werkzaamheden over de an dere rijf wethouders te verdeelen. Tapverbod voor sociëteiten. Uit het „Dagboek van een Amsterdammer". Tweede Bedryf, De torpede/booten Hr. Ma „Z la en >,Z '4n zijn van hun Noordsche reis alhier terug gekeerd. Woensdagmiddag gal de Chr. Centrale Jeugdraad afd. Helder in het Militair Tehuis, Kanaalweg, een uitstekend geslaagde bios coopmiddag voor de Schooljeugd, dia door vele kinderen bezocht werd. De Gered. Vereen, voor Drankbestrijding ald. Helder, heeft den1 Aimsterdamsohen straatprediker, den heer N. Baas, verzocht Vrijdagavond 8 uur, op de kermis te komen spreken. Dit geschiedt in een tent der Ver eniging, die tegenover het Mnlitorirr Tehuis, Kanaal weg, standplaats heeft. Bij de dagelijksehe contröle la gebleken, dat er 63 werklieden zijn. uitgesloten, naar ons het bestuur van den Aannemersbond be richt. Dinsdagavond opende de N.V. „Het Too- neel" haar reeks van voorstellingen in de schouwburgzaal „Tivoli" met Sehürmann's „De Violiers". Do zaal zoowel als het balcon was geheel gevuld; In afwachting dat hol scherm omhoog zou gaan, bewonderde men de inderdaad schitterende verlichting. Zooals men weet, zijn langs de geheele zoldering van „Tivolia rijen gloeilampjes aangebracht, en toen deze ontstoken waren, baadde de zaal, in den letterlijken zin des woords, in een zee van licht Daarenboven heeft de heer Van Twisk nog eenige bijzonder fraaie lampen aan de zoldering aangebracht zoodat de ver lichting inderdaad alles overtreft wat wij van dien aard zagen. In de pauze bood het intieme zaaltje naast het balkon een gezellig zitje. „De Violiers" is een knap werk van den vroeggestorven Willem Schürmann. Welk een actie zit er in, welk een schitterende dia loog, welk een spanning weet de auteur te bereiken. Het is een bij uitstek goed speel stuk, en de vertolkers moeten zich dan ook wel geheel thuisvoelen in deze warme atmos feer van echte menschelijkheid. Louis Saai born was de oude Mark Violier, en bi speelde zijn rol smeuig, smakelijk en met liefde. Voortreffelijk ook was Anna Sablai- rolles als tante Roos met haar rake en vaak typische opmerkingen. Niet minder valt moe der Rebecca te prijzen (Eveline van Boem) dit was wel het echte Joodsche moedertje, zóó midden uit den familiekring weggeloq- pen. Magda Janssens vervulde de rol van Esther; haar taak was niet gemakkelijk, want zij stond zoo geheel buiten de sfeer der familie, dat het zeer lastig is een dergelijke rol niet te veel te chargeeren. Hoe voortref felijk zij slaagde in de vertolking, kunnen do talrijke bezoekers getuigen. Verder was er nog Maurits van Keulen, Violieris oompag non, die in Maurits Parser een waardig en vlot vertolker vond. De verdere rollen werden vertolkt door Meyer van Beem, die een ge zellig .Joodsch koopmannetje was, Jan Wons- ma als de ongelukkige Van Dam, Oscar Tour- niaire als rechter-oommissaris Van der Schuyll, en Julia de Gruyter als Juffrouw Suzanne. Het publiek betoonde zich niet kar^g in bij valsbetuigingen en riep aan het ülot de spe lenden herhaalde malen terug. De voorstelling van „Fientjo Beul «mans" In Tlvoli was gotri bezocht* Het aardige blij spel ging er goed in, dank zij hot uitsteken de spel der altisten. Magdu Janssens was in deze haar glansrol op dreef; baar los en vlot je Vlaamsch was van laar Parijsohe xn'sleu Albert was uitstekend. In „Casino" was alles uit verkocht om voor het laatst Bouwmeester to zien, hein werd oen prachtige krans aangebo den, en Henrietto van Kuyk kroeg oen bou- quet. Ken en andier onder ontzaglijk enthou siasme van hot publiek. Hedenavond in „Casino" aan do voorstelling van Hein" door hot gezelschap Solsor ©n He.,.se; in „TivoU" gaat de klucht „In het gouden Haantje", door het gezelschap Itoyaards. •Voor Vrijdag is door de directie van „Tivoll" nitugekondigd het fijne en voorname blijspel van onzen Noderlandschon auteur Herman ltool vink, „Freuloken". Oirn de fraalo oostq- inoering, hot is een historisch hippel, be looft deze voorstelling, als „ellto-avt^Kj»' mm.. gukondlgd, ©eno bijzondere te wordtsa. Daar na weder men raadplege de adm-tentio „1D© Violiere" en Zondagavond nogmaak ,,'t Gouden Haantje". Alles in Tivolt. In de tont op het N. Kerkplein treedt van hedenavond af het gezelschap de la Mflr 0p niet „Kwaittü-SgldaUirr', ©en leuk lermi.sstuk, anet Napple die la Mar in do hoofdrol. Zoo is er nog voel te genieten in de komend© dagen. Kermls-varla. Ach, ach, die regen! Juplter pluvius heeft niet gewild, dat deze kennis „droog'' zou zijn en van tijd tot tijd schudt hij zich het water uit den baard, dat het Stroomt en klettert. Hij heeft geen pardon voor lichte japonnetjes of luchtige tenten; want zijn kameraad Ze- phytrus, die met hom redst en trekt, is trouw en solidair, en wat de regen spaart, vernielt de grilligheid van den wind. Ach, ach, dl© regent Ja, d© schouwburgen en tenten, die hebben bet goed; daar zit men droog en geniet van alles wat daar gegever wordt. Maar die arm© straatmensohen! Een kermis wordt nu eenmaal voor een groot deel op straat gevierd, 't Begon al Wot.e- dagmid dag: de middag der kinderen. Al vroeg lie pen de jongens en iiiedsjea met kletsnatte ha ren en beschermende capes, en overal neus den ze eens naar wat er al zoo te zien was. Wat een modderige kleeren zullen de moe ders te wasschen kragen, wat een jammer, dat nu juist de Woensdagmiddag zoo regen achtig moest zijn. En 's avonds, helaas! was het niet véél beter. Zware regenbuien verjoegen de men- schen van de straat, en hoewel er verschei den, na hier of daar geschuild te hebben, weer terugkwamen, het weer deed toch zijn invloed gelden, want druk was het niet. I>e inrichtingen langs den Kanaalweg kon den niet bogen op druk bezoek. De poffertjes- en wafelkramen telden slechts weinig be zoekers; enkele kramen waren gesloten, en de meesten konden het wel af. Op het Wost- plein was het iets beter; daar staan de eigen lijke vermakelijkheden, en daar was, hier on daar, wel een groep menschen te vinden, aangelokt door muziek of grappenmakerij. Totdat een nieuwe bui ze weer uit elkander joeg. Ach, ach, die regen! En zijn compagnon, de windl Heel wat tenten hebben die twee in elkaar gewaaid. De man van het rad-van- avontuur had het beschermend voorzeil van zijn tent oiver zijn kostelijke Deventerkoeken uitgespannen. Met zorgelijk gezicht was hij bezig met zijn medewerkend vennoot de waar hoogor en droger op te stapelen; in straaltjes liep het water langs het doek, en do wind rukte aan de palen. Het krokodi 1 lont entje was heelemaal gesloten; u moet bedenken, dit snoezige dier is wel aan Nijl-, maar geensr Trina aan hemelwater gewend. Maar het kalf-met-de-6-pooten ïeefdo en tierde; deszelfa eigenaar stond, terwijl de laatste druppelen van de geweldige regen wolk uitlekten boven zijn hoofd, 'skalfs le vensgeschiedenis te vertellen. Ik weet niet hoeveel veeartsen waren er bij geweest toen het aanvallig dier het levenslicht aanschouw de; zooiets hadden zij, naar de eigenaar ver telde, nog nooit meegemaakt, andera zouden zij, naar de oudste en wijsste dezer veeartsen verklaarde, niet in zoo grooten .getale zijn toegestroomd. En de voorspelling dat het dier hoogstens 14 dagen oud zou worden, was geenszins bewaarheid, want gij kunt u zelf overtuigen van 'skalfs levendigheid. Juf frouw Nelly is ook aanwezig. Maak u des wege geen illusies, jonge man, want Nelly.is een schattig poesje, ook met een of andere buitenissigheid geboren, en zij heeft gezel schap ook. Het apenmedsje lag ook op het droge. Het is het grootste wonder diezer eeuw; incroiable (met een i), het is signora-senorita on togen civielen prijS ter 'bezichtiging gestold. Inmid dels is de regen overgegaan en de overgeble ven kermisgasten verdringen zioh voor de tent van Boaoo. Bosoo maakt goede muziek, ón vroolpke muziek, en zoo duurt het niet toog of in massa's stroomen de menschen naar binnen, zoodat over weinige minuten de eigenaar verklaren moet „uitverkocht". Ook het Variété-theater maakt goede za ken; August de Domme houdt er de vroolijk- heid in, en als straks de gansche rij artisten: lieftallige medskes in schilderachtige gewa den en een kracht-athleet van nul komma zes, de revue passeert, stroomt ook deze tent vol. Handig maakt de crieur gebruik van een nieuw buitje: „blijft miet staan, menschen", zoo roept hij, „binnen rit je droog". Minerya, de arme, maakt slechte zaken, in .drommen 'trekken de mensehen' voorbij, on de ietwat aftandsohe juffrouw aan de kas gaapt eens van verveling. Zielig staat, ge huld in een beschermende cape, een klein jongetje veer zijn tentje, genaamd „de vroo- lijko briefautomaat". Niemand is er, die een dubbeltje offert voor zoo'n pamphietjè, en eenzaam en verlaten baggert hij door den modder.. Ook de Vroolyke Keuken ligt stil. Een enkele bezoeker waagt er een dubbeltje aan, nuiar zijn drie worpen kunnen nog niet één enkel scherfje opjagen van al dien ouden rommel die daar kunstzinnig geëtaleerd staat. Zijn buurman, een werptent met afgrijselijk bewegende poppen, heeft evenveel te doen, dat is niets. Eén meisje gooit viermaal mis; de gapende poppen lachen haar uit en op en neer gaan hun monden. De luohtschommel telt eenige vreesel^k .gillende meisjes, en wordt, als de schommels stilstaan, bestormd. Die zal zijn weekgeld wel goedmaken. Maar van oudsher- is de stoomcaroussel de groot© slokop; daar slingeren rich de serpentines door de grooto ruimte, daar verdringen rich de bezoekers. De vroolijke tonnen, het Lunaspel, het hip- podrómo tellen bezoekers, maar druk ia hét er niet. Druk is het alleen voor de paar ten- ton, die wat lawaai maken, en in do ©arous- öitl, die een stroom van licht uitgiet over 'het plekt. Ook het schrijvend medium slaapt Wij willen haar niet storen en wandelen verder, terug, den reeds leeger wordenden Kanaal- weg op. Zie, waarlijk, daar staat onze vriend, de Dovonh'r-koekman van het rad van avontuur. Hij heeft zijn felle electrische lampjes aan gestoken en oreert nu jnet een stem als een trompet. Twaalf en een half percent van de Winst geef ik. aan de armen", zoo roei>t hij; „Jelui kanno' het straks lezen in de HeMer- sehe Courant".twaalf en een half percent •aait de armen, twaalf en oen half percent voor inij, en zeven en oen half voor hein". (bij wijst op zijn compagnon) „want hij vreet moer dan ik". Beperkte dienstregeling vanaf 1 Juli 1920. Öp werkdagen: van Texel: C.OU v.m., 2.45 n-m., 5.15 n.m. Van Nleuwediep: B.lQ v.m., B.0q mm., 1.85 TJ.TW Op Zon- en feestdagen: van Texel: 0.00 v.m., 5.15 n.m. Van Nleuwediep: B.39 vjil, 0.85 mm. Do advertentie PO-Jarige ccbtrereoudging 1Y. Mlnneboo en 'IJ. Loyen (zid lg num mer) was onderteekend Wtd. ,J. Minneboo— Pinkhoff. Deze naam is echter PonkhoIL Verscheiden© Men hadden tegen dit wetsontwerp ernstige bezwaren. Z^j gaven toe, dat de verhouding van het aantal hoofd en subalterne officieren bjj het korps offi cieren-machinist sterk afwijkt van die bij het gewone korps zeeofficieren. Terwijl het eerstgenoemde korps in November 1919 be stond uit 6 hoofdofficieren en 258 subal terne officieren, bestond het laatstgenoemde uit 66 vlag- en hoofdofficieren en 808 subal terne officieren. Intussohen maakten deze leden de opmerking, dat Juist tegen laatst genoemde verhouding bedenking bestaat Vooral nu het zwaartepunt van onze marine meer en meer naar het klein materieel wordt verplaatst, ontstaat het gevaar, dat er te veel hoofdofficieren zijn en onze marine top zwaar wordt Dit bezwaar wordt door het ingediende weteontwerp verergerd. Daar door zullen officieren-machinist kim,non worden bevorder l, ongeacht de verdachten en het vastgestelde aantal plaateen voor den naast hoogcren rang. Dit zal niet slechte ge schieden met hen, die hunne opleiding aan het Instituut genoten, maar ook mot hen, die dtfeo inrichting niet bezochten, omdat zij anders niet in gelijke verhouding tot de eer sten zouden staan. Heeft men voor al dio functionarissen voldoend© bezigheid? Men meende te weten, dat verscheidene officie- ren-machinis:. langen tijd „ter beschikking" zijn en dat dit met één officier 'onlangs zelfs 9 maanden had geduurd. Zal ook niet de kans bestaan, dat als chef van de ma chinekamer op klein materieel alleen be schikbaar 'is iemandi met hoogeren rang dan de commandant van het vaartuig? Ten slotte merkten deze ledon nog op, dat de toezeg ging dezer promotie, door den ambtsvoor ganger van dezen Minister aan de belang hebbenden gedaan, den maatregel niet kan rechtvaardigen, omdat de betrokkenen hij hunne indiensttreding wisten, op welke wijze zij in rang zouden opklimmen. Eenige leden zagen in het wetsontwerp bovendien een© neiging tot uitbreiding on zer marine. Nu allerwego op zuinigheid wordt aangedrongen, meenden zij, dat de aan dezen maatregel verbonden kosten niet gemotiveerd zijn. In ieder geval zouden rij gaarne eeno berekening ontvangen van de "kosten, die hierdoor ook in de toekomst zul len worden veroorzaakt Andere leden juichten de gelijkstelling van het korps officieren-machinist met do overige officierenkorpsen ten aanzien van de verhouding tusschen het aantal hoofd en subalterne officieren toe. Zij merkten op, dat de subalterne officieren bij eerstgenoemd korps eene behoorlijke kans op promotie be- hooren te hebben en dat, indien er te veel hoofdofficieren komen, er wel langs anderen weg eene correctie zal kunnen gevonden worden. Artikel 8. In verband met hetgeen wordt medegedeeld in de Memorie van Toelichting bij dit artikel, 2de zinsnede, werd gevraagd, of dit inderdaad beteekent, dat personen tot officier-machinist zijn benoemd zonder be hoorlijk examen, ja zelfs zonder dat voor dit verzuim billijke redenen aanwezig zijn. Men zoude hierover gaarne nadere inlichtingen ontvangen. NederlaniLsche schepen op bezoek in Japan. Een correspondent schrijft uit Yokohama nog het volgende over hot bezoek, dat de „Hertog Hendrik" en de „Tromp" aan Japan brachten: De nieuwe gezant, jhr. De Graeff, kwam hier op 3 Mei met de „Tenyo Maru" van Amerika aan, juist tegelijk met de twee Hollandsche oorlogsschepen, die van lndië binnenstoomden Zooals in Holland bekend is, waren Hr. Ms. „Hertog Hendrik" onder commandant Slnys en Hr. Ms. „Tromp" onder commandant Boeser hierheen gezonden met het dpel om Japan een officieel bezoek te brengen. Eskader-comman dant was de heer Bentz van den Berg, die, evenals de commandant Tydeman, die Japan tien jaar geleden met drie oorlogsschepen be zocht wegens vlagvertoon, een allerprettigsten indruk maakte. Twee weken is het eskader in de haven van Yokohama gebleven en er is gedurende die twee weken' meer Hollandsch gesproken en meer Hollandsch gedanst en meer Hollandsch gefuifd dan in de laatste zes jaar het geval geweest is. De Japansche autoriteiten hebben zich uit gesloofd om do Hollandsche gasten goed te ontvangen. Nu is een Japansche ontvangst, hetzij ia een Europeesch hótol, hetzij in eeD theehuis op de echt-Japanscho manier met Geisha's, hetzij in oen park met bloomen, ver- tooniugen en buffetten, altijd zoo prachtig, dat do meest grandioze receptie door vreemdelin gen aangeboden daarbij niet halen kan. Maar dit keer is de ontvangst zoo buitengewoon schitterend geweest, dat de officieren van do eena verbazing in do andere vielen. De coin- raaudanton vertolden mij van éóu diner, waar b.v. de tafels voor 100 gaston geheel versierd waren met do kostbaurste orchideeën ón waar aan elk dor gaston als herinnering een zilveren doos word aangeboden. Er worden lmiclioons, diners, garden- partios, dansuvonden, enz. go- Soven door den den Miuistor van Marine, don [inister van Buitenlandsche Zaken, de Kamer van Koophandel, den Burgemeester van Yoko hama, door da vreemde gozuntsohappen (o. a. da Belgische Legatie) en .verscheidene andere autoriteiten on particulieren. De aonsul dor Nodorlondon, do hoer Quist, af eon receptie in hot Grand Ho tol te Yoko- ama, om do lodon van de Hollandsche kolo nie mot du officieren bekend te makendaar bij waren ook de hier wonende consuls van allo nationaliteiten met hun families gunoodigd, en vale andere bekandun, zoodat do ontvangst, waarbij de hoofdzaak waderom dansen wat, tot een evenement in do uitgaande wereld van Yokohoma word. De gezant on mevrouw Do Graaff varen hierbij tegenwoordig, on de heer Quist, dio zich Dij deze gele genheid dec kennen als een uitnemend gast heer, zorgdo ervoor zijn gasten met elkaar be kend te En evenals bij (vroegere be- odken van Hollandsche oorlogsschepen konden 'X; ;r trotseh op zijn, dat onze oflicieren|zulk eeïi kranigen indruk maakten, dat ze zich evengoed thaisvoelden in de vreemde talen, die ze voortdurend te spreken hadden, als in do verschil lende steppen, dio ze steeds te dansen k'egO". Een opmerking, dio ik hoorde maken, wil ik even oververtellen. Het was ieder opgeval len, dat gedurende dit bezoek van het Hol landsche eskader op straat de matrozen zich zoo keurig en rustig gedroegendit in tegen stelling met Amerikaansohe en Engelscho ma trozen, die meestal zingend en rumoerig en dikwijls in dronken toestand door de straten slingerden en den Japanners een alles behal ve fraai voorbeeld geven. Ze bemerkten plotseling, dat ze van Japan nog niets gezien haddendaar was geen tijd voor geweest. Ze hebben alleen een indruk gekregen van buitengewoon groote gastvrijheid en wolgezindheid van de zijde der Japanners, en de verstandhouding tusschen Nederland en Japan schijnt heter dan ooit. Het ia alsof de Japanners Eille herinneringen aan zekere hoogst onkiesche uitlatingen en ophitsende artikelen vijn een jaar geleden wilden uitwisschen. Op onzo nieuwe vertegenwoordiging rust nu de schoone taak van deze gunstige strooming gebruik to maken Om deel te nemen aan den stoet hebben zich verschillend© vereenigingen opgegeven. Waarschijnlijk zullen drie wagens in den stoet worden medegevoerd, 'voorstellende; .„Voor hen die vielon", „Geen goede vissche- rtj zonder goed© Marine" on de „Volken bond". Behalvo verschillend© vereenigingen zul- lon officieren, adelborsten, onderofficieren, korporaals, matrozen, mariniers, tamboers en pijpers..aan de wandeling deelnemen; terwijl vijf muziekkorpsen den stoot zullen verge zellen. In den Dierentuin zal de Marinemuziek des avonds eon concert geven, gevolgd door oen taptoe mot 'de tamboers en pijpers, ter wijl de avond verder opgeluisterd zal worden dóór een cabaret, tableaux-vivants, Zweed- scho gymnastiek, waarbij o.m. de Blueband en het Marine-cabaret medöworidng hebben toegezegd. De Amsterdamsche gemeentewerklieden, die S Juni staakten. Op vier na hebben thans allo directeuren in gemeentedienst te Amsterdam strflfvoor- stellen gedaan ten opzichte van de demon stratieve stakers van 8 Juni j.L Er zijn straf- voordradhten van twee, er zijn er van drie dagen schorsing met inhouding Van loon, en over het algemeen rwordit voor de recidivis ten, dat 'zijn zij 'die óók aan de politieke sta king van 21 Juli 1919 hebben deelgenomen, een straf van zes dagen schorsing met inhou ding van loon, gevraagd. De vier directeuren, die geen strafvoor- drachton bij B. en W. hebben ingezonden, zijn de heeron A. Keppler, van den Woning- dienst, L. Heyermahs, van den Geneeskun digen Dienst, O. H. Claassen, directeur van het Marktwezen en Van Vugt, directeur van de Gemeentelijke Wasch-, Bad- en Zwemin richtingen. D© heeren Olaassen en Van Vugt hebben het nalaten van het doen van straf- voorsteüen aan B. en W. aldus gemotiveerd dat zij het tegénover hun wethouder, den heer Do Miranda, die vóór de demonstra tieve staking was, niet konden doen." De heeren Heyermans en Keppler hebben verklaard de demonstratieve stakers in hun dienst niet voor bestraffing te hebben voor gedragen, „omdat zijzelve deze demonstratie tegen do atrafwetnovelle-Heemiskerk geoor loofd achten, én toejuichen." Het aantal sta kers bij deze vier diensten bedraagt onge veer 150. B. on W. hebben gewacht tot allé directeu ren meedeelden, hoe zij tegenover de stakers in hunne diensten stonden. Nu hun dat be kend is, wordt druk gewerkt aan de ruim 4000 kennisgevingen voor de gestraften. He den of -morgen zullen zij worden verzonden. Nu is mogelijk, dat die duizenden gelijk luidend© zaken tot één zaak worden gevoegd; hebben belanghebbenden daartegen bezwaar, dan zullen de stakers groepsgewijze worden berecht, en komen ook B. en W. waarschijn lijk ©yen zoovele malen voor het doen van een einduitspraak te staan. De stakers, behoorend© tot de diensten der vier directeuren die geen strafvoorstellen indienen, blijven voorloopig buiten geding, Of zij al dan niét zullen worden gestraft zal afhangen van do uitspraak van het Scheidsgerecht. Vrij zeker zullen P. en W, op de uitspraak in do andere zaken wachten om, volgt eon veroordeeling, ook aan de de linquenten bij do vier bedrijven eenzelfde straf op to leggen. (Hbld.) De Raad van Deventer besloot in Mei de kennis droog te loggen; het tapverbod zou ook gelden voor de sociëteiten. De vraag rees, of de Raad hiermee zijn be voegdheid niet was te bulten gegaan, en het bestuur van de sociëteit „De Hereeniging" lokte dan ook een bekeuring uit, teneinde et,- rilling te krijger. Gemeentestem" oeapreekt deze quaes- tie, en meent, dat, daargelaten de vraag of de Raad in het algemc en bevoegd is tot vaststel ling van een tapverbod, ©en dusdanig verbod slechts als bindend beschouwd kan worden voorzopver het steun kan vinden in art 185 Gemeentewet De verkoop van sterken drank in een sociëteit betreft niet de huisnonding der gemeente, en een verbod dienaangaande kan ook niet geacht worden veroischt te zijn in het belang der openbare orde, omdat het een inwendige nangelegenheid eener niet publieke lokaliteit zou regelen; een tapverbod kan rich dus in geen geval uitstrekken over den verkoop van sterken 'drank in een socië teit Verwezen wordt tenslotte naar het arrest van den Hoogen Raad d.d. 8 Dec. 1894. De gasprtp) te Amsterdam. B, on W, van Amrierdam hebben het voor. stel ingediond, tot een verhooging van dea gasprija ad 20 oents, wegens vorhooging van i'en kolenprijs. Economiseering. Een der merkwaardigste verschijnselen van dozen tijd, zoo lezen we in „Handelsbelangen'', misschien het merkwaardigste van al, is het voortdurend verder zinken van het geloof in de nuttigheid der konkurrentie op economisch gebied en het voortdurend verder stijgen van het geloof in de nuttigheid van samenwerking. Hot is vooral nu, in de na-oorlogsperiode, dat deze verschuiving in de algemeene gevoelens snelle vorderingen maakt en dat het oude konkurrentie-beginsel der liberale ekonomische school hoe langer zoo meer in diskretiet ge raakt. Als sprekende voorbeelden hiervan noemt het weekblad: de stichting der Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij met haar kapitaal van 200 milloen, en verder de steeds breeder vlucht, dio het voor drie jaren gestichte Centraal Normalisatie-Bureau van de Maatschappij van Nijverheid in het Instituut van Ingenieurs neemt. De stoomvaart-trust, zooals men haar wel noemen mag, gesticht-door acht der grootste Nederlandsche en Indische reederijen, heeft ten doel eenheid te brengen in de verschil- lende plannen, bij de samenwerkende maat schappijen in voorbereiding en uitvoering, tot het openen van verschillende lijndiensten op OQst-Aaië, Britsch-Indië, Australië, Afrika enz. De wording is dus deze geweest, dat de onder scheidene reederijen elk voor zich plannen hadden gemaakt om nienwe lijnen te openen, zonder zich daarover met elkander te verstaan en dat zy aanvankeiyk voornemens waren verschillende dier ïy'nen in konkurrentie met elkaar te exploiteeren, zoodat tusschen twee havens meer dan één lyn zon geëxploiteerd worden, elk met zqn geheele volledige bewerk tuiging van kaden, loodsen, katoren, schepen, personeel enz. maar dat ze later hebben ingó- zien, dat zy economischer, d. i. verstandiger handelden, door samen te werken in plaats van te concnrreeren. Natuurlek zy'n aan zulk een trustvorming gevaren verbonden, maar dat een hooger ekonomische beginsel aan de stichting dezer Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart-Maat- schappü' ten grondslag ligt, staat wel vast. Hetzelfde of althans een dergelyke ekono- misch beginsel en vooralsnog geen gevaar voor de mogelyke nadeelen, is verbonden aan het reeds genoemde Centraal Normalisatie- Bureau. Het heeft ton -doel de normalisatie van onderdeelen, welke in de technische con structies in Nederland en koloniën toepassing vinden, en op wyder gebied, ook het be vorderen van internationale normalisatie. Zoo- ala ook reeds blykt nit de persoon van den directeur, den ingenienr Ernst Hymans, vroeger aan Werkspoor en daarna aan Van Berkel's Patent verbonden, is het Bureau voorloopig vporal op gebied der metaalnyverheid werk zaam en hier heeft het ook reeds belangryke resultaten bereikt.. Ook dit is een vorm van vervanging van konkurrentie door samenwerking, die aan het geheel der nyverheid en daarmede aan de rationeele richting der productie en aan de verhooging der productiviteit ten goede komt, natunrlyk eerst ten volle wanneer een volledige internationale samenwerking bereikt is, maar toch ook reeds, zy het ten deele, zoolang alleen op nationaal terrein het doel kan worden verwezenlykt. Eerste Bedryf. Dt) Belastingbetaler, Kootje, het kind van denzelve. De gemeen te-ambtenaar-winkelier. Tyd Zaterdagmiddag kwart over vyf. Plaats gemeente-winkel. D..B. Morgen, meneer. G. A. W. (kykt op de klok). D. B. Mag ik voor myn jongen een paar schoenen, meneer? I G. A. W. (Kykt naar de klok) Wy sluiten om half zes. Schoenen D. B. Alsjeblieft, meneer. G. A. W. (kykt naar de klok). Daar staan schoenen (wijst). O. B. Koolje, trek Je schoentje uit en pas dit schoentje eeus aan. G. A. W. (kykt naar de klok). Kootje wurmt een schoentje aan. D. B. Past-io? Kootje. Io doot pijn. G. A. W. (kykt naar de klok). D. B. Probeer deze dan eens. KooJjo probeert. D. B. D'r zitten geen veters ln G. A. W. (kykt naar de klok). Wy sluiten om half zos. D. B. Als d'r geen veters ln zitten, kan lk bem niet dicht rijgen en het kind niet weten of ie goed zit. G. A. W. (met zyn oogen naar de klok) Ik verkoop sohoenun, geen veters. D. B. Hoe kom ik aan veters G. A. W. (k.n.d.k.) Weet ik hot. D. G. Ik docht G. A. W. (k.n-d.k.) Dan moet U ze koopen. Ik sluit om half zes. 't is half zes. Morgen meneer. D. B. en Kootjo staan op straat. Kootje met een schoentje in zyn hand en zyn groote teen door zyn kousje. Tyd Zaterdagmiddag half zes. Plaats vóór den gemeen te-winkel. D. B. (vloekt). Kóotje (grient). G. A. W. (wandelt naar huis). Doek. (TeL)

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3