NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abonnements- Eerste Blad. vóór 15 Juli -= „BELLEVUE" =- GOEDKOOP REIZEN PER BOOT. Mo. 5269 ZATERDAG 10 JULI 1920 48e JAARGANG Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Zon dagavond 11 Juli, W. J. M. SCHOUTEN. FEUILLETON. Het rapport der Engelsche deputatie. In het land der twee groote rivieren. Vorderingen der bolsjewiki 4 maal per week van belde zijden. Informaties: „ESONA", Binnenhaven 2a. Een beweging tegen de Joden. VEREENIGDE STATEN. Gewone huidkwalen. >an kwamen allen naar buiten stormen, COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldernche Ct per 8 mnd. 1.60, franco p, poet 1.70. Buitenl. 2.60 Zondagsblad 8 n »O.Ö7Vi, n n n „0.66. „1.06 Modeblad 8 .10.96, 1.06. 1.80 Loeae nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intera Telefoon 60 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. aJs redact tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij voorultb. (adres: Bur. v. d. bi. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Juli. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 11 m. 1.— a. 4.25 4.52 9.16 8.50 4.10 Maand. 12 1.36 5.38 4.53 9.15 5.— 5.25 Dinsdag 13 2.25 6.46 4.54 9.14 6.15 6.40 Woensd.14 3 25 7.44 4.55 9.13 7.20 7.50 Dond.d. 15 4.37 8 30 4.56 9.12 8.40 8.45 Vrijdag 16 5.57 9.8 4.57 9.12 9.10 9.45 Zaterd. 17 7.19 9.38 4.58 9.1110.—10.35 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE SPA. De ontwapening van Duitschland. Zware eischen der Entente, Donderdagmiddag is de beslissing der ge allieerden in zake de ontwapening van Duitschland gevallen. In bet officieele oom- muniqué wordt deze als volgt weergegeven: A. Duitechland moet onmiddellijk over gaan tot de ontwapening van de burger wachten en de veiligheidspolitie. B. De regeering zal een proclamatie uit vaardigen, waarin de onmiddellijke uitleve ring geëischt wordt van. alle wapens, die in het bezit zijn van de burgerij en voor het geval, diat hiertegen verzet komt, afdoende straffen bedreigen. Ingeval de bevoegdheid van de regeering volgens de wet hiertoe on voldoende iis, moeten er onverwijld wettelijke maatregelen worden genomen om haar be voegdheid op dit punt uit te breiden. O. Zij neemt de noodige maatregelen en legt die onmiddellijk ten uitvoer om den dienstplicht af te schaffen en een leger in te richten op den grondslag van een langdu rig dienstverband, zooals in het verdrag van Versailles is bepaald. D. Zij levert aan de geallieerden ter ver nietiging uit en helpt hen te vernietigen alle wapens en legertuig, dat zij nog bezit boven hetgeen haar in het verdrag is toegestaan. E. Verzekert de toepassing van de bepa lingen van het verdrag nopens de vloot en de luchtvaart, die nog niet zijn uitgevoerd. Hiertegenover stemmen de geallieerden er in toe: le. Tot 1 October den termijn te verlengen voor de vermindering van de sterkte van de rijksweer. Op dien datum moet zij zijn terug gebracht op 150.000 man, die ten hoogste tien brigades vormen. De geallieerden staan ver der een tweeden termijn toe tot 1 Januari 1921, waarop de legersterkte moet zijn terug gebracht tot 100.000 man In de samenstelling en inrichting, welke door het verdrag is be paald. 2e. De Duitsche regeering krijgt machti ging om in de onzijdige zone voor het inza melen der wapens tot 1 October toe de leger- steikte te handhaven, waarvan het cijfer haar door de militaire commissie van toezicht der geallieerden zal worden meegedeeld. 3e. Zij krijgt machtiging tot het nemen van alle maatregelen, welke noodzakelijk zijn om het binnensmokkelen te voorkomen van wa pens uit de bezette gebieden naar andere deelen van Duitschland. Indien op een willekeurigen datum voor 1 Januari 1921 de geallieerde commissies van toezicht in Duitschland vaststellen, dat de voorwaarden van deze regeling niet eerlijk zijln uitgevoerd, als bijvoorbeeld den len September de regeerings- en wetgevende maatregelen hiervoor genoemd niet zijn ge nomen en zoo ruim mogelijk openbaar ge maakt zijn en als de vernieling en de uitle vering van het oorlogstuig niet regelmatig geschiedt, als 1 October het Duiitsohe leger niet teruggebracht is tot het cijfer van 150.000 man in ten hoogste 10 brigades rijks- weer, zullen de geallieerden overgaan tot de jezetting van een nieuw stuk van het Duit- sche grondgebied, hetzij het Roergebied, het zij welke andere streek ook, welke zij niet zullen ontruimen voordat alle voorwaarden van de huidige regeling ten volle zullen zijn vervuld. Von Simons, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft vastgesteld, dat men de besluiten en voorwaarden, opgenoemd in de nota der geallieerden aan de Duitsohers heeft opgelegd, zonder hun afvaardiging op te hebben geroepen om ze te bespreken. Hij gaf vervolgens een commentaar op elk der punten van het antwoord der geallieerden en verklaarde ten slotte, dat de Duitsche regee ring al het mogelijke zou doen om de voor waarden na te komen, die haar zijn opge legd en, als dit niet zou geschieden, de ge volgen daarvan zou moeten dragen. Lloyd George antwoordde, dat het, wilde de conferentie haar werkzaamheden kunnen voortzetten, noodig was, dat de formeele aan vaarding van de Duitsche regeering van de regeling officieel werd vastgesteld. Von Simons verklaarde daarop, dat hij morgenochtend het antwoord van de Duit sche regeering zou laten weten, tegelijker tijd met zijn antwoord nopens de vraagstuk ken van vloot en luchtvloot De bijzondere oorrespondent van de „N Rott. Crt." te Spa schreef dd. 8 Juli, in ver band met deze beslissing der geallieerden o. m. Lloyd George heeft de onmiddellijke ont wapening van de burgerwachten en van de veiligheidspolitie geëischt. Of aan de burger wachten veel verloren is, lijkt mij twijfel achtig. Niet ten onrechte zijn zij van links- radicale zijde de wapenleveranciers voor het roode leger genoemd. In het Roergebied heb ben zij niet anders getoond. Maar met de veiligheidspolitie staat en valt de orde in het Duitsche rijk. De Berlijnsche correspondent heeft juist dezer dagen beschreven, hoe de groene politie nog gewapend als zij is, de eenige goede waarborg vormt voor de persoonlijke veilig heid in de Duitsche hoofdstad. Dat is echter niet eens haar gewichtigste rol. Zij vormt de eenige betrouwbare republikeinsche troep. Is zij ontwapend, dan blijft de volgende toestand over: De communisten, wier arsenalen men niet ontdekken zou, blijven weerbaar en even eens de reactionaire radioalen, die, zooals men weet, op de landgoederen der jonkers in Oost-Pruisen en Pommeren groote wapen depots verborgen houden. De Rijksweer is, men heeft het in de Kapp-dagen gezien, een onzekere hulp. Wat kan men goeds verwach ten van soldaten, die de regeering niet den moed heeft te ontslaan. Een oproep van reac tionairen kant kan deze troepen, die grooten- deels door reaotionnaire officieren worden aangevoerd, en die een willig werktuig zijn Ingezonden mededeeling. door JESSIE DOUGLAS KERRUMH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 51) „Dat alles is ons bekend, Effen'. En de Fransche loupe-verzamelaar heeft u een schuilplaats aangeboden, tot de mutessarif een onderzoek had ingesteld, en u een escorte had meegegeven, om de stad weer te verla ten, niet waar?" .Zeker, Effen'." „Maar was de Frankische Agha dan thuis? Wij meenden gehoord te hebben, dat hij in de buurt van Wan aan het verzamelen was." „Zijn helper ontving mij." „Zijn helper, Effen'?" „Althans een Frank, dien ik voor zijn hel per in den loupe-handel hield." „Wij wisten niet, dat de Agha een helper hód. Hoe heette hij, Effen'.?" Ik zeide, voornamelijk omdat ik niet door Evelyn met vragen over den Amerikaan wilde lastig gevallen worden, dat ik den naam niet gevraagd had. Ik onderstelde, dat het een Franschman was geweest; hij had beleefd het huis als schuilplaats aangeboden, meer wist ik niet van hem. Toen kwamen de leugens pur sang. Sommige Oosterlingen zijn bijna zoo gevat en scherpzinnig als vrouwen. De twee onder wierpen mij aan een oneindig lang kruisver hoor. De bimbashi had te Sllwa Klissia, ver scheidene gevangenen gemaakt; de kalma- kam wilde die laten komen, om ze met mij te oonfronteoren; misschien zou ik er een paar herkennen. Natuurlijk wilde ik geen onschul- digen in ongelegenheid brengen. Ik zei dus, dat ik, wat dat betrof, nooit een positieve verklaring zou durven afleggen: het was, toen de roovers mij aanvielen, te donker, dan dat ik goed had kunnen zien. Maar zij hadden toch genoeg kunnen zien, om mij te berooven, merkte 't politiehoofd op, Ik antwoordde, dat het tusschen licht en donker was: licht genoeg als je iemand wilde uitplunderen, maar niet voldoende om het ge zicht van een vreemde duidelijk te zien. Verder ondervraagd, verklaarde ik, dat ik mijn bezittingen had moeten overgeven zon der van mijn paard te gaan, en ontsnapt was door een vermetelen sprong, terwijl de Koer den over het verdoelen van den buit kibbel den. Maar daarna begonnen ze mij met hun verhoor zóó in het nauw te drijven, dat ik voelde, dat het mis zou loopen, wanneer ik er niet op een of andere manier een einde aan maakte. „Een oogenblikje, Bey Effen'." veront schuldigde ik mij zwakjes. „Ooh, Papa, wilt u Miksi even naar Sulti sturen om wat Eau- de-Cologne? U weet niet, hoe vermoeiend zoo'n verhoor is Dat werkte I Mijn goede vader liep dadelijk te wapen. Hij gaf zonder omwegen te kennen, dat zijns inziens dat onderzoek nu lang ge noeg geduurd had. De autoriteiten beweer den, dat de handhaving van den vrede en de orde in het district Koohma een volledig on derzoek inzake mijn wedervaren eischten Toen werd Papa nijdig, en verklaarde, dat het district Kochma met zijn vrede en orde in do hand van hun meerderen, van de regee ring weg lokken. Zeker van hun zaak zijn dan alleen nog de jonkers en de communisten. De regeering heeft echter niets meer om zich te weer te stellen. Men hoeft volstrekt niet in twijfel te ver- keeren over hetgeen er practisch na de ont wapening van de veiligheidspolitie zal ge beuren. De steden, die geen garnizoenssteden zijn, zullen meermaals zijn overgeleverd, niet alleen aan gewapende Spartaciërs, maar aan iedere rooverbende. Deze zullen natuurlijk voor hun ondernemingen weerlooze steden opzoeken. Het is of de geallieerden zich hier te Spa het voltrekken hebben uitverkoren van de besluiten van een bolsjewistisch con gres.. Het is geenszins een speciaal Duitsche kwestie. Als men Duitschland uitlevert aan den ondernemingsgeest van de desperaten van linka en van rechts, dan schept men een Europeesch gevaar, waarvan ik het karakter niet nader hoef te schilderen. Heeft men den eisch der Franschen door gezet, dat de Duitschers in twee maanden de helft van hun rijksweer moeten afschaffen, dan had men hen in ongelegenheid gebracht, maar een dergelijk rampspoedigen toestand had men geenszins geschapen. Het nu beslo- tene is blijkbaar een compromis tusschen een meer tegemoetkomend Engelsch standpunt en de Fransche eisdhen. De Engelsche staats lieden, die het als zoodanig hebben aanvaard, moeten van een kinderlijke onwetendheid zijn ten opzichte van Duitschland. Nu dreigt men Duitschland met bezetting van het Roergebied als het niet gehoorzaamt, en verlangt zelfs, dat het door zijn handtee- kening het recht van de Entente tot dezen maatregel erkent. Met verbazing hoort men dezen eisch door Lloyd George stellen, na diens houding ten opzichte van de bezetting van Frankfort. De Duitsche staatslieden waren vanmiddag vrijwel rusteloos. Zij hebben de macht niet te weigeren en zij hebben zich ook vanmorgen nauwelijks nog de mogelijkheid kunnen voor stellen, dat men hen de verleiding daartoe zou kunnen brengen. Nu echter eisóht men van hen plotseling zelfmoord. Het was geen wonder, dat hun uiterlijk een jammerlijke aanblik bood, toen zij de Fraineuse verlieten. RUSLAND. Woensdagavond heeft de Labour Party een mededeeling bekend gemaakt, waaruit blijkt dat het rapport van de Engelsche de putatie naar Rusland in voorbereiding is. De deputatie wenscht echter al dadelijk te wijzen op de wenschelijkheid onmiddellijk vrede te sluiten met Sovjet-Rusland. De de putatie dringt daarop -aan, omdat volgens haar het ©en eisch der menischelijkheid is, aan Rusland, en daardoor aan Europa, den vrede te geven. Rusland kan aan West-Europa veel geven uit zijn natuurlijke hulpbronnen, en aan den anderen kant heeft Rusland veel van West- Europa noodig. De politiek van blokkade en interventie wordt een krankzinnige dwaasheid genoemd, die slechts eindigen kan in een Europeesohe crisis. De deputatie doet mededeelingen over haar bezoek aan Rusland. het Zij bezocht Petrognad, Moskou, Smolensk Poolsche front en verschillende steden naar de maan kon loopen en hij niet verkoos toe te laten, dat zjjn dochter overlast werd aangedaan. Zij liepen van beide kanten warm. Ik keek zoo ongelukkig en hulpeloos als ik maar kon. Evelyn hielp mij met een gezicht van stille verontwaardiging. Toen Papa ein delijk dreigde aan Sultana Victoria te tele- grafeeren, en ook groot-vizier Gladstone, zijn besten vriend, in te lichten omtrent de gedra gingen der autoriteiten van Kochma, bonden de heeren in, en verklaarden ze zich voldaan, met wat zij reeds gehoord hadden. „Het spijt mij, dat ik u niet vollediger heb kunnen inlichten, Bey Effen'," zei ik bij bet afscheid nemen. „Maar als ge in uw district ooit een Koerd vindt met een paar Engelsche damesrijlaarzen aan van bruin leer, maat 6, kunt ge hem gerust als verdacht arresteeren." Den volgenden dag was het: „Vaarwel, Koerdistan," en ik zei het zonder eenige spijt, toen wij onzen koers zuidwaarts naar de Tigria-vlakte richtten. DERDE BOEK. HOOFDSTUK L Wij komen weer thuis. Van de eene wereld naar de andere in twee weken. Uit den bitteren ernst van het hoog gebergte naar den zonneschijn der vlakte, Van een land van ellende naar een land, waar ie je gemakkelijk gelukkig kunt voelen. Om :ort te gaan, van Koerdistan naar Mosoel. Want daarheen voerde onze reis. Voor den vorm werden wij geësoorteerd door een aantal gendarmen ,maar onze wérkelijke besoher ming boden de namen van Shiahman Ier en dorpen langs den Wolga, van Nisjnl Nov- gorod tot Astrakan. Alom hadden de oorlog en de blokkade hun wreeden stempel op de sevolking gedrukt. In de dorpen waar nog voedsel was, was gebrek aan kleeren, aan landbouwgereed schappen, aan huisraad. In d© steden was x>vendien gebrek aan voedsel. Velen waren werkeloos, maar velen ook tonden niet werken door hun physieke uit putting. Het transportwezen was volkomen ontred derd. Locomotieven konden niet hersteld wor den. De fabrieken waar gereedschap zou kun nen gemaakt worden, werden nu gebruikt voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Typhus, cholera, influenza, pokken heer- schen schier onbestreden. In 1918'19 waren er meer dan een mil- lioen typhusgevallen. Er ontbreken genees middelen en zeep. Honderdduizenden stier ven -aan typhus. Van de geneesheeren be zweek de helft aan de ziekte. Juist de blokkade en de interventie heb ben het gansche Russische volk aaneenge smeed. Zij, die van het sovjetibeheer niets moeben hebben, staan nu eensgezind naast de bolsjewiki in hun bestrijding van den ge- meenschappelijken -vijand, den vijand van Rusland. Op de leus, dat niemand tegen Rusland in zijn uitersten nood de hand mag opheffen, gerust de macht der bolsjewiki Het rapport is dus een weergeven van het geen de deputatie heeft gezien, en de daar uit getrokken conclusie is, dat alle ellende te wijten is aan de blokkade en de interventie, dat met deze politiek moet gebroken, om Rusland de gelegenheid te geven -tot herstel en Europa te redden. Vandaar dat deze voor- loopige -verklaring, die over het bolsjewisme zelf geen oordeel uitspreekt, geteekend is door alle leden der deputatie, ook door hen die, gelijk inrs. Snowden, zoo krachtig de methoden en praktijken van het bolsjewisme afkeurden. In de verklaring wordt er echter nog op gewezen, dat in deze omstandigheden, ge blokkeerd en aangevallen door vijanden van binnen en van buiten, het niet te verwonde ren is dat heel Rusland zich schaarde om een revolutionaire regeering, die nog eenige orde en discipline in zulke moeilijke tijden wist te handhaven. Russisch patriotisme is nu een brandend sentiment dat zoowel in de harten der revolutionaire arbeiders, van de officieren van het oude regime, en van de leden der socialistische partijen, die felle opposanten zijn van de methoden en politiek der bolsjewiki Daardoor konden ze een groot leger vormen. Opgemerkt wordt dat de militaire inspan ning van Rusland een groot succes heeft ge geven, dat de militaire opleiding van jonge lieden uitnemend is georganiseerd en gewe zen wordt op het gevaar dat deze militarisa tie van Rusland voor West-Europa kan heb ben, als er geen vrede wordt gesloten. HONGARIJE. De boycot Uit Boedapest wordt gemeld, dat de onder handelingen tusschen de Hongaarsche regee ring en de afgevaardigden van het Interna tionaal Vakvereenigingsverbond uit Amster dam ten einde loopen. Men hoopt, dat de boycot nog in den loop dezer week zal worden opgeheven. Tusschen de regeering en de so cialisten in Hongarije zijn onderhandelingen gaande, waarbij de eerste zich bereid ver klaarde het buitenland over de openbare mee ning in Hongarije in te lichten. POLEN. Uit Warschau werd Donderdag gemeld, dat de Russische roode troepen de Beresina zijn overgetrokken. Cavalerie der Bolsjewiki heeft Rowno be- Ingezonden mededeeling. zei Zij maakten duizend gevangenen en be haalden een grooten buit Het Poolsche leger heeft -bevel gekregen haar stellingen te ontruimen en zich terug te trekken op een vooraf gereed gemaakte linie. Het nieuwe Poolsche front zal steunen op de rivier de Drissa en loopen in de richting BaranowitsjiKomel naar de rivier de Zbroetsj. Een bericht uit Weenen, dd. 7 Juli meldde, dat de Russische opmarsch zich over Tarno- pal naar Lemberg richt en over Brest-Litowsk naar Warschau. Het roode leger is nog slechts 50 K.M. van de Oost-Galicische grens verwijderd. De Polen kunnen slechts 200.000 man stellen tegen een drievoudige Russische overmacht. Uit Berlijn wordt nog gemeld, dat de Pool sche nederlaag in Opper-Silezië een gewel dige uitwerking heeft. Het wemelt er van Poolsche deserteurs en de banken worden dagelijks bestormd door lieden, die bun geld opeischen. Het vertrou wen in den Poolschen staat is tot het nulpunt gedaald.' De „Naro-dny Listy" meldt uit Moravisch Ostrau, dat in heel Polen een sterke beweging tegen de joden is begonnen, aan wie verweten wordt, dat zij met bolsjewieken sympathisee- ren. De joden vluchten uit Warschau en rei zen naar het buitenland. De Poolsche regee ring heeft tot dusver niets tot bescherming der joden gedaan. Het Amerikaansche consu laat te Warschau wordt voortdurend door duizenden joden belegerd, die naar Amerika willen emigreeren. Blank en Zwart Uit Paris, In de staat Texas, komen weer eens -beschamende berichten over rassenon- ningham Agha (hetgeen beteekent: welge dane Mr. Jerningham), en Mosuleani Kha- toun, ,4e dame van Mosoel," zooals ik ge meenlijk in het land tusschen de twee rivie ren word betiteld. Minder vaak is het „de roode dame" klzil Khatoun. Wij trokken over hoogten en door dalen, lederen dag was er meer zonneschijn, en eiken dag werd ik vroolljker gestemd, naar mate de afstand, die mij van Koerdistan scheidde, toenam. Het is niets naar 's mor gens wakker te worden in de kille, mistige schemering van den dageraad, nog voor de Moslem zjjn gebed heeft gedaan, door het lawaai der muildierdrijvers, die hun beesten opladen, en met moeite scheiden van hun warme dekens. Het was eiken dag hetzelfde liedje. „Ya Allah 1 Ongeluk kame over uw ontuch tige moederl Moge Allah zijn gelaat afwenden van hen, die mij tot dit werk hebben voort gebracht!" „Sta op, grootste luiaard die Al Khaliq ooit schiep. Moge Allah's hand hem treffen, die u aan mij verhuurde." „Ezelskind 1 Moge Allah den vader van hem die u voortbracht in vuurgloed doen ver zengen." En zoo voort, ad nauseam. Ik verbaas mi, erover, dat Aristophanes nooit z'n krachten aan een muildierdrijverkoor heeft beproefd. Dan maakten wij ons toilet in het donker, en hoorden Papa's stem, die ons en de drlj vers tot voortmaken aanzette. Nu en dan overnachtten wij bij oude ken nissen, inplaats varf zelf een kamp op te slaan. Enkele gedeelten legden wij in gezelschap af; wij ontmoetten een prediker van de aarts bisschoppelijke missie onder de Chaldeeërs, die een eind met ons denzelfden weg volgde, Ingezonden mededeeling. en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voortko mende huidkwaal verdacht medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaan doeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale, antisep tische zalf. Tot de laatsten behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ont staan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos, psoriasis, win terhanden, waterpokken, huidjeuklng enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zinde lijkheid, geregelde stoelgang, rust, eenvou dig voedsel en onthouding van alkohol nood zakelijk. Men mag niet over de aangedane deelen wrijven of krabben wegens de daar uit voortvloeiende misvormingen en geva ren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrij ven is een speciale zalf noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt en geneest bovengenoemde jeukende huid kwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aan gewend na afsponsing en zacht drogen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale zalf ls gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te ge nezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naam: Foster's Zalf. Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 98, k 1.76 per doos. en een vriendelijken, gemoedelijken Domini caner monnik, die zijn herderlijken rondgang door de streek op een kleinen aftandschen ezel volbracht. Twee dagen lang volgden wij denzelfden weg als een Koerdische stam, die zijn winterkwartieren ging betrekken; met het hoofd reden wij aan de spits van een ein- delooze kudde bruine schapen met kleine hoeven, capricieuse geiten, beladen muildie ren en trekvee, fiere mannen met adelaars neuzen, mooie vrouwen en stevige kinderen de exodus in het klein. Het hoofd was een Shazif, dat wil zeggen hij had evenals ik, een Ahasside tot moeder. De plaatsen waar hij overnachtte, werden pelgrimsoorden: van alle kanten kwamen de menschen 's nachts bij hem, om hem pentograimmen te vragen op stukjes hout, ter genezing van zieke familie betrekkingen. In Koerdistan kent men nog algemeen magische kracht toe aan afstam melingen van den oom van Mohammed. Zon dags rustten wij; wij richtten het altijd zoo in, dat wij Zaterdag In een Christen gehucht aankwamen. Den tweeden Zondag waren wij reeds in de Tigris-vlakte. Ieder uur werd het beeld meer volkomen, overal glooiende steppen, de Tigris meestal in de verte zichtbaar. Koerden en Arabieren kwamen van bun zomerweiden terug; de heuvels stonden vol zwprte tenten. Wij konden niet halt houden in de buurt van zoo'n kamp oaq een ouden bekende te begroe ten of een teug wijn te vragen, of het nieuw tje „Shiahman Jerningham Agha is weer terug; Sultana Victoria heeft hem tot pasja verheven en Mosuleani Khatoun is ook terug, met een machtige firman," had ziah al van de eene tent naar de andere verbreid, vóór^we nog van onze paarden waren.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1