NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5271 donderdag 15 juli 1920 48e jaargang feuilleton. By de spoorwegen in de strook langs onze Nederlandsche grens wordt ernstig ge klaagd over den overlast dien men van de smokkelaars en hamsteraars ondervindt. Verleden week traden deze lieden in zulke Hy verzocht verlof de knecht te mogen roepen; de knecht sleepte een groot pak bin nen, en toen Piers de emballage had losge maakt, zoodat het geschenk van den hoofd man zichtbaar werd, stonden wy met stom heid geslagen. Papa kantelde het naar het licht toe, en ik trachtte de pyivormige karak ters erop te ontcyferen, terwyi Salih vriende lijk glimlachte en zyn Engelsch op Evelyn beproefde, en Piers eerbiedig over onze schouders keek. „Wy zyn u grooten dank verschuldigd, en wij zullen u in Khatounbad zeker ontmoeten," zeide Papa by het afscheid. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ot per 8 mud. 1.60, franco p. post 1.70. Bultenl. 2.60 Zondagsblad 3 nO.671/», „0.66. „1.06 Modeblad „3 „0.96, „i.oö. „1.30 Loeee.nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Inge®, meded. (kolombr, als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE SPA. De conferentie van Dinsdag. De Duitsohe voorstellen Inzake de kolen- levering verworpen. Foch en Wilson terug geroepen. Het is op de zitting van Dinsdag weer to taal misgeloopen. Van de toenadering, die Maandag Viel te bespeuren, ls niets meer overgebleven. Integendeel, de toestand is verscherpt Over het verloop der zitting meldt de bij zondere oorr. van het HbL te Spa 0. m.: Duitschland heeft zijn voorstel betreffende zijn maximum-prestaties in kolenleveringen gedaan. De Entente heeft verklaard, dat zij dit voorstel, gelijk de voorzitter Delacroix zich uitdrukte, volkomen onvoldoende acht en heeft daarop de conferentie niet alleen ge schorst, maar tevens oogenblikkelyk de maar schalken Foch en Wilson dringend naar Spa teruggeroepen. Natuurlijk heerscht zoowel In het Entente als in het Duitsche kamp de noodige opwin ding. Volgens mededeelingen van Entente-zijde behelsde het Duitsche voorstel het volgende: Duitschland wil van 1 October 1920 af per dag 66.000 ton kolen leveren of 1.400.000 ton per maand. Het wil van 1 October 1921 af aan de Entente 68.000 ton per dag of 1.700.000 ton per maand afstaan, alles echter op voorwaar de, dat gezorgd zal worden voor betere voe ding en het aanbouwen van nieuwe woningen voor mijnwerkers. En ter toelichting vertelde dr. Simons er bij, dat Duitschland onmogelijk hooger kan gaan in verband met den binnen- landschen politieken toestand. In de eerste plaats moet de Duitsche re geering reeds dadelijk de medewerking van de mijnondernemers en van de mijnwerkers hebben, die deze zeker alleen zullen verlee- nen, indien hun betere voeding wordt toege zegd. Gaat de regeering verder en belooft zij thans de Entente een productie, die de af spraak met de mijnondernemers en mijnwer kers te boven gaat, dan is een opstand onder de mijnwerkers daarvan het gevolg. Minister Simons kwam ook terug op een der hoofdpunten, de volksstemming in Opper- Sileziö. Ik herinner in verband hiermede aan de verzekering, die mij van Duitsche regee- ringszyde kort voor mijn vertrek naar Spa gegeven was, dat Opper-Silezië voor Duitsch land van zoo enorm gewicht is, dat het ver lies van deze provincie het nakomen van het verdrag van Versailles vrijwel geheel onmo gelijk zou maken. Simons betoogde, dat het voor de Entente van groot belang is, dat Duitschland en niet Polen de kolenbekkens in Opper-Silezië blijft exploiteeren. Duitschland kan er veel meer uithalen, hetgeen dus de Entente direct ten goede komt. De hypotheek, die Frankrijk, Italië en België ingevolge het verdrag van Versailles op de Duitsche kolen hebben, kan veel beter tot haar recht komen, indien de Entente afziet van de volksstemmingen in Opper-Silezië en indien men een mynovereen komst (aooord minier) met de belanghebben de landen, Polen en Tsjecho-Slowakye, sluit. Hierop antwoordde Delacroix, dat dit Duitsche voorstel voor de Entente een diepe teleurstelling beteekende. De geallieerden hebben gestreefd naar matiging en samen werking en hebben de maandelijksche leve ring van 3.250.000 op 2.400.000 ton terugge bracht. Maar wat de Duitschers nu voorstel len ls voor de Entente te eenenmale onaan nemelijk. Daarop werd de conferentie in afwachting van de aankomst der maarschalken afge broken. Dit zijn de korte feiten. Wat de gevolgen van een en ander zullen door JESSEB DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. AJLETRINO. 64) Salih ls een Shamman, een zoon der woes tijn, die het noodlg vindt zijn neus met prop jes wol te vullen, wanneer hij een stad be treedt. Als grootste compliment, neemt hij ze weg, wanneer hij ons huis binnenkomt. Hij was een rijzig, gespierd man van omstreeks dertig, van een koninklijke, trotsche houding, gekleed in een ruimen blauw en bruinen mantel. Een met zilver afgezette en met zilver versierde tulband, overschaduwde een paar arendsoogen, die schitterden in een scherp markant gelaat, dat de kleur had van donker eikenhout en door een pikzwarten, zwaren baard was omlijst. V ij gaven hem koffie en een pijp. Evelyn werd voorgesteld, en ik informeerde belang stellend naar zijn vtouw en zyn kinderey. Het eerste zou zeer moeilijk zijn geweest, in dien ik niet 200 voorzichtig geweest was, Piers eerst naar haar naam te vragen. Onze 3heikh was namelijk zeer welgesteld, en hij had de vaste gewoonte om, na zich eerst be hoorlijk van de voorgaande te hebben laten schelden, met elke nieuwe maan een andere eega te nemen. Sinds mijn vertrek hadden zich dus vóór deze nog vijf andere dames in des bheikha gunst mogen verheugen dui- zjjn, laat zich op het oogenblik nog moeilijk overzien. Verder meldt de „Hbl." oorrespondent nog: Van Engelsche zijde spreekt men de hoop uit, dat de Entente zich nu meer eensge zind dan ooit toornen zal en men ziet in het terugroepen der beide maarschalken het teeken, dat de periode der meeningsver- sohillen voorbij is. De Duitsche regeering ten slotte heeft bij monde van minister Simons verklaard, dat zij liever een oogenblikkelyk conflict ris keert, dan dat zij iets onderteekent, wat naar haar innige overtuiging niet kan uit gevoerd worden en dus binnenkort tot nog veel ernstiger conflict moet voeren. Zij staat op het standpunt, dat een dwang maatregel der Entente in den vorm van een bezetting, waar het om een militaire quaes- tie gaat, nog te begrijpen was, dat zulk een maatregel echter, waar het eoonomische en sociale vraagstukken betreft, niet te verde digen zou zijn. Engelands streven naar een onderteekend contract, dat als basis voor internationale leeningen kan dienen en Duitschlands po gingen oui met Frankrijk, België en Italië continentale eoonomische politiek te voeren, schijnen in Spa tot een botsing te hebben geleid. Het eerste „neen" eener Duitsche regeering na de revolutie is in Spa ge vallen. Nu de besprekingen te Spa een dergelijke wending hebben genomen, doet zich de vraag voor of het huidige Duitsche minis terie aan het bewind zal blijven. De mee ningen hieromtrent loopen uiteen. Terwijl men eenerzijds de meening is toegedaan dat kabinetscrisis onvermijdelijk is, ziet men van andere zijde het nut daarvan niet in, oordeelend, dat ook een socialistische re geering deze eischcn niet zou teekenen. Ook wordt betwijfeld of de Entente bij de zeer sterke overtuiging van een groot deel der volkeren, dat het verdrag van Versail les niet uitvoerbaar is, moreel sterk genoeg staat om het Ruhrgebied te 'bezetten, niet om misschien te verdedigen militaire rede nen, maar om een kolenleverantie af te dwingen. De eenige hoop van velen is nog geves tigd op de mogelijkheid, dat ook in dit ge val nog een plotselinge wending ten goede zal intreden. Voorloopig blijft de Duitsche delegatie in afwachting te Spa. De correspondent van de „N. Rott. Crt.' t Spa is van meening, dat de verscherping in den toestand slechts „bluf" is. De Duitschers voelen sich sterk omdat zy het zyn, die de kolen moeten leveren en geen macht ter wereld ze met geweld uit hun land kan halen Slechts met hun goeden wil kan er van de leverantie van kolen sprake zyn. De entente daarentegen heeft nn Foch en maarschalk Wilson ontboden. Het gaat hard tegen hard, in een geschil waarvan, als het uitgevochten wordt, belde partyen de dupe worden. Daar om kan men aan den ernstigen kant niet goed gelooven. Niettemin speelt men hoog spel. De entente is natuurlijk zeer verbitterd, omdat zy in den tegenstand der Duitschers eene poging ziet om aan het verdrag van Versailles te ontkomen. Dat is het natuurlek ook De Duitschers hebben dit verdrag altyd onuitvoerbaar genoemd en handelen nu daar naar.Maar de vertegenwoordigers der ge allieerden beschouwen voortdurend de on schendbaarheid van het verdrag als het hoofdbeginsel der vredesconferentie. Men heeft de illusie, dat hier alleen over de vervulling van het verdrag onderhandeld werd en niet over eene wyziging, zoodoende gehandhaafd. Nu ging dat niet meer. Dit is één van de psychologische redenen van het conflict. Van entente-zyde is men naar de corr. meent te hard van stapel geloopen om werkeiyk indruk te maken. Men heeft maar schalk Foch telefonisch ontboden en tegeiyker- tyd heeft men ook om den Eng. maarschalk Wilson, die in het bezette gebied is, getele- deljjk dus, dat ik niet op de hoogte was. Na het vervullen dezer plichtplegingen deelde hy mede, dat hjj gekomen was om zijn oogen schadeloos te stellen, dat zy zoolang reeds den aanblik van onze wezenstrekken hadden moeten ontberen. Hjj had van den goeden Henriot Agha gehoord, dat daar thans gele genheid toe bestond. Hy had den goeden Agha ontmoet in een klein dorp tuaschen Tekrit en Jebel Hamrin. Hier streek hij over z'n baard en keek als een Arabier, die nog wel wat meer zou kun nen zeggen als hij wilde. „Wat mag monsieur Henriot op zoo'n verafgelegen plaats wel te doen hebben gehad?" hielp Papa hem. „Inshallah de voortreffelijke Agha sprak mij daarover," antwoordde de Arabier. „Het was Allah's wil, dat hij mij ontmoette toen hij terugkeerde van het bezichtigen van een Tel, op het zuid-westelijke einde van den Jebel, genaamd Tel Abou Khatoun." „Die heuvel staat op de Ohesneykaart, zeide Papa tot mij, „maar Place zoowel als Rawlinson hebben hem van geen de minste beteekenis geacht." „In dienzelfden geest sprak de goede Hen riot Agha zich tegenover mij uit," sprak Salih. Hy verstond Engelsch. Ik onderstel, dat Papa even verbaasd was als ik. Salih vervolgde: „Het was drie dagen geleden, dat wy elkaar ontmoetten. Toen hy aldus tot my gesproken had, zette hy koers naar Mosoel. Daarna verzocht het dorpshoofd my, u een klein geschenk over te brengen, 0, Jerningham Pasja. De naam van den man is Mahmoud Ibn Younus, en hy is u nog altyd dank verschuldigd voor de hulp, die gy u eens verwaardigdet hem te verleenen, toen hy voor een belastingzaak in de gevangenis zat. Zijn dorp heet Khatounabad, en is het naaste dorp Ingezonden mededeeling. Weet U hoe mooi het'is in SCH00RL en BERQEN De boot biedt U een goedkoope en prettige gelegenheid er heen te gaan en de Open luchtspelen te bezoeken Vertrek van Nienwediep Zondagsv.m. 8 uur, van Alkmaar: n.m. 6 uur. Dienstr. trams AlkmaarBergenSchoorl gratis by „ES0NA", Binnenhaven 2a. Tel. 45. grafeerd. Dit ïykt ook weer zoo,n plompe wyze van intimideeren, dat men er heel licht mee over het doel kan hebben heengeschoten. Onder de Duitsche industreelen leek een stemming voor taaien tegenstand te heerechen. DUITSCHLAND. De volksstemming in het Oosten van Duitschland. Het definitieve en officieele resultaat van de volksstemming in de provincie West- Pruisen luidt, dat voor Duitschland uitge bracht zyn 92.4 van het aantal uitgebrachte stemmen, voor Polen 7.6%. Deze cyfers zyn voor Oost-Pruisen 98.2 en 1.8. De „Voiwfirts" schryft, dat uit dit voor de Polen zoo verpletterende resultaat bUjkt, hoe weinig de Opperste Raad, toen hy voor deze gebieden een volksstemming uitschreef, op de hoogte was van de toestanden, waarover hij een beslissing nam. De Opperste Raad had veel ergernis, werk, geld, vyandschap kunnen voorkomen, indien hy zich de moeite had getroost, zich behoorUjk te laten inlich ten, vóór hy aan het bevelen ging. Zou voor de entente deze uitslag geen vin gerwijzing kunnen zyn, vraagt de „Vor- warts", om op zijn besluit terug te koanen betreffende vele gebieden van de „Ostmark", die hy aan Polen gaf, terwyl het overgroote gedeelte van de bevolking er Duitsch is en Duitsch wil blyven? Daar zou een volksstem ming de oogen der ententediplomatie ook doen open gaan. Hindenburg aangerand. De „Hannoversche Kurier" meldt: Maan dagavond drong een 20-jarig man de woning van veldmaarschalk v. Hindenburg binnen. Toen deze zyn huisknecht wilde roepen, wierp de indringer zich op v. Hindenburg en er ontstond een hardnekkig gevecht De aan valler trok zyn revolver en loste een sohot op den veldmaarschalk, evenwel zonder hem te raken. De bandiet wist zich tenslotte los te rukken en te ontkomen. Vermoedeiyk be hoorde hy tot een bende, die een inbraak wilde plegen in de villa van v. Hindenburg. Onveilig Beriyn. Toen Zaterdagavond de heer Overhof, penningmeester van de Nederalndsche le vensmiddelen-voorziening te Beriyn, het lo kaal der vereeniging Nederland en Oranje verliet, waar de maandeiyksche vergadering van de afdeeling levensmiddelen voor Ne derlanders had plaats gehad, werd hy door twee kerels aangevallen, die hem zyn por tefeuille, inhoudende 43.000 mark, ontruk ten. Na een wilde jacht slaagde men erin de dieven te grijpen; een van hen haalde by de vervolging een revolver te voorschyn en schoot op zyn vervolgers, van wie hy er één verwondde. De heer Overhof kreeg op het politiebureau helt geld, dat aan de Ne- derlandsohe levensmiddelencommissie toe behoort, terug. De boeven moeten van iemand, die regelmatig levensmiddelen by de commissie afhaalt, vernomen hebben, dat de heer Overhof by het verlaten van de Nederlandsche socitelt groote geldsommen by zich had. Het onderzoek zal moeten uit maken, wie deze persoon is. (N. R. Ct.) Van de grens. by Tel Abou Khatoun, waaruit deze gift af komstig is." „Een deurpost," zeide Papa ten slotte met schitterende oogen. „Als je nu maar spyker- schrift kon lezen als drukletters! Maar ik ge loof toch met zekerheid te kunnen zeggen, dat de naam erop die van Asshur Dan is, zoon van Ninib Apil Ashara. Op het zuid- westelyk einde van den Jebel Hamrin, Rathial" „Ik geloof, dat wy op het spoor zyn van een tweede Khorsabad," antwoordde ik geest driftig. „Moge Allah u buit verschaffen,'* zedde Salih, opstaande om heen te gaan. „Een tweede Khorsabad?'1 herhaalde hy, toen we alleen waren. „Monsieur Henriot," temperde Piers onze vreugde. „Heuvels zyn zonder complimenten inge pakt zoowel als toevallig gevonden," ant woordde ik. „Denk maar eens aan Kalah Ser- gat. En Rassam had zich Abou Habba niet zien ontglippen, als hy een verlangen had volgehouden. Laat eens zien Monsieur kan hier gisteravond weer gearriveerd zyn. Roep massa's op, dat ze de stations en de treinen bestormden en zander betalen medereisden, zonder dat het spoorpersoneel by maohte was er iets tegen te doen. Te Wezel kwamen treinen uit de richtingen Enunerik en Bocholl aan, die overvol waren; 'de passa giers zaten zelfs op de treeplanken en bo ven op de wagens, maar byna geen enkele had een kaartje. Nu is de politie overal ver sterkt en hoopt men op verbetering. SAKSEN. In het Zwickauer kolengebied zyn Dinsdag 10.000 man in staking gegaan. Alle groote mynen liggen stil. De staking heeft een eigenaardige oorzaak: de arbeiders eener metaalfabriek te Zwickau staakten telkens weer, zoodat de firma zich tenslotte gedwongen zag het bedrijf als niet rendabel te sluiten en alle arbeiders te ont slaan. Deze metaalarbeiders trachtten nu de andere metaalarbeiders te Zwickau tot een sympathiestaking te bewegen. Aanvankelijk gelukte dit niet, maar toen de 10% belasting aftrek kwam, wisten de ontslagen metaal arbeiders daarvan een zoo handig gebruik te maken, dat er een algemeene staking voor de metaalarbeiders en de mynwerkers werd af gekondigd. Dinsdagavond hebben zich nog 600 man van de Saksische staatsfabriek van wagons er by aangesloten en het ziet er naar uit, dat de onafhankeiyken en communisten er in zul len slagen deze wilde staking over het ge- heele Zwickauer industriegebied uit te brei den. Intussohen is de stad Dresden zoo goed als onder de dictatuur van de werkloozen geko men. Na een demonstratie eischten zy van den burgemeester onmiddellyke opheffing van de distributie en verlaging van alle levensmiddelenpryzen en wel voor werkloo zen met 50 en voor arbeiders met een jaar- lyksch inkomen van minder dan 12.000 mark met 25 Ten slotte eischten zy de instelling van een oommissie van contróle en de vorming van een volksrechtbank uit werkloozen en arbei ders, die de woekeraars zal bestraffen. Men vreest, dat de stad tengevolge van het terro risme der werkloozen binnenkort voor een volkomen gebrek aan levensmiddelen zal staan. POLEN. De Poolsch-Russlsche oorlog. Het militaire beeld van het Poolsch-Russi- sche front wyst op een voortzetting van den dubbelen druk naar het Noorden, in de rich ting van Wilna, en naar het Zuiden, in de richting van Lemberg. Volgens een telegram uit Warschau wordt officieel gemeld, dat de Polen de linie langs de Wilia hebben prijsgegeven. De bolsjewie ken hebben thans Minsk bezet. In de omge ving der Pripjet heeft generaal Balashowith de achterhoede der bolsjewieken ingehaald, en Owrurcs bezet. De bolsjewieken leden een volkomen nederlaag, en lieten 400 dooden, 200 gevangenen en een grooten oorlogsbuit achter. De groep Basewski heeft de stry^krachten van Budlenny verslagen; deze zyn naar Rof- no gevlucht. Een brigade bolsjewistische ca valerie werd volkomen vernietigd. De Polen veroverden acht kanonnen. Geiyke monniken, geiyke kappen. De Beriynsche correspondent van het Hbl. meldt, dat Beriynsche bladen aan „den Kom- munist", het orgaan van de Oekrajiensche sovjet-regeering, de vredesvoorwaarden ont- leenen, die de Russische sovjet-repuibliek aan Polen wil stellen. Deze luiden: lo. Polen doet afstand van al zyn aanspra ken op Wilna, Minsk, Grodno, Chokn, Pole- sië. Over de nationale toekomst van deze ge bieden zal de sovjet-regeering beslissen in overeenstemming met den wil der bevolking. 2o. Het Poolsche leger zal worden afge>- schaft en vervangen door een volksmilitie. Gauriel eens, Pierel" Gauriel, de oudste hoop van onzen Miksi, en myn algemeen factotum verscheen. „Hier heb Je een piaster, jongen," zei ik, „koop daarvan een meloen voor je zelf, en als je dien, zooals een zoeten jongen past, wilt doe len met het knechtje van Henriot Agha, je boezemvriend, mag je dat gerust, hoor!" Hy greep het muntstuk en grijnsde sluw. Zyn vriendschap met madame's knechtje was een post op het actief van onze balans. Beide jongens werden door hun onderscheidenlijke meesteressen omgekocht om den anderen regelmatig uit te hooren. En elk van beiden, wist de bevelen, die den ander gekregen had, en wist, dat die ander wist, dat hy ze wist. „Zorg ervoor binnen een half uur terug te zyn, en breng zyn ziel met je mee. Als je je leugens door hem op de mouw laat spelden, zullen we daar later achter komen, en dan krijg je van Piers Effendi met de zweep," voegde Papa er barsch aan toe. Gauibriel keek mistroostig by deze bedrei ging van Europeesche wreedheid en mom pelde: „De leugen is het zout van een man, maar sleohts een dwaas gelooft hem," en eclipseerde. Wy teekenden den Tel op de kaart aan. „Ongeveer vyf myi van de rivier," zeide Papa. „Ik geloof dat 't het beste zal zyn met een vlot te gaan tot waar de Zab Asfal in den Tigris uitmondt, en dan verder over land." Ik knikte toestemmend. „De Tel ligt in een veriaten gebied. We moeten een groot aantal arbeiders en veel provisie meenomen. Als wy rijden, verliezen wy met hot oversteken der rivieren te veel tijd. Hè Gauriel wat ben je lang weggebleven." „Ja, Khatoun ik moest myn meloen hee- lemaal alleen opeten, en hy was zoo groot 3o. Polen betaalt de oorlogskosten aan Rusland in industrieproducten en machines. 4o. Over den regeeringsvorm van Polen beslist, binnen ééy jaar na het onderteekenen van den vrede, het Poolsche volk door volks stemming. Tot zoolang oefent een volksregee- ring het bewind. 5o. De sovjet-regeering laat gedurende 12 jaar haar militaire reserves op Poolsch ge bied. 60. De Poolsche steenkolenmynen komen onder contróle van een door de sovjet-regee ring te benoemen oommissie. De sovjet- regeering heeft blijkbaar het vredesverdrag van Versailles er eens goed op nagelezen en wil nu de entente bewyzen, dat zy zich ook in staat voelt op entente manier een vrede te dicteeren. De grap is niet slecht. Want met een grap zullen wy wel te doen hebben. Joodsche gedelegeerden doodgeschoten. Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben Woensdag j.1. twee leden van het Joodsoh- Amerikaansohe steuncomité, de New-York- sche rabbyn dr. Kantor, en dr. Friedlander uit Lemberg, zich per auto naar Proskurow begeven, teneinde hulp te verleenen aan de Joodsche bevolking aldaar. Kort vóór de aan komst te Proskurow werd de auto door bol sjewistische benden aangehouden en de beide gedelegeerden doodgeschoten. OOSTENRIJK. Uit Weenen. Naar de oorrespondent van de „N. Rott. Ot." te Weenen seint, heerscht daar groote opwinding onder het gemeentepersoneel. Volgens de bladen zal Donderdag op alle gemeentelyke bedrijven het werk neerge legd worden, de trams zullen niet meer ry- den, er zal geen gas en geen electrischen stroom geleverd worden, niet begraven wor- deg, enz. Dat alles omdat de gemeente de lopneisohfen van haar personeel niet wil (en ook niet kan) inwilligen. Breitner, de refe rendaris van financiën van de gemeente heeft verklaard, dat de gemeente niet eens in staat zal zyn alle salarissen ten volle uit te betalen. Van officieele zyde wordt erkend, dat de toestand ernstig ls. Men hoopt ech ter nog, dat het geschil langs vreedzamen weg zal kunnen worden bygelegd, waarover nog steeds onderhandeld wordt. Zoo als wy reeds gemeld hebben, eisoht ook het personeel in staatsdienst salarisver- hooging en wel verdubbeling der salaris sen. De staat is echter al evenmin als de stad in staat om die lasten te dragen. Oos tenrijk en Weenen staan beide voor een kritiek keerpunt. VEREENIGDE STATEN. Russische vrouwen van Amerlkaansche soldaten. Draadloos wordt uit Annapolis gemeld, dat er uit Wladiwostock 200 Russische vrouwen van Amerikaansche soldaten te San Francisoo zyn aangekomen, aan boord van het leger- transportschip „Madalaska", waarop zich ook de echtgenooten bevonden. Het Amerikaan sche Roode Kruis zal voor deze vrouwen zor gen, tot het oogenblik, dat de soldaten uit den dienst zullen zyn ontslagen. Opstand in Bolivia. De Chileensche regeering heeft uit Lapaz (Bolivia) een particulier bericht ontvangen, volgens welk opstandelingen den president en de ministers gevangen hebben genomen. Van andere zyde meldt men uit Lapaz, dat Baptista Sevedra, een lid van de repu- blikekisohe party, aan het hoofd staat van de beweging, die de regeering ten val heeft gebracht. De Engelsche arbeiders en Ierland. Het buitengewoon vakvereenigingsoon- gres heeft met 2.676.000 tegen 1.916.000 stemmen het voorstel verworpen om een „Heelemaal alleen opeten, jongen?" Ja, Khatoun, hoe kan ik met mijn vriend deelen, wanneer hy met zyn Khatoun op reis is? Vandaag zyn zij vertrokken, de rivier af. llenriot Agha, Henriot Khatoun en een op zichter op een vlot; en drie ploegen arbeiders volgen langs den oever, Khatoun." „Te laat," zuchtte Papa. Als madame de inspectie gehouden had, zou ze zoo verstandig geweest zyn, om een handvol inboorlingen daar een beetje op dien heuvel te laten krabben onder haar leiding, en ondertusschen een aantal goede gravers by elkaar te laten brengen," antwoordde ik. „Het schynt dat monsieur Henriot niet zoo verstandig is geweest, anders zou Salih er wel iets van gemerkt hebben." „Zy zyn het eerst op weg gegaan," morde Piers. „Wat geeft dat?" riep ik, opspringend, uit. Strijdlust doortintelde my. „Wy lichten hen eenvoudig een beentje." „Kind, we kunnen niet openiyk een wed loop met hen beginnen" meende Papa. >>Dat zullen wy ook niet," antwoordde lk. „We blyven achter hen, zoodat ze ons niet zien; een spion rijdt voorop, om ons te waar schuwen wanneer we hen dreigen In te halen. Wanneer zy aanleggen, gaan wy ook aan land, en langs een anderen weg bereiken wy dan den Tel door hard ryden natuurlijk eerder dan zy. Er moet dadeiyk een bood schap naar Hajjl Izzett: hy kent die streek, en verschaft ons tevens een vrijgeleide. Een maagdelijke Tel? Dat ls te vreemd voor fan tasie dat moet werkeiykheid zijn." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1