Tweede Blad- VAN DONDERDAG 15 JULI 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente vergadert op Dingdag 20 Juli 1920, des namiddags aöht uur. De agenda vermeldt oa de navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken. Voorstel tot het verleenen van een ore- diet ad ƒ4356.—, zijnde het verschil tus- schen 't bedrag van raming van den poet van uitgaven voor onderhoud gebouwen, brug gen, riolen enz. en het bedrag, waarvoor bij de laatst gehouden aanbesteding het laagst la ingeschreven. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe salarisverordenlng. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag, ingaande 10 Augustus a.a, aan mej. M. Kroon, onderwijzeres aan school na 8. Voorstel tot verhooging der tarieven voor het drukken der Stenografische Raadsver- slagen en de Bijlagen en tot helt nemen van een beslissing omtrent de vraag, of het Raadsverslag in zijn tepenwoordigen vorm inoet worden gehandhaafd. Afwijzend advies op het verzoek van F. Letschert om toekenning van een subsi die voor heit inmiddels uitgegeven adres boek. Voorstel lot overname van een strook grond aan de Javastraat, eigendom van de Marine-Woningbouw-Vereenlging *Algo meen Belang*, ten behoeve van de verbree- ding van dien weg. Voorstel tot hot nemen eener beslissing inzake hof houwen eener boschwachiorswo- ulng ln en de bewaking van die z.g. Donkere Duinen. Voorstel tot bet verleenen van een blanco srediet voor het inwinnen van deskundige voorlichting voor den aanleg en da beplan ting der Algemeens Begraafplaats. Voorstel betreffende een te betalen scha deloosstelling door het Bestuur der Protes- itantsohe Schoolvereeniging „Laat de Kin- derkens tot Mij komen". Voorstel tot aankoop van het Marine- zwemvlot Mededeelingen, Inzake de door het Raadslid Kuiper geuite klachten omtrent het z.i. onbehoorlijke optreden van den Vee arts-Directeur van den VLeeschkeuriDgs- diensk in isu «kA Reclames. Bewaking Donkere Duinen. In verband met dit advies noodigen B. en W. den Geméente-Bouwmeester uil een ontwerp voor een dubbele woning in te zenden, na ontvangst waarvan zij de betrekkelijke stukken om advies ln handen stelden van de Commissie van het Gemeentelijk [Grondbedrijf. Verbreedtng Javastraat De door de Vereeniging gestelde voorwaarde met betrekking tot den tydelijken plantsoen- aanleg is naar het oordeel van B. W. geen bezwaar, te meer niet, daar bij de bedoelde straatverbreeding dit plantsoen moet worden verwijderd, zoodat de aanleg hoogst eenvoudig kan zijn de kosten worden begroot op f 150. B. W. stellen'daarom voor van (leze door de Vereeniging gedane aanbieding gebruik te maken en een desbetreffend besluit te nemen. Begraafplaats. Ten gevolge van de plaats gehad hebbende uitbreiding der Algemeene Begraafplaats al hier ,is het noodig, dat een plan van aan te brengen graven en van de beplanting wordt gemaakt en zijn daaromtrent door den Direo- teur der Gemeente-Reiniging teekeningen 'ont worpen en een kodtenbegrooting samengesteld. Voorts achten B. W. het gewenscht dat iu de beplanting van het tevoren bestaande gé- deelte der Begraafplaats wijziging wordt aan gebracht. Alvorens met een voorstel by den Baad te komen, vinden B. W. het raadzaam om het gevoelen te vragen van een deskundige op het gebied van tuinaanleg en beplanting. De Bituatie van het terrein is van dien aard, dat beplanting met veel zorg zal moeten ge schieden, wil ze kans van slagen hebben. Zaterdag JA Blaagde te Amsterdam voor het M.UX.O.-diploma B de heer R. W. Doek oen alhier. Bezoek Minister van Marine, De Minister van Marine ad interim, verge zeld door den chef van den Marinestaf, kapi tein ter zee Gooszen, en zijn adjudant, luite nant ter zee le kl. Diephuis, is gisterenavond alhier aangekomen tot het brengen van een bezoek aan de schepen en maritieme inrich tingen. Hedenmorgen ontvangt Z. Exc.,de verschil lende commandanten in audiëntie ten paleize, en begeeft zich na afloop daarvan naar het vliegkamp De Mok. Hedenmiddag zal de Mi nister de nieuwe bijbouw aan het Instituut bezichtigen, om zich vervolgens te begeven naar de kazerne onderzeedienst, de marine kazerne en het marine-hospitaaL Naar men ons mededeelt, is heden aan den Penningmeester van den Armenraad al hier afgedragen een bedrag van ƒ125.031/», zijnde de netto-opbrengst van bet Kerkcon- cert, gegeven op 2Q Juni j.1. in de Nieuwe Kerk. 30-jarlg bestaan Stedelijk Muziekkorps. Naar men ons mededeelt, zal het „Stedelijk Muziekkorps"- op 14 Aug. a.a 30 jaar bestaan. Deze dag zal feestelijk herdacht worden. Bijzonderheden worden nader bekend ge maakt Concert Stafmuzlek. Heden-, Donderdagavond, concert in het Spoorplantsoen door het Stafmuziekkorps Kon. Marine. Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: a. het buitenverfwerk van Gemeente-ge bouwen, Bruggen, enz. Ingeschreven werd door: Gebr. de Boer voor ƒ5616: Gebr. Hoogerduin voor ƒ5310; Stam voor f 6000; A. van Pelt voor 6600; M. Kaleveld voor f 5270; Kraak voor 6854; Sohellinger voor 6520; Freeke voor 5520; Spigt voor 1900; Kramer voor 5882; allen te Helder. Ib. Het plaatsen en onderhouden van kachels ln Gemeente-gebouwen. Ingeschreven werd door: H. Kiljan voor 500; P. Smit voor 1680.65; allen te Helder. Vliegkamp De Mok. Dinsdagavond zijn twee Deensche marine watervliegtuigen, die op weg zijn naar Enge land en wier bezoek aan onze marine-autori teiten was aangekondigd, in bet marine vliegkamp De Mok op Texel aangekomen. Het lag in het .e ,rnemen der vreemde offi cieren-vliegers Woensdagochtend de reis naar Engeland voort te zetten. Marine-badinrichting. Gisterenavond was deze instelling voor het groote publiek opengesteld. Een 20-tal heeron maakten er gebruik van; zij bewonderden de fraaie inrichting, die aan alle moderne eisohen voldoet. Indien de proefneming slaagt want het Is een proefneming om te zien of dit opneemt zal de prijs bij meerdere deel name verlaagd kunnen worden. Men vraagt ons nog een aanbevelend woordje te willen schrijven. Wij willen dat gaarne doen; voor geregeld wekelijksch ge bruik is voor velen de prijs 50 cent nog wel wat boog, maar als zioh nu voorloopig velen aanmelden, wordt de deelname grooter en kan dus het tarief goedkoopcr worden. Er zijn misschien velen, die zeggen ik ga nu liever in zee baden. Maar het is juist voor de wintermaanden, dat dit zwembad van betee- kenis is. Van den winter heeft men een aan genaam verwarmde, keurig ingerichte gele genheid, die wedijveren kan mot de beste van dien aard in andere plaatsen. Jarenlang is hier verlangend uitgezien naar een zwem bad; men steune daarom deze instelling, die in allo opzichten prima isl Vereeniging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken". Gisterenavond werd in het gebouw der Ambachtsschool de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging gehouden. Het bezoek was uiterst gering. Een viertal hoeren, waaronder de Voorzitter, hadden bericht van verhindering gezonden, zoodat de penningmeester, ae heer KasteHJn, als waarnemend Voorzitter fungeerde. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en vastgesteld, kwam aan de orde rekening en verantwoording over 1919, welke in ontvangst en uitgaaf werd vastge steld op 58786.53°. Aan rijkssubsidie werd ontvangen ƒ24687.92, aan provinciaal sub sidie 7000.—, aan (verhoogd) gemeentelijk subsidie 18075.G7. Aan salarissen werd uit gekeerd een bedrag van 83104.10®. In re kening-courant bij de kassiers is een bedrag van 2068.41, in kas een saldo van 5396.46; het totaal dezer beide bedragen, zijnde ƒ7464.87, is gestort in het bouwfonds. Deze rekening is nagezien door eene oommissie, bestaande uit de heeren Meyers, H. de Wit Jr. en Franoben; bij monde van den heer De Wit word geadviseerd tot goed keuring en decharge van den penning- moester. Het jaarverslag werd vervolgens gelezen en vastgesteld; het zal worden gedrukt en rondgezonden. De heer Van Gouwelaar be spreekt naar aanleiding hiervan de kwestie van de opleiding van timmerlieden. Hier voor is niet zoo heel veel animo, hetgeen juist in dezen tijd van woningnood te be treuren ia Getracht zal worden propaganda voor dit vak te maken. De begrooting over 1921 werd vervolgens vastgesteld ten bedrage van 89000.Hier uit noteerden wij aan salarissen ƒ33830. aan rente ƒ25000.—, aflossing ƒ10000. een post van 300.ia uitgetrokken voor toelagen aan ónvermogenden. Dit is in over eenstemming met de nieuwe nijverheids- wet, en bestemd tot het verschaffen van boeken of vergoedingen voor loonderving etc. Ofschoon deze wet nog niet in werking is getreden, is de post op advies van den inspecteur reeds nu op de begrooting ge plaatst Wat de inkomsten betreft, Ingevolge de nieuwe wettelijke bepalingen wordt geen provinciaal subsidie meer verleend; daaren tegen vergoodt het Rijk thans (70 pet van de uitgaven, volgons de bepalingen der nijver- heidswet Het rijkssubsidie is geraamd op ƒ59080.-, het gemeentelijk op ƒ22960.—. Behalve deze gewone is nog een afzon derlijke begrooting opgemaakt ten behoe ven van voortgezette technische avondcur sussen. Deze worden ingesteld voor bouw kundigen en werktuigkundigen, op diplo ma Ambachtsschool of voormalige Burger- Avondschool Voor salaris directeur is ge raamd ƒ600.—, id. leeraren ƒ3600.—, leer middelen 800.totaal 5450.Deze uitgaven worden gedekt-door subsidie van het rijk ft ƒ3815.—, van de gemeente ft ƒ1035.schoolgelden ƒ600. Beide begrootingen worden goedgekeurd. De Voorzitter doet vervolgens de volgen de mededeelingen: lo. Van den heer Wijt is bericht ingeko men van zijn bedanken ais bestuurslid. 2o. Aan den heer Van der Ploeg is, we gens diens benoeming tot directeur der Ambachtsschool te Zierikzee, eervol ontslag verleend als leeraar. 3o. IA aan den heer W. de Jong, leeraar ln het smeden, wegens benoeming te Eind hoven. 4o. Id. aan den heer Kemperman, leeraar in voortgezet lager onderwijs wegens be noeming te Velsen. 5o. In de vacature v. d. Ploeg is benoemd de heer D. Schippers te Amsterdam, leeraar in het meubelmaken. 6o. In de vacature-de Jong de heer H. Aberson te Vrijhoeve Capelle. 7o. In de vacature-Kemperman is nog niet voorzien, hoofdzakelijk wegens het geringe salaris, dat volgens het ministerieel besluit gegeven mag worden. Candidaten hiervoor hebben zioh niet aangemeld; men behelpt zich nu met een drietal onderwijskrachten uit de gemeente, nJ. dé heeren Schwantje, Oarpentfer en v. d. Hulst, terwijl ook de heer Kemperman nog lessen geeft. Deze nieuwe regeling, die van 1 Januari 1919 da teert, maakt, dat het salaris volgens leid draad van den minister moet worden vast gesteld, en dit is de oorzaak, dat het zeer moeilijk is thans personeel te krijgen. 8o. De schoolbouw. Sedert het vorig ver slag is door de gemeente nog een ander ter rein beschikbaar gesteld, dat beter is dan het vorige. Dit nieuwe terrein ligt aan den weg langs het nieuwe Spuikamaal. Aan dit definitieve plan wordt thans gewerkt, en hij goedkeuring, hoopt het bestuur nog dit jaar de aanbesteding te doen plaats hebbon. Daar niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd ln do maand Juni bezocht door 582 mannen en 82 vrouwen; totaal 664 personen. Uitgeleend werden 162 studieboe ken en 840 romans der Openb. Leesz.; 448 Nutaboeken voor volwassenen en 1705 kinder boeken; totaal 1660 banden. De navolgende werken werden aange schaft: De Balzao: De oude Gorlot; De Gruy- ter: Leven en werken van E. D, Dekker (Mul- tatuli); Handleiding by de verzorging van de zuigeling; v. <L HoevenKampers: Ik kan huishouden; Kloos: Letterkundige inzichten en vergezichten; Noordllng: In 't gevang; dOliveïra: Do mannen van '80 aan het woord; Ovink: Honri Bergson; Querido: Studiën; Schoolartsen en schoolverpleogsters; v. Suoh- tolen: Demonen; .Wannéo: Handleiding voor de huisvrouw. Van 814 Juni was de Looszaal wegens schoonmaak gesloten. WInkelnieawa Een leuke tabak-reclame is te bezichtigen in het Sigarenmagazijn Nederland" van den heer Kokelaar, Kanaalweg 118, voorstellende een Indlanenkamp, waarbij verschillende tabaksoorten zijn uitgestald. Auto ite water. Gisterenavond had op bet Havenplein al hier een ongeluk plaats, dat gelukkig nog vrij goed is afgeioopen. De heeren R. reden zonder deskundige leiding mot de auto van het hotel .J>en Burg'1, terwjjl een van hen, wien het behan- delen van een auto geheel vreemd was, zou sturen. De gevolgen bleven niet uit. Op een gegeven oogenblik werd inplaats van te rem men, de gastoevoer geheel opengezet, met het gevolg, dat de auto recht het Werfkanaal in reed. Een der inzittenden wist juist nog uit den wagen te springen. De „bestuurder" daarentegen schoot vooruit uit den wagen. Hij kwam met den schrik en een nat pak vry. Van de auto stak alleen een klein gedeelte van de kap boven het water uit. Hedenmor gen zou men trachten de wagen te lichten. Arrocdlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 18 Juli. Dit spreekwoord is van toepassing op den Helderschen werkman V., getooid met de prachtvolle voornamen: Ohristiaan Hugo Arie, die zich op 16 April de weer voortdu rend toenemende weelde permitteerde straal vet te zyn en in dien minder presentabelen toestand op de Spoorgracht voortsukkelde. De dienaren van politie Zondervan en Sprerxger zagen Ohristiaan Hugo Arie daar laveeren en achtten het noodig hem ter eigen en 'n anders veiligheid naar het arrestanten- lokaal over te brengen. Tegen welke expe ditie de boschonkene zich echter zoo hevig verzette, dat hy ook ter zake wederspannig- heid een proces-verbaal aan zyn pantalon kreeg. Beklaagde was thans niet verschenen, doch de verbalisanten waren niet ongunstig in hun getuigenis omtrent den afwezige. Hy bezorg de de politie zelden last en maakt zioh alleen zoo nu en dan eens aan drankmisbruik schuldig. Die enkele keer echter brengt hem aUeeiyk in de versukkeling, zooals bleek uit het feit, dat de officier tegen hem 14 dagen gevan genisstraf vorderde. Dus vriend, als ik u een goeden raad mag geven: „Dan ook voor zoo'n „enkelen keer" van de drankflesch afgebleven! De onder de Kinderwetten vallende be klaagde Jacob de V. stond met gesloten deu ren terecht; van deze zaak kunnen wy dus verder niets mededeelen. Volgende week uitspraak ln beide zaken. LANGS DE STRAAT. „An der schönen blauen Donau.0 De kermis heeft ons, onder andere uiterst genoeglijke zaken, ook een aftandsch piano orgel gebracht, getrokken door een viervoe tig dier, dat in Den Helder gemeenlyk „ket" genoemd wordt, doch welks ware naam is paard. Het is eigenlyk zoo: een ket is een paard, maar een paard is nog niet altijd een ket. De natuurhistorische bizonderheden ont gaan den oningewyde. Het instrument lever de geen onverdienstelijke muziek uit draai orgeloogpunt beschouwd. Verder was er nog een blinde harmonica-speler, op een stoel ge zeten boven op een wagen, achter een fraai en ingewikkeld slagwerk van trom en bek kens, en beweegbare poppetjes. Een en ander tot groot genoegen van de jeugd. Misschien zyn er nog wel meerdere straat musici geweest, al sohynt men ben zooveel mógelyk geweerd te hebben. Van één ervan, een plaatsgenoot, willen wy iets vertellen. Ieder kent den ouden man, die 's zomers aan den Huisduinerweg zit met zyn orgeltje? Al lerlei populaire wysjes draait hy er op af en soms begeleidt hy ziohzelven met een stem als een bazuin. Vele voorbijgangers geven hem wat en met een vriendeiyk gebaar dankt hy voor de gave. Was het wonder, nu deze week de Huisdui nerweg niets opleverde, dat hy zyn operatie gebied verplaatst had naar de stad? Ach, zyn instrument is wel heel erg oud. Het is zoo'n Mein orgeltje met platen, maar de platen zyn versleten, en krassen en piepen. Wat hindert het echter? Men rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen. En zoo kon men hein zien trekken, met zijn orgeltje op den rug, straat in straat uit, draaiend en tierelierend, dat het een lieve lust was. Iedereen kent den ouden baas en wil gaarne zyn penningske offeren op het altaar dezer zeer decadente muze. Onze orgelman had uit zyn repertoire ge kozen de vroeger zoo populaire wals van Jo- Viann Strauss, wiens titel wy hierboven op schreven. Het was een geliefkoosde wals, het tegendeel van banaal, waarvan het alleen maar jammer is, dat zij door minderwaardige steps en ander modern gedoe verdrongen is. Meer dan een tekst is er op gemaakt, en op gemengde zangvereenigingen kan zy nog een succesnummertje worden, dat inslaat. Het orgeltje van onzen vriend was wel heel aftandsch, alleen met een flinke dosis goeden wil en fantasie kon men uit de cacofonle, die er uit opsteeg, do wys van de Donau-wals distilleeron. Van die hooge fis- en d-akkoor- den kwam dan ook vrijwel niets meer terecht; slechts het marcato van de bas bromde de be geleiding. Phonetisch uitgedrukt zag het er zéé uit: Donau so blau Durch Fold und Au Wogst ruhig du hin Dlch grtlsst urnur Wian en hoe het verder luidt. Nogmaals: wien deert het? Zeker niet on zen llereman en allerminst de uuwouers der hulzen. Alle moeders kennen hem immers; haar kleintjes hebben menigen oent gedepo neerd in zyn uitgestoken band, als hy, zonder zyn machtig orgaan tot zwygen te brengen, op zomermiddagen op het bekende plekje ge posteerd, zong van „Adèle" of van „Daisy Bell" of een ander ouderwetsoh wysje. En hij had, huis aan huls en straat aan straat voort trekkend, een goeden dag. Feiteiyk ontbrak hem de rechte tijd voor hot graaien, want het was huls aan huis een oent. Pas had het orgeltje breed en majestueus ingezet dat d-fis-a-akkoord van het Donau so blau of aanstonds ging een deur open en een juf frouw kwam den liereman een oent geven. Dan trok hy verder, al draaiend, de plaat kraste voort: weer een woning, weer een oent. Venter, venter: Wogst rulilg du hin een oent; een oent Wat te'.ieft u: is dat een broodwinning of niet? Eu nu spreek ik neg niet eens van de tweede wals; die begint zoo: Wenn's in Europa nur Ruh* einmal wSr Da ward's in Wien recht gemüthlich gar sehr. Gaat u nu eens na hoeveel dftt wel opgele verd kan hebben. Afgezien nog van de philo- sofisohe en actueele waarde van het vers an stoh. Verder ging de liereman, verder: honderd huizen, honderd oenten. Behalve de plakken en de stuiver-stukjes. Want het is kermis, weet-u, en dan zijn de menschen royaaL BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE SPA. De spanning duurt voort. De Beritjnsche oorr. van het „HM.", te Spa vertoevende, meldde Woensdagmor gen: Men gaat by de Duiteche regeering van het standpunt uit, dat met de voorstel len van Dinsdag in de kolenquaestie de uiterste greDS bereikt is. De Duitsche re geering is by al hare besprekingen met haar kolendeskundigen reeds verder ge gaan dan die deskundigen zelf, van het standpunt uitgaande, dat de deskundigen misschien uit handelsoogpunt trachten wil den de cyiers der levering eerder iets te laag dan te hoog te stellen. Thans is echter de regeering zelf overtuigd, dat zy onmo- gelyk verder gaan kan. Onderteekent zy, dan zal pa de eerste maand reeds blyken, dat de gevraagde hoeveelheid niet geleverd wordt en dan zal men door onderteekening do Entente gemachtigd hebben het Ruhr- gebied binnen te trekken. De Duitsche re geering denkt er dan ook niet aan om onder de eisohen van de Entente hare handteeke- ning te zetten. Een en ander is reden dat dr. Simons, wiens voordracht van Dinsdag in de confe rentie een minder gunstigen indruk ge maakt heeft, den toestand vandaag pessi mistisch inziet. Daar komt nog ben dat de Duitsche regeering in Spa by al haar stap pen en besluiten gehinderd wordt door de omstandigheid, dat zy voortdurend rekening moet houden emt de party-politiek in Duitschland. Het biykt nu al te duideiyk welk een gevaarUjk element de Duitsche Volkspartij, de party van Sthrnes, in het regeeringsbloc vormt. Want ook Stinnes is niet bereid in de kolenquaestie ook maar een millimeter verder te gaan en wanneer do Duitsche regeering alsnog wil toegeven, dan heeft zy wegens uittreding der Duitscha Volksparty daarmede tevens haar doodvon nis geteekend. Men verwacht dus in Duitscha kringen slechts twee mogelykheden: la De conferentie gaat morgen uiteen, nadat de Entente haar besluiten heeft mede gedeeld en verdere dwangmaatregelen neemt, waarby de verdere afwikkeling der zaken aan de „Commission des Réparations" terugvalt. 2o. De Entente laat zich nog overtuigen, dat Duitschland in dezen volkomen te goe der trouw is en wil, ook gezien den drei genden toestand in Polen, de politieke situatie niet nog verergeren door een afbre ken der onderhandelingen. Dus: laat haar eisohen vallen en accepteert die van Duitschland. De Entente vergaderde intusschen Woens dagochtend met de maarschalken Foch en Wilson. Woensdag werd uit Spa door den bijzon- deren oorrespondent van die „N. Rott. CL" gemeld: Vanmorgen heersohte er in de delegatie- eene uiterst gedrukte stemming. Om onge veer 11 uur gelukte het buitenstaanders eene ontmoeting tusschen Lloyd George en Simons te bewerken, die blykbaar van bei de zyden gezocht was. Dit was een zeer gun stig ding, waarvan veel heil verwacht werd. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het nieuwtje van deze ontmoeting door de stad en toen Simons in een Engelsche auto mobiel voor het hotel van Lloyd George versobeen, stond daar eene groote menigte nieuwsgierigen om toe te zien by deze ont moeting waaraan zooveel beteekenis werd gehecht. Het bezoek zou ongeveer een uur hebben geduurd. De resultaten er van worden aan beide kanten streng geheim gehouden, maar leken voorloopig nog niet zeer gunstig, zoowel aan den kant der geallieerden als by de Duitschers was er niets van de verwach te ontspanning merkbaar. Daarna had een strikt geheime byeen- komst plaats van den Rijkskanselier Simons en eenige andere ministers. Toen de deelnemers dezer vergadering de zaal weder verlieten, waren zy allen in hevige mate opgewonden en ontsteld, zelfs Simons zag er ontdaan uit. Er riloet hevig geworsteld zyn om het resultaat. Wat echter het besluit was, werd streng geheim gehou den. De anders zoo toeschietelijke Duitsche gedelegeerden gingen al de journalisten zorgvuldi guit den weg, zelfs hunne land- genooten, met wie zy anders in intieme be trekking staan. Al de gezichten waren zoo weinig toegankeiyk, dat zelfs de onbe- schroomdste reporter het niet waagde een der heeren aan te klampen. Op den duur gelukte het rny eene mede deel img te krijgen, die op dat oogenblik vertrouweiyk was en waaraan lk om den zegsman en om de omstandigheid geloof moet hechten. Men vertelde, dat het geno men besluit het afbreken der conferentie ten gevolge zou hebben. Dit was dus het antwoord op de mededeelingen die Simons van zijn gesprek met Lloyd George had me degebracht. Het genomen besluit moest be krachtigd worden ln den ministerraad, die onmiddellijk daarna plaats vond Deze mi nisterraad duurde eindeloos lang en leverde voorloopig nog geen resultaat op. In ieder* geval kwam het echter nog niet tot eene breuk. Men kreeg den indruk van het te gendeel. Een lid van de Duitsche volksparty liet zioh de opmerking ontvallen, dat de gang van zaken ernstige gevolgen moet hebben voor de houding van zyn party. Daar deze party weinig tegemoetkomend ia tegenover de eisohen van de entente en reeds oppositie voerde tegen het ondertee kenen van het orjtwi>;>eiiinigsbealuit, moet men daaruit opmaken dat de regeering zioh niet onbuigzaam wilde betuigen. Wy hebben vandaag niet meer gehoord hoe eisch en aanbod tegenover elkaar ston den, maar zeker is, dat de Entente vandaag niets mi-er heeft laten vallen van de gevraag de 2 millioen ton kolen per maand. Men sprak er vanmidda g over, dat zy dezen eisoh in den Ter bescherming van de beplanting der Donkere Duinen en van de aldaar aanwezige dennenkweekery, verzocht de directeur der Gemeentereiniging en Plantsoenen aan B.enW. over te gaan tot de aanstelling van een voor- man-boschwachter en van vier werklieden- boschwachters. Het College heeft omtrent dit voorstel eer stens het gevoelen ingewonnen van de com missie voor de Gemeentereiniging en Plant soenen, welke commissie de beste oplossing vermeent te vinden hierin, dat met het toe zicht worden belast twee boschwachters, wien in van gemeentewege te bouwen woningen in de Donkere Dninen huisvesting zou zyn te verleenen. Voorts zouden zfj voor het meerdere werk tijdelijk kunnen worden bijgestaan door enkele leden van het gewone personeel der Gemeente- reiniging. Deze Commissie deelde mede, dat zij zich kan vereenigen met het voorstel tot den bouw der boschwachterswoningen en met de aan stelling van 2 boschwachters, met welk per soneel echter, aldus de Commissie, getracht moet worden alle voorkomende werkzaam heden te verrichten en het toezicht uit te oefenen. Zij motiveert haar advies door als haar meening alt te spreken, dat de gemeente uiet verder behoort te gaan, om te voorkomen dat te zware lasten op dit gedeelte voor het grondbedrijf worden gelegd. B. en W. vroegen ook aan de Commissie voor de Publieke Werken haar gevoelen in deze te mogen vernemen. Ook zU kan zich met het voorstel tot den bouw der bosch wachterswoningen, alsmede met de aanstelling van twee boschwachters vereenigenzjj acht de voortdurende aanwezigheid van twee bosohwaohters noodzakelijk om een eenlgszins afdoend toezicht te verzekeren. Bij de bespreking van deze adviezen in het College bleek, dat de grootst mogelijke min derheid de voorstellen tot den bouw eener dubbele woning (*aarvan de kosten pl. m. f16.770 bedragen) en het te werk stellen van personeel der Gemeente-reiniging steunt, doch overigens, uit een zuinigheidsoogpunt, wenscht te voluten met de aanstelling van Ma bosoh- wachter. Waar het niet onmogelijk 1b, dat iu de toe komst tot de aanstelling van een tweeden boschwachter behoort te worden overgegaan, voor wien alsdan eveneens van gemeentewege een woning beschikbaar dient te worden ge steld, aeht zij het uit een economisch oogpunt beter, thans reeds by het voorstel tot woning bouw met die mogeiykheid rekening te houden. Zoolang de noodzakeiykheid tot uitbreiding van het personeel zich echter niet doet gevoe len, ware de eene woning, waaraan dan niet direct behoefte zou zijn, voorloopig rendabel te maken door ze te verhuren. De kleinst mogelijke meerderheid meent zich, om finanoieele reden, tegen al deze voorstellen te moeten verzetten. B. en W. verzoeken den Baad in deze een beslissing te willen nemen. Door de vaststelling van het nieuwe uit breidingsplan voor het Westelijk stadsgedeel te dezer gemeente moet de binnen dat plan gelegen Javastraat van 10 M. tot 20 M. wor den verbreed. Om tot de uitvoering daarvan te kunnen geraken is het noodig een Zuid- Oostzijde van die straat 'gelegen strook grond ter lengte van 180 M. en ter breedte van 4 M., eigendom van de alhier gevestigde Marine- Woningbouwvereeniging .Algemeen Belang", over te nemen. By den bouw der aan deze straal staande woningen is reeds op deze verbreeding gere kend en bedoelde strook grond vry gehouden en in orde gebracht. Genoemde Vereeniging biedt ze ter overname aan tegen den kostenden prys van f0.85 per Ms of totaal f442.—, on der voorwaarde, dat van gemeentewege deze grond wordt dienstbaar gemaakt aan plant- soenaanleg, tot het tijdstip, waarop bovenge noemde straat wordt verbreed. De kosten van overdracht zullen door de gemeente moeten worden- gedragen. B. en W. achten dezen maatregel dan ook uit zuinigheidsoogpunt noodzakelijk en ver zoeken den Baad hen tot het inwinnen van bedoelde inlichtingen een- blanco crediet te verleenen. Wat Je dronken doet, *t nnchter ontgelden moet. Kinderwetten. Durch Feld und Au Dich gTtlast unacr Wien

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3