HELDERSCIE COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 17 JULI 1920. FEUILLETON. Dagelijks naar Alkmaar en Amsterdam. J. ZUp Hz. f zeil." HOOFDSTUK IV. „Wy Vliegen". Het einde der onderhandelingen. PLAAT8ELÏJK NIEUWS. Het vervolg van het Feuilleton ln het le folad la ln dit blad opgenomen. De torpedobooten Z 7 en Z 8. Hr Ma torpedobooten Z 7 en Z 8 en de onderzeeboot 06 zijn 18 'Juli te Bergen aan gekomen. Te Wageningen slaagde gisteren voor het diploma „Maalderij en Bakkerij" onze plaatsgenoot A. A. Hoogenbosch. Marine Zweminrichting. Ook voor dames la thans deze inrichting opengesteld, en wel eiken Dinsdag van 7 80 n.m. tot 9 u. Bizonderheden geeft de advertentie in het nummer van theden. Uitslag der openbare verkooping door notaris Baas, gehouden op Woensdag 14 Juli 1920, in „Casino". 1. Het heerenhuls met tuin aan het Haven- plein no. 11, groot 2 aren 40 centiaren; 2. Het heerenhuls met tuin aan het Haven- plein no. 12, naast het vorige perceel, groot 2 aren 60 centiaren; 8. Het heerenhuis en erf aan het Haven plein no. 18, naast het vorige perceel, groot 1 are 80 centiaren. Kooper de heer P. Bregman qq. voor 28059.—. Het huis en erf aan de De Ruyterstraat no. 25, groot 62 oentiaren; kooper de heer M. J. '4 Hart qq. voor 1420. Het huls en erf aan de Harte straat no. 24, groot 91 centiaren; kooper de heer W. Bijl voor 1450. Het huis met pakhuis aan de Wachtstraat no. 88, hoek Vlootetraat, groot 1 are 4 centi aren; kooper de heer H. van Pelt qq. voor £1165.—, Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Uitslag der gehouden verloting op 25 Juli. Uitgekomen nummers: 21, 24, 82, 86, 44, 68, 70, 77, 106, 128, 188, 186, 140, 142, 144, 166, 170, 179, 191, 192, 202, 208, 211, 214, 221, 231, 247, 252, 254, 265, 286, 806, 827, 838, 840, 865, 881, 882, 886, 898. De prijzen kunnen, op vertoon van het nummer, Elfgehaald worden Donderdag 22 Juli van 7—8 uur. Overgangs-examen R. H. B. 8. Van klasse I naar klasse H: O. W. de Boer, A. O. A. Busring, J. A. Dokter, J. W. Th. A. van Doorn, M. C. Dorren, D. Duinker, E. M. A. van Erkel, S. Groot, W. M. Houwing, O. Mostert, J. W. Meijer, G. Langereis, F. L. Zwaan, P. F. Janzen, J. M. EL van Mierlo, G. Mostert, W. T. P. Nijenhuls, J. v. Rijswijk, B. J. G. Schokking, O. Zuroher, J. F. van Duim, O. M. Govers, J. A. Swaters, J. Th. Zwaan. Bevorderd 24; beslissing van 2 zieken in September; herexamens 4. Van klasse H naar klasse Dl: B. J. Ballln- tijn, G. B. M. van Erkel, N. A. Graaff, J. C. Meershoek, G. van der Most, G. Roozendaal, J. W. B. Buykes, O. Ouwehand, J. E. J. Al- toarda, J. W. Rusting, J. C. Schellinger, M. M. Swart, T. Vuurman, A. Gomes, H. Bakker, J. M. P. J.Verstegen, A. J. M. Dekker, L. Zwaan. Bevorderd 18; herexamen 1. Van klasse Hl naar klasse IV: J. Albarda, O. A. Aronstein, D. Buik, F. W. Badart, M. P. de Koster, R. Franssen, K. F. Oudkerk, J. H. Rljkes, J. Rijketooer, J. F. Harders, N. J. Bruin, W. J. Bakker, S. J. Dokter, A. C. Bal- lintijn, G. Kuiper, B. G. A. Mahieu, J. M. Spruit, H. Schol, A. F. Rusting, W. J. Kamman. Bevorderd 20; herexamens 2. Van klasse IV np- r klasse V: G. H. R. Bakker, H. M. v. d. Linde, J. D. Mahieu, J. Sevenhuysen Jzm., M. H. C. Francken, A. Haak, F. O. H. Sohlahmilch, M. Boon, J. Collet, W: M. Hornlng, J. Sevenhuysen Mzn., J. R. van Mansum. Bevorderd 14, herexamen 2. Voor enkele lessen: A. O. v. d. Meer en J. W. M. Renken. Geslaagd voor het toelatings-examen: 1 Aronstein, N. O. van Bergen v. d. Grijp, W. Brouwer, P. W. F. Donders, B. D. E. Fik, T. Heeroma, D. M. Heijblok, L. C. R. Hor nlng, G. A. Houter, J. W. O. Houwing, H. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. o Vervolg van het le Blad. 56) „Zeker, die komt ook, maar lk bedoel een gast, een jongen ibaas, die Piers van Oxford Hij kwam van Tel Keif, bleef staan kijken bij het bouwen van de kelek, herkende h f8 ,en rich aan mij voorstellen. Het ■cnqnt, dat hij een paar aanbevelingsbrieven - F IA moest hem wel vragen, met J^Lïr66 8aan* zei maar, dat je het erg gezellig zou vinden, Rathia." a^uHJJA heb ik er niet het minste be- a r tegen. Pleng' vrienden zijn altijd aar dig. Hoe heet hg?" ■iüi+ 1Z daar vraa£ Je me letsl Je weet hoe i t ik namen kan outhoudenl" "gehadf^*11 vroeKer bewijzen te over «e'oöf zooiets als Henrl Williams," trachtte hij zioh te herinneren. „Neen Har- ry W illlams of William Harries." „Nu, het doet er niet toe," meende ük. „Wet is een naam meer dan een selectie uit zee en twintig letters? Tel Abou Kbatoun dat Is de eenige naam die ons voor 't oogenblik in teresseert." Langen tijd praatten wij nog voort, tot, Keizer, J. A. Korff, J. J. Schokking, C. P. Smit, M. Steensma, A. van Straaten, W. A. Montanus, A. S. van Otteren, D. Stort, W. van der Vis, L. Brouwer, A. G. Bruljn, F. J. Ken- ninck, J. Klop, J. Zeilstra, R, O. Waiboer. Herexamen 8. Voor het eerst sedert eenige jaren varen de booten NietrwediepAlkmaarAmster dam v.v. gedurende den vacantietljd (19 Juli—24 Augustus) wederom «11e weekda gen. WH tweeden niet of de passagiers en vervoerders zullen de uitbreiding van den dienst der „Esona" op prijs stöllen. Uitslag periodieke zeilwedstrijd van Vrijdag 16 Juli. Fantasiesloepen BI. No. 1. Hr. Ms. Atjeh, Luit. ter Zee Hendriks, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. Medusa, Lult. ter Zee De Ronde, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. Emma, Bootsman Van der Heijde, 2 punten. Fantasiesloepen Bn en BHl. No. 1. Hr. Ms. Van Speijck, Kwartlerm. Kor- ver, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. Instituut, Luit. ter Zee Het- terschy, 4 punten. No. 8. Hr. Ms. Wachtschip, Bootsm. Volker, 3 punten. öloepen, model BI. No. 1. Hr. Ms. Waohtschip, Bootsm. Wahlers, 6 punten. Sloepen, model BH. No. 1. Hr. Ms. Medusa, Korp.-Konstabel Jongsma, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. Emma, Matr. le klas Kerker, 4 punten. Sloepen, model BHL No. 1. Hr. Ms. Medusa, Schipper Lak, 5 punten. No. 2. Hr. Ms. Atjeh, Bootsman Willemse, 4 punten. No. 3. Hr. Ms. Atjeh, Bootsm. Lub, S punten. Sloepen No. X 7—18—19—28 geen punten. Overigen allen 2 punten. BINNENLAND. Te Wieringerwaard is Donderdag, (70 jaar oud, overleden de heer J. Zijp Hz., die van 1898—1919 lid was van de Prov. Staten van Noord-Holland, en van 1910 tot verle den jaar zitting had in het college van Ge deputeerden. De heer Zijp behoorde tot de Unie-libe ralen. De begrafenis is vastgesteld op ajs. Maandag, 's namiddags 2 uur. De credietovereenkomst met DnltschlandL Heit „Hbl." schrijft: In leidende kringen te 's-Gravenhage, die medegewerkt hebben aan de voorberei ding van de Noderlamclbch-Duitsciie over eenkomst, is de publicatie van het onder houd dat de ,,N. R. Ct." met den Duitsohen staatssecretaris van Ibuitenlandsche zaken te Spa heeft gevoerd, met belangstelling, maar tevens met verbazing ontvangen. (Een korte samenvatting van dit onderhoud vindt men in het eerste blad: in dit excerpt is on vermeld gebleven de zinsnede, waarin de Duitsche minister verklaarde, „met be zorgdheid" de onderhandelingen van het vorig kabinet te hebben opgemerkt). Men gelooft niet, dat het Duitsche kabinet deze opvatting deelt, heeft integendeel reden om aan te nemen, dat het zioh geheel op de basis van de vorige regeering plaatst in dit gevaL Men kan zich te 's-Gravenhage moei lijk verklaren, dat de heer Simana, die over de wetenschap beschikt, dat Duitschlands verplichtingen ten aanzien van de Entente aanzienlijk zullen worden beperkt, vergele ken bij die het Vredesverdrag de republiek oplegde, thans aanleiding ziet om de moge lijkheid van het voldoen aan de bepalingen van het Duitsch-Nederlandsch verdrag te betwijfelen. Dezelfde correspondent, die een gesprek had met den minister, wijst trou wens op de veranderde omstandigheden ln een commentaar op de verklaringen van den staatssecretaris. Men gelooft te 's-Gra venhage, dat de gevolgen van den overstel penden omvang en de alles-beheerschende beteekenis van de onderhandelingen te Spa ln aanmerking moeten worden genomen bjj een beoordeeling van de geste van den minister. De indruk Is gevestigd, dat som mige leidende persoonlijkheden in Duitsch- land thans de overeenkomst beschouwen als een vriendelijkheid van Duitschland tegen over Nederland, terwijl men hier eer ge togen het einde van den nacht, de dauw ons naar onze tenten dreef. De temperatuur daakle tot beneden het vriespunt, en Bultl achtte zich genoodzaakt driemaal op te staan om telkens weer nieuwe deikens op ons te gooien: de dauw doorweekte alles, behalve waterdichte stof. „Allah heeft warmte en koude, regen en droogte gemaakt," mompelde Sulti toen ze ons voor de laatste maal toedekte, „maar het weer, dat Is een uitvinding van den Booze Beu ongelukkige ontmoeting. In den loop van den na-nacht liepen wij vast op een zandbank, betgeen ons verschei dene uren oponthoud g£if. Toen de morgen was aangebroken, dreven wij weer voort, langs de oorden van AsÉhur-nazir-Pal en Shalmanesar; de oevers waren nu op som mige gedeelten minder verlaten; uit de don kere tenten ln de vlakten kwamen klanken van werkzaam zandleven, irrigatie-machines bromden en zuchtten, in de verte loeide vee. Met een 'kruik op het hoofd verschenen hier en daar vrouwen aan den waterkant, of men nen om hun paarden naar het wed te bren gen; de meesten riepen of wuifden een groet van herkenning bij het zien van Shisman Jernlngham's krachtige gestalte en Mosuleanl Khatoun's rood haar. Papa mopperde geweldig over het zand bank-oponthoud. Evelyn toonde neiging dit slechte voorbeeld te volgen; ik oordeelde het 't verstandigst mijn krachten te sparen en het leven, liggend op mijn rug tusschen de kus sens, te genieten, tot het weer tijd van wer ken weid. Kalm haalde ik mijn Tennyson nedgd is, hét omgekeerde te gelooven. Ver moedelijk zal de regeering zich tot Berlijn wenden met een verzbek om opheldering. Hoeveel prijs men hier ook op de totstand koming van de overeenkomst stelt, men is geneigd haar op te offeren, wanneer leiden de persoonlijkheden haar belang zoodanig miskennen, dat niet alles ln het werk wordt gesteld om een loyale uitvoering 'te waar borgen. Graag of niet dat Is, om het po pulair uit te drukken, ongeveer hetgeen men n» de verklaringen van den heer 81- mons van Nederlandsche rijde de Duitsdie regeering zou willen opmerken. Het „Hbl." maakt van de gelegenheid ge bruik, om enkele opmerkingen, die wij ln „De Loods" van Donderdag JJL vonden, even aan te roeren. De schrijver in het or gaan van den Ecomomischen Bond schrijft apodictisch, dat de verdeeling van 'het Duit sche importquantum „naar Duitschlands goedvinden" geschiedt. Dat is niet juist. Er is een overeenkomst getroffen tusschen den leverancier (het Rbeinisch Westffihli- 8chee Kohlensyndicaat) en de afneeuister (zijn agent, de Steenkolen Handelsvereenl- ging), waarin, onder goedkeuring van de Nederlandsohe regeering, die verdeeling ls geregeld. Dat een aanzienlijke prysverhoo- ging der Duitsche kolen mogelijk zou zijn door alsnog rechten boven den vastgestel- den prijs te heffen, is absoluut uitgesloten door de bewoordingen van het contract, die trouwens, naar nadrukkelijk vastgesteld is, door de Duitsche autoriteiten op dezelfde wijze worden geïnterpreteerd als door de Nederlandsohe. Er worden ook ten aanzien van het con tract met de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Steenkolenvelden nog enkele minder juiste opmerkingen ge maakt, maar gelijksoortige zijn reeds bij het debat in de Kamer weerlegd. Loodskrulspost bij Dungeness. Naar aanleiding van een schrijven van de afdeelimg Den Helder van de Loodsen- vereeniging „Nederland", waarin werd ge wezen op het belang van hot weder instel len van den loodskruispost in het Engel- sche Kanaal hij Dungeness, heeft de Ka mer van Koophandel te Amsterdam aan deze Vereen! ging geantwoord, dat zij vol komen het groote belang erkent, dat in het herstellen van dien post voor onze scheep vaart is gelegen. De zaak heeft dan ook de volle aandacht van de Kamer. De Kamer heeft aan den Minister van Marine een schrijven gericht, met de vraag, wanneer het in het voornemen van den Mi nister ligt, dezen post weder in te stellen, aangezien, naar de meening der Kamer, het ontbreken daarvan als een groot nadeel voor Nederlandsche belangen is te be schouwen. De Kamer meent, dat ln deze aangelegen heid het betrachten van spoed een gewich tige factor is, zal voor de bovenbedoelde belangen geen blijvend nadeel ontstaan. Rechtspositie onderofficieren. (Schriftelijk beantw. vraag.) Op de vragen van d-jn heer Haazevoet be treffende de regeling der rechtspositie van de beroepsonderofficieren antwoordde de Minister van Oorlog: Aangezien het, in verband met de voor genomen vereeniging van de Dep. van Ma rine en Oorlog, in de bedoeling ligt de re geling van de rechtspositie der beroepson derofficieren, onder beide dep. ressortee- rende, zooveel mogelijk naar dezelfde grond slagen te doen geschieden, ligt het niet in het voornemen een dergelijke regeling voor de landmacht eenzijdig, aan de hand van het bedoelde rapport, tot stand te brengen, zij het ook, dat bij die regeling van de bouw stoffen, in het rapport neergelegd, gebruik gemaakt za(l worden. De organisatiën kunnen voor zoover zij zulks niet reeds deden desveriangd als nog omtrent het rapport der Commiasie-von Schmid van advies dienen. Zoolang ten aanzien van het burgerper soneel nog geen regeling voor het uitkeeren eener vacantietoelage is getroffen, ligt het niet ln het voornemen aan onderofficieren een vacantietoelage toe te kennen. Marinedag. Naar wij vernemen zal heden, ter gele genheid van den Marinedag, van alle Re- geerlngsgelhouwen te 's-Gravenhage wor den gevlagd en de Rijksambtenaren die met den stoet willen medegaan, zullen daar toe verlof kunnen bekomen. Van de 20 sprekers op „Houtrust" zullen er 17 zijn bahoorende tot het Marineperso neel, onderofficieren, korporaals en minde ren. De overige drie sprekers zullen zijn de Kamerleden Van de Bilt en De Groot en de oud-Indisch ambtenaar Zegers de BeijL voor den dag en trachtte Papa af te halen van zijn Chesneykaarten, waartoe hij zijn toe vlucht had genomen. Plotseling hoorden wij ln de morgenstilte een vreesefyken knal, gevolgd door een aan tal kleinere. Het geluid kwam van vóór ons, en deed wat 'Tennyson niet had kunnen bereiken t- Papa van z}jn kaart opkijken; Evelyn zag verbaasd rond, en Seaniramis schoot blaffend naar den voorsteven; de vlot ters keken zeer tevreden. Gauriel en Sulti glimlachten mij veelbeteekenend toe. „Naar den oever! Lauden, mijn broeders!" riep ik den vlotters toe. „Papa, ik verwed zes tegen een half dozijn paar rijhandsi hoenen, dat de Franschen getracht hebben El Awayi te passeeren zonder ontladen." „Ik wed nooit, dat weet je wel kind ik ben het trouwens met je eens," antwoord de hij. El Awayi op A Hollandsch: de Brui- Ier is een afgebrokkelde muur van met ijzer aaneengektoriken steenen, de overblijf selen van een Assyrisöhen dam dwars door de rivierbedding. In de lente kunnen vlotten er zoo overheen glijden, maar 's winters en in den herfst, wanneer de waterstand lager is, moeten zij ontladen worden, en dan nog scheuren vaak de helft der huiden. Wy kon den niet zien wat er gebeurd was, daar de rivier op die hoogte een scherpe bocht maakte, maar wy hadden ternauwernood den oever bereikt, toen de bekende gedaante van Garmna opdoemde uit den morgennevel, met Hajji Izzett staande in de stijgbeugels, en wild met de armen waaiend. De lïan- schen hadden inderdaad beproefd met de zwaarbelaste vlotten de hindernis te nemen; al de huiden waren versoheurd, en wat er verder van het kelek nog over was, lag als In de revue „Wy Vliegen" van Henri ter Hall is een nieuw tafereCl gebracht, ten einde het publiek op te wekken tot finan- dieele deelname aan de oprichting van een monument ln Den Helder ter dankbare na gedachtenis van de tijdens de oorlogsjaren omgekomen zeehelden. Mevr. Köhler—van Gelder gaf een expo sé van hetgeen het tooneel: het gedenktee- ken, geflankeerd door twee matrozen, met de zee op den achtergrond, voorstelde en bedoelde. Het tooneeltje ontroerde en vond by de Scala-bezoekers in den Haag een gul applaus. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Verschillende rapporten van commissies zyn verschenen. De meeste adviseeren tot aanneming der voorstellen van Ged. Staten. Haven op TexeL Naar aanleiding der voordracht, om, met ingang van het jaar 1921, tegen eene jaar- lyksohe bijdrage van 4000 van de gemeen te Texel en 6000 van de provincie Noórd- Hollamd, het beheer en onderhoud der ha ven beoosten Oude Schild op Texel aan het Rqk over te dragen, werd in de commissie opgemerkt, dat het weinig rationeel is, nu alle havens op de eilanden geheel op Rijks kosten worden onderhouden, alleen voor deze haven een uitzonderingstoestand te handhaven. Men had het logisch en biliyk geacht, wanneer het Ryk ook deze haven had overgenomen zonder hiervoor van ge meente en provincie eene bijdrage in de kosten te bedingen. De oommissie, ofschoon de juistheid dezer opmerking toegevend, is echter van oordeel, dat het Ryk hiertoe niet zal overgaan en niet zal medewerken om provincie en gemeente te ontlasten van hunne op de historie berustende verplich tingen. UIT DE PERS. De conferentie te Spa. In het „Dagboek van een Amsterdammer" G,Telegraaf") vinden we de volgende be schouwing over het verioop van de conferen tie te Spa: Juli. Ik heb een hard hoofd in Spa. En in heel de wereld. Wy zijn glad op den ver keerden weg. Wat is er in de laatste vyftig jaar erger dan een diplomaat? Een politicus! Een gemiddelde diplomaat ls dom. Gewoon- iyk is hy diplomaat genoeg om zyn stommi teiten te maskeeren of zoolang mogelijk ge heim te houden. Het diplomatieke vergift werkt dan ook langzaam. Maar veel dommer dan de diplomaat Ls de politicua Ook hy is doorgaans een ezel, maar 't fnuikende is, dat hy dit niet weet en zyn domheden dus ook niet verbergt. Vandaar, dat zyn ezelachtig heden veel sneller werken dan die der diplo maten. De heeren in Spa zyn allen politicL De we reld zien zy als een politiek spel en het nederlaagje van vandaag trachten zy om te knoeien in een succesje van morgen, en als zy zich zoo gekronkeld hebben, dat zij niet meer weten, of de beenen, die uit den kronkel uitsteken, hun eigen of die van de tegenpartij zyn, telegrafeeren zy om Foch, die de knoop moet doorhakken en als militair niet naar dè beenen, maar alleen naar het hakken kykt. Zoolang de Duitschers op de Entente-politici politiekers afzonden, die nog 'n graadje dom mer waren dan de tegenparty, hinderde het niet. Men schoot wel niet op, maar de weder- domheden waren zoo groot, dat ze iedereen opvieden en dus niet gevaariyk werden. Het werd echter bedenkelijker, zoodra DuitBch- land niet meer met een sociaal-democrati- schen metselaar, een conservatieven bureau craat, of een gemedailieerden generaal ver scheen, maar een gehaaid zaken-man als Stinnes zond. Toen keken de Entente-politici vreemd op, staken de hoofden by elkaar en seinden om Foch. Zooals een zwakmoedigo moeder met den boeman dreigt als Jopie on- hebbeiyk ls. Een verstandig mensch zou niet om Foch;maar om een of anderen Engelsohen zaken-koning geseind hebben en mijn kop er af of Stinnes en lord Soandso zouden ln een halven dag de kolenkwestie zoo geregeld heb ben, dat ze voor iedereen van kool zou ge weest zyn. Nu hebben de politici het weer in orde gemaakt en vermoedeiyk een overeen komst aangegaan, die niemand ln staat ls na te komen. Daarvoor zyn zy politici oftewel ezels. een wrak op het strand. Zy konden (e water geen meter verder. „U bent uw handschoenen kwijt, Papa" juichte lk. „Maar lk zei Je toch, dat lk nooit wed „Oh Papat Wat een -voorbeeld voor Evelyn, u zoo van uw eereschulden te willen af maken! Maar ik zal U voor u zelf redden: ik zal de handschoenen in Mosoel bestellen, en u de rekening laten aanbieden. Nu hjkt het me het beste ons hier op den oever verdekt op te stellen; die tamarlskboschjes zullen ons daar goed by helpen." De koksjongen werd daarop uitgezonden met het bevel, net te doen alsof hy nog nooit den naam van Shishman Jernlngham had ge hoord, en vriendschap te sluiten met de vlot ters der Henriots. Wy waren bijna klaar met lossen voor het passeeren van El Awayi, toen hy terug kwam sluipen, en ons wist mede te deelen, dat de Franschen in de naaste dorpen en in de Abou Haimnad kam pen paarden lieten halen. „Gver land!" riep Papa uit „Dan kunnen ze er onmogelijk eerder zijn dan wy. De Tel ls zoo goed als zeker voor ons!" „Inshallah!" stemde ik toe. „Als het niet zoo warm en bovendien nog gevaariyk was, zou lk wel eens willen gaan kijken hoe monsieurs kneveltje, dat hjj altyd zoo uit bundig met cosmétique en was bewerkte, en boe madame'8 haar er uitziet na hun bad!" „Hier op het ondermaanscho kun Je ook niet al je wenschen bevredigen," troostte Evelyn. Wy gingen naar onze tenten, die in de schaduw der tamarlskboschjes waren op geslagen, en lieten het leven kalm aan ons voorbijglijden, tot laat op den middag onze spion het bericht bracht, dat de Franschen waren opgebroken, wy waren oqiet zoo dwaas, BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE SPA. Uit 8pa wordt d.d. gisteren aan deN. Rott. Crt. gemeldi Het einde der voorstelling le lang en taal geweest. De Dnltsehers hadden besloten allee te onderteekenen, behalve de bepaling, dat de entente het Roergebied kon binnenrukken als tnsschen 1 Angustns en 1 November niet 0 millioen ton kolen waren geleverd. Om deze bepaling ls 8j nur lang gevochten. Dc entente en vooral de Franschen wilden niet toegeven, maar de Duitschers hielden even taai aan hun standpunt vast. lntusschen wachtte de buitenwereld, die op een zoo lange zitting niet gerekend had, in angstige spanning op den nitslag. Om 5 nar was het begonnen en om half 9 was er nog geen einde merkbaar. Toen werd daarbinnen echter het pleit beslecht. Lloyd George had er in toegestemd, dat de Duitschers zouden protes teeren, dat deze bepaling in het protocol opgenomen was en dat de entente hun voor behoud zou aanvaarden. Toen moesten de Franschen wel toegeven. Millerand was daarover danig nit zijn humeur. Hy hield de Duitschers voor, dat zy, als zy hun verplichtingen niet vervulden, toch op eene bezetting van het Roergebied moesten rekenen, ook al hadden zij zelf dit punt niet aanvaard. Lloyd George verdreef den indruk van deze rede met een vriendelijke toespraak. Wy zijn n zoover tegemoet gekomen als wy konden, zeide hy tot de Duitschers. Het zon ons uiterst pymyk zyn als nog eene bezetting van eenig Duitsch gebied noodig was, en plet dan in de uiterste noodzakeiykheid zouden wy daartoe overgaan. Daarna had om 8 uur de onderteekening van het protocol plaats. De conferentie was daarmede ten einde. De kwestie der schadeloosstellingen zal hier niet meer ter sprake komen. Daarover is eene conferentie te Genève beraamd, die over eenige weken byeengeroepen zal worden. De tekst van de door de Duitschers ge- teekende overeenkomst luidt: Ten eerste: De Duitsche regeering ver bindt zich vanaf 1 Angustns 1920, gedurende de zes komende maanden, om iedere maand ter beschikking van de geallieerden twee millioen ton steenkool te stellen, welke hoe veelheid is goedgekeurd door de commissie voor de schadeloosstellingen. Ten tweedeDe geallieerde regeeringen zullen op de rekening van de schadeloos stellingen stellen de waarde van die kolen, die per trein of te water zullen worden aan gevoerd, berekend naar den binnenlandschen Duitschen prys, overeenkomstig het verdrag van Yersaille». Bovendien zal, als tegenhanger van de aan de geallieerden toegekende bevoegdheid om kolen van bepaalde hoedanigheid te ontvangen een premie van 5 mark in goud per ton worden betaald, door de ontvangende party, in specie uit te betalen, die zal worden aan gewend tot het koopen van levensmiddelen voor de Duitsche mynwerkers. Ten derde. Tydens den duur van de boven bedoelde kolenleveringen zullen de bepalingen van het protocol van 11 Juli 1920 nopens het toezicht onmiddeliyk van kracht worden in den gewyzigden vorm, Volgens den tekst van het hier bygevoegde aanhangsel. ten 4e. Onverwyid zal tusschen de gealli eerden een overeenkomst worden gesloten nopens de verdeeling van de kolenopbrengst van Opper-8ilezifl door een commissie, waarin Duitschland vertegenwoordigd zal zyn. Deze overeenkomst zal worden onderworpen aan de goedkeuring van de commissie voor de schadeloosstellingen. ten 5e. Onverwyid zal te Essen een com missie byeenkomen, waarin de Duitschers vertegenwoordigd^ullen zyn. Zy zal ten doel hebben te onderzoeken door welke maatregelen de levensvoorwaarden der mynwerkers, wat voeding, huisvesting en betere exploitatie der mynen betreft, zullen kunnen worden verbeterd. ten 6e. De verbonden regeeringen verklaren zich bereid aan Duitschland gedurende d« periode van zes maanden, waarvan hierboven sprake is, een voorschot toe te staan, waarvan het bedrag geiyk zal zyn aan het verschil tusschen den betaalden prys en den prys vry aan boord f.o.b. voor den uitvoer van de Duitsche steenkolen uit Duitsche havens, of de Engelsche exportprijs vry aan boord in de Engelsche havens in ieder geval de laagsten van belden. Tijdens de zitting werd nog een uitvoerig communiqué van de Entente gepubliceerd omtrent de verdeeling der te verwaohten schadevergoeding. Het komt hierop neer, dat om alles door de groote haast te bederven, maar wachtten, tot gemeld werd, dat de Fran- sche kelekjl's hun wrak uit elkaar hadden ge- nomen en in de richting van Abou Hammad waren vertrokken met hun hulden, in welk kamp zy den dag wilden afwachten, om dan naar Mosoel terug te keeren. Toen braken ook wy op; voorzichtig loodsten wy het nu lichte vlot over den dam, zoodat slechts een huid een klein scheurtje kreeg, legden weer aan om ln te laden voorby de zandbank, waar de treurige ovenbiyfselen van het Frajosche vlot op het strand lagen, en binnen enkele uren togen wy weer op weg. Dienzelfden avond voeren wy den mond van de Groote Zab voorby, en daarna dreven wy nog twee nachten en een heelen dag voort Laat op den tweeden morgen richtten wy onze kykers op Kalah Sergat, en zeiden te gen elkaar, dat het den volgenden dag span nen zou, Inshallah! Zeer vroeg op den derden werden wy gewekt door een schok, die alle roerende goed boven ons hoofd in de hut deed rinkelen en tuimelen. „Wy zyn op een zandbank geloopen, Rathia Kbatoun," kwam Sulti ons mededeelen. „Het zal vandaag nog ongelukkig afloopen; het is een zeer slecht voorteeken, als de dag met een tegenvaller begint." Wy vergeleken de builen, die wy opge lopen hadden en neigden sterk tot haar ge voelens over, tot wy eindelijk oma gingen aankleeden en naar buiten stapten in de och tendkoelte. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5