NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 627# DINSDAG 20 JULI 1920 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct per 8 mnd, 1.50, franco p. post 1.70. BnltonL 2.50 Zondagsblad 8 „0.Ö71/*, n „0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, „1.06. ADVERTENTIEN: De boottocht naar Schoorl en Alkmaar (Bergen), Is en blijft Biet uitstapje voor de Zondagen. Vertrek: ran Mieuwediep 'smorg. 8 our, van Alkmaar 'sav. 6 uur. Dag-retour Ie kaj. f 1.50, 2e kaj. f 1.00 Zie de advertentie van .ESONA" hierachter. COURANT Losse nummers der Courant 4 ct. ,1.80 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon BÖ Losse nummers der Courant 4 ct. 20 ct p. regel (gal jard). Ingea. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berw.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. BUITENLAND. Prins Joachlm van Pruisen, t Vrijdagmorgen heeft prins Joaohim van Pruisen in een vlaag van zwaarmoedigheid zelfmoord gepleegd. In zijn villa „Licquitz" te Potsdam heeft hij zioh doodgeschoten. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat prins Joaohim zeer was terneergeslagen door de gebeurtenissen der laatste jaren. Hoewel hij, te zamen met prins Eitel Frle- drich, tot de meest beminde zonen van den ex-keizer behoorde, vertoonde hij zioh nooit in de hoofdstad. Hij wijdde zich geheel aan de studie der rechten en was assessor bij het Kamergerioht te Potsdam. Prins Joaohim is niet onmiddellijk aan de verwonding gestorven. Hij pleegde de daad reeds Vrijdagmiddag om vier uur. Toen zijn kamerdienaar het schot hoorde en de kamer van den prins binnensnelde, vond hij deze geheel bedekt met bloed op den grond liggen. Onmiddellijk werden professoren uit Potsdam en Berlijn ontboden, die slechts bij machte waren het lijden van den prins eenigszins te verlichten. De hoop, hem in het leven te houden, moesten zij opgeven. Na een doodstrijd van verscheidene uren stierf de prins om één uur 's* nachts. Het vredesverdrag met Turkije. Het antwoord der geallieerden op de Turksche nota betreffende bet Turksche vredesverdrag weigert de clausules met be trekking tot Thracië, Smyrna, de Syrische grens en Armenië te wijzigen. Ten opzich te van de Dardanellen hebben de geallieer den besloten het Turksche verzoek om het recht te erlangen een gedelegeerde in de Dardanellen-oommissie te (benoemen, in te willigen. Zij hebben tevens een aantal klei nere concessies gedaan, zooals de intrek king van de voorwaarde, waarbij Turkije aam de geallieerden alle Turksche stoom schepen, tot een inhoud van 1600 ton, af staat Het antwoord verklaart dat wanneer Tur kije weigert het verdrag te teekenen, en het niet In staat is zijm gezag in Anatolië te herstellen, de geallieerden tot een her- izienimg van de regeling betreffende Kon- etamtinopel zullen overgaan, en de Turken eens voor al uit Europa zullen werpen. Den Turken is een termijn tot 27 Juli gegeven om te teekenen. Frankrijk en Syrië. Volgens de Engelsche bladen 1de Franeche op- marsch ln Syrië gevolgd door een ultimatum van 24 uur aan Emir Feieoel, waarin gevraagd wordt een Franech mandaat over Syrië te aanvaarden. Volgens te Londen ontvangen berichten gebrui ken de Franschen 80 bataljons witte en Senega- leeeche troepen met tanks en vliegtuigen. Kolon- nee rukken op naar Aleppo en Damaskus. Ongeregeldheden te Fiume. Het Servische persbureau meldt uit Bakar, dat te Fiume groote Detoogingen plaats vonden tegen Servië. Verschillende winkels aan Joego-Slaven behoorende, werden geplunderd en ln de aech ge legd, terwijl de goederen ln het water werden ge worpen. Verder weiden twee Kroatische banken geplun derd. De Joego-Slavlsche bevolking durfde zich niet meer op straat vertoonen en liet gepeupel be- ging ongestraft allerlei misdrijven. Zaterdag herhaalden zich de betoogingen ln nog heviger mate. Vier Joego-Slavische schepen wer den verbrand. RUSLAND. Hoe de Italiaansche socialisten oordeelen. Uit Milaan wordt aan de „Frankf. Ztg." geseind dat de Italiaansche socialisten, die de reis hebben gemaakt in Rusland, om het bolsjewisme in zijn practische toepassing te bestudeeren, thans na hun terugkeer, een uitvoerig rapport hebben gepubli ceerd, waarin zij bekennen verre van geestdriftig gestemd te zijn over hetgeen zij zagen. De socia listische leider, afgevaardigde Dugonl, noemt, zon der er doekjes om te winden, aen toestand ln Rusland „noodlottig en verderfelijk Nadat hij het bolsjewisme in de practijk ter plaatse heeft beetu- deeni, moet hij aan de mogelijkheid om het com munisme als duurzaam stelsel toe te passen, sterk twijfelen, zoowel voor Rusland als alle andere landen. En vooral voor Italië. Ferratl, de hoofdredacteur van de „Avanti noemde Rusland een uitgestorven land. Het volk li onder den indruk gekomen van hst roods leger, waarin meer orde en discipline heerschte dan ln wwlk leger vaa Europa ook voor den oorlog en dat uitnemend is voorzien ven wepens en proviand. CHINA. De burgeroorlog. Uit Londen wordt dd. 18 Juli gemeld: in Pek >leg raaf verstoord. Voortdurend komen er gewonden te P®( Uit Londen wordt dd. 18 Juli gemeld: Langs de spoorlijn Peking—Tlentein duren de gevechten voort. Telegraaf en telefoon zHn geheel en telefoon zijn geheel nen er gewonden te Po king aan. De toestand laat zich zeer ernstig aan zien. Vooruitgeschoven troepenafdeel iii«(„n vaa de 16e divisie hebben heden voorposten van het leger van generaal Woe Pel Foe aangevallen en teruggedre ven. Ook ln de buurt van Lofa hebben voorposten gevechten plaats. Volgens een mededeelingvan de Chihlipartij hebben de strijdkrachten van Woe Pel Foe een geheele brigade van de vijandelijke troe pen omsingeld en gevangen genomen terwijl twee regimenten van de lödeaiviele naar Woe Pel Foe overliepen. DUITSCHLAND. Ernstye ontploffing. Berlijn, 19 Juli. Uit SearbrUcken wordt bericht: to Bon mundtisdepöt te Saaralben heeft een groote ontploffing plaats gehad. In het uit meer dan 800 barakken bestaande depët was een groote hoeveel heid gasgranaten opgestapeld, die een waarde van meer dan 100 millloen mark hadden. De bewoners zijn voor het grootste deel naar de omliggende dorpen gevlucht, daar de stad in geval van verdere ontploffingen groot gevaar loopt. Een Fransch infanteriereglment is te hulp geroepen. Ongeveer 200 spoorwagens staan klaar voor net geval dat de stad ontruimd moet worden. ENGELAND. De toestand in Ierland. Londen, 18 Juli. Gisterenavond te elf uur dron gen twaalf mannen de club in Cork binnen. Zij doodden Smyth den politie-coomrieaarie, die in de rookkamer zat. Een Inspecteur van politie werd door een schot lioht gewond. Vrijdagochtend vor dag en dauw verschenen ln het dorp Ballylanders iu het graafschap Limerick een zestigtal soldaten en politie-agenten ln auto mobielen, met het doel in het dorp huiszoeking te doen en wapens in beslag te nemen. De Slnn Feiners waren blijkbaar van hun komst verwittigd, althans toen zij het dorp ingingen, wer den ze vanuit de ramen en vanaf de daken der huizen beschoten. Een geregeld geveoht begon, waarin de regee- ring8troepen, die numeriek in de meerderheid war ren, de overhand behaalden. Er werden acht ge vangenen gemaakt, van wie eenige ernstig waren gewond. Vervolgens werden een aantal geweren en een voorraad ammunitie in beslag genomen. Te Cork zijn Zondagavond ernstige relletjes voorgekomen. Een troep gewezen soldaten, die ge belgd waren omdat een van hun kameraden met een bajonet gestoken was, toen hij op de sommatie van een schildwacht niet geantwoord had, viel soldaten ln uniform aan. Een gepantserde auto vuurde daarna op de menigte. Men meldt, dat er drie menschen gedood en zes ernstig gewond zlin. Sinn-Feinsche vrijwilligers bevrijdden soldaten, die van de óverigen afgeraakt en geïsoleerd warep. KORTE BERICHTEN. Het spoorwegbestuur ln Duitschland heeft be paald, dat elke reiziger, die met een trein mede- reist, staande of zittende boven op den wagen, op de treeplank of de buffers, zooals men dit tegen woordig dagelijks o. a. kan waarnemen, in de grensstrook langs Nederland, boven den gewonen vrachtprijs 20 Mark moet betalen. De Tsjechisch-Slowakijsche regeering zal een wetsontwerp indienen tot het invoeren van den negenurigen werkdag om de productie te doen stijgen. UIT OOST-INDIE. Vermisten terecht 18 vermisten van de „Maetsuyker" zijn terecht Op 24 Juni meldde Aneta, dat aan boord van den pakketstoomer ,4e Maetsuy- ker" bij het eiland Padjang brand uitgebro ken was. Het geheele bovensohip verbrandde en aanvankelijk werden een groot aantal ver misten gemeld, allen inlandsche passagiers, waarvan er later 11 gevonden werden. Thans zijn er weder 18 terecht gekomen. BINNENLAND. Nederland en de Volkenbond. (Met het oog op den steeds toeneemenden omvang der betrekkingen, welke tusschen Nederland en het Bureau van den Volken bond! te Londen bestaan, Is de Nederland- sohe regeering er toe overgegaan, zioh bjj den Volkenbond officieel te doen vertegen woordigen. Te dien einde heeft zij thnna den Neder- landschen gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen aangewezen, om al daar namens ons land op te treden als ver tegenwoordiger bjj het Bureau van den Volkenbond. De Dnltsch-Nederlandsche credlet- en kolenovereenkomst De bijzondere oott. van de „N. R. Ot" meldt uit Spa: Naar ik verneem, zal de Duitsche regee ring nog eens in een officieel© verklaring haar positie ten opzichte van de credlet- en kolenovereenikomst met Nederland uiteen zetten. Deze verklaring zal op het volgende neer komen: 1. De tegenwoordige Duitsche regeering zal haar voorgangster ten opzichte van het gesloten verdrag niet desavoueeren. 2. De regeering zal al het mogelijke doen voor een loyale uitvoering van het ver drag. 8. De regeering wijst er eohter op, dat de mogelijkheid van vervullen niet alleen bij haar ligt, maar ook van de houding der Entente afhangt Hst lid van de Tweede Kamer, dr. Th. van der Woerden, heeft, naar „Het Volk" meldt, de volgende vragen gesteld aan den minister van buitenlandscfoe zaken: 1. Heeft de minister van bultenlandsche zaken kennis genomen van de dagbladtele grammen, volgens welke de entente ont stemd is over het credlet van 200.000.000 gulden aan Duitschland en de Gommission des Réparatloms zou geprotesteerd hebben tegen de voorgenomen kolenleveringen van Duitschland aan Nederland? 2. Zoo ja, kan de minister dan een ver klaring geven van de tegenspraak tusschen bedoelde uitingen van den heer Millerand en de geruststellende verzekeringen van de CU UC O- zttde der Nederlandsohe regeering in de zitting der Tweede Kamer op 2 Juli j.L? 875 de minister bereid ter openbare ken nis'te brengen de bescheiden, waarop zijn gunstig oordeel omtrent de toezeggingen van de Commission des Réparations steunde? 4. Bestaat er verband tusschen de verhooging van den kolenprijs in Neder land met 8 gld. de ton en de overeenkomst met Duitschland, die in bedoelde zitting der Tweede Kamer werd aangenomen? De marine-of f lei eren en gemeentelijke belasting. In de raadsvergadering van VUsslngen werd er over geklaagd dat de marine-offi cieren van de in de haven liggende schepen weigeren gemeentebelasting te betalen, on- i alle pogingen van B. en W. Deze zullen nu trachten de wet zoo veranderd te n, dat de heeren daartoe gedwongen n. Ingezonden mededeellng. lederen Zondag Openluchtspelen te Bergen. HAAGSCHE BRIEVEN. h-Gravenhage, 19 Juli De Marine-dag. Er heeft steeds een nauw verband be staan tusschen den Helder, de marine-stad bij uitnemendheid, en „het Haagje", waar St. Bureaucratius, ook over Marine-hoof den, den soepter zwaait! Gelukkig bestaan er nog wel andere punten van belang en belangstelling; vandaar, dat een „ras-Nieu- wedieper" aanleiding vond u, geachte lezers der „Held. Crt.", zoo af en toe eens een „Haagsch Menu" op te disschen. (Schrik niet, u zult niet „van den wind leven"). En hoe buitengewoon treft u het nu 't van „hora d'oeuvre" tot „dessert" Marine is; dat zal er wel „in" gaan. Wij, Hagenaars, hebben eerlijk gezegd gesmuld en dat zegt veeL t Begon al met den Optocht naar „HoutmBt" van het Stationsplein door de binnen stad, waai* duizenden, op een afstand ge houden door talrijke agenten, zich hadden opgesteld. Voorop de bekende tamboers en pijpers, gevolgd door de Stafmuziek; zij hebben zich kranig geweerd en werden dan ook door de menigte meermalen toegejuicht. De deta chementen adelborsten en mariniers, de Marinedeputaties uit alle rangen en de Kweekschool voor Zeevaart uit Leiden vol maakten het „Vlootgedeelte". Ook daarbuiten bestond groote belang stelling, getuige de deelname van: Stafmu ziek 8e Reg. Huzaren, Eerste Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, Vereeni- ging „t Vaderland Getrouw"- (den Haag), Depu^ties van de tooneelver. „W 5" en de „Kon. Nat Zangschool", Muziekkorps „Haagsche Politie-Vereeni ging", Deputaties van de Ver. „'t Vaderland Getrouw" (Rijs wijk), „Eerbied voor 't Gezag" (Rijswijk), „Eendracht Maakt Macht" (Voorburg), Gyrnn.- en Schermver. „Olympia" (den Haag); Haagsche Athletiekver. „Vlug en Lenig", Muziekvereenigtng „De Poetfan fare", Vereeniging „De Reddïngsmedaille", Haagsche Padvinderstroepen. De stoet, die onder de vroolijke tonen der muziekkorpsen voortmaroheerde, werd ge sloten door een vrachtauto met zeemjjnen, die herinnerden aan het devies van het Comité „Voor hen, die vielen". Na aankomst op „Houtrust", waar naar schatting wel ruim 20.000 toeschouwers wa ren vereenigd, sprak Prof. Mr. M. W. F. Treub de openingsrede uit. Hij legde er der. nadruk op, dat men 'bijeen was met een vroolijk gezicht doch voor een ernstig doel, „voor hen, die vleien". Spr. herinnerde aan de maatschappelijke verdiensten der Ma rine tijdens den oorlog, aan haar aandeel in de handhaving van onze neutraliteit en aan haar „slachtoffers van hun plicht". Kritiek uitoefenen op het marinebeleld, wilde spr. hier niet, noch bezwaren oppe ren. Afgezien van elke politieke bijgedach te, achtte spr. het de plicht van het Volk dit z.L sympathieke doel te steunen, waar het toch de verzorging der nagelaten be trekkingen en het stichten van een monu ment betreft. Met een door duizenden herhaald drie werf hoera op de Marine en de Koloniën verklaarde spr. den dag geopend. Het Volkslied werd gespeeld, de hoeden gingen a*> en de mariniers presenteerden het ge weer. Na het défilé, waarbij bet publiek her haaldelijk zijn bijval betuigde, werden door het detachement mariniers gezamenlijke oefeningen met het geweer uitgevoerd, die ook zeer in den smaak vielen. Intussohen waren boven het terrein een drietal vliegmachines verschenen, waarvan één door stoute evolutiën de bewondering en toejuichingen van de menigte verwierf. De „boys" van de Kweekschool voerden Zweedsch-gymnastische oefeningen uit, die uitblonken door keurige afwerking en stipt heid. Toen was het woord aan een twintigtal sprekers, waarvan 17 marinegasten, allen beneden den rang van officier. Op het voorste terrein voerden achtereenvol gen» de volgende «prekers het woordL. de Groot, lid van de Tweede Kamer 3er Staten-Ge- neraal; Ch. L. v. d. Bilt, idem; G. v. d. Kooy, ma- troo» wachtschip Den Helder; G. v. d. Meer, ma rinier ie klasse, Den Helder; N. Bruin, majoor- torped. „Emma"; J. C. Balgooye, torpedomake.' „Emma"; Augustein, majoor machinedrijver „v. Speijk"; Sambrink Sandenberg, stoker ie kl. „v. Speijk"; Becher, matroos ie klasse „Medusa"; J. Ras, matroos hofmeester „Medusa"; J. Koeten, stoker ie klasse „Medusa"; Hablaus, maj.-ma chinedrijver onderzeedienst; F. Wieringa, korp.- torpedist onderzeedienst; Angenent, korp.-tim merman; Neisingh, sergt.-ziekenverplegerMau- ritz, matroos ae klasse „Van Speijk"; G. J. A. de Jong, matroos ie klasse „Emma"; F. C. A. de Vries, kwartiermeester „Emma"; L. Prins, maj.- torpedomaker „Emma", en H. Z. Zegers de Beijl, oud-Indisch ambtenaar, Den Haag. Zij hebben werkelijk indruk gemaakt op het publiek, niet als de Kamerleden door fijne en indrukwekkende zinswendingen, doch door hun eenvoudige, welgemeende zeemanstaal. De Redevoeringen gaven dikwijls de persoonlijke ervaringen der sprekers weer, zoowel bij hun tochten buitengaats, als bjj de demontage van „vij andelijke souvenirs", één en ander ten be wijze, dat de Marine steeds haar plicht ge daan heeft. Algemeen werd de wensch uit gesproken, dat men het werk der Marine meer zou waardeeren en als blijk daarvan zou medewerken aan het te stichten fonds. Ook de onvoldoende verzorging der nage laten betrekkingen werd den volke duidelijk gemaakt. Vele officieren standen te midden van het publiek naar de woorden van hun min deren te luisteren; aardig was het te zien, dat Generaal Pop, de minister van Marine a. i., zich zoo nu en dan onder het gehoor begaf, meestal ongemerkt. De sprekers werden zonder uitzondering met een warm applaus bedankt. Op het ringterrein hadden daarna verschil lende gymnastiekuitvoeringen plaats door „Olympia" en „Odin", onder leiding van de heeren Boer en Stikkelman; speciaal het nummer „knotszwaaien" door de damesafdee- ling oogstte veel bijval. Majoor Ballegooy demonstreerde voor een kring van belangstellenden de gedeeltelijke demontage en werking van den Engelschen zeemijn no. 9, die op het veld was opgesteld; het was ongetwijfeld één van de meest actueele bijdragen voor het goede doel; ook de majoor zelf, die de eerste aangespoelde mijn demonteerde, al geschiedde dit toen door begrijpelijke onbekendheid met de alge- ■heele werking niet zonder ongelukken. Onder de Autoriteiten, die van hun belangstelling blijk gaven, be vonden zich o. m. de Ministers van Oorlog en Marine a. i. en van Financiën, de wnd. Burge meester Van Vuuren en de oud-Minister Ram bonnet. Het Avondfeest ln den Dierentuin was een even succesvolle voortzetting van het middagprogramma. Het stond in het toeken van kunst en artisticiteit: de Stafmuziek gaf een heerlijk concert, van niet minder gehalte dan van de hier zoo be kende „Grenadiers en Jagers"; de Russische taptoe besloot het tuinfeest en verplaatste de belangstelling naar het gebouw. In de Blauwe Zaal „werkte" de „Blue Band", ln de Roode: het Marine-Cabaret, ter wijl de Rotonde in Champagne Bar was ge transformeerd. De Groote Zaal was in beslag genomen door een „Oabaret-Artistique" met een welgeslaagd programma. De avond is uitstekend geslaagd en de stemming was er; lang nog duurde de vroo- üjkheid voort, totdat het uur van scheiden daar was. Summa Summarum is de Marinedag een groot succes geworden, niet alleen voor de medewerkenden, doch ook voor het Haagsche Sub-Comité. De toeschouwers hebben geno ten, vele oud-Nieuwediepera hebben hun hart nog eens opgehaald en schrijver dezes dacht met weemoed aan zjjn jongenstijd, toen hij met de landingsdivisie meehuppelde. Vele „Hofstedelingen" hebben met de Ma rine en haar werk kennis gemaakt om haar te blijven waardeeren voor haar moed, beleid en trouw. Het was een onvergetelijke dagl 'tot slot nog een woord van hulde aan den organisator, den heer Henri ter Hall, die, zooals we dat van hem gewend zijn, met talent als „regisseur" optrad. Een vroolijke dag heeft tot een ernstig doel meegewerkt. Moge het laatste ten volle bereikt worden! LEO. Aan het verslag dat de „N. Rott. Ct." vam den Marinedag geeft, ontleenen wij nog het volgende: Het aanzien van de reeidentie toonde Zaterdag morgen aan stadgenoot en vreemdeling, dat het een bijzondere dag war Het comité, dat een tteunverleening organiseert ten bate van de «lacht- offer* der marine gedurende de oorlogsjaren, had Zaterdag voor '«-Gravenhage een marinedag op touw gezet, die, begunstigd door buitengewoon fraai weer, wel beloofde te «lagen. De burgerij liet zich ook niet onbetuigd; uit tal van particuliere woningen in de binnenstad wap perde de nationale driekleur, terwijl ook van alle rijksgebouwen de vlag wapperde. De trams in de richting Duinoord verhoogden met de vlaggetjes in de stadskleuren aan de beugels de algemeene feeststemming, die tegen den middag zich begon te uiten in voorbijtrekkende muziekkorpsen door de binnenstad, op weg naar het station Holl. Spoor, waar de optocht geformeerd zou worden. Den heelen dag was het een gewemel van marine uniformen in de stad van deelnemers aan den op tocht. Een aardig moment van het trekken van den stoet door de stad naar het feesterrein was het defileeren langs het ministerie van marine in het Lange Voorhout, waar achter de open vensters een groot aantal ambtenaren en beambten met hun gezinnen en familieleden het voorbijtrekken gade sloegen. Hjer werd het streven van het comité voor dezen marinedag eer bewezen door het te genwoordige hoofd van het departement van ma rine, minister Pop, die in burgerkleeding op den stoep van het departementsgebouw staande, den stoet aan zich voorbij liet trekken. De minister was vergezeld van den secretaris-generaal van het departement, den heer Zegers Rijser, adjudant i. b. d. der Koningin, den chef van de afdeeling personeel van het ministerie, kapitein ter zee Schreuders, 's ministers adjudant, luit. ter zee ie klasse Diephuis, het Kamerlid Ter Hall, de alge meene leider van dezen marinedag en de comité leden, kolonel Boelens, bestuurslid van de vereeni- ging Onze Vloot en luitenant ter zee Jager. De heer Ter Hall somde voor den minister de corporaties, die voorbijtrokken op en gaf hem verdere inlichtingen. Aangaande het avondfeest in den Dierentuin, schrijft het „Vaderland": Ingezonden mededeellng wordt door 2LOOO als hal beate versterkingsmiddel «oor Zenuwen en Lichaam De Marine heeft ons hart vervoerd door kloeke daad en joviale houding, aanstekelijke jovialiteit. Niets was voor wie harer leden ook te veel. De trouwhartige kerels veroverden aller hart, omdat zij zoo roerend eenvoudig liepen, speelden, zwoeg den voor de weduwe en den wees van den ka meraad. Het is een zegepraal over de heele linie ge weest en het tuinfeest zette de kroon op alles. Het was zoo vol, dat zelfs ministers moeilijk meer te vinden waren, maar wij hebben zeker ge zien den Minister van Marine, den oud-Minister Bij leveld een zeer sympathieke geste den Minister van Financiën, een gunstig omen voor marinezaken, den Voorzitter der Tweede Ka mer, meerdere oud-Excellenties, enz. enz. Och, het was zoo'n hartelijk feest. Met duizen den zat en stond men in den goddelijken avond in den heerlijken tuin. En men kon van de muziek maar niet genoeg krijgen. En de mariremuziek was even onvermoeid als gul. Zij gaf maar en na de schitterend geslaagde taptoe was het publiek zoo in de wolken, dat zij den forsch-lijvigen tam boer-majoor, trots tropische hitte, in glorie rond droeg. De Dierijtuin-directie, altijd de vriendelijkheid zelf, liet nog eens extra merken, dat zij van zeer goeden marine-huize is en de koele fontein meng de een feeërieke waterjubel onder dit alles met haar gekleurde stralen, ja een oegenblik zond zij zelfs onze dierbare vlag hoog de lucht in. In de zaal en cabarets was het overal stikvol, maar men.verdroeg alles, om het aan de Marine jongens goed te laten merken, dat zij het hart der Hagenaars hebben vervoerd, voorgoed naar we hopen. En het Damescomité, onvolprezen, gesteund door even onvolprezen feeën der hulpe, droeg maar verfrisschende dranken rond, doch elke dronk daar zorgde het wel voor was een steen voor het Monument en een Spaarbankboekje voor hen, die door. de gevallen helden aan onze torg zijn toevertrouwd. Mullens, die altijd vooraan is en nog vooraan- der dan vooraan als het 't dierbare vaderland geldt, heeft de geestdrift ten top gedreven door een film te geven van den optocht zóó schitterend, dat hij er zelf beduusd van was. Het is te laat om nog meer te verwerken, maar één ding staat vast: Wij zullen nog lang spreken van onzen heerlijken Marinedag. Men weet het in de Residentie: Navigare ne- cesse estl Het drukke, gezellige avondfeest in den Die rentuin vormde van den Marinedag een slot, dat den organisators van den dag veel voldoening zal hebben gegeven. Het zeer varieerende programma werd vlot afgewerkt en vond algemeene bewon dering. Aangevangen werd met een concert, gegeven door het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, directeur de heer A. L. Hazebroek. Daarop volgde een militaire taptoe door het stafmuziekkorps, tamboers en pijpers, welke niet minder luide 'toe juichingen aan het talrijke publiek ontlokte dan de nummers van het concertprogramma. Te io uur verspreidden de bezoekers zich in de verschillende zalen van het gebolw, waar op rui me en varieerende wijze voor ontspanning, ver maak en verfrissching was gezorgd. Naar de groo te zaal werden velen gelokt door een cabaret artis- tique, waaraan medewerkten een orkest der cava lerie onder leiding van den heer J. Fabriaan, een groep gymnasten van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, The Musical Steffans, een koor van 170 zangers en zangeressen van de Kon. Nat. Zangschool onder ielding van den heer A. J. J. Beijersbergen van Henegouwen en waar ta- bleaux werden voorgesteld door de dames van de Tooneelclub T. O. P. te Leiden. Zij allen hadden geen reden tot klagen over gebrek aan bijval. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de pre sident dei Tweede Kamer, mr. Fock, die ook 's middags op Houtrust aanwezig was, en de heer Zegers Rijser, secretaris-generaal van het Depar tement van Marine. Ingezonden mededeellng. Rugpjjn bij Jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hier over na. Jonge mannen wijten het dikwijls aan hun bezigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende evolgtrekkingen, als de nieren de werke- "ke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging vereischt. Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheuma- 8® lij] tiek, nier-waterzucht, steen, ontstoken nie ren en blaas, ischias, spit, graveel en zells ongeneeslijke ziekten. Onmiddellijke behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverloochening. Vele van de zoogenaamde genietingen des levens zjjn slecht voor de nieren. Zware maaltijden, alkoholische prikkels en ongeregelde ge woonten dragen bij tot vorming van overtol lig urinezuur en tasten de teere nierfilters aan. En nog erger staat u te wachten, als dit kwaaddoend vergif aan de nierfilters ontsnapt en in de spieren, zenuwen en ge wrichten kristalliseert. Begin verstandig te leven en gij zult be ginnen gezond te worden. Gij kunt uw her stel bevorderen door de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te versterken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het re gelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urine zuur tegen. De werkzaamheid der nieren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare on zuiverheden worden geleidelijk uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster Keizerstraat 98, k 1.76 p. doos of 10.— p. zes doozen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1