NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MISS IAI0E1 AL RASJID No. 5277 DONDERDAG 29 JULI 1920 48e JAARGANG buitenland. FEUILLETON. Beriyn, 28 Juli. De „Telegraphen Union" verneemt uit Meseritz dxL 24 Juli: Volgens van verschillende zijden ontvangen berichten is in Posen een opstand uitgebroken. Men spreekt van een revolutie. Reeds eergisteren zyn de Poolscho .grenspasten ingetrokken, wat men in de grensplaatsen Essohe on Tirschtiegel kon waarnemen. Dultsche vluchtelingen, die te Meseritz aankwamen, brachten eveneens berichten omtrent een opstand, terwyi zy tevens mededeelden, dat de Pooüsdhe troepen ter onderdrukking van den opstand naar Posen teruggetrokken zijn. I FRANKRIJK. vakvereenigingen van «poorweDi van de lijn Parijs~Lyon--M'iddelland8ch6 Zee, die in Februari de staking ontketende, is veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf en 2000 frank boete. Hy is voort vluchtig. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mnd. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 ZondagsMad 3 „0.57V»,0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, i.05. „1.30 Losse nummers der Courant 4 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact tekst) 60 ct. Kleine adv. (govr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Rusland, Polen en de Geallieerden. De „N. Rott. Cri." schrijft: De Stowyet-regeering, ofschoon in begin sel bereid orn over den wapenstilstand niet Polen te onderhandelen, heeft blijkbaar geen bijzondere haast, om die onderhandelingen te beginnen. Een draadloos bericht uit Mos kou bevestigt die opvatting. Men leest erin diat de Sovjet heeft bepaald, dat de onder handelingen op 30 Juli, dus Vrijdag, kunnen beginnen. Middelerwijl hopen de bolsjewis tische aanvoerders vermoedelijk een lijn bereikt te hebben, die hun positie tegenover Polen nog wat sterker gemaakt heeft, en dan is de wapenstilstand er nog niet dade lijk. Integendeel. Tsjitsjerin heeft als volks commissaris van buitenlandsche zaken een netelige kwestie in het debat gebracht, deor d!e bestraffing van Poolsehe aanvoerders te verlangen, die verantwoordelijk worden ge acht voor gruwelen en verwoestingen, door het Poolsehe leger op den terugtocht be dreven. Worden die aanvoerders niet uitge leverd, dan krijgt Polen den wapenstilstand niet, geeft Tsjitsjerin te verstaan. De Sowjet stuurt dim al dadelijk aan op de omverwer ping van de tegenwoordige Poolscho ooali- tie-regeering, want deze komt er in een nete lig parket door; niet alle partijen, die er deel van uitmaken, zullen de verantwoordelijk heid willen dragen voor de uitlevering van die officieren en de aan hen to voltrekken wraakoefening. Dan is er nog de eisch van de Sowjets, dat generaal Wrange! in de Krim zal capituleeren, over wien de Polen niets te zeggen hebben, maar op wien de geallieerden gecenseerd worden, zulk een druk te kunnen oefenen, dat hij de wapens tegen de bolsjewiki neerlegt. Bronski, de vertegenwoordiger van de Sowjet-regeering te Weenen, heeft in een gesprek met een journalist te verstaan ge geven dat Soiwj-et-Rusland bij de onderhan delingen voor Polen een gulden brug zou bouwen en bet geenszins een vrede zou op leggen in den trant van dien, welken de cen traden te Brest-Litofsk aan Rusland voor schreven; maar Polen mag dian ook geen scheidsmuur meer zijn voor de economische betrekkingen tusschen Duïtschlandi en Sowjet- Ru stand. Als men Trotsky hoort, heeft de Sowjet echter met Polen heel wat verder strekkende plannen. Op een congres van spoorwegbe ambten heeft hij, volgens een draadloos -be richt uit-Moskou van 24 dezer, gezegd, dat Polen eerlang yon ophouden een defensief stootkussen tegen Rusland te zijn 8n dan een „roode brug" van de sociale revolutie voor heel Westelijk Europa zou worden. Daarom", zoo betoogde Trotsky verder, „spant de Entente zich zoo koortsachtig in, om het te helpen. En daarom ook moeten de bolsjewiki op hun -beurt hun pogingen ver dubbelen, om voor er legercorpsen gezonden kunnen worden, do Entente voor het feit van de volstrekte vernietiging van de witte pans (Poolsehe landheeren) te plaatsen, een vernietiging die onherstelbaar en hopeloos zal zjjn." Duidelijker kan niet gezegd wor den, dat de Sowjets van plan zijn, om van Polen het vooruitgeschoven bolwerk van het bolsjewisme tegenover West-Europa te maken. De geallieerden, die zulke vreeselijke drei gementen geuit hadden, als de roode troe pen de ethnografische grenzen van Polen overschreden, maken nochtans geen mines, om de legercorpsen te zenden, die Trotsky voor wilde zijn. Zij, of althans de Engelsche regeering, wordt met den dag gedweeër. De Russische handelsdelegatie, die eerst niet te Londen had mogen komen, voor de vijan delijkheden aan het Poolsehe front tot staan waren gekomen, mag haar reis toch voort zetten, omdat Lloyd George, zooals hij in het Lagerhuis mededeelde, geen bezwaar meer maakt. En verder bevestigde hij, dat te Londen een conferentie bijeen zou komen met vertegenwoordigers van de voornaamste door JB6SIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRENO. 62) Ik keek hem nalef-verbaasd aan. Onze blik ken ontmoetten elkaar wij hadden beiden moeite een grijns te onderdrukken. „Made- moiselle, het wordt mij duidelijk, dat wij door ©en merkwaardigen samenloop van omstan digheden, hetzelfde plan hebben gehad," zeide hij ernstig. „Het is werkelijk de zuiver ste romantiek." Maar daarin was ik het niet met hem eens. Ik was moe, tamelijk hongerig en vreeseüjk dorstig, Papa was ik kwijt; de ferman was in banden van Mehreb dus zoo goed als ver loren, en den Tel zou ik kwijt zijn, wanneer de Franschen kwamen. Het zag er treurig uit, en een vluchtige inspectie met één oog dicht, van mijn neus, overtuigde mij, dat deze de gevolgen van den zonnebrand zichtbaar had ondervonden. Alles mijn schuld. En juist dat hopelooze van den toestand deed mijn strijdinstincten in mij ontwaken; ik voelde het bloed van een honderd genera ties belden, Noormannen en Abasaiden snel ler door mijn aderen stroomen, wierp bet hoofd trotscfa in den nek en daclit aan mijn rokzak, dien de Koerden niet hadden be merkt. Die gedachte gaf mij kracht: ik was van plan te vechten tot het uiterste. „Ik ge- geallleerden, de Sowjet en de Russische randstaten, die alle nog hangende vraag stukken moet regelen. Als het zoo ver is ge- kamen, is de Russische Sowjet-regeering na tuurlijk ook door de geallieerden erkend en is men het doel genaderd, waarhèen de on derhandelingen over de hervatting van de handelsbetrekkingen natuurlijkerwijze moes ten leiden. Voor deze laatste stap gedaan kan worden, is alleen nog de toestemming van Millerand noodig, en daarom zou Lloyd George Dinsdag maar Boulogne aan Zee oversteken, om met den Franschen eersten minister overleg te houden. Op de vroegere vredesconferentie heeft men het lot van Europa en Azië buiten Rusland om geregeld, op de conferentie te Londen zal ook reke ning gehouden moeten worden met de wen- schen, die de Sowjets te berde brengen. De bijeenkomst te Boulogne. Een bizondere correspondent van Havas te Boulogne meldt, dat Lloyd George en Millerand aanstonds na afloop van het noen maal tot de conferentie in het Hotel Impe ria!, waar zij waren afgestapt, en niet in het gebouw der onder-prefectuur, zooals aan vankelijk was bepaald, bijeenkwamen. De conferentie duurde tot half zes. De eerste ministers en de hen vergezellende ambtenaren gebruikten daarna do thee. Om half zeven verlieten Lloyd George en zijn gevolg met 'hetzelfde ceremonieel als waar mede zij gekomen waren, Boulogne, aan boord van een patrouille-vaartuig der groote vloot, om maar Engeland terug te koeren, door de Fransohe persoonlijkheden en tal van nieuwsgierigen uitgeleide gedaan. De conferentie heeft zich met twee soor ten vraagstukken 'bezig gehouden. Met be trekking tot het door de Sovjet-regeering gedane verzoek een internationale confe rentie bijeen te roepen, zal Groot-Britanmië, in overeenstemming «met Frankrijk, aan Tsjitsjerin antwoorden, dat de conferentie slechts plaats kan hebben indien de bolsje wistische autoriteiten, in tegenstelling met hun huidige eischen, goedkeuren dat er over het lot van Polen zal worden beraadslaagd, Indien de regeering te Moskou in deze voor waarde toestemt zal Millerand worden ge raadpleegd over het gevolg, dat aan het bols jewistisch voorstel zal worden gegeven, en hij zal de voorwaarden stellen, welke hij noodig acht voor de erkenning der Sovjets. Alle bevoegde vertegenwoordigers van Rus land en van de randstaten zullen aan de con ferentie moeten deelnemen. Aldus sloot de Rritsöhe eerste minister zich bjj de Fransohe stelling aan door elke bespreking met de bolsjewieken uit te stel' len. Polen kan dus nog hopen nog niet te worden verpletterd in onderhandelingen, onder vier oogen met de bolsjewieken. Op initiatief van Marsal, den Franschen minister van financiën, is «en ander belang rijk besluit genomen met betrekking tot de toepassing van het financieels gedeelte van de overeenkomst van Spa betreffende de door DuitsoMand te leveren 'kolen. De com missie van herstel zal worden belast de vol ledige uitvoering van de overeenkomst van Spa te verzekeren, zoowel wat betreft de door Duitschland te verrichten levering van kolen, als de voorschotten, welke de belang hebbende mogendheden het als contrapres tatie zullen verstrekken. Duitschland zal den len September 1920 aan de commissie van herstel Duitsche schatkistbiljetten ter waarde van 60 millioen Mark in goud overhandigen, vervallend op 1 Mei 1921, tegen een jaiarlijksche interest van zes pet. Na 1 September 1920 zal Duitschland, naar gelang van de kolémleve- ring door Duitschland en de voorschotten der geallieerden, gelijksoortige schatkistbil jetten ter band stelen. De voorschotten zul len noodzakelijkerwijs volgens de leveringen worden geregeld. De commissie van herstel zal, om zich de noodige geldmiddelen té ver schaffen, ten bedrage van de schatkistbil jetten, deze kunnen verkoopen of In omloop brengen met en zonder endossement der ge allieerde mogendheden. loof, dat het meer thuis behoort bij de opéra conüque, monsieur," zeide ik. „De vraag is nu maar: Wie van ons raag den Tel voor zich opeiacben?" „ik moet u erop wijzen, mademoiselle, dat ik het eerst uit Mosooi ben vertrokken.'1 „Maar ik moet u er op opmerkzaam maken, monsieur, dat Jk het eerst op den Tel ben geweest." „Dat weet ik wat een overleg! Behoorde u maar tot de Louvre Expeditie, mademoi selle! Echter ben ik er niet geheel zeker van, of, volgens de etikette der Assyriologie, het feit van de eerste te zijn op zichzelf reeds het bezit in zich sluit." ,4k ben er zeker van, dat dit niet het geval is," zeide de Amerikaan plotseling. Ik keek hem verbaasd aan, tot hij eraan toevoegde: „Als dat zoo was, monsieur, dan zou u kunnen aanvoeren, dat u hier al verscheidene dagen geleden geweest bent." HU had gelük. Daar had ik werkelijk geen oogenblik aan gedacht. Die vreemdeling uit bet Westen had Assyriologisch instinct Piers zou een week werk gehad hebben, om op dat idéé te komen. De Amerikaan beviel mij bjjna. Juist," stemde ik toe, „het doen van opgravingen is het zekerste bewijs van bezit, en het vinden van oudheden maakt het onloo chenbaar. Is het zoo niet?" „Ik geloof het wel, mademoiselle," moest de vijand toegeven. Met de punt van mijn schoen woelde ik een hoopje losse aarde op, en schopte een stukje groen aardewerk te voorschijn, waarmee de meeste heuvels tusschen en naast de twee rivieren vol zitten. „Ziedaar monsieur," riep ik uit. „Een prachtig stukje Parthische cera miek! Mr. Wilbur is mijn getuige, dat ik op den berg heb gegraven en een antiquiteit Ten slotte zal dé commissie van herstel, ten «indé het bedrag dér te verstrekken voorschotten spoediger te kunnen vaststel len, het overeenkomstig bedrag voor het aan Duitsohland te verstrekken maandielijk- sohé voorschot voorloopig op 40 Mark in goud per ton kunnen 'bepalen, onder voor behoud van een latere nauwkeurige rege ling. Aldus zal het verstrekken der voor schotten aan Duitschland, ter uitvoering van de overeenkomst van Spa, aan dé Fran sohe schatkist worden vergemakkolijikt door een eenvoudig banikvoorsdhot op de goe deren. p In Fransohe krimgon toomt men zich zeer voldaan óver deze belde beslissingen, die met de door de Fransche vertagenwoorrfi gers geuite wenschen overeenstemmen. Volgens den diplomatiaken medewerker der „Daily Chroniclo" verklaarde de En gelsche premier dot het een nuttige en suc cesrijke dag was geweest Volle overeenstemming was verkregen tusschen Frankrijk en Groot-Britannië. Frankrijk had zich bereid verklaard tot een conferentie over een algemeenen vrede met Rusland, te Londen to houden, onder voor waarde dat de Poolsehe vrede gesloten moet zijn alvorens over oen algemeenen vrede kan worden gesproken. Men neemt aan dat deze voorwaarde wordt beschouwd als een toets voor de oprechtheid1 dér Russische re geering en dat het de wensch der Fransche regeering is dat de Poolsehe vrede te Lon den gesloten zal worden. De algemeene vredesconferentie to Londen zal dan niet alleen omvatten vertegenwoordigers van Groot-Britannië, Frankrijk, Italië en Rus land, doch ook van Letland, Estland, Litauen en Roemenië. Genève. In de „Temps" betoogt ook Poincaré, de onvermurwbare Shylook-figuur in de Fransch-Duitsche betrekkingen, evenals Ri- bot in den Senaat heeft gedaan, dat men niet naar Genève moet gaan om met de Duit- sehers overleg te plegen. De geallieerden moeten onderling de quaes- tie der schadevergoeding uitvechten en daar na den Duitschers hun besluiten voorleggen ter uitvoering. DUITSCHLAND. De grensregeling met België. Berlijn, 28 Juli. Omtrent de Belgisdh-Duit- sche grensregeling wordt het volgende be kend: De raad van gezanten heeft een be slissing in zake de grensregeling getroffen. I)e spoorlijn Raeren—Kalterherberg wordt definitief aan België toegewezen. Van de Duitscbe plaatsen Mtitzcnich en Roetgen worden Duitscbe enclaves gemaakt. Als ver goeding voor het af te stano gedeelte van liet district Montjoie zal Duitschland een klein gebied aan de noordwestelijke grens van het district Eupen terugkrijgen. In deze streek ligt de prise d'eau van de waterlei ding van de stad Aken. De Duitsohe vertegenwoordiger in de grensownmiasie heeft onmiddellijk verklaard, dat de Duitscbe regeering onder geen om standigheden het teruggeven van een klein deel van bet district Eupen een voldoende vergoeding ban achten voor den afstand van de spoorlijn RaerenKalterherberg en het afgestane deel van het district Montjoie. Hij weigerde dit besluit goed te 'keuren. De on derhandelingen zullen deze week te Eupen worden voortgezet. Dr. Dorten vrijgelaten. Leiipzig, 28 Juli. Naar het „Obeareichsan- w-altschaft" mededeelt, beeft de rechter van instructie verordend dat dr. Dorten naar Wiesbaden zal worden teruggebracht Geheime wapendepots. De „Voss. Ztg." verneemt uit Brunswijk: Uit den vrijstaat Brunswijk wordt officieel de ontdekking van geheime wapens- en munltie- bergplaatson gemeld. In de nabijheid van het naar boven heb gebracht." Mr. Wilbur schoot in een lach. De Fransch- man zweeg een oogenblik: hij wist niet, of bij rnoelaciien moest dan wel grimmig kijken. Plotseling vond hij iets om mij schaakmat te zetten. „Mademoiselle het is Ingenieus bedacht het is uw voorvader, Le Grand Khalif, waardigi Maar hebt u uw ferman in uw bezit?" „Neen, monsieur/1 moest ik tot mijn spijt antwoorden. „Hebt gij de uwe?" „Onze ferman, mademoiselle, bevindt zich onder de hoede van madame." „Nu, monsieur, laten wij dan een aocoordje maken. Degene die, in het bezit van een fer man het eerst opgravingen hier doet zal de wettige bezitter zijn goed?" Hij stemde van harte toe; blijkbaar onder den indruk, dat onze ferman met Papa stroomafwaarts reisde, terwijl zijn karavaan steeds nader kwam. Mr. Wilbur was getuige van de overeenkomst. De mannen hadden nu de voorraden uit gepakt. Den twee manlijken gevangenen werd toegestaan een band te gebruiken, ter wijl hun de loop van een pistool in het oor aan dezelfde zijde werd gedrukt gedurende den maaltijd, die bestond uit een slok water, dat naar leer rook uit den gemeenschapp e lij - ken waterzak en een stuk brood met stukjes molensteen erin. Na het genot daarvan wer den zij weer vastgebonden. Ik kwam er beter af: nu de vrees voor onmiddellijke vervol ging geweken was, werd Mehreb beleefder. Op grond van een verblijf te Bagdad gedu rende een kleine week, beschouwde hy zich zelf als volkomen Europeaan, en als expert in den omgang met Frankische dames een illusie, die mij zeer te stade kwam, waar plaatsje Frellstedt werden eentge dagen ge leden eenige kisten met 85 infanteriegeweren opgegraven, die daar door studenten uit Brunswyk verborgen waren. In de woning van den voornaamsten schuldige, den student Faust, zyn by een huiszoeking 4 machinege weren en vier kisten met munitie gevonden en in beslag genomen. Maandag werd in een bosch in de nabybeid van Helmstedt een ander groot wapendepot gevonden. Er waren 120 infanteriegeweren, twee mitrailleurs en een groote hoeveelheid munitie. Eenige inwoners van Helmstadt, die by deze zaak betrokken zyn, werden gearres teerd. Do Dultsche onafhankeiykea cn de bolsjewiki. Maagdenburg, 27 Juli. De „Magdeb. Ztg." meldt: Een koerier heeft een exemplaar van een overeenkomst, die de voorzitter der on- afhankeiyke socialisten Helfferdink en dr. Levy den 17en Juli met den afgezant van de sowjetregeering Joffe te Memal hebben ge- nloten, naar Maagdenburg overgebracht Daarin staat o.a.: Na het overschrijden door de Sowjet-troe- pen van de Dultsche grens zal dadeUjk de bolsjewistische republiek warden uitgeroe pen, In de eerste plaats te Koningsbergen, Tiisit, Dantzig, Bresiau, Stettin, Frankfort aan dé Oder, BaMbar, Gleiwitz, KoedLin en Stralsund. Deze steden en het tusschengele- gen gebied zullen als operatiebasis en op- marschgebied dienen voor het zich verzame lende Duitsche roode leger, dat onder Rus sisch bevel zal staan. Opperbevelhebber zal generaal Jantsjif zyn. In deze gebieden worden dadelijk de vol gende maatregelen van kracht: Alle nijve-rhoiddbedrijven gaan onverwijld in staatseigendom over. Ook bakkerijen, vléeschhouweryen en coöperatieve ver- bruiksvereenigingen worden staatsbedrij ven. Levensmiddelen worden voor de bur gerlijke bevolking en de militairen in beslag genomen. Uit dé-Poolsehe oogst zuilen voor raden. in beslag worden genomen^ die voor 2/3 naar DuitsoMand1 gaan. De veiligheidsdienst komt in handen van communistisch© regeeringstroepen, die ge- reorutéerd worden uit de bataljons van het roode leger, welke reeds in Rusland; by het roede leger hebben gevochten. Het Russische leger beschermt hel prole tariaat voor uitzuiging door de ondernemers en verzamelt rand zich alle vrijheidslievende arbeiders, die onder dwang tot arbeddersba- taljona warden samengevoegd. POLEN. Opstand ln Posen? De Poolsch-«-Russlsche oorlog. Het Poolsehe legerbericht van 27 Juli maakt melding van verschillende tegensla gen der Polen en erkent de ontruiming van Pinsk, een ontruiming, die „in volkomen orde" plaate had. Op enkele dealen van het front behaakten de Russen plaatselijke suc cessen. Beriyn, 28 Juli. Het offioieeie bericht van den PooJschen staf maakt bekend dat de Russen door de Poolsehe stellingen aan de Narew (de rivier die uit de 'buurt van Lomza komende, lang» Ostroleka en Pultusk stroomt en ten N.W. van Warschau by Nor- vy-J>uar in de Wedahsel valt) boen zjjn ge broken. Verder Is Pinsk door de Polen ontruimd. zy zich uitte doordat by my deed plaats ne men op oen stapel dekens in de donkerste schaduw, terwyi hy op eerbiedigen afstand van my neerhurkte en den inhoud van het kleine mandje, dat by monsieur afhandig had gemaakt, met my deelde. Ik kreeg den In druk, dat madame uitstekend voor monsieuPs stoffelijk welzijn zorgde. Het speet my, dat, tegen haar bedoeling, ik het echter was, die zich met haar bemoeiingen in dezen het meest gebaat zag, en maakte monsieur, die op eenigen afstand in de zon zichtbaar weg smolt, myn gevoelens kenbaar. Hy verzeker de my, dat het madame evenveel genoegen zou doen als hemzelf, dat baar zorgen my van eenig nut waren geweest, en zy het alleen zou betreuren, ook evenals hy, dat Mehreb mede een deel kreeg. „Dat deel zal zoo klein zijn, als ik het maar maken kan," verzekerde ik. Ér vertelde Meh reb, dat oorned-beaf varkensvleesch was, en verzekerde my aldus het bezit van alle daar mee belegde sandwiches. Toen ik dat den anderen overbracht, schudde monsieur van bet lachen, maar de Amerikaan ergerde zich, evenals allen, die pas in 't Oosten bomen dat zouden doen, aan die onnoodige leugen. Meh reb scheen niet al te best doorvoed, waarom ik hem by het Verorberen van rozynenkoekjee maar niet door mededeelingen van soortge lijken aard verontrustte; zelfs verzekerde ik hem, dat de inhoud van een fleech Bordeaux geen alcohol bevatte. Dat was politiek: z^lfs een flesch slappe landwyn zou op Iemand, die een strikt geheelonthouder was, een uitwer king, die myn plannen bon bevorderen, niet gemist hébben. De Beg was jong, en dus ijdel, en in een oogenblik had ik hem, figuurlijk gesproken, binnenst-buiten gekeerd. „Er komt een Mehreb Beg voor in het Jodenvervolgingen ln Polen. Uit Weenen wordt aan de „Vorwfirts" ge seind, dat te Warschau en ln andere Poolsehe steden de meest bekende leiders van de Jood- sche arbeidersorganisaties gevangen zyn ge nomen. Verscheidene hunner zyn bovendien zwaar mishandeld. Al de instellingen dezer organi saties, zooals bewaarscholen, volkskeukens en volksscholen, alsook de lokalen der politieke organisaties en der vakvereenigingen zyn gesloten. Te Warschau zyn op één avond 200 personen, die zich in een Joodsche volks keuken ophielden, gevangen genomen. RUSLAND. Een rede van Lentn. Beriyn, 28 Juli. Volgens dé Finsdhe bla den heeft Leniin, tor gelegenheid van de verovering van Wilna, dn het nationale theater te Moskou een redevoering gehou den, en o.a. gezegd: Onze politiek, die daar in bestond, tijd te winnen, beeft ons reeds belangryke overwinningen bezorgd. Thans moeten wy verstandig zijn, en dezelfde poli tieke iyn volgen,' die ons te Brest-Lltofsk heeft gered. Ondanks ons verlangen om met een commumistisoh Poien te onderhandelen, zullen wij waarschynlyk vrede met de te genwoordige regeering van Polen moeten sluiten. Rusland is het laboratorium van de wereldrevolutie. De entente kan slechts ko loniale troepen tegen Sowjet-Rusland uit zenden. Indien wy aan dit gevaar tot dén herfst bunnen ontkomen, zyn wy gered. Wy hebben dan een nieuw levensjaar voor 0119, tydens hetwelk wy de wereldrevolutie tot stand zullen doen komen. HONGARIJE. Besprekingen over het opheffen van den boycot. In welingelichte politieke 'kringen te Wee nen verluidt dat het vooruitzicht bestaat dat de boycot van Hongarije binnen een week zal worden opgeheven. De „Wiener Miiütagsposf meldt dienaan gaande dat zich sedert eenige dagen ver scheiden leidende Hongaarsdhe politici, waaronder 'graaf Andrassy, en twee sociaal- demoeraten in Weenen bevinden, wier aan wezigheid men in Hangiaarsohe kringen met de onderhandelingen over dé opheffing van de 'boycot in verband 'brengt. In geval de besprekingen te Weenen niet tot een gunstig resultaat zullen lelden, wordt het zenden van Hongaarsche gedelegeerden naar Amsterdam overwogen. Men wil in elk geval aan de boycot een einde maken, daar deze zoowel Hongarije als do naburige sta ten ernstig schaadt. Naast de boycot zou het verblijf der Hon garen in Weenen nog ten doed hebben over de bolsjewistische voorbereidingen in Slio- wakye inlichtingen in te winnen. De berich ten over een aanstaande revolutie in Slo wakije nemen steeds in aantal toe. De monarchistische beweging. Volgens een bericht ulit Boedapest heeft zich daar een nieuwe beweging tot spoedige M<:i>ss:ng van, de .juaestte betreffende het koningschap ontwikkeld. Aan het hoofd der beweging staan graaf Juitus Andrassy en Stereny. Andrassy heeft in het parlement verklaard dat heit onvoorwaardelijk noodig is een nieuwe macht in te stellen, daar de tegenwoordige macht de occde niet ban her stellen. Aartshertog Josef is vóer die konings keuze, de vroegere minister-president Frie- drich er tegen. Na de staking. Midtol, de secretaris van den bond van meel Naamboek der Sherifg", begon ik. „Een voorvader van mij, Khatoun.'1 Hy zwol van trots. Een Koerd la even grootach Xeen voorzaat in het Naamboek der Sherlfa, een Engelschman op een ln het kadaster van Willem den Veroveraar. V* y praatten voort over stamboomen. „Waarlyk, de wali zou een nog grooter kalfs kop zyn dan alle andere Turken, wanneer hy myn vader niet wilde uitwisselen tegen een 0 groote Khatoun als gy," meende Mehreb. Ik vroeg, hoe hy de zaak dacht aan te pak ken. „Ik zal beginnen met u allen mee te ne men naar ons dorp Inahallahl Dan zend ik uw ferman naar Mosoel met iemand, die zal zeggen: „Zend mijn vader om de boeien van den eigenaar van dit papier te slaken, 0 wali, anders zult gy gewaar worden, wat gy nog zult zien." „En als de wali weigert?" „Inshallah, dan snyd ik de ooren en de rechterhand van den Agba uit Yankeeland af, en zend hein naar den wali om te zeggen: „Zoo zal het der Khatoun vergaan, wanneer Assiz Beg niet komt, om haar te verlossen." „En als de wali dan nog volhardt, ntijn broeder?" „Dan zullen wy, zoo Allah wil, den anderen Frankischen Agba den hals aianyden, en hem, gepakt in zout en zaagsel, met de Kha- toun's ooren en hand naar Mosoel zenden, en met een levend man om te zeggen: „Dit zal het lot van de Khatoun zyn, wanneer Meh- reb's vader niet meekomt." Werkeiyk, zijn plannen waren zachtmoe dig! „En als hij dan nog zelfs niet wil toe geven?" vroeg ik.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1