TURKIJE, De vorderingen der Grieken. De Grieken zetten hun krijgsverrichtingen in Thracië en Klein- ^0 voort. In Thracië hebben zij KlrkkilisBe, 60 K.M. ten O. van Adrianope!, en Loeloe Boergan, ruim 75 KM. ten 7-.0. van die stad, bezet De Turkeche nationalisten worden diardoor hoe langer hoe meer de bergen in gedreven, in de rich tlng van de hooge keten van den Istrandzja Dag. Nikomedia, in welks omtrek de Grieken nationale benden hebben verstrooid, ligt in Klein-Azië ten O. van Ismid, waar de Engel- BChen hun legerplaats hebben en in den laat- sten tijd overlast van de volgelingen van Moestapba Kern al hadden gehad. Naar de „Daily Mail" uit Konstantinopel verneemt, rullen de geallieerden Turkije na het teekenen van den vrede twee maanden tijd laten om de orde in Klein-Azië te her stellen. Slagen de Turken er niet in, Moeetafa Kemal binnen dien tijd tot rede to brengen, dan zullen de Grieken die taak van hen over nemen en als belooning Konstantinopel en andere territoriale vergoedingen krijgen. SYRIË. Emir Felsoe! afgeiet Beiroet, 20 Juli De Frai ohe troepen zijn in den namiddag van -25 Juli Damascus bin nengetrokken. zónder tegenstand te hebben ontmoet tussohen het gevechtsterrein en do stad. In den ochtend ls de nieuwe regeering ge vormd. Na de ineenstorting van het oude regime heeft de sherif zich tot generaal Goubet gewend, die namens generaal Gou- raud een verklaring aflegde, waarin wordt gezegd, dat emir Felsoel, die het land tot op den rand van den afgrond heeft gebracht, zal ophouden te regeeren. Voorts wordt go edacht een oorlogsschatting van tien mil- iloen, welke bestemd is oan de schade, dio door de oorlogvoering van benden In de Westelijke zöne is aangericht, te herstellen; de algemeene ontwapening zal onmiddellijk beginnen; het leger, tot politiemacht her vormd, zal worden verminderd; al het oor logsmateriaal zal aan do Fransche autoritei ten* worden uitgeleverd; de voornaamste schuldigen zullen voor militaire rechtban ken tereoht staan. Al deze voorwaarden zijn door de nieuwe regeering aanvaard. Emir Felsoel is ver zocht Dainasous met zijn gezin te verlaten. KORTE BERICHTEN. Manilla, de hoofdstad der Filippijnen, is door een tyfoon geteisterd, die groote scha de aanrichtte. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. In Kopenhagen wordt thans een interna tionale conferentie van tegenstanders van bet gebruik van tabak gehouden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor het eindexamen H. B. S. 5 j. o. slaagden van de school te Helder H. G. L. Ouwerkerk, P. Duiriker, L. Meiohlor, W. Poortman en J. E. H. Tiasot van Patat Te Amsterdam slaagden voor het Mulo- ddploma onze plaatsgenooten O. Kramer Czn. en P. Bos, Aan mej. W. P. O. Gravemaker, telefo niste 2e kl. aan het 1 rjitoor te Nieuwediep, is op haar verzoek eervol ontslag verleend. Hr. Ms. „Zeeland". Aan het Dep. van Marino is telegrafisch bericht ontvangen, dat de „Zeeland" 27 Juli J.L Udslro gepasseerd ia. Alles wel aan boord. Onderzeeboot „K 111". De onderzeeboot „K mu vertrok Dinsdag avond van Kopenhagen ter aanvaarding van de terugreis naar VlisaLugen. Gewestelijk landstormverband distriet Helder Bn Plaatselijke Vrijwillige Burgerwacht. Op 26 Juli werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in de ontspanningszaal van het Ken. Instituut der Marine té Willemsoord. Aanwezig waren de heer Duymaer v. Twist, voorzitter Nat Landstormoomm., met diens secretaris, le luitenant Van Rees, het lid der 2e Kamer der Si-Generaal, de heer Van de Bilt, de looo-burgem., de heer O. Adilaanse, en de genn-seoretaris, de heer Kamman, de besturen van het gewest L 'ïdstormverb. en PlaatseL Vrijw. Burgerw. .ut, alsmede een zeer groot aantal leden met hunne dames, op gekomen van Anna Paulowna, Behagen, Soha- gerbrug, Texel en Helder. De luit-kol. der mariniers P. Groen, voor zitter van het gewest landstormverband en de militaire adviseur der vrijw. burgerwacht, fungeerde als voorzitter. De prijzen, die behaald waren bij de gehou den schietwedstrijden, zouden uitgereikt worden, tevens was dit een welkome aanlei ding om allen hier saflm te brengen. Na de uitreiking der prijzen door den heer Groen en den heer Vermeer, voorzitter van het bestuur der burgerwacht, verkreeg de heer Duymaer van Twist het woord, die hulde bracht aan het gewest landstormverband Helder, doch In t bijzonder aan de oommissie, overste Groen en le lult van den Vrijw. Landstorm J. de Jong, propagandist Aan hun onvermoeiden ijver is het te dan ken, dat het verband Den Helder 860 leden telt, dit is wel geen 8000, zooals dit het geval is met een district in de prov. N.-Brabant, doch vergeten mag niet worden, dat hier op rotsen geploegd is geworden. Spreker wjjst op de groote verantwoorde Hjkheid van ons volk in deze dagen van on rust en toont aan, dat maar een kleine groep de revolutie wil, doch het is noodig waakzaam te zijn. Was, volgens mededeeling van een Duitsch officier, in Duitschland en Hongarije tot stand gebracht wat hier in Holland is ge daan, dan waren de toestanden daar niet zoo als zij nu zijn. Onze regeering kan de vrijw. landstorm en burgerwacht, welke op héden 60.000 leden telt, niet missen. De spreker deelde mede, dat de heer Willy Sluiters een gedenkplaat heeft ontworpen, welke door kenners schitterend is genoemd. De plaat ls heden op koper gezet, dus spoedig zal verspreiding volgen. De gedenkplaat stelt voor een soldaat, die door de Ned. Maagd gekroond wordt met de lauwerkrans, hetgeen geschiedt met de linkerhand, terwijl zij hem de rechterhand reikt. Het opschrift luidt ,jHet vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood", terwijl onder aan de plaat geschreven staat: „Aangeboden door het Nat landstorm' oomm. aanDit diploma, welks for maat 40 X 00 cM. is, zal uitgereikt wordan aan de leden van don \rijw. iandstor*! De heer Duymaer van Twist had een droe vige taak te vervullen. De overste P. Groen gast Helder verlaten, daarom nam hij af scheid van hem in Den Helder, maar heette hem tevens welkom in het „Verband Am sterdam". Als zijn vervanger zal optreden de kapitein der mariniers Darren. De heer Vermeer richtte woorden van dank tot den heer Groen en bood hem een stoffe lijk huldeblijk aan, ook werd hem een kunst voorwerp aangeboden door den vrijw. land storm bij monae van den heer Ir. Schokking. Den adj.-onderoffic. der mariniers Keijzer, instructeur der vrijwillige burgerwacht, een prachtkerel volgens overste Groen, mocht 't niet ontbreken aan stoffelijke blijken van w Q Eird 6 cr in 2» De heer C.' Adriaanse, die namens het Dag. Bestuur der gemeente sprak, deelde mode, dat dit bestuur de uitnoodigtng óm tegen woordig te zijn op deze vergadering, dank baar had aanvaard. Een belangrijk deel on zer bevolking en plaatsgenooten weten niet wat do vrijw. landstorm en burgerwaoht wil. Dikwijls heerscht de meening, dat do eene burger geleerd wordt den anderen aan te val len. Dit Is het tegendeel van waar. Het is een edel streven, dat men een kraohtigen kern wil vormen niet om den burger te bestoken, doch om hem te beschermen, als een groep de hand wil uitstrekken naar 't wettig gezag. Spr. brengt woorden van dank voor hetgeen de vrijw. landstorm en burgerwacht heeft ge presteerd en wensoht de winnaars geluk met de prijzen, door hen bij den schietwedstrijd behaald, en hij wensoht, dat de burgerwacht en vrijw. landstorm moge toenemen in leden aantal. Het woord werd verder gevoerd door den heer Van Mierlo, oommandant der burger wacht, en de heer De Vries namens de afd. Texel, die voorstelde een telegram van hulde en tróuwbetuiging oan H. M. de Koningin te zonden, welk voorstel met daverend applaus werd aangenomen. Tevens werd een telegram van regeeringsgetrouwheid gezonden aan den Minister-President. De kleine kapel der K. M. luisterde den avond op door muziek, vooral de taptoe, door hen uitgevoerd met medewerking der tam boers en pijpers, vond levendige bijval. Voor versnaperingen was op ruime Bohaal zorg gedragen. De voorzitter deelde mede, dat met zeer veel genoegen op deze zeer goed geslaagde feestvergadering terug gezien kan worden en j uitte den wenach, dat deze avond er toe bij mocht dragen om propaganda te maken, zoowel voor landstorm als burgerwacht, op dat een zoo groot mogelijk ledental verkregen moge worden. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag, 8 Augustus 1820, dos namiddags 8 uur. De agenda vermeldt o.a. de volgende on derwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken. Mededeeling, dat aan allo vaste onderwij zers hieronder begrepen de surnumeraire krachten een voorschot op de in voorbe reiding zijnde salarisherziening is uitbe taald. Verzoek van mej. A. M. Francken om ont slag als onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de M. U. L. O. School. Aanbieding der gemeente-rekening over 1019. TrekMng van afdeelingen voor onderzoek en rapport betreffende de gemeente-reke ning dienst 1010, en de gomeento-begirooting dienst 1021. Verzoeken van het R.-K. Kerkbestuur van de H.H. Petrus en Paulus en van de Ver- eeniging „Laat de kinderkens tot Mij ko men" om vergoeding ingevolge art, 69 decies der L. O. Wet. Verzoek van het hoofd van school 8 om een buitengewoon credlot van 7 1000.—voor aanschaffing van leermiddelen over het jaar 1920. Voorstel tot het plaatsen van zitbanken. Voorstel om de voorwaarden door de H. IJ. S. M. gesteld in zake de demping van de spoorsloot langs de Westelijke zijde van het Spoorwegemplacement te aanvaarden. Voorstel om het door de Oommissie van Advies vastgesteld reglement voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering .goed te keuren. Voorstel om langs het Spulkanaal hoofd leidingen voor Gas en Water te leggen. Voorstel tot aankoop van dq steeg tus sohen Cornelis Ditostraat en de Kruger- straat, achter den Polderweg voor 1. Voorstel tot aankoop van gronden gele gen binnen het voorloopig vastgesteld ont eigeningsplan. Crediet voor de uitvoering van verschil lende werken voor werkverschaffing. Benoeming leden van het College van Zetters. Voorstel om mej. H. Sitemga te benoemen tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school 8. Plaatsing van Banken. In de Raadsvergadering van 15 Juni jj. werd door den heer Zondervan de wensch uitgesproken om: a. meer banken in het plantsoen, etc. te plaatsen; b. het terrein om den watertoren af te sluiten. Naar aanleiding van een x in betrekking daarmede ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat het aanbeveling verdient de volgende zitbanken te plaatsen of bij te plaatsen: in het Spoorplantsoen12 stuks aan de Prins Hendriklaan. 8 langs de Weststraat5 Hoofdgracht6 den Huisdutnerweg6 Zeedijk: tusschen Paleissteeg en Weststraat 4 Weststraat en Posteteeg 4 Poststeeg en Westpleln 0 Westplein en Artilleriestr. 4 r Artilleriestraat en Huis- duinenP De prijs der hierbedoelde banken is ln den handel f 80.— per stuk, welke bij plaatsing wordt verhoogd voor 0 eikenhouten .grond- paaltjes, 12 takboutjes, 2 M'. bestrating eb grondwerk tot 59.—, In totaal is hier dus mede gumoe'eert bedrag van 8000,terwijl voor de kosten van jaarlijksch onderhoud per bank moet worden gerekend op 6.—. Met het oog op de hooge kosten aan net plaatsen van alle banken verbonden, geven B. en' W. er de vooikeur aan dit jaar alleen het aangegeven aantal banken in het Spoor plantsoen en de Prins Hendriklaan te plaat sen en bij de begrooting voor het jaar 1021 te overwegen in hoeverre hieraan in dat jaar verder uitvoering kan worden gegeven. B. en W. stellen dan ook voor, daartoe te besluiten. De financleele regeling hiervan zal to zij ner tijd ter vaststelling worden aangeboden B. en W. teekenen hierbij nog aan, dat het terrein om den watertoren reeds sedert langen tijd door prikkeldraadafscheiding is omgeven, welke voorloopig voldoende is; alleen eischt rij eenige herstelling, waaraan inmiddels uitvoering wordt gegeven. Vergoeding in verband met herziening L. O. Wet B. en W. hebben aan den Raad hot vol gende schrijven gericht; Het R.-K. Kerkbestuur van de H. Aposte len Petrus en Paulus, waarvan uitgaat do school aan de Jonkerstraat, heeft rich bij schrijven) dxl, 17 Januari 1020 tot uwe ver gadering gewend met het verzoek om, over eenkomstig het bepaalde -bij art. 69 decies der wet -tot regeling van het Lager Onder wijs een vergoeding uit de gemeentekas te ontvangen van 1606.201/». Waar ook aan de Openbare Scholen meer onderwijzers -zijn verbonden dan hot aantal waarvan de wedden door het Rijk aan do gemeente worden vergoed, heeft de Bijzon dere School op een vergoeding uit de ge meentekas aanspraak. Onder de door het R.-K. Kerkbestuur ge vraagde vergoeding is echter begrepen een bedrag van ƒ297.88, uitgekeerd aan mej. J. H. M. Hoogenbosch, en van ƒ114.60 aan mej. T. F. G. H. Plint, welke onderwijzeres sen reep. gedurende het tijdvak van 15 Sept. t/m. 81 Deo. 1919 en van 18 Nov. t/m. 81 Deo. 1910 wegens riekte van onderwijzend per soneel dienst hebben gedaan. Weü kan volgens de uitlegging van Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gegeven aan art. 69 decies der wet op het L. O., wanneer aan een Ge meenteschool en een overeenkomstige bij zondere school -gedurende denzelfden tijd een tijdelijke leerkracht in dienst wordt ge nomen wegens riekte van het vaste perso neel, het bestuur van een bijzondere school ook voor deze leerkracht een vergoeding overeenkomstig meergemeld art. bekomen, doch waar ge-durende den tijdelijken dienst van bedoelde onderwijzeressen oan een ln deze gemeente gevestigde gelijksoortige school wegens ziekte van leerkrachten geen tijdelijke leerkracht in dienst is geweest, kan, ook volgens het oordeel van Gedepu teerde Staten dezer provincie, het bestuur der School voor de vergoeding van de Jaar wedde van -gemelde onderwijzeressen niet in aanmerking komen. Tevens ls bij schrijven van Februari 1920 (ingekomen 1 Maart 1920) door de Vereeni- ging „JLaat de kinderkens tot Mij komen", waarvan uitgaat de school aan de Koning straat, het verzoek gedaan om ingevolge art. 69 decies van meergenoemde wet aan haar te vergoeden -een door haar betaald be drag van 50.per maand over het tijd vak 1 Nov. 1919—1 Febr. 1920, welk bedrag als gratificatie is toegekend aan een kwoe- kel-ing met akte L. O. voor het vervangen, gedurende genoemd tijdvak, van een zieken onderwijzer. Dit verzoek is echter niet voor inwilliging vatbaar. Afgescheiden toch van het feit, dat het ook -hier betreft de vervan ging van -oen wegens riekte afwezigen on derwijzer, is ln de eerste plaats hier geen sprake van een betaalde jaarwedde aan een onderwijzer en in de tweede plaats is het verzoek in verband met het bepaalde in art 15 van het K. B. van 11 Sept 1019 (Stbl. no! 565), welk art Indiening in de maand Januari voorschrijft, voor zoover het jaar 1019 be treft, te laat ingekomen. In verband met het bovenstaande stellen wij u voor: le. aan bet R.-K. Kerkbestuur -van de H.H. Petrus en Paulus op grond v-an art. 59 decies der Wet tot regeling van het Lager Onder wijs over het jaar 1919 uit de gemeentekas te vergoeden de jaarwedde van Mej. M. J. Brems ad 1010.— S. F. H. Hackenitz ad 84.101/, Totaal ƒ1094.161/» 2e. op het verzoek van de Vereenlging „Laat de kinderkens tot Mij komen" afwij zend te beschikken. Door toepassing van art XVH, 8e lid der wet van 14 Juli 1919 (Stbl. no. 498) kan ge noemd bedrag van 1094.161/» uit 's Rijkskas aan de gemeente worden gerestitueerd. Wij verzoeken u ons te machtigen zoodanige restitutie aan te vragen. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 27 Juli. De heer Andries v. d. R., gedomicilieerd te Hoorn, is een oud-varensgezel, die al een res pectabel strafblad te rijnen laste heeft. Met alle soorten van correctie-inrichtingen heeft hij al zoowat kennis gemaakt Maar in Maart was Dries prendre" en bedloot htf zich met ernst te wijden aan de negotie. Hij huurde van den wagenmaker O. Salen te Hoorn een handkar en ging vol moed de provincie in. Maar in Den Helder gekomen, verdween bij Andries de lust onj verder op 'n armzalige manier als landkrab door het leven te schar reien en besloot hij weer te gaan varen. Hij ruimde direct alle goederen beneden inkoops prijs finaal op, tot zelfs de gehuurde handkar, die hij vooreen spotprijs te koop aanbood' aan den heer Barend van Praag. Maar de heer v. Praag had geen lust in het koopje, dat hij bovendien niet erg vertrouwde en nu presenteerde Andries, die toch de handkar niet mee naar boord kon sjouwen, dat voer tuig aan een voorbijwandelend schipper, die zich genadig ontfermde, van Dries de kar kocht voor 8 gulden. Duur was het niet, want de kar had een handelswaarde van 65 gulden Terzake van verduistering vorderde heden het O. M. tegen den niet verschenen scharre laar 5 maanden gevangenisstraf. De krullebollige varensgezel Jan R pootig heerschap, was op 21 April pas thuis gekomen van 'n reis naar Zuid-Amcrika. "n heerlijke gelegenheid om de blommetjes eens flink buiten te zetten. Jan liet zioh dan ook niet onbetuigd en raakte al heel gauw duch tig in de lorum, met gevolg, dat een tweeta agenten, Dudink en Beukers, hem opmerkten en zich genoodzaakt zagen, zich mot Jan te bemoeien. Dudink gaf Jan, die hij kent als een lastig potnat, wanneer hij dronken is, den welge- meenden raad, rustig naar huis te gaan en aanvankelijk scheen Jan geneigd dat advies op te volgen, doch. eensklaps gooide hij den kop in den wind én kwam hij weer terug, waarop de agent hem aeide, dat hij genood zaakt was hem mede te nemen naar het bureau. Jan gaf daarop den agent zulk een mep dat dezo geheel versuft raakte en niet ln staat was iets uit te richten, terwijl ondertusschei zijn collega Beukers den bcsohonkene had aangepakt om hem naar het arrestanten- lokaal over te brengen. Jan verzette zioh eohter zoo geweldig, dat het Beukers niet mogelijk was hem vost te houdon. Tenslotte werd Jan door een aantal visscbermannon bij kop en beenen genomen en zoo naar huis getransporteerd. Torzake de mishandeling en wederspannig- held moest heden Jan R. terechtstaan. Ilij ontkende deze feiten niet, doch beweerde van niets meer te weten, zoo dronken was hij ge weest. Volgens verklaring van de agenten ls be klaagde alleen lastig wanneer hij dronken is. Het O. M. noemde het een ernstige weder- spannigheid en vorderde tegen Jan, wien het blijkbaar nogal meeviel, 1 maand gevange nisstraf. Aan de weduwe J. Buis uit Oocksdorp te Texel was een hemd ontstolen door zekere mej. Jetske B., van beroep huishoudster, die zoo vrij was geweest dit hemd van de bleek weg te nemen. Thans moest Jetske voor dit feit terechtstaan, maar ze had er de lange en moeilijke reis niet aan gewaagd en was ijskoud thuis gebleven. Maar de bejaarde weduwe moest als ge tuige wel verschijnen en het arme oude mensch beklaagde er zich bitter over, dat zij reeds van den vorigen dag 8 uur op reis was, slechts 10 gulden vergoeding ontving en veel meer moest uitgeven aan reiskosten en logies. Ze was namelijk verplicht om te Texel te logeeren, wilde ze op tijd in Alkmaar zijn. Nu zou zij wel verhooging van reisgeld krijgen, als de burgemeester van de gemeen te, waar zij had gelogeerd, hiervan een ambts- eedige verklaring afgaf, maar nu deed zich het bijzondere geval voor, dait zij te Texel, dus in dezelfde gemeente, moest logeeren, welk geval de wet niet heeft voorzien. De president vond het ook niet in den haak en gaf het oude vrouwtje den raad, alsnog een verklaring van den burgemeester van Texel te vragen, dan zou men zien, wat er voor haar gedaan kon worden. Tegen beklaagde, die op haar dooie gemak huls kon blijven, vorderde het O. M. slechts 25 boete subs. 50 dagen hechtenis. De logementhouder Anthonus Adrlanus A. igt nogal eens overhoop met den kleinen be- wegelijken los werkman Franciscus Jaoobus F., dezelfde, die eenige weken geleden is ver oordeeld wegens huisvredebreuk. Voor eeni- gen tijd kregen Toon en Kobus mot in de herberg en beet Kobus haast Toon's vin-ger af. Toen kreeg Kobus een besten duw, maar nu moest Toon weer terecht staan, omdat hij ia den nacht van 18 op 14 Maart Kobus 'n paar opstoppers had gegeven, dat hij op de steenen rolde en bovendien nog 'n schop als toegift. Toon was bijster slecht over Kobus te spre ken. Deze valt hem altijd lastig en als dit niet ophoudt, zal hij nog eens 'n ongeluk aan 'im begaan. De president maande de beide heeren, die beiden al bijna 50 jaar zijn, aan, am elkaar inet rust te laten en d-e officier vorderde tegen Tooh, tot heimelijk pleizier van den onverbeterlijke» Kobus, ƒ25 boete subs. 25 dajjen hecht. a.s. Vrijdag in al deze zaken uitspraak. BXarKEKLAXD. Het Dultsch-Nederlandsche kolenverdrag. Men meDdt uit Essen aan de „N. Rott. Ot.": In invloedrijke kringen alhier heeft men over de staat van zaken nopens het Duitsoh- Nederlandsche kolenverdrag verklaard, dat er thans onderhandelingen gaande zijn, die het verzekeren van de in d-e overeenkomst vastgestelde kolenleveringen aan Nederland ten doel hebben. Zoowel de Duitsohe regee ring als in 't bijzonder de mijneigenaars in het Roergebied, en vooral het kolensyndi- oaat, zullen alles doen wat rij kunnen om mogelijk te imaken, dat de kolenlevering aan Nederland volgens die getroffep overeen komst plaats heeft. Van de meest gezaghebbende zijde verne men wij, dat de regeering in tegenstelling met de desbetreffende berichten, wel dege lijk -alsnog prijs stelt op eene behandeling binnen den kortst mogelijken tijd van de overeenkomst door de Eerste Kamer. Na de zeer bevredigende verklaring van den Duitschen Rijkskanselier Fehrenbaoh, afgelegd in verband met de uitlatingen van minister Simons (waarvan wij in ons bericht uit Essen reeds melding maakten), mag wor den aangenomen, dat de Düitsche regeering zal trachten de overeenkomst loyaal uit te voeren. mogen overigens nog opmerken, dat tot dusverre behalve het 26 millioen crediet als "voorschot op de uitvoering der overeen komst, geen staatsoredieten aan Duitschland zyn verleend. De kolen van Spitsbergen. v. Dresselhuys, directeur der -y- v- j ®n der Eb en Dresselhuys te Rotter dam, de leider der expeditie naar Spitsber gen, is dezer dagen hier te lande terugge- Keera. De heer Dresselhuys toonde rich over de aanvankelijke resultaten der expeditie zeer te vreden en koesterde gunstige verwachtingen voor de toekomst. Spitsbergen is een ontzag lijk rijk kolenland. Men schat don voorraad op niet minder dan 8000 millioen ton, en de exploitatiekosten zijn, doordat raeerendeeln de kolenlagen zoo goed als san do opper- vlakte liggen, lang zoo hoog niet als Jbu de andere keien produoeerende landen. Behalve de Hollandsche expeditie zijn ook maatschappijen van andere nationaliteit met ontginning bezig. Tusschen de verschillende maatschappijen, die op het vroegere nie- mnndsland Spitsbergen gegronde of ver meende rechten doen gelden, tracht men thans tot overeenstemming te komen, wat tevens tot snellere beslissingen van de te Ko penhagen zetelende Spitsbergen-Commissie kan lelden. Terwijl deze onderhandelingen nog aan den gang zijn, achtte de heer Dres selhuys uitvoerige publicatie van zijn bevin dingen eenigszins voorbarig. Hij sprak zijn bijzondere tevredenheid uit over wat door do leden der expeditie, zeelui zoowel als Dirit- sche mijnwerkers, gepresteerd wordt. Dit sei zoen gaan' de op Spitsbergen gewonnen kolen, men rekent op 6000 ton, nog naar het noor den van Noorwegen. Misschien, bij wijze van curiositeit, zal de „Mont Cénls", als ze het niet overwinterende deel der expeditie naar huis brengt, een lading voor Holland over brengen. Dit hangt er echter van af of do Hollandsche prijs niet al te ongunstig af steekt bij do Noorsohe, welke varieert tus sohen de 220 en 250 kronen. Naar de meening van den hoer Dresselhuys ligt er op Spitsbergen voor een goed gefun deerde Hollandsche maatschappij een groote taak. Binnen afzienbaren tijd kunnen, bij een Intensieve exploitatie, d-e SpltSDergsche kolen een factor van beteekenis voor de wereldko- lenpositie worden. Het ligt in de bedoeling er het volgende jaar een grooter contingent mijnwerkers heen te brengen. Over de aan werving daarvan zijn reeds besprekingen gaande. Men hoopt dan de productie op te voeren tot 80.000 h 40.000 ton. Van de tegenwoordige expeditie blijven een twintigtal mannen overwinteren. Waarschijn lijk zal nog een Holiandsch officier van ge zondheid uitgezonden worden om als sanitair leider dezer kolonie op te treden. De Invoering van den 8-nrcndng. De broodkaarten verdwenen. Naar „Het Vollik" verneemt wend Maandag in Den Haag een byeenkomst gehoudon van vertegenwoordigers van de gemeentebestu ren van eenige giroote steden en enkele plat telandsgemeenten, die door den Minister van Landbouw daartoe waren uitgenoodigd. P6 Minister wilde het oordeel der verschil lende besturen vernemen omtrent een soher- per controle op het bxuinbroodvenhruik en gal het voornemen te kennen oan naast de bruuibroo-dkaarten daartoe ook nog het Am- sterdamsche controlestelsel in de bakkerijen toe te passen. Door den heer De Miranda, wethouder voor de levensmiddelen in Amsterdam, werd ter vergadering nog eens aan de hand der gegevens en de in Amsterdam bereikte re sultaten, afschaffing van het baxjodkaar ten- stolsel bepleit. De meesten der aanwezigen sloten zioh 'bij zyn betoog aan, zoadat na een levendige dis cussie de Minister zich ten slotte gewonnen gaf en verklaarde, bereid te zijn, het Am- sterdamsche stelsel (zonder 'broodkaarten dus, maar met het contrate-systeem zooals dat thans te Amsterdam wordt toegepast) in te voeren. De broodkaarten blijven dus voor Amster- dani afgeschaft, terwijl ze nu ook in de an dere gemeenten verdwijnen zullen. De werkliedenloonen te Rotterdam. Naar wij vernemen he/blben Gad. Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring onthou den aan het besluit van den Ra-ad van Rot terdam, waarby aan de nieuw vastgestelde loonen der gemeentewerklieden terugwer kende kracht werd verleend tot 1 Januari 1010, De terugwerkende kracht over 1020 is wel goedgekeurd. Finale opruiming van allo voorradige goederen. Jan WM in de olie. Broek lappen en garen toegeven. Toon contra Kobns, De Hooge Raad van Arbeid heeft zt)n ad viezen vastgesteld over alle ontwerp-besluiten tot uitvoering van de Arbeidswet 1919, waar over h(j advies had uit te brengen voordat dezo wet, wat betreft fabrieken ot werkplaatsen, in werking zal kunnen treden. By de behandeling van het overgangsbesluit stond de raad langdurig stil by de vragen, of voor de textiel- en metaalnyverheid over gangsbepalingen moesten worden opgenomen. De meerderheid van den Raad, waarin de drie groepen, waaruit de Raad is samengesteld werkgevers, werknemers en wetenschappeiyke leden) waren vertegenwoordigd, sloot zioh aan by de eenstemmig door de commissie voor de textielnyverheid uitgesproken meening, dat aan de textielindustrie gedurende een over- gangstydperk een 48urige werkweek moest worden toegestaan. Deze ovorgangstyd zou eohter niet langer dan voor ti#ee jaar behoeven te worden vastgesteld. Ten aanzien van de metaalnyverheid was daarentegen de meerder heid van den Raad van oordeel, dat voor het verleenen van een overgangstijd geen aan leiding bestond. De Raad heeft in zijn advies uitvoerig de gronden uiteengezet, die voor de verschillende opvattingen werden aangevoerd. In dezelfdo vergadering heeft de raad zyn adviezen vastgesteld omtrent een wetsontwerp tot wyziging van de Steenhouwerswet, een wetsontwerp regelende de vreedzame byieg- ging van arbeidsgeschillen en een ontwerp besluit, houdende regeling van de premie betaling door middel van dagzegels. Aan het slot van de vergadering zeide da voorzitter met vreugde te kunnen konstateeren, dat de hier en daar geuite beweringen omtrent de trage werkwyze van den Hoogen Raad van Arbeid, na een praktyk van nog geen 6 maanden, geheel en al ongegrond waren ge bleken. Op dit oogenblik had de raad toch zyn adviezen uitgebracht over nagenoeg alle wetsontwerpen en ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur, die by het kolletre aanhangig waren. Er waren ruim 1000 afdrukken van de ont werpen van algemeene maatregelen van bestuur aan de organisaties van belanghebbenden toe gezonden; ook waren in de kommissies ui den raad enkele organisaties gehoord en de talryke, naar aanleiding van die ontwerpen ingekomen adressen besproken. Een groote en moeiiyke arbeid was op der- gelyke wyze in uiterst korten tyd verricht. Met een woord van dank voor dezen arbeid sloot de voorzitter de vergadering.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2