NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 5279 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Ct. per 8 mui 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.1 Zondagsblad 8 „0.67V», „0.65. „1.1 Modeblad 3 „0.95, „1.05. Loeee nummers der Courant 4 ct. 50 05 „1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERDB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intera Telefoon 50 Post-Glrorokenlng No. 16006. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regoKgaljard). Ingez. medoi (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel moer 10 ct. bij voorultb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berw.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetooel. BUITENLAND. De Poolsch-Russlsche oorlog. Zaterdagavond 9 uur kreeg de Poolsche minister-president bericht, d'at de Poolsche parlementaire de bolsjewistische heeft ont moet op den straatweg van Brest-Liitosk naar Baranowitsji. De vioe-presMent van het Poolsche mi nisterie verklaarde in een interview dat voor Palen drie voorwaarden aan een wa penstilstand verbonden zijn. Ie. Een onafhankelijke Poolsche staat zonder ingrijpen van de .bolsjewisten in de Wnnenlandsche Poolsche aangelegenheden. 2e. Geen ontwapening van het Poolsche Se. De oude Poolsche grens als demarca tielijn. Eventueel zal Polen bereid zijn de demarcatielijn te aanvaarden, welke bestaat bij het tot stand komen van den wapenstil stand. De vioe-president verklaarde dat Polen alleen vrede kan Muiten als zijn onafhanke lijkheid en het recht van zelfbeschikking voor zijn Ooeteliike nabuurstaten, die het van Rusland scheiden, gewaarborgd zijn. Er valt dus hieruit af te leiden, dat de vice-president van den Poolschen minister raad zich op het standpunt van de buffer staten stelt. De Moskousche „Prawda" meldtHet bolsje- wieksche noordelijke leger ontving uit Moskou bevel de Oost-Pruisische grens niet te over schrijden. De aan de Pruisische grens bij Lyck aangekomen bolsjewieksche contingenten werden onmiddellijk naar het znlden gebracht om aan den hoofdaanval van het roode leger tegen Warschan deel te nemen. Verder meldt het bolsjewieksche blad, dat de groote raad der sovjet de mobilisatie der vloot heeft gelast. De golf van Reval en Petersburg werden tot oorlogsgebied verklaard. Een Engelsche en een Fransche zeestrijd macht zou volgens een bericht aan den grooten raad der sovjet onderweg zijn naar de Rus sische wateren om een aanval te doen. Berlijn, 8 Aug. Zoo als uit Warschau wordt gemeld, weigeren de bolsjewieksche generaals den opmarsch te staken. Het opperbevel van het roode leger deelde den Poolsehen onderhandelaars mede, dat het Russische leger zijn opmarsch niet zal staken, voordat de wapenstilstand geteekend is. De Russische generaals verklaren, dat het begin der onderhandelingen niet het ophouden der vijandelijkheden beteekent en dat slechts het onverwijld aannemen van alle Russische voorwaarden, die heden of morgen zullen worden gepublioeerd, het roode leger in de stellingen, waar het zich bevindt, tot staan kan brengen. Verder wordt gemeld, dat het commando van het Poolsche leger een bolsjewieksch bevel heeft opgevangen, waarin de sovjetregeering het oprukken der troepen tot 5 Augustus en de bezetting van alle gebieden tot aan de Boeg-San-linie categorisch heeft gelast. Ingeval dit bevel niet wordt nagekomen, zullen de legerleiders aan het Poolsche front ter ver antwoording voor de revolutionaire rechtbank gedaagd worden. Berlijn, 2 Aug. Uit Oost-Pruisen wondt aan het „Berllner Tageblatt" geseind, dat de Pool sche terugtocht, die in de laatste dagen in een bandelooze vlucht onaardde, gisteren avond aan de Piaa een klein riviertje, dat in de Masurische meren ontspringt zich vertraagd heeft. De oevers van de Pisa zijn moerassig en daarom moeilijk te overschrij den. De Polen staan aan de Naref bij Ostrolenka. Het Poolach verzet schijnt een gevolg te zijn van de aankomst van de eerste transporten Poolsche vrijwilligers. Maar aan dit feit mag niet al te veel beteefaenis worden gehecht. De bolsjewistische infanterie bevindt zich in de buurt van Lomza en rukt, gesteund door FEUILLETON. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. o HOOFDSTUK VUL De beslissende vondst. Mjjn manoeuvres hadden de Koerden ge bracht voor een hoogen, vooruitspringenden kam, een soort uitwas op de helling, die, zoo als een Assyrologiscih oog kon zien, daar was achtergebleven na den laatsten regentijd, waarin de lossere aarde ervan was wegge spoeld. Men moest dadelijk denken aan het eind van een bedolven walmuur. Mijn oogen nog steeds onafgewend op de Hammawan- dere gevestigd houdend, tastte ik naar een mee, wrong het lemmet onder den steen, waarop ik was gaan zitten, knapte het af, en wierp het heft en de enkele centimeters staal, die er nog aan zaten, den Beg toe. „Trek een vierkant van vijf pas iedere zijde op den grond," beval ik. Hy gehoorzaamde verbaasd. Drie andere messen behandelde ik op dezelfde wijze, om ze daarna aan zijn mannen toe te werpen. „En nu graven," oomimandoerdü ik. „Graaf binnen de lijn, die Mehreb Beg getrokken heeft, zoo diep als maar kan, tot ik zeg om op te houden." ^barmhartige Allah! Dat is een groot een gedeelte van de ruiterij van generaal Boedienny op Warschau aan. Bij Brody wordt er volgens de Poolsche berichten zwaar gevochten. De Polen slaag den er niet alleen in stand te houden, maar ook om hun positie te verbeteren. De twee voornaamste lijnen waarlangs de Polen zich kunnen terugtrekken (Lomza- Poeltoesk en Ostrowite-Skobel) zijn geheel verstopt Een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal en talrijke gevangenen zijn in handen der bolsjewiki gevallen. De Polen vluchten over het land. Aan heel de Duitsche grens tot Sol dau toe zijn de Poolsche grensposten reeds verdwenen. De Duitsche grens ligt geheel open, daar de ententetroepen zich op Allen- stein hebben teruggetrokken en de Duitsche veiligheidstroepen het stemmingsgebied nog niet binnen mogen. Men kan een Poolsche vlucht op Duitsch gebied verwachten, daar het Naref-front zich reeds ten Zuid-Westen van de Oost-Pruisische grenzen bevindt FRANKRIJK. 180 Milliard. ,4'Eolair" betoogt, in een artikel over Spa, dat indien Duitschland Frankrijk geen schadevergoeding van 180 milliard in annuï teiten van 10 milliard betaalt, Frankrijk geruïneerd zal zijn. Het blad meent met zekerheid te weten, dat de Opperste Raad het „forfait" heeft vastgesteld op hoogstens 70 milliard. Indien dit bedrag als schadevergoeding wordt vastgesteld, berekent het blad, zullen de Fransche belastingbetalers, jaarlijks zo- ven milliard 600.000 francs moeten betalen aan nieuwe belastingen, en dit zou boven hun krachten gaan en die ruïne veroorzaken van handel en industrie. „1'Eolair" meent dat Duitschland een scha devergoeding van 180 milliard kan betalen mits men het toestaat in 1921 slechts twee milliard af te dragen om tot '26 progressief voort te gaan, na welk jaar het zijn volle produktieve kracht kan hebben herkregen en dus jaarlijks IQ milliard kan betalen. ZWITSERLAND. Het congres der Tweede Internationale. Genève, 1 Augustus. De betrokken commis sie heeft met slechts enkele kleine wijzigingen de motie-Rozier aangenomen, den vorigen avond goedgekeurd door de subcommissie. B\j die motie erkennen de Duitschers ten eerste, dat het Bismarcksche 'Duitschland in '71 een fout beging door de annexatie van Elzas Lotharingen, maar dat er voortaan voor geen Dnitscher meer een E. L. qnaestie bestaat ten tweede, dat het keizerlijke Duitschland in 1914 een misdaad tegon het Volkenrecht beging door de Belgische neutraliteit en onafhanke Hjkheid te schenden ten derde, dat het repu- blikeinsche Duitschland de verplichting tot herstel erkent als gevolg van dien aanval, door het keizerlijk Duitschland ontketend. De Duitsche gedelegeerden, die de motie voor hun persoon goedkeurden, verklaarden deze te willen voorleggen aan hun voorzitter, zoodra deze zou zijn aangekomen. In de motie wordt verder volgens een W. B. nog gezegd, dat het congres de verklaringen herhaalt van de geallieerde soc. uit 1915, dat het kapitalistische systeem door overdrijving van zijn belangenpolitiek en zijn hebzueht een der grootste oorzaken van den oorlog is- tevens wordt verklaard, met dezelfde bewoor dingen als het Duitsche memorandum gebruikt, dat zijn rechtstreeksche aanleiding hoofdza kelijk, zooal niet uitsluitend, lag bij de, met onbezonnenheid gepaard gaande gewetenloos heid van de thans gevallen Duitsche en Oos- tenrijkache machthebbers. Het congres is vastbesloten al zijn krachten te wijden aan het herstel van de door den oorlog getroffen wereld en van nu af te strijden in den geest en in dienst Van de Internationale tegen de machten, die ten oorlog drijven. graf voor ons," riep er een. „Het is me gemakkelijker jullie levend naar Moaoel te zenden, om opgehangen te worden, dan uitleg te moeten geven, hoo jul lie HBten hier komen," antwoordde ik, „gra ven jullie dus, of voor ik drie geteld heb, Zij groeven. Onhandig, tengevolge van de hitte, hun onervarenheid in dit werk en hun gereedschap, dat niet voor 't werk berekend was. Met mijn linkerhand greep ik telkens tastend een geweer, en ontlaadde het Toen nam ik ze allen samen bij de loopen, en sleepte ze achter mij aan, toen ik mij ver plaatste naar een gemakkelijker zitje in de schaduw. „Is het nog steeds alles overheerschende hartstocht?" het de stem van den Amerikaan zioh hoo ren. De antwoordde zonder mijn oog van de gra vers af te wenden: „Neemt mij niet kwalijk, dat ik mij niet omdraai, monsieur Henriot en Mr. Wilbur. Het spijt mij werkelijk, dat ik u nog niet kan bevrijden. De toestand is voor ons alle drie even vernederend." „Vernederend voor u, Miss Jerninghnm?" riep de Amerikaan uit „U loopt rond als een Amazone of een schutsengel maar zie ons aan I Twee volwassen mannen die geen vin verroeren, terwijl een vrouw „Koerden intimideert" vulde ik aan. „Wan neer u er goed over nadenkt zult u inzien, dat het voor mij even erg moet zijn, een zoo ruwe en'onvrouwelijke, als het voor u en monsieur Henriot is, zoo'n passieve rol te spelen. Bovendien hebt u een groot bewijs van geestkracht gegeven, door mij met uw raad niet lastig te vallen maar do mannen fluisteren met elkaar." Ik gaf overluid een resumé van wat ik had verstaan. „Mijn broeder met den groen-en- RUSLAND. Radek's rol in Moskou. Het in Parijs verschijnend orgaan der menschewiki „La 'république russe" publiceert een brief uit I^oskon, gedateerd 26 Juni die van een der bekendste leiders der mensche wiki afkomstig is. Omtrent de levenswijze der volkscommis sarissen Ieqst men o.m. „Wat de kaste der commissarissen aanbe langt - bij hen wordt uit de „Standard of life" geen geheel gemaakt. Mannen als Riasa- nof, Radek,Ryzof, die eens het verschil in stand bestreden, verzetten zich thans niet meer tegen het bestaan van wittebrood, rijst boter, vlecsch noch - wat Radek en Rykof betreft - tegen dure wijnen en cognac op hun tafel I Onder de leiders onderscheiden zich door eenvoud van levenswijze alleen nog maar Angelika Balabanof, Boecharin en Tsjitsjerin. Gala-diners van rijke houthandelaars met leidende bolsjewiki, waarbij de rekening een paar honderd duizend roebel bedraagt, zijn aan de orde van den dag. In Januari had Trotzki een breed opgezet plan aangekondigd, volgens hetwelk de arbeid en de arbeiderslegers gemilitariseerd zouden worden, maar zijn geestdrift was weldra be koeld, toen hij de echte Russische slemppar tijen bemerkte, welke daarvan het gevolg waren. Hij was blij, toen Pilsoedsky hem in staat stelde het werk, waaraan hij gewoon was, te hervatten. Parades, uitdeeling van vaandels en mili taire onderscheidingen Het verblijf in Duitschland had Radek op- gefriseht en hij voelde zich geroepen tot cri- tiseeren. In privè-gesprekken drukte hij zijn veront waardiging uit over de corruptie, over de bureaucratie en over het moreele verval van het bolsjewisme. Zelfs in openbaro vergaderingen becriti- seerde hij de militaire wetsontwerpen en sprak hü zich uit vóór de onafhankelijke actie van het proletariaat. Dientengevolge werd hem een paar maal een standje' toegediend waaruit hij de conclusie trok, dat men onder het tegenwoordig régime slechts kan werken, wanneer men zich zelf bij het centraal comité weet binnen te smokkelen. Om dit gedaan te krijgon, kroop hij op han den eu voeten eu al kostte het moeite, hij bereikte zijn doel door de oppositie te ver raden, welke op den vooravond van het laatste bolsjewistische congres ontstaan was. Deze kruiperige houding heeft hij sedert dien gehandhaafd en zoo is hij de officieuss bron gebleven, waaruit vandaag verklaard wordt, dat de Duitsche revolutie nog ver af is en dat men daarom de onafhankelijken op de derde internationale moet toelaten en morgen, dat men deze onafhankelijken eruit moet gooien. Nu eens verkondigt hij, dat het Russische program moet beoogen den Poolschen aanval af te Blaan en de Poolsche aristocraten tot den vrede te dwingen, om zoodoende tot den vreedzamen wederopbouw te komen en den volgenden dag verklaart hij letterlijk, dat men met den aristocraten geen vrede kan sluiten; dat de Russen door Polen moeten marcheeren en na de oprichting derPoolseho sovjet-republiek in Duitschland zullen binnen vallen, om daar de commqnistisohe revolutie te ondersteunen, welke in den herfst zou uit breken De „Vorwjlrts" acht deze beschrijving van Radek's activiteit in overeenstemming met haar kennis van zijn onbetrouwbare persoon lijkheid en zegt: «Wanneer do politiek van Sovjet-Rusland inzake den wapenstilstand en den vrede met Polen een consequentie van Radok's theorie mocht zijn, dan kan Europa inderdaad nog veel beleven P' Een bolsjewistisch oproer. De «KMnische Zeitung' verneemt uit Ko penhagen, dat er achter het bolsjewistisch- zwarten tulhand zegt, dot het misschien wel een gelukkig toeval geweest is, dat ik hem zijn revolver uit de baud schout, en dat ik, wie weet, evenabt de meeste vrouwen niet in staat ben, een man op twee pas afstand te raken nü nauwkeurig mikken. Laat mijn broeder eens goed kijken, naar wat er uust die scherf by zyn linkervoet gebeurt." Allen keken. Mijn revolver knalde en de scherf vloog in gruizelementen. Allah 'r Raachid, de Khatoun is een groot beheerscher van kogels," riep de ongeloovige uit „Dit wil zeggen: als dit ook weer niet een toeval was. Laat zij thans ook deze steen stuk schieten." „Zekerl En laat zy ook dit, en dan dat tref fen, tot zy geen patronen meer heeft,"* ant woordde ik, terwijl mijn gelaat zich langzaam tot een eigenaardig lachje plooide, dat voor het oosten bijzonder karakteristiek is, en aan duideiykheid niets te wenschen overlaat „Khatoun!" riep de twijfelaar zich gewon nen gevend uit, „go zyt wys als Allah, die wijs, barmhartig en genadig is. O wijze Kha toun, wees ook in barmhartigheid en genade aan hem gelijk! De gendarmen komen om ons in te rekenen, aldus is besloten, en wg buigen ons voor dat besluit maar, machtige Khatoun, wij hebben vrouwen en kinderen! De wali zal in zijn toorn troepen zenden en wat dan gebeurt, kunt ge u voorstellen, maobtige Khatounl Wees zoo genadig en zeg hem „Uw verzoek doet niets af van myu plannen met betrekking tot jullie allen," antwoordde ik koeL „En nu weer graven." Na eenige «ogenblikken wondde Mehreb zich naar mij om niet oen gezicht dat zwart was van woede, emotie, moeheid en hitte. „Wy graven naar oude steenen is bet niet?" vroeg hy. „Hier is er een," en by rolde een front in W estU) ekrajine een oproer is uit gebroken. De bolsjewieken waren gedwon gen de 14e en 16e divisie aan helt Poolsche front- te -onttrekken oan het oproer te be strijden. De boerenleider Machnow heeft Jefcate- renoMcaf bezet, en voeling met het leger van Wrongel gekregen. ENGELAND. De revolutie in Ierland Do ontsnapping van generaal Lucas is even romantisch in haar werk gegaan als de gevangenneming. .Generaal Lucas was opgesloten in een kanier met een getralied venster. Het lukte hem de tralies te verwijderen en 's nachts door het raam te kruipen. In viryheid wandelde hy uren door do duister nis door een hem onbekende streek. Einde lijk kwam hij dicht hij Limerick Junction een militaire auto tegen. Hy hield de auto aan en de soldaten waren zeer verheugd hun generaal te herkennen. Generaal Lucas nam in de auto plaats. Vier myien verder, by Oola was de weg versperd, doordat een boom dwars over was gelegd. De auto stand stil en plotseling rjerd van bedde kanten van den weg vuur geopend op de inzittenden van de auto. De soldaten schoten terug. Het gevecht duurde een uur. Twee soldaten werden gedood, drie gewond. Eenige Sinn Feinera zag men gewond neerliggen. Tijdens het gevecht naderde een andere militaire auto, bemand met zes politie-agen- ten met geweren bewapend. Toen deze aan het gevecht begonnen deel nemen, trokken de aanvallers af. Daarop zette de generaal de reis naar Tipperary voort Antl-Engelsche beweging In Britsch-Indlë. De „Echo de Paris" verneemt uit Genève: Mohammed ali, het hoofd van de Indische afvaardiging, die aan het internationale so cialistische oongres deelneemt, heeft tegen een journalist gezegd, dat in Augustus in Britach-Indië een grooto boycot togen Enge land moest beginnen. Alle boogo Hindoe ambtenaren zouden afstand doen van hun Engelsche onderscheidignen. Zij zullen elk regeoringsambt neerleggen, leger en politie zullen eiken dienst weigeren. Do betooging is gericht tegen do verbrokkeling van Tur kije, waarbij Engeland zy spint. Slapte. Londen, 1 Augustus. Ingevolge de inzin king in don handel hebben de grootste ma chine- en ijzerfabrieken te Sheffield en de schoenfabrieken in Nortliampton gesloten voor veertien dagen, de langste vacantie, dde ooit is toegestaan. In het noorden des Iands schrappen de scheepsbouwers grooto orders wegens de zware onkosten. De Drankverkoop. Een blauwboek over den drankverkoop in Engeland en Wales over 1919 toont duidelijk genoeg, dat de opmerkelijke teruggang van veroordeelingen wegens dronkenschap, ge durende de oorlogsjaren, niet gehandhaafd werd in het eerste jaar na het teekeuen van den wapenstilstand. Het totaal aantal veroordeelingen wegens dronkenschap in Engeland en Wales in 1919 was byna het dubbele van 1918 t. w. 67948 tegen 29075, een vepneerderlng dus van 28873 of 93.8 Van het aantal ver oordeelingen betreft 81 mannen en 19 vrouwen en van het totaal valt 93 in pulitlo-districien geheel binnen de beper kende bepalingen van den Central Contrei Board vallende. DUITSCHLAND. De goede wil der mijnwerkers. Dusseldorf, 2 Aug. De verschillende ar beidersgroepen in net Ruhrgehied hielden gisteren weer op verscheidene plaatsen ver groe ten achthoekigeu cyilnder naar mij toe, een weinig beschadigd, maar vol inscripties. De meest dramatische momenten komen in de Assyriologie hot onverwachtst. Toen de Beg sprak, ging hy even overeind staan om te rusten. De mannen hadden, om den cyiln der bloot te kggen, een eind beneden den vooruitspringenden kam moeten graven; ter- wyi zy daarmee bezig waren en hem uit den grond haalden, hadden zich in de massa naast en boven hun hoofd een aantal breede, lood rechte barsten getrokken; Mehreb leunde een oogenblik met zijn volle zwaarte met de hand tegen een daarvan de barst gaf mee, ver wedde zich, en met een schuifelend, krakend geluid kwam een stroom aardkluiten neer op den grond. Het was niet veel en niet genoeg, dat zy ook maar een oogenblik dreigden bedolven te worden, maar ook een bergstorting kon geen grootor uitwerking op hen gehad heb ben. Met een kreet van schrik en afgryzen schudden zij de aarde van zich af, en vlucht ten weg, om eenige passen verder stil te blij ven staan, angstig kijkend, en zoo bang, dat ze zelfs niet aan mgn pistool of aan de moge lijkheid een good heenkomen te zuilen zoe- kqn, dachten. „Abu 1 Houl/5 schreeuwde Mehreb. „Dat is Nimrod het is Ibrahim 1 Kbalii Ali Utahi bet ia Allah zelf!" „Juste del, un Kirabut" riep monsieur. „Allemachtig een beeld!" vertaalde de Amerikaan. „Het is slechts een oude steen inijn zonen!" zekle ik. ^Denkt ondertusschen tuin mijn re volver." Het was werkelijk wel een aanblik om leeken in ons vak te ontzetten. Het was als had een lang begraven reus zich in het graf gaderiiigen om de overeenkomst van Spa te bespreken, voor zoover deze betrekking heeft op de kolenlevering. De meenhig werd uitgesproken, dat het dictaat van de Entente in zake de kolenlevering moest leiden tot den ondergang van de bimnenlandsdhe in dustrie. Desniettegenstaande waren de ar beiders bereid met alle krachten te pogen de door de Entente gestelde cösehen te vervul len, niet omdat zij de eischen der Entente gerechtvaardigd achten, maar om hun goe den wil te toonen, teneinde het vaderland voor militarisme te besohermen. Opnieuw werd de spoedige doorvoering van de socia liseering der mijnen van de regeering ge- ëischt, daar het naar de meening der mijnwerkers slechts daardoor mogelijk zal zyn de productie te vermeerderen en da werklust te verhoogen. ITALIË. Kritieke voedingstoestand. De commissaris voor de levensmiddelen- voorziening Soleri heeft in de Kamer een zeer pessimistisch overzicht gegeven van den voedingstoestand in Italië. De graan- productie is verre beneden de verwachting gebleven, zoodat groote hoeveelheden uit het buitenlandi zullen moeten komen. Op verzoek van de Italiaansche regeering zal LLoyd George een conferentie (bijeenroepen ter bespreking van het graanprobleem voor Europa. Soleri verklaarde, dat de tegenwoordige crisis de ernstigste is, welke Italië heeft moeten doormaken, OOSTENRIJK. Een Hongaarsche overval. Uit Weenen wordt gemeld: Zaterdagnacht om twee uur versoheen plotseling uit de richting van Rudersdorf in Hongarije een troep van achthonderd 'gewapende mannen in burgerkleodinig. Zy boeiden de gendarmes en bonden hun de oogen dicht. Vervolgens trok de troep door de stad. De enkele per sonen, die zij tegenkwamen, weiden geboeid Neem geen proeven. Mot een nierkwaal muogt Bij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarra zyt gy onderhevig zyt aan duizeligheid en hartkloppingen gy van uw slaap beroofd wordt door urinestoor- nissen, zenuwpynen en rugpijn, noem dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer re den om verstandig en onmiddellijk te han delen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieranndoening nan, die als zy verkeerd be handeld wordt of verergert door verwaarloo- zing of verkeerde gewoonten, mettertyd tot niergruls, blaasontsteking, rheumatiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urins- zuurverglftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen - wydt spoedig aandacht aan de nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkols na en neem integendeel een een voudige, goed verzorgde leefwyze aan. Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften verminderen, dia de teere nierfilters over spannen hebben. Neem om de verzwakte nieren te herstel len een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Kugpyn Nieren Pillen zyn als zoodanig er kend. Zy genezen n'3t alles, maar worden aanbevalen als succesvol geneesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zyn uit sluitend voor dit soort ziekten zy werken niet op de maag, lover of ingewanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zyn bandon in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te Den Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster, Keizerstraat 98, h L76 p. doos of 10.per zes doozen. opgericht, en een deel van zyn hoofd, vol aarde en stof uit den grond gestoken. De holling was nu in de schaduw gekomen, maar van hot hoofd, boog boven de mannen, wer den de scherp geteekende trekken door de zon beschenen. Een gebogen neus, een zwaar gewelfd voorhoofd, dikke oogballen daar onder, rood en wit behalve de purper ge kleurde pupillen, vlakke slapen, met golven de krullen, en een vierkante kin, die in zware lokken overging. Het geheel was als wit ge poederd van ouderdom. Iets om van te schrik ken voor de onwetende Koerden, voor mg een aanblik om van te genieten. Wg hadden, door een buitengewoon groot en gunstig toeval, gestooten op een der stie ren of leeuwen met een menschenhoofd, die de poort van een lang .begraven paleis of tempel flankeeren. Mr. Henriot was een man van eer: de Tel was mijn. „Een oude steen?" zeide Mehreb, die lang zamerhand zgn zelfbeheersching begon te herkrijgen. „Het lgkt wèl een der beelden, die Ibrahim 1 Khalil vrede zy met hem! stuk sloeg in het huis van zyn vader The- rach in de dagen vóór die van Noach vrede zy met heml" En dat was voor een Zuid-Koerd nog heusch zoo slecht, niet gezegd. „Juist zoo, stemde ik toe. „Jullie werk is nu afgeloopen; gaat nu by de paarden staan." Zy boden een treurigen aanblik, zy strom pelden meer dan zy liepen, en waren, zooals ik had voorzien, door het ongewone werk in de hitte, volkomen gedemoraliseerd. Ik loodste hen om de boamen, buiten het gezidht der Europeanen. „Gooit neer alles wat jullie van de Agha's hebt afgenomen en van mij, en dan jullie patronengordel," beval ik. (Wordt vervolgd). COURANT Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1