f Vergiftiging. Een steiger Ingestort Door een auto overreden. ts werken; waarom het publiek deze gegevens niet mag kennen, weten wij niet; de heer Bergsma scheen van oordeel, dat de minister ze zeer wel in openbare vergadering kon ken baar maken. Hoe dit zij, de wet ls thans aangenomen „op hoop van zegen" en ook wij willen ex maar het beste van hopen; wat de Eerste Ka mer aangaat, zal men nog wel eens op de zaak terugkomen, wanneer hij de aanstaande grondwetsherziening het twee-Kamerstelsel opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Naplei ten op de overeenkomst zelve heeft thanft geen zin meer. Het kan zijn, dat alles heel goed afloopt, maar wij hadden tooü gaarne van de Regeering eene uiteenzetting gehoord, waarop ook de Eerste Kamer in het verslag had aangedrongen, duidelijk maken' de, dat de Duitsohe Regoerlng in verband met de te Spa gesloten overeenkomst met de Geallieerden redelijkerwijze ln staat moet worden geaoht'hare toezegging te onzen op riekte na te komen, uiteenzetting daarom van zooveel belang, omdat vaststaat, dat wij voor de ons te leveren steenkolen peen preferentie hebben boven de Geallieerdon en van vele zijden in Dultschland wordt verzekerd, dat) Duitscbland zelfs niet bij machte zal zijn de aan do Geallieerden toegezegde kolen te le veren. Thans hebben wij te dien aanzien geen anderen waarborg, dan den voor onze ooren wat zoetigen brief van den Duitschen rijks kanselier, waarin de uitlatingen van dr. Si- mons zijn gedesavoueerd. Wij willen aan dien brief zeker niet de waarde ontzeggen, die er aan toekomt, maar hadden toch liever posi tieve cijfers gezien. In ieder geval geeft de verklaring van Fehrenbach ons dezen waar' borg, dat Duitscbland zich niet te onzen op zichte op ovennacht zal kunnen beroepen, wanneer het tengevolge van de verplichtin gen, die het te Spa op zich nam, zijne ver plichtingen te onzen opzichte niet zal kunnen nakomen. De BerUjmscho berichtgever van het „HM." meldt dd. 81 Juli: Gisteren is hij den Rijksdag het wetsont werp betreffende de economische overeen komst tusschen Nederland en Duitscbland betreffende het orediet van 2Q0Ü0D.QDÜ in gediend. De Politieke staking op den dag der A. ÏL-Wet Op den dag van de behandeling In de Tweede Kamer van het wetsontwerp tegen revolutionnaire woelingen is ook in het bak kersbedrijf in de drie groote steden bij ver schillende werkgevers gestaakt. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf had, toen de voornemens tot staking bekend waren ge worden, bij voorbaat verklaard daarmede geen genoegen te zullen nemen en bij deur- waardersexploit aan den Algemeenen Neder- landschen Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkings- bedrijf doen aanzeggen, dat zij eene even tueels staking zou beschouwen als in strijd met de collectieve arbeidsovereenkomst, die tusschen de verschillende patroons- en do verschillende arbeidersveheeiiitgingen in het bakkersbedrijf geldende is. Ondanks deze aanzegging had de Alge- meeoe Nederlandsche Bond aan de staking zijn steun verleend. Alle werkgeversvereenigingen hebben daarop het geschil aanhangig gemaakt bij de Commissie van Arbitrage, krachtens de ooi lectieve arbeidsovereenkomst ingesteld. De behandeling van het geschil heeft op Dinsdag 11. voor do Commissie van Arbitrage plaats gehad, welke uitspraak heeft gedaan en de vordering van de werkgeversvereeni gingen, welke enkel strekte om te doen ver- Maren, dat de Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf in strijd had gehandeld met de ooilectieve ar beidsovereenkomst, toegewezen. De bond had tegen den eisch van do pa- troonSvereenigingen verschillende juridische bezwaren opgeworpen, die echter door de Commissie van Arbitrage alle ongegrond werden geoordeeld. De beslissing van do Commissie van Arbi trage luidde, dat de Algemeene Nederland sche Bond van Arbeiders ln het Bakkersbe drijf door zijn advies tot staking op 8 Juni hoeft gehandeld in strijd met de collectieve arbeidsovereenkomst. De Bond word tevens j veroordeeld in de kosten -van de arbitrage. De „Tweeambt". Het hooggerechtshof te Londen heeft, naar de „N. R. Ot." meldt, het Nederlandsche mo- torschoenerschlp „Tweeambt", toebehoorende aan den heer Jacq. Plerot Jr., te Rotterdöim, dut in 1918 te Siërra Leone door de Engel- schen was genomen, aan den eigenaar toege wezen. De waarde van de volle lading koffie, die behoorde aan Amaterdamacho firma's, zal vergoed worden. Het vlaggen te Purmerend. B. en W. van Purmerend hebben, zooals dezer dagen vermeld, besloten om voortaan bij geen enkele gelegenheid van de openbare gebouwen te vlaggen. In de Vrijdagavond gehouden Baadsverga- dering wgrd hierover geïnterpelleerd. De heer De Wolf (R.-K.) vroeg, of het waar was, dat B. en W. gelast hadden, om op ver- Jaardagen van het Koninklijk Huis niet meer te vlaggen. Burgemeester Kooiman antwoordde namens B. en W. hierop het volgende Het ts niet juist, dat B. en W. gelast of besloten zonden hebben op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis niet te vlaggen Wel is op voorstel van den burge meester eenstemmig het besluit genomen, om enkele gelegenheid meer de vlag uit te woordige niet het minste bezwaar hebben om door vlaggen, ingenomenheid te betuigen met de w(jze, waarop Koningin Wilhelmina regeert. Zij vertrouwen, dat haar regeering een goede mag blijven. Maar de nuchtere werkelijkheid in andere landen leerde, dat niet langer blinde vereering onder alle omstandigheden alle han delingen van staatshoofden aanvaardt. Ook vorsten bleken niet onfeilbaar. Trouwens bleken zelfs over het Oranjehuls in den loop der eeuwen de meenirigen ver deeld. Dat ontneemt sommigen het recht zich over ons besluit te uiten, gelijk zij zonder egronde motieven te kennen, bij voorbaat eden. B, en W. zijn er de menschen niet naar om, wat er ook gebeure, in blind ver trouwen op genoemde punten te allen tijde alles goed te keuren. Zjj meenden daarom goed te doen thans het besluit te nemen, omdat daaraan nu door den goedwillenden beoordeelaar geen enkele verkeerde beteekenis kan worden gehecht Persoonlijk voegt de burgemeester hier nog gaarne aan toe, dat het hem aangenaam zal zijn, als op den aanstaanden Koninginnedag, meer dan tot nog toe, burgers door het uit steken van de driekleur blijk geven van hunne ingenomenheid met het beleid van onze tegen woordige vorstin en van hun gehechtheid aan onze b<-taande staatsinstellingen. Waarom de burgemeester zelf daaraan niet zal meedoen, zal men uit het medegedeelde hebben begrepen." De heer De Wolf antwoordde, dat naar zijn meening hier een politiek spelletje gespeeld wordt, wat hem ten zeerste spijt. Een groot deel der burgerij, dat door het besluit van B. en W. zeer teleurgesteld is, zal nu op Konin ginnedag meer dan ooit de vlag uitsteken, En daarbij zal dan ook gezongen, worden „Leve de Koningin". De heer De Wit (S.-D.)„Hoera" 1 De Voorzitter merkte op, dat de heer De Wolf na het antwoord van B. en W. niet mag spreken van een politiek spelletje. Want dat is het heelemaal niet. Het antwoord van B en W. heeft de Raad als eerlijk en oprecht te aanvaarden. De heer De Wolf voortgaande, zeide, dat met het uitsteken van de vlag het gezag er kend wordt, waar tooh niets tegen is. B. en W. hadden daarom oudergewoonte moeten doorgaan met de erkenning van ons Vorsten huis. Vele burgers zijn door den genomen maatregel gegriefd. De heer De Bruin (O.-H.) was ook teleur gesteld over het besluit, om niet meer te vlaggen. Hij meende hieruit te moeten op maken, dat B. en W. niet meer met het we- reldsch gezag te maken willen hebben. De Voorzitter kwam er zeer ernstig tegen op, als zou hij met het wereldsche gezag hebben afgedaan. Dat is niet het geval. De heer Wiicke (R.-K.) gaf daarna aan B. en W. in overweging om op hun besluit terug te komen en als nog op 2 Augustus, den verjaardag van Koningin-Moeder, de vlag uit te steken, daar een groot deel der burgerij aan deze traditie gehecht is. De Voorzitter antwoordde ten slotte, dat de meening van B. en W. niet is veranderd en zij dus bjj hun besluit blijven. De man meldde zich daarna op het bureau Heldersche doelman weet het leer nog net uit zijn, van politie aan. Het slachtoffer is naar hetl heiiigdwn te .slaan. R.-K. ziekenhuis overgebracht. Haar toestand was hopeloos. De dader heeft bij zijn verhoor verklaard reeds geruimen tfld met het plan tot moord op zijn vrouw te hebben rondgeloopen. voortaan bij geen van de openbare gebouwen Ktftlf ftTI Het ligt naar de meening van B. en W., niet op hun weg, om door het al of niet uit steken van vlaggen, hun meerdere of mindere ingenomenheid met bepaalde gebeurtenissen in de gemeente of in den lande te kennen te geven. Voor de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis meenen z\j op dezen regel geen uitzondering te moeten, maken. Het uit steken van vlaggen moet toch zeker eenige beteekenis. hebben. Dat kan zjjn, betuiging van ingenomenheid met de wijze, waarop de regeerende Koningin haar taak vervult, of met het behoud in ons land van [den monarchalen regeeringsvorm, of misschien nog iets anders. De beteekenis stond ln onze gemeente geens- c zins vast. Nu zonden B. en W. voor het tegen- vlijmscherp knj^ne« wonde toe aan den nala. Maandagmorgen hingen er in de straten van het Purmer-stedeke zóóveel vlaggen, als zelfs op den verjaardag van Koningin Wil helmina nooit te zien waren. Doch er was ook een bijzonderheid in verband met de vlag- quaestis. Op bet dak van het stadhuis was door tot nog toe onbekenden een vlag gebon den en ook aan de lantaarn boven de stoep wapperde een groote driekleur. En vóór het raadhuis stonden velen het kunststukje te be spreken. Want het was inderdaad een kunst stukje, om boven op het dak van het stadhuis een vlag te planten. De 48-urige werkweek. Op aanstichting van den voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers werd op 17 Juli te Amsterdam een vergadering gehouden van textielindustrieelen uit geheel Nederland, in welke vergadering een motie werd aangenomen, waarin met klem verzocht wordt „de Textielindustrie bij het Overgangs- besluit (bedoeld in de Arbeidswet 1919) toe te staan de eerste twee Jaren 51 uur en het derde en vierde jaar 48 uur per week te arbeiden". In een particuliere audiëntie, die de Minister van Arbeid toestond, waarbij onder leiding van den voorzitter en den waarnemend socru taris der Ver. van Ned. Werkgevers, de heer Oort van der Linden, vertegenwoordigers van versohlliende textiel-organlsatios aanwezig waren, is de motie aan den Minister over handigd, ter toelichting waarvan men trachtte de noodzakelijkheid aan te toonen van een ruimer overgangstijdperk dan door de meer derheid van den Hoogen Raad van Arbeid aan den Minister werd geadviseerd. Menves tigde er vooral de aandacht op, dat de nood zakelijkheid van een overgangstijd nooit met mathematische zekerheid kan worden bewezen, tenzij negatief door het ten onder gaan van de industrie. Te Beemster werd een Belgische arbeider onwel, na het gebruik van inelk. Bij onder zoek bleek, dat zich ln de melk kort geknipt haar (waarschijnlijk menschenhaar) bevond, Men vermoedt hieT met een geval van opzettelijke vergiftiging te doen te hebben. De rijkspolitie stelt daarom een onder zoek ln. Moord, Ts Muntendam is Zaterdagavond een berucht straatfiguur, terwijl hij zijn roes uitsliep, vermoord. Met een mes is hem de hals afge sneden, Als vermoedelijke dader is aangehouden B. V., een niet minder berucht type. Er schijnt broodnijd in het spel ts zijn gswesst. Brutalt Inbraak. Zondagnacht hseft sen brutale Inbraak plaats gehad ten huize van mr. Del Campo, substituut- officier van justitie, in do Willem de Zwijger laan, te 's-Gravenhage. De inbrekers zijn door den tuin binnengekomen en hebben door het boren van gaatjes in de serre-deuren, zich toegang tot het huis verschaft. In het beneden huis hebben zfj alles overhoop gehaald, kasten en bureaux opengebroken en alles wat maar eenige waarde had, meegenomen, waaronder een groote hoeveelheid tafelzilver, benevens een heerenrijwiel. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets gemerkt vóór zij van morgen beneden kwamen. De totale waarde van het gestolene kon nog niet worden opge geven. Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Auto-ongevallen, Vrijdagavond laat word op den Amarsfoortechen straatweg onder de gemeente Bnasum een hoor door een automobiel overreden en gedood. Landverhuizers. Hot aantal landverhuizers over Oldenzaal noemt met den dag too. Gekegeld passeeren er dagelijks een 70 tot honderd, meest Polen en Tsjecho-Slo- waken, om via Rotterdam naar Noord- of Zuid- Amerika ta vertrekken. Mot 't oog op den gezond heidstoestand en de zindelijkheid is het zeer of to keuren, dat deze menschen moeten vertoeven in do wachtkamer 3e klasse aan het station aldaar en reizen in dezelfde eoupé's als de gewone reizigers derde klasse. Herhaaldelijk loopen er tusschen Ol denzaal en Rotterdam slechte twee rijtuigen 3o klasse, waarin dan die 70 tot 100 emigranten naast de gewone reizigers moeten plaats nemen. Geen wonder, dat de laateten hierover ten zeerste kla gen en dikwijls gedurende heel de reis in de gang paden blijven staan. Slgarettensmokkelaars. De sluikhandel im sigaretten, ter ontdui king van de banda rolle-belasting, heeft naar men ons uit Keulen meldt, in enkele steden van West-Duitsohland izoo'n omvang aangenomen, dat heit rijk daardoor inilldoe nen en nüllaoenen schade lijdt. Tusschen KaldenWrohem en Aken leven de beWomers uitsluitend van dezen handel. In benden van soms 200 man sterk overschrijden de smok kelaars de grens, waarbij; hdt herhaaldelijk tot verwoede gevechten tussohen hen en de Duitsohe douaniers komt Doorgaans del ven laatstgenoemde het onderspit Verster king van de grenswacht is voorshands on mogelijk, daar de grensbevolking geen woningen ter besohiking wil stellen en de douaniers geen levensmiddelen wil ver knopen. Óp het oogenblik wordt overleg gepleegd over de beste middelen om aan dezen sluik handel een einde te maken. Dan komt het einde met een verdiende overwin ning voor de thuisclub. Hun linksmidden de beste speler; deze nam goed af en plaatste correct; de rechts-achtcr was er heelemaal uit vóór rust, toen hij bijna niets te doen had, wist hij de enkele bal len, die hij kreeg. 6toods uit te trappen, hoewel or soms van de tegenpartij niemand in de buurt was. Daarna was het niet veel boter- zijn partnor was iets beter. In de voorhoede was de linksbin nen zijn schot kwijt, de rechtsbuiten kan het heel wat bctor. Ovor het algomeen was hot samenspel der Heldersche olub niet tooals anders, men liep elkaar nogal eens ln den weg. Plaats houden is toch werkelijk niet zoo'n kunstl De Zeemacht hoeft met haar gebroken elftal er van gemaakt, wat or van te makon was; hun doel man hoeft hun voor oen grootere noderlaag hoed; hot geluk was bovendien met hem. be- GEMENGD NIEUWS. Aan de Friesch-GroxüngBche beetwortel- suikerfabriek ite Groningen la een ernstig ongeluk gebeurd. Door '4 breken van een tros la een steiger, waarop verscheidene werklieden standen, amvergestort Hij kwam terecht op éen nieuw dak, dat eveneens in stortte. Er 'zijn vele gewonden, van wie 6 ernstig. Op den Amerstoortschen straatweg onder Buissum is gisteravond de wielrijder H. door een auto overreden, tengevolge waarvan hij dadelijk dood was. Do chauffeur had geen schuld. Zware fabrieksbrand. Zaterdagnacht zijn te Tilburg de maga zijnen der fabriek van de firma N. A. Mutsaens en Zoon afgebrand. De geheele voorraad garens, rwol en afgewerkte stuk ken ging verloren. Men schat de schade op ruim een half millioen guldens. Alles is verzekerd op bourspolia. Oorzaak onbekend. Familiedrama. Een bewoner van de Pathmosstraat te En schede heeft zijn vrouw, moeder van zeven kinderen, onverhoeds van achteren bij het hoofd gegrepen; hij bracht haar met een een levensgevaarlijke De belangstelling was niet zoo groot als de vo- ngo wook, nadat er nu een Marlno-elftal speelde, hadden we meer belangstelling van die ziido ver wacht. Uitslag van Zondag 1 Aug. H. R. O. 2—Batavier-combinatie 8—1. Be Qulck verliest in Dultschland. Zaterdagavond speelde Be Quick tegen V. f. 1 Altona-Emlsb. Combinatto en verloor mot G—3. Mot rust «as do stand 1—1, Bo Qulck spAqjdo zon- dor Max Totzner en Rodormond. Do Hollaudscho doelpunten nam Jaap Bulder voor zijn rekening. De spelers waren zeer vermoeid van do tvoe- doagsche reis uit Scandinavië. Ongeveer 8000 toe schouwers woonden den wedstrijd bij. INGEZONDEN. M. de Red., Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het volgoude: Zaterdag 14 Augustus a.s. beetaat het Stedelijk Muziekkorps 80 jaar. Teneinde deze vereeniging, die bü feestelijke gelegenheden zich steeds beschikbaar stelde tot medewerking, een blijk van sympathie te geven, heeft zich een Comité gevormd om een som b(jeen te brengen, toereikend om een lang gewenecht instrument teen stol sehelleboomen) te kunnen aanschaffen. Aan verschillijn de lngezutenon zullen circu laires worden toegezonden met een inteeken biljet, waarop, naar w(j hopen, door allen zal worden bijgedragen, zoodat het vermoldde plan uitgevoerd zal kunnen worden. Mocht iemand, aan wien vergeten ls een circulaire to sturen, willen medewerken, dan zal zjjn b(jdrago natuurlijk ook welkom zijn. Onder- geteekende zal gaarne de ingevulde biljetten in ontvangst nemen. U dankend voor de plaatsing. Namens het Comité, L. dh Wit. Kanaal weg 75a. SPORT. Voetbal. H. R. O.—Zeemacht 2—L Een benauwende overwinning, zoo op het oog, toohAegenau, die den wedstrijd hehben bij gewoond. zullen moeten toestemmen, dat do zege ruimschoots vordiond is. Zeemacht was niet zoo sterk uitgekomen, ala aanvankelijk verwaeht werd, naar men ons mededeelde, moest meu het met oen 6-tal invallers doen, terwijl de tegenpartij helft speelden do roodhemden bepaald slecht, hoowol men den wind mee had en het groot ste gedeelto van den tijd in de meerderheid was, kon niet gescoord worden. Do linksbinnen kroeg heel wat kansen, doch echoot telkens naast. Ook gingen heel wat kansen verloren door buitenspel, herhaaldelijk moest scheidsrechter Broekhuizen daarvoor fluiten, vooral de rechtsbuiten liep telr kens te ver door. De doelman der Z. deed boven dien nu en dan verdienstelijke dingen. De H.-voor- hoede zette te weinig door. De uitvallen dar Z. waren te tollen en de doel verdediger daar had het kalm, toch, even voor half-time, wist de snelle rechtsbuiten er tusschen uit te komen, hü zet voor en zijn buurman scoort met een laag schot. Rust alzoo 1—0, wat niet de verhouding was Nauwelijks is hervat, of de Z. onderneemt weer een aanvaleen voorzet van den linksbuiten, maar de toestormende rechtsbuiten is net MP amp iet Direct daarop, als de Z. even met 10 ts to laat. menschen speelt, volgt aan den anderen kant een voorzet van links, dio door den middenvoor benut, wordt en den stand op 11 brengt. Er komt nu meer teakening in het spel. vinnig zet H. R. O. op, af en too is het eon waar bombardement op het doel der Marine, maar de hoeren hebben niet veel geluk. Eerst na ruim 25 min. spelens volgt uit een hoek schop de winning-goal. Hoe er verder ook gewerkt woiut, do Racing-menschen weten hun meerder heid niet moor in verdere doelpunten uit te druk ken. Bijna had Z. nog gelijk gemaakt, doch de OPENLUCHTSPELEN TE BERGEN. In het bekoorlijke Bergen, het ook door vele Helderschen geliefde lustoord, worden, op een heerlijk gelegen terrein, door een gezelschap artisten, onder directie van den heer Jacq. Sluyters, en onder de artistieke leiding van de heeren Charles Gilhnys en Coen Hissink; dezen zomer' een reeds van openluchtspelen vertoond. Door de slechte spoorverbinding, die van hier uit bestaat, konden wij van de ons gezonden nitnoodiging tot bijwoning van de vertooning van Vondel's „Joseph in Dothan" geen gebruik maken. Zaterdagmiddag is dit werk weder opge voerd, "in eenigszins andere bezetting dan ten vorigen jare. De ,Alkm. Crt." schrijft omtrent de opvoering o.a. i Met de grootste aandacht hebben de aan- wezigen naar Vondels taal geluisterd en gezien hoe de nseedoogenlooze broeders, aangehitst door Simeon en Levi den armen Joseph be handelden. Ruben en Jnda konden hem niet redden. Vooral Ruben heeft veel gestreden en geleden, doch hij moest voor de overmacht zwichten. De rol van Ruben is o.l. de zwaarste uit geheele drama. Gerard Arbons heeft zich van zjjn zware en vermoeiende taak uitstekend gekweten en verschillende gedeelten met kracht en overtuiging gezegd. De costuuma waren uitstekend gekozen en gaven aan meerdere tafreelen een aangename bekoring. Waar de talrijke vacantiegasten thans de gelegenheid wordt geboden één van Vondel's drama's met toewijding te zien ver tolken, hopen wij dat velen hiérvan zullen proflteeren. Uitgezonderd Vrijdags, wordt nu eiken dag gespoeld, om de beurt „De dochter van Roe lant" en „Joseph in Dothan". Wij meenen, dat deze openluchtspelen ook in onze plaats aandacht verdienen. Wij zeiden boven, dat de spoorverbinding slecht was men kan, om bijtijds in Bergen te zijn, niet anders dan met den trein van 7.28 morgens vertrekken. Maarwe hebben thans een .Eigen Stoombootonderneming", en met pri zenswaardigen ijver heeft de directie zich be ijverd om den dienst, die de laatste jaren sterk ingekrompen was, nittebreiden. Men kan met de boot naar Schoorldam of Alkmaar gaan Men moet dan ook wel om half acht weg, doch -heeft de voordeelen van een aardig boottochtje boven het ongerief van een stoffigen en be dompten coupé. De boot gaat gedurende de zomermaanden dagelijks met uitzondering van Dinsdag om 7.45 's morgens, Zondags om 8 uur Burgerlijke stand der Gemeente Helder van 81 Juli tot 2 Augustus. Bevallen: J. Groen-Brans, cL, A. van Ber kum-Marbus, z., A. C. Hoed-Lina, z., E. Kui- er-Baarsen, <L, N. Kansen-de Kok, z., O. K. ah.reuder-Tielem.aas, z. Overleden: T. v. Brederode-Agema, 69 MARINEBERICHTEN. D« luitenant tor zoo 2o kl. J. J. vu.u dor Havo. geplaatst to Willemsoord bij don oador/.oodUuiat, wordt 8 Sopt. tijdelijk geplaatst bij do Mij. Eoijon- oord te Rottoraam oa belast mot bet toezicht don aanbouw vau do oudorzoebuoton K II. ou VIL De officier-machinist 2o kl. H. ZoiUtru, geplaatst bij do Adsp.-school te Dordrooht, wordt 8 Aug. plaatst te Willemsoord, als offl cior-Instructeur hot Kou. Instituut voor do Marine. VÏ Kli: laatst te Utrecht, ter en aanbouw van de gouvornomentsscb- rius" en „Wega", bij do macbinofabriok don Hertog wordt Officier-machinist 2e kl. J. H. Klingen ie laatst te Utrecht, teneinde toezicht te houden n „Si \tr LEGERBERICHTEN. Huisvesting bij detacheeringen. Door het Hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging der Landmacht „Ons Belang" was aan den Minister van Oorlog verzocht om de nieuwe regeling der verblijftoelagen zoodanig te wijzigen, dat alle gehuwde en huwgcrechtig'.e militairen, bij dotacheering, desgewenscht zelf in hunne huis vesting voorzion. Het antwoord op dit verzoek luidde, dat geen termen aanwezig waren om alle bepalingen, geldende voor de adjudant-onderoffi- cioron. óók van toepassing te doen zijn op de onr derofficieren beneden dien rang. Waar dit ant woord in het geheel niet sloeg op de vraag, hier boven (genoemd, werd den Minister alsnog eene roodgunstige beslissing verzocht. Hierop is thans beslist, dat geen wijziging zal worden gebracht in do terzake bestaande bepalingen ten aanzien van de bedoelde categorie van onderofficieren. Officier-machinist 8e kl. G. uit Ooet-Indië terugverwacht. Bij hoofdofficier van administratie 2e K. B. ls: met ingang van 2 Augusi kl. bij d t hoofdo tua de do zoo- officier macht J. H. M. Nittel bevorderd tot van administratie le kl.; aan den vico-admiraal W. O. J. Smit, en aan den benoomden hoofdofficier van administratie le kl. J. H. M. Nittel, op hun verzoek, wegens langduri- gen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder tookenning van pensioen; aan den vico-udmiraal Smit dank betuigd voor de vele goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Door den Min. van Marino zijn de volgende mutatiën gelast: Luitenant ter zee le kl. L. M. J. Gregory en C. Ruhi, geplaatst als officior-i iMructenr bij het Kon. Instituut, met 1 Sopt. gesteld ter beschikking; luitenant tor zee le kl. H7 Spits met 1 Sept. ge plaatst als officier-instructeur bij het Kon. Inst. voor de Marine; officier-machinist 2e kl. A. H. Vootelink en J, J. Oltmans geplaatst als officier- instructeur bij het Kon. Inst., reep. mot 1 Sept. en 1 Oct. gesteld ter beschikking; officier-machinist le kl. H. J. Lindenhovius met 2 Aug. geplaatst in de rol van Hr. Me. Wachtschip W'oord en luitenant ter zee le kl. J. J. van der Linden gerekend van 26 Juni op non-activiteit gesteld wegens ziekte. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 3 Aug.: sergeant-machinedr. J. W. Etteger van Van Speijk naar Gelderland; id. J. van Moer van Gelderland naar Van Speijk; op 16 Aug.: ser geant-schrijver P. van der Ploeg van Wachtschip W'oord naar Afd. Mariniers te Rotterdam; ser geant-monteur L. Stam van Marinekazerne Am sterdam naar Koningin Emma; op 1 Sept.: ser- geant-bohrijver C. F. Amsterdam van Afd. mari niers Rotterdam naar Dep. van Marine: sergeant- machinedr. E. F. A. Dieterich van Wachtschip W'oord naar Bulgia; bootsman A. van Wijk van Wachtschip W'oord naar Bulgia. Hr. Ms. „Schorpioen", geetationneerd te Vliaein- gen, zal aan het eind vair dezo maand naar Helle- voeteluis worden overgebracht, om op 's Rijks werf te worden opgelegd. Aan den adjudant-onderofficier-administrateur B. J. Lorette, van het 4e reg. vesting-artillerie, is de zilveren medaille voor 24-jarlgen trouwen dienst toegekend. R.-K. militairen. Bij Min beech. ls bepaald, dat het op 15 Aug. a.8. (Maria Hemelvaart), den geheelen dag Zondag- Bdho dienst is voor de Roixmech-Katho'ieke mili tairen. 8TOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Batavia, pass. 81 n. Juli Billiton, v. Hamburg Dungeness. Oranje vertr. 29 Juli v. Batavia n. A'dam. Prins der Nederlanden, uitr., arr. 27 Juli te S&bamg Rem brandt vertr. 29 Juli v. Batavia n. Boeroe, uitr., arr. 1 Aug. te Genua. Celebes arr. 1 Aug. v. Antwerpen te A'dam. Grotius arr. 2 Aug. v. Batavia te A'dam. Nias, uitr., pass. 30 Juli Perim. Roepat, uitr., vertr. 30 Juli v. Suca. Prinses Juliana, uitr., pass. 1 Aug. Gibraltar. Kon. Hollandsche Lloyd, Limbungla, uitr., arr. 30 Juli te Plymouth. Delfland, thuier., vertr. 29 Juli v. Las Palmaa. Gaastorland, uitr., vertr. 31 Juli v. Rto Janeiro. Golria, uitr., vertr. 81 Juli v. Bohia. Hollandia vertr. 8l Juli v. Buenos Ayres n. A'dam. Konneinerland, thuisr., vertr. 31 Juli v. Bohia. balland, uitr., vertr. 81 Juli v. Lissabon. Rotterdamscho Lloyd. Bamdoeng, thuisr., vertr. 30 Juli v. Padang. pjobres arr. 2 Aug. v. Norfolk te Duinkerken. Insulinde, uitr., vortr. 31 Juli v. Colombo. Kediri arr. 29 Juli v. Cardiff te Port Said. Merauko arr. 28 Juli v. Marseille te Batavia. Sitoebondo, uitr., pass. 30 Juli Porim. Deli, uitr., arr. 81 Juli te Sabang. Garoet, uitr., pass. 31 Juli Algiers. Marken, uitr., pass. 1 Aug. Perim, Menado, uitr., pass. 1 Aug. Perim. Sindoro, thuisr., arr. 31 Juli te Suez. labanan, uitr;, arr. 1 Aug. te Southampton. Patria, thuisr., vertr. 29 Juli v. Padang. Wilis, thuisr., pass. 30 Juli Kaap Carvoeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Almelo vertr. 80 Juli v. R'dam n Coloa Crijnsaen, uitr., arr. 29 Jiili te Port of Spain. Almelo, v. R'dam n. Colon, pass. 31 Juli Dungenesa Nlckerie, uitr., pass. 29 Juli Madera. Haarlem air. 30 Juli v. Colon te GuayaqulL HollandAmerika Lijn, Rotterdam arr. 81 Juli v. N.-York te R'dam. Gorrodijk, v. R'dam n. Cuba etc., pass 80 Juli Horta. Rijndam vertr. 31 Juli v. R'dam n N.-Tork. Eemdijk arr. 81 Juli v. Philodelphla te Newport- News. Maasdijk arr. 28 Juli v. R'dam te Tamp». Nieuw-Amstordam, v. R'dam n. N.-York, pass. 81 Juli Cape Race. Maartensdijk, v. R'dam n, Cuba, pass. 1 Aug. Porto- mouth. Sloterdijk, v. Antofagasta n. R'dam. vertr. 81 Juli v. Norfolk. Oostdiik arr. 1 B HollandZuid-Afrika Tdjn. v. Alg n. Aug. v. Algoabaai te East Londlon. Mont Blanc, v. R'dam n. Z.-Afrika, arr. 2 Juli te Dakar. Kolbergen vertr. 80 Juli x. Kaapstad n. Algoabaai Holl.Britsch-Indië Lijn. Kleldrecht, uitr., vertr. 29 Juli v. Kurraahea. IJsseldljk, uitr, arr. 1 Aug. te Port Said. Jaya Pacific Lijn, Tjlsomdarl, v. San Francisco n. Java. arr. 29 Juli te Soerabaja. Java—Bengalen Lijn. Birma vertr. 28 Juli v. Madras a. Batavia. Randa vertr. 80 Juli v. Calcutta n. Sabang. Calcutta arr. 80 Juli v. Java te Calcutta. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Tantalus, v. A'dam n. Batavia, pass. 80 Juli Gi braltar. Toiresiaa arr. 1 Aug. v. Japan L v. Londen to Adam. Helunus, v. Japan n. A'dam, vertr. B8 Juli v. Port Said. Surpudon, v. Batavia a A'dam, paai. 2 Aug. Gi braltar. Haven te Nleuwediep, 81 Juli: Aangekomen van Harllngon en vertrokken nmr Londen het Eng. s.s. Horon. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil het Eng. so. Auricula. VTSSCHERIJBERICHTEN. 81 Juli. Aangebracht door 7 kordons: 480 middel- tongen p. stuk 0.80 h 0.85; 840 kleine tongen p. stuk 0.15 k 0.30; 2 tarbotten p. stuk 12; 4 kle- ten zetschol p kist 16 k 18; 26 kisten kleine P; kist 6 k 10; 26 kisten schar p. ktet 8 a 9; 2 kisten pietermannon p. kist 12. 2 Aug. Doot 8 korders: 60 kleine tongen p. stuk 20; 2 kisten zetschol p. kist 16; 4 kisten k» -ie schol p. kist 7.50; 2 kisten pietermannen p. kist 15. MARKTBERICHTEN, Broek op Langendijk, 2 Aug. Schotsoho muizen 5.708; Julia 5.40; schoolmeesters ƒ3.70—7.60; ƒ6; duken nhslmere Y,J-V UJ»UWÖ tirCL J. «acbp Jk/ÜICJXJ. j rielingen 2.408.90; epercieboonen 12.70; nep '14.20; drielingen ƒ9; roode kool 3.50-4.60; oswortelen 1—2.4Ö per 100 bos; bloemkool ƒ13 er 100 stuks; id. 2e soort, 3.60—10.10; gele 6.20—7.90; witte id. 4.30—4.40. 21.50 kool

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3