NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA CONCERTEN Eerste Blad. „BELLEVUE" No. 5281 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1920 43e JAARGANG 1.- l.U 2.16 8.30 4.49 a. 6.10 FEUILLETON. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT BEZOEKT DE op ZONDAG 8 AUGUSTUS, JOH. PALA viool. ARIE D. v. d. WEG. piano. P. KRIJGER violoncel. W. J. M. SCHOUTEN. „Wy hebben in het Oosten den oorlog en de voortdurende bedreiging van het over schrijden der grens -toor strijdende troepen. Wy moeten deze ontwapenen. Alle macht, waarover wy beschiken, hebben wy in het Oosten noodig. „Wy staan voorts tegenover een groot ge vaar in het tegenovergelegen gebied des rijks. Ik wü niet zeggen, dat de Entente het van plan is, doch zy heeft er groot belang bij door Duitschland naar Polen te komen. Wan neer mocht worden bewaarheid, dat reeds in het bezette gebied maatregelen zyn getroffen tot het overbrengen van geallieerde troepen naar het oorlogstooneel, dan is daarmede een zware schending der Duitsche neutraliteit geschied. Bezet, of onbezet gebied, het gebied blyft Duitsch gebied. COURANT ABONNEMENTEN BIJ yOORUITBETALING: Heldersche Ct per 8 mnd. 1.60, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 lZ°°d£f,blad l "O"1/., „0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, i.05. ijosse nummers der Courant 4 ct. ,1.30 Verschijnt Dingdag", Donderdag en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 rog. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Ang. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: a. 3 22 5.318.38 2.10 2.20 4 28 5.33 8.36 3.15 3.40 Zondag 8 m. 12.17 Maand. 9 Dinsdag 10 Woensd.11 Dond.d. 12 Vrijdag 18 Zaterd. 14 5.29 5.35 8.34 4.25 6.20 5.37 8.32 6.- 7.2 5.39 8.30 7.5 7.86 5.418.28 8.5 8.5 5.42 8.26 9.— 5.5 6.35 7.45 8.45 9.35 BUITENLAND. De Poolsch-Rnsslsche oorlog. Engeland en Rusland. De „N. Rott Crt." schrijft: De laatste legerberichten van Poolschen en Russischen kant melden, dat het den roo- den troepen gelukt is, den Boeg bij Janow ten Noordwesten van Brest-Litofsk op een' front van 100 KM. over te trekken. De bol- sjewiki spreken van „in de richting van Bjedlce" (of Sjedlcz), een plaats die ruim 60 K.M. ten Westen v«n Janow aan den linker (westelijken) oever van den Boeg ligt, de Polen geven tusschen de regels door toe, dat het bij Janow gebeurd is, wat dus met elkaar in overeenstemming is. Van Bjedlce naar Warschau loopt de spoorweg in bijna vlak Westelijke richting en is de afstand tot de Poolsche hoofdstad nog maar 86 KM. De Polen melden er tot troost bij, dat meer naar het Zuiden, d. w. z. ten Zuiden van Brest- Litofsk, de rivier nog in hun handen is, maar de roode doorbraak in de richting van War schau is een ernstig feit, dat den toestand voor hen een bijkans wanhopig aanzien geeft. Lukt het den lbolsjewiki om verder door te stooten, dan kan meer naar het Noorden hun andere roode legergroep door de Poolsche gang naar Dantzig voortdringen, om Polen's rampspoeden verder te voltooien. Hot eenige lichtpunt voor de Polen in den toestand is het succes, dat zij tegen de sow- jet-legers in Galicië hebben gehad. De ruiter rit, dien de Russen over Brody naar Lamberg hadden willen ondernemen, is door hen ge stuit en de half omsingelde Russen doen nu een poging om op Kremenez, dat ten Oosten van de vroegere Galicisch-Russisohe grens ligt, terug te trekken. Meer naar het Zuiden aan de Bereth ten Z. van Tarnopol is het den Russen al evenmin gelujct om vooruit te ko men en hebben de Polen zelfs een tegenaan val kunnen ondernemen, die, volgens hen, een zeer gunstigen keer neemt. Er bomen nu tegelijk uit Engelsche en Fransche bron nieuwe onthullingen over een geheim verdrag tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland-, waarover reeds vroeger iets verluid had. Zij komen hierop neer, dat bei den zich verbonden zouden hebben, om Polen te verpletteren: Rusland zou het veroyeren en leeghalen en daarna zou Duitschland het bezetten, als onderpand voor credietep, die Rusland aan Duitschland zou geven in ruil voor 'goederen, arbeidsprestaties, zooals het herstel van de spoorwegen, levering van spoorwegmaterieel enz. De Polen zouden uit de gang van Dantzig gejaagd en de Russisch- Duitsche grens van vóór den oorlog zou her steld worden. Rusland zou dan verder zorgen, dat Duitschland stem in het kapittel kreeg bij latere onderhandelingen met de geallieerden over den algemeenen vrede en het heele trac- taat van Versailles zou dan op losse schroe ven komen te staan. Ais men het bestaan van zulk een verdrag mag aannemen, is het de vraag, of Duitsch land er werkelijk de zijde hij zou spinnen, die het er van verwacht heeft. Want als de Russen Polen zoo zeer overweldigen,, dat zij i door JBSSIB DOUGLAS KERRUI3H, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 1 O arbeiders riepen afwisselend Allah en satan den gesteeuigden aan. Slechts de ezelknechten lieten zich in hun werk niet storen, en 'bleven hun dieren die achter ble ven, opdrijven. „Mademoiselle Rathia 1" bracht madame uit. Ik snelde omlaag met uitgestoken handen en een-en-ai verwelkome oden glimlach. „Ghère madame!" zed.de ik. En wij vielen el kaar, zooals welopgevoede vrouwen doen, wanneer zij eigenlijk liever walden bijten. „Hot doet mij genoegen, u op mijn Tel te mogen welkom iheetenging ik voort „Nazim Effendi, gij rijt welkom „Uw Tel? Van u?" gilde madame, een blik in het rond slaande en de rest van mijn ge zelschap zoekend. Haar oog viel op het reu zenhoofd. „Mijn eerste neen, mijn tweede vondst", verklaarde ik. „U zult mij wel geluk wen- schen. Maar vergeef mijn onbeleefdheid ik vergat bij het genoegen u weer te zien, Mr. Harvoy Wilbur aan u voor te stellen." Z}J mat hem met een enkelen blik. „Mis schien wil je my wel eens vertellen, Hiypo- lytebegon zij. het kunnen verbolsjeiwiken, treedt Rusland in den Raad der volkeren als erfgenaam van Polen op en zal het de gang van Dantzig misschien niet meer zoo gemakkelyk ontrui men. Het oude streven van Rusland naar de warme zee leeft ook nog in de harten van de militairisten en imperialisten, die in de Sow- jet-regeerirüg zooveel te zeggen hebben, en zij deinzen er niet voor terug, om vroegere afspraken te herroepen. Ook de geallieerden, en Engeland in het bijzonder, hebben hun teleurstellingen met de Sowjet-regeering gehad. Het is nu zoo ver gekomen, dat Engeland een nieuwe nota naar Moskou heeft gezonden, waarin hot zegt, dat als de bolsjewiki voortgaan met tegen de Po len op te treden als zy doen, door den eisch, dat vredesonderhandelingen aan de wapen stilstandsonderhandelingen moeten verbon den worden, Engeland niets meer van de al geTaeene vredesconferentie te Londen wil weten. Dat zal de Sow jet-regeering echter geen zorg zijn. Zy heeft van den beginne af aan gewild, dat de onderhandelingen op haar terrein zouden plaats vinden. Engeland dreigt zelfs nu niet met de uiterste middelen. Inte gendeel. Lloyd George heeft gisterenmiddag met Kamenef en Krassin, die niet alleen als onderhandelaars over de handelskwestie, maar ook over de politieke aangelegenheden te Londen waren gekomen, lang, openhartig en ernstig gesproken. Hy heeft nog een po ging gedaan om een breuk te vermyden, die steeds onvermydelyker wordt. Als de Sowjet- regeering eindelijk het masker heelemaal af geworpen heeft, zullen de geallieerden tot het besef komen, dat in het Oosten een sterke militairistische mogendheid tegenover hen staat, die den vrede op haar eigen voorwaar den wil en meezeggenschap in en verant woording over alles, wat zy in hun hoogen raad besloten hebben of nog mochten willen besluiten, verlangt. Het is in deze omstandig heden niet te verwonderen, dat ook de kabi netten van Londen en Parijs druk overleg plegen en Lloyd George ooren heeft naar een regeling, die Engeland te midden vtn de internationale moeilijkheden van de zorg over Ierland ontheffen zou. Uit Weenen werd Vrijdagmiddag gemeld, dat do Poolsche regeering Warschau had verlaten en naar Krakau was vertrokken. De val van Warschau werd spoedig verwacht. Militaire hulp van Frankryk? Volgens verschillende Duitsche berichten zou Frankryk maatregelen nemen om troe- penafdeelingen naar Polen te zenden. Zoo zou de spoorwegdirectie te Kattowitz een ge heime mededeeling hebben ontvangen, mel dende, dat den 8sten en 12den Augustus ver scheidene treinen met Fransche troepen, en wel ter sterkte van 800, 300, 800 en 30 man, in verschillende richtingen, eerst naar öp- peln, en van daar tezamen in grootere trans porten naar Oderberg, Pless, en Jedlitz, zul len worden gebracht. Een ander transport met 800 officieren, met bestemming naar Swienczin, is eveneens aan gekondigd. Deze transporten ontvangen be halve rijkelyk levensmiddelen en veldkeu kens, ook nog munitie. Het telegram zegt verder, dat binnenkort nog verscheiden an dere treinen te verwachten zyn. De „Frei/heiit", het blad der onafhankely- ken, bevestigt deze berichten. Naar het blad uit betrouwbare bron zegt te vernemen, trek ken de Franschen in het bezette gebied krachtige troependeelen samen. In Elzas- Dotharingen, doch ook in de Palts, wachten regimenten, die volkomen voor een veldtocht zyn uitgerust, op hun transport naar Polen. De Fransche officieren verhelen niet, dat Frankryk voornemens is, Polen met alle kracht te steunen, en zoo noodig den door- marsch door Duitschland en Oostenryk te forceeren. Opwinding onder de spoor wegarbeiders in Silezië. Het bekend worden van het bericht der „Mademoiselle zal je alles uitleggen, ma chere Angélique." „Dadelyk," beloofde Ik. „Laten wij hier gaan zitten, beste madame, u zal van uw rit wel even moe zyn als ik van het dirigeeren van myn opgravingen." „Uw opgravingen?" „Juist, en het zal u ongetwijfeld genoegen doen, dkt ik reeds een zuil heb gevonden Aashur Dan, als ik den naam goed lees. Maar ja dat is waar! het moet voor u wel een groote teleurstelling zijn. Monsieur vertelde my juist, dat u hier zou fcomen, om op den Tel te graven. Wat jammer dat u het ons niet hebt laten weten! Onze belangen zijn in botsing gekomen: het spijt nnj byna, dat my, als eerstkomende, de prijs la ten deel ge vallen." „Is uw vader hier?" Zy wist, dat zij met een man als voornaamste tegenstander, mis schien nog eenige kans had. „Nog niet. Maar toch heb ik den Tel voor ons opgeëischt eh, monsieur?" Tot haar ontsteltenis knikte hij verdrietig. „Oui certainement." „Hippolyte!" Haar stam werd dreigend; de arme man rilde, ofschoon de damp van zyn voorhoofd sloeg. „Ik zie een gat, een ten deele blootgesteld Kirabu-hoofd en eenige gebroken messen, mademoiselle," ging zy vbort „Waar zyn de werklieden?" Myn toelichtend verhaal, ten beste gegeven te midden van een .belangstellenden kring, was slechts op vier punten niet overeenkom stig de waarheid. Ik vermenigvulde het aan tal vijanden met vier, teneinde de gevoelens van myn vrienden te sparen en weidde breed uit over de heldendaden die monsieur Hen- riot had verricht, voor de onverlaten hem overmanden. Terwille van Meiireb en zijn be- Ingezonden mededeellng. van S1^— 11 uur. SOLISTEN: Intergeallieerde commissie aan de spoorweg directie, heeft onder de spoorwegarbeiders in Silezië groote opwinding veroorzaakt. Zi, dreigen met een algemeen© staking, indien de directie aan den wensch der commissie gehoor zou ge ven. De Fransche regeering heeft althans volgens de Duitsche berichten rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het Duit sche spoorwegpersoneel in staking zou gaan en een paar duizend man spoorwegpersoneel in Elzas-Lothaxingen samengebracht. Vol gens de „Freiheit" zou een deel hiervan reeds naar Ludwigshafen zijn overgebracht. De houding der Duitsche regeering. Reeds eenige keeren werd door de Duit sche regeering verklaard, dat men in het conflict tusschen Polen en Rusland onzijdig wenschte te blijven. De berichten over het verleenen van krachtdadige hulp door Frank rijk, hebben nu minister Simons ertoe ge bracht, in den Rijksdag een gewichtige ver klaring dienajingaande af te leggen, die in het Huis groote beweging verwekte. De mi nister wees op de gebeurtenissen in Polen en zeide woordelijk: „De Duitsche regeering zal de machtsmid delen, welke zy bezit, onvoorwaardeiyk ge bruiken om de positie harer eerlyke neutra liteit te handhaven." De blokkade van Rnsland weer ingesteld. Volgens een Vrijdagmiddag uit Londen ontvangen bericht, deelde de Russische re geering in antwoord op de nota der gealiieer den mede', dat de Sovjet-troepen de opmarsch naar Warschau zouden voortzetten. Lloyd George heeft daarop aan de Russi sche gedelegeerden te Londen, Jüamenef en Krassin, medegedeeld, dat orders waren uit gevaardigd voor wederafkondiging van de blokkade van Rusland. DUITSCHLAND. Uitgeleverde oorlogsschepen. Uit Londen wordt gemeld, dat twee van de grootste Duitsche slagschepen, de „Helgo- land" en de „Westfalen", benevens twaalf zit aan vrouwen en kinderen, zeide ik, dat onze aanvallers ons hadden willen meenemen n de hoop, een hoog losgeld te kunnen be dingen. Ik bekende schuchter, dat de klas sieke gelaatstreken van het hoofd, „frijn meisjes-fantasie" hadden geprikkeld, en zocht peinzend naar zijn naam. „Ik geloof, dat hy Suleiman heette,11 zei Ik aarzelend, „of Achmet Monsieur Henrlot, Wilbur, wat was hét, Achmet of Suleiman?" De Amerikaan boog beleefd. „Achmet, ge- oof ik, mademoiselle; u zult het zich het best herinneren, daar u onze tolk was," hielp monsieur my. „Hoe interessant, chère mademoiselle," zei madame. „Het is romantiek dramatiek maar is het ook Assyriologie?" „Ik heb het woord van monsieur Henriet," antwoordde ik. „Zoo is het, mijn lieve Angélique," voegde baar man er «»n toe. „Ik betreur het, dat dit veelbelovende terrein voor ons verloren is, maar mademoiselle Itathia was buiten kijf iet eerst op den TeL" „Ik wil desgewenschlt omze respectievelijke ambassadeurs de kwestie voor den Padiaja laten brengen," voogdé ik er nog aan toe. ,De Tel zal dan, voor de beslissing gevallen s, neutraal bhj ven." Waarop de Franschen bakzeil haalden. Wij hadden vry wat meer invloed te Konstanti- nopel, dan zy ooit bezeteh hebben. De Amerikaan, met een gendarme als gids, trof de rest der Oxford-expeditie dien avond te Tekrit Papa was op het telegraafkantoor, naar Mosoel seinend om troepen, terwyi ?iers, het dorjishoofd en Evelyn landweer- plichtigen en vrijwilligers inspecteerden, die jereed stonden voor een nachrtelyke klop jacht. Zij veranderden toen hun programma torpedobootjagers, te Rosyth zyn uitgeleverd, Zy waren vanuit Kiel begeleid door den groo- ten nieuwen slagkruiser „Hood". Auto's vernield. In de Daimler-Werke in Stuttgart hebben de arbeiders op aanstichten van Spartakis- tische leiders drie nieuwe vrachtauto's, die voor de ryksweer bestemd waren, geheel ver nield. Zy verkeerden in de meening, dat de auto's voor Polen bestemd waren. De schade beloopt meer dan één millioen mark. ENGELAND. Tengevolge van een geschil over de subsi- dieering van Britsohe paasagiersiynen heeft de Royal Mail Company den dienst tusschen Engeland en de Westindiën gestaakt. Hon derden menschen, die naar Engeland wilden gaan, zyn dientengevolge in West-Indië ge strand en hebben geen middel om te reizen dan met Amerikaansohe of Holiandsche sche pen, op welke laatste allo plaatsen reeds tot einde November door Nederlandsche passa giers besproken zyn. FRANKRIJK Een stap tot den werkel(jken vrede. De Fransche greep van de internationale vrouwenliga voor vrede en vryheid heeft aan de Duitsche groep meegedeeld, dat Fransche vrouwen honderdduizend francs hebben bij een gebracht voor de hongerlijdende kinde ren van Centraal Europa. Onbemiddelde vrouwen hebben de uniform van haar ge sneuvelde zonen verkocht om de opbrengst ter beschikking van de Fransche groep te kunnen stellen. De ontwapening van Duitschland en de Fransche dienstplicht Het plan om de Fransche jongelingsschap te dwingen tot een tweejarig verblyf in de kazerne begint meer en meer op verzet te stuiten. Zoo trekt een Fransch blad oen vergelijr king tusschen Duitschland zonder en Frank rijk met algemeenen dienstplicht. Terwyl de jeugdige Duitscher bevrijd is van de „drill" door den Feldwebel, moet de overwinnaar twee jaar van zijn leven offeren aan de kazerne. De jonge en tallooze Duitschers zullen zich zonder onderbreking kunnen toeleggen op dien economischen oorlog, waarin zy de ge legenheid hopen te vinden tot revanche. Zy zullen doktoren, ingenieurs, chemisten, enz. zyn twee of drie jaar vroeger dan de jonge Franschen. Zy zullen van de universiteit naar de fabriek gaan, terwijl de Franschen naar de kaïzerne moeten en op Üie wijze zul len zy verreiweg de ('meeaxieren zijn in den internationalen wedloop om het leven. Een dergeiyken toestand acht men niet alleen paradoxaal, maar ook zeer verontrus tend: op welke wijze zal Frankrijk in 's he melsnaam onder zulke omstandigheden het hoofd kunnen bieden aan de Duitsche con currentie? Het is wel hard voor de Franschen om te moeten beseffen, dat de overwinning hun slechte de voldoening heeft gebradht gen darme te worden. Een heel eervolle betrek king, ongetwijfeld, maar niet bepaald met een groote toekomst. RUSLAND. De kelzeriyke familie. Sedert in Juli 1918 het bericht gekomen was, dat de Tsaar, de Tsaritsa en al hun kin deren te Ekaterinenburg in de gevangenis door de bolsjewiki zonder eenlgen vorm van proces ter dood gebracht waren, zyn er her haaldelijk, vooral ln de Fransohe pers, aller lei verhalen openbaar gemaakt, waarin zoo genaamd uit goede bron andere voorstellin gen van het einde der tsarenfamilie werden gegeven, gewooniyk mot allerlei andere gru welijke bijzonderheden, als onlangs nog het in een triomftocht, trokken de rivier weer over en bereikten den heuvel net tijdig ge noeg om madame te besparen, haar tent des nachts met my te moeten doelen. Zoo eindigde de schitterend gevoerde guo- rilla om het bezit van Tel Abou Khatoun. HOOFDSTUK IX Het tweede Khorsabad. Den volgenden morgen vertrokken de Franschen, en een week daarna reeds was de eerst zoo eenzame Tel de meest bevolkte plaats tusschen Tekrit en Kirkuk. De toover- woorden: „De gravers naar oude steenen zyn op Tel Abou Khatoun," gingen als een loo pend vuur rond, en brachten de streek mylen ver in beweging; een steeds aangroeiende stroom richtte zich naar onzen heuveL De mannen, die wij in dienst namen, bouwden zich riethutten, of sloegen tenten op in de vlakte, zoodat er weldra van eenzaamheid geen sprake meer kon rijn. Er stonden zes honderd man op de betaalrol, en hoeveel vrienden on verwanten die meebrachten of lieten nakomen om onder onze schaduw een bescheiden bestaan te vinden van de krui mels van onze tafels, hebben wy nooit ge weten. Wy vroegen er ook niet naar; in het gebied der twee groote rivieren is men niet klein: men geeft met beide handen en een vriendeUjk woord. En als je hebt gegeven, tot je niets meer hebt, kun Je klaptoopen by een ander, die nog wel tot geven in staat is. üiet dat vrij dat seizoen slecht by kas waren. Wy kwamen met het plan om twee weken te blijven, bleven echter veel langer, en ver- Ingezonden mededeellng wordl door ZCDOO Srf..n .rtwnd •la hol b.ite «fittrklngimldd»! verhaal van een brandstapel in een onbekend bpsch. Van tyd tot tyd kwa mook het bericht, dat de tsaar en zyn familie nog ergens ver borgen leefden. Het Fransche publiek berust er nu langza merhand in om eens in de maand een sensa tioneel nieuw verhaal over den dood of over het nog in leven zijn van den tsaar onder oogen te krijgen en het heeft geen zin ze alle weer te geven. Vermelden wij intusschen, dat, bUjkens de „Temps", het laatste nummer van de „Revue des Deux Mondes", met een Uitvoerige be vestiging komt van de oorspronkeiyke en langzamerhand ook wel als authentiek te be schouwen berichten van Juli 1918, volgens welke de tsaar en zyn familie in Juli 1918 (in den naoht van 16 op 17 Juli zegt het arti kel in het Fransohe tijdschrift) in de gevan genis te Ekaterinenburg zonder vorm van proces omgebracht zijn. Nadat een bolsje- wdeksch agent een papier voorgelezen had, werden de tsaar, de tsarina en de kinderen met revolver- en geweerschoten afgemaakt. DENEMARKEN. Electrlsche stroom uit Noorwegen. Het nijpende gelbrek aan steenkool en de onzekerheid van voldoende aanvoeren in de toekomst hebben het aanzijn gegeven aan plannen om electrische kracht van Noorsche watervallen naar Denemarken over te bren gen. Volgens deze plannen zou de kracht uit het westen van Noorwegen langs boven- grondsche stroomdraden over Trolhattan naar Helsingborg worden geleid en vandaar langs een kabel door de Sont naar de Deen- sche stad Helsingör. Van Trolhattan zou de Ingezonden mededeellng. 99 vau de 100 slok door onverstandig te leven. Een medisch schryver, met 60 jaren prak- tyk, zei dat 99 pet. van de menschen, die hen raadpleegden, door hun eigen schuld ziex waren. Hy bevond, dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergeUjke leefwyze byzonder nadeelig voor de nieren, en als rugpyn, rheumatische pynen of blaaszwakte eruit voortkomen, is dit eed zeker bewys, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zyn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogenblik aarze len over wat hem te doen staat. Geef ln de eerste plaats uw onverstandigo leefwyze op en leef sober. Alleen deze voor zichtige verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdigs verharding der aderen en ernstige nierver schijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoornissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier-waterzucht en 3laasontsteklng. Zwakke nieren verelschen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp s juist die heelende, opwekkende hulp, die FosteFa Rugpyn Nieren Pillen kunnen geven. FosteFs Pillen hebben succes, omdat zy doen wat ervan gezegd wordt. Zy brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zy werken hoe genaamd niet op de Ingewanden. Let er evenwel op, dat gy de echte Fos- teFs Rugpyn Nieren Pillen krijgt, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Te Den Helder verkrijgbaar >y A. ten Klooster, Keizerstraat 08, 1.78 p. doos of 10.p. zes doozen. trokken nog met rinkelende zakken. Dit was iet gevolg van een ongewoon lang uitbiy ven van den regentijd, en een oordeelkundig ge bruik van de telegraaf. Het wonder van den draad die spreekt! Een dag nadat wy onze tenten hadden op geslagen, reed Piers naar Tekrit, een vettige Leaghische beambte tikte op den sleutel en linnen enkele uren lazen een aantal wereld beroemde geleerden in het verre Oxford deze woorden, die in hun beknoptheid een onge leenden rjykdom bevatten: ^Aasyiisch-Fondsoommissie, Oxford, Engeland. Tel-Abou-Khatoun, by Tekrit een tweede Khorsabad; eureka stamboomzuil Tlglath- pileser primus tempel Ashurdan; fondsen staan laag. Jerningham." Eenige uren wachten, een wonder als ant woord: Jerningham, Tel-Ahou-Khartoun Tekrit „Gelukwenschen; zenden telegraphisch twee duizend; gewone bankier MoeoeL Groeten, Miss J. en Miss jE- F undsoo tumitiuie." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1