E Engelsche REGENJASSEN en REGENMANTELS Algemeene Coflp. Ver., 5 kracht voorts langs een kabel door het Kat- tegat naar Frederikahavn (in Jutland) wor den geleid. De kosten van de transformatiestations worden op 20 millioen kronen geschat Aan het eind van de bovengrondpche stroomdra den zou de kracht kunnen worden geleverd voor 21/# 2*/» öre per kilowattuur. De kabel door den Sont zou naar schering 12 millioen kronen Vosten en daardoor zou de prijs per K.W.U. stijgen tot 9.18 Bre, Èlectriciteit, opgewekt In met steenkool gedreven centrales, kost thans 151/» öre per K.W.U.; de besparing zou dus reusachtig zijn. Na de overbrenging langs kabels van Trolhfittan naar Frederikshavn, welke kabels naar schatting 12.5 millioen kronen zouden kosten, zou de kracht kunnen worden gele verd voor 8.55 Bre per K.W.U. De prijzen voor elecrtrioiteit zijn op het oogenblik 4 5 maal zoo hoog. In kringen van handel en nijverheid wor den deze plannen druk besproken en binnen kort zal vermoedelijk een gemengde Deensoh- Noorsohe oommiaslo ze nader overwegen. VEREEXIGDE STATEN. Lagere scheep «vrachten. In Amerlkaansohe scheepvaartkringen loopt het gerucht, dat de Amerlkaansohe Shipping Board, nieuwe vrachttarieven voor zee-schepen zal instellen. Deze zullen zich aanzienlijk onder de huidige tarieven be wegen. t KORTE BERICHTEN. Te Tirana is het protocol geteekend, waar bij ItaI16 zich verbindt zijn troepen uit Al banië (behalve van het eiland Baaono) terug te trekken. Tijdens de zitting van het oongrea van de Tweede Internationale te Genèvo zijn leden van de Zwitsersohe jeugdorganisaties do zaal binnengedrongen, die de Derde toejuiohten en de oongresaisten uitscholden voor bandie ten, verraders en moordenaars. i RAADSOVERZICHT. PLAATSELIJK NTEUWB. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 10 Augustus, des avonds 8 uur, ter -behandeling vans a. Benoeming in vasten dienst van den heer P. H. L. Maas; b. Salarisvoorstellen (in verband met de late indiening der hierop ingekomen amende menten kan het prae-adviea van B. en W. niet eerder dan a£. Vrijdag worden toege zonden). Te 's-Grnvenhago slaagde voor het era- men Fransch M. O. akte A, mej. J. A. R. de Kempener, hlhietr. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Jongkees, voor Fransch L. O. Hr. Ma «Zeeland". Bij het departement van marine is telegra fisch berioht ontvangen, dat Hr. Ms. „Zee land", onder bevel van kapitein ter zee G. F. Noordhoek Hegt, 4 dezer van Kopenhagen is vertrokken. Naar wij vernemen, zullen de heer Joh. Pala en zijn zuster Bella Pala medewerken op het kerkoonoert, dat de organist Oreve- coeur op 81 Augustus a.a geeft in de Wester- kerk te Enkhuizen. Verbeterblad Adresboek. Wij ontvingen een verbeterblaadje voor het adresboek, waarop adresveranderingen izijn vermeld, alsmede nota is genomen van verschillende opmerkingen en fouten. Bond van Marine-Onderofficieren. Resolutie. zijn GOED en GOEDKOOP. Laat ze U voorleggen en ver gelijkt prijs en kwaliteit! SPOORSTRAAT 95. Een tegenspraak. De heer Verstegen, wethouder dezer ge meente, schrijft aan „Het Volk", naar aan leiding van een zeer schunnig artikel, op genomen ln „de Controleur", het volgende: „De Controleur" een Amsterdamsch blaadje, waarvan de redakteur onbekend ls van 10 Juli, ebvatte een artikeltje onder het opschrift „Vroede vader", waarin wordt beweert, dat Verstegen als wethouder der gemeentd Den Helder, bij de offioieele opening der gemeente arbeidsbeurs als oud- matroos bad gezorgd voor een extra oorlam, dat hij zelf in die offioieele bijeenkomst stomdronken werd, dat hij, toen de sterken drank begon te vervelen de fleschjes port aan zijn mond zette en nog heel veel moois meer. Bovendien wordt in dat stukje beweert, dat de redaktie van, deze kleinigheid geen melding had gemaakt, indien niet op initia tief van Verstegen een brikettenfabriek was gebouwd, die nooit heeft gewerkt en 100.000 kostte en een ververschingskanaal op zijn initiatief w^rd gegraven dat nooit yerversching brengt. Enkele anarchistische en kerkelijke blaad jes zijn er in gevlogen door dit moois over te nemen. Lèat ik nu maar direkt zeggen, dat ik op persoonlijke aanvallen nooit inga als er geen politiek tintje aan zit. Temeer niet omdat de menschen in mijn omgeving wel weten wie ik ben en wat ze aan my hebben. Om echter ter voorkomen, dat dit moois by onze partij wordt uitgespeeld, heb ik, toen ik door bekenden op dit „Controleur -arti keltje werd attent gemaakt, op 10 Juli een aanklacht bij de Justitie tegen de „Contro leur" ingediend wegens het persoorujke kleinigheidje in dat artikel voorkomende. Voor de rest kan ik hier mededeelen, dat tot den bouw van de brikettenfabriek.-— die trouwens wèl gewerkt heeft werd be sloten en overgegaan, toen ik geen lid van den raad, dus ook geen wethouder was. En dat tot het graven van het Spuikanaal werd besloten en er mee werd aangevangen, ook toen ik geen raadslid was. De werkzaamhe den aan dit laatste werk zullen nog wel eenige maanden duren, alvorens daarvan de resultaten hekend zijn. De heer Michielsen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem en redakteur van de „R.K. Gemeentepolitiek", neemt in dat orgaan over de aantijging van „De Con troleur" voor zoover het mijn beleid als wet houder betreft en vult die twee feiten nog aan met een derde,'waarin wordt beweerd, dat ik de gemeente een financieel© aard appel-misère op den hals heb geschoven, iets wat totaal onwaar is. Dat allerlei kleine en obscure krantjos zoo maar voetstoots dergelijk geschrijf over nemen, pleit niet voor hun reputatie, maar is misschien noodig voor hun bestaan. Maar dat iemand als de heer Michielsen, die ver antwoordelijk hoofdredakteur is van een or gaan, dat dient tot voorlichting van de R.K. raadsleden in het land, deze pennevrucht in zyn blad ook afdrukt, dat wekt toch wel oenige verbazing. En ik vraag dan ook: had do heer Michiel sen niet even Iby de R. K. raadsleden in Den Helder kunnen informeeren? Dat was toch wel zoo fatsoenlijk geweest. Hij was dan aan de weet gekomen, dat wèl do katholieken in den Raad hebben ge stemd vóór den torikettenfabriekbouw on de spuikamaalgraiving m.i. noodzakelijkhe den maar dat Verstegen in die dagen geen raadslid was en nog minder wethouder. intusschen schijnt nog steeds tegen so ciaal-demokreten alles geoorloofd. De vlootcommlssle. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zal de vlootcommlssle half Augustus gereed komen met de uitwerking van de plannen voor de reconstructie van de vloot en zul len deze den Minister voor de opening der Staten-Generaal in September bereiken. Volgens het Haagsdie Aneta-kantoor is dit bericht betreffende de plannen der in terdepartementale vlootoommissie absoluut onjuist. Weliswaar is ten aanzien van het kostenvraagstufc ln beginsel overeenstem ming gekregen, doch het desbetreffende deel van het rapport moet nog geredigeerd wor den, terwijl een der finandieele leden van de commissie spoedig met vaoantle gaat en een der technische leden, de chef van den ma rinestaf, de kapitein ter zee Gooszen, op hiet oogenblik imet verlof is. Van 'een ge reed komen van de uitwerking der plannen half Augustus is dan ook geen sprake. De crediet- en economische overeenkomst. Uit Keulen wordt aan het „Hbl.1' gemeld: Aan den Rijksdag is een memorandum toegezonden, inzake de Duitsch-Nederland- sche crediet- en economische overeenkomst, die intusschen, zooals men weet, zoowel door de Nederlandsche als door de Duitedie wet gevende macht is 'goedgekeurd. Behalve de tot nu toe bekende bijzonderheden bevat het memorandum nog andere interessante be palingen omtrent de uitvoering der over» eenkomst. Bij de bepalingen omtrent de Duttsche ko- lenleveringen is de force-majeure-olausule ingelascsht, d. w. z. de maandelijksdhe leve ringen van 90.0QQ ton Duitsche kolen tus schen 1 Januari 1020 en 21 December 1023 geschieden met voorbehoud van torce-ma- jeure, waartoe, naar ik verneemt, ook een eventueel ingrijpen der Entente gerekend zal wordien. De verplichting tot levering van Duitsche zijde bestaat ook slechts, wanneer Nederland, indien Duitschland dit wenscht, de noodige transportmiddelen levert. Het memorandum bespreekt dan verder de concessie van Duitschland inzake de ont ginning van de aan de Limburgache grens gelegen Nederlandsche kolenvelden, die aan de .Nederlandsche maatschappij tot ontgin ning van steenkolenvelden" Ibehooren. Duitschland verklaart zich bereid ter ont ginning dezer velden hot aanleggen van mijngangen toe te staan zoowol op Duitsch als op NederLandsch gebied. In geval deze velden door den Staat onteigend mochten worden tengevolge van de socialiseering van den mijnbouw in Duitschland, zal oen be hoorlijke schadevergoeding aan den eigenaar wonden betaald. Mochten de mijnen ont eigend worden, dan verplicht de Duitsche regeering zich er voor te zorgen, dat de ko len van do Nederlandsche maatschappij voor den uitvoer naar Nederland ter beschikking worden gesteld. Met betrekking tot de uitvoerree" on werd overeengekomen, dat deze tot 1 /goember 1928 niet moer mogen bedragen dan de helft van het verschil tusschen den binnenland- sohen prijs ln Duitschland en don uitvoer- prijs naar Nederland en tevens dat ze niet hooger mogen zijn dan van de mijnen van het kolensyndicaat. Van 1 Januari 1024 af zijn de voor dlrecten uitvoer naar Neder land toegelaten 50 pet. der productie vrij van uitvoerrechten Rijksbelastingen, zooals kolenbelastdmg en dergelijke, worden vol gens de dan geldende bepalingen berekend Actie onder de Zeelieden. Naar aanleiding van de vele klachten, dlo bij het bestuur der ZeeliedCnvereoniging „Voorwaarts" Inkomen omtrent de behande ling der zeelieden bij de verschillende reede- rijen, heeft deze yereeniging Woensdag een druk bezochte buitengewone vergadering go- houden in gebouw „Conoordia", Weesper- plein. Na uitvoerige bespreking is een motie aan genomen, waarin wordt geprotesteerd tegen het door de reeders bij voorkeur en steeds in grooter getale in dienst nemen van buiten landers (Chineezen en Duitschers), waardoor velen der Nederlandsche zeelieden werkloos rondloopen en met hunne gezinnen armoede Ujden; tegen het verkrachten van eenmaal vastgestelde bepalingen betreffende werktij den en overwerkregelingen;' tegen het thans aan boord verstrekt wordende slechte en weinige voedsel; en de zeelieden worden op gewekt om zich deze behandeling niet langer te laten welgevallen en door eendrachtig op treden een einde aan deze wantoestanden te maken. Openluchtspelen te Berger, Maandag 0 Aug., 2 uur, zal de eerste op voering plaats vinden van „Saus Verwer ping", Bijbelsch drama in drie bedrijven door A. H. J. van Delft Jr. In deze voorstelling zullen evenals vroeger de rollen van David en Doëg door de artistieke leiders Charles Gilhuys en Ooen Hissink gespeeld worden, terwijl de overige rollen als volgt zyn ver deeld: Saul, Jules Brongers; Jonathan, Kom mer Kleyn; Isboseth, Gerard Arbous; Joab, E. Büttinghausen; Abner, Johan te Wechel; Jebusiet, Dio Huysmans; Sephanja, bofzan- geres, Marie Sasbach; Tooveres van Ender, Rachel HameL Salarisregeling Gemeente-ambtenaren. In de raadsvergadering van aanstaanden Dinsdag zal in behandeling komen een voor stel inzake een nieuwe salarlsregeling van het gemeente-personeel. Hieromtrent is oen lijvig rapport verschenen, dat wij onmogelijk, ook zelfe in uittreksel, kunnen opnemen. B. en W. wyzen er allereerst op, dat de door den Raad aanvankelijk gestelden termijn moest worden overschreden tengevolge van het vele aan deze nieuwe regeling verbonden werk. De geraamde meerdere kosten beloopen in totaal 00.000.— inclusief het premlevrij pen sioen, die uit belastingverhooging zullen moeten worden gevonden. Deze moet op het oogenblik, zonder deze salarlsregeling, op brengen 685.000.— en wordt nu ln totaal 750.000.Het volgend jaar moeten dus* door de 7000 gezinshoofden, die hier zijn aangeslagen, ff1/» ton gouds worden opge bracht, dat is dus ruim ƒ100.— voor ieder gemiddeld. B. en W. berekenen de stijging van het belastbaar Inkomen op 0.500.000. Bij een opbrengst van f 759.000.komt men op een heffingsperoentage van 11 (in 1014 8.4), en zullen de nieuwe aanslagen voor een gezin met twee kinderen bedragen voor een zuiver inkomen van 800.5.50, 1500.44. 2500.— 154.—, 8500.— 264.—, 4500.— 874.—, enz. Dit geldt voor dit jaar. Voor 1921 meonen B. en W. te mogen verwachten, dat het peroentage „niet hooger" dan 14 eal zijn. Op de voorstellen zijn thans een achttal amendementen ingediend. Zij betreffen klei nere wijzigingen, veranderingen in de loon- groepen, etc., terwijl voorts van de heeren Zondervan en Borkert een voorstel is om voor groep IV der ambtenaren de Iconen te ver- hoogen. Dit amendement wordt door B. en W. aanvaard, omdat het slechts een geringe verhooging van kosten medebrengt; de an dere amendementen, in het bijzonder een van de heeren Baak, Van Loo en Staalman, welks meerdere kosten globaal op 18.700.— ln to taal worden berekend, worden door B. en W. ontraden. De staking te Winschoten. Naar de „Tel." meldt, wordt omtrent het verbranden van den stroo-voorraad van de Cartomfabrieik Union te Oude Pekola, thans ais vaststaande aangenomen, dat hier mis dadig opzet in het spel was. Een groep mannen uit Oude Pekeda is Dinsdag naar Winschoten vertrokken om daar bij het station mogelijk arriveerendie werkwilligen op te wachten. Zij werden door de politie uit elkaar gedreven en naar hun dorp terugge jaagd. Hierdoor schijnt toen de verbittering te zijn ontstaan, die tot de poging tot brand stichting van den stroo-voonraad van de fabriek van Gebr. Dupré en tot het in brand sttkyn van den stroo-voerraad van de Union heeft geleid. De teloorgegane stroomassa van millioen K.G. vertegenwoordigt een waarde van een paar ton. Verzekering dekt do schade. Ook te Oude Pekela, waar het, in tegen stelling met Winschoten, gedurende do ge heele staking tot Dinsdag volkomen ordelijk is toegegaan, is de rust thans weer geheel teruggekeerd De relletjes te Winschoten, Te Winschoten is thans alles rustig. De politie is versterkt tot zeventig man te voet en 24 te paard De burgemeester van Leerdam. Men meldt uit Leerdam: Elf raadsleden, onder wie twee wethouders, de drie predikanten, de hoofden van open bare en bijzonder© scholen, de pastoor en meer vooraanstaande personen hebben een adres gericht aan de Koningin om den heer Mees met October as. niet weder te benoe men tot burgemeester van Leerdam. Twee duizend Inwoners hebben met dit adres ad- haesie betuigd. De belde wethouders zijn over deze zaak by den Minister van Binnonland- sch© Zaken op audiëntie geweest en hebben tevens te kennen gegeven, dat elf van de dertien raadsleden, by een eventueele her benoeming, met den burgemeester niet meer willen vergaderen. UIT OOST-ENDIE. Werking van den MerapL Uit Batavia wordt dd. B Aug. gemeld: Er' ls een zeer verhoogde werking van den Me- rapi zware rookwolken, wit gloeiende puinbrokken, een in de richting van Moenti- lan omlaag 'stortende lava-stroom, aschregena over nagenoeg geheel midden-Java. Tot dus ver werden geen persoonlijke ongelukken ge rapporteerd. Correspondentie. Naar aanleiding van de arrestatie van een dronken matroos, welke met ernstig verzet gepaard ging, ontvingen wij een paar inge zonden stukken met de bedoeling tegen het optreden van de politie te protesteeren. Wij kunnen die stukken niet opnemen, omdat wy van meening zijn, dat het niet aan gaat do politie te willen beletten haar functie uit te oefenen. Ongetwijfeld is de arrestatie van een dronken man een verre van smake lijk gezicht, en als dat dan ten overvloede met verzet gepaard gaat, wordt het er niet beter op, maar men kan dat nu eenmaal niet met handschoenen aan doen. Kent u de geschiedenis van de bonkjes van Ncr- genshuizen, lieve lezer? Nergenshulzca is een aardig plaatsje, een lief plaatsje, een snoezig plaatsje. Maar het bezit geen enkele bonk waar de Nergcnshulzcrs op kunnen zitten als ze moe zijn van het wandelen. U zal me toestemmen, dat dit niet in den haak ls, en toen dan ook, Anno Domlnl zooveel, de Nergenshulzers zich ln een request tot den Raad wendden waarin ze klaagden, dat ze ner gens zitten konden, zat dit lllustre college er leelijk mee. Want daar zagen ze geen gat ln. Ten slotte kwam een oude rot onder de raadsleden op het idee om bankjes te plaatsen en dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Men besloot voorlooplg twintig banken te plaatsen en ontwierp een veror dening, waarin aan ieder Inwoner gedurende vijf minuten verlof gegeven werd tot zitten. Dan moest hij zijn plaats aan zijn opvolger afstaan. U begrijpt, dit was de eenlge manier om met twintig banken alle zesduizend Nergenshulzers een kans te geven. Maar de Nergenshulzers waren niet van de snuggersten en ze gingen zitten toen de verf nog niet droog was. Dit gaf weer aanleiding tot een request en van de zijde van het gemeentebestuur werd eene nieuwe verordening gemaakt waarbij verboden werd te gaan zitten zoolang de verf niet droog was. Toen gingen de Nergenshulzers weer wendelen. Toen ze zes weken gekuierd hadden, vroegen ze aan den Raad waarvoor, als do banken er nu toch stonden, ze eigenlijk niet mochten gaan zitten. De schilder van het plaatsje schilderde er toen ln groene olieverf op „n kunt gaan zitten, de verf ls droog". En dat deden ze, en kregen alle maal groene ruggen. Enzoovoort, enzoovoort, totdat tenslotte de Raad er niet meer uit kon komen en de bankjes ophief. Om die reden zijn er tot op den jong sten dag ln Nergenshuizen geen banken. Dat ze in den Helder niet zijn, heeft een andere reden, die Dinsdagavond ln de raadsvergadering ter sprake kwam. Indertijd heeft de verceniging „Hel ders Belang" hier banken geplaatst, maar tijdens de mobilisatie werden die voor voetbal gebruikt, d.w.z. er werd mee gekegeld, en gesold, en ze werden gebruik» voor allerlei doeleinden behalve om op te zitten. Toon beeft „Heldere Belang" ze wijselijk Ingenomen. Nu was er door den heer Zondervan voor een paar weken op gewezen, dat het zoo noodlg was hier eenlge banken te plaatsen, en tengevolge daar van was er thans een voorstel tot het plaatsen van een 6o-tal dezer nuttige meubels. En nu was het aardig en voor de mentaliteit van den Raad typee rend te zien hoe aan dit voorstel de politiek, de alles beheerschende, dienstbaar werd gemaakt Al lereerst kwam daar de heer Van Breda getuigen, dat het Idee oorspronkelijk van hem afkomstig was, en er reeds bij de behandeling der begrooting op dit euvel gewezen was. Toen ging men er niet op in, en thans, nu de heer Zondervan er over sprak, kwam er dadelijk een voorstel. Maar dat was nog het ergste niet. Het ergste was, dat het hier de vereenlging „Helders Belang" be trof, waarvan, zaoals men zal weten, de heer Bier steker zoo'n beetje de geestelijke vader ls. Die ver- eeniglng heeft natuurlijk die ingehaalde banken nog liggen en nu vroeg de heer Van Breda of men met die vereenlging niet tot overleg kon komen. Laat men haar dan vragen ze weder te plaatsen, met eenlge subsidie van gemeentewege, zoo telde deze argelooze heer. Toen had men de poppen aan het dansen. Waar om is „Helders Belang daar dan nooit eens mee gekomen? vroeg de heer Zondervan. Moeten wij de minste wezen en aan „H. B." vragen alsjeblieft de banken weer te plaatsen, zelde de heer Verstegen Jamais de ma vie, niet dan over mijn lijk. Enzoo- voort De heer Van Breda, die betoogd had, dat eene plaatsing, nu, in dit vergevorderde seizoen, niet veel zin meer had-en liever wilde wachten tot het voorjaar, om zich dan eerst met „Held. Belang" te verstaan, kreeg ten slotte zijn zin. Dus Nergenshuizen.. pardon, den Helder, krijgt van den zomer geen bankjes. Maar de eer is ge red, en dat is ook wat waard. Na dezen boom over een bank (en het scheelde niet veel of de bank ware over den boom gegroeid), kregen we het neusje van de politieke zalm in. den vorm van een genoeglijk dispuut... waarover, denkt U? Zoowaar, over de werkverschaffing, des heeren Bierstekers cauchemar. Men zal zich her inneren, dat deze heer den vorigen keer eene felle philippica*hield tegen de werkverschaffing aan hen, die door dronkenschap en liederlijken levenswandel een zoodanige hulp niet verdienden. De speech werd den vorigen keer wel wat al te zwaar opge nomen door de oppositie, want de heer Biersteker meende het goed. Maar dat hij er thans weer over begon en nog wel op een irriteerende wijze, wa« een tactische fout, die de oorzaak was, dat zijn eigen partijgenooten en geestverwanten hem afvie len en dat een lid cffer sociaaldemocratische fractie eigen partijgenooten en geestverwanten hem af vielen. De heer Biersteker wilde een commissie doen be noemen uit den Raad, wier taak zou zijn toezicht te houden op de werkverschaffing, opdat alleen aan hen, die werkelijk verdienden geholpen te worden, die hulp verleend werd. De geheele raad was het hiermee eens, maar toen de heer Biersteker hard nekkig vasthield aan zijn stokpaardje om aan die commissie reeds bij voorbaat de beperking op te leggen, dat zij dronkaards e.d. uitsloot, barstte de bom. Toen was het, dat de heer Borkert, als een brieschendb leeuw opstoof en een oratie bij wijze van interruptie hield, die èn den stenograaf èn den verslaggever van ons blad de haren te berge deden rijzen. Een lawine van woorden ontrolde aan hee ren Borkert» mond; een bergstroom van baraer.d water, een lavastroom van gesmolten vuur. Op zulke oogenblikken legt een verstandig journalist zijn pct'ood neer, en luistert, luistert, luistert Mur die arme voorzitttrHoud eens ten liw!ne t«ï«n ffi't een houten strandschepje? Dat gast Im mers niet? En zoo rolde de heer Borkert maar voort tot zijn woordenstroom tenslotte, na vele ho peloos pogingen, vastliep in 's voorzitter» hamer- klop. Toen schoot de heer Baak uit zijn slof. Ja, ik ben het met Borkert eens, zeide deze heer. Het is geen manier. De heer Biersteker praat den heelen avond alleen, het is Biersteker voor en Biersteker na, en een ander krijgt geen kansje. Daartegen protesteer ik. Enfin, de heer Baak, die erg boos was, zelde nog veel meer, waarmee de heer Biersteker, naar onze bescheiden meening, zijn behoorlijke portie had. Toen kwam ten overvloede de heer Grunwald en viel hem af, en de heer De Geus, die nog trachtte te redden wat er te redden was, en toen..werd het voorstel „zonder discussie of hoofdelijke stemming" (lacht u nou niet, want dat is zoo de term) aangenomen. Van de overige agenda valt niet heel veel meer te vermelden; de Polderweg zal worden gedoleerd, en de elooten tusschen Watertoren en Sluisdijk- straat worden gedempt, hetgeen een opfrlssching zal wezen op dezen wandelweg. De heer Biersteker besprak ln verband hiermede de door dc H. S. M. gestelde voorwaarde tot het plaatsen van een palis sadeering. Deze zal den weg ter plaatse ontsieren, en de heer Biersteker vroeg of geene mogelijkheid bestond, dat daaraan was te ontkomen. Men zrl trachten van de Maatschappij dit gedaan te krijgen, al was het argument, dat men prikkeldraad-afslui tingen doorknipt en ondergraaft, sterk. Beplanting van die palissadeering met klimop en hulst zou, meen en wij, veel ontsierends wegnemen. Het voorstel Inzake de rioleering van het nieuw aan te leggen gedeelte langs het spulkanaal ontlokte nog eenlge discussie. Inderdaad ls door dit voorstel gebroken met de hier gebruikelijke manier om eerst te bouwen en dan te rioleeren. Men gaat thans, zoo als dat elders ook gebeurt, eerst de rioleering. leg gen en daarna eerst bouwen. Men ontwerpt dus eerst de Btraat, en daarna kan die bebouwd worden. Ons lijkt dit principe juist; daarmee voorkomt men, dat maar hier o! daar een huis neergezet wordt, terwijl dan later een straat pasklaar ge maakt wordt voor de reeds bestaande woningen. De heer Van Os betreurde het, dat nu misschien lange jaren een kapitaal renteloos ln den grond lag, daar er toch de eerste jaren geen kijk is op- bebouwing. Daar het tenslotte hier alleen het be ginsel betrof teneinde het mogelijk te maken, dat het werk aanbesteed wordt, vereenigde de raad er zich verder mefde, uitgezonderd de heer Do Geus. Ook de vaste aanstelling van den huidlgen direc teur der reiniging ontlokte eenlge discussie. Men achtte het gcwenscht den dienst der plantsoenen te schelden van dien der reiniging, maar vond het nu een beetje onaangenaam den heer Maas eerst te be noemen tot directeur en dan later hem de plantsoe nen te ontnemen. De zaak zal nu eerst in de com missie worden besproken. BIJ de rondvraag hield de heer Tielrooy zijn maidenspeech door te vragen of men aan het strand geen waarschuwingen kon plaatsen om te voorko men, dat meerdere ongelukken plaat9 hebben. Uit de mededeellngen van den heer Verstegen en later van den heer Bot bleek, dat dergelijke ongelukken aan eigen schuld te wijten zijn, dat er geen sprake ls van gevaar voor wie zich niet te ver zee ln waagt, en dat het niet wel doenlijk ls waarschu wingen te plaatsen, omdat de situatie bij eb en vloed geheel verschillend ls, en bovendien men zich toch niet aan die waarschuwing zou storen. En even vóór elf uur gingen, wij, trots de veel bewogenheid dezer zitting, kalm en rustig naar huis. lna«*ond®n mededesllnfl. In een dezer dagen in „Tivoli" gehouden vergadering van bovengenoomden bond, werden de hier ondervolgende resolutie en motie aangenomen Do 18e Algemeene Vergadering van den Bond van Marine Onderofficieren, gehouden te Helder op den 80en en 81en Juli 1920. overwegende dat de nieuwe militaire pensioenwetten eerst na lang talmen en zeer langdurige voorbe reiding by de Tweede Kamer z(jn aanhangig gemaakt, ondanks het feit dat zeer vele oude militaire landsdienaren den dienst met een hoogst onvoldoende pensioen hebben moeten verlaten dat ook de herziening van de Weduwen- wetten 1909 zeer lang op zich laat wachten en eerst zeer onlangs eene commissie daartoe is ingesteld dat by meerdere gelegenheden eene auto matische bevorderingsregeling in uitzicht is gesteld, waarvan de uitvoering ten slotte op zeer groote bezwaren bleek te stuiten constateert dat door een en ander gerechtvaardigde verwachtingen b\j het betrokken personeel z(jn gewekt en dat ontevredenheid over de ver traagde inlossing van gedane beloften daarvan het gevolg moest zijn overwegende voorts dat de op 1 Januari 1920 in werking ge- treden bozoldlglngsregeling voor het militair personeel der Zeemacht ln belangrijke mate afwijkt van de, ln overleg met de betrokken personeelsgroepen, gedane voorstellen der betrekkelijke commissie, aansluiting ls gezocht met de op zich zelf reeds op onderscheidene punten onvoldoende regeling der bezoldiging van het landmachtpersoneel, zonder deze aan sluiting ln volle consequentie door te voeren en geen acht is geslagen op de redelijke ver zoeken, Ingediend met betrekking tot uit- voerings- en overgangsbepalingen dat de voorloopige regeling van de bezol diging voor het binnen de keerkringen dienend personeel zeer veel te wensohen over laat en betrokkenen ln finantleel zeer nadeellge positie heeft gebracht, mede door het uitsluiten van dat personeel van de kindertoelagedat, hoewel hierin eenlgermate wordt tegemoet gekomen door de uitbetaling van één maand voorschot op de nieuwe bezoldiging voor binnen de keerkringen, de kindertoelage kwestie, waaromtrent, bljjkena een dp 22 Juni jl. ontvangen mededeeling overleg werd ge pleegd met den Minister van Koloniën, nog niet tot oplossing is gebraoht en dat de bij dezelfde gelegenheid gedane toezegging dat de flnantieele positie-regeling Tan hot binnen de keerkringen dienend personeel „eerlang" ter algemeene konnis zou worden gebracht, nog stoeds niet ls vervuld j dat herhaaldelijk ongemotlvoerde beperkin gen worden gebracht ln de bepalingen van de bij Koninklijk Besluit vastgestelde verhuis- kostenregeling, bij latere beschikkingen do bepalingen dier regelingen werden gewijzigd of ln bet nadeel van het personeel werden geïnterpreteerd dat de motieven, waarop het verzoek om voor de zeemaoht de vergoeding van reis kosten voor gezinsbezoek te regelen ln den geest van legerorder 1920 no. 98 werd afge wezen, als zeer gezocht moeten worden be schouwd en van de vervulling der op de audiëntie van 8 Juni Jl. door Zjjne Excellentie den Minister van Marine a.i. gedane belofte om Inwilliging van het verzoek, op grond van de gewijzigde wachtregeling alsnog nader te overwegen, tot heden niet ls gebleken j dat nog steeds vergeeft wordt uitgezien naar eene regeling betreffend» het georgani seerd overleg, ondanks de daaromtrent bij het personeel door verschillende min isterieele uitlatingen gewekte verwachtingen en ondanks het feit dat, op daartoe gedane uitnoodiging, de rechtspositiecommissie reeds geruimen tijd geleden een volledig ontwerp heeft ingezonden; betreurt de plaats gehad hebbende behan deling of niet-behandeling van zaken ten zeerste en acht een behoorlijke en billijke oplossing van een en ander van het grootste belang voor een goeden geest onder het per soneel vereenigt zich volkomen met hetgeen door het Hoofdbestuur ter zake reeds werd verricht eu draagt genoemd College op met alle ten dienste staande middelen, de genoemde be langen zoo krachtig mogelijk te behartigen. Motie. De XVIo algemeene vergadering van den Bond van Murine-Onderofflcioren, gehouden te Helder op den 80en en 81en Juli 19201 kennis dragende van den Inhoud van het verzoekschrift, door het hoofdbestuur, ln samen werking met de hoofdbesturen van andere Marine-personeelsbonden, ln dato 22 December 1919 aan £en Minister van Marine Inge zonden, teneinde een mildere wachtregeling dan de tot nu toe geldende te verkrijgen; overtuigd, dat de by bedoeld verzoekschrift overgelegde ooncept-wachtregellngen na gron dige overweging zyn ontworpen en de Instem ming van het ovorgroote meerendeel van het personeel der zeemacht beneden den rang van officier kunnen wegdragen betreurt in hooge mate dat het marine- bestuur geen aanleiding heeft gevonden de gevraagde verbeteringen ln te voeren, daarvoor in plaats stelde een regeling, die absoluut geen zekerheid geeft en aan do hoofdbesturen het onverdiende verwyt richtte, dat de dienst en zyne belangen ondergeschikt schenen te zyn gemaakt aan de belangen van het personeel en gaat over tot de orde van den dag. i. -

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2