NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Watertochtje per „Esona" De Poolsch-Russische Oorlog. goedkoop, gezond, aangenaam. No. 5286 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG abonnementen bij vooruitbetaling Warschau, 17 Aug. Van het front wordt gameid: Ons tegenoffensief naar het Noor den ontwikkelt zich gunstig. Bij Sozuozyn hebben wij meer dan 000 gevangenen ge FEUILLETON. 171) De reis naar SCH00RLDAM, ALKMAAR of AMSTERDAM per boot, Is: Vertrek v. Helder, 's morgens kwart voor 8. Dlenstreg. gratis Kantoor Binnenhaven. 4 COURANT Heldersche Ot per 8 mnd. 1.60, franco p. post 1.70. Bulten!, 2.60 Zondagsblad 8 „0.671/», „0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.96, „1.06. Loese nummers der Oourant 4 ct. 05 „1.80 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel(galjaid). Ingez. meded. (kolombr. ale redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 rag. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ot. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoeel. De Engelsche regeering heeft zich Maan dag in Hooger- en lagerhuis optimistisch uitgelaten over de kansen op een redelijken vrede tusschen Rusland en Polen. Zij ver trouwt op de beloften, door Kamenef uit Mos kou ontvangen, dat Rusland zijn vredesvoor waarden niet zal verzwaren en heeft Polen nog eens duidelijk gemaakt, dat het goed zal doen ze als grondslag van de onderhandelin gen te aanvaarden. Doet het dit niet, dan zal Engeland geen vinger te zijnen behoefte uit steken. Wanneer echter mocht blijken, dat de Poolsche onafhankelijkheid wordt bedreigd, 't zij door 't stellen van nieuwe eiechen, 't za, doordien de bolsjewikl aan de bekend ge maakte voorwaarden een onredelijke uitleg ging geven, dan zal de regeering overwegen welke stappen noodig zijn. Ze zal dan even wel het parlement raadplegen en in geen ge val het land in krijgsverrichtingen verwik kelen, voor zij zich heeft vergewist, diait het heele volk achter haar staat. Lloyd George heeft er voorts den nadruk op gelegd, dat de regeering deze gedragslijn niet aanneemt tengevolge van het verzet der arbeiders tegen een oorlog. Zij heeft voort durend een vredespolitiek gevoerd, en reeds in Januari Polen tegen imperialistisohe avon turen gewaarschuwd. Ofschoon de regeering hst dus zakelijk met de arbeiderspartij eens is, ia de houding van de Arbeiders Parti, haar een doorn in het oog. De instelling van een comité van actie, dat de regeering de wet wil stellen, is in strijd met de grondwet en een brutale uittarting aan de democratie. Lloyd George verzekerde, dat de regeering niet zal aarzelen, die uittarting te aanvaarden (m. a. w. tot een strafrechtelijke vervolging van hen, die er verantwoordelijk voor zijn, over te gaan). Den voorstanders van optreden door den Volkenbond in het Russisch-Poolsch conflict antwoordde de eerste minister, dat zulks on mogelijk was, omdat de daarvoor noodige overeenstemming tusschen de Geallieerden ontbrak. Bovendien zou Rusland, gezien de houding tegenover den Bond, dien stellig niet als arbiter hebben aanvaard. Het parlement 1b na deze verklaringen, die over het algemeen vrij hoopvol klonken, tot half October uiteengegaan. Beide Huizen kunnen echter dadelijk worden bijeengeroe pen, als de omstandigheden dat noodig maken. Denzelfden dag heeft Millerand Frankrljk's vredeswil betuigd. „De regeering van de re publiek denkt er niet over de verschrikkin gen van den oorlog opnieuw te beginnen. Wi; hebben den vrede, wij willen dat hij blij vend zij". Wij zijn benieuwd wat de Fransche pers van deze woorden te zeggen zal hebben. Zij beteekenen, dat Frankrijk zich ten aanzien van Polen aan de afspraak van Hythe zal houden en dat de erkenning van Wrangel slechts een platonische liefdesbetuiging van Marianne is geweest. De spanning tusschen de twee foondgenooten aan weerszijden van het Kanaal ls hiermee voorloopig van de baan. De regeering ta Parijs heeft bakzeil Behaald. De Fransche pers ra Lloyd George. Parijs, 17 Aug. De „Hoimme Libre" zegt: Lloyd George is voor dien aandrang van de algevaardigden uit Moskou gezwicht Polen la verloren, Midden-Europa ls aan de ver woestingen van de imperialistische politiek van het bolsjewikl overgeleverd. Morgen zal Sowjet-Rusland, voortdurend sterker en drei gender wordend, nieuwe campagnes ten be hoeve van Duitschland ondernemen. Mis schien zal het behoud van den vrede volstrekt onmogelijk worden. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. „Mar Simeon, Rathia Khatoun! Wat moet die mag hier doen?" vroeg Sulti later. „Halet Bey, Sudti? Hij ls Ohefket Bey's op vul ger." „Wordt die ons nu nagezonden om ons te besptormeeren, na eerst mutessarif geweest te zijn ln een heei ander deel van het land? En hij was in Bitfa, toen gij daar ook waart!" „Een toevallige samenloop van omstandig heden, Sulti." „Ik houd niet van zoo"n toevalligen samen loop, Rathia Khatoun." „Wat een dwaasheid, SultL Heusoh, het is niet meer dan toeval, dat hij hier is." „Toeval?" herhaalde zij. „Toeval ls het grootste woord ln de wereld." „Hij ls een goed mensoh, en naar het •dhijnt, Christenen welgezind." „Een Turk, die op een post in de wildernis den Christenen goedgezind is nu, als die merrie van n hinnikt, en haar neua tegen mij aan wil wrijven, houd lk een oogje op haar achterbeenen. Dat is alles, wat lk ervan zeg, Rathia Khatoun." Ik was niet in een stemming om er verder op in te gaan, behalve, dat het mij een beetje hinderde, dat rij achterdocht koesterde, die maakt en hébben wij 120 wagens met mu nitie en 80 wagens met proviand bemach tigd. Dit suooea ls .te danken aan de oavalerie. Bij Warschau richtte de vijand op 14 Augustus krachtige aanvallen tegen de linie Zegrze-Radimin-Okoenief-Lasnia Kowizua. De strijd om Radimin was zeer verbitterd. De plaats verwisselde verscheiden keeren van bezitters. Den 15en 's namiddags was de stad voor goed in ons bezit na een taaien strijd, die den vijand zware verliezen kostte. In de streek van Oholm-Hrubieszof heb ben wij zeer gunstige resultaten bereikt De vijand liet elf machinegeweren, veel paar den, levensmiddelen en munitie in onze handen. De bolsjewikl wierpen bij hun vlucht kanonnen en machinegeweren in de rivier. De bolsjewieksche chef van den staf van deze troepen ls gevangen genomen. Tegen zeven uur in den avond hebben de bólsjewiki Sokal bezet. De ontruiming van Brody ls gunstig in baar werk gegaan. Al het rollend materiaal is meegevoerd. Parijs, 18 Aug. De toestand op het Pool sche front is aanzienlijk verbeterd. De bóls jewiki zijn op bet geheele Noorderfront te- teruggeworpen. De Fransche officieren vechten in de eerste linie. De Fransche ge neraal Billot staat aan het hoofd van een aanvalsgolf en generaal Henrys ia ook in de eerste linie. i Aan het Poolsche front Het Maandagochtend begonnen Poolsche tegenoffensief heeft onverwacht gunstige Uitkomsten opgeleverd. Zoowel in Noorde lijke als in Oostelijke richting hebben de Poolsche troepen de opdringende rooden teruggeworpen. In het noorden is de tegen aanval, van Nowo Georgiefsk uitgaande, tot voorbij Ciechanow aan de spoorlijn naar Mla/wa gevorderd en in het oosten en Z.O. hebben de Polen de Boeglinie of bereikt of naderen zij die. Ten Oosten van Cholm, d.i. aan de spoorlijn WarschauLublin-^-Kowel melden zij de verovering van Dorogoesk, dat op den linkeroever van de Boeg ligt. Verder zuidelijk zijn de aanvallen van de bólsjewiki afgeslagen. Het belang van deze krijgsverrichtingen is duidelijk. Als Warschau gevallen ware tijdens de onderhandelingen van Minsk zouden de bolsjewikl de pose van overwin naars hebben kunnen aannemen en zou bet Poolsche volk allicht den moed geheel heb ben verloren en het oor hebben geleend aan het zoet gefluit van den rooden pro- paganda-dienst. Weten de Polen daaren tegen hun voordeden te behouden en uit te breiden, dan kunnen hun onderhande laars zich beroepen op de wisselende krijgs kans en behoeven zij zich niet alles te laten aanleunen. De besprekingen te Minsk zijn intusschen begonnen, gelijk blijkt uit het bericht dat de Poolsche gevolmachtigden een koerier met de Russische voorwaarden naar Warschau hebben gezonden, die daar gisteren werd verwacht. Nieuws over den loop ervan is nog niet ontvangen, daarvoor zullen we moeten wachten tot de journalisten, die ver gunning hebben gekregen naar Minsk te gaan, daar zijn aangekomen. Behalve ln Polen hebben de 'bolsjewikl ook tegenslagen te boeken op bet Krim- front. Wrangel heeft er successen van be- teekenis bevochten. Op de inneming van Alexandrofsk—Groesjefskoj (ln het Don- gebied, niet te verwarren met Alexandrofsk aan de Dnjepr) ls die van Konstantinofs- kaja gevolgd. Deze plaats ligt op den Zui delijken oever van de Don, ten Oosten van de uitmonding van de Donets. Uit de ver overing ervan volgt dat Wrangel althans een deel van het Donets-bekken heeft bezet en de kolenmijnen daar voor de bolsjewikl geen ongestoord bezit meer zijn. Van Kon- stantinofskaju is hij ln Zuidelijke richting opgerukt en heeft de spoorlijn Ekaterino- dar—Tsaritsyn, die dwars door het Koeban ge/bied loopt, afgesneden. lk niet deeleh kon. Immers lk wist hoe juist haar beoordeelingen van menscfaen meestal waren, en liet mij zelf op mijn mensohen- konnls steeds voorstaan. Maar weldra was Ik de heele üfwestle vergeten, toen wij opwandel den, om den Bey het operatieterrein te laten zien. Plens en Mr. Wilbur waren weer aan het werk gegaan. Het liep tegen het einde van den dag: een der opzichters had een stok in den grond geplant en een streep op den grond getrokken. Wanneer de schaduw van den stok over de streep vlei, was het werk gedaan de streep was dus het brandpunt dier algemeene belangstelling. Wij daalden van den aristocratisch rustigen Zilggorattop af, naar de noordelijke heuveltjes, die alle een en al leven en stof waren. Wij gingen naar een stuk, dat thans geheel was blootge legd en waar het kalmer was, naar het terrein waar mijn eigen Kirabu lag te glimlachen naast een uitholling in den heuveliwand. De passage langs den Kirabu werd als onveilig beschouwd, daarom beklommen wij de hel ling, en daalden langs een aantal treden in een gapende schacht Naar gelang der om standigheden geschiedden de opgravingen óf in loopgraven óf in tunnels; deze treden nu. leidden naar een onoverdekte loopgraaf, aan weerszijden platen van albast, waarvan enkele zeer goed bewaard waren gebleven, en in zwak bas-rellef voorstellingen van goden en koningen, van veldslagen of godsdienstige plechtigheden droegen. Aan het einde van de loopgraaf waren, naast een gangpoort, twee groote bas-reliefs. Óp elk van beide offerde koning Asehur Dan, groot als wij zelf, een denappél, terwijl twee figuren met vogelkoppen aohter hem, er met welgevallen naar keken. De gangpoort werd Een telegram uit Konstantinopel aan de „Times" zegt voorts, dat de kozakken ln een groot deel van het Don-gébied zich on afhankelijk hebben verklaard en met Wran gel een verbond hebben gesloten tegen de bólsjewiki. Nu de Koeban-kozakken ge-* isoleerd dreigen te worden zullen zij dat voorbeeld wel volgen. Zij toch hebben vroe ger ook aan den kant van Denikin tegen de bólsjewiki gevochten, maar hem, toen 't misliep, in den steek gelaten. En het ergste voor de bolsjewikl is, dat er muiterij onder hun troepen aan het Krim- front begint te komen. Sterke afdeelingen moeten al overgeloopen zijn. Dientenge volge hébben de rooden zich genoodzaakt gezien, troepen aan het Poolsche front te onttrekken en ze naar het Zuiden te zenden. De actie der Fransche socialisten. Parijs, 18 Augustus. Het bestuur van het Algemeen Verbond van den Arbeid heeft zich in beginsel vereenigd met een manifest, dat heden bekend wordt gemaakt en waarin ge protesteerd wordt tegen de uitzetting van de Engelsche arbeidersafvaardiging, tegen de politiek die Frankrijk tegen Rusland volgt, tegen de aan generaal Wrangel verleende hulp ed aangedrongen op de onafhankelijkheid der volken en de vrijheid, die zij moeten heb ben om zich zelf de regeering te geven, die hun bevalt. Ih het manifest worden de Fransche arbei ders nitgenoodigd hun weigering om voor den oorlog te arbeiden te verscherpen. De Humanité meldt, dat de socialistische parlementaire groep besloten heeft het verzoek te doen terstond het parlement bijeen te roepen en een Interpellatie te houden naar aanleiding van den tartenden maatregel, waarmee de over heid de Engelsche kameraden getroffen heeft en over het geheel van onwettige, misdadige daden, die er sedert drie jaar tegen de Rus sische omwenteling bedreven zijn. De neutraliteit van Duitschland. Beuthen, 15 Aug. De vakvereenigingen, de sociaal-democratische partijen, en de spoorwegmannen eischen maatregelen tot verzekering van de neutraliteit van Opper- Silezië, en dreigen anders met een algemeene staking in Opper-Sileziö. Engeland en Rusland. Londen, 17 Aug. De Londensche oorres pondent van de „Manchester Guardian" schrijft: Indien de Russen op de conferentie van Minsk de vrijheid en de onafhankelijk heid van Polen eerbiedigen, gaat Engeland terstond alleen door met de onderhandelingen over de hervatting van den handel, welke fei telijk onderhandelingen voor een de facto vrede zijn. Zij zullen waarschijnlijk een paar wéken duren, waarna Brittanje een vertegen woordiger naar Moskou zal zenden. De er kenning der sowjetregeering zal wat langer duren, doch ongetwijfeld volgen, gemeen schappelijk met ltaliö, waarna een gezant zal worden uitgezonden. Alles hangt slechts al van Minsk. Dezelfde correspondent spreekt het bericht tegen van de avondbladen, dat offlcleele kringen het gedrag van Kamenef en Krassin afkeuren, wijl z]j propaganda zou den zien ln de gesprekken der laatsten met de radioale arbeidslelders. HIJ stelt vast, dat de regeering de houding der Russische afge vaardigden als oorreot beschouwt. Er bestaat niet slechts goede overeenstemming, maar zelfs iets als vriendschappelijkheid. Ernstige onlusten ln Opper-Sllezlë. Een staking, die ln Opper-Silezlë ls uitge broken als protest tegen de vermeerdering van de bezettingstroepen, heeft te Kattowitz tot incidenten geleid, die nog ernstige gevol gen kunnen hebben. Betoogers hebben daar een dier Fransche soldaten, die een stoet volg den, gedood, waarop de Franschen vuurden en eenige burgers doodden en wondden. De menigte trok daarop naar het gebouw van de Entente-oommlssle en elschte de instelling bewaakt door twee marmoren leeuwen, wier open muilen gemakkelijk een menscltenhoofd konden opslokken. WIJ voorzagen ons, alvo rens de poort binnen te gaan, van kaarsen. Hot portaal leidde naar een warnet van nog niet gezuiverde, nauwe gangen, Ook hier platen mot veldslagen en triomftochten, waarop onze kaarsen een grillig licht wier pen. Halverwege de hoofdgang ontmoetten wij Mr. Wilbur. Hij zat een deel van een relief te teékenen bij een kaars, en toen wij hom voorbij waren, keek lk toevallig om, ter wijl lk stilstond om mijn rok los te maken, die aan een rotspunt was blijven haken. Hij had een oogenblik zijn werk onderbroken, om ons na te kijken, en zijn oogen volgden den Bey, terwijl zijn voorhoofd diepe rimpels vertoon de. Dit was strijdig met den indruk, dien ik vroeger gekregen had, dat, wanneer ik hem verrassen kon, zijn blik steeds op mij gericht was. Het-ergerde mij buitengewoon, dat ik op de gedachte kwam, dat de ex-mutessarif de herinnering, aan Bitfa en Sliwa Klissia weer levendig bij hem moest maken. Ik zelf was het niet nader aan te duiden incident in de afgeloopen maanden bijna vergeten. Mr. Wii- bur's blik was half afwezig, als kwam hem oWseliög weer iets in de gedachte mis- senfen dat hij het ook vergeten was, en het zien van Halet Bey oude herinneringen weer bad wakker geschud. WJj gingen voort en kwaimen aan een an der portaal, geflankeerd door mismaakte stompen, die eens stieren van gebakken steen waren geweest, en daaruit ln de open lucht Hier was het oostelijke einde van het teon- peloomplex, en het ravijn, dat het begrensde, lag aan onze voeten. Achter ons was de zon op het punt aohter de kim weg te duiken als een gloeiende, trillende schijf. Voor ons Ingezonden mededeellng. van een commissie uit het Dultsohe spoor wegpersoneel, welke in overleg met de En tente-commissie toezicht zou houden op alle militaire transporten. Verder verlangde zi, de ontwapening van de vreemde bezettings troepen. Toen de Fransche commandant wei gerde, namen de betoogers een zeer dreigen de houding aan en volgde een vuurgevecht, waarvan de afloop nog niet bekend is. Vol gens de laatste berichten is het waarschijnlijk dat de Fransohen zich tenslotte hebben ge schikt en hun wapenen onder de hoede van de Duitsche veiligheidspolitie hebben gesteld. Waartoe deze en dergelijke uitingen van directe actie in geheel Opper-Silezié zullen leiden is nog niet te overzien. De stakers beschouwen de versterking van de bezetting als een begin van aanranding der Duitsche onzijdigheid, daar ze overtuigd zijn, dat de vreemde troepen 't avond of mor gen tegen de Russen zullen gaan ve'chten. De Duitsche regeering ziet het eigenmach tig ingrijpen van de arbeiders in haar neu- traliteits-polltlek met leede oogen aan; ze heeft er herhaaldelijk tegen gewaarschuwd, maar kan er niets tegen doen. Voor het eeni ge middel: overreding, zijn de arbeiderslei ders niet te vinden. Evenals hun collega's in Engeland zijn ze van oordeel, dat slechts directe actie van de arbeiders het wederop- vlammen van dra algemeenra oorlog kan voorkomen. De Fransche socialisten 'schijnen een eenigszins ander standpunt in te nemen. Hun partij heeft besloten de regeering een spoed- elschende vergadering van de Kamer te ver zoeken ter bespreking van de Russisch-Pool- sche kwestie. Berlijn, 18 Aug. De lntergealilieerde com missie heeft over de stad Kattowitz den staat van beleg afgekondigd. Waarschijn lijk zullen samenscholingen worden veibo den en het sluitingsuur op acht uur 's avonds worden bepaald. ln de stad heerscht op het oogenblik rust, ofsohoon de bevélklng nog een groote op winding toontT Fransche gepantserde auto's rijden door de straten. Krachtige patrouil les zorgen voor de veiligheid ln de stad. Aanigaandè gebeurtenissen van gister avond wordt nog gemeld, dat de menigte tegen negen uur 's avonds de Fransche wacht bestormde en zich met karabijnen wapende. 'sNaohts werden plaatselijke ge vechten geleverd, welke tot ongeveer twee uur duurden. Om drie uur 's ochtends be gon het schieten opnieuw en Meld tot vier uur aan. Bij het ochtendgloren boden de straten, waarin gevochten was, een 'beeld van woeste vernieling. Ook bij de kazerne ls hevig ge vochten, waar vax. belde zijden met gewe ren, machinegeweren en handgranaten werd gestreden. In geheel Opper-Sllezlë ligt de arbeid heden stil. Men verwacht verdere onlusten. Voigena .tt-denmiddag te Berlijn te officieeier plaatse Ingekomen berichten heb ben de straatgevechten een grooteren om vang als tot dusver werd verondersteld. Aan Fransóhe zijde werd met machinegeweren geschoten; aan Duitsche zijde vielen 20 doo- den. Onder de laatsten bevindt zich ook majoor Von Kleist van de veiligheidspolitie in Kattowitz. wierp de Tel oen scherp oinlljndo schaduw ver over de vlakte. Langs het ravijn, ln die sohaduw, lagen eenige eigenaardig gevorm de en gekleurde watervlakten. Eon scherpe zwavelluoht drong zich aan ons op. „Aardpekbrennon," zolde do Bey, en hij gaf het verlangen te kennen, deze van nader bij te bezichtigen. De weg leidde over een geitenpad van om streeks een meter breedte langs den ravijn- wand, twintig voet onder den bovenrand, en vijftig boven den bodem, met een loodrechte helling, aan den voet waarvan de poelen in de diepte lagen. Het waren groote water vlakten, vier in getaL Het water was zelfs den Arabieren te sledht; de grond rondom was zwart gebrand, en de oever van elk der vier was omzoomd met een zich steeds verder uitbreidenden ring van aardpek, donker en glinsterend. De oppervlakte van het water was bedekt met oen kleverige, geelachtige laag naphta. Bij tusschenpoozen borrelden nu hier, dan daar groote bellen op, die aan de oppervlakte barstten, waarbij ze de karakte ristieke peklucht met zwavelgeuren vermeng den, en trage rimpelingen teweeg brachten, die een zwartachtig schuim langzaam naar den oever dreven, waar het zich aan den kant vastzette. Die naphtabrannen zullen nog eens iemands fortuin maken. Wij gebruikten ze als oen goedkoop vervangmiddel van vuur werk. Een lucifer er ln als het donker was en de omtrek was hel verlicht tot het water was schoongebrand. Eenige uren later was er reeds nieuwe voorraad gevormd, zoo kwistig is de natuur in het gebied der Twee Groote Rivieren. Toen wij op den Tempelberg terugkwamen, raakte de sohaduw van den stok de streep. De eene oprichter na den anderen blies op zijn Londen, 18 Aug. Uit berichten, hier ont vangen, blijkt, dat de Polen met succes Warschau verdedigen; het tegenoffensief uit de richting Thorn maakte goede vorde ringen. Tot Straéburg hébben de Polen den spoorweg in hun bezit, Mer vocht.eep vrou wenbataljon mee. De Danzig-Warschauljjn is nog bruikbaar vla Thorn. De Engelsche bladen vergelijken de hui dige Poolsche positie met die van de ge allieerden aan de Marne. De „Daily Chon." betoogt, da/t de positie, welke de Polen thans verdedigen, evenals de Marnestelling veel gelegenheid biedt voor tegenbewegingen, maar bet blad ziet toch de beste oplossing van de zaak hierin, dat de Russische regee ring flinkweg een ruime politiek volgt en Polen op gelijke wijze behandelt als het de kleine Baltiscbe buren heeft gedaan. f Londen, 18 Aug. Een heden te Londen ontvangen officieel bericht uit Moskou meldt, dat de wapenstilstandsoonferentle tussohen Russen en Polen den 17en Augus tus om zeven uur 's avonds is geopend, en tot heden ls verdaagd. Berlyn, 18 Aug. Naar aanleiding van de bloedige incidenten ln Opper-Sileziö zegt het -Berl. Tagebl.", dat de openlijke ondersteuning, die de Polen voortdurend van de Franschen krijgen, de Duitsche bevolking reeds lang in opgewonden stemming heeft gebracht. De kleinzieligste en groote plagerijen hebben de Duitsche bevolking vervuld met bitterheid en haat. BUITENLAND. IERLAND. Lodnen, 17 Aug. Gisterennacht ls een in specteur van politie doodgeschoten te Tmple- more bij Thurles. Tengevolge daarvan ver nielde de gewapende politie vele kantoren en stak het stadhuis in brand. Het geweervuur duurde vier uren lang. De eerste vergadering van den Volkenbond. Parijs, 18 Augustus. De Zwltsersche over heid ia officieel in kennis gesteld van het voornemen van den Volkenbond, om, over eenkomstig het verzoek van president Wilson, een eerste voltallige vergadering van den bond te houden te Genève op 15 November a.s., 's ochtends om ëlf aar. De Daltsche verliezen. Berlijn, 17 Augustus. Op grond van de laatste Inlichtingen geeft het orgaan van de Duitsche Oud-Strtjdersvereenlgingen de Duit sche verliezen aan gesneuvelden in den oor log als volgt op: leger 1.718.608; vloot 84.726 vermist 6000; samen 1.748.841. Een vreemde munltlebergplaats. Berlijn, 17 Augustus. Te Schandau is de keuken van een huls op de vierde verdieping nlt elkaar gevlogen. De ontploffing was toe te schrijven aan de aanwezigheid van een partij infanteriemunitie. Dit Incident laat zien op welke minder-geschikte plaatsen men tegen woordig met de aanwezigheid van munitie rekening moet houden. I Een dievenbende. Te Erkelens ls een aantal schooljongens van 11 tot 14 Jaren, die een dievenbende hadden gevormd en tal van diefstallen gepleegd, ge snapt. Ze hadden een gemeenschappelijke kas, waarin zich, toen de politie deze in een veld verborgen vond, 1200 M., bevonden. Veel van het gestolen geld was echter al versnoept. Effecten e.d. die ln hun handen vielen, doch die ze vreesden, dat hen konden verraden, hebben ze steeds verbrand. 175 flesschra vergif gestolen. ln een der laboratoria der universiteitskli niek te Berlijn ls eenige dagen geleden inge- fluitje, do rijen werklieden mengden zich verward dooreen en eenige mi nu tra was het een chaos, Toen de gereedschappen waren upgoborgon, scheen er weer orde m te komen: ln geregelde groepen snelden de arbeiders weg. De stofwolk die zij opjoegen, scheen plotseling stil te staan, toen de zon onder de kim dook, en schaduw over de aarde kwam. Een verandering kwam over de eerst bulde rende opzichters. „Salatu 1'Ishia, het avondgebed mijn broeders," zeide de oudste tot de weinigen, die nog achtergebleven waren. Hjj streek drie vingers over zijn tulband en zijn sanda len, stak zjjn stok in het zand, en wendde het gelaat er heen. De anderen sohikten zioh achter hen. Zij allen meenden met het drie vinger-gebaar in de plaats van de voorge schreven wassöhinigen te kunnen volstaan; zij waren zoo gewend geraakt aan het graven tusschen beenderen, dat zjj zich er niet zoo door bezoedeld achtten, dat zij zich voor het gebed werkelijk geheel moesten wasschen. De Bey, nog een nieuweling op den Tel, be schouwde zich als hopeloos verontreinigd door zijn tocht door de werken van gestorven ongeloovigen, en streek slechte met de vin gers over de ooren, als belofte zijn avondge bod sp lichten te zullen verrichten, zoo gauw nij het noodige water tegenkwam. Wij gingen dus kalm verder en lieten hun unisono bul* gen bij het gemompelde Arabisch, dat nie mand hunner verstond. „Wel, Miss Jerninghttm," zeide Harvey Wilbur later, toen we een oogenblik alleen waren, „het is een heele sprong van Bitfa als mutessarif naar Tel Abou Khatoun als min derwaardig spion. Vindt u ook niet?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1