NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MOTORKLEEDING No. 5291 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG DE POOL8CH-EDSSISCHE OORLOG. De vierde phase van den strijd la inge treden. De eerste was hot overhaaste op trekken der Polen naar Kief, welke onvol doende voorbereide opmarsch noodlottig voor hen werd. De Russen dwongen hen tot den terugtocht, die voor Polen een catastro- phe dreigde te worden. Dat was de tweede phaso. De derde gaf hetzelfde beeld, doch thans waren het de Russen die tot een orde- loozen terugtocht werden genoodzaakt. En thans zijn bedde partijen bezig hunne strijdkrachten opnieuw op te stelten. Al thans zijn volgens een bericht uit Ber lijn de Polen bezig hunne troepen tus schen de Boeg en de Duitsche grens te her- groepeoren. In den rug van het Poolsche leger verzamelen zich, volgens de bladen uit het Oosten van Duitsohland, nog aan Zienlijke Russische strijdkrachten. De Rus sen bereiden een tegenaanval voor in de streek van Brest Litofek.Een nieuw leger van 80.000 man, voornamelijk bestaande uit de garde van St. Petersburg, moet op Lomza aanrukken. Integenstelling met deze beriohten meldt het Poolsche legerlbericht, dat de militaire overwinning op het sowjetleger volkomen is en dat nu zeker de vredesonderhandelin gen te Warschau voortgezet zullen worden. Ook wordt gemeld, dat de Russen toebe reidselen maken voor een tweeden op marsch. Veel is hieromtrent nog niet bekend, doch bevestigd wordt, dat de troepen van Brest Litofsk oprukken, dat er versterkin gen voor ben op weg zijn in het vak van Augustowo en dat de Poolsche troepen, die aan het Oosten van de Duitsche grens nog bezig waren met de afgesneden Russische troepen van het 4de en 15de leger op te vangen, door een scherpen uit het Oosten gekomen aanval tusschen twee vuren zit ten. De aanwezigheid van nu ruim 50.000 Russen in het kleine, van het overige Duitschland afgesneden Oost-Pruisen, be gint nu langzamerhand pijnlijk te worden, en scheepsgelegenheid om deze troepen naar Duitschland te sturen is niet ter be schikking. Een draadteos bericht uit Moskou deelt unede, dat het geheele Russische rijk in 03 militaire districten is verdeeld, waarin alle mannelijke inwoners van 1750-jarigen leef tijd militair worden opgeleid. De reserves voor den tegenwoordigen veldtocht bedragen 4.7 millioen volkomen gedisciplineerde sol daten. Een bericht van Zaterdag uit Warschau meldt nog: In de streek van SoewaTki hebben de Poten, na het mislukken van het tegen offensief van de bolsjewiki togen Bdalystock, dat dezen, zware verliezen kostte, hun voor uitgang langs de Oost-Pruisische grens be stendigd. Na eenige uren vechten» Iconden de Pollen zich meester maken van de forten van Oszowitz en zich een weg banen door de Bohr-moerasson en de meren van Augusto wo bereiken. Aldus kregen zij controle over de geheele "grens tot aan do heuvels van Augustowo. Ten Oosten van Brest-IAtowsk hebben de bolsjewisten aanhoudend hun aanvallen in de streek van Laopol hernieuwd evenals ten noorden van Naref. De Poten gaan voort het land te zuiveren. Volgens berichten van de Fransche missie in Polen zijn er 80000 bolsjewiki gevangen genomen door de Poten, 40000 gedood en 60 duizend geïnterneerd in Oost-Pruisen, duizend geïnterneerd in Oost-Pruisen. (Het cijfer van 80000 bolsjewiki, die ih Duitschland geïnterneerd zouden zijn, is waarschijnlijk veel - te laag geschat. Alle Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 Beuoorden Bely (ten N. van Lemberg) zijn verbitterde gevechten met de ruiterij van FEUILLETON. door JESSIE DOUGLAfl KERRU1SH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. HOOFDSTUK IV. Snoeverij ot wat? m^n weer heb, zal ik dien Evelyn! erin zetten," beteofde 1 lik hlli i® j» boek vol persoon- Boedienny, waarvan een afdeeling te Tyszawzy is aangekomen, gaande. In de vakken van Bohrka (ten Z.W. van Lemberg) en Swirz (beoosten Bohrka) hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aan vallen afgeslagen en in een sterken tegen aanval bü Sarnikl tal van roode eskadrons vernietigd. In den nacht van 26 op 27 dezer heeft het leger van den Oekrainschen generaal Pawlenko den overtoeht over de Dnjestr geforceerd en rukt thans in noordelijke richting op. Kopenhagen. 28 Augustus. Blijkens een bericht uit Reval heeft Tsjltsjerin de Russische delegatie te Reval een telegram gezonden waarin hij o.a. zegt bat binnen 14 dagen, het Poolsche oflensief tot staan aal z(jn gebracht. BUITENLAND. OPPER-SILEZIE. Uit Warschau wordt gemeld, dat thans acht districten in Opper-Silezië in handen der Poten zijn, n.1.: Kattowitz, Beuthen, Pless, Rybnik, Tarnowitz, Zaborze, Gleiwitz en Lublinitz. Volgens de laatste Poqlsche berichten zijn de Poten begonnen do veilig heidspolitie te ontwapenen in de districten Wiehrau, Strelitz, Kosel, Ratibor en Lesch- nitz. CHILL Britsche oorlogsschepen. De politieke medewerker der „Washing ton Herald" heeft, dus wordt aan de „Mor- ning Post" gemeld, opgemerkt dat in offi- cieele kringen met leedwezen wordt gezien, dat Engeland aan de Zuid-Amerikaansche republieken overtollige oorlogsschepen ver koopt. Chili kocht onlangs den dreadnought „Canada", een schip van 28.000 ton, twee kruisers, vier torpedo-jagers en drie mijn- leggers en onderhandeling voor verdere aankoopen door andere republieken zijn gaande. Sommige 'republieken hebben oorlogs schepen willen koopen van de Vereenigde Staten, doch zulks is steeds geweigerd, om dat de Staten kfaohtens.de Monroe-leer juist de militaire competitie tusschen de republie ken wil tegengaan. Chili en Peru zijn vooral steeds jaloersch op elkaar en hebben oude veeten af te doen. Een Britsche marine-commissie is eenigen tijd in Chili geweest om de marine aldaar te reorganiseeren, terwijl een Amerikaan sche marine-missie naar Peru Is geweest, want Peru is zeker niet voornemens kalm toe te zien, dat Chili zich tegenover eerst genoemde republiek zou wapenen. ENGELAND. Onlusten te Queenstown. Uit wraak over den moord1 op een kame raad hebben de Oameron Hooglanders te Queenstown Vrijdagavond een aantal maga zijnen en kantoren van Sinn Feiners aange vallen. Troepen en notitie werden gerequi- reerd om de onlusten te onderdrukken, maar tot Iaat in den nacht duurde het vuren door. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de jaarbeurs te Leip- zig komen er passagiers- en goederenvlieg- dfcnsten naar die stad. In aanmerking kernen de afstanden Kopenhagen—Malmö—Berlijn— Ledpzig en Londen—Amsterdam^Breinen— Berlijn—Leipzig. Do volkstelling In Letland heeft vastge steld, dat er na 6 jaar oorlog op 64.000 KM ruim 1.500.000 bewoners overgebleven zijn van de 2AOQ.OOO, die er voor den oorlog waren. Tokio, 28 Augustus. Tengevolge van eon noodlottige vloedgolf zijn er te Odemari op i- L" Motor- Handschoenen ruime keuze. HERMAN NYPELS. Sachalien 200 menschen verongelukt en 500 dakloos. •De toestand in Mesopotamië wordt hoe langer hoe onheilspellender. BINNENLAND. Geen invoer van haring in Dnitschlnnd!. Naar gemeld wordt, is in een op 24 dezer gehouden vergadering te Berlijn door het ministerie voor Volksvoeding beslotefo, dat de invoer van Hollandsche haring in ver band met de nog aanwezige groote voorra den Noorsche haring dit jaar nog niet kan worden toegestaan. Vermoedelijk zal de vrije invoer eerst op 1 Januari as. worden hersteld. Het NecL Corr.-bureau meldt aan de „N. Rott. Ort": In enkele persbeschouwingen is den minis ter van landbouw verweten, dat hij de graan prijzen wil opvoeren tot den wereldmarkt prijs. Naar aanleiding hiervan kan worden medegedeeld, dat er geen andere mogelijk heid bestaat, dan dat het graan tegen den wereldmarktprijs wordt aangekocht Immers de tarweproductie van ons land is zoo klein, dat deze slechts voldoende zou zijn om l1/» maand 2 maanden in onze behoeften te voorzien. Het 'grootste deed van de tarwe voor onze broodvoorziening moet dus wed in het buitenland worden aangekocht Nu wa ren vroeger de vrije vrachten belangrijk boo- ger dan de vrachten van gerequireerde sche pen. De minister was toen derhalve in staat, door schepen voor het graanvervoer te repui- reeren, de tarwe hier te lande beneden den marktprijs aan te voeren. Thans echter zijn de vrije vrachten zelfs lager dan de op de wet gebaseerde vrachten van gerequireerde schepen. Hieruit volgt, dat höt graan, dat thans aankomt, moed; geleverd worden tegen den wereldprijs en het wittebrood slechts dan goödkoopor zou kunnen worden verstrekt indien de minister daartoe de beschikking had over een door de Staten-Generaai toege staan crediet De bruinbroodveratrdkkiiig ge schiedt inderdaad beneden den wereldprijs, doch op kosten van de schatkist Met de rogge staat de zaak anders. De roggeproductie hier te lande is grooter dam de consumptie. Dientengevolge kan do mi nister door den invoer van rogge te verbie den of te beperken, op den prijs van de rogge en daardoor van het roggebrood in vloed uitoefenen. Ten aanzien van de tarwe echter is dit niet mogelijk. Loonregeling Provinciaal personeel. Naar aanleiding van het bericht van „Het Volk" als zou de Regeering aan de nieuwe loonregeling van het provinciaal personeel van Noord-Holland haar goedkeuring heb ben onthouden, kan worden medegedeeld, dat men hiervan ter bevoegder plaatse niets afweet. (BObL) Do onderwttzerssalarlsseiL „Weet.jo dat zeker?" „Absoluut. Ik heb het nog niet lung gele den weer eens over gelezen. Over die stom men-oorlog heb ik geen woord gerept, en natuurlijk ook niets over die geheime gang." Ik moest haar gelooven; het was de meest frappante episode van haar leven geweest, zooiiat ze alles wel goed zou onthouden heb ben. Ongetwijfeld moest er dus nog iets voor hoofdakte een salaris van 22004500, voor hoofden ƒ800 meer, voor hulp-onderwijzers 900 minder. De Pilgrfm-Fathers-herdenklng. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontving van het gezantschap der Vereenig de Staten van Amerika de mededeeling, dat de kapitein-ter-zee Pitt Scott, comnfandant van het Amerikaansche oorlogsschip „Fre- derick", opdracht heef gekregen naar Rot terdam te stoomen naar aanleiding van de aldaar plaats hebbende herdenking van het .vertrek der Pelgrims uit Holland. De aanwezigheid van dezen Amerikaan- sohen oorlogsbodem Is bedoeld als een blijk van belangstelling van regeering en volk der Vereenigde Staten in de Neaerlandsche viering van die merkwaardige gebeurtenis, en een uiting van hartelijke vriendschap en goede wenschen van het Amerikaansche volk ten opzichte van het Nederlandschc. De „Fredorick" zal Dinsdag a.s. in de haven van Rotterdam aankomen en daar tot het einde van het herdenkingsfeest op Don derdag a.s. blijven. De L T. H. R. E. K. A. De opening der Internationale Tentoon stelling voor heft Hotel-, Restaurant- en Koffiehuisbedrijf, kortweg genoemd de L T. H. R. E. K. A., heeft Zaterdagmiddag om 2 uur in de congreszaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam plaats gehad. Er was groote belangstelling. Er zijn ongeveer 137 inzendingen, van boerenjongens af tot de statistische gege vens der Werkloosheidsverzekering in Den Haag toe. In September de LT.HJR.E.KA. blijft een maand geopend hebben oja. biljart wedstrijden, damwedstrijden en banketwed- strijden plaats. Zaandamsche kermis. Zaterdagmiddag 4 uur is dé Zaandamsche kermis, of zooals ze volgens de nieuwe be naming heet, de „Zaandamsche feestweek" (men wijzigde den naam in de hoop daardoor ook dat deel van de burgerij, dat principieel tegen de kennis gekant is, op zijn zij te krij gen, welke poging echter niet Is gelukt) officieel ten gemeentehuiize door het bestuur der gemeente geopend. Te vier uur werden de loden van het voor bereidingscomité uit de burgery en van de verschillende sub-oomité's, te zamen onge veer 60 personen, door het gemeentebestuur ten gemeentohuize ontvangen en door wet houder Brinkman als loco-burgemeester (de heer Ter Laian vertoeft buitenslands) wel kom igeheeten. L De wethouder sprak de hoop uit, dat deze nieuwe vorm van kermisvieren aan de ver wachtingen zou beantwoorden en de Zaan- damsahe feestweek, waarop veler oogen, ook buiten Zaandam, zijn gevestigd, izou slagen. Voor een zeer groot doel, meende de wet houder, zou dit afhangen van de wijze, waar op het publiek dit nieuwe dehkbeeld zou opnemen en of dit daaraan zijn medewer king zou verleenen. De wethouder voor sociale zaken, de heer Van Velsen, van vtien het initiatief voor deze nieuwe zaak was uitgegaan, herinnerde aan de stemmen die in en buiten den Raad opgingen om de kermis af te schaffen. Het gemeentebestuur vroeg zich daarbij af of het wel goed zpu zijn iets wat zoo sterk in het volksloven is Ingegroeid zonder meer op te heffen en of het tegenover den mid denstand rechtvaardig zou zijn en van wijs beleid getiiigen als men de kennis ging af schaffen zonder eerst gepoogd te hebben iets beters daarvoor in de plaats te stellen. Zou deze poging falen, dan meende de wet houder, zou dit van grooten Invloed zijn op het voortbestaan van de kermis. De voorzitter van het oomitó, de heer Theinort, sprak daarop de hoop uit dat de Zaandamsche feestweek zoodanig zou sla gen, dat daardoor de tegenstanders van het HOOFDSTUK V. Het transport van den oherubijn. Den geheelen nacht reeds had zich een ware stroom naar ons kamp bewogen. Je- boitrs uit de rieten hutten aan de rivier, Shammarsche ruiters uit de vlakten voorbij Tot uiterlijk Donderdagavond 8 uur houden wij op den bovenwinkel KEIZERSTRAAT 116 de UITVERKOOP van prima coupons Heerenstof. f 12.een heele Winterjas-coupon, f 17.— een prima Lap voor Heérencostuum. De enorme drukte in on» magazijn bewees, dat deze uitverkoop insloeg. Firma I. GRUNWALD, oogenblik zouden worden bekeerd en zich bereid toonen bet volgend jaar een werk zaam aandeel in de uitvoering zouden nemen. Hierna had de optocht der deelnemende vereenigimgen plaats met muziek en ba nieren, waaraan door 80 vereenigingen mot te kamen ongeveer 1000 personen werd deel genomen, en die in alle opziohten uitstekend slaagde. In de Oostzijde en Westzijde waar langs de stoet trok, was het vol van toe schouwers. Voor Zondag stonden op het programma allerlei sportwedstrijden: zooals voetbal, korfbal, athletiek, 'boks- en worstelwedstrij den enz. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam Per Eng. mail ▼ia Marseille 6.30 's av. 6.30 6.30 Per mail jElken Dinsdagj 12.— 's midd. Uitsluitend brieven, briefkaarten en a»n- Oorzaken en behandeling van eczeem. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloedar moede, lichamelijke of geestelijke inspan ning. Ook kan het een gevolg zijn van be smetting, het voortdurend omgaan met natte of droge waren In winkel of werkplaats, of overgevoeligheid voor buitengewone warmte of kou. De behandeling eischt veel zorg en zinde lijkheid. De lijder dient eenvoudige, voed zame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alcohol te vermijden. Geregelde stoelgang is noodzakelijk; verstopping ver ergert do kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen, bestaat niets beters dan Foster's zalf. Deze verdrijft de prikkeling en de geneigdheid dm de aan gedane plaatsen te krabben. Foster's zalf heeft een antiseptische, ver zachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en dringt tot op iedere aangedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle Jeuken de huidkwalen en heeft tel vfin hardnekkige en langdurige gevallen genezon. Zij is ook een uitstekend geneesmiddel voor aambeien. Foster's Zalf (lot op den Juiston naum) is te Don Helder verkrijgbaar by A. ton Kloos ter, Keizerstraat 08, h f 1.75 per doos. (Wordt veiUifeu). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldereohe Ct per 8 mnd. 1.60, franco p. poet 1.70. Bultenl. 2.60 Zondagsblad 3 0.Ö71/., 0.65. „1.06 Modeblad 8 „0.96, H i.06. „1.30 Loeee nummer» der Oourant 4 ct. Post-Girorakoning No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gal jard). Inge®, meded. (kolombr. al» redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. («evr., te koop, te huur) v. 14reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Allo prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeeL Duitsche rapporten stemmen overeen, het aantal Russische troepen, dat de Oost- Pruisische grens overschreed, van 60.000 tot 90.000 bedroeg). Parija, 80 Augustus. Het Poolsche staiberieht van 28 dezer luidt: 76) Op een grooten schok of verrassing, die men absoluut voor zichzelf moet houden, volgt een periode van uren of dagen, die in latere herinnering slechts wazige beelden geeft. Men herinnert zich de groote gebeur- tenis en de latere periode van het zich be wust worden, dat alles werkelijkheid en geen room maar wat daartusschen ligt, de tijd V"* 1 blaren van een uiterlijken schijn, Mi- 6611 "wel gehuld. -Myn eerste duidelijke herinnering nadat e üey mij naar Evelyn had gebracht, is er tefel, toen Papa pkrtr ling zed: I ,,ia' wat zie je pipscïi. Als je maar dwn want «r ia morgen veel te gemaakt," antwoordde ik. Jk „Maar wie zou het lozen? Behalve de Boy is er op don Tel niemand buiten ons, die Engelsen kan lozen, en bij ons blijft liét in do familie nietwaar, menscheu?" „Natuurlijk," bevestigde do Amorikaan hartelijk. „Wij vormen met z'n alten.één go- lukkigo familie Tel Abou Khatoun Co." „En wat den Bey aangaat," zoido Piers, „die kijkt liever plaatjes, dan dat hij leest: 't vordert te veel van zijn geestelijke krach ten. Die is dus onschadelijk." TV vind, dat Je te familiaar met Mr. Wil- bur bent," z*ide ik later tot Evelyn, toen ik met haar alleen was. „lk heb hem geadopteerd," antwoordde zij luchtigjes. „Hij voelde zich zoo eenzaam, duizenden mijlen van huis, en hij heeft geen familie behalve een verren neef, dus heb ik erin toegestemd een zuster voor hem te zijn. Hij zei, dat dat juist was, wat hij wensohte." Door de onschuldige opmerking was ik hoogst onaangenaam getroffen, hetgeen zeker niet het geval geweest zou zijn, wan neer de Bey niet zoo stuitend bad geïnsi nueerd. Onder den Invloed van zijn woorden had ik de laatste uren zenuwachtig nauw lettend de houding van alle anderen geob serveerd. Koppelden de menschen mijn naam werkelijk aan (tien van Harvey Wil'air? Het was onmogelijk - maar hoe kon de Bey anders on het idee gekomen zijn? Ik begon te vermoeden, dat er achter de dreigementen van don Tunk meer school, dan lk kon vermoeden iets dat de macht, die hij over mij had, maakte tot een onweer staanbaar wapen. In dat vermoeten werd ik gesterkt door een gesprek met Evelyn,des «ronds toen wij nog wat rondwandelden op den Ziggorat, genietend van het slapende totofe, terwijl in de verte de rivier zwak Ingezonden mededeellng. In WATERPROOF, GUMMI, of LEDER, JEKKERS, BEENSTUKKEN, OVERJASSEN, met ieder of bont gevoerd. Do graanprijzen. Do Centr. Oomrn. voor georganiseerd overleg adviseert voor onderwijzers met glansde onder dan sterrenhemel. „Vindt Jo hot ook geen eigenaardige ge dachte," begon zij, „dut de menschen, die hier in deze «treek nu leven, allen min of moer afhankelijk vun ons zijn? lk denk er zoo graag aan, dut zij bet door ons een beetje beter en gelukkiger hebben, Rathia.'1 „Ja als ons iets overkwam, zouden velen van de stakkers er nog ellendiger aan toe zijn, en vele gezinnen zouden te gronde gaan," antwoordde ik. „Ja, Evelyn, als wij eens kwamen te vallen, zou er een oogenlblik een beetje minder zonneschijn zijn in het land dier Twee Rivieren. En Juist die opmer king van je, doet me er weer aan denken: ik maak me ongerust over dat dagboek. De hemel weet, hoe in het Oosten de dingen worden overgebracht, en waarheen „Dat weet ik," onderbrak zij ernstig. „Daar heb je me reeds vroeger voor gewaarschuwd, en ik kan je dan ook verzekeren, dat er niets in staat, wat niet ieder sterveling zou mogen lezen." ,Daar heb je bijvoorbeeld die geschiedenis van Kalmaru," zeide ik. „Je weet, wat een gevaarlijke geschiedenis dat was." „Zeker, maar ik herinner rny ook nog heel goed, wat ik daarover geschreven heb: niets m«^r dan eenige oppervlakkige praatjes over onze gastvrouw, hóe ze er uitzag, cn wat ze deed: en dat ze zoo aardig voor ons was." ü'UJi.._L— J-UJ11 -1 --JL -J mij verborgen zijn, en voor lik wist wat dat was, kon lk geen krijgsplan opmaken. Hier waren vernuft, kennis of zelfopoffering ijdolo wapenen, het gevaar scheen alleen ge keerd te kunnen woriden door het geheim oer Ïeworen bekend te inakon door de Ohal- eeërs van het district Bitfa aan vervolging irils te geven, en ons in eon vreemd daglicht stellen tegenover de gozanten te Konalan- tlnopel op den koop toe. Dat was de eerste nacht, dat angst en hulpeloosheid mij den slaap onthielden. Het morgenlicht bracht een tijdelijke op lossing: brutaliteit; het morgenlicht vertelde mij, dat het nu pas Maandag was, en er dus, waar de slag niet voor Woensdag zou vallen, nog twee dagen waren, waarin gehandeld kon worden, of waarin Allah kon ingrijpen, dat de wereld elk oogenblik vergaan kon, dat er werk moest gedaan' worden, ook al zou de hemel op ons hoofd vallen, en dat het dan maar het beste was, het opgewekt te doen. Dus beproefde ik vroolijk te kijken, en niets te laten merken; het wu» dan ook alleen maar Sultl, die wilde weten hoe het kwam, dat lk mijn handen niet stil kon houden, en Mr. Wllbur die durfde vermoeden, dat do kringen onder mijn oogen het gevolg waren van piekeren over de komende werkzaam heden. Ingezonden mededeellng. Deze pr\jzen gelden alleen als reclame deze week. Na dien niet meer. Keizerstraat 116, Helder. HET goedkoopste adres voor Heorenjas en Heerencostuum. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum van de ter post bezorging. eiken Vrijdag eiken Dinsdag Woensd.*) Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Naar Ned. Wnst-lndlë. geteekende stukken. Ingezonden mededeellng. Saniarrah; Kbatounaibad was en maas» opge trokken, evenals alle andere dorpen tien i«yi ln hot rond. Derwisoben, smerig en onbe schaamd of nietjes en drooanoriti MoHah's en Ohristonpriostors, Lazès, Armeniërs, Turken on Grieken kwamen tn groepjes van twee of drie. Schoolmeesters van Tekrit hadden een dag vaoan/tie gegeven, opdat hun jonge leer^ lingen hun geest konden verrijken bij en zy zelf getuigen kondien zyn van de groote ge beurtenis, die werd tot een soort geïmprovi seerde kermis, waarvan ik niet zeker weet, of zy niet haar naam geschonken heeft aan een jaar ln de Mesopotamische annalen, het jaar van het Vervoer van den Cherubijn, in casu van mijn leeuw met bet menschenboofd, die ons het bezit van den Tel had verzekerd- Ons fonds had de overbrenging naar Enge land, en 't museum te Konstantinopel die naar Stamboel-niet kunnen bekostigen. Na een onnoemelijk aantal telegrammen van Mr. Wilbur deed de universiteit van Zuid-Caro- lina ons een aanbod: veertig duizend dollar als we den cherubijn in Basrah konden krij gen. Vandaar zou een agent, het eerste en eenige Assyrische genie dor hieuwe Wereld, hem naar Amerika verschepen. Het bedrag was meer dan voldoende om den cherubijn naaT Basrah te brongen als we hem uuiar eerst aan dien Tlgris hadden. Vandaar de wagon.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1