NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA CONCERT Eerste Blad. „BELLEVUE" No. 5293 I ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1920 48e JAARGANG o A ST'*1 0'® 8 m „0.96, 1.06. Versohijnt Dinsdag-, Donderdag, en .Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGBVER: O. DB BOER Jr., HELDER Iiurwrn: Koningstraat 29 Inteso. Telefoon 50 1.— 1.15 2.27 6.46 6.6 1.— 1.45 2.40 4.— 5.35 6.50 7.50 1.20 2.11 8.25 4.55 BUITENLAND. De Poolsch-Russlsche oorlog. Een Poolsoh legerlbericht van 1 Septem ber luidt: In gevechten met het Russische leger van Boedjeny behaalde ons derde leger een reeks belangrijke successen. De legermacht van Sovjet-Rusland ontving het Imperatieve hevel in het gebied van Zamos door te breken en op Lutolin aan te rukken. In verband daarmee moest het 12de Sovjet- leger b|j Balz tot het offensief overgaan. Dank zij de voortreffelijke houding van onze langs de Boeg gelegerde troepen werd het offensief van het 12de leger verijdeld. De Sovjettroepen hielden tegen den aanval van onze afdeelingen geen stand. Onze 2de legion. devlsie bracht den vijand in het ge bied van Grobowicz een beslissende neder laag toe. In dezen slag speelden de vervol gingstroepen van generaal Halier een be slissende rol, daar zij sedert meerdere da gen met groote hardnekkigheid tegen Boed jeny streden en 31 Augustus van het Oos ten uit tot den aanval overgingen. Tegen over deze troepen moest Boedjeny een over ijlden terugtocht aanvaarden, waarbij hij op alle plaatsen op tegenstand stiet. Gedu rende het verloop van deze gevechten werd de cavalerie van Boedjeny volkomen uiteen gejaagd. Eenige afdeelingen, aan welke de doorbraak gelukt was, vluchtten naar het Oosten. Een draadloos telegram uit Moskou meldt: Ten noorden van Sokolki hebben belangrijke plaatselijke gevechten plaats. In het gebied van -Oholm wierpen wij den vijand op den linkeroever van de Boeg bij OpaliS terug. In het gebied van Wladimir Wolhinsky na men wij na de bezetting van Groubechew verscheidene plaatsen tot 10 werst naar het oosten. In' het gebied van Lemberg trokken wij onder druk van den vijand naar het oosten in den sector ten noorden van den spoorweg LembergBrody terug. In het Krimgebied leveren Borlslaw en Orekhow gevechten met den vijand, die verwoeden tegenstand biedt DUTTSOHEAND. Breslan. Berlijn, 2 Bept. Het antwoord op de Pran- sche nota over Breslau is nog niet gereed. Vandaag heeft het Rtjkskabinet er weer over vergaderd! Naar verluidt bestaat er geen be zwaar tegen de eerste vijf eischen, maar tracht men een wijziging te krijgen van de twee laatste voorwaarden, waarin het offi cieels verontschuliligingsbezoek van den rijkskanselier en de bestraffing van kapi tein von Arnim wordt geöischt. Over deze 2 punten wordt te Berlijn tussohen Simons en den Franschen gezant onderhandeld en tracht Dr. Mayer, Duitsch gezant te Parijs, zich met de Fransche regeering te verstaan. De Franschen moeten er wel ooren naar hebben, dat het bezoek niet zal worden af gelegd door den Rijkskanselier, maar door <tr. Simons, minister van bultenlandscho za ken. Daarentegen moeten zij erg gesteld FEUILLETON. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 78) .,Rathia,is het haast niet te heerlijk om te gelooven?1 riep Evelyn mij toe, terwijl zij haar paard naast mij mende. „Raad eens, wie dat is?" Ik boog mij over naar de gesluierde ge stalte. Ei' was voor, mij niet veel noodig om dadelijk de Khanoum Effen' van Kahnaru te herkennen. Wij hadden slechts enkele woorden gewis seld, toen Papa kwam aanrijden met Ischa- ryar Beg. Ik stelde, nog zittend op het ge zicht van den cherubijn, Papa aan de ge sluierde voor, en Ischaryar lachte mij vrien delijk toe, terwijl Papa zioh uitputte in dank betuigingen voor de aan ons verschafte gast vrijheid en vooral voor de Hittische zegels. De dame van Kalmaru toonde zich een wei nig schuw, gelijk een Oostersche past tegen over een Europeaan, en sprak eenige vrien delijke woorden, die echjer grootendeels door de dichtheid van haar sluier verloren gingen. „Na het avondgebed zullen wij onzen w< vervolgen, Jerningham Khanoum," zeide tot mij. Evelyn uitte het eerst haar teleurstelling. «Wij moeten naar Bamarrah en kampeeren, zoo Allah wil, vamwoht te Ma&dri," zeide de blijven op de bestraffing van kapitein von Arnim, wiens troep „Deutschland, Deutsch land tlber alles" gezongen heeft. De Fran schen hebben 2 getuigen, die gehoord heb- b endat kapitein von Arnim zelf tot het zin gen bevel gaf, wat, zooals men weet, de sol daten tegenspraken. Van Duitsche zijde wil men nu nog getuigen uit het publiek zien te krijgen om de Franschén tot ander inzicht te brengen. De voornaamste reden waarom men van Duitsche zijde zooveel bezwaar te gen dezen eisch heeft is deze, dat de Rijks- weeibaarheid zich wel eens mét von Arnim solidair zou kunnen verklaren, wat de be- denkelijkste gevolgen voor de binnenland- sche rust zou hebben. ENGELAND. De dreigende mijnwerkersstaking. Over het gevaar van een mijnwerkerssta king loopen de in de Engelsdhe pers uitge sproken meeningen sterk uiteen. De „Daily Herald" en de „Evening News" achten het volstrekt niet denkbeeldig. De medewerker voor arbeidersaangelegenheden van laatst genoemd blad schrijft op goed gezag te kun nen verklaren, dat het Drievoudig Verhond tegen alle verwachting geen bemiddeling zal aanvaarden. Er zijn geen stappen gedaan en evenmin in overweging om de onderhande lingen tusschen de mijnwerkers en de regee ring te herritten. Het spoorwegpersoneel en de transportarbeiders hebben den mijnwer kers hun steun metterdaad beloofd, indien het tot een staking komt. Zij zullen zich in dit geval bij de mijnwerkers aansluiten, om een beslissing te verkrijgen, zoo niet onmid dellijk, dan toch binnen korten tijd na het begin der mijnwerkersstaking. Vandaag zal de bondsraad van den mijn- weikerslbond vergaderen om te beslissen of hij op grond van de stemming een staking zal afkondigen en zoo ja tegen wanneer. Andere bladen en ook regeeringskringen zijn veel optimistischer gestemd. Zij ver wachten stellig een bemiddelingsvoorstel en een matiging van de eischen der mijnwer kers die bereid heeten zich tot een loonsver- hooging van 2 sh. per dag te bepalen en de verlaging van den steenkoolprijs te laten vallen. Dat zou oen belangrijke concessie zijn; met de oorspronkelijke eisohen waren n.1. ruim 60 millioon pond gemoeid, met de loonsverhooglng alleen slechts 27. millioen. In de mijnwerkersoonferentie van Donder dagmorgen is op advies van het bestuur be sloten, ha allo districten de stakingsaankon digingen in te zenden bij de directies, met dien verstande, dat overal de aankondigings termijn niet later don 25 September zal af- loopen. Vorwacht wordt, dat de eerstvolgende ver gadering van de Triple Alliantie zal plaats hebben te Portsmouth, waar Maandag het congres der vakveroepigingen bijeenkomt; stappen tot tusschcnkoinst worden niet eer der verwacht Een geheimzinnige moord. De Engelsche bladen geven in de laatste dagen hun lezers telkens nieuwe bijzonder heden over een geheimzin nigen moord, te Eastbourne gepleegd op een Londenscho typiste, Irene Munro, wier lijk onder het zand bedolven op het strand werd gevonden. De „Star" vergast zijn lezers zelfs op een uitvoerig relaas van een spiritistische sean ce, te Eastbourne gehoude* waar door mid del van een vrouwelijk mdum de geest der vermoorde heeft gesproken en een uitge breid verslag gegeven heeft van haar eigen moord I De naam van den moordenaar werd daarbij eveneens genoemd de „Star" is zoo voorzichtig, alleen de eerste letter al te drukken en tot in de kleinste bijzonder heden werd het gebeurde van dien dag via het medium verteld. Ook éen signalement van den moordenaar werd gegeven, dat ech ter afwijkt van het signalement dat de po litie gegeven heeft van een man, die op den dag van den moqrd met Irene Munro ln een theetuin is gezien. Joudt ge ons willen beloedigen?" riep ik „Ons kamp ls slechts oon half uur radens hier. Wij vleiden ons, dat go gekomon „Zoudt ge ons willen bel uil van hier. Wij vieiaen ons, dat ge gekomon waart, om eenlgen tijd bij ons te blijven." „Inderdaad hoopten wij, «Jat Allah Al Wahhato ons zou toestaan, dat onze oogen gedurende enkele polsslagen mochten aan schouwen, maar wij zijn op .ruis naar Kor- bela." Met enkele woorden lichtte zij ons in. Te Kalmaru was men gewoon eens in 't jaar de lijken van hen, die in de afgeloopen twaalf maanden gestorven waren, op te graven; en ze naar het heilige Kerbela te brengen, om ze naast het gebeente van den heiligen Ho- sain voor goed ter ruste te leggen. Dit ver klaarde tevens de zwaar beladen muildieren. De Khanoum Effen' had dezen jaarlijkadhen pelgrimstocht al zeer dikwijls meegemaakt; nu trok zij weer naar de heilige plaats, ter wijl Lailah Khanoum met haar zoons thuis gebleven was, om de Gadarwanders in toom te houden. Wat Eama aangaat dit in ant woord op een vraag van Evelyn die had eenige maanden geleden een Beg van een naburigen stam gehuwd. Toen zij met haar mededeelingen zoo ver was gekomen, kwam Papa naar mij toe. „De Beg Effen* vertelt mij, dat de Küia- uouan Effen', zijn grootmoeder, huast heeft, maar ik hoop Rathla, dat jij haar kunt over halen om nog wat bij ons te blijven. Want én hij eindigde in een rede tot de Khanoum Effen', waarin hij verklaarde, dat ons leven zou worden verkort door het verdriet, dat zij ons zou doen, door niet bij ons te blijven. Zij aarzelde. BWij bezorgen u zooveel last, Effen'," zeitie Ingezonden mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT BEZOEKT HET op ZONDAG 5 SEPTEMBER, van 8Vi11 uur. P. KRIJGER violoncel. W. J. M. SCHOUTEN. Het onderzoek zal er dAor deze uiteenloö- pende signalementen niet gemakkelijker op worden, gezwegen nog van de mogelijkheid, dat een onschuldige op de spiritistische per soonsbeschrijving wordt aangehouden. Een Vriendin van do vermoorde heeft ver klaard, dat juffrouw Munro voorzoover haar bekend niets van spiritisme afwist en don naam, in de „boodschap" van het medium vermeld, kende zij ook niet. Maar, zoo voeg de de vriendin erbij, blijkbaar onder de be koring der rfpiritistisdhe onthullingen, het gebeurt dikwijls, dat ik mij ineens de namen herinner van menschen, die zij gekend heeft. De politieambtenaar, die speciaal met het onderzoek in deze zaak belast is, heeft al heel wat aanbiedingen van „clair-voyanten" gekregen, doch ze stelselmatig van de hand gewezen. RUSLAND. De waarheid over Rusland. De Duitsche onafhankelijke socialist Ditt mann schrijft in zijn tweede artikel over zijn ervaringen in Rusland o.a. nog de volgende opmerkelijke bijzonderheden: De leuze uit den eersten tijd van de bols jewistische revolutie: „Allo macht aan de ar beiders-, boeren- en saldatenraden',1 heeft al lang afgedaan. Die tijd heeft nauwelijks een jaar geduurd. In dien tijd kwamen do bols jewistische aanvoerders tot het ontmoedi gende besef, dat noch do stupide boeren massa in de dorpen, noch do meerderheid van het industrieele proletariaat rijp waren voor en in staat tot net democratische zelf bestuur van het economische leven en den staat in socialistisohen geest. Dit was reeds in den zomer van 1Ö17, tijdens de Kerenski episode, te Stockholm voorspeld door de aanvoerders van de internationale mensje- wiki. De bolsjewiki bestreden dit toen. Zij bouwden op de „scheppingskracht van de massa". Zij hebban daarop de proef op de som genomen. De massa is niet door dit examen gekomen, deze massa van Russische boeren en «arbeiders, d.w,z. oen onbeschaaf de, economisch en politiek onwetende, cri- tieklooze massa, daarom tot handelen niet in étaatl De bolsjewiki stonden voor de keuzo hun koene poging te staken of op het voor-kapi talistische economische leven in Rusland do socialistische productiewijze te enten. Zij deden het laatste, om de heerschappij voor zich alleen te behouden. Zij gaven het denk beeld van het democratische zelfbeschik kingsrecht en zelfbestuur van het proleta riaat prijs en gingen er stap voor stap toe over een- systeem van Staatsdwang in te voeren op alle gebieden van het openbare leven. Hierbij moesten zij uit de diotatuur van het proletariaat, hetgeen zij oorspron kelijk gewild hebben, een dictatuur over het proletariaat maken. Het proletariaat als klasse werd object van hun politiek. Dit was alleen mogelijk omdat boeren en arbeiders, tengevolge van de onbeschaafdheid, politiek onverschillig en passief zijn, steeds gewend bovendien autocratisch geregeerd te wor den. Slechts op het fundament van de passi- zij eindelijk, duidend op de achterste muil dieren. Papa maakte een breed handgebaar. De kostbare last zou worden geborgen en be waakt als de appels onzer gezamenlijke oogon. Het was een genoegen aan iemand uit Kalmaru gastvrijheid te betoenen, hetzij levend dan wel dood. Daarop knikte de Kha noum Effen* met haar gesluierd hoofd, en alles was ln orde. Mr. Wilbur, die reeds van de kar was afgesprongen voor de menigte om ons opdrong, en mij het afstppen belette, kwam met Arjamand aan den teugel op ons toe, en weid voorgesteld. Ik kwam omlaag, besteeg mijn merrie en wij reden terug naar den TeL Violetkleurig vlogen onze schadu wen over «het verzengde gras. Ik reed aan het hoofd met Evelyn en onze voornaamste gast; de Beg volgde met Papa en Mr. Wilbur. Op eerbiedigen afstand volgden de muildieren en hun drijvers. Onder Piera' leiding waren de knechts van den Beg vooruitgereden. Wij reden slechts langzaam, en toen de Tel in de laatste zonnestralen voor ons lag, hadden zij reeds een kamp Opgeslagen op de helling onder de hoornen. HOOFDSTUK VL Een aanbod. Het viel Sulti moeilijk eenige geestdrift te veinzen over de komst onzer gasten: zij wenschte onomwonden, dat de Koerden hun oude beenen en grootmoeders maar thuis ge houden, en de heuvels van anderen daarmee ongemoeid gelaten hadden. Ik diende haar stevig van repliek, en bracht haar onder het oog, dat de Khanoum Effen11 nog betrekkelijk jong was, en zoo vele beminnelijk eigen- viteit en de oncultuur der Russische volks massa in stad en land kon de bolsjewistische dictatuur opgerloht worden. Dittmann deelt vervolgons mee dat volgens het officieel© rapport van het revolutionaire tribunaat te Moskou van 25 Juni tot 16 Juli van dit jaar 803 personen zijn doodgescho ten op bevel van de „buitengewone oom- missies", die belast zijn met de organisatie van de terreur tegen de contra-revolutie. Bij deze excessen zijn niet inbegrepen de „ad ministratieve" executies. De verkiezingen voor de sovjets hebben ln het openbaar plaats in vergaderingen. Ge heime verkiezingen zijn verboden. De ver kiezingen zijn echter doorgaans indirect en geschieden onder terroristisohen druk, zoo flat er van een oppositie nauwelijks sprake is. Verkiezingen met niet gewenscht resul taat worden nietig verklaard. „Daarvoor heb ik in Moskou uit absoluut betrouwbare bron allerlei bewijsmateriaal ohtvangen", schrijft Dittmann letterlijk. Ontploffing aan boord van een kruiser. De „Temps" verneemt uit Heisin gfors: Een draadloos Sovjet-telegram meldt, dat er een ontploffing plaats had aan boord van den kruiser „Aurore Rouge" op de reed© van Kroonstad, waarbij 180 leden der beman ning omkwamen. De kruiser sloeg om. Odessa. De Oefcrajiensche opstandelingen, die bijna de geheel© provincie Kherson en de steden Katerinosl&w en Nikolajew hebben bezet, lappeerdon in Augustus met een groo te troepenmacht een aanval tegen Odessa. De roode troepen werden gedwongen den spoorweg Rasdilna Odessa te ontruimen en zich terug te trekken op Odessa. Sedert 3 weken is Odessa geheel geïso leerd en heerscht er hongersnood als gevolg van de uitputting der levensmiddelenre serves. Alle middelen om Odessa te ontzetten ble ven vruchteloos. Antl-bolsjewieksche roebelen ln Klef? Aan de Kurjur (Warschau) wordt gemeld, dat er te Kief ernstige antl-bolsjewleksohe troebelen uitgebroken zijn. Do Sowjot-regee- ring heeft het garnizoen aanzienlijk: moeten verater ken. Bovendien is een oorlogsschat ting van 500 millioen roebels aan de bewo ners opgelegd. Zij, die er zich aan hebben willen onttrekken, en de stad verlaten heb ben, zijn door de bolsjewieksche autoriteiten gestraft met confiscatie van al hun goederen. Tevens zou onder leiding van den hetman Miaohno een opstand van do Oekrainsche be volking tegen de bolsjewiki ontstaan zijn in de buurt van Haysyn en Oluropol. Die op stand zou zich snel uitbreiden vanwege de ontevredenheid der bevolking over de bolsje wiki, die kort geleden den geheelen graan oogst opgevorderd en 75 pet. daarvan voor hut roodo leger bestemd hebben. De vrienden van Lenln. Zaterdag heeft May dras in de „Humanlté" eenige minder yleionde opmerkingen ge maakt naar aanleiding van de aanwezig heid van den anarchist-communist Kll- batsjisjo te Moskou, den handlanger van den autobandiet Bonnot ca Hij schreef oa: Indien deze vroegere kameraad van de bende Bonnot, een bekende politiespion bo vendien, daarginds een (rol spoelt, wellicht naast enkele andere soortgelijke sujetten, dan verklaart dat de vele stommiteiten. Welzeker Longuot uitstooten, maar Kilbatsjiwh) opnemen. Het ls te begrijpen, dat zoo iets ons kopschuw maakt!" Een dergelijke taal hebben de vriendon van Kilbatsjisje blijkbaar ontoelaatbaar ge acht. Zij zijn Zaterdag de bureaux van de „Humanitó" binnengedrongen om op hun manier te protesteeren, d. w. z. mot vuist slagen, er werd slag geleverd, met het resul taat dat de indringers op de vlucht word 8—BB—B— schoppen bezat. Sulti luisterde toe met oon grimmige uitdrukking op haar gelaat „Nu o als oon dichter over een andere vrouw «lijkt te kunnen spreken, Raübia Khatoun," merkte zij op, „zou ik u gaarne beoron over een man van wien gij houdt" Desondanks scheen zij toch blij oen reden to kunnen vinden, om naar het andere kamp to loopen. Vorder gaf zij mij feitelijk gelijk, door het meerendeel van haar tijd daarna met praten bij de Koerden door te brengen. De Khanoum Effen* was voor een Koerdische zeer terughoudend; zij hield zich streng af gezonderd, en verklaarde, dat zij met Eruro- 'eesche mannen niet wist wat aan te vangen, toewei zij van Europeesche vrouwen het ge zelschap hoogeltfk op prijs stelde. Ter ver goeding bracht Ischaryar het grootste deel van zijn tijd met onze mannen door, en Eve lyn en ik waren steeds in het andere kamp te vinden. Toen 's avonds de maan was opgekomen, maakten wij gezamenlijk een wandeling door de uitgravingen. De Khanoum Effendi drukte het verlangen uit, dat ik haar alles in mijn onberispelijk Zaza zou verklaren, en wist Papa en Mr. Wilbur door haar ongenaak baarheid op zoo'n afstand te houden, dat zij zich aan de muw dankbare taak wijdden, om Ischaryar tot de overtuiging te brengen, dat er toch wel ©enig systeem zat ln die beenen en steenen-verzamelwoede. Het was een heerlijke afwisseling ln ons leven, en de Tel zou nooit een gelukkiger tijd hebben gekend els de ontmoeting maar eenige dagen vroeger was gebeurd. Als ja, dan had ik de komst van de Vrouwe van Kalmaru beschouwd ais een ge lukkig toeval: zooals de zaken nu stonden, vermeerderde ztJ mijn ongerustheid. In het gedreven. Maar Mayóras moet gewond zijn. Het „Journal des Débats", dat een en an der meedeelt, merkt ten slotte op, dat de „Humanité" over deze- geheele geschiedenis oen zonderling stilzwijgen bewaart. ITALIË. Communistische actie. In het industrieele Noord-Italiö is het den laatsten tijd weer erg woelig. Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van de houding der metaalbewerkers te Milaan. De correspondent van de „Daily Ohron." al daar seint nog enkele bijzonderheden. Sinds 22 Aug. voerde ongeveer een half millioen arbeiders in de metaalfabrieken van geheel Italiö een obstructionlstlsche po litiek. De minister van arbeid, Labriola, heeft getracht te bemiddelen tussohen werk gevers en werknemers, maar de eersten ver klaarden hardnekkig niet te kunnen ingaan op do oischen van de laatsten. Enkele plaatselijke incidenten uitgeslo ten, bleef de toestand vrij rustig, tot Dins dag, toen het bestuur van een metaalfabriek te Rome, waar eenige-duizenden arbeiders werken, yan het schaftuur gebruik maakte om een uitsluiting af te kondigen en de fa brieksgebouwen militair te doen bezetten. Deze zet leidde tot een onmiddellijke bij eenkomst van den syndioalistischen bond, welke een dringende order uitvaardigde aan de metaalbewerkers om met geweld en ter stond bezit te nemen van alle fabrieken ln rx>mbardije, behalve wanneer de directies bereid mochten blijken, zich te verbinden om geen uitsluiting af te kondigen. Het on veranderlijke antwoord echter was overal, dat zulk een belofte niet kon worden gege ven zonder voorafgaande vergunning van den bond van industrieeleh. Het resultaat was, dat Dinsdag 300 van de grootste fahrieksondernemingen ln Lom- Nleroverspanning door het werk. Worden uw nieren overspannen door uw beroep? Dit is vaak het geval. Werk, dat de zenuwen Inspant, de spieren en inwendige organen schokt, of u ia aan raking brengt met nadeollge gassen, veroor zaakt dikwijls nierkwalen. Dit ls ook het geval bij werk op vochtige plaatsen, in wis selende temperaturen ol met stof bezwan gerde lucht. En daarom komen rugpijn, urinekwalen, ontstoken nieren of blaas, nier-waterzuoht en rlieumatiek zooveel voor bij machinisten, chauffeurs, stokers, spoorarbeiders, schil ders, metselaars, mijnwerkers, viaacherlie- den, enz. Als de urine sterk verkleurd ls of slecht- riekend, spaarzaam of te dikwijls komt, pijn lijk is bij dè loozlng en bezinksel achterlaat, of als kU last krijgt van duizeligheid, rug pijn en hartkloppingen, dient gjj verdacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen n goed doen en de kwaal aanmerkelijk doen verminderen, maar een speciaal niergeneesmiddel is even eens onmiddellijk noodzakelijk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Fosterig Rugpijn Nieren Pillen. Zij zullen de nieren in staat stellen om de vergiften te verwerken, die het bloed bederven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de levens organen. Geen geneeslijke graad van nierzwakte of urlnestoomlssen weerstaat Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Z]J dienen enkel voor de nie ren en blaas sa daaruit voortkomende kwalea Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekenlna van James Foster op het etiket. Fosterg Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Kloos ter, Keizerstraat 98, 1.70 p. doos of 10.— p. zes doozon. Oosten kan men nooit to sterk aan ooToldentie gelooven: het ls of intriguo 61 Allaih's bestie ring. En ziedaar de Khanoum Effen', de pa trones van Halwt Boy, Vrouwe van Kalmaru, oi) don TeL gearriveerd dn den Joop van mijn bedenktijd! De karavaan van don Beg zou de reds Donderdag voortzetten. Niet dat het ge zelschap minder afkeerig van spoed en haggt was dan Oosterlingen ln het algemeen, maar zij wilden op Ashuradag in Kerbela zijn. En voor Woensdagavond moest ik een beslissing genomen bobben, wat ik dien Bey zou antwoorden. Twee dagen lang en den nacht daartus- schen had de gedachte aan den vroegereD gids van den Khanoum Effendi mij geen oogeniblik verlaten. Steeds weer drongen zich dezelfde vragen aan mij op. De Bey was er blijkbaar mee 'op de hoogte, dat ik Ischaryar had bewogen, cp de Gadarwamdera los te trekken, maar hoe was hij er aan geko men? Twee ihenschen slechts konden hem zoo wijs gemaakt hebben. Ischaryar die niet: de eer het plan te hebben uitgedacht was hem te veel waard. Dan de Khanoum Effen'? Waren mijn verdenkingen jegens haar niet reeds eenmaal geloochenstraft, dan zou ik in haar de oorzaak van alles gezocht hebben. Thans echter was het vraagstuk on oplosbaar, en verkeerde ik ten aanzien van het antwoord evenzeer in het onzekere als ten opzidhte van de te nemen beslissing in easu Halet Bey. Wat had dit te beduiden -- die samenkomst van allo personen, welke bij mijn escapades in Koerdlstan een rol haddon gespeeld? De Bey was met een doel gekomen, maar de Khanoum Effen'? (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING Heldersohe 0t ptr 8 mnd. ƒ1.60. franoo p. post /1.70. Buttenl. ƒ2.60 „0.61% Zondagsblad Modeblad Losse nummers der Courant i et 1.06 1.80 Po«t-Glrorekenln« Nol 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Bept. op: ond.: op: ond.: vjn.:njn Zondag 6 a. 11.6 xn. Maand. 6-m. 12.6 Dinsdag 7 Woensd. 8 Dond.d. 9 Vrijdag 10 Zaterd. 11 2.19 6.17 7.38 3.20 6.19 T.36 4.12 6.20 7.34 4.66 6.22 7.32 5.32 6.24 7.30 6.4 6.26 7.28 6.81 6.28 7.25 6.30 7.5 8.80 omoiwuans. Koerd. Het was oen dorp eenige mijlen stroomafwaarts. ADVERTENTIEN i 20 ot. p. rsfirel(attljeird). Inges. moded. (kolombr. alt redact, tekrt) 00 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 et Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtotoeel. SOLISTEN i JOH. PALA viool ARIE D. v. d. WEG. plano. Ingezonden mededeeling.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1