NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Ulsters - Demi's - Winterjass De Poolsch-Russische Oorlog. No. 5294 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1920 48e JAARGANG FEUILLETON. I. GRUNWALD, Keizerstraat 116, (bovenwlnkel). (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct per 8 mud. 1.60, franco p. post 1.70.' Buitenl. 2.50 Zondagsblad 3 0.571/», 0.66. 1.05 Modeblad BUITENLAND. 3 0.95, 1.05. Loaee nummers der Courant 4 ct. „1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intera Telefoon 50 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. resrel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact tekst) 60 ct Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct p. adv. ertra). Becr.-ex. 4 ct Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoee.1. Parijs, 6 Sept De Polen hebben in een aanval op Kamenetz in Litauen een brigade der bolsjewiki vernietigd, 400 gevangenen gemaakt en drie kanonnen met hun munitie wagens vermeesterd. Een bolsjewistische al- deeling is door de legergroep van generaal Balachowiez nabij Wlodawa in een hinder laag gelokt en volkomen vernietigd. In de streek van Hroebieszof zijn de Poolsohe af- deelingen na een stilstand van twee dagen, die gebruikt is voor hergroepeering der strijdkrachten, opnieuw tot een krachtdadige verdediging overgegaan. Het bolsjewistisch legerbericht van 9 Sept. meldt: Bij Brest in Litauen duren de ge vechten voort in de streek van Wladimir Wo- linskL In een gevecht benoorden Hroebiszof versloegen de roode troepen een belangrijke vijandelijke afdeeling en namen verscheiden duizenden gevangenen. Zij vernietigden het tweede Poolsohe regiment infanterie. Op het Zuid-Westelijke front brak een tegenaanval een poging des vijands, die west waarts werd geworpen.Bij Halicz vervolg den de roode troepen den vijand naar de Dnjestr. In de Krimsector verwoede gevechten. Aan de kust is een afdeeling landingstroepen 40 werst ten zuid-westen van Achtijrak naar de zee teruggeworpen. Zuidwaarts vernietigden wij afzonderlijke vijandelijke groepen. Het bolsjewistisch bericht van 6 Septem ber zegt: De gevechten houden aan in de streek van Brest-Litofsk; in het gebied van Sokal duurt de strijd voort 40 werst bewesten en 12 werst bezuiden de stad. In het gebied van Lemberg houden de felle gevechten aan Wij maakten gevangenen. De Poolsch-Russische vredes onderhandelingen. Berlijn, 0 Sept. Volgens een bericht uit Warschau zal Sapieha, de Poolsohe minis ter van buiteniandsche zaken Dinsdag naar Riga vertrekken voor het voortzetten der vredesonderhandelingen. Londen, 0 Sept. Naar verluidt, zegt de „EvenLng Standard", zal de nieuwe Rus- Bisch-Poolsche vredesconferentie te Riga waarschijnlijk Donderdag beginnen, indien de voorbereidselen dan gereed zullen zijn. Het uitstel is toe te schrijven aan den eisch van de regeering te Moskou om waarborgen te erlangen, dat de Letten vrij verkeer van de Russische koeriers en vrije draadlooze verbinding met Moskou zullen toestaan. Het blad herinnert er aan, dat de Poolsohe afgevaardigden te Minsk deze vrijheid niet genoten. Polen en Litauen. Warschau, 8 Sept Communiqué van den staf van 4 September. Afdeelingen van onze cavalerie zijn in de streek van Seiny, Soe- walki en Augustowe aangevallen door de Litauers, die in overeenstemming met de bolsjewiki en zonder oorlogsverklaring de door Curzon aangegeven lijn overschreden hebben. Drie divisiën vielen aan en traoht- ten den Boeg over te komen. Zij werden met groote verii ezen afgeslagen. Parijs, 0 Sept. De oorrespondent van de „Matin" te Warschau seint: Men beschouwt den toestand, geschapen door den aanval van de Lltausche troepen op Polen als hoogst ernstig. Indien de Lltausche regee ring niet binnen 24 uur een voldoening ge vende verklaring doet, zal de Poolsche re geering gedwongen zijn den oorlog met alle gevolgen daarvan te aanvaarden. De bladen wijzen op den invloed, door Moskou en Berlijn op Litauen geoefend. Zij leiden uit de gelijktijdigheid der Litau- door JES6IB DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. im Sommige oogenblikken werd Ik aangegre pen door een benauwend angstgevoel. Er was iets dat ons bedreigde. Iets dat meer te duchten was, dan onthullingen betreffende den tocht tegen de Gadarwanders. Misschien dat ik overspannen was en mijn zenuwen overprikkeld'— wellicht was het instinct of een tweede gezicht; hoe het ook zfl, van angst werd 'mij nu en dun de keel toegesnoerd. Het onbekende is dreigender dan het bekende ooit kan zijn. Welk geheim doel mocht achter het onverwachte bezoek van de Khanoum Effen' schuilen? Mijn verdenkingen jegens buur schenen alleen maar te rijzen, wanneer sdj uit mijn gezicht waa Dit bezwaarde mij nog meer. Telkens wanneer ik weer samen was met de Vrouwe van Kalmaru kwam ik mezelf bespottelijk voor, dat ik me ook over haar aanwezigheid bezorgd maakte, en ge loofde ik heilig, dat haar verschijnen slechts te danken was aan een gelukkig toeval. Niet zoodra was ik echter alleen, of de spookbeel den doemden weer voor mij op. Het werd Woensdag; tot de oplossing van een der beide problemen was ik nog geen stap genaderd, en 's avonds zou de Bey te rugkomen. sche aanvallen af, dat deze overrompeling geruimen tijd te voren is beraamd. De groe peering der troepen en het bijeenbrengen van een tamelijk belangrijke hoeveelheid krijgstuig bewijzen dit. Van Poolschen kant is niets gebeurd, wat het openen der vijan delijkheden rechtvaardigt. Pilsoedski, die een Litauer is, en Sapieha, minister van buiteniandsche zaken, een Litauer van af komst, willen uit alle macht een verzoening met Litauen. Het Poolsche opperbevel ge laste dan ook den troepen de bolsjewiki niet op voorloopig als Litauaoh erkend gebied te volgen. De Poolsche voorhoeden werden daarom uit Grodno teruggetrokken. Parijs, 0 Sept Volgens een bericht uit Warschau zijn de vijandelijkheden tusschen de Polen en de Litauers geëindigd. De vredesonderhandelingen zullen onmiddellijk te Marien pol beginnen. DUIT8CHLAND. Ook de Duitscbe communisten beginnen van hun blinde verheerlijking aan het sowjet- stelsel in Rusland wat te bekomen. De „Rfite Ztg.", die tot dusver nooit plaats heeft gehad voor een woord van kritiek, bevat thans een artikel van Gumfrisch, die de Duitsche ar beiders kortweg waarschuwt tegen verhui zing naar Rusland. „Alleen zij, die uit diepe overtuiging hun revolutionnaire plichten willen vervullen, m. a. w. met inspanning van alle krachten willen werken en zich daarbij ontberingen getroosten, zullen er bevredi ging vinden." De schr. bevestigt do mededee- Hng van den onafhankelijken socialist Ditt- mann, dat er op een bevolking van 150 mil- lioen slechts 600.000 ingeschreven communis ten zijn, die het geheele land beheerechen. De boerestand, driekwart van de bevolking, is afkeerig van het raden-stelseL De Lelpzlger Herfstmesse 1920. J. A. S. schrijft in het „Hlbld.": Deze mis was dus, uit een zakenoogpunt in het algemeen, een mislukking. Waarom? Duitschland is verarmd, maar daaraan al leen kan het zeker niet liggen. Want of schoon niemand hetzelfde in strikten zin van ons land kan beweren, is toch onze laatste Utrechtsche jaarbenrs een dergelijke misluk king geweest. Er was geen kooplust. Er zit een stemming van aarzeling en terug houding in de lucht j als het ware een vrees om zaken te doen, een eigenaardige psycho logische factor, die het zakenleven terneer drukt. De roes van de vooijaarmis, toen alles tegen krankzirlnlge prijzen wegvloog, heeft plaats gemaakt voor verdooving en lusteloos heid, ondanks de verlaging der prijzen. Maar wat geeft een afslag van tien of twintig pro cent, wanneer de afnemers niet willen of niet kannen koopen? Want aan het kannen moet het toch ook liggen; niemand loopt voor zijn genoegen in versleten kleeren. En hoeveel kinderen, blijk baar toch geen schooiertjes, heb ik daar in de stad zonder schoenen of kousen zien loo- pen, ook in den gatsenden regen, tie neer- kletste gedurende de dagen van de mis. Jongens van tien tot vijf-en-twintig Jaar zie je telkens, die kennelijk geen ondergoed aan hebben.... En wanneer een kleine versnape ring, de bekende worstjes, aan een station 7 Mark kosten tegen vroeger 20 Pf., een ge wone flesch wijn 50 Mark, volgt dan daar niet uit, dat de gewoonste dingen voor de meesten onbetaalbaar zijn geworden? Neen, niet alleen |de koopl n s t, maar be paald ook de koopk r a c h t isjgering. En dat in een land, dat met zijn drukpersen wekelijks een kunstmatige koopkracht schept van onge veer een half milliard 1 En dan kan het zijn uitgaven nog niet be talen 1 Staat Duitschland niet voor een afgrond Moet de werkelijke, de bittere nood die van Oostenrijk misschien daar nog komen Gezaghebbende menschen, met wie ik over de toekomst sprak, dachten er pessimistisch over. Er bestaat angst voor een crisis, zooals Heit beloofde een dag van ondragelijke hitte te worden, van drukking en benauwd heid, een dag waarop denken onmogelijk la. Wanneer ik beproefde allee nog eens na te ga dr; aan, voelde ik mijn gedachten kruipen en Bdei. Gelukkig bracht 'a morgens eeu kleine excursie te voet mij eenige afleiding. Wij zouden naar het Jebour-knmp rijden, vóór de hitte bepaald ondragelijk werd. De che rubijn was in een groote houden krat getim merd, en op een vlot geladen, dat Piers, met Mlkni als onderbevelhebber, naar Basrah zou brengen, en wij zouden de vloot uitgeleide doen. Het liep reeds tegen den middag, toen wij weer terugkeerden, en zoo hadden de zon, de lucht en de grond ons gaar gestoofd, dat ik, als versuft, mijn ongerustheid bijna vergeten waa Doei toen wij, om in de scha duw wat uit te rusten, ons in de respectieve lijke tenten hadden teruggetrokken, bracht Sulti mij een boodsdhap, die mijn gemartelde, murwe hersens als electriseerde, zoodat kou de rillingen mij over den rug liepen. Tijdens onze afwezigheid was Halet Bey van Kirkuk teruggekomen. Als een Oosterling ergens te laat bomt, is dat iets vanzelf sprekends; dat zoo iemand ergens vóór zijn tijd zou zijn, is iets ongeloof- lij abnormaals. Sulti's nader bericht, d»t hij Papa en, gechaperonneerd door Ischaryar, ook de Khanoum Effen* zijn opwachting gemaakt, en daarna, gelijk de anderen, haas tig naar een plekje schaduw omgezien had, was zelfs niet in staat, mij ook muur «enigs zins gerust te stellen. Wat mocht wel de ro den rijn, dat hij vóór den afgesproken tijd was teruggekomen? Op die derde vraag trachtte ik een ant woord te vinden, eventfls op de andere. Sa Ingezonden mededeellng. naar maat, prima gemaakt, koopt U het goedkoopste bl] i er in Duitschland nog geen is geweest. En onder die vrees kwijnde de mis, bleven de inkoopers weg. Er was geen lust en geen geld meer Alleen voor luxe en verspilling Bobijnt wél geld te zijn. De'„wijnrestaurants" en de danshuizen zitten stampvol, werkelijk niet alleen van mis-bezoekers, en d&Ar wordt met honderden en duizenden marken tegelijk ge smeten. Een gewone flesch wijn wordt daar nauwelijks gedronken, maar Bourgogne en Schaumwein van zooveel honderd mark per flesch vliegen wegEn in de hotels, de „deftige" ten minste, zijn boter en suiker in overvloed te krijgen tegen schandelijke prijzen natuurlijk terwijl de bevolking er nijpend gebrek aan heeft. Een brutaal Bnob- bisme bederft de stemming, maakt de tegen stelling tusschen verarmden en verrijkten steeds schriller Zóó was het uiterlijke beeld van deze Lelp zlger Messe. Het typhusgevaar In Oost-Europa. De typhus-epidemie in Polen en Gallcië wordt een zoo groot internationaal gevaar, dat Balfour namens den raad van den volken bond een beroep gedaan heeft op dé verschil lende regeeringen, om onmiddellijk 250.000 pond beschikbaar te stellen van de tien mil lioen, die noodig zijn. De laatste militaire actie daar maakt de behoefte slechts te drin gender. Reeds in Mei is een dergelijk beroep op de leden gedaan. Het resultaat is totnutoe mager geweest Balfour legt in den brief aan de regeeringen den nadruk op de dringend heid van het beroep, het groote gevaar van een epidemie voor de geheele menachheid en de zegeningen, welke uit de betrekkelijk geringe opofferingen der naties kunnen voortvloeien. OPPEE-SILEZIE. Van de districtsoontroleurs in Opper-Sile- zië hebben de 8 Engelsche vertegenwoordi gers, die voor de districten Groot-Stelits, Tarnowitz en Beuton competent zijn, hun ontslag aangeboden. De beweegreden yoor deze daad is, naar de Berlijnsdhe bladen me- dedeelen, te zien, dat de desbetreffende En gelsche officieren aan de partijdige wijze van het voeren van de zaken door de Franschen niet wenschen mede te doen. Tot nog toe zijn 2 ontslagaanvragen aangenomen. RUSLAND. Een Fransch ultimatum. Uit Helslngfors wordt gemeld: De Fran- sche regeering richtte tot Tsjitsjerin het vol gende, door Millerand onderteekende ulti matum: De Fransohe marine-autoriteiten hebben toebereidselen getroffen voor de repatriëe- ring der laatste Russische transporten uit Frankrijk op 15 Sept., en uit Algiers op 26 Sept. Alle Franschen, die zich in Rusland bevinden, moeten behalve óf naar de Finsche grens, óf naar Odessa worden gezonden. Indien na 30 Sept nog één enkele Fransoh- man tegen zijn wil in Rusland wordt vastge houden, zal de Fransche regeering de Fran- sche vloot bevel geven in Zuid-Rusland de maatregelen te nemen, welke noodig worden geacht De bolsjewiki en hun vijanden. Een draadloos telegram uit Moskou zegt: Onze tegenslagen op het Poolsche front boe zemden den vijand nieuwe hoop in. De vre delievende Lloyd George sloeg in een nota een toon aan, dien hij nooit had durven bezi gen, als de rooden aan de winnende hand ge weest waren. De bourgeoisie begrijpt enkel men kwelden zij mij op dien gloelenden mid dag, toen, onder den vuurgloed, dien de blauwe lucht xneedoogenloos afstraalde, de Jeheele Tel, en de geheele vlakte van den ebel Hamrim tot de lauwwarme rivier, scheen te trillen voor het verblinde oog, de arbeiden de loopgraven verlieten omdat het er niet meer uit te houden was, en de paarden en honden onbewegelijk op den grond lagen, te moe om de vliegen af te weren, die hen bestookten. En geheel onverwacht, op die eigenaardige wijze, waarop we ons van een onvermijdelijke noodzakelijkheid bewust wor den, werd mij duidelijk, wat de eenige weg was, die mij open stond. In plaats van verder te praktizeeren, in plaats van te trachten uit te vinden of haar vriendelijkheid van oudere vrouw misschien als sohutsmanteil voor eenlg plan diende, zou lk de zaak zonder omwegen aan de Khanoum Effen' voorleggen. En toen ik dat besluit eenmaal genomen had, kwam er een vreemd gevoel van kalmte en rust over mij. Zoodra de nm onder de kim gedoken, en het weer min of meer mogelijk geworden was zich te bewogen, ging Ik op weg naar het kamp der Koerden. De Tel begon langzaam te ontwaken; er werden toebereidselen ge maakt om thee te zetten; de dieren trachtten rioh boos van de vliegen te ontdoen en moei zaam begaven de arbeiders zich weer naar hun werk Bulten de omheining kwam Mr. Wllbur, gewapend met zijn camera, mij tegemoet. „Ik wil een kiek maken van het kamp, gezien van den Ziggorat, Miss Jerninghajn," zeide hij, „wilt u mij helpen? Het is maar een ex cuus," voegde hij er zachter aan toe*. ,4» Ziggorat-top is de plaats voor vertrouwelijke gesprekken, en ik wilde graag eens met u slaande argumenten. Met behulp van de roo de bajonetten moet zij uitgeroeid worden. Wringers front houdt nog stand. De hard nekkigheid van den baren is makkelijk ver klaarbaar; hij heeft niets te verliezen, voor hem staan de roode garden, achter hem ia het hol van de Krim. De Bachiboezoeks van den baron willen niet wederom in do flesch van de Krim gestopt worden, waar ze niets meer te plunderen hebben en tot den hon gersdood gedoemd zijn. De roode soldaten moeten Wrangel diep in do Zwarte Zee be graven. Een rood blad te Nioolajef meldt: de bolsje wiki brengen in Toerkestan een leger op de been om Indië aan te vallen. Bovendien zijn in Oost-Siberië leergangen gevormd om hin doe-opruiers te kweeken. De Russlsch-Pool- sche oorlog is enkel het voorspel van den Russisch-Engelschen oorlog. Een bolsjewistisch draadloos berioht van 2 September 'behelst: Tretsky, terug uit den Kaukasus, loochent, dat Wrangel Ekaterino- dar en Nowo Rossisk zou hebben genomen, de Kozakken van het don- en het koebange- bied zich met Wrangei's treepen zouden heb ben vereenigd en de sovjets Bakoe zouden hebben ontruimd. Uit Konstantinopel komt bericht, dat Wrangel's krijgsmacht Maritopol heeft ont ruimd. Bolsjewistische actie In Midden-Azië. Tsjitsjerin verspreidt uit Moskon een draadloos bericht, waarin hij beweert, dat in Turkestan een revolutionnaire beweging is ontstaan. De regeering van den emir van Boekhara is verdreven. Brand In een artillerlefabrtek. Uit Moskou wordt draadloos gemeld, dat 7 Augustus in de artiileriefabriek in de stad Wjaarna brand uitbrak. Deze brand waa tengevolge van plichtsverzuim van de dienstdoende personen ontstaan. Vermoedt wordt, dat zij in soldij van de Entente ston den. Een op staanden voet ingesteld onder zoek stelde bij 180 personen medeplichtig heid vast. Onder hen bevonden zich een groot aantal treepenaanvoerders. De revo lutionaire krijgsraad veroordeelde 12 man tot den dood door den kogel, 14 personen, onder wie de bataljonscommandant, en de bevelhebber van het garnizoen, tot 15 Jaar dwangarbeid en de andere schuldigen tot kortoren dwangarbeid. E en and er draadloos bericht uit Moskou meldt, dat in de omgeving van Petersburg groote boschbranden uitgebroken zijn. Ter blussching van het vuur zijn alle boeren, arbeiders en plaatselijke} brandweren opge- oommandeed. De Petereburgsche brandweer. Hoe staat het met de brandweer in het bolsjewieksch 8t Petereburg? Een redacteur van de bolsjewiekache, te Petersburg ver schijnende, „Iswestia" is er kameraad Breit- fusz, chef van de brandweer, over gaan spreken. Deze begon met woorden vol lof over de energie van de brandweer; zij had zich vrij van het „algemeen verval" weten te houden. Zooals men ziet, ls kameraad Breitfuaz in zijn ijver om zijn brandweer te prijzen, niet bepaald zs ^pagandlst voor het bolsje wisme. Maar het vervolg van z]jn verklaringen ls nog meer teekenend, omdat men er wel de conclusie uit moet trekken, dat in het bolsje wistisch Rusland zelfs een zoo groote energie als die van de Petersburgsche brandweer eigenlijk niets goeds kan uitrichten, juist vanwege dat „algemeen verval". praten." De laatste dagen waren zoo vol verrassin gen geweest, dat zelfs dit ongewone verzoek mij aanvankelijk niet eens verbaasde. „Ten minste als u op het oogenblik niets dringends te doen hebt," liet hij er beleefd op volgen. „Het betreft Halet Bey." Hij keek mij vol in de oogen bi) het uit- spreken van dien naam. Ik vroeg me af, of dit een nieuwe complicatie was, .of dat het misschien uitkomst beduidde, terwijl ik zwij gend knikte, en met hem de helling beklom. „Wel?" vroeg ik, boven gekomen, terwijl ik tegen de glooiing ging zitten. Hij bleef een paar minuten staan, manoeuvreerde met zijn fototoestel, zette zich toen op een steen vóór mij en staarde mij even strak aan, een kleinen rimpell tusschen de wenkbrauwen. „Halet Bey heeft mi) iets verteld betref fende de Diz Kalmaru," begon hij toen op den man al. Hij aarzelde een oogenblik voor hij den naam uitsprak, als wilde bJj er bij zonderen nadruk op leggen. Zijn blik zocht den mijnen, en hield hem vast Ik kreeg het vermoeden, dat de droge manier, waarop hij zijn mede- deeling deed. geforceerd waa Hij speelde domedie. „Diz Kalmaru?" herhaalde Ik. „Halet Bey heeft mij de waarheid verteld." „Dan weet u net zooveel als lik," antwoord de lk. „Blijkbaar." „Maar waarom deed hij het?" vroeg lk, blJJ dat hij nu een toon van openhartigheid had aangeslagen. „De Bey sprak mij er over, omdat hi) zich in het hoofd gezet heeft, dat ik eenigen invloed op u heb. En hij wist, dat ik bij dén mislukten aanval op Sliwa Klissda was. Hij Want nu volgen de klachten. Het ont breekt die uitnemende brandweer van kame raad Bredtfusz aan voldoende transportmid delen. Daar de motoren van de autobrand spuiten defect zijn en niet vervangen kunnen worden, is men op paarden aangewezen. Voor den aankoop van goede paarden zijn nu 25 millioen roebel ter beschikking gesteld. Op 10 Augustus waren daarvan 6 millioen uitgegeven voor den aankoop van 12 goede paarden (dus een half millioen roebel per paard ongeveer). Maar die paarden blijken nu weer zeer in hun werk belemmerd door den toestand, waarin het plaveisel zich be vindt Zelfs goed afgerichte paarden komen licht met hun pooien in de gaten van het plaveisel en worden daardoor kreupel. Daar om heeft de brandweerchef zioh dan ook ge richt tot de afdeeling van het stadsbestuur, welke dit aangaat met het verzoek de aller gevaarlijkste plekken op straat althans af te zetten. Tot nu toe is echter nog niets schied en zoo is het 's nachts gevaarlijk uit te rijden. nu toe is echter nog nieta ge- IERLAND. Te Banbridge, in Ierland, ia een afschuwe lijke misdaad gepleegd. Een auto vervoerde daar een bankbediende, die meer dan 1000 pond sterling bij zich had. Hij werd aange houden, zoogenaamd om hulp te verleenen aan een andere auto, die in moeilijkheden heette te verkeeren. De chauffeur werd in koelen bloede doodgeschoten, terwijl hij naar het mankement zocht en de bankbedlende gedwongen het geld over te geven. Onder bedreiging, dat hem bij verzet een zelfde lot zou treffen, werd hij tenslotte over een dijk naar beneden geworpen. De man werd met verwondingen opgenomen. Londen, 0 Sept .Een menigte, die met bommen en geweren gewapend was, heeft in den nacht een aanval gedaan op het sta tion van de kustwacht te DonagaL Het gar ingezonden mededeellng Voorzorgen van heden yeraekeren la de toekomst goede gezondheid. Kalm af te wachten ls niet altijd verstan dig en nooit bij beginnende nierkwalen. En wel, omdat bLaaszwakte, rugpijn en rheuma- tisohe pijnen tot de eerste waarschuwingen van dreigende nieruitputting behooren en de eenige veilige weg onmiddellijke verzor- ls. érwaarloozing kan leiden tot spit, Ischias en rheumatiek of tot de ontwikkeling van waterzuoht, niergruis of -steen, en zelfs voe ren tot ongeneeslijke nierziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moeilijkheden heen. Uitstel ls werke lijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaamsbe weging te nemen, frissche lucht, geregelde slaap, geregelde maaltijden (met niet te veel vleesch), en voldoende water te drinken. Dan doet gij wat in uw verinogen is om nier uitputting te voorkomen. óm de bestaande nierzwakto te herstellen en de verschijnselen te verdrijven, dient gij de nieren te versterken en heelen door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij bewezen baat te geven aan nierlijders over de geheele wereld. Zelfs in gevallen, waar aan herstel gewanhoopt werd, hebben Foster's Pillen den lijder een duurzame, krachtige gezondheid hergeven. Ten voile kan op dit speciale Diergenees middel vertrouwd worden. Het dient enkel voor de nieren en blaas, en ziekteverschijn selen in verband met deze organen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden. Neemt u in acht voor wamjmlr De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorzien van de handteekenmg van James Foeter op het etiket, zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 08 k 1.75 p. doos of 10.per zes doozen. ging in zijn cynisme zoover, dat hij mi) ver telde, hoe hij wist, dat de geweren daar tor plaatse waren, en dat hij er zeker van ls, dat u ze op een of andere manier hebt doen ver dwijnen. Nu hij mij hier heeft ontmoet als helper van uw vader, ls hij er van over tuigd, dat wU in Koerdlstan bondgenooten waren. Hij weet niet zeker, of het mij bekend la, wat er van die wapens geworden is, maar denkt, dat lk u er toe zou kunnen brengen daaromtrent een verklaring af te leggen, en zoodoende het schandaal te voorkomen, dat zeker zal volgen, wanneer hij de waarheid bekend maakt betreffende Diz Kalmaru." ,Mr. Wilbur, is het u bekend, dat, als deze geweren gevonden werden, een algemeenre vervolging der Chaldeeërs er het gevolg van zou zijn?" „Dat weet ik." „En vraagt u mij dan, mijn geheim prijs te geven? Verwacht u dus, dat ik mijn mede christenen zou verraden?" „Neen, maar ik had me voorgesteld, dat, als u het mij vertelde, wij samen zouden kunnen overleggen. Twee kunnen meer dan ééni" Onze oogen ontmoetten elkaar, en hielden elkaar vast „U wilt de verantwoordelijkheid der be slissing op uw schouders laden, Mr. Wilbur," zeide ik. „Tracht niet, het te ontkennen." ,Dat wil ik ook niet, Miss Jernlngham. Ik wil alleen beweren, dat u uitnemend de kunst van gedachtentezan verstaat" „U zoudt mij niet kunnen helpen, tenzij u de Chaldeeërs verried," antwoordde ik. „We zitten absoluut vast Denkt u, dat hij ons werkelijk kwaad kan doen door het schandaal ruchtbaar te maken?**

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1