NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een Ontaarde Moeder. Familie-Bioscoop No. 5300 DINSDAG PI SEPTEMBER 1920 48e JAARGANG abonnementen BIJ VOOEÜITBETALINöi Venwhijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau; Koningstraat 29 Interc. Telefoon EO advehtentlbni 20 ct p. regel(galjard). Inge®, modod. (kolombr. als redact tekst) 60 ct Kleine adv. (geVr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. ZIJ, die zich met In gang van heden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Het dreigende trampersoneel. FRANKRIJK. De presidentscrisis. ITALIË. De Industrleele actie. FEUILLETON. Binnenhaven. IERLAND. Nieuwe overvallen. OOSTENRIJK. De zotheid ten top gedreven. VEBEENIGDE STATEN, De ontploföng ie New-York. JAPAN. KORTE BERICHTEN. BINNENBAND. De Wielingen-kwestie. Bezuiniging defensie-uitgaven! Moedeloosheid, een flor verschijnselen. (Wordt vervolgd). COURANT Holdwioho Ot. per 8 mnd. l.BO, franco p. po«t 1.70. Bultenl 2.60 Zondagsblad »0.Ö7„0.60. „1.06 Modeblad B „0.93, „1.00. „1.80 Ijosbo nmnmers fler Oonrant 4 ct. Poot-Girorekening No. 16066. Hef gaat te Berlijn den goeden kant opt De meerderheid van den raad denkt tot wethouder van het verkeerswezen een be kenden specialiteit op dit gebied, den heer Glese, te benoemen, tegen den wensch der onafhankelijke socialisten in, die een vrij wel onbekenden ingenieur, doch partijge noot, de voorkeur geven. En het radicale personeel van de elecrische tram en den ondergrond tuk op stakingen wil nu één dag het werk neerleggen, om te protes teeren tegen de benoeming van den heer Giese. En waarschijnlijk zal deze staking vergezeld gaan met demonstraties. Opposi tie van de straat tegen een niet-partijbe- noeming! Een vroolijk vooruitzicht. Zoo kan elke groep ambtenaren of arbeiders den door hen gewensehten man aan het bewind bren gen. De gekozen vertegenwoordigers van het volk worden verlaagd tot .^"-spreek machines. De onafhankelijke» hebben moord en brand geschreeuwd over de houding der Berlijnsohe ouders, die gedreigd hebben hun kinderen van de openbare school te zul len nemen, indien dr. Löwenstein benoemd zou worden tot opperinspecteux van het on derwijs. Zullen zij nu ook den protesteerenden conducteurs en wagenbestuurders den man tel uitvegen? Parijs, 20 Sept. Millerandl zal candidaat zjjn voor het presidentschap. Men meent, dat Briand minister-president zal worden. Nloe, 20 Sept. Volgens de „Oorriere del Sera'® hebben de werklieden te Brescia be zit genomen van de lucifersfabriek. Te No- varra hebben de (werklieden een ijzergieterij bezet. Daarentegen hebben vijf maatschap pijen een overeenkomst met de werklieden gesloten. Naar de „Oorriere dela Sera" verneemt, waren Vrijdagavond ie Milaan en Turijn veertig fabrieken, welke door de arbeiders waren bezet, wederom ontruimd. De ont ruiming der overige bedrijven is aan den gang. Een telegram uit Milaan meldt: De Fede ratie van Fabrikanten hoeft Zaterdagavond een resolutie aangenomen, die de ontrui ming van de fabrieken, en vergoeding van de aangerichte schade eisoht, dioch het be ginsel aanvaardt van controle, op voorwaar de, ten eerste dat deze met zich medebrengt samenwerking en gelijke verantwoordelijk heid van de onderscheidene partijen, die bij de productie betrokken zijn en, ten tweede, dat de controle plaats vind© in het belang van de gemeenschap zonder inbreuk te ma ken op de bewegingsvrijheid, die voor de industrie noodig ia. Berlijn, 20 Sept De gemelde overeen stemming tusschen werkgevers en werkne mers in Italië is blijkbaar nog niet geheel bereikt. De arbeiders zijn met de toezeg gingen der werkgevers niet tevreden en volgens de laatste (berichten uit Lugano zijn de onderhandelingen in Milaan afgebroken. door JESSIE DOUGLAS KERRUISH voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 86) Het was een heldere maannacht; de nevels waren opgetrokken, en het ravijn met zijn luidruchtig feestrumoer scheen omsloten door zwijgende, somber-stille muren, dood en dreigend. In de diepte werden brandende takken In de pekbronnen geworpen: dan laai den hoog de vlammen op als zoovele vuurfon- teinen, omwikkeld dcfor rook, die tn zware kolommen omhoog kronkelde in de bewe- ginglooze nachtlucht Hoog boven het ravijn verzamelde zich de rook, om zich over ons te spreiden als een reusachtig baldakijn van zwart, de onderkant in rosen gloed gezet En van de eilanden in die vlammenzee stegen wilde kreten naar ons op, krijgsgezangen, Arabische liederen, dol geschreeuw en gegil, dat schril boven het loeien der vlammen uit klonk. Papa en de zijnen gewogen zich te ver van ons, dat wij hen ergens anders door konden onderscheiden dan door het getier, waarmee hun weg zich kenmerkte. Het was een nacht, die uit de herinnering van de gravers op Tel Abou Khatoun nooit zal verdwijnen. Ik geloof, dat mijn moeder even weinig oog of oor had voor wat in de laagte voor viel als ik, toen we daar zaten, ea overlegden Giolitti noodigde de vertegenwoordigers van beide partijen uit te Rome de onderhande lingen te hervatten. De agitatie-oommissie der arbeiders besloot een ultimatum te stel len en te verklaren, dat indien dit niet wordt aangenomen, onmiddellijk alle fabrieken in Italië bezet zullen worden. Het ultimatum eischt de controle der bedrijven door de vakvereenigingen. De industrieelen hadden slechte de controle door de fabrieksraden toegestaan. Behalve de kleine spoorlijn RomeTivoli is ook de lijn Rome—San Lorenzo door het personeel in bezit genomen, een nieuwe directeur benoemd, op het directiegebouw de roode vlag gehescben en een gewapende roode garde ingesteld. Het verkeer is ln- tus9ohen niet gestoord. Volgens een bericht uit Rome aan de „Köln. Ztg." zuilen alle door de gemeente ge ëxploiteerd© tramlijnen door bet rijdend personeel ln beheer worden genomen. Ontploffing ln de beurs te Genua. Naar uit Genua wordt gemeld, heeft al daar Zaterdagmiddag om 2 uur op de beurs een ontploffing plaats gehad. Er zijn geen slachtoffers. De schade is aanzienlijk. De politie vernam, dat vier individuen, die per auto waren aangekomen, de beurs binnen drongen, terwijl zij een pakket, waarschijn lijk een bom, droegen. Er zijn talrijke arres taties uitgevoerd. De „Daily Mail" meldt over dezen aan slag nog de volgende bijzonderheden. De bom, die in een van de W.O.'s was gelegd, was voorzien van een lont-uurwerk. De bom ontplofte met een ontzettende knal. Men vermoedt, dat de aanslag het werk is van anarchisten. Een ander telegram uit Genua meldt, dat de -politie een huiszoeking heeft gedaan in de appartementen van den anarohist Oarlo Matero, waar zij dynamiet, helsohe machi nes en lonten in beslag heeft genomen, vol doende om een geheele straat op te blazen. Een kruitfabriek ln de lucht gevlogen. Een op vjjf K.M. afstand van de stad Mantua gelegen kruitmagazijn is in de lucht gevlogen. Er zijn zeven dooden en talrijke gewonden. Talrijke huizen stortten ineen. ENGELAND. De steenkolen-prijzen. De „Westm. Gaz." zegt in een hoofdarti kel: „Wij hebben in de afgeloopen maan den telkens geprotesteerd tegen de hooge prijzen, die van den vreemden afnemer ge vorderd worden voor Engelsohe steenkool en gewezen op de noodzakelijkheid om een dergelijke oorzaak van blaam en onaange name gevoelens van vreemde lauden jegens ons uit den weg te ruimen. Het is een soort moreele rechtvaardigheid, dat deze langs verkeerden weg behaalde winsten, wat het in werkelijkheid zijn, thans de bron zijn geworden van moeilijkheden voor ons zei ven. Laten wij niet vergeten, dat we in de oogen van vreemdelingen geen verkwikke lijk schouwspel toonen, als men ons ziet twisten over de verdeeling van den buit, verkregen door het halen van overdreven prijzen uit de zakken van vreemden. Wij zijn het volkomen eens met den heer Henry Clay, die in de „Times" aandringt, dat de regeering in het vervolg één gecontroleerde prjjs moet bepalen voor alle Engelsche steenkool, of die dient voor eigen gebruik of voor vervoer, en de economische sectie van den Volkenbond vragen voor de ver deeling te zorgen. Dat zou ons zelf-respect herstellen en de oorzaak van een onmoedig dispuut uit den weg ruimen." Teekenende toestanden. Een typisch staaltje van de economische verwarring die er in Europa heerscht, meld den dezer dagen de Engelsohe bladen. Een Britsdh schip is in Zuid-Afrika ge arriveerd met een lading machines, werk ingezonden mededeellng. wat ons te doen stond. Van onze rustplaats leidde een pad naar den voet van het ravijn, en nu en aan kwamen daarlangs leden van Papa's of van het gezelschap van den Bey op ons toe, om eenige woonden met ons te wisselen. De zware rook onttrok eindelijk de sterren geheel aan het oog, en een kil nachtwindje suisde reeds door de lucht, to$n Mr. Wilbur van beneden ons naderde. Even aarzelde hij, toen hij dichtbij gekomen was. „Wel dames?" vroeg hij gespannen. „We hebben alles overdacht," antwoordde mjjn moeder waardig en kalm. „Mijn dochter zal Sir Horne vannacht alles vertellep." „Dat lijkt mij de eenige oplossing," gaf hij somber toe. „Misschien dat Sir Horne „Die kan niets uitrichten," beantwoordde zij zijn onuitgesproken vraag. „Maar het is ln zijn belang, wanneer hij op de hoogte wordt gebracht. Ook moet hij beslissen of het beter is, dat ik morgen den Tel verlaat, dan wel dat ik blijf ouder een of ander voor wendsel.'® „U heeft g'elijk,"- stemde hij aarzelend toe. „Maar toch ik kan bijna niet gelooven, dat de Bey aan zijn dreigementen zal gevolg geven. Wat zou hij er Bij winnen?" „Hij zal zijn wraakgevoelens bevredigen,® antwoordde zij. „Hij wil wraak nemen omdcL zijn plannen zijn mislukt Wie hij daarbij treft laat hem onverschillig. En wat het vol voeren zijner bedreigingen betreft: als wij niet zeker wisten, dat hij daartoe in staat Is, zou hij ze niet hebben uitgesproken." Voor hij kon antwoorden, kwam een tweede gestalte het pad op, donker tegen den hei- verlichten achtergrond. „Ik vroeg Papa me hierheen te brengen,®® liet Evelyn's stem zich hooren. ,3et is zoo vreeselijk stoffig, daar beneden, en ik most je spreken, Rathia. Vanaf REDEN toten met DONDERDAG In de Hoofdrol FANNY WARD. Weer een van onze super films. tuigen, enz. en ten einde niet in ballast te rug te varen heeft het ln Delagoa steenko len aan boord genomen, met de bedoeling deze naar Noorwegen uit te voeren. Toen het schip in Engeland aankwam, bleek het echter, dat die steenkool in Engeland op voordeelige wijze kon worden verkocht, daar zij ondanks het transport over 6000 mijlen goedkooper was dan de Engelsche steenkool. De „Daily Telegraph" merkt in verband daarmede op, dat de tijd der eoonomisohe wonderen of dwaasheden nog niet voorbij is. Zoo hoog zijn dus de productiekosten van steenkool in Europa gestegen en nog is aan de prijsstijging geen einde. Een correspondent van „Central News" in Derbyshire seinde Zaterdag dat in de Midland- kooldistricten groote teleurstelling heerschte over het mislukken om tot een vreedzame oplossing te komen. In sommige districten zeide men openlijk, dat de mislukking te wijten was aan de leiders der mijnwerkers, die hun figuur willen redden. Iedereen schijnt echter te meenen dat de staking onmogelijk is geworden, omdat zooveel mijnwerkers daar tegen gekant zijn. Ten opzichte der kolenop- brengst is er weinig kans op groote ver meerdering onder de bestaande omstandig heden. Een der hoofdmannen zeide rondweg „Het feit dat de luilakken en minder krachtige werklieden hetzelfde minimumloon ontvangen als bekwamen, vlijtige werklieden, heeft de productie veel nadeel berokkend. Op die wijze zullen de goede werklieden zich dood werken, terwijl anderen feitelijk geen halven kroon per dag waard zijnmetmt ge dat de geschoolde werklieden daarvan gediend zijn?" Andere mannen gaven de schuld der slechte productie aan de onvoldoende mechanische werktuigen bi) sommige mijnen. Het komt feitelijk hierop neder dat in de Midlands wel is waar geen beslist wantrouwen tegen de leiders bestaat, maar dat deze als er geen schikking komt, niet aangenaam ont vangen zullen worden. Londen1, 10 Sept. Van een te Abbeyfeale in het graafschap Limmerick in hinderlaag liggende politiepatrouille werden een poli- tie-agent gedood en twee gewond. De politie omringde heden een' aantal mannen, die te Enmiskerry in de Wlckland- bergen bezig waren met militaire oefenin gen. Er ontstond een gevecht, waarbij een der Sinn Feinera werd gedood en een aan tal gewond. Veertig werden met hun wape nen gevangen genomen. In Weenen zijn honderd en vijftig arbei ders, die in de stedelijke meelpakhuizen werkten, gevangen genomen, omdat zij maandenlang reeds, eiken dag, ieder een twintig kilo meel hadden gastolen. Zij sne den de zakken open en lieten het meel loo ien in de wijde hamsterzakken van hun .oek. Nu willen alle oollega's in de stedelijke pakhuizen staken, indien de dieven niet on middellijk worden vrijgelaten I Neen, Mr. Wilbur, ga nu niet weg; heit is juist goed, dat u ook hier bent.8 Zij ging op de reisdeken, tegenover mij zitten. Nu haar gelaat den vlammengloed was toegekeerd, kon ik onderscheiden, dat ook dit een zekere gejaagdheid uitdrukte, die ik al dadelijk ln haar stem had meenen op te merken. „Er heeft Iemand gepraat," begon zij. „Natuurlijk hindert het niet, dat Halet Bey er van weet: bij hem is het veilig, maar ik vraag me af, hoever het verhaal zich al heeft verspreid." Wij keken haar allen ontsteld aan. „Wat heeft de Bey dan gezegd of gedaan?" vroeg ik, en ik voelde, dat ik bleek werd. „Er heeft iemand gepraat," herhaalde zij. „Zoover mij bekend was, waren wij vieren en Mrs. Kent de eenigen, die er van wisten. Nu blijkt de Bey ook al op de hoogte, en ik weet niet, hoe hij er aan gekomen i& Dat lijkt me nogal gevaarlijk." „Waar heb je het in 's hemelsnaam toch over?" vroeg ik. „Vertel nu eens geregeld!" „Wel, Halet Bey kwam op me af, .toen ik even alleen was, en begon met me te vertel len, dat hij vreesde, dat onze heele familie in ongenade zou vallen, en ln moeilijkheden zou geraken naar aanleiding van iets, dat in ivoerdistan gebeurd, en waarbij jij, Rathia, in ®t bijzonder betrokken was. Dat was het eerste." Zij zweeg even, en keek ons kalm beurte lings aan. Ik wilde spreken, maar kon niet Mijn moeder trok haar sluier samen. Mr. Wilbur, die naast Evelyn stond, zag op haar neer, het gelaat streng en hard. „Hij zei later, dat u er van wist, Ehanoum Effen', en u, Mr. Wilbur," ging zij voort. „En als het uitlekte, zou het ons aller ongeluk rijn. En verder, dat het hem niet bekend was, De „Times" verneemt uit New-York: Er werd definitief vastgesteld, dat tegen het middaguur een sleeperswagen met hooge zijkanten, onbeheerd werd gelaten vlak voor het gebouw van de Amerikaansche schatkist en tegenover de Morganbank. De trottoir- markt in Broadstreet had haar hoogte punt bereikt. Een menigte klerken en typisten overstroomden de nauwe straat, toen de ontploffing plaats had. Honderden personen werden letterlijk tegen den grond geslagen, en op hen daalde van de reusachtige twin tig verdiepingen hooge gebouwen een regen van vlijmscherpe glasscherven neer, waar door eenige personen onmiddellijk werden gedood. Het aantal dooden bedraagt 81, on der wie kolonel Ghartes Neville en de ban kier Mo Olure. Het aantal gewonden is legio. Ongeveer tweehonderd hadden medische hulp noodig en dozijnen liggen in de hospi talen. De politie en andere autoriteiten heb ben alle ontvangen getuigenissen geschift en de omstandigheden van het gebeurde nauwkeurig beoordeeld. Hun eenparig oor deel is dat de ontploffing het helsche werk van extremisten is. Onmiddellijk na het drama ving een nauwgezet onderzoek aan, ingesteld door politie-rechercheurs, onder leiding van commissaris Enrigbt, bijgestaan door bommenspeoialiteiten van Washington. Een mysterieus feit komt te voorschijn uit vele tegenstrijdige getuigenissen. Zoo wordt o.a. onthuld, dat drie bepaalde waar schuwingen onlangs werden ontvangen, dat een catastrofe zou plaats hebben. Eén dezer waarschuwingen werd mondeling gedaan door een zekeren Fisher, terwijl de andere vervat waren in een brief en een brief kaart De geheimzinnige Fisher verliet To- ronto in den nacht van 14 dezer. Hij blijkt veel over communisme te hebben gespro ken, en doelende op Wallstreet, verklaarde hij: Daar zijn vier millionnairs, die gedood moeten worden. Na zijn arrestatie bleek, dat de man krankzinnig was. In verband met den aanslag Is te New- York de Russische journalist BraUovsky ge arresteerd. Aanleiding tot zijn arrestatie was een anoniem schrijven, dat onthulde, dat hij zich vlak vóór den aanslag in Wall street bevond en kort na het gebeurde op nieuw gezien werd, op fluisterenden toon sprekend tot een drietal mannen, die opge wonden en verheugd den aanslag bespra ken. Brailovsky ontkende beslist iets met de zaak te maken te hebben. Door geheel Amerika wordt thans een anti-extremisti sche razzia gehouden. De arrestatie van „Big Bill" Haywood, leider van de Interna tional Workera of the World, is gelast m Zaterdag (bedroeg hef aantal der door de ontploffing gedoode geïdentificeerde per sonen 24 en dat der niet-geïdentificeerde 6. In het hospitaal bevinden zich 126 gewon den, waarvan vele niet zullen herstellen; tal van anderen worden thuis behandeld of in ziekenhuizen. De schade wordt geschat op 8 millioen dollars, terwijl effecten, wier waarde op 800.000 dollars wordt geraamd, vernietigd of op straat verloren zijn door gewonde of door ©en paniek bevangen boden. Vel© slachtoffers zijn getroffen door kleine stukken ijzer, die naar men gelooft van sasringen afkomstig zijn, terwijl ande ren brandwonden hebben opgeloopen, waar schijnlijk van pdcrinezuur. Nieuwe dulkbooten. Admiraal Imalzumi, de chef van de nieu we school tot het opleiden van personeel voor de dulkbooten, verklaart, dat Japan bezig is met den bouw van tallooze dulk booten en dat een school voor de uitsluiten de opleiding van duikbootofficieren en -manschappen noodzakelijk is. Een speciaal gebouw zal daarvoor worden opgetrokken. of Papa en ik er van op de hoogte waren." Wij begonnen te begrijpen. De Bey had haar de waarheid verteld betreffende de Kha- noum Effen', en had haar naar ons gezonden om bevestiging of ontkenning te hooren. En wat nut zou het hebben, wanneer we zijn woorden al tegenspraken Ongetwijfeld hoopte hij, dat haar smeekbeden om haar en haar moeders naam te redden door het an dere geheim prijs te geven, zouden uitwer ken, wat blijkbaar niets anders vermocht Dit alles flitste mij door het hoofd, voor zij nog hervatte: „Ik kreeg den indruk, dat hij het goed met ons voor had, maar de gedachte, dat jij, Ra thia, eenig geheim zou bezitten, waarvan het bekend worden onze ondergang zou zijn, maakte mij woedend. Ik zei hem dus heel be leefd, dat ik hem erkentelijk was voor zijn waarschuwing, maar dat ik over de kwestie, waarop hij zinspeelde, volkomen was inge licht cn dat ik, ofschoon ik moest toegeven, dat wij er door in moeilijkheden konden ge raken, niet inzag, in hoeverre zij oorzaak kdn zijn, dat wij hij don sultan in ongenade vielen." Zij hield even op en fronste de wenkbrau wen. „Hij scheen ten zeerste verbaasd, en keek zelfs, als geloofde hij mij niet, maar vóór hij nog meer kon zeggen, kwam de on- bashi meedeelen, dat er aan het andere eind van het ravijn een vechtpartij onder de ar beiders was ontstaan. Toen moest hij mij aan de zorg van Papa overlaten, en nu ben Ik maar direct naar hier gekomen." Wij herademden. De ramp scheen voor eenige oogenblkken weer afgewend. Het gaf ons slechts weinig troost. „Waarom zei je, dat je van alles wist, in plaats van hem uit te vragen, kind?3 wilde mijn moeder weten. Een syndicalistisch congres te Marseille verklaart zich vóór Amsterdam, tegen Moskou en tegen het ondergeschikt maken van dè syndicalistische actie aan de socialistische politieke actie. Zes-en-zestig Noorsche firma's hebben op Engelsche werven in het geheel 663.000 ton aan schepen besteld. Dit jaar zal op de con tracten ruim p.st. 4 millioen betaald worden, in 1921 bijna p.st. 8 millioen en in 1922 p.st. 2 millioen bij elkaar ongeveer p.st. 9 millioen. Reuter meldt uit Brussel, dat alle bladen het bericht bevestigen, dat de Belgische ministerraad het offlcleuse arbitragevoor- stel van Engeland Inzake de Wielingen van de hand heeft gewezen. Als bezuinigingsmaatregel is de Minister van Oorlog voornemens het aantal muziek korpsen bij het leger terug te brengen tot vier, dat is één per divisie inplaata van één per brigade, zooals thans. De oorlogsbegroQting voor 1021 wijst een eindcijfer aan van bijna 74 millioen. De be grooting voor 1020 werd vastgesteld op een eindbedrag van 50 millioen. Met de onlangs bij suppletoire begroeting voor het loopende jaar aangevraagde 86 millioen voor militair© uitgaven maakt dit te zamen een bedrag van 86 millioen. In vergelijking hiermede is de begrooting voor 1921 dus 11 millioen lager dan die van het loopende jaar. De Marine-begrooting voor 1021 is ruim Ingezonden mededeellng. Een ernstig verschijnsel bi) nieraandoe- nlng Is moedeloosheid, omdat het dienten gevolge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neen te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wande ling en neemt een opgewekt, flink besluit Zegt tot uzelf; *Ik weet door mijn rugpijn, loomheid! en urinestoornissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik cal de ge woonten veranderen, die cm nadoolig voor zijn." Vermijdt laat naar bed gaan, zware maal tijden en oonoodige prik kols, en begint eenvoudiger te leven. Dat is een verstan dige, geschikte leefwijze voor uw gezond heid, die veel cal bijdragen tot het genezen van nlerverschijnselen als rheumatiek, steen, Ischias, niergruis, nleas of blaasont steking, rugpijn, spit en urinekwalen. Foateris Rugpijn Nieren Pillen zullen u helpen om gezond te worden. Zfl versterken en heelen de nieren, geven verzachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Fosteria Pillen verken niet op de inge wanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige ver andering in gewoonten en tijdelijke behan deling met Fosteria Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond ztjt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodlge lichaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de juiste naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Den Helder verkrijgbaar b# A. ten Klooster, Keizerstraat 98, /1.M p. doos of 10.— p. zes doozen, „Was het, omdat je geen kwaad van je zuster wilde hooren?" „Maar Khanoum Effen", het is toch waar, wat ik zei Ik houd niet van leugenpraatjes, en wat zouden die hier bovendien voor nut hebben gehad?" Zy lachte vroolijk. „Een ge heim dat door u, Rathia, en Mr. Wilbur werd gedeeld, kon er maar één zijn en dat ééne kende ik sedert maanden sinds Kerstmis." Wij zaten sprakeloos. Dit ging ons ver stand te boven. „Ja, kijkt maar niet zoo ver baasd," ging zij triumfantelijk voort Dacht je soms, Rathia, dat ik niet wist hoeveel re volvers er in je schoenen waren verdwenen? En wat slim was het van je, die geweten door de ramen in de rivier te expedieeren, en voor lijk te spelen, tot de echte doode weer in de kist kon worden gelegd.'® Mr. Wilbur slaakte een half onderdrukten kreet die alles had kunnen beduiden. „Natuurlijk herkende u haar in de kist, Mr Wilbur," voegde zij er aan toe. „Wat u be treft, Khanoum Effen', ik weet niet in hoe verre u er in betrokken was, maar de Bey weet, dat u er iets mee te maken had dus moet het wel zoo zijn." „Zeker, zoo is het kind, ik weet van die geschiedenis," antwoordde mijn moeder vriendelijk. Mr. Wilbur stelde de vraag, die ik, te ver baasd over die laatste complicatie, verzuimd© te doen. „Dat ls eenvoudig genoeg," antwoordde Evelyn. „De vrouw van den rayls, die Je haar opmaakte zooals daar gebruikelijk is, twijfel de ©enigszins, of haar zuster wel behoorlijk begraven was, nu die .lijkdienst aan jou was verspild.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1