CO N C E RT Tweede Blad. -= „BELLEVUE" =- VAN ZATERDAQ 2 OCTOBER 1920. BINNENLAND. Mr. Fock. Mr. Fock is voornemens do korte openbare vergadering der Tweede Kamer, welke 7 Oc- tober gehouden wordt voor de benoeming van een commies-griffier der Kamer en voor re geling van werkzaamhedeif, nog te presidee- ren en daarna het voorzittersambt neer te 6cmvolger van den heer Fock als lid van de Tweede Kamer zal zijn de heer F. L de Kanter, oud-lid voor het kiesdistrict Dor drecht, thans wethouder van Dordt. Havas seint uit Brussel, dat de „Natten Beige" inzake een verdedigend verhond tus- edhen België en Nederland verklaart te kun nen meedeelen, dat van heden af deze quaes- tie officieel aan de orde is gesteld. Het zou niet alleen betrekking hebben op de Wie lingen of de Schelde, maar op het geheele grondgebied van beide landen. De Parijsche oorrespondent van de ,Jn- dependanoe Beige" meeent echter te weten, dat de geruchten, volgens welke de directe onderhandelingen tusschen België en Ne derland op het punt zouden staan tot een bevredigende regeling te lelden, uit de lucht Eljn gegrepen. Departement van defensie. Bij Koninklijk (besluit van 27 September Is bepaald: L Op te heffen de Departementen van Marine en van Oorlog; n. In te stellen een Departement van al gemeen bestuur, dat den naam zal dragen van Departement van Defensie; IH. Aan het hoofd van dat Departement op te dragen, de zorg voor de uitvoering van al de maatregelen, die tot dusver bij Onzen Minister van Marine of Onzen Mi nister van Oorlog berustten; IV. Op het (Hoofd van dat Departement gaan over alle bevoegdheden en verplich tingen bij algemeenen maatregel van be stuur of bij Koninklijk Besluit verleend en opgelegd aan Onzen Minister van Marine of Onzen Minister van Oorlog; Alle ministerieel© beschikkingen, aanwij zingen en andere beslissingen, genomen of gedaan door of namens Onzen Minister van Marine of Onzen Minister van Oorlog wor den geacht door Onzen Minister van De fensie te zijn gehandhaafd; V. Dit Besluit treedt in werking op een nader door Ons te bepalen datum. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om de te Vlissingen liggende twee battallons van het 14de regiment infanterie en de staf van dat regiment weg te nemen en een compagnie pantserfort-artillerie al daar te plaatsen. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, dat het legerbestuur op aandrang van ©enige R.-K. Kamerleden moet teruggekomen zijn op het voornemen om het garnizoen van 's-Herto- genibosch aan die stad te onttrekken. Inkrimping van muziekkorpsen, enz. Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende afschaffing van trompetters en hoornblazers en inkrimping van muziek korpsen, antwoordde Minister Pop: Het ligt niet in de bedoeling tot algeheele afschaffing van de trompetters en hoornbla zers over te gaan. Zooals onder 6o van g 1 van de Mem. van ToeL betreffende de Oo'r- logÉibegrooting 1921 is vermeld, zal het aantal beroepstrompetters en -hoornblazers worden beperkt tot het aantal, dat noodig is voor de instructie van de uit de militie op to leiden trompetters en hoornblazers, die in de oor logsorganisatie worden vereisdht. Na deze inkrimping van het aantal beroeps- trompetters zal het niet mogelijk zijn de z.g. niet officleele muziekkorpsen bij de bereden wapens ln stand te houden. Een sterke inkrimping van het aantal an dere muziekkorpsen ligt mede in het voorne men, zooals moge blijken uit de mededeeling, vervat ln 4o van 1 van de evenvermelde Mem. van Toelichting. Deze maatregelen zijn mogelijk en derhal ve met het oog op Inperking van de aan de weermacht ten koste ie leggen gelden naar dvzerzydsche overtuiging ook noodza kelijk. Zij mogen dus niet achterwege blijven, al zouden daardoor de belangen van een aan tal daarbij betrokken personen worden ge schaad. Intusschen zal op die belangen nauw keurig worden gelet, waarbij getracht zal worden aan zich voordoende nadoelen naar billijkheid tegemoet te komen. De staking ln de Amslerdamache haven. In een strooibiljet deelde de Scheepvaart- ver eeniging Noord aan de Amsterdamsche havenarbeiders oa mede: Het ss. „Titan", oorspronkelijk bestemd voor Botterdam, was Slechts ten koste van geldélijke opoffering van de reedery naar Amsterdam gekomen ter bestrijding van de bestaande werkloosheid in het havenbedrijf. Op grond van dezelfde overweging zijn ook finkele koleobooten, aanvankelijk voor Rot terdam bestemd, naar Amsterdam gediri- !;eerd, hetgeen slechts met veel moeite ge- uk t ik Door ongemotiveerde stakingen, zooals wij thans weer ondervinden, zullen derge lijke pogingen tot uitbreiding van de .werk gelegenheid in onze havens voor het ver volg in hooge mate worden bemoeilijkt, zoo niet geheél onmogelijk gemaakt. Wat nu het geschil Titan betreft, Is on zerzijds onmiddellijk Ingezien, dat het be staande tarief voor het lossen van erts van oent per ton per man voor dit werk te luag la en dat tarief is dan ook na nauw keurige berekening op d per man en per ton gebracht. Het Is onze overtuiging, dat bij behoorlij ke prestatie tegen dit tarief ten minste 10 bw dag verdiend kan worden. Mocht echter bij een eerlijke proef (zonder sabotage, zoo als reefcs geschied is) blijken, dat geen vol- doende dagloon kan worden gehaald, dan zijn wij bereid het tarief opnieuw te herzien. Wij moeten dus den eisch stellen, dat het work zoowol op bot éls. „Ti/tan'1 als op allo overige schepen Maandag 4 October om 8 uur vjn. wordt hervat resp. aangevangen. \V y zullen anders genoodzaakt zijn op de eerste plaats allen nieuwen houders van H. A. R. boekjes (vroegere tweede banners), die den arbeid weigeren, hun boekjes te ontnemen, daar het ons onder zulke omatan- digiheden onoragelljk zou zijn de H. A. R. op de tegenwoordige grootte te handhaven. Bovendien Is op grond van ons bericht aan den „Havenarbeider" d.d. 10 Mei 1020 de gratificatie van 1 Augustus tot heden door allen, die gewedgerd hebben te werken, verbeurd. Spoorwegpersoneel. Ia verschillende vergaderingen in alle deelen des lands werd door het spoorwegper soneel besproken den uitslag van het onder houd met de directie Inzake de extra-uitkee- ring. De toezegging van de directie terzake der uitkeering, die een vast bedrag voor elke categorie bedraagt (b.v. arbeider 010, schrij ver 125, enz., tot 800 toe), benevens een kindertoeslag van IQ per kind, werd ver schillend beoordeeld. Het beambtenpersoneel is over het alge meen tevreden, de ambtenaren niet, zoo zelfs, dat in een vergadering van den Bond van Ambtenaren, af deeling Utrecht, werd voor gesteld de uitkeering te weigeren. De R.-K. en Prot.. Ohr. Bond zijn zeer te vreden, dat hun standpunt inzake kindertoe slag ln zekere mate erkend is. De gasprljs te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben hun voorstel tot verhooging van het gastarief ge wijzigd en de prijs bepaald op 21 oent (vorig voorstol 22 oent). De suikerkaart De minister van Landbouw maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 4 October tot en met Zondag 10 October e.k. geldig zal zijn bon No. 58 van de Rijkssuikerkaart. Kaasm aakverbod. De Minister van Landbouw is voornemens binnenkort een kaasmaakverbod uit te vaar digen. Hiermede wordt beoogd de bevorde ring van een geregelde melkvoorziening in de gnootere steden in den komenden winter. De ex-Kroonprins, Men seint ons uit Hippolytushoef: De kroonprins vertrok hedenmorgen om 8 uur per poetboot naar van Ewijcksluis en vandaar per auto naar Bloemendaal om zich onder behandeling van zijnen tandarts te (stellen, vergezefd door zijn adjudant en den burgemeester van Wieringen. Hedenavond keert de kroonprins weer op Wieringen terug. Personeel In 's rijks dienst Het algemeen bestuur van de Centrale van Yereenigingen van Personeel in 's Rflks dienst heeft in Den Haag vergaderd en de volgende motie aangenomen t Overwegende, dat de salarissen van de Nederlandache ambtenaren en rijkswerklieden over de geheele lijn te laag zijn vastgesteld; overwegende, dat de voortdurende stijging van de levensbehoeften, de hooge belastingen, de storting voor pensioenen, de standplaatsen- aftrek, de levensomstandigheden zoodanig hebben verzwaard, dat er een noodtoestand is ontstaan; overwegende, dat de ontevredenheid met den dag toeneemt en aanleiding kan geven tot excessen, zooals wy die ook in andere landen hebben aansehouwd en waarvan zich ook in ons land reeds symptonen openbaren i overwegende, dat de voorstellen van de regeering tot verbetering van de flnancieele positie der ambtenaren groote verbittering hebben gebekt; overwegende, dat de regeering, die zich plaatst op bet standpunt van georganiseerd overleg, dit overleg zelf tot een aanfluiting maakt door groote principes in de loonregeling vast te leggen zonder de organisaties daarover te raadplegen is van oordeel, dat daardoor de ontevreden- beid van het rijkspersoneel gerechtvaardigd is besluit ter kennis van de regeering te brengen, dat zij het noodzakelijk en redelijk acht en in het belang der ambtenaren en in dat van den staat, dat onmiddellijk de volgende maatregelen worden getroffen a. aan de commissie voor georganiseerd overleg worde opgedragen de sabarieering van bet rijkspersoneel te herzien; b. teneinde in den nood van alle rijks ambtenaren en riJkswerklleden te voorzien worde een extra-maand salaris met een minimam van 1200 over het jaar 1920 uitgekeerd, PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang van 1 Deo. Is benoemd tot onderwijzeres aan do Bijz. school te Koe gras, mej. D. Hoefkens, a.lhier. Hr. Ms. „Hertog Hendrik'*. Aan he<t departement van marine ls tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pant- serdekschip „Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. van der Sluis, 28 September te Colombo is aange komen. Reisplan van Hr. Ms. paniserdekschlp „Zeeland". welke bodem een oefeningstocht naar de Middellandsche Zee zal maken met de adel borsten eq leerlingen onderofficier der Ma rine. Vertrek van Nieuwediep 20 Oct, aankomst te Vigo 25 Oct. vertrek van Vigo 29 Oct., aan komst te Palma 4 Nov., vertrek van Palma 8 Nov., aankomst te Port Mahon 9 Nov., ver trek van Port-Mahon 19 Nov„ aankomst te Algiers 20 Nov„ vertrek van Algiers 26 Nov„ aankomst te Malaga 6 Doe., vertrek van Ma laga U Deo., aankomst te Nieuwediep 20 Deo. De gasprjjs. Door den heer Schoeffelenberger, lid van den Raad. ls de volgende vraag aan het Ooi lege van B. en W. gezonden: Wat noopt het gemeentebestuur van Hel der, om de gasprijzen voor de maanden Oc tober, November en December zoo schrik barend te verhoogen? Ingezonden mededeeling. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT BEZOEKT HET op ZONDAQ 3 OCTOBER, v«n I l/i— 11 uur, I, L. Esprit Franoals Marohs Ueswwopo. II. Ouverture „Kajjmond" Thomas. IH. Haremblum Valse Volpatti. IV. Gluhwurchen-idijll Lincken V. Fantaisie Tannhauser Wagner. Pauze. VI. Ouverture Dichter und Bauer Suppè. VH. Three o, clock in the Morning Robledo. VEI. Berceuse de Jocelijn Viool en Cello-solo Godard IX. Mxzikalische Telegramme Bubach. X. Finale. W. J. M. SCHOUTEN. Verkeersregeling. In verband met do hier aanhangige voor stellen tot regeling van het verkeer, geeft onze Haagsche correspondent in zijn, in dit nummer opgenomen brief, een korte samen vatting van de regeling te den Haag. Wij hopen, dat dit er toe moge bijdragen dat we ook hier een gezonde verkeers-regelin g krijgen. DE WINKELWEEK, De Donderdag bracht de officleele plech tigheden der eigenlijke opening dezer win kelweek. Daartoe waren te twee uren des namiddags de verschillende bestuursleden alsmede vele genoodigden, in „Tivoli" bij eengekomen om de opening bij te wonen alsook de lezing van den heer Smit Kleine over de toepassing der electriciteit De heer Biersteker opende deze bijeen komst door aan allen, die in zoo groot aan tal waren opgekomen, het welkom toe tè roepen. Dat uit het publiek de opkomst zoo bevredigend is, getuigt van de belangstel ling ook van die zijde. Spr. heette het ge meentebestuur welkom, allereerst den bur gemeester, eere-vooraitter van het Oonüté, en wenschte Z.Ed. Aohtbare en mevrouw Houwing geluk met 'het feit deze week aan een groot gevaar ontsnapt te zijn (applaus). Dat het gemeentebestuur tegenwoordig is, getuigt van de belangstelling ook van die zijde. Spr. brengt vervolgens dank aan het gemeentebestuur, wegens het organiseeren en aan de burgerij aanbieden van deee demonstratie, en dankte vervolgens den heer Smit Kleine voor diens bereidwillig heid om ons hedenmiddag eene uiteenzet ting te geven van de beteekenis der eleo triciteit. De Burgemeester, de heer W. Houwing, dankte voor de tot hem gerichte waardee- rende woorden van den heer Biersteker, en de van de zijde der aanwezigen betoonde instemming daarmede. Toen voor enkele weken terug de besturen1 der plaatselijke middenstandsvereenigingen tot spr. kwa men met de mededeeling, dat zij een win kelweek wilden organiseeren, heeft spr. aanstonds volgaarne toegezegd deze te zul len openen. (Het doet spr. aangenaam aan, dat onze nijvere middenstand op deze wijze instemming wenschte to betuigen met het feit der eloctrificatie. Niet dan na rijp be raad en ernstige overwegingen, is de Raad overgegaan tot deze electrificatie, die in de huidige tijdsomstandigheden zeer groote of fers van de gemeente vergt, en waarvoor zij een groote verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Dat de burgerij dil toont te waardeeren, doet aangenaam ««n. Tn de wijze waarop men uiting geeft aan zijne instemming, ligt voor spr. oen symptoom van de bewustwording onzer burgerij zich te moeten aangorden voor den eoonomischen strijd der komende tijden. De laatste Jaren was die strijd voor onze gemeente niet zoo moeilijk. Na een korte inzinking van scheepvaart en vlsscherij is deee wee® ln bloei toegenomen, en door uitbreiding der marine heersohte hier een groote welvaart. Het zou ongetwijfeld struisvogelpolitiek zijn, na de enorme krachtinspanning van militaire zijde tijdens de mobilisatie, thans niet een teruggang ln dit opzicht te ver wachten. Wij zullen dan ook in de toekomst meer dan ooit op eigen krachten aangewe zen zijn. Vandaar, dat spr. het idéé van een étalage-wedstrijd zoo gelukkig acht Het gemeentebestuur heeft den durf en de voor uitziendheid gehad, niettegenstaande de groote kosten, aan de burgerij het sterkste wapen in den eoonomischen strijd, de eleo- trioltoit, ln handen te geven. Aan de bur gerij thans do taak om die kracht op de moest praotisohe wijze aan to wendon. Spr. drukt den wensdh uit, dat de wedstrijd zal aantoonen hoe hierdoor de energie der bux- gerlj geprikkeld; is. In tegenstelling met anderen, ziet spr. do toekomst onzer ge meente volstrekt niet donker in. Alleen, zij moet op solider basis gegrondvest wor den, en daarvoor is noodig dat wij al onze krachten inspannen. Met eene opwekking daartoe eindigt spr. We moeten niet alleen trachten te behouden wat we hebben, manr ook in bloei trachten toe te nemen, en een wedstrijd als de thans georganiseerde is zeer geschikt als training. Spr. dankt de Commissie voor haar Initia tief en hoopt, dat de resultaten zoodanig mogen zijn, dat zij met voldoening op ha«r werk ir ag terugzien. Spr. verklaart dnnmn de winkelweek voor geopend. Het woord was nu aan den heer Smit Kleine, directeur van het Provinciaal Elec- trisch Bedrijf te Haarlem. Deze hield een boeiende en populaire causerie over de toe passing van electriciteit Spr. wees er aller eerst op, hoe zeer de oorlogsjaren de tech niek veranderd hebben. Vóór den oorlog bestonden een menigte min of meer groote oentrales, die onafhankelijk van elkander werkten. Door den brandstoffennood moest worden omgezien naar een meer economi sch© wijze van produceering, en het is in dit verband wel eigenaardig op te merken hoe de mensch steeds weer bezuinigen kan indien zijn energie daartoe geprikkeld wordt Wat een dergelijke concentratie-van electrische energie bespaart, daarvan geeft Amerika ons een voorbeeld. Alleen op de N.O. kust dór Vereenigde Staten is deze besparing berekend op 800 millioen dollars. Het zijh dus kolossale nationale waarden, die door onvoldoende bezuiniging verloren gaan. Hoezeer tijdens den oorlog de ener gie van den menschelljken geest gescherpt is, bewijst ook Duitschland, dat het klaar speelde, midden in oorlogstijd, op een paar 100 K.M. af stands van Berlijn een zeer groot kradhtstation voor electrische energie te bouwen. In 278 dagen werd een centrale opgericht van 100000 K.W., waarvoor per week niet minder dan 480 spoorwagons ge lost moesten wórden. Deee oentrale is thans door den staat overgenomen. Ook op spoorwegtraoties kan men door eleotrifioeering bezuinigen. Een Oommissie van Nederland ach o spoorwegmannen ls op het oogeublik ln Amerika ter bestudeering van dit vraagstuk. De Zwitsers hebben op dit gebied reeds veel gedaan, door de na tuurlijke krachten van hun land, de water vallen, voor energie aan te wenden. Ook deze werden nimmer ten volle benut Zweden wordt eveneens geëlectrifioeerd wat zijn spoorwegen betreft In Lapland bevinden zich nog onafzienbare ongeëxploiteerde na tuurkrachten, en, naar een Zweedsch inge nieur aan spr. verzekerde, bestaat zelfs de mogelijkheid deze energie naar Nederland over te brengen, al is dan het proces ietwat ingewikkeld doordat een hoogspanning een keer. of vier moei worden omgetransfor- meerd. Een kachel ls een ontzettend verkwistend ding. In Duitschland heeft men dan pok reeds veel electriciteit Amsterdam is een voorbeeld van overheidsbemoeiing, maar de Nederlanders zijn op dit gebied ietwat eigenwijs en geven hun veelbezongen „vrij heid" niet gaarne prijs voor een coöperatie. Met een voorbeeld toont spr. aan het groote voordeel van één centrale in plaats van vele kleinere. Do Amerikanen zijn in dit opzicht van een eigenaardige mentaliteit Ook daar zullen ingenieurs en technici urenlange dis cussies houden om een vraagstuk van ver schillende kanten te bezien, maar het grex)- te verschil met ons is, dat ieder voor zich, hoe ook zijn opvattingen overigens mogen zijn, het over één ding eens is: it must be done. Terwijl de Hollander wikt en weegt, zouden we het doen? zouden we het niet doen? zegt de Amerikaan: we doen het, al heeft deze en gene wel eens andere opvat tingen over de wijze waarop. Na deze algemeene opmerkingen komt spr. op Noord-Holland. Hier heeft de elec trificatie een groote vlucht genomen; de vraag is zeer groot, grooter dan het bedrijf kan leveren. Voor 1919 werden 12 millioen K.W.-uren getaxeerd, terwijl er 19 millioen geleverd werden. Dat maakt het moeielljk de vraag bij to houden. De electriciteit ls een van de weinige industrieën, die gecen traliseerd zijn; voor ons land komen in hoofdzaak twee leveranciers in aanmerking: de Stemens-Sehuckert-Werko en de Allg. Electr. Gesellschaft, beide Duitsche onder nemingen. Op het platteland in Noord-Hol land is veel vraag naar aansluitingen. Trou wens, men kan dit zelf in de hand werken, de moeilijkheid is slechts om het benoodig- de kapitaal van de bevolking los te krijgen. Zooals men weef zijn daarvoor twee syste men, dat van munt-electrioitelt en de huur- installaties. Hoe zijn nu da verhoudingen in den Hel der? We hebben hier een goede en goed- geleide gasfabriek, en dit maakt het vraag stuk gecompliceerder. Voor den Helder is het een gebod om gas aan te wenden voor warmte, en electridtoit te gebruiken voor Echt Anders zou men de gasfabriek ln den grond boren. Ten opzichte van enkele ge bruiksvoorwerpen kan men veilig ©ene uit zondering maken. Het electriach strijkijzer bijvoorbeeld is zeer praktisch en wat het aan energie gebruikt, is niet van invloed op een gasbedrijf. En zoo zijn er meer dingen, do electrische frisoertang bijvoorbeeld, de stofzuiger, vooral nu met den dienstboden- nood van zooveel gemak voor een huls vrouw. Ook voor de wasch is electrioitoit nuttig, enz. Maar voor het koken gebruike men bijvoorbeeld gas. Verlichting, mits oor deelkundig aangewend, geeft gemak en be sparing. Spr. noemt in dit verband bijvoor beeld de zaakkundig aangebrachte verlich ting ln deze zaal (Tivoli). Door de matgla zen lampjes wordt vooikomen, dat men in de draad ziet, en het behoeft geen betoog, dat dit laatste voor de oogen zeer slecht is, vooral voo® de ouderen van dagen. Na eene pauze vertoonde de heer Built Kleine eene reeks interessanto lichtbeelden. Vooraf deelde hij nog eenige gegevens mede over de aanwending voor de klein- industrio. In 1918 waren in Noord-Holland roods 1141 electrische motoren geplaatst met ln totaal 4292 P. K. Hiervan bij voorbeeld 201 voor houtzagerijen met 910 P. K, 110 zuivelfabrieken met 812 P. K., 147 smederijen met 255 P. K, 87 slagerijen met 109 P. K., 100 bakkerijen met 164 P. K., 91 drukkerijen met 194 P. K., enz. En voor 1919 zijn do cijfers 60 pet. hooger. De in dustrieën hebben begrepen, dat ze door aan sluiting ooncuxrenzffihig worden en dit is oen belangrijke factor. Een heolo serie lichtbeelden gaf ons nu een kijkje op het electriach bedrijf. We za gen versdhlllonde centrales, machines, ka- belhulsjes enz. Natuurlijk word het Helder- sche met gejuich begroot, wolk gojuich na tuurlijk sterker werd toen do spr. met een goestlgheldje deze gewrochten van den „speoialen architect" van het bedrijf ken schetste. In dit vorband moet gewezen wor den op het groote gevaar, dat ontstaat als de straatjeugd, na lange, energieke pogin gen, erin geslaagd is de ruitjes te tikken van deze huisjes. Want de hoogspanning, die op de toestellen staat, ls doodelijk. Een serie interessante phote's van den waters nood, alle betrekking hebbende op het elec trische leegpompen der ondergeloopen pol ders, vormde het slot der voordracht. De heer Biersteker sloot, onder dankzeg-, ging aan spr., de bijeenkomst. In de garderobe van „Tivoli" waren een aantal verbruiksvoorwerpen opgesteld, ten opzichte waarvan electrioitoit kon Wórden toegepast Behalve verschillende Philips- lampen (en het was merkwaardig te zien, hoe ook op dit gebied het mensohelijk ver nuft tot allerlei aardige toepassingen komt. Zoo was er een lampje, dat, evenals een dagbrander voor het gaslicht, gesteld kon worden op zwak en sterk licht zoodat men het ln een ziekenkamer bijv. des nachts zwak kan laten branden, enz.) behalve deze lampen zagen we een electriach strijk ijzer, een melkwarmer, een soldeermachine, een boterwarmer, en nog tal van andere praktische en aardige dingen. Deze tentoon stelling, waaraan thans nog verschillende voorwerpen toegevoegd zijn, ls heden van 2 tot 5 uur geopend en voor elk gratis te be zichtigen. Verschillende autoriteiten woonden de lezing van den heer Smit Kleine bij. In ons vorig overzicht hebben wij en kele mededingende winkeliers niet ge noemd. Dit geschiedde niet met opzet, doch is te wijten aan verschillende omstandig heden. In de Spoorstraat hebben Oebr. Slikker een bizonder mooie, vakkundige étalage van het overigens zoo ondankbaar artikel ,/vleesoh1'. De heer Heydanus, Molengracht, toonde met zijn étalage welk een dankbaar artikel daarentegen bloemen «tjn. Op de Westgracht heeft de heer Dulnker met bo ter en kaas typische resultaten bereikt, die wel de aandacht zullon doen vestigen op zijn winkel De heer R. van Os in de Kroon- straat heeft ook getoond wat goede smaak vermag, terwijl teniotte de heer C. Staal man, Binnenhaven, ec.i zeer ingewikkelde étalage van electrische dynamo's en andere technische artikelen heeft vervaardigd. Ten slotte, ofschoon niet mededingend, moet nog vermeld worden het hotel „Bdte- vue". Dat heeft den aardigen inval gehad een keurig-gedekte tafel ten toon te stellen, als symbooj vóór de zee® aanbevelenswaar dige diners die dit hotel en restaurant ver strekt. Des avonds, met een smaakvolle ver lichting van den tuin, vormt dit ©ene aardi ge attractie. Door de jury voor den étalagewedstrijd ls alsnog een medaille beschikbaar gesteld. Het vuurwerk. Reeds lang vóór negen uur was het een onafgebroken menschenstroom, die zich in dezelfde richting voortbewoog: die van het sportterrein aan den Bolweg. En het ruime terrein, dat duizenden menschen kan bevat ten, liep geleidelijk vol Oontrole- en ver keersmaatregelen waren op uitgebreide schaal genomen. Hoewel op een vijftal plaat sen in de stad voorverkoop was opengesteld voor entróekaarten, was het gedrang bij den verkoop aan het einde van den Polderweg niettemin nog groot. Even eene opstopping aan de oontrole, waar twee manne» plus eenige agenten van politie het verkeer leid den, en voort ging het, den Bolweg op. Op den weg naar het terrein wezen fel- stralenide acetyleenlampen, die op afstanden en aan de vier hoeken van het afgezette terrein waren ontstoken, den weg. Onmo gelijk het aantal bezoekers te schatten; het ruime terrein is te groot dan dat men hier omtrent met eenige zekerheid eene taxatie kan maken. Maar vooral de tweede rang liet een misschien tiendubbele haag van men sehen zien, die zich rond het afgezette ge deelte, waarbinnen zich meer speciaal de eerste-rangers bewogen, verdrongen. Het weer, dat zich 's morgens minder gunstig liet aanzien, had zich heelemaal hersteld; een beetje frisch en een beetje winderig, maar overigens Meaal „vuurwerk" weer. De traditie wil, dat het bij een vuurwerk altijd regent, maar ditmaal bleef Jupiter Pluvius thuis en liet het aan frau Lima over te schij nen. Ja, dat poëtische maantje, dat daar zoo heerlijk vol aan den hemel straalde, maakte het terrein eigenlek wol wat licht voor een vuurwerk. Maar de mensch verlangt bij zulke gelegenheden wel wat erg veeil van het weer: mooi, kalm weer, geen wind, geen regen, geen kou, en dan ©en donkeren hemel.dat alles te zamen gaat nu een maal niet. Overigens heeft niemand last van de maan gehad en zij heeft ons onschat bare diensten bewezen op het Ietwat dras sige terrein. Stel u voor, in plkke duisternis, met eenige duizenden medemensohen, op een terrein vol voetangels en klemmen! Neen, neen, onze trouwe waohteres heeft niets bedorven, niets doen mislukken. Zij stond daar en (bescheen het allerprachtigste v uurwerk, dat men zich denken kan. De vuurpijlen gingen kaarsrecht de lucht in en spatten onder veelkleurige vonkenregens of onder gedonder uiteen. En 'bij elke nieuwe vuurpijl, bij elke draaiende bol of touribillon of hoe al dat goedje heeten mag, schrokken de mensohen op en riepen: hè! en keken zich de oogen uit. Niet één nummertje mis lukte, alles ging schitterend en volmaakt En prachtige nummers waren er bij, dat kan ik u verzekeren. Aardig was het by de Ben- aalsche verlichting al die hoofden te zien. U elk nummer kreeg je een nieuwe sen satie; nu eens schrikte een knetterend ka nonschot u op, dan weder werden uw oogen verblind door brillantviur, dat op het aller onverwachtst uit zoo'n draaiend ding te voorschyn kwam. Aardig ook was het weggaan van het pu bliek. Toen uw verslaggever, reeds bjj de huizen aan den Bolweg gekomen was halfweg den watertoren was de aandrang by den uitgang van het terrein nog even groot als toen hy zeil daar, een kwartier geleden, passeerde. De heefe Polderweg was ook nog op, voor zoover hy zelf niet naar het vuurwerk was gegaan. Aan alle deuren, voor alle ramen, zaten, stonden en hingen de menschen om dezen exodus van vuurwerkgangera te aan schouwen. En zonder incidenten er ging oen gerucht, dat iemand te water zou zyn geraakt, maar dat was dan eigen schuld, want een paar opgeschoten Jongens tracht ten over een weiland weg te komen, ln welk nobel streven de politie ze verhinderden en by die gelegenheid schijnt er een te water te zyn geraakt zonder incidenten, zeggen wy, liep alles af en verspreidde, eenmaal in do stad terug, de menschenstroom zich alle richtingen. Neen, van dat vuurwerk heeft de Com missie stellig wel pleister gehad. Serenade. Hedenavond zullen de beide plaatselijke muziekcorpsen een serenade brengen aan den Burgemeester. Zij zullen daartoe te half negen van het Stationsplein vertrekken langs de route Spoorstraat, Weststraat, Hoofdgracht Openingsvoorstelling ln Casino. Zondagavond wordt het winterseizoen in Casino geopend met een eerste klasse Caba ret- en specialiteitenvoorstelling, onder di rectie van den bekenden lmpreasario Jao. Smits van Haarlem. Dit openingsprogram ma zal uitmunten door zeer mooie nummers, waarbij oa het vermaarde aerobatonnum- mer The 4 Vree"s (2 heeren en 2 dames), be kend door (hun verbluffende acrobatiek en hun smaakvolle optreden in buitenlandsdhe en onze eigen groote theaters. Voorts staan op het programma de be schaafde pianohumorist Jul. Boesnach, wel ke zich de beste in dit genre kan noemen, Nederland fin België. Opheffing van garnlzoens.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5